
ДАРНИЦЬКИЙ РАЙОННИЙ СУД М.КИЄВА
справа № 753/22747/17
провадження № 2-а/753/91/18
П О С Т А Н О В А
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
"22" січня 2018 р. суддя Дарницького районного суду м.Києва Даниленко В.В., розглянувши у порядку скороченого провадження в м. Києві адміністративну справу за адміністративним позовом ОСОБА_2 до Головного управління Пенсійного Фонду України в м. Києві про визнання бездіяльності протиправною та зобов'язання вчинити дії,
ВСТАНОВИВ:
ОСОБА_2 звернувся до суду з адміністративним позовом про визнання протиправною бездіяльність ГУПФ України в м. Києві щодо не проведення перерахунку його пенсії з 1 січня 2016 року відповідно до Закону України "Про внесення змін до деяких законів України щодо забезпечення гарантій соціального захисту колишніх працівників органів внутрішніх справ України та членів їх сімей" від 23 грудня 2015 року № 900, частини вісімнадцятої статті 43, статей 51 та 63 Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб", постанови Кабінету Міністрів України від 11 листопада 2015 року № 988 "Про грошове забезпечення поліцейських Національної поліції", довідки на його ім'я про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії, а також щодо не проведення виплати різниці недоотриманої пенсії за минулий час та щомісячної виплати перерахованої пенсії. Зобов'язати ГУПФ України в місті Києві: провести перерахунок та виплату пенсії без обмеження її максимального розміру та провести виплату за весь період заборгованості починаючи з 01.01.2016 року відповідно до Закону України «Про внесення змін до деяких законів України щодо забезпечення гарантій соціального захисту колишніх працівників органів внутрішніх справ України та членів їх сімей» №900 від 23.12.2015 року, ст. 63 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби та деяких інших осіб» № 2262-ХІІ від 09.04.1992 року, постанови Кабінету Міністрів України № 988 від 11.11.2015року «Про грошове забезпечення поліцейських Національної поліції», наказу Міністерства внутрішніх справ України № 138 від 17.02.2017 року «Про затвердження Переліку посад осіб начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ України (міліції), які мають право на пенсійне забезпечення або одержують пенсію на умовах Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби та деяких інших осіб», що прирівнюються посадам поліцейських» (з урахуванням надбавок, підвищень, додаткової пенсії, цільової грошової допомоги, пенсії за особливі заслуги перед Україною, індексації та інших доплат до пенсії, встановлених законодавством) на підставі Рішення Конституційного Суду України від 20.12.2016 року № 7-РП/2016 «У справі за конституційним поданням Верховного Суду України щодо відповідності Конституції України (конституційності) положення другого речення частини сьомої статті 43, першого речення частини першої статті 54 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби та деяких інших осіб»; в подальшому провадити виплату мені перерахованої пенсії щомісяця.
Відповідач Головне УПФ України м. Києві не надало суду заперечень, щодо вимог адміністративного позову.
Розглянувши документи і матеріали, всебічно і повно з'ясувавши всі фактичні обставини, на яких ґрунтується позов, об'єктивно оцінивши докази, які мають юридичне значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, суд дійшов наступного висновку.
Згідно ч. 2 ст. 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Згідно ст. 46 Конституції України громадяни мають право на соціальний захист, що включає право на забезпечення їх у разі повної, часткової або тимчасової втрати працездатності, втрати годувальника, безробіття з незалежних від них обставин, а також у старості та в інших випадках, передбачених законом. Це право гарантується загальнообов'язковим державним соціальним страхуванням за рахунок страхових внесків громадян, підприємств, установ і організацій, а також бюджетних та інших джерел соціального забезпечення; створенням мережі державних, комунальних, приватних закладів для догляду за непрацездатними. Пенсії, інші види соціальних виплат та допомоги, що є основним джерелом існування, мають забезпечувати рівень життя, не нижчий від прожиткового мінімуму, встановленого законом.
Згідно ст. 2 КАС України завданням адміністративного судочинства є справедливе, неупереджене та своєчасне вирішення судом спорів у сфері публічно-правових відносин з метою ефективного захисту прав, свобод та інтересів фізичних осіб, прав та інтересів юридичних осіб від порушень з боку суб'єктів владних повноважень.
Як вбачається з матеріалів справи, позивач з 2010 року перебуває на обліку в Головному управлінні Пенсійного Фонду України в м. Києві та отримує пенсію за вислугу років відповідно до Закону України Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб».
У відповідь на звернення ОСОБА_2 Головне управління Пенсійного Фонду України в м. Києві листом від 16.11.2017 року зазначило, що позивач перебуваєте на обліку в управлінні пенсійного забезпечення військовослужбовців та деяких інших категорій громадян головного управління Пенсійного фонду України в м. Києві та отримуєте пенсію за вислугу років відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" (далі - Закон), яка призначена з наступних видів грошового забезпечення: посадовий оклад 1450.00 грн., оклад за військове звання 135.00 грн., процентна надбавка за вислугу років 40%- 634.00 грн., середньомісячна сума додаткових видів грошового забезпечення за 24 місяці - 2801.86 грн., а всього: 5020.86 грн. Розмір пенсії відповідно до статті 13 Закону становить 79% грошового забезпечення 3966.48 грн. (5020.86*79%)). Із прийняттям постанови Кабінету Міністрів України від 11.11.2015 р. № 988 «Про грошове забезпечення поліцейських Національної поліції» до головного управління Пенсійного фонду України в м. Києві ліквідаційними комісіями ГУ МВС в областях та місті Києві були направлені довідки для перерахунку пенсій з урахуванням грошового забезпечення , установленого для поліцейських. Статтею 8 Закону передбачено, що виплата пенсій, у тому числі додаткових пенсій, доплат, надбавок та підвищень до них, компенсаційних виплат, встановлених законодавством, звільненим із служби військовослужбовцям, особам, які мають право на пенсію за цим Законом, та членам їх сімей забезпечується за рахунок коштів Державного бюджету України. Фінансове забезпечення перерахунків пенсій особам начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ України здійснюватиметься за?рахунок коштів Державного бюджету України, що потребує внесення змін до Закону України «Про Державний бюджет України на 2017 рік» в частині виділення додаткових асигнувань по бюджетній програмі КПКВК 2506080 «Фінансове забезпечення виплати пенсій, надбавок та підвищень до пенсій, призначених за пенсійними програмами, та дефіциту коштів Пенсійного фонду». Перерахунок пенсії буде проведено після надходження коштів з Державного бюджету України.
Проте, з такою позицією Головного управління Пенсійного Фонду України в м. Києві суд не погоджується з огляду на таке.
Вирішуючи вказаний спір, суд зобов'язаний проаналізувати приписи Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб"(далі - Закон), на підставі якого позивачу призначалась пенсія, в редакціях до 07 листопада 2015 року та після.
Це пов'язано з тим, що зі згаданої дати набрав чинності Закон України "Про Національну поліцію", згідно приписів якого створено центральний орган виконавчої влади поліції України та ліквідовано органи внутрішніх справ.
Станом на 07 листопада 2015 року приписами частини 3 статті 63 Закону встановлювалось, що усі призначені за цим Законом пенсії підлягають перерахунку у зв'язку зі зміною розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію за цим Законом, або у зв'язку із введенням для зазначених категорій осіб нових щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, встановлених законодавством. Перерахунок пенсій здійснюється на момент виникнення права на перерахунок пенсій і провадиться у порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України, у строки, передбачені частиною другою статті 51 цього Закону. У разі якщо внаслідок перерахунку пенсій, передбаченого цією частиною, розміри пенсій звільненим зі служби військовослужбовцям, особам, які мають право на пенсію за цим Законом, є нижчими, зберігаються розміри раніше призначених пенсій.
Аналіз цієї норми права вказує на те, що держава визнала обов'язок перерахунку пенсій у випадку, коли збільшується заробітна плата працівників, котрі виконують таку ж саму роботу.
З 07 листопада 2015 року не стало такої (діючої) категорії осіб, які мають право на пенсію за Законом, як працівники органів внутрішніх справ (міліція) (залишились лише колишні працівники органів внутрішніх справ).
Однак, владні функції, які виконували працівники міліції, не зникли, а передані до компетенції поліції.
Так, завдання міліції, які визначені приписами статті 2 Закону України "Про міліцію", повністю співпадають з завданнями, котрі покладено на поліцію відповідно до положень статті 2 Закону України "Про Національну поліцію".
Отже, з 07 листопада 2015 року поліцейські розпочали виконувати завдання, які до цього часу відносились до сфери діяльності працівників органів внутрішніх справ.
Підсумовуючи, суд робить висновок, що з дня набрання чинності Постановою виникли підстави для здійснення перерахунку пенсій працівникам органів внутрішніх справ (міліції).
Такий правовий висновок суду узгоджується з сутністю принципу верховенства права, відповідно до якого людина, її права та свободи визнаються найвищими цінностями та визначають зміст і спрямованість діяльності держави (частина 1 статті 8 КАС України).
Розуміючи, що після 07 листопада 2015 року грошове забезпечення працівників органів внутрішніх справ ніколи вже не буде змінюватись (не існує такої категорії), а у державних органів можуть виникнути сумніви стосовно перерахунку пенсій згаданої категорії у зв'язку з встановленням нового грошового забезпечення для поліцейських, законодавець прийняв норму права, якою роз'яснив, що перерахунок пенсії працівників міліції здійснюється з урахуванням грошового забезпечення поліцейських.
Так, Законом України "Про внесення змін до деяких законів України щодо забезпечення гарантій соціального захисту колишніх працівників органів внутрішніх справ України та членів їхніх сімей", який набрав чинності з 29 грудня 2015 року, статтю 63 Закону доповнено частиною 3.
Цією нормою права визначено, що перерахунок пенсій особам начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ України (міліції), які мають право на пенсійне забезпечення або одержують пенсію на умовах цього Закону, здійснюється з урахуванням видів грошового забезпечення, щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, встановлених законодавством для поліцейських.
Отже, вбачається, що перерахунок повинен проводитись з урахуванням діючого грошового забезпечення поліцейських та наступних змін до нього.
Постановою Кабінету Міністрів України від 13 лютого 2008 року N 45 затверджено Порядок проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб"(далі - Порядок).
Пунктами 2 - 3 Порядку встановлено, що на підставі зазначеного в пункті 1 цього Порядку рішення Кабінету Міністрів України Міноборони, МВС, Мінінфраструктури, СБУ, Служба зовнішньої розвідки, ДПС, Управління державної охорони, Адміністрація Держспецзв'язку, Адміністрація Держприкордонслужби, ДПтС, ДСНС (далі - державні органи) повідомляють у п'ятиденний строк Пенсійному фонду України про підстави перерахунку пенсій військовослужбовцям.
Пенсійний фонд України повідомляє у п'ятиденний строк з моменту надходження інформації від державних органів своїм головним управлінням в Автономній Республіці Крим, областях, м. Києві та Севастополі (далі - головні управління Пенсійного фонду України) про підстави для проведення перерахунку пенсій та про необхідність підготовки списків осіб, пенсії яких підлягають перерахунку (далі - списки).
Головні управління Пенсійного фонду України складають у десятиденний строк з моменту надходження зазначеної інформації списки за формою згідно із додатком 1 та подають їх органам, які уповноважені рішеннями керівників державних органів видавати довідки про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії.
На підставі списків уповноважені органи готують для перерахунку пенсії довідки про розмір грошового забезпечення кожної особи, зазначеної в списку, за формою згідно із додатком 2 (далі - довідка) та у місячний строк подають їх головним управлінням Пенсійного фонду України.
Довідки видаються державним органом, з якого особи були звільнені із служби, якщо інше не передбачено цим Порядком.
Тоді як, відповідач не вчинив необхідних дій пов'язаних із перерахунком позивачу пенсії, відмовивши також і у самому перерахунку пенсії позивачу, що не відповідає нормам вказаних вище Законів та Порядку та що є наслідком порушення прав позивача, які підлягають судовому захисту, шляхом зобов'язання відповідача, починаючи з 01.01.2016 року у відповідності до грошового забезпечення. Передбаченого постановою Кабінету Міністрів України від 11.11.2015 року № 988 «Про грошове забезпечення поліцейських Національної поліції».
Отже, підсумовуючи наведене, суд дійшов висновку, що вимоги позивача є обґрунтованими, доведеними, ґрунтуються на тих нормах, які підлягають застосуванню при даних правовідносинах, а тому такими, що підлягають задоволенню.
Керуючись ст.ст. 19, 46 Конституції України, Закону України «Про внесення змін до деяких закону України щодо забезпечення гарантій соціального захисту колишніх працівників органів внутрішніх справ України та членів їх сімей» №900 від 23.12.2015 року (далі Закон №900 від 23.12.2015 року), ст. 63 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби та деяких інших осіб», постанов КМУ №988 від 11.11.2015 року «Про грошове забезпечення поліцейських Національної поліції» (Постанова №988 від 11.11.2015 року), ст.ст. 2, 11, 6, 9, 69-71, 94, 97, 99, 100, 105-106, 158-163, 183-2 КАС України, суд
П О С Т А Н О В И В:
Позовні вимоги ОСОБА_2 до Головного управління Пенсійного Фонду України в м. Києві про визнання дій протиправними та зобов'язання здійснити певні дії, задовольнити.
Визнати протиправною бездіяльність ГУПФ України в м. Києві щодо не проведення перерахунку пенсії ОСОБА_2 з 1 січня 2016 року відповідно до Закону України "Про внесення змін до деяких законів України щодо забезпечення гарантій соціального захисту колишніх працівників органів внутрішніх справ України та членів їх сімей" від 23 грудня 2015 року № 900, частини вісімнадцятої статті 43, статей 51 та 63 Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб", постанови Кабінету Міністрів України від 11 листопада 2015 року № 988 "Про грошове забезпечення поліцейських Національної поліції", довідки на ім'я ОСОБА_2 про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії, а також щодо не проведення виплати різниці недоотриманої пенсії за минулий час та щомісячної виплати перерахованої пенсії.
Зобов'язати ГУПФ України в місті Києві: провести перерахунок та виплату пенсії без обмеження її максимального розміру та провести виплату за весь період заборгованості починаючи з 01.01.2016 року відповідно до Закону України «Про внесення змін до деяких законів України щодо забезпечення гарантій соціального захисту колишніх працівників органів внутрішніх справ України та членів їх сімей» №900 від 23.12.2015 року, ст. 63 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби та деяких інших осіб» № 2262-ХІІ від 09.04.1992 року, постанови Кабінету Міністрів України № 988 від 11.11.2015року «Про грошове забезпечення поліцейських Національної поліції», наказу Міністерства внутрішніх справ України № 138 від 17.02.2017 року «Про затвердження Переліку посад осіб начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ України (міліції), які мають право на пенсійне забезпечення або одержують пенсію на умовах Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби та деяких інших осіб», що прирівнюються посадам поліцейських» (з урахуванням надбавок, підвищень, додаткової пенсії, цільової грошової допомоги, пенсії за особливі заслуги перед Україною, індексації та інших доплат до пенсії, встановлених законодавством) на підставі Рішення Конституційного Суду України від 20.12.2016 року № 7-РП/2016 «У справі за конституційним поданням Верховного Суду України щодо відповідності Конституції України (конституційності) положення другого речення частини сьомої статті 43, першого речення частини першої статті 54 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби та деяких інших осіб», в подальшому провадити виплату ОСОБА_2 перерахованої пенсії щомісяця.
Постанова може бути оскаржена до Київського апеляційного адміністративного суду через Дарницький районний суд м. Києва протягом тридцяти днів з дня отримання копії цієї постанови.
Суддя: