
Справа №592/10865/17
Провадження №2-а/592/24/18
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
15 лютого 2018 року м.Суми
Ковпаківський районний суд м. Суми в особі судді Князєва В.Б., секретар судового засідання - Шипиленко О.Я., розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду в м. Суми справу за адміністративним позовом ОСОБА_1 до Сумського об'єднаного управління Пенсійного фонду України Сумської області про визнання дій протиправними та зобов'язання вчинити певні дії, -
встановив:
Позивач ОСОБА_1 звернувся до суду та свої вимоги мотивує тим, що його було взято на облік у відповідному структурному підрозділі з питань соціального захисту населення, як особу, яка переміщена з району проведення антитерористичної операції. Він перебуває на обліку у Сумському об'єднаному управлінні Пенсійного фонду України Сумської області, яке на підставі його заяви нараховувало пенсійне забезпечення та перераховувало належні до виплати суми на пенсійний рахунок, що відкритий на його ім'я, виплачувало йому пенсію на банківську картку й продовжувало це робити до серпня 2017 р., починаючи з вересня 2017 р. виплати було припинено. У вересні 2017 р. з телефонної розмови з працівником відповідача йому стало відомо, що йому було припинено виплату пенсії з 01.09.2017 р. у зв'язку з відсутністю його за фактичним місцем проживання (перебування). Згідно листа відповідача №19883/05-20 від 08.09.2017 р. до нього навіть висунута вимога про повернення нібито виниклої переплати пенсії - 1094,97 грн. Крім того, відповідачем рішення про припинення виплати йому пенсії не виносилось. Таке рішення надано не було. Тобто, відповідачем на порушення вимог ст.19 Конституції України, ч.1 ст.49 ЗУ «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» було припинено виплату йому пенсії без прийняття рішення про таке припинення і за відсутності встановлених на законодавчому рівні підстав для такого припинення. Право громадян на отримання призначеної йому пенсії не можна пов'язувати з такою умовою, як постійне проживання або перебування за місцем реєстрації місця проживання. Отже, вважає, що припинення виплат пенсії було здійснено відповідачем поза процедурою, встановленою законом. Просить визнати протиправними дії відповідача щодо припинення нарахування та виплати пенсії, а також щодо утримання надміру виплаченої суми пенсії у сумі 1094,97 грн. за період з 11.08.2017 р. по 31.08.2017 р.; зобов'язати Сумське об'єднане управління Пенсійного фонду України Сумської області поновити нарахування та виплату пенсії, сплатити заборгованість, яка виникла з часу припинення нарахування та виплати пенсії, з одночасним скасуванням рішення №771 від 01.09.2017 р. про утримання надміру виплаченої суми пенсії у розмірі 1094,97 грн., а також звернути постанову суду в частині присудження виплати пенсії в межах суми стягнення за один місяць до негайного виконання.
Представник відповідача - Сумського об'єднаного управління Пенсійного фонду України Сумської області в задоволенні позову просив відмовити та зазначив, що питання призначення соціальних виплат внутрішньо переміщеним особам врегульовано постановою Кабінету Міністрів України від 08.06.2016 р. № 365 «Про деякі питання здійснення соціальних виплат внутрішньо переміщеним особам», якою затверджено Порядок призначення соціальних виплат внутрішньо переміщеним особам та порядок здійснення контролю за проведенням соціальних виплат внутрішньо переміщеним особам за місцем їх фактичного проживання/перебування, а також Законом України «Про забезпечення прав і свобод внутрішньо переміщених осіб» № 1706-VІІ від 20.10.2014 р. Позивач, перебував на обліку в управлінні та отримував пенсію по 01.09.2017 р., як внутрішньо переміщена особа з Луганської області. З 14.06.2016 р. рішення щодо призначення (відновлення) пенсій органами Пенсійного фонду України можуть прийматися на підставі копії рішення Комісії з питань призначення (відновлення) соціальних виплат внутрішньо переміщеним особам. 01.09.2017 р. управління згідно з рішенням комісії по розгляду заяв громадян з питань призначення (відновлення) соціальних виплат внутрішньо переміщеним особам Департаменту соціального захисту населення СМР від 11.08.2017 р. №12.01-30/6682/07 припинило виплату пенсії ОСОБА_1 у зв'язку з відсутністю за фактичним місцем проживання/перебування. У зв'язку з цим, просить відмовити в задоволенні адміністративного позову в повному обсязі. Крім того, просив залучити до участі у справі в якості другого відповідача - Департамент соціального захисту населення СМР.
Перевіривши матеріали справи, суд приходить до висновку про обґрунтованість позовних вимог.
Так, відповідно до копії довідки від 30.05.2016 р. № НОМЕР_1 про взяття на облік особи, переміщеної з тимчасово окупованої території України, районів проведення антитерористичної операції та населених пунктів, розташованих на лінії зіткнення, - ОСОБА_1 перебуває на обліку як особа, переміщена з тимчасово окупованої території України та районів проведення антитерористичної операції з м.Брянка Луганської області в м. Суми, з 2016 р. позивач перебував на обліку і отримував пенсію за віком в Сумському об'єднаному управлінні Пенсійного фонду України Сумської області (а.с. 12, 14).
Листом від 08.09.2017 р. №19883/05-20, Сумське об'єднане управління Пенсійного фонду України Сумської області повідомило позивача, що на підставі протоколу засідання Комісії по розгляду заяв громадян з питань призначення (відновлення) соціальних виплат внутрішньо переміщеним особам від 11.08.2017 р. №12.01-30/6682/07 ОСОБА_1 припинено виплату пенсії за віком у зв'язку зі скасування дії довідки про взяття на облік внутрішньо переміщеної особи з 11.08.2017 р.; за період з 11.08.2017 р. по 31.08.2017 року виникла переплата пенсії у сумі 1094,97 грн.; 01.09.2017 р. управлінням прийняте рішення №771 про утримання надміру виплаченої суми пенсії, запропонували повернути переплачені кошти у добровільному порядку (а.с. 16).
Статтею 46 Конституції України передбачено, що громадяни мають право на соціальний захист, що включає право на забезпечення їх у разі повної, часткової або тимчасової втрати працездатності, втрати годувальника, безробіття з незалежних від них обставин, а також у старості та в інших випадках, передбачених законом. Пенсії, інші види соціальних виплат та допомоги, що є основним джерелом існування, мають забезпечувати рівень життя, не нижчий від прожиткового мінімуму, встановленого законом.
Таким чином, право особи на отримання пенсії, як складова права на соціальний захист, є її конституційним правом.
Частиною першою ст. 49 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» встановлено підстави припинення виплати пенсії та визначено, що виплата пенсії припиняється або за рішенням територіальних органів Пенсійного фонду, або за рішенням суду.
Згідно статті 19 Конституції України,- органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Відповідно до ст. 64 Конституції України,- конституційні права і свободи людини і громадянина не можуть бути обмежені, крім випадків, передбачених Конституцією України. В умовах воєнного або надзвичайного стану можуть встановлюватися окремі обмеження прав і свобод із зазначенням строку дії цих обмежень.
Ні воєнний, ні надзвичайний стан в Україні не запроваджено.
Згідно з частиною 2 ст. 14 Закону України від 20.03.2003 р. «Про боротьбу з тероризмом»,- у районі проведення антитерористичної операції можуть вводитися тимчасово обмеження прав і свобод громадян.
Статтею 1 Закону України «Про тимчасові заходи на період проведення антитерористичної операції» встановлено, що територія проведення антитерористичної операції - територія України, на якій розташовані населені пункти, визначені у затвердженому Кабінетом Міністрів України переліку, де проводилася антитерористична операція, розпочата відповідно до Указу Президента України «Про рішення Ради національної безпеки і оборони України від 13 квітня 2014 року «Про невідкладні заходи щодо подолання терористичної загрози і збереження територіальної цілісності України» від 14.04.2014 р. № 405/2014.
Розпорядженням КМУ від 02.12.2015 р. № 1275-р затверджено перелік населених пунктів, на території яких здійснювалася антитерористична операція, до якого включено м. Брянка Луганської області.
Відповідно до статті 92 Конституції України,- виключно законами України визначаються, зокрема: права і свободи людини і громадянина, гарантії цих прав і свобод; основні обов'язки громадянина; основи соціального захисту, форми і види пенсійного забезпечення; засади регулювання праці і зайнятості, шлюбу, сім'ї, охорони дитинства, материнства, батьківства; виховання, освіти, культури і охорони здоров'я; екологічної безпеки (пункти 1, 6).
Комісія по розгляду заяв громадян з питань призначення (відновлення) соціальних виплат внутрішньо переміщеним особам ухвалила рішення (протокол №33 від 29.08.2017 р.) про припинення всіх видів соціальних виплат внутрішньо переміщеним особам у зв'язку зі скасуванням дії довідки про взяття на облік внутрішньо переміщеної особи ОСОБА_1 з 11.08.2017 р. (а.с. 33).
Судом встановлено, що Сумським об'єднаним управлінням Пенсійного фонду України Сумської області не приймалось рішення про зупинення з 11.08.2017 року виплати пенсії позивачеві ОСОБА_1 відповідно до ч.1 ст.49 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування».
Доказів наявності судового рішення про зупинення виплати пенсії ОСОБА_1 суду не надано, жодним Законом України не встановлено обмежень права на отримання пенсійних виплат осіб, які проживають на території, яка не контролюється органами державної влади.
Суд вважає, що Сумським об'єднаним управлінням Пенсійного фонду України Сумської області неправомірно прийнято рішення №771 від 01.09.2017 р. про утримання надміру виплаченої суми пенсії у розмірі 1094,97 грн. з ОСОБА_1, а тому необхідно визнати протиправними дії Сумського об'єднаного управління Пенсійного фонду України Сумської області щодо припинення позивачеві нарахування та виплати пенсії та утримання виплаченої пенсії в сумі 1094,97 грн. за період з 11.08.2017 р. по 31.08.2017 р., а також зобов'язати відповідача поновити ОСОБА_1 нарахування та виплату пенсії, сплатити заборгованість, яка виникла з часу припинення нарахування та виплати пенсії, з одночасним скасуванням рішення №771 від 01.09.2017 р. про утримання надміру виплаченої суми пенсії у розмірі 1094,97 грн.
Ухвалою суду від 03.10.2017 р. позивача звільнено від сплати судового збору.
Щодо клопотання представника Сумського об'єднаного управління Пенсійного фонду України Сумської області про залучення по справі в якості другого відповідача - Департамент соціального населення СМР суд зазначає, що дане клопотання задоволенню не підлягає, оскільки суд має право лише за клопотанням позивача до ухвалення рішення у справі залучити до участі у ній співвідповідача (ч.3 ст.48 КАС України), позивач же та його представник такого клопотання не заявляли, а представник позивача заперечує проти задоволення даного клопотання представника відповідача.
Керуючись ст.ст. 8-10, 12, 14, 19, 48, 72-79, 81, 94, 241-246, 371 КАС України, суд,-
ухвалив:
Позов ОСОБА_1 до Сумського об'єднаного управління Пенсійного фонду України Сумської області про визнання дій протиправними та зобов'язання вчинити певні дії задовольнити повністю.
Визнати протиправними дії Сумського об'єднаного управління Пенсійного фонду України Сумської області (40009, м.Суми, вул.Степана Бандери, 43, Код ЄДРПОУ 40383837) щодо припинення ОСОБА_1 (місце проживання: АДРЕСА_1, ІПН НОМЕР_2) нарахування та виплати пенсії, а також щодо утримання надміру виплаченої пенсії в сумі 1094,97 грн. за період з 11.08.2017 р. по 31.08.2017 р.
Скасувати рішення Сумського об'єднаного управління Пенсійного фонду України Сумської області (40009, м.Суми, вул.Степана Бандери, 43, Код ЄДРПОУ 40383837) від 01.09.2017 р. №771 про утримання надміру виплаченої суми пенсії з 11.08.2017 р. по 31.08.2017 р. ОСОБА_1 (місце проживання: АДРЕСА_1, ІПН НОМЕР_2) та зобов'язати Сумське об'єднане управління Пенсійного фонду України Сумської області (40009, м.Суми, вул.Степана Бандери, 43, Код ЄДРПОУ 40383837) поновити виплату пенсії ОСОБА_1 (місце проживання: АДРЕСА_1, ІПН НОМЕР_2) з 01 вересня 2017 року та виплатити виниклу заборгованість.
Звернути рішення суду в частині присудження виплати пенсії ОСОБА_1 в межах суми стягнення за один місяць до негайного виконання.
На рішення суду протягом тридцяти днів з дня складання повного судового рішення може бути подана апеляційна скарга до Харківського апеляційного адміністративного суду через Ковпаківський районний суд м. Суми. Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Дата складання повного судового рішення - 19.02.2018 р.
Суддя В.Б. Князєв