Рішення № 72211809, 12.02.2018, Хаджибейський районний суд міста Одеси (до 25.04.2025 - Малиновський районний суд м. Одеси)

Дата ухвалення
12.02.2018
Номер справи
521/20992/17
Номер документу
72211809
Форма судочинства
Адміністративне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України

МАЛИНОВСЬКИЙ РАЙОННИЙ СУД МІСТА ОДЕСИ

Справа №521/20992/17

Номер провадження №2-а/521/120/18

РІШЕННЯ

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

12 лютого 2018 року м. Одеса

Суддя Малиновського районного суду м. Одеси Сегеда О.М., розглянувши у письмовому провадженні в порядку спрощеного позовного провадження справу адміністративної юрисдикції за адміністративним позовом ОСОБА_2 до Головного Управління Пенсійного фонду України в Одеській області про визнання дій протиправними, зобов'язання вчинити певні дії,-

ВСТАНОВИВ:

В грудні 2017 року до Малиновського районного суду м. Одеси звернувся позивач ОСОБА_2 із вищевказаним адміністративним позовом посилаючись на те, що він є інвалідом війни другої групи, проходив дійсну військову службу на різноманітних прокурорсько-слідчих посадах в органах військової прокуратури колишнього СРСР та України та отримує пенсію згідно Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» (далі - Закон №2262).

Позивач вказує, що перебуває на обліку в Головному Управлінні Пенсійного фонду України в Одеській області, пенсія призначена у розмірі, що відповідає посаді, з якої позивача звільнено, а саме - заступник начальника військового прокурора Одеського гарнізону.

Постановою КМУ від 30 серпня 2017 року «Про внесення змін до деяких постанов Кабінету Міністрів України щодо оплати праці працівників прокуратури» №657 внесено зміни до постанови КМУ від 31 травня 2012 року №505 «Про упорядкування структури та умов оплати праці працівників органів прокуратури». Вказаними нормативно-правовими актами з 06 вересня 2017 року суттєво збільшені розміри посадових окладів працівників прокуратури України. Так, додатком №7 до Постанови військовим прокурорам гарнізонів посадові оклади встановлені у розмірах 8,000 грн., а їх заступникам - 7,400 грн.

При цьому, відповідно до статті 63 Закону України №2262, перерахунок раніше призначених пенсій військовослужбовцям, особам, які мають право на пенсію за цим Законом та членам їх сімей у зв'язку із введенням в дію цього Закону провадиться за документами, що є у пенсійній справі, а також додатковими документами, поданими пенсіонерами на час перерахунку.

Відтак, на думку позивача, враховуючи, що постановою Кабінету Міністрів України від 30 серпня 2017 року №657 "Про внесення змін до деяких постанов Кабінету Міністрів України щодо оплати праці працівників прокуратури" внесено зміни та підвищено грошове забезпечення працівників прокуратури, йому, як пенсіонеру військової прокуратури колишнього СРСР та України, має бути перерахована пенсія у порядку передбаченому Постановою КМУ від 13 лютого 2008 року №45.

В листопаді 2017 року військова прокуратура Південного регіону України надала позивачу довідку, необхідну для перерахунку пенсії, які разом із відповідними заявами були передані до ГУ ПФ України в Одеській області, однак позивач отримав відмову у здійсненні такого перерахунку з підстав порушення порядку перерахунку пенсій.

Посилаючись на вищенаведене, позивач просить суд визнати протиправними дії ГУ ПФ України в Одеській області щодо відмови перерахунку пенсії, призначеної ОСОБА_2 відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб"; Зобов'язати ГУ ПФ України в Одеській області перерахувати призначену ОСОБА_2 пенсію із 01 жовтня 2017 року, згідно постанов КМУ від 30 серпня 2017 року "Про внесення змін до деяких постанов Кабінету Міністрів України щодо оплати праці працівників прокуратури" №657 внесено зміни до постанови КМУ від 31 травня 2012 року №505 "Про упорядкування структури та умов оплати праці працівників органів прокуратури" та довідки військової прокуратури Південного регіону України від 20 листопада 2017 року №18-194 вих-17; Зобов'язати ГУ ПФ України в Одеській області протягом десяти днів з дня набрання судовим рішенням законної сили подати до суду звіт про його виконання.

Ухвалою Малиновського районного суду м. Одеси від 18 грудня 2017 року відкрито провадження у справі за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи (у письмовому проваджені) в порядку статті 263 КАС України. (а.с. 24)

29.01.2018 року на адресу суду надійшов відзив на адміністративний позов, в якому відповідач просив відмовити в задоволенні позову з наступних підстав.

Відповідно до ч. 4 ст. 63 Закону №2262 пенсії підлягають перерахунку у зв'язку зі зміною розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію за цим Законом, або у зв'язку із введенням для зазначених категорій осіб нових щомісячних додаткових видів грошового забезпечення та премій у розмірах, встановлених законодавством. Перерахунок пенсії здійснюється на момент виникнення права на перерахунок пенсії і провадиться у порядку, встановленому КМУ. На виконання зазначеної норми закону постановою КМУ від 13.02.2008 року №45 затверджено порядок проведення перерахунку пенсії, призначених відповідно до Закону №2262.

Відповідно до вищезазначеного порядку, Міністерство оборони України чи інший уповноважений орган повинні повідомити ПФУ про наявність підстав для перерахунку. Після чого ПФУ складає та подає списки до уповноважених органів, які складають довідки та направляють до ПФУ для здійснення перерахунку. Тобто, перерахунок пенсії проводиться ГУ ПФ України лише на підставі довідки про розмір грошового забезпечення, яка надається, в даному випадку, органами прокуратури через Одеський обласний військовий комісаріат в порядку, передбаченому КМУ. Крім цього зазначено, що Постановою КМУ від 30 серпня 2017 року №657 не визначено умови та розмір проведення перерахунку пенсій для працівників військової прокуратури.

Дослідивши матеріали справи у їх сукупності, суд вважає, що у задоволенні адміністративного позову слід відмовити з наступних підстав.

Судом встановлено, що ОСОБА_2 звільнений з посади заступника військового прокурора Одеського гарнізону Південного регіону України у зв'язку з виходом на пенсію, та з 2011 року перебуває на обліку в Головному управлінні Пенсійного фонду України в Одеській області і отримує пенсію за вислугу років відповідно до Закону України від 09 квітня 1992 року № 2262-Х1І «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби та деяких інших осіб» (а.с. 7, 15)

20 листопада 2017 року Військовою прокуратурою Південного регіону України видано довідку про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії, складеної відповідно до постанови КМУ від 30 серпня 2017 року №657 (а.с. 15).

У зв'язку із чим 21 листопада 2017 року позивач звернувся до ГУ ПФ України в Одеській області із заявою про перерахунок пенсії з 01 жовтня 2017 року у зв'язку з підвищенням грошового забезпечення за відповідною посадою (а.с. 19).

05 грудня 2017 року на адресу позивача надійшов лист ГУ ПФ України в Одеській області за вих.1971/71-11, в якому зазначено, що у відповідності до п.п. 1,2 Порядку №45, повідомлення про підстави для перерахунку колишнім військовослужбовцям військових прокуратур відповідно до Постанови КМУ від 30 серпня 2017 року «Про внесення змін до деяких постанов Кабінету Міністрів України щодо оплати праці працівників прокуратури» №657 та про необхідність підготовки списків до головного управління не надходило, тому вони не складались, з підстав чого відсутні підстави для проведення перерахунку за наданою ОСОБА_2 довідкою (а.с. 22).

Не погоджуючись з такою позицією ГУ ПФ України в Одеській області позивач звернувся з позовом до суду.

Досліджуючи вимоги позивача, суд виходить з того, що норми і порядок пенсійного забезпечення громадян України із числа осіб, які перебували на військовій службі, службі в органах внутрішніх справ, Національній поліції, державній пожежній охороні, Державній службі спеціального зв'язку та захисту інформації України, органах і підрозділах цивільного захисту, податковій міліції чи Державній кримінально-виконавчій службі України, та деяких інших осіб, які мають право на пенсію за цим Законом визначає Закон України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" від 9 квітня 1992 року №2262-XII (Закон № 2262).

Згідно ч. 4 ст. 63 Закону № 2262, усі призначені за цим Законом пенсії підлягають перерахунку у зв'язку з підвищенням грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію за цим Законом, на умовах, у порядку та розмірах, передбачених Кабінетом Міністрів України.

Отже, за на явності правових підстав, а саме підвищення грошового забезпечення певній категорії військовослужбовців, Кабінет Міністрів України вживає заходів щодо забезпечення права осіб на пенсійне забезпечення, керуючись Конституцією та законами України

Так, Постановою Кабінету Міністрів України №657 від 30 серпня 2017 року "Про внесення змін до деяких постанов Кабінету Міністрів України щодо оплати праці працівників прокуратури" внесено зміни до Постанови Кабінету Міністрів України «Про упорядкування структури та умов оплати праці працівників органів прокуратури» № 505 від 31 травня 2012 року та затверджено нові схеми посадових окладів працівників органів прокуратури та посадових окладів працівників прокуратур Автономної Республіки Крим, областей, мм. Києва та Севастополя, військових прокуратур регіонів і прирівняних до них прокуратур згідно з додатками, які перевищують посадові оклади колишніх працівників прокуратури.

Відтак, враховуючи положення вищезазначеної ч. 4 ст. 63 Закону № 2262, у відповідної категорії військовослужбовців, що отримують пенсію, виникло право на її перерахунок на умовах, у порядку та розмірах, передбачених Кабінетом Міністрів України.

Оцінюючи позицію відповідача про недотримання порядку перерахунку пенсії, встановленого Кабінетом Міністрів України та, як наслідок, відсутність підстав для такого перерахунку, суд зазначає про наступне.

Процедура проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону №2262 визначається Порядком проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону №2262 затвердженого Постановою Кабінету Міністрів України від 13.02.2008 року № 45 (далі - Порядок № 45).

Так, пунктами 1, 2, 3 Порядку №45 встановлено, що перерахунок раніше призначених відповідно до Закону №2262 пенсій проводиться у разі прийняття рішення Кабінетом Міністрів України про зміну розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення для відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію за Законом (далі - особи), або у зв'язку із введенням для них нових щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, встановлених законодавством.

На підставі зазначеного в п. 1 цього Порядку рішення КМУ, Міноборони, МВС, Мінінфраструктури, СБУ, Служба зовнішньої розвідки, ДПС, Управління державної охорони, Адміністрація Держспецзв'язку, Адміністрація Держприкордонслужби, ДПтС, ДСНС (далі - державні органи) повідомляють у п'ятиденний строк Пенсійному фонду України про підстави перерахунку пенсій військовослужбовцям.

ПФУ повідомляє у п'ятиденний строк з моменту надходження інформації від державних органів своїм головним управлінням в Автономній Республіці Крим, областях, мм. Києві та Севастополі (далі - головні управління Пенсійного фонду України) про підстави для проведення перерахунку пенсій та про необхідність підготовки списків осіб, пенсії яких підлягають перерахунку (далі - списки).

Головні управління Пенсійного фонду України складають у десятиденний строк з моменту надходження зазначеної інформації списки за формою згідно із додатком 1 та подають їх органам, які уповноважені рішеннями керівників державних органів видавати довідки про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії.

На підставі списків уповноважені органи готують для перерахунку пенсії довідки про розмір грошового забезпечення кожної особи, зазначеної в списку, за формою згідно із додатком 2 (далі - довідка) та у місячний строк подають їх головним управлінням Пенсійного фонду України.

Отже, Порядком №45 встановлено наступний порядок дій для здійснення перерахунку пенсій:

- державні органи повідомляють Пенсійний фонду України про наявність рішення Кабінету Міністрів України про зміну розміру грошового забезпечення (п. 2 Порядку № 45);

- Пенсійний фонд України повідомляє відповідні структурні підрозділи Пенсійного фонду про підстави проведення перерахунку пенсій та необхідність підготовки списків осіб, пенсії яких підлягають перерахунку Головним управлінням Пенсійного фонду України (абз. 2 п. 2 Порядку № 45);

- Головні управління Пенсійного фонду України складають відповідні списки та передають їх органам, які уповноважені видавати довідки про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсій, які готують відповідні довідки. Довідки видаються державним органом, з якого особи були звільнені із служби, якщо інше не передбачено цим Порядком (абз.3 п.2, абз.1, 2 п.3 Порядку № 45).

Поряд з цим, Постановою правління Пенсійного фонду України від 30 січня 2007 року №3-1, зареєстрованою в Міністерстві юстиції України 15 лютого 2007 року за №135/13402, затверджено Порядок подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" (далі Порядок №3-1), який регулює питання щодо подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб».

Вказаний нормативно-правовий акт за своїм змістом, у частині порядку проведення перерахунку пенсій, аналогічний зазначеним вище нормам Порядку № 45.

Так, згідно пунктів 23, 24 Порядку №3-1, перерахунок раніше призначених пенсій проводиться органами, що призначають пенсії, в порядку, установленому статтею 63 Закону.

Пенсіонери подають органам, що призначають пенсії, додаткові документи, які дають право на підвищення пенсії.

Про виникнення підстав для проведення перерахунку пенсії згідно ст. 63 Закону №2262, уповноважені структурні підрозділи зобов'язані у п'ятиденний строк після прийняття відповідного нормативно-правового акта, на підставі якого змінюється хоча б один з видів грошового забезпечення для відповідних категорій осіб, або у зв'язку з уведенням для зазначених категорій військовослужбовців нових щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, встановлених законодавством, повідомити про це орган, що призначає пенсію.

Органи, що призначають пенсії, протягом п'яти робочих днів після надходження такого повідомлення подають до відповідних уповноважених структурних підрозділів списки осіб, яким необхідно провести перерахунок пенсії .

Після одержання списків осіб уповноважені структурні підрозділи зазначають у них зміни розмірів грошового забезпечення для перерахунку раніше призначених пенсій і в п'ятиденний строк після надходження передають їх до відповідних органів, що призначають пенсії.

З аналізу наведених норм вбачається, що законодавством встановлено певний порядок, наслідком дотримання якого є проведення перерахунку пенсій відповідно до Закону №2262.

Етапами цього порядку є:

- отримання Пенсійним фондом повідомлення від уповноваженого органу про зміну розміру грошового забезпечення;

- підготовка Пенсійним фондом списку осіб, пенсії яких підлягають перерахунку, та направлення його уповноваженому органу;

- отримання Пенсійним фондом від уповноваженого органу довідок за списком про розмір грошового забезпечення.

Отже, із системного аналізу законодавства випливає, що за наявності підстав але без дотримання процедури (порядку) встановленої чинним законодавством, відсутні правові підстави для здійснення перерахунку та виплати пенсії особам, звільненим з військової служби.

При цьому, суд звертає увагу на відсутність будь-яких доказів як на момент звернення ОСОБА_2 із заявою про перерахунок пенсії так і на момент розгляду даної справи, щодо формування уповноваженими органами повідомлень, направлення їх до ПФУ, формування відповідних списків.

Порядком № 3-1 затверджено форму заяви про призначення/перерахунок пенсій, яка містить вимоги щодо її заповнення та необхідність зазначення певної інформації про особу, яка з такою звертається.

Судом встановлено, що зміст поданої позивачем заяви від 21 листопада 2017 року у довільній формі не відповідає за змістом заяві, форма якої затверджена Порядком № 3-1 та не відповідає вимогам останньої.

Враховуючи досліджені судом докази, недотримання встановленого порядку, який передує здійсненню перерахунку пенсії, а також відсутність заяви, затвердженої форми, яка є підставою для проведення такого перерахунку, - відсутні підстави вважати, що дії ГУ ПФ України в Одеській області щодо відмови у перерахунку пенсії є протиправними, тому відсутні правові підстави зобов'язувати суб'єкта владних повноважень перераховувати та виплачувати пенсію позивачу.

За змістом статті 77 КАС України, кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу. В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.

Відповідно до частини другої статті 2 КАС України у справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб'єктів владних повноважень адміністративні суди перевіряють, чи прийняті (вчинені) вони: на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України; з використанням повноваження з метою, з якою це повноваження надано; обґрунтовано, тобто з урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення (вчинення дії); безсторонньо (неупереджено); добросовісно; розсудливо; з дотриманням принципу рівності перед законом, запобігаючи всім формам дискримінації; пропорційно, зокрема з дотриманням необхідного балансу між будь-якими несприятливими наслідками для прав, свобод та інтересів особи і цілями, на досягнення яких спрямоване це рішення (дія); з урахуванням права особи на участь у процесі прийняття рішення; своєчасно, тобто протягом розумного строку.

Враховуючи вищенаведене, на думку суду, відповідач при наданні оскаржуваної відповідач діяв в межах та у спосіб визначений чинним законодавством.

Дослідивши матеріали справи та надані докази суб'єкта владних повноважень на підтвердження правомірності оскаржуваної відповіді та докази, надані позивачем, суд доходить висновку, що встановлені у справі обставини не підтверджують позицію позивача, покладену в основу позовних вимог, а відтак, в задоволенні адміністративного позову слід відмовити.

Вирішуючи питання про розподіл судових витрат у справі, суд враховує, що особі, що не є суб'єктом владних повноважень у разі відмови у задоволені позову - судовий збір не відшкодовується.

Керуючись ст. ст. 73, 74, 75, 76, 77, 90, 94, 139, 241, 245, 246, 250, 255, 295 КАС України , суд, -

ПОСТАНОВИВ:

Адміністративний позов ОСОБА_2 до Головного Управління Пенсійного фонду України в Одеській області про визнання дій протиправними, зобов'язання вчинити певні дії - залишити без задоволення.

Апеляційна скарга на рішення суду подається протягом тридцяти днів з дня його проголошення. Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини рішення суду, або розгляду справи в порядку письмового провадження, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.

Учасник справи, якому повне рішення суду не було вручено у день його проголошення або складення, має право на поновлення пропущеного строку на апеляційне оскарження, якщо апеляційна скарга подана протягом тридцяти днів з дня вручення йому повного рішення суду.

Суддя: О.М. Сегеда