Рішення № 72233451, 06.02.2018, Фастівський міськрайонний суд Київської області

Дата ухвалення
06.02.2018
Номер справи
381/4140/17
Номер документу
72233451
Форма судочинства
Адміністративне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України

ФАСТІВСЬКИЙ МІСЬКРАЙОННИЙ СУД

КИЇВСЬКОЇ ОБЛАСТІ

08500, м. Фастів, вул. Івана Ступака, 25, тел. (04565) 6-17-89, факс (04565) 6-16-76, email: inbox@fs.ko.court.gov.ua

______________

2-а/381/6/18

381/4140/17

Р І Ш Е Н Н Я

І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И

06 лютого 2018 року Фастівський міськрайонний суд Київської області в складі головуючої судді - Ковалевської Л.М. , за участі секретаря - Омельчук С.А., розглянувши у відкритому судовому засіданні в м. Фастові справу за адміністративним позовом ОСОБА_1 до Фастівської міської ради про визнання незаконним та скасування рішення Фастівської міської ради № 2-ХХХІІ-YІІ від 31.10.2017 року та поновлення на посаді,-

в с т а н о в и в :

ОСОБА_1 звернулась до суду з адміністративним позовом до Фастівської міської ради про визнання незаконним та скасування рішення, яке було прийнято на сесії Фастівської міської ради VIІ скликання №2-ХХХІІ- VIІ від 31 жовтня 2017 року «Про дострокове припинення повноважень секретаря Фастівської міської ради сьомого скликання». Крім цього, ОСОБА_1 просила суд поновити її на посаді.

В обґрунтування заявлених позовних вимог позивач посилається на те, що вказане рішення вважає незаконним, необґрунтованим, таким, що прийняте з грубим порушенням Конституції України, Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні» та Регламенту Фастівської міської ради VIІ скликання, затвердженого рішенням Фастівської міської ради від 26.11.2015 р. № 1-ІХ- VIІ (із подальшими змінами та доповненнями).

При цьому, позивачем зазначено, що відповідачем не дотримано процедуру такого припинення повноважень секретаря. Зокрема, відповідно до ст. 20 Закону України «Про службу в органах місцевого самоврядування» крім загальних підстав, передбачених Кодексом законів про працю України, служба в органах місцевого самоврядування припиняється на підставі і в порядку, визначених Законом України «Про місцеве самоврядування в Україні», цим та іншими Законами України, а також у разі: порушення посадовою особою місцевого самоврядування Присяги, передбаченої статтею 11 цього Закону; порушення умов реалізації права на службу в органах місцевого самоврядування (стаття 5 цього Закону); виявлення або виникнення обставин, що перешкоджають перебуванню не службі, чи недотримання вимог, пов'язаних із проходженням служби в органах місцевого самоврядування (стаття 12 цього Закону); досягнення посадовою особою місцевого самоврядування граничного віку перебування на службі в органах місцевого самоврядування (стаття 18 цього Закону). Жодна з цих підстав у зверненні депутатів яке стало основою для винесення на порядок денний питання про припинення повноважень секретаря міської ради, зазначена не було, відтак, без жодних на те підстав та всупереч закону було проведено голосування за відповідне питання.

В судовому засіданні позивач та її представник позовні вимоги підтримали в повному обсязі, просили суд їх задовольнити та надали пояснення згідно змісту позовної заяви.

Представник відповідача - Фастівської міської ради в судовому засіданні позов не визнав, заперечував проти його задоволення та суду пояснив, що підставою для дострокового припинення повноважень секретаря міської ради ОСОБА_1 стало систематичне невиконання нею своїх повноважень. Мали місце численні скарги на дії секретаря щодо несвоєчасного оприлюднення проектів рішень.

Заслухавши пояснення позивача та представників сторін, свідка, дослідивши представлені документи та інші зібрані по справі матеріали, судом встановлено наступне.

31.10.2017 р. рішенням Фастівської міської ради Київської обл. № 2- ХХХІІ-УІІ достроково припинено повноваження секретаря Фастівської міської ради 7 скликання ОСОБА_1 та виключено її зі складу виконавчого комітету Фастівської міської ради. Цього ж дня, на підставі даного рішення, винесено розпорядження № 466 від 31.10.2017 р. про звільнення ОСОБА_1

Дослідивши в судовому засіданні протокол ІІ-го засідання 32-ї позачергової сесії Фастівської міської ради VII скликання (а.с.63-68), враховуючи те, що вказані обставини визнавались сторонами - у суду не виникає сумнівів щодо достовірності викладених позивачем у заявленому адміністративному позові послідовності та черговості прийняття оскаржуваного рішення.

А саме, відповідно до зазначеного протоколу, друге засідання позачергової 32 сесії Фастівської міської ради VII скликання 31.10.2017 року відкрив міський голова Нетяжук М.В.

Порядок денний пленарного засідання ІІ-гої сесії Фастівської міської ради VII скликання стороною відповідача суду надано не було з невідомих причин.

Присутніми на сесії були 28 депутатів з 34 обраних.

Як вбачається з зазначеного протоколу: « Депутат міської ради Базюченко H.М. акцентувала увагу присутніх на тому, що у Фастівській міській раді склалась негативна ситуація, яка прославила депутатів міської ради на всю Україну, а саме: депутата ОСОБА_4 затримали за хабар, депутати Яковюк Г. В. та Гарвона В.С. невчасно здали Е-декларації за 2016 рік. Тому Базюченко Н.М. запропонувала заслухати сьогодні звіт секретаря міської ради Датко H. І. про проведену роботу секретарем міської ради щодо протидії корупції в Фастівській міській раді (на даний час проекту рішення по питанню немає).

Депутат міської ради Нестеренко О. О. запропонував заслухати звіт секретаря міської ради по даному питанню на наступній сесії, для того, щоб Датко H. І. змогла підготувати звіт. Депутат міської ради Базюченко H. М. зазначила, що якщо секретарю міської ради Датко H. І. потрібно готуватися до такого питання, то вона не повинна займати дану посаду. Відбулось обговорення даного питання, участь в якому взяли депутати міської ради: Войтенко В. Л., Яковюк Г. В., Кудь Р. В., Кириченко І. В., Онищук C. М.

Секретар міської ради Датко H. І. зауважила депутатам, що все, що говорилось депутатом Базюченко H. М. заздалегідь було підготовлено. Вона розуміє, що депутати готові без її доповіді поставити питання про зняття секретаря ради на голосування. Тому вважає, що немає потреби заслуховувати доповідь секретаря ради.

Потім депутат Яковюк Г. В. звернувся до депутатів, зазначив при цьому, якщо депутати хочуть знімати секретаря, то не потрібно підставляти депутата Базюченко H. М., а сказати прямо. На що депутат Нестеренко О.О. заявив, що секретар міської ради ОСОБА_1 не відповідає своїй відповідності.

Міський голова Нетяжук М. В. поставив на голосування порядок денний 2-го засідання ХХХІІ-ої позачергової сесії, запропонувавши включити в порядок денний питання «Про дострокове припинення повноважень секретаря Фастівської міської ради сьомого скликання».

В подальшому депутат міської ради Базюченко Н. М. зачитала текст прийнятого рішення «Про дострокове припинення повноважень секретаря Фастівської міської ради».

Отже, аналізуючи зазначений письмовий доказ, суд враховує, що при обговоренні оскаржуваного рішення, жодним депутатом не було наведено жодних мотивів, зокрема, не вказано, в чому саме проявилося систематичне невиконання чи неналежне виконання позивачем як секретарем міської ради службових обов'язків, що могло би бути підставою для дострокового припинення секретарем своїх повноважень.

Крім того, не зазначено жодної з передбачених ст. 20 Закону України "Про службу в органах місцевого самоврядування", підстав припинення публічної служби, які б давали можливість прийняти рішення про дострокове припинення повноважень секретаря міської ради.

Звіт секретаря Фастівської міської ради ОСОБА_1 на засіданні ради не заслуховувався з причин, що від неї особисто не залежали, зважаючи на саму процедуру розгляду даного питання та атмосферу, в якій відбувалось засідання.

На необхідність з'ясування вказаних обставин, неодноразово звертав увагу у своїх рішеннях Вищий Адміністративний суд України (зокрема постанови від 16.04.2015 у справі № К/800/56887/14; від 17.12.2014 справа № К/800/38768/14).

Надаючи правову оцінку спірним правовідносинам суд виходить з наступного.

Систему та гарантії місцевого самоврядування в Україні, засади організації та діяльності, правового статусу і відповідальності органів та посадових осіб місцевого самоврядування визначає Закон України «Про місцеве самоврядування в Україні».

Водночас правові, організаційні, матеріальні та соціальні умови реалізації громадянами України права на службу в органах місцевого самоврядування, загальні засади діяльності посадових осіб місцевого самоврядування, їх правовий статус, порядок та правові гарантії перебування на службі в органах місцевого самоврядування визначає Закон України «Про службу в органах місцевого самоврядування».

Відповідно до статті 1 Закону України "Про службу в органах місцевого самоврядування" служба в органах місцевого самоврядування - це професійна, на постійній основі діяльність громадян України, які займають посади в органах місцевого самоврядування, що спрямована на реалізацію територіальною громадою свого права на місцеве самоврядування та окремих повноважень органів виконавчої влади, наданих законом.

Посадові особи місцевого самоврядування діють лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, передбачені Конституцією і законами України, та керуються у своїй діяльності Конституцією України і законами України, актами Президента України і Кабінету Міністрів України, актами органів місцевого самоврядування, а в Автономній Республіці Крим - також нормативно-правовими актами Верховної Ради Автономної Республіки Крим і Ради міністрів Автономної Республіки Крим, прийнятими у межах їхньої компетенції.

На посадових осіб місцевого самоврядування поширюється дія законодавства України про працю з урахуванням особливостей, передбачених цим Законом.

Відповідно до ст. 3 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні», посадами в органах місцевого самоврядування є: виборні посади, на які особи обираються територіальною громадою; виборні посади, на які особи обираються або затверджуються відповідною радою; посади на які особи призначаються сільським, селищним, міським головою, головою районної, районної у місті, обласної ради на конкурсній основі чи за іншою процедурою, передбаченою законодавством України.

Відповідно до ч. 1 ст.50 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні» секретар сільської, селищної, міської ради працює в раді на постійній основі. Секретар ради обирається радою з числа її депутатів на строк повноважень ради за пропозицією відповідного сільського, селищного, міського голови.

Частиною третьою зазначеної норми Закону передбачені повноваження секретаря міської ради, відповідно до якої секретар ради, зокрема, організовує підготовку сесій ради, питань, що вносяться на розгляд ради, забезпечує оприлюднення проектів рішень ради відповідно до Закону України «Про доступ до публічної інформації» та інших законів; забезпечує своєчасне доведення рішень ради до виконавців і населення, організовує контроль за їх виконанням, забезпечує оприлюднення рішень ради відповідно до Закону України «Про доступ до публічної інформації», забезпечує офіційне оприлюднення рішень ради, які відповідно до закону є регуляторними актами, а також документів, підготовлених у процесі здійснення радою регуляторної діяльності, та інформації про здійснення радою регуляторної діяльності; за дорученням сільського, селищного, міського голови координує діяльність постійних та інших комісій ради, дає їм доручення, сприяє організації виконання їх рекомендацій; сприяє депутатам ради у здійсненні їх повноважень; забезпечує зберігання у відповідних органах місцевого самоврядування офіційних документів, пов'язаних з місцевим самоврядуванням відповідної територіальної громади, забезпечує доступ до них осіб, яким це право надано у встановленому порядку; вирішує за дорученням сільського, селищного, міського голови або відповідної ради інші питання, пов'язані з діяльністю ради та її органів.

Повноваження секретаря сільської, селищної, міської ради можуть бути достроково припинені за рішенням відповідної ради (ч.5 ст.50 ЗУ «Про місцеве самоврядування в Україні»).

Згідно з п.4 ч. І ст.26 Закону України «Про місцеве самоврядування в України» обрання на посаду та звільнення з посади секретаря міської ради у порядку, передбаченому цим Законом, є виключною компетенцією цієї ради.

Зокрема, відповідно до ст.20 Закону України «Про службу в органах місцевого самоврядування» крім загальних підстав, передбачених Кодексом законів про працю України, служба в органах місцевого самоврядування припиняється на підставі і в порядку, визначених Законом України «Про місцеве самоврядування в Україні», цим та іншими законами України, а також у разі: порушення посадовою особою місцевого самоврядування Присяги, передбаченої статтею 11 цього Закону; порушення умов реалізації права на службу в органах місцевого самоврядування (стаття 5 цього Закону); виявлення або виникнення обставин, що перешкоджають перебуванню не службі, чи недотримання вимог, пов'язаних із проходженням служби в органах місцевого самоврядування (стаття 12 цього Закону); досягнення посадовою особою місцевого самоврядування граничного віку перебування на службі в органах місцевого самоврядування (стаття 18 цього Закону).

Жодна з цих підстав у зверненні депутатів, яке стало основою для винесення на порядок денний питання про припинення повноважень секретаря міської ради, зазначена не була, відтак, без жодних на те підстав та всупереч закону було проведено голосування за відповідне питання. Крім того, доказів наявності такого звернення, відповідачем суду надано теж не було.

Відповідно до ч. 2 Прикінцевих та перехідних положень Закону України Про службу в органах місцевого самоврядування", дія Закону України "Про державну службу" поширюється на органи і посадових осіб місцевого самоврядування в частині, що не суперечить Закону України "Про місцеве самоврядування в Україні", та іншим законам України, що регулюють діяльність місцевого самоврядування.

Таким чином у відносинах з питань служби в органах місцевого самоврядування важливим є дотримання гарантій при прийняті на роботу та звільненні з роботи, визначених Кодексом законів про працю України та Закону України "Про державну службу" з урахуванням особливостей визначених Законом України "Про службу в органах місцевого самоврядування".

Служба в органах місцевого самоврядування на постійній основі за своєю природою відноситься до публічної служи.

Відповідно ж до ч. 3 ст. 2 Кодексу адміністративного судочинства України (в редакції кодексу, що діяв на час подання даного позову до суду) у справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб'єктів владних повноважень адміністративні суди перевіряють, чи прийняті (вчинені) вони: на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України; з використанням повноваження з метою, з якою це повноваження надано; обґрунтовано, тобто з урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення (вчинення дії); безсторонньо (неупереджено); добросовісно; розсудливо; з дотриманням принципу рівності перед законом, запобігаючи несправедливій дискримінації; пропорційно, зокрема з дотриманням необхідного балансу між будь-якими несприятливими наслідками для прав, свобод та інтересів особи і цілями, на досягнення яких спрямоване це рішення (дія); з урахуванням права особи на участь у процесі прийняття рішення; своєчасно, тобто протягом розумного строку.

Отже, недотримання хоча б одного із вказаних критеріїв правомірності може бути підставою для скасування оскаржуваного рішення.

Щодо відповідності процедури розгляду та прийняття рішення про дострокове припинення повноважень секретаря ради положенням Регламенту Фастівської міської ради VIІ скликання, затвердженого рішенням Фастівської міської ради від 26.11.2015 р. № 1-ІХ- VIІ (із подальшими змінами та доповненнями) то суд звертає увагу на наступне.

Рада в межах своїх повноважень, як передбачено ст. 59 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні», приймає нормативні та інші акти у формі рішень.

Аналогічні положення містить п.13.1 Регламенту Фастівської міської ради VII скликання, затвердженого рішеннями міської ради від 26.11.2015 року, № 1-IX-VII від 03.03.2016 року, який є нормативно - правовим документом, що установлює порядок скликання чергової та позачергової сесії ради, призначення пленарних засідань ради, підготовки і розгляду питань на пленарних засіданнях, прийняття рішень ради про затвердження порядку денного сесії та з інших процедурних питань, а також порядок роботи сесії (ст.46 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні»).

Порядок затвердження порядку денного сесії та порядок підготовки питань та проектів рішень на розгляд сесії міської ради закріплено у розділі VIІ Регламенту.

Так, порядок денний формується міським головою на підставі пропозиції самого голови, постійних комісій, депутатських фракцій та груп, депутатів, виконкому, загальних зборів громадян (п.7.1.).

Всі пропозиції подаються в письмовій формі разом із розробленими проектами рішень (у друкованому та електронному варіантах) в відділ організаційного забезпечення діяльності ради не пізніше ніж за 3 робочих дні до скликання сесії з урахуванням та дотриманням вимог, передбачених п. 2.7. Регламенту. Пропозиції повинні бути обґрунтованими, містити посилання на чинні нормативно-правові акти Україні та мати проекти рішень і пройти попереднє обговорення в постійних комісіях. Без попередніх висновків і рекомендацій постійних комісій, оформлених відповідним протоколом, пропозиції до розгляду на засіданні сесії не приймаються. Пропозиції повинні мати проекти рішень і пройти попереднє обговорення в постійних комісіях (п.7.2.). Порядок денний затверджується відкритим голосуванням простою більшістю присутніх на сесії депутатів (п.7.3.).

З урахуванням вищевикладеного, суд дійшов висновку про те, що відповідачем під час прийняття оскаржуваного рішення було порушено процедурний порядок прийняття рішення міською радою, а саме положень Регламенту:

п. 2.1 Міська рада проводить свою роботу сесійно. Сесія складається з пленарних засідань ради, а також засідань постійних комісій ради.

п. 2.6 Рішення про скликання сесії міської ради доводиться до відома депутатів і населення не пізніш як за 20 днів до сесії, а у виняткових випадках - не пізніш як за день до сесії із зазначенням часу скликання, місця проведення та питань, які пропонуються на розгляд ради.

п. 2.10 Пропозиції щодо питань на розгляд сесії вносяться міським головою, постійними комісіями, депутатськими фракціями та групами, виконавчим комітетом ради, загальними зборами громадян разом із проектами рішень не пізніше ніж за 3 робочі дня до скликання сесії з урахуванням та дотриманням вимог.

Таким чином, з наведених положень Регламенту вбачається, що передумовою включення будь-якого питання до порядку денного сесії є вчинення ряду дій, а саме: подання пропозицій в письмовій формі разом із розробленими проектами рішень (у друкованому та електронному варіантах) у відповідного відділу, при цьому такі пропозиції повинні бути обґрунтованими, містити посилання на чинні нормативно-правові акти Україні та мати проекти рішень і пройти попереднє обговорення в постійних комісіях.

Жодного, з перерахованих положень Регламенту Фастівської місткої ради, відповідачем під час прийняття оскаржуваного рішення дотримано не було.

Зазначена позиція була також висловлена в ході судового розгляду справи свідком ОСОБА_14, який є депутатом міської ради та головою постійної комісії з питань регламенту, депутатської етики, забезпечення діяльності депутатів.

Іншого порядку підготовки питань та проектів рішень Фатівською міською радою, Регламентом цієї ради не передбачено.

Крім того, суд звертає увагу сторін на те, що відповідно до ч. 3 ст. 7 Закону України "Про службу в органах місцевого самоврядування", на посадових осіб місцевого самоврядування поширюється дія законодавства України про працю.

Відповідно до ч. 1 ст. 235 Кодексу законів про працю України, у разі звільнення без законної підстави працівник повинен бути поновлений на попередній роботі органом, що розглядає трудовий спір.

В свою чергу, рішення суду про поновлення на посаді завжди носить зобов'язальний характер.

Виконання ж рішення реалізується шляхом фактичного допуску працівника, поновленого на роботі, до виконання попередніх обов'язків на підставі відповідного акта органу, який раніше прийняв незаконне рішення про звільнення.

Враховуючи те, що ні Законом України "Про місцеве самоврядування в Україні" ні Регламентом Фастівької міської ради не врегульовано питання поновлення на посаді на підставі рішення суду посадових осіб Фастівської міської ради, на переконання суду, на підставі ст. 7 Закону України "Про службу в органах місцевого самоврядування" застосуванню підлягають положення Кодексу законів про працю України.

Відповідно до п.6 ч.1 ст. 40 Кодексу законів про працю України - поновлення на роботі працівника, який раніше виконував цю роботу є підставою для розірвання трудового договору.

Згідно з статтею 6 Кодексу адміністративного судочинства України, суд при прийнятті рішень керується принципом верховенства права, відповідно до якого зокрема, людина, її права та свободи визнаються найвищими цінностями та визначають зміст і спрямованість діяльності держави. Суд застосовує принцип верховенства права з урахуванням судової практики Європейського Суду з прав людини.

Забороняється відмова в розгляді та вирішенні адміністративної справи з мотивів неповноти, неякісності, суперечливості чи відсутності законодавства, яке регулює спірні відносини.

Згідно з ч. 1, ч. 2 ст. 77 Кодексу адміністративного судочинства України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків встановлених ст. 78 цього Кодексу. В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дій чи бездіяльності покладається на відповідача.

Однак, відповідач як суб'єкт владних повноважень не надав суду достатніх беззаперечних доказів в обґрунтування обставин, на яких ґрунтуються висловлені ним заперечення, не надано доказів систематичного невиконання позивачем своїх повноважень, а також відповідачем не доведено документально наявності численних скарг на дії секретаря міської ради, тому адміністративний позов, на думку суду, є обґрунтованим, доведеним та таким, що підлягає до задоволення.

Керуючись ст.ст. 5-11, 241-251 КАС України, ст.77 КАС України, Конституцією України, ЗУ «Про місцеве самоврядування в Україні», ЗУ "Про службу в органах місцевого самоврядування», ст.ст. 40,235 КЗпП України,-

В И Р І Ш И В :

Адміністративний позов ОСОБА_1 до Фастівської міської ради про визнання незаконним та скасування рішення Фастівської міської ради № 2-ХХХІІ-YІІ від 31.10.2017 року «Про дострокове припинення повноважень секретаря Фастівської міської ради сьомого скликання» та поновлення на посаді задовольнити.

Рішення Фастівської міської ради № 2-ХХХІІ-YІІ від 31.10.2017 року «Про дострокове припинення повноважень секретаря Фастівської міської ради сьомого скликання» визнати незаконним та скасувати.

Поновити ОСОБА_1 на посаді секретаря Фастівської міської ради.

Судові витрати в сумі 640 гривень сплаченого судового збору стягнути за рахунок бюджетних асигнувань Фастівської міської ради на користь ОСОБА_1

Допустити негайне виконання рішення суду в частині поновлення ОСОБА_1 на посаді секретаря Фастівської міської ради.

Апеляційна скарга на рішення суду подається протягом тридцяти днів з дня його проголошення безпосередньо до суду апеляційної інстанції.

Повний текст рішення буде виготовлений 16 лютого 2018 року.

Суддя Л.М.Ковалевська