Рішення № 72246040, 07.02.2018, Луцький міськрайонний суд Волинської області

Дата ухвалення
07.02.2018
Номер справи
161/18512/17
Номер документу
72246040
Форма судочинства
Цивільне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України

Справа № 161/18512/17

Провадження № 2/161/831/18

Р І Ш Е Н Н Я

І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И

07 лютого 2018 року Луцький міськрайонний суд Волинської області в складі:

головуючої – судді Плахтій І.Б.,

з участю секретаря судових засідань – ОСОБА_1,

представника позивача – ОСОБА_2,

відповідача – ОСОБА_3,

представника відповідача – ОСОБА_4,

розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду в місті ОСОБА_5 цивільну справу за позовом Луцького об'єднаного управління Пенсійного фонду України Волинської області до ОСОБА_3 про відшкодування матеріальних збитків підприємству, --

В С Т А Н О В И В :

Позивач ОСОБА_5 об'єднане управління Пенсійного фонду України Волинської області звернувся в суд з позовом до ОСОБА_3 про відшкодування матеріальних збитків підприємству.

Позов мотивує тим, що перебуваючи на посаді начальника управління Пенсійного фонду в м. Луцьку в період квітня-червня 2011 року, серпня 2011 року, березня-липня 2012 року відповідач задала матеріальних збитків державі в особі управління Пенсійного фонду в м. Луцьку на суму 8 679,35 грн.

ОСОБА_5 об'єднане управління Пенсійного фонду України Волинської області утворене в результаті реорганізації шляхом злиття двох управлінь.

На виконання постанови КМУ від 26.12.2011 №1399 «Про встановлення ліміту легкових автомобілів, що обслуговують органи виконавчої влади», відповідно до наказу ПФУ від 07.02.2012 №20 «Про встановлення ліміту легкових автомобілів» та листа головного управління ПФУ від 17.02.2012 №928/07-10-42 було заборонено використання легкових автомобілів з 01 березня 2012 року. Проте, попри встановлену заборону, автомобіль НОМЕР_1, перебував в експлуатації управління Пенсійного фонду України в м. Луцьку протягом березня-липня 2012 року. За цей період управлінням було придбано бензину на суму 5 892,70 грн., запасних частин – 855 грн. та оплачено послуг за ремонт автомобіля – 380 грн. Відповідно до подорожніх листів протягом березня-липня 2012 року списано бензину в кількості 621,65 літрів. В серпні 2011 року видавались шляхові листи на завідувача господарством ОСОБА_6 під час перебування його у відпустці з 01 серпня по 29 серпня 2011 року, що призвело до безпідставного списання бензину в кількості 129,91 літрів на суму 1237,82 грн. Протягом квітня-червня 2011 року безпідставно проводилися видатки за перед рейсовий медичний огляд водія в сумі 450 грн. Автомобіль протягом вказаного періоду не використовувався, акти виконаних робіт не складалися. Як наслідок у формі «Звіт про виконання загального фонду кошторису установи» за 2011 рік касові та фактичні видатки за КЕКВ 1110 «Оплата праці працівників бюджетних установ» завищено на суму 450 грн. та КЕКВ 1120 «Нарахування на заробітну плату» -- на 156,15 грн.

Вважають, що ОСОБА_3, перебуваючи у вказані періоди на посаді начальника управління ПФУ в м. Луцьку завдала матеріальних збитків державі в особі управління ПФУ в м. Луцьку в сумі 8 679,35 грн. А тому, просять стягнути з відповідача в користь позивача вказану суму матеріальних збитків.

Представник позивача ОСОБА_2 в судовому засіданні вимоги позову підтримав в повному обсязі з викладених у позовній заяві підстав, просив їх задовольнити. Додатково суду пояснив, що заборгованість було виявлено на позабалансовому рахунку після реорганізації управлінь в квітні 2016 року. Відповідач була матеріально-відповідальною особою як керівник управління.

Віповідач ОСОБА_3 та її представник ОСОБА_4 в судовому засіданні вимоги позову не визнали. Суду пояснили, що відсутні докази того, що збитки виникли з її вини. Відповідача за це було звільнено з роботи, однак суд її поновив. Після чого вона звільнилася за власним бажанням і при звільненні до неї претензій не було. Крім того, просили застосувати до вимог позову строк позовної давності, оскільки збитки виникли в 2011-2012 роках, а за позовом до суду позивач звернувся в 2017 році. Просили в задоволенні позову відмовити.

Заслухавши доводи сторони позивача, заперечення сторони відповідача, дослідивши письмові докази в справі, суд дійшов висновку, що позов до задоволення не підлягає.

Судом встановлено, що 01.07.2002 ОСОБА_3 була призначена начальником управління Пенсійного фонду в м. Луцьку. Наказом Головного управління Пенсійного фонду України у Волинській області від 04.01.2013 №2-о було припинено державну службу ОСОБА_3 з підстав, передбачених п.6 ст.30 Закону України «Про державну службу». Постановою Волинського окружного адміністративного суду від 21.06.2013 ОСОБА_3 було поновлено на посаді начальника управління Пенсійного фонду України в м. Луцьку з 04.01.2013.

З пояснень відповідача в судовому засіданні вбачається, що після поновлення її на роботі судом вона звільнилася з роботи за власним бажанням.

З матеріалів справи вбачається, що в період роботи відповідача ОСОБА_3 на посаді начальника управління Пенсійного фонду України в м. Луцьку було проведено аудит, яким, в тому числі, встановлено заподіяння збитків в квітні-червні 2011 року, серпні 2011 року, березні-липні 2012 року державі в особі управління ПФУ в м. Луцьку. А саме: попри встановлену постановою КМУ від 26.12.2011 №1399 «Про встановлення ліміту легкових автомобілів, що обслуговують органи виконавчої влади», наказом ПФУ від 07.02.2012 №20 «Про встановлення ліміту легкових автомобілів» та листом головного управління ПФУ від 17.02.2012 №928/07-10-42 заборону використання легкових автомобілів з 01 березня 2012 року, управлінням використовувався автомобіль НОМЕР_1, і на нього витрачалися кошти (а.с.5-47). Крім того, аудитом було виявлено безпідставне проведення видатків. А в загальному аудитом встановлено розмір матеріальних збитків в сумі 8 679,35 грн.

Факт наявності невідшкодованих матеріальних збитків в сумі 8 679,35, які були виявлені під час проведення аудиту в управлінні Пенсійного фонду в м. Луцьку в 2012 році, підтверджується Наказом головного управління пенсійного фонду України у Волинській області №239 від 11.09.2017 «Про результати аудиту ефективності в територіальних управліннях Пенсійного фонду України Волинської області» та бухгалтерською довідкою Луцького об'єднаного управління пенсійного фонду України у Волинській області №1673/03-15 від 06.02.2018.

Позивач вважає, що зазначені матеріальні збитки були заподіяні ОСОБА_3, яка була начальником управління ПФУ в м. Луцьку.

Статтею 1166 ЦК України установлені загальні підстави відповідальності за завдану майнову шкоду.

Питання матеріальної відповідальності за шкоду, заподіяну підприємству, установі, організації регулюються Главою ІХ КЗпП України.

Пункт 2 частини першої статті 133 КЗпП України встановлює обмежену матеріальну відповідальність окремого кола працівників: керівників підприємств, установ, організацій, їх структурних підрозділів та їх заступників, за широкий спектр порушень трудових обов’язків, що потягли пряму дійсну шкоду.

На підставі пункту 2 частини першої статті ст. 133 КЗпП України за шкоду, заподіяну зайвими грошовими виплатами, неправильною постановкою обліку і зберігання матеріальних чи грошових цінностей, невжиттям необхідних заходів до запобігання простоям, матеріальну відповідальність в межах прямої дійсної шкоди, але не більше середнього місячного заробітку, несуть винні в цьому директори, начальники і інші керівники підприємств, установ, організацій та їх заступники; керівники та їх заступники будь-яких структурних підрозділів, передбачених статутом підприємства, установи, організації чи іншим відповідним (абзац 1 пункту 6 постанови Пленуму ВСУ № 14).

Тобто, ОСОБА_3, як начальник управління може нести матеріальну відповідальність в межах прямої дійсної шкоди, за наявності доведеності її вини.

За змістом частини четвертої статті 267 ЦК України позовна давність застосовується лише за наявності порушення права або охоронюваного законом інтересу особи. Тобто правила про позовну давність мають застосовуватись лише тоді, коли буде доведено існування самого суб’єктивного права, а відтак і обґрунтованості позовних вимог.

Сторона відповідача клопотала про застосування судом строку позовної давності.

Відповідно до ст.ст. 256, 257 ЦК України позовна давність -- це строк, у межах якого особа може звернутися до суду з вимогою про захист свого цивільного права або інтересу. Загальна позовна давність встановлюється тривалістю у три роки.

Частиною 1 ст.261 ЦК України установлено, що перебіг позовної давності починається від дня, коли особа довідалася або могла довідатися про порушення свого права або про особу, яка його порушила.

Стороною позивача, не заперечується пропуск строків позовної давності, про що зазначено в позовній заяві (вимога 1 прохальної частини).

Як вбачається з матеріалів справи, стороні позивача було відомо про порушення її права в зв'язку з заподіянням матеріальних збитків ще в 2012 році після проведення аудиту.

Однак, з позовом до суду про відшкодування матеріальних збитків позивач звернувся лише 29.11.2017, тобто з пропуском трьохрічного строку позовної давності.

Зміни в структурі територіальних управлінь Пенсійного фонду України у Волинській області, утворення Луцького об'єднаного управління ПФУ Волинської області в результаті реорганізації шляхом злиття управління ПФУ в м. Луцьку та управління ПФУ в Луцькому районі, не є на думку суду поважною причиною пропущення позовної давності.

Відповідно до ч.4 ст.267 ЦК України сплив позовної давності, про застосування якої заявлено стороною у спорі, є підставою для відмови у позові.

Проаналізувавши досліджені в судовому засіданні докази в їх сукупності, суд дійшов висновку, що в задоволенні позову слід відмовити в зв'язку з пропуском строку позовної давності.

Керуючись ст.ст. 12, 13, 17, 77, 78, 81, 141, 247, 259, 263, 264, 265 ЦПК України, на підставі ст.ст. 4, 10, 11, 13, 16, 256, 257, 261, 267, 1166, 1174 ЦК України, суд

В И Р І Ш И В :

В задоволенні позову Луцького об'єднаного управління Пенсійного фонду України Волинської області до ОСОБА_3 про відшкодування матеріальних збитків підприємству відмовити.

Рішення може бути оскаржене до Апеляційного суду Волинської області шляхом подання апеляційної скарги через Луцький міськрайонний суд Волинської області протягом тридцяти днів з дня проголошення рішення.

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо її не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови суду апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Повне судове рішення складено 16.02.2018.

Суддя Луцького міськрайонного суду І.Б. Плахтій