
15.02.2018 Справа № 756/14887/17
Справа пр. №2-а/756/110/18
ун. №756/14887/17
Р І Ш Е Н Н Я
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
09 лютого 2018 року Оболонський районний суд міста Києва в складі:
головуючого - судді Андрейчука Т.В.,
за участю секретаря судового засідання - Субіна М.О.,
учасники справи:
позивач - ОСОБА_1,
представник відповідача - Новицька А.О.,
розглянувши у відкритому судовому засіданні в м. Києві адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Пенсійного фонду України про зобов'язання вчинити дії, -
в с т а н о в и в:
У листопаді 2017 року ОСОБА_1 звернувся до суду в порядку адміністративного судочинства з позовом до відповідача Пенсійного фонду України про визнання бездіяльності протиправною дій та зобов'язання вчинити дії.
Свої позовні вимоги позивач обґрунтовував тим, що він перебуває на обліку в Головному управлінні Пенсійного фонду України в м. Києві, отримує пенсію за вислугу років згідно з Законом України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" у розмірі 65 відсотків місячного грошового забезпечення.
06 жовтня 2017 року ОСОБА_1 звернувся до Пенсійного фонду України з вимогою повідомити Головне управління Пенсійного фонду України в м. Києві про підстави для перерахунку пенсії, призначеної ОСОБА_1, у зв'язку з набранням чинності постановою Кабінету Міністрів України від 30 серпня 2017 року №657 "Про внесення змін до деяких постанов Кабінету Міністрів України щодо оплати праці працівників прокуратури" та про необхідність підготовки списку осіб, пенсії яких підлягають перерахунку, зазначивши у ньому ОСОБА_1
Проте Пенсійним фондом України було проігноровано вимоги ОСОБА_1 з огляду на те, що немає підстав для перерахунку його пенсії у зв'язку з набранням чинності постановою Кабінету Міністрів України від 30 серпня 2017 року №657 "Про внесення змін до деяких постанов Кабінету Міністрів України щодо оплати праці працівників прокуратури".
ОСОБА_1 не погодився з аргументами відповідача та звернувся за захистом порушеного права до суду з позовом, в якому просив визнати протиправною бездіяльність Пенсійного фонду України в м. Києві щодо неповідомлення своїм головним управлінням в Автономній Республіці Крим, областях, мм. Києві та Севастополі у п'ятиденний строк з моменту надходження інформації з Міністерства оборони України про наявність підстав для перерахунку пенсій відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 30 серпня 2017 року №657 "Про внесення змін до деяких постанов Кабінету Міністрів України щодо оплати праці працівників прокуратури" та про необхідність підготовки списків осіб, пенсії яких підлягають перегляду; зобов'язати Пенсійний фонд України повідомити Головне управління Пенсійного фонду України в м. Києві про підстави для перерахунку пенсії, призначеної ОСОБА_1 у зв'язку з набранням чинності постановою Кабінету Міністрів України від 30 серпня 2017 року №657 "Про внесення змін до деяких постанов Кабінету Міністрів України щодо оплати праці працівників прокуратури" та про необхідність витребування в уповноваженого органу, з якого позивач був звільнений зі служби, довідки про грошове забезпечення ОСОБА_1 з метою проведення перерахунку пенсії, призначеної позивачеві, згідно з постановою Кабінету Міністрів України від 30 серпня 2017 року №657 "Про внесення змін до деяких постанов Кабінету Міністрів України щодо оплати праці працівників прокуратури", починаючи з 01 жовтня 2017 року.
У ході розгляду справи позивач подав до суду заяву про зміну предмета позову, в якій просив суд зобов'язати Пенсійний фонд України повідомити Головне управління Пенсійного фонду України в м. Києві про підстави для перерахунку пенсії, призначеної ОСОБА_1 у зв'язку з набранням чинності постановою Кабінету Міністрів України від 30 серпня 2017 року №657 "Про внесення змін до деяких постанов Кабінету Міністрів України щодо оплати праці працівників прокуратури" та про необхідність витребування в уповноваженого органу, з якого позивач був звільнений зі служби, довідки про грошове забезпечення ОСОБА_1 з метою проведення перерахунку пенсії, призначеної позивачеві, згідно з постановою Кабінету Міністрів України від 30 серпня 2017 року №657 "Про внесення змін до деяких постанов Кабінету Міністрів України щодо оплати праці працівників прокуратури", починаючи з 01 жовтня 2017 року.
У судовому засіданні позивач підтримав позовні вимоги з урахуванням поданої заяви про зміну предмета позову, просив суд їх задовольнити.
Представник відповідача Пенсійного фонду України у судовому засіданні проти позову заперечувала, пояснила, що підстави для здійснення перерахунку пенсії позивачеві у зв'язку набранням чинності постановою Кабінету Міністрів України від 30 серпня 2017 року №657 "Про внесення змін до деяких постанов Кабінету Міністрів України щодо оплати праці працівників прокуратури" відсутні.
Заслухавши пояснення позивача, представника відповідача, дослідивши матеріали справи, зібрані у справі докази, суд дійшов такого висновку.
Судом встановлено, що ОСОБА_1 проходив військову службу в органах військової прокуратури.
Наказом першого заступника Міністра оборони України від 14 вересня 2001 року №149 позивач був звільнений з військової служби у запас з посади прокурора відділу представництва інтересів громадян і держави у судах військової прокуратури Північного регіону України (а. с. 8).
Після звільнення зі служби ОСОБА_1 було призначено пенсію за вислугу років відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" у розмірі 65 відсотків місячного грошового забезпечення.
Керуючись нормою ст. 63 Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" та Порядком проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб", затвердженим постановою Кабінету Міністрів України від 13 лютого 2008 року №45, позивач 06 жовтня 2017 року звернувся до Пенсійного фонду України в м. Києві з вимогою повідомити Головне управління Пенсійного фонду України в м. Києві про підстави для перерахунку пенсії, призначеної ОСОБА_1, у зв'язку з набранням чинності постановою Кабінету Міністрів України від 30 серпня 2017 року №657 "Про внесення змін до деяких постанов Кабінету Міністрів України щодо оплати праці працівників прокуратури" та про необхідність підготовки списку осіб, пенсії яких підлягають перерахунку, зазначивши у ньому ОСОБА_1
Листом від 18 жовтня 2017 року за вих. №32756/02-23 Пенсійний фонд України повідомив, що підстав для перерахунку пенсії ОСОБА_1 немає.
Вирішуючи питання про правомірність бездіяльності Пенсійного фонду України, суд виходить з такого.
Законом України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" врегульовано умови, норми і порядок пенсійного забезпечення громадян України із числа осіб, які перебували на військовій службі, службі в органах внутрішніх справ, Національній поліції, державній пожежній охороні, Державній службі спеціального зв'язку та захисту інформації України, органах і підрозділах цивільного захисту, податковій міліції чи Державній кримінально-виконавчій службі України, та деяких інших осіб, які мають право на пенсію за цим Законом.
Зважаючи на те, що ОСОБА_1 отримує пенсію за Законом України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб", наведений законодавчий акт підлягає застосуванню до спірних правовідносин.
За приписами ч. 18 ст. 43 Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" у разі якщо на момент призначення або виплати пенсії відбулася зміна розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення та/або були введені для зазначених категорій осіб нові щомісячні додаткові види грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення) та премії у розмірах, встановлених законодавством, пенсія призначається з урахуванням таких змін та/або нововведень, а призначена пенсія підлягає невідкладному перерахунку.
Згідно з ч. ч. 1-3 ст. 63 Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" перерахунок раніше призначених пенсій військовослужбовцям, особам, які мають право на пенсію за цим Законом та членам їх сімей у зв'язку із введенням в дію цього Закону провадиться за документами, що є у пенсійній справі, а також додатковими документами, поданими пенсіонерами на час перерахунку. Якщо пенсіонер згодом подасть додаткові документи, які дають право на подальше підвищення пенсії, то пенсія перераховується за нормами цього Закону. При цьому перерахунок провадиться за минулий час, але не більш як за 12 місяців з дня подання додаткових документів і не раніше, ніж з дня введення в дію цього Закону. Перерахунок пенсій особам начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ України (міліції), які мають право на пенсійне забезпечення або одержують пенсію на умовах цього Закону, здійснюється з урахуванням видів грошового забезпечення, щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, встановлених законодавством для поліцейських.
Ч. 4 ст. 63 Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" передбачено, що усі призначені за цим Законом пенсії підлягають перерахунку у зв'язку з підвищенням грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію за цим Законом, на умовах, у порядку та розмірах, передбачених Кабінетом Міністрів України. У разі якщо внаслідок перерахунку пенсій, передбаченого цією частиною, розміри пенсій звільненим із служби військовослужбовцям, особам, які мають право на пенсію за цим Законом, є нижчими, зберігаються розміри раніше призначених пенсій.
Постановою Кабінету Міністрів України від 13 лютого 2008 року №45 затверджено Порядок проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" (далі - Порядок).
Відповідно до п. 1 Порядку перерахунок раніше призначених згідно з Законом України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" пенсій проводиться в разі прийняття рішення Кабінетом Міністрів України про зміну розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення для відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію за цим Законом, або у зв'язку із введенням для них нових щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, установлених законодавством.
Таким чином, підставою для проведення перерахунку пенсії є фактична зміна розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, проведена на підставі рішення суб'єкта владних повноважень, наділеного правом установлювати чи змінювати види грошового забезпечення військовослужбовців чи іншої категорії осіб, які отримують пенсію згідно з Законом України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб".
Постановою Кабінету Міністрів України від 30 серпня 2017 року №657 унесено зміни до деяких постанов, якими врегульовано оплату праці працівників прокуратури, зокрема до постанови Кабінету Міністрів України від 09 березня 2006 року №268 "Про упорядкування структури та умов оплати праці працівників апарату органів виконавчої влади, органів прокуратури, судів та інших органів" та постанови Кабінету Міністрів України від 31 травня 2012 року №505 "Про упорядкування структури та умов оплати праці працівників органів прокуратури" та підвищено розмір посадових окладів працівникам прокуратури. Так, збільшено посадовий оклад за посадою, яка є аналогічною посаді, яку займав на час виходу на пенсію ОСОБА_1 (прокурор відділу військової прокуратури Центрального регіону України). Наведені обставини підтверджуються, зокрема, довідкою від 01 вересня 2017 року №18/68 ПФ вих. 16, виданою військовою прокуратурою Центрального регіону України (а. с. 14, 15).
Таким чином, у зв'язку зі збільшенням однієї з складових грошового забезпечення за відповідною посадою, з якої позивач вийшов на пенсію, у ОСОБА_1 виникло право на перерахунок призначеної йому відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" пенсії.
П. 2 Порядку визначено алгоритм дій органів Пенсійного фонду України у випадку прийняття Кабінетом Міністрів України рішення про зміну розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення для відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію за Законом України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб", або у зв'язку із введенням для них нових щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, установлених законодавством
Так, згідно з наведеною нормою Міноборони, МВС, Мінінфраструктури, СБУ, Служба зовнішньої розвідки, ДПС, Управління державної охорони, Адміністрація Держспецзв'язку, Адміністрація Держприкордонслужби, ДПтС, ДСНС про відповідне рішення Кабінету Міністрів України повідомляють у п'ятиденний строк Пенсійному фонду України про підстави перерахунку пенсій військовослужбовцям. Пенсійний фонд України повідомляє у п'ятиденний строк з моменту надходження інформації від державних органів своїм головним управлінням в Автономній Республіці Крим, областях, мм. Києві та Севастополі про підстави для проведення перерахунку пенсій та про необхідність підготовки списків осіб, пенсії яких підлягають перерахунку (п. 2 Порядку).
Відтак, у зв'язку з прийняттям Кабінетом Міністрів України постанови від 30 серпня 2017 року №657 "Про внесення змін до деяких постанов Кабінету Міністрів України щодо оплати праці працівників прокуратури", після отримання повідомлення Міністерства оборони України від 22 вересня 2017 року №3/6/3334 про підстави перерахунку пенсії ОСОБА_1 Пенсійний фонд України зобов'язаний був повідомити Головне управління Пенсійного фонду України в м. Києві, де позивач перебуває на обліку, про підстави для проведення перерахунку пенсії ОСОБА_1 та про необхідність підготовки списку осіб, пенсії яких підлягають перерахунку, зазначивши у ньому ОСОБА_1
Однак відповідач протиправно ухилився від вчинення зазначених дій.
Ч. 1 ст. 46 Конституції України передбачено, що громадяни мають право на соціальний захист, що включає право на забезпечення їх у разі повної, часткової або тимчасової втрати працездатності, втрати годувальника, безробіття з незалежних від них обставин, а також у старості та в інших випадках, передбачених законом.
Ч. 2 ст. 19 Конституції України на органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадових осіб зобов'язано діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Ч. 1 та ч. 2 ст.77 КАС України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених ст. 78 цього Кодексу. В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.
Відповідач не надав суду достатніх та беззаперечних доказів в обґрунтування своїх заперечень проти позову.
Дослідивши обставини справи, проаналізувавши у сукупності вищезазначені правові норми, суд прийшов до висновку про необхідність частково задовольнити позов, зобов'язати Пенсійний фонд України повідомити Головне управління Пенсійного фонду України в м. Києві про підстави для перерахунку пенсії, призначеної ОСОБА_1 згідно зі Законом України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб", у зв'язку з набранням чинності постановою Кабінету Міністрів України від 30 серпня 2017 року №657 "Про внесення змін до деяких постанов Кабінету Міністрів України щодо оплати праці працівників прокуратури" та про необхідність підготовки списку осіб, пенсії яких підлягають перерахунку, зазначивши у ньому ОСОБА_1
Відповідно до ст. 139 КАС України суд, вважає за необхідне стягнути з Державного бюджету України на користь позивача судовий збір у розмірі 640,00 грн.
З огляду на вищенаведене, відповідно до ст. ст. 19, 46 Конституції України, ст. ст. 43, 51, 63 Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб", постанови Кабінету Міністрів України від 13 лютого 2008 року №45 "Про затвердження Порядку проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб"", постанови Кабінету Міністрів України від 30 серпня 2017 року №657 "Про внесення змін до деяких постанов Кабінету Міністрів України щодо оплати праці працівників прокуратури", постанови правління Пенсійного фонду України від 30 січня 2007 року №3-1 "Про затвердження Порядку подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб"", керуючись ст. ст. 5, 6, 7, 9, 77, 241-247 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -
в и р і ш и в:
Позов ОСОБА_1 до Пенсійного фонду України про зобов'язання вчинити дії - задовольнити частково.
Зобов'язати Пенсійний фонд України (місцезнаходження: м. Київ, вул. Бастіонна, 9, ідентифікаційний код в ЄДРПОУ 00035323) повідомити Головне управління Пенсійного фонду України в м. Києві про підстави для перерахунку пенсії, призначеної ОСОБА_1 (зареєстроване місце проживання: АДРЕСА_1; реєстраційний номер облікової картки платника податків - НОМЕР_1) згідно зі Законом України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб", у зв'язку з набранням чинності постановою Кабінету Міністрів України від 30 серпня 2017 року №657 "Про внесення змін до деяких постанов Кабінету Міністрів України щодо оплати праці працівників прокуратури" та про необхідність підготовки списку осіб, пенсії яких підлягають перерахунку, зазначивши у ньому ОСОБА_1.
У задоволенні решти позовних вимог - відмовити.
Стягнути з Державного бюджету України на користь ОСОБА_1 (зареєстроване місце проживання: АДРЕСА_1; реєстраційний номер облікової картки платника податків - НОМЕР_1) сплачений ним судовий збір у сумі 640 (шістсот сорок) гривень 00 (нуль) копійок.
Рішення суду може бути оскаржене в апеляційному порядку до Київського апеляційного адміністративного суду шляхом подання апеляційної скарги протягом тридцяти днів з дня його проголошення.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.
У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Суддя Т.В. Андрейчук