
ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД ХМЕЛЬНИЦЬКОЇ ОБЛАСТІ
29000, м. Хмельницький, майдан Незалежності, 1 тел. 71-81-84, факс 71-81-98
_______________
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
РІШЕННЯ
"14" лютого 2018 р.Справа № 924/1034/17
Господарський суд Хмельницької області у складі суду:
суддя Танасюк О.Є., секретар судового засідання Ключка Н.М.,
розглянувши матеріали справи
за позовом заступника прокурора Хмельницької області м.Хмельницький в інтересах держави в особі органу, уповноваженого здійснювати функції держави у спірних правовідносинах Головного управління Держгеокадастру у Хмельницькій області м.Хмельницький
до Фермерського господарства "Велес - Агро М" Вінницька область, Хмільницький район, с.Соколова
про стягнення 57539,36грн. шкоди, завданої самовільним зайняттям земельних ділянок
Представники сторін:
від позивача: ОСОБА_1 - представник за довіреністю від 30.08.17р.;
від відповідача: ОСОБА_2 - згідно угоди про надання юридичної допомоги від 21.11.17р.,
ОСОБА_3 - голова фермерського господарства "Велес - Агро М";
прокурор: Гончар І.О. - прокурор відділу прокуратури Хмельницької області
Рішення ухвалюється 14.02.2018р., оскільки в судовому засіданні 06.02.2018р. відповідно до п.3 ст.216 ГПК України оголошувалась перерва.
У судовому засіданні 14.02.2018р. згідно з ст.240 ГПК України судом проголошено вступну та резолютивну частини рішення.
Заступник прокурора Хмельницької області м. Хмельницький в інтересах держави в особі Головного управління Держгеокадастру у Хмельницькій області звернувся до суду з позовом, в якому просить стягнути з відповідача 57539,36 грн. шкоди, завданої самовільним зайняттям земельних ділянок.
Зазначає, що в липні 2017р. за результатами проведеної позивачем перевірки законності використання фермерським господарством "Велес - Агро М" земельних ділянок, що розташовані на території Старосинявської селищної ради Старосинявського району, встановлено факт самовільного зайняття ФГ "Велес-Агро М" шляхом механічного обробітку грунту та посіву сільськогосподарської культури трьох земельних ділянок площею 20,8274 га, 7,2528 га та 6,7575 га, які розташовані за межами с. Залісся на території Старосинявської селищної ради Старосинявського району. Вказує, що згідно проведеного розрахунку розмір заподіяної цими діями шкоди становить 57539,36 грн. Зазначає, що факт самовільного зайняття зазначених земельних ділянок та розмір заподіяної шкоди підтверджується актами перевірки дотримання вимог земельного законодавства від 18.07.2017р., актами обстеження земельної ділянки від 18.07.2017р., розрахунками розміру шкоди, заподіяної внаслідок самовільного зайняття земельної ділянки, протоколами про адміністративне правопорушення від 18.07.2017р. та постановою про накладення адміністративного стягнення від 26.07.2017р. №447/91-17.
Представник позивача в судовому засіданні та у письмовому поясненні від 05.12.2017р. позовні вимоги підтримує в повному обсязі. Зазначає, що ФГ "Велес-Агро М" в особі голови ОСОБА_4 самовільно, за відсутності правових підстав використовував належну позивачеві земельну ділянку у своїй господарській діяльності, отримав від незаконного використання доходи, чим завдав позивачеві шкоди. Повідомляє, що розрахунок розміру шкоди, заподіяної внаслідок самовільного зайняття земельних ділянок ФГ "Велес-Агро М" в особі голови ОСОБА_4, який був складений інспектором за результатами проведення державного контролю за дотриманням земельного законодавства, використання та охороною земель усіх категорій та форм власності, родючості ґрунтів шляхом проведення перевірки дотримання вимог земельного законодавства під час використання земель сільськогосподарського призначення державної власності, які не надані у власність, користування на території Старосинявської Селищної ради Старосинявського району Хмельницької області за межами населеного пункту села Залісся та у відповідності до Методики визначення розміру шкоди, заподіяної внаслідок самовільного зайняття земельних ділянок, використання земельних ділянок не за цільовим призначенням, зняття ґрунтового покриву (родючого шару ґрунту) без спеціального дозволу, затвердженої постановою Кабінету Міністрів України від 25.07.2007 №963 є законним, правомірним та відповідає дійсності.
Прокурор, який приймав участь в судових засіданнях, у додаткових поясненнях від 22.01.2018р. посилається на п.3.9 постанови пленуму ВГСУ №6 від 17.05.2011р. та зазначає, що підставою для здійснення розрахунку розміру шкоди, заподіяної державі або територіальній громаді внаслідок самовільного зайняття земельної ділянки є акт перевірки, протокол про адміністративне правопорушення, припис, акт обстеження земельної ділянки у сукупності, оскільки саме вони можуть підтвердити фат самовільного зайняття земельної ділянки. Вважає, що чинним законодавством не передбачено необхідність присвоєння кадастрового номеру земельній ділянці для проведення обрахунку шкоди, а індивідуалізація земельної ділянки проводиться шляхом обміру її площі державним інспектором із залученням спеціалістів землевпорядної організації.
Представник відповідача в судовому засіданні, у письмовому відзиві від 22.11.2017р. та додатковому поясненні до відзиву від 12.12.2017р. проти позову заперечує. Зазначає, що прокурором у позовній заяві не вказується, яка саме шкода була заподіяна державі, не підтверджено факту наявності такої шкоди, а також не додано обґрунтованого розрахунку шкоди. Наголошує, що пред'явлення вимоги про відшкодування неодержаних доходів (упущеної вигоди) покладає на кредитора обов'язок довести, що ці доходи (вигода) не є абстрактними, а дійсно були б ними отримані в разі використання зазначених земельних ділянок.
Відповідач звертає увагу, що земельна ділянка є індивідуально визначеним об'єктом нерухомого майна в розумінні ч. 1 ст. 184 ЦК України, право власності чи право користування якою підлягає обов'язковій державній реєстрації і виникає лише після такої реєстрації. Тому вважає, що для ідентифікації трьох земельних ділянок, щодо зайняття яких існує спір, прокурор та позивач, які стверджують, що ці ділянки кимось зайняті, повинні вказати їх ідентифікаційні ознаки в об'ємі, достатньому для того, щоб вирізнити їх з-поміж інших земельних ділянок. Зокрема, обов'язковою ідентифікуючою ознакою земельної ділянки є її кадастровий номер, оскільки, відповідно до вимог частини 4 ст.79-1 Земельного кодексу України земельна ділянка вважається сформованою з моменту присвоєння їй кадастрового номера. Вказує, що не є земельною ділянкою і не може розглядатися, як об'єкт цивільних правовідносин частина земної поверхні, межі якої не встановлені і якій не присвоєно кадастрового номеру, а тому така частина земної поверхні не може перебувати у власності чи користуванні юридичних та фізичних осіб, а також за її використання без правовстановлюючих документів не встановлено жодної юридичної відповідальності, оскільки, відповідно до положень п. "б" ч. 1 ст. 211 ЗК України, цивільно-правову відповідальність юридичних та фізичних осіб встановлено за самовільне захоплення саме земельних ділянок, а не будь-яких площ земної поверхні. Тому правові підстави для задоволення позовних вимог відсутні. Крім того, зазначає, що позивачем не надано жодних доказів того, що самовільне захоплення площ, про які йдеться в позовній заяві, було здійснено саме відповідачем, а не якоюсь іншою юридичною чи фізичною особою, коли був здійснений обробіток ґрунту , тобто не підтверджено подію цивільного порушення.
Відповідачем, на стадії розгляду справі по суті, заявлено письмове клопотання від 22.01.2018р. про зупинення провадження у справі до розгляду Вінницьким окружним адміністративним судом справи №802/36/18-а за позовом ФГ "Велес-Агро М" до Головного управління Держгеокадастру у Хмельницькій області про визнання протиправними та скасування приписів №0-22-0.44-379/91-17, №0-22-0.44-380/91-17, №0-22-0.44-381/91-17 від 18.07.2017р., оскільки в результаті задоволення даного позову та скасування приписів не підлягатимуть задоволенню позовні вимоги по справі №924/1034/17, у зв’язку з відсутністю доказів вчинення протиправних дій ФГ.
У судовому засіданні 06.02.2018р. судом постановлено ухвалу про відмову у задоволенні клопотання про зупинення провадження у справі, яка занесена в протокол судового засідання, з огляду на те, що відповідно до ч.3 ст.195 ГПК України провадження у справі на стадії її розгляду по суті зупиняється тільки з підстав, встановлених пунктами 1-3 ч.1 ст. 227 та п.1 ч.1 ст. 228 цього Кодексу.
Вислухавши пояснення представників сторін, з’ясувавши обставини, на які учасники посилаються як на підставу своїх вимог та заперечень, дослідивши подані ними та витребувані судом докази, судом встановлено.
Планом роботи Управління з контролю за використанням та охороною земель Головного управління Держгеокадастру у Хмельницькій області за 3-й кв. 2017 року (п.1.1.13) передбачено організацію та здійснення перевірки дотримання вимог земельного законодавства.
Наказом в.о. начальника Головного управління Держгеокадастру у Хмельницькій області від 04.07.2017р. №88-ДК призначено здійснити контроль за дотримання вимог земельного законодавства, використанням та охороною земель сільськогосподарського призначення державної власності, які не надані у власність, користування на території Старосинявської селищної ради та доручено державним інспекторам Нестеруку І.В. та Верем’юку С.В. проведення перевірки у термін з 05.07.2017р. по 19.07.2017р.
18.07.2017р. державним інспектором у сфері державного контролю за використанням та охороною земель і дотриманням вимог земельного законодавства України Головного управління Держгеокадастру у Хмельницькій області ОСОБА_5 здійснено планову перевірку дотримання земельного законодавства під час використання земель сільськогосподарського призначення державної власності, які не надані у власність, користування (оренду) на території Старосинявської селищної ради Старосинявського району (за межами населеного пункту с. Залісся).
З актів обстеження земельної ділянки від 18.07.2017р. №376/91-17, № 377/91-17, 378/91-17 убачається, що у присутності голови СФГ «Велес-Агро М» ОСОБА_4 проведено обстеження земельних ділянок за межами населеного пункту с.Залісся на території Старосинявської селищної ради кадастровий №6824481500:03:007 площею 20,827га., №6824481500:03:003 площею 7,2528га, №6824481500:03:017 площею 6,7575га. та встановлено, що на земельних ділянках здійснено обробіток та посів сільськогосподарських культур, документи, що підтверджують державну реєстрацію права власності чи права постійного користування або права оренди земельної ділянки відсутні. Акти обстеження містять підпис голови СФГ «Велес-Агро М» ОСОБА_4 До актів обстеження додано план-схеми земельних ділянок площею 20,827га., площею 7,2528га, площею 6,7575га. та ситуаційні плани (схеми розташування зазначених земельних ділянок).
За наслідками перевірки складено акти перевірки дотримання вимог земельного законодавства від 18.07.2017р. №373/91-17, № 374/91-17, № 375/91-17, у яких зазначено про те, що земельна ділянка сільськогосподарського призначення за межами с.Залісся на території Старосинявської селищної ради площею 20,827га., земельна ділянка площею 7,2528га та земельна ділянка площею 6,5757га використовуються шляхом обробки ґрунту та посіву сільськогосподарських культур СФГ «Велес-Агро», у якого відсутні документи на право користування земельною ділянкою, що є порушенням ст.ст.125, 126 Земельного кодексу України. Акти перевірки від 18.07.2017р. містять підпис голови СФГ «Велес-Агро М» ОСОБА_4
Крім того, за наслідками перевірки голові СФГ «Велес-Агро М» ОСОБА_4 вручено Приписи від 18.07.2017. №379/91-17, №380/91-17, № 381/91-17 про усунення встановлених порушень вимог земельного законодавства у 30-денний термін.
Щодо голови СФГ «Велес-Агро М» ОСОБА_4, дата народження 16.11.1963р.н., складено протоколи про адміністративне правопорушення від 18.07.2017р. №382/91-17, №383/91-17 та №384/91-17, згідно яких зафіксований факт заподіяння останнім шкоди (збитків) внаслідок обробки ґрунту та посіву сільськогосподарських культур на земельних ділянках сільськогосподарського призначення за межами населеного пункту с.Залісся на території Старосинявської селищної ради площею 20,827га., площею 7,2528га та площею 6,5757га без правовстановлюючих документів, за що передбачена відповідальність згідно зі ст.53-1 Кодексу України про адміністративні правопорушення та п.»б» ч.1 ст.211 Земельного кодексу України. Протоколи місять підпис голови СФГ «Велес-Агро М» ОСОБА_4
За наслідками перевірки державним інспектором 19.07.2017р. складені Розрахунки розміру шкоди, заподіяної внаслідок самовільного заняття земельної ділянки площею 20,8274га. у розмірі 34399,38грн., земельної ділянки площею 7,2528га. у розмірі 11979,02грн., земельної ділянки площею 6,7575га. у розмірі 11160,96грн., які направлені голові СФГ «Велес-Агро» для відшкодування завданої шкоди супровідним листом від 19.07.2017р. №31 22 0.44 83/90-17.
Матеріали планової перевірки направлені голові СФГ «Велес-Агро» супровідним листом від 19.07.2017р. №31 22 0.44 84/90-17.
26.07.2017р. голову СФГ «Велес-Агро М» ОСОБА_4 за порушення вимог ст.ст.125, 125 Земельного кодексу України, а саме, за самовільне без правовстановлюючих документів заняття земельних ділянок сільськогосподарського призначення державної власності площею 6,7575га, 7,2528га та 20,8274га, які розташовані на території Старосинявської селищної ради за межами населеного пункту с. Залісся, притягнуто до адміністративної відповідальності у вигляді штрафу у розмірі 680,00грн. згідно з п.1 ч.1 ст.284 Кодексу України про адміністративні правопорушення згідно постанови про накладення адміністративного стягнення №447/91-17. Даний штраф головою СФГ „ Велес-Агро М” ОСОБА_3М не сплачено.
З урахуванням зазначених обставин прокурор в інтересах Головного управління Держгеокадастру у Хмельницькій області звернувся до суду з позовом про стягнення з СФГ «Велес-Агро М» шкоди, завданої самовільним заняттям земельних ділянок у розмірі 57539,36грн.
З огляду на законодавство та усталену судову практику, судом враховується таке.
Відповідно до ст.5 Закону України «Про державний контроль за використанням та охороною земель» передбачено, що державний контроль за використанням та охороною земель усіх категорій та форм власності здійснює центральний орган виконавчої влади, який забезпечує реалізацію державної політики у сфері нагляду (контролю) в агропромисловому комплексі.
Постановою Кабінету Міністрів України від 14.01.2015р. №15 затверджено Положення про Державну службу України з питань геодезії, картографії та кадастру, а постановою КМ України від 22.07.2016р. №482 внесено зміни до Положення про Державну службу України з питань геодезії, картографії та кадастру, затвердженого постановою КМ України від 14.01.2015р. №15 та визначено, що Держгеокадастр є центральним органом виконавчої влади, який реалізує державну політику у сфері державного нагляду (контролю) в агропромисловому комплексі в частині дотримання земельного законодавства, використання та охорон земель усіх категорій і форм власності, який відповідно до п.а ч.1 ст.6 Закону України „Про державний контроль за використанням та охороною земель” здійснює державний контроль у частині додержання органами державної влади, органами місцевого самоврядування, юридичними та фізичними особами вимог земельного законодавства України та встановленого порядку набуття і реалізації права на землю.
Згідно з п. 5-1 зазначеного Положення посадові особи Держгеокадастру та його територіальних органів, які є державними інспекторами у сфері державного контролю за використанням та охороною земель і дотриманням вимог законодавства про охорону земель мають право безперешкодно обстежувати в установленому законодавством порядку земельні ділянки, що перебувають у власності та користуванні юридичних та фізичних осіб, перевіряти документи щодо використання та охорони земель.
Наказом Держгеокадастру України від 17.11.2016р. №308 затверджено Положення про Головне управління Держгеокадастру у Хмельницькій області, відповідно до п.4 якого Головне управління Держгеокадастру у Хмельницькій області здійснює державний нагляд (контроль) у частині дотримання земельного законодавства, використання та охорони земель усіх категорій та форм власності, у т.ч. за додержанням органами державної влади, органами місцевого самоврядування, юридичними та фізичними особами вимог земельного законодавства України та встановленого порядку набуття і реалізації права на землю (підпункт 30). Відповідно до підпункту 34 Положення Головне управління розраховує розмір шкоди, заподіяної внаслідок самовільного заняття земельних ділянок, використання їх не за цільовим призначенням, зняття ґрунтового покриву без спеціального дозволу та вжиття заходів щодо її відшкодування.
Статтею 9 Закону України «Про державний контроль за використанням та охороною земель” передбачено, що державний контроль за використанням та охороною земель, дотриманням вимог законодавства України про охорону земель і моніторинг ґрунтів здійснюються, зокрема, шляхом проведення перевірок, а у ст.10 Закону передбачено, що державні інспектори у сфері державного контролю за використанням та охороною земель і дотриманням вимог законодавства України про охорону земель мають право: безперешкодно обстежувати в установленому законодавством порядку земельні ділянки, що перебувають у власності та користуванні юридичних і фізичних осіб, перевіряти документи щодо використання та охорони земель; давати обов'язкові для виконання вказівки (приписи) з питань використання та охорони земель і дотримання вимог законодавства України про охорону земель відповідно до їх повноважень, а також про зобов'язання приведення земельної ділянки у попередній стан у випадках, установлених законом, за рахунок особи, яка вчинила відповідне правопорушення, з відшкодуванням завданих власнику земельної ділянки збитків; складати акти перевірок чи протоколи про адміністративні правопорушення у сфері використання та охорони земель і дотримання вимог законодавства про охорону земель та розглядати відповідно до законодавства справи про адміністративні правопорушення, а також подавати в установленому законодавством України порядку до відповідних органів матеріали перевірок щодо притягнення винних осіб до відповідальності.
На підставі зазначених вище нормативно-правових актів з метою здійснення державного контролю за використанням та охороною земель державний інспектор має право отримати необхідну інформацію щодо об’єкту перевірки на предмет відомостей з Державного земельного кадастру про земельні ділянки, правовий статус земель, власника (землекористувача) земельної ділянки, наявність державної реєстрації права на земельну ділянку тощо. Таким чином, державний інспектор володіє інформацією щодо об’єкта перевірки (земельної ділянки), власника (землекористувача), категорії земель тощо.
Як убачається з наявних в матеріалах справи доказів, позивачем на законних підставах здійснено контроль за дотриманням земельного законодавства, використанням та охороною земель сільськогосподарського призначення державної власності, які не надані у власність, користування на території Старосинявської селищної ради (за межами с. Залісся) шляхом проведення перевірки на території Старосинявської селищної ради Старосинявського району (за межами с. Залісся), передбаченої планом роботи Управління з контролю за використанням та охороною земель Головного управління Держгеокадастру у Хмельницькій області за 3-й кв. 2017 року.
Результати перевірки правомірно оформлені актами перевірки дотримання вимог земельного законодавства від 18.07.2017р. №373/91-17, № 374/91-17, № 375/91-17, у яких зазначено про те, що земельна ділянка сільськогосподарського призначення за межами с. Залісся на території Старосинявської селищної ради площею 20,827 га., земельна ділянка площею 7,2528 га та земельна ділянка площею 6,5757 га використовуються шляхом обробки ґрунту та посіву сільськогосподарських культур СФГ «Велес-Агро», у якого відсутні документи на право користування земельною ділянкою, що є порушенням ст.ст.125, 126 Земельного кодексу України. Акти перевірки від 18.07.2017р. містять підпис голови СФГ «Велес-Агро М» ОСОБА_4
При цьому, матеріали перевірки містять акти обстеження земельної ділянки від 18.07.2017р. №376/91-17, № 377/91-17, 378/91-17, згідно яких проведено обстеження земельних ділянок за межами населеного пункту с. Залісся на території Старосинявської селищної ради кадастровий №6824481500:03:007 площею 20,827 га, №6824481500:03:003 площею 7,2528 га, №6824481500:03:017 площею 6,7575 га та встановлено, що на земельних ділянках здійснено обробіток та посів сільськогосподарських культур, документи, що підтверджують державну реєстрацію права власності чи права постійного користування або права оренди земельної ділянки відсутні. Дані акти містять підпис голови СФГ «Велес-Агро М» ОСОБА_4 До актів обстеження додано план-схеми земельних ділянок кадастровий №6824481500:03:007_ площею 20,827га., №6824481500:03:003_ площею 7,2528га, №6824481500:03:017_ площею 6,7575га. та ситуаційні плани (схеми розташування зазначених земельних ділянок).
Державний інспектор при здійсненні контролю за додержанням земельного законодавства діяв у відповідності до положень Інструкції з оформлення державними інспекторами у сфері державного контролю за використанням та охороною земель і дотриманням вимог законодавства України про охорону земель матеріалів про адміністративні правопорушення, затвердженою наказом Міністерства агропромислової політики та продовольства України від 19.01.2017р. №6.
Судом враховується, що кадастровий номер вказаним земельним ділянкам не присвоєно, межі земельних ділянок не виділено в натурі, оскільки зазначені дії проводяться за результати складання документації із землеустрою для надання земельної ділянки у власність чи користування в установленому порядку. Інформація про земельні ділянки одержана позивачем з Державного земельного кадастру, який містить відомості про землі у межах державного кордону, як відомості про землі в межах територій адміністративно-територіальних одиниць (Автономної Республіки Крим, областей, міст Києва та Севастополя, районів, міст, селищ, сіл, районів у містах) так і за їх межами.
Статтею 116 Земельного кодексу України встановлено, що громадяни та юридичні особи набувають права власності та права користування земельними ділянками із земель державної або комунальної власності за рішенням органів виконавчої влади або органів місцевого самоврядування в межах їх повноважень, визначених цим Кодексом. Набуття права на землю громадянами та юридичними особами здійснюється шляхом передачі земельних ділянок у власність або надання їх у користування.
Згідно з ч.1 ст. 124 Земельного кодексу України передача в оренду земельних ділянок, що перебувають у державній або комунальній власності, здійснюється на підставі рішення відповідного органу виконавчої влади або органу місцевого самоврядування шляхом укладення договору оренди земельної ділянки. Відповідно до ст.ст. 125, 126 Земельного кодексу України право власності на земельну ділянку, а також право постійного користування та право оренди земельної ділянки виникають з моменту державної реєстрації цих прав. Право власності та право постійного користування на земельну ділянку посвідчується відповідним державним актом. Право оренди земельної ділянки посвідчується договором оренди землі, зареєстрованим відповідно до закону.
В матеріалах справи відсутні докази, які б свідчили про те, відповідач в установленому законом порядку набув право власності чи право користування земельними ділянками сільськогосподарського призначення державної власності площею 6,7575 га, 7,2528 га та 20,8274 га, які розташовані за межами населеного пункту с. Залісся на території Старосинявської селищної ради Старосинявського району. За таких обставин, з боку відповідача має місце самовільне зайняття вказаних земельних ділянок.
Згідно зі статтею 211 Земельного кодексу України за самовільне зайняття земельних ділянок громадяни та юридичні особи несуть відповідно до законодавства цивільну, адміністративну або кримінальну відповідальність.
Положеннями ст. 1 Закону України „Про державний контроль за використанням та охороною земель” встановлено, що будь-які дії, які свідчать про фактичне використання земельної ділянки за відсутності відповідного рішення органу виконавчої влади чи органу місцевого самоврядування про її передачу у власність або надання у користування (оренду) або за відсутності вчиненого правочину щодо такої земельної ділянки, за винятком дій, які відповідно до закону є правомірними визначаються як самовільне зайняття земельної ділянки.
Відповідно до ст.152 ЗК України держава забезпечує громадянам та юридичним особам рівні умови захисту прав власності на землю. Власник земельної ділянки або землекористувач може вимагати усунення будь-яких порушень його прав на землю, навіть якщо ці порушення не пов’язані з позбавленням права володіння земельною ділянкою, і відшкодування завданих збитків.
Згідно п. д) ч. 1 ст. 156 Земельного кодексу України власникам землі та землекористувачам відшкодовуються збитки, заподіяні внаслідок неодержання доходів за час тимчасового невикористання земельної ділянки.
Отже, такими неправомірними діями відповідача, як самовільне зайняття та використання земельних ділянок державної власності, завдано шкоди державі як власнику земельних ділянок, від імені якої у спірних правовідносинах виступає Головне управління Держгеокадастру у Хмельницькій області як розпорядник земельних ділянок держаної форми власності.
Відповідно до ч. 1 ст. 22 Цивільного кодексу України особа, якій завдано збитків у результаті порушення її цивільного права, має право на їх відшкодування.
Згідно з ч. 2 ст. 224 ГК України під збитками розуміються витрати, зроблені управненою стороною, втрата або пошкодження її майна, а також неодержані нею доходи, які управнена сторона одержала б у разі належного виконання зобов'язання або додержання правил здійснення господарської діяльності другою стороною.
Статтею 225 ГК України встановлено, що до складу збитків, що підлягають відшкодуванню особою, яка допустила господарське правопорушення, включається, зокрема, неодержаний прибуток (втрачена вигода), на який сторона, яка зазнала збитків, мала право розраховувати у разі належного виконання зобов'язання другою стороною.
Загальні підстави позадоговірної відповідальності за завдану майнову шкоду передбачені ст.1166 ЦК України, відповідно до якої майнова шкода, завдана неправомірними рішеннями, діями чи бездіяльністю особистим немайновим правам фізичної або юридичної особи, а також шкода, завдана майну фізичної або юридичної особи, відшкодовується в повному обсязі особою, яка її завдала.
Для застосування такої міри цивільно-правової відповідальності, як відшкодування збитків, необхідна наявність повного складу правопорушення: протиправної поведінки (дії чи бездіяльності) особи; шкідливого результату такої поведінки - шкоди (збитків); причинного зв'язку між протиправною поведінкою та збитками; вини особи, яка заподіяла збитки.
Суд дійшов висновку про те, що у випадку неукладення договору оренди або інших правочинів як правових підстав для користування земельною ділянкою з вини користувача настають правові наслідки, передбачені ст.157 Земельного кодексу України, відповідно до якої відшкодування збитків власникам землі та землекористувачам здійснюють органи виконавчої влади, органи місцевого самоврядування, громадяни та юридичні особи, які використовують земельні ділянки, а також органи виконавчої влади, органи місцевого самоврядування, громадяни та юридичні особи, діяльність яких обмежує права власників і землекористувачів або погіршує якість земель, розташованих у зоні їх впливу, в тому числі внаслідок хімічного і радіоактивного забруднення території, засмічення промисловими, побутовими та іншими відходами і стічними водами.
Розмір завданої шкоди визначається відповідно до розрахунку, зробленого територіальними органами інспекції Міністерства охорони навколишнього природного середовища України або Державною інспекцією з контролю за використанням і охороною земель Держкомзему та її територіальними підрозділами на підставі Методики визначення розміру шкоди, заподіяної внаслідок самовільного зайняття земельних ділянок, використання земельних ділянок не за цільовим призначенням, зняття ґрунтового покриву (родючого шару ґрунту) без спеціального дозволу, затвердженої постановою КМ України від 25.07.2007р. № 963.
Згідно з пунктом 3.1 наказу Державного агентства земельних ресурсів України та Державної інспекції з контролю за використанням і охороною земель від 12.09.2007р. № 110 «Про затвердження Методичних рекомендацій щодо застосування Методики визначення розміру шкоди, заподіяної внаслідок самовільного зайняття земельних ділянок, використання земельних ділянок не за цільовим призначенням, зняття ґрунтового покриву (родючого шару ґрунту) без спеціального дозволу, затвердженої постановою КМ України від 25.07.2007р. №963» підставою для здійснення розрахунку розміру шкоди, заподіяної державі, територіальним громадам, юридичним чи фізичним особам внаслідок самовільного зайняття земельних ділянок, використання земельних ділянок не за цільовим призначенням, зняття ґрунтового покриву (родючого шару ґрунту) без спеціального дозволу, є матеріали справи про адміністративне правопорушення, які підтверджують факт вчинення цього правопорушення, а саме: акт перевірки дотримання вимог земельного законодавства; протокол про адміністративне правопорушення; припис (з вимогою усунення порушення земельного законодавства); акт обстеження земельної ділянки.
Відповідно до п. 4 Методики визначення розміру шкоди, заподіяної внаслідок самовільного зайняття земельних ділянок, використання земельних ділянок не за цільовим призначенням, зняття ґрунтового покриву (родючого шару ґрунту) без спеціального дозволу розмір шкоди, заподіяної внаслідок самовільного зайняття земельної ділянки, визначається: для всіх категорій земель (крім земель житлової та громадської забудови) за такою формулою: Шс = Пс x Нп x Кф x Кі (1), де Шс - розмір шкоди, заподіяної внаслідок самовільного зайняття земельної ділянки, гривень;
Пс - площа самовільно зайнятої земельної ділянки, гектарів; Нп - середньорічний дохід, який можна отримати від використання земель за цільовим призначенням, визначений у додатку1, з урахуванням переліків, наведених у додатках 2 і 3; Кф - коефіцієнт функціонального використання земель, визначений у додатку 4; Кі - коефіцієнт індексації нормативної грошової оцінки земель,
який дорівнює добутку коефіцієнтів індексації нормативної грошової оцінки земель за 2007 та наступні роки, що визначаються відповідно до Порядку проведення індексації грошової оцінки земель, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 12.05.2000р. №783
Отже, матеріальне право, яке регулює спірні правовідносини, нормативно визначає спосіб розрахунку розміру завданих власникові збитків – відповідно до положень Методики визначення розміру шкоди, заподіяної внаслідок самовільного зайняття земельних ділянок, використання земельних ділянок не за цільовим призначенням, зняття ґрунтового покриву (родючого шару ґрунту) без спеціального дозволу.
На підставі зазначених нормативно-правових актів державними інспекторами позивача складені Розрахунки розміру шкоди, заподіяної внаслідок самовільного заняття земельної ділянки площею 20,8274га. у розмірі 34399,38грн., земельної ділянки площею 7,2528га. у розмірі 11979,02грн., земельної ділянки площею 6,7575га. у розмірі 11160,96грн. Зазначені розрахунки направлені голові СФГ «Велес-Агро М» для відшкодування завданої шкоди, про що свідчить супровідний лист від 19.07.2017р. №31 22 0.44 83/90-17.
З огляду на подані розрахунки, розмір шкоди, заподіяної відповідачем внаслідок самовільного зайняття земельної ділянки площею 20,8274га. становить 34399,38грн., за зайняття земельної ділянки площею 7,2528га. - 11979,02грн., за зайняття земельної ділянки площею 6,7575га. - 11160,96грн. При цьому розмір шкоди розрахований відповідно до положень Методики визначення розміру шкоди, заподіяної внаслідок самовільного зайняття земельних ділянок, використання земельних ділянок не за цільовим призначенням, зняття ґрунтового покриву (родючого шару ґрунту) без спеціального дозволу розмір шкоди, заподіяної внаслідок самовільного зайняття земельної ділянки.
Відповідно до статті 73 ГПК України доказами є будь-які дані, на підставі яких суд встановлює наявність або відсутність обставин (фактів), що обґрунтовують вимоги і заперечення учасників справи, та інших обставин, які мають значення для вирішення справи. Кожна сторона повинна довести ті обставини, на які вона посилається як на підставу своїх вимог або заперечень. (ч.1 ст. 74 ГПК України).
Суд оцінює належність, допустимість, достовірність кожного доказу окремо, а також достатність і взаємний зв’язок доказів у їх сукупності. Суд оцінює докази за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на всебічному, повному, об’єктивному та безпосередньому дослідженні наявних у справі доказів.
Встановлені судом обставини та зібрані по справі докази свідчать про те, що факт вчинення позивачем правопорушення земельного законодавства підтверджується у сукупності матеріалами перевірки Головного управління Держгеокадастру у Хмельницькій області, такими як, акти перевірки дотримання вимог земельного законодавства; протоколи про адміністративне правопорушення; акти обстеження земельної ділянки, приписи, якими підтверджується фактичне використання відповідачем земельних ділянок державної власності за відсутності відповідного рішення органу виконавчої влади про передачу у власність або надання у користування (оренду) та за відсутності договору оренди. Протиправність поведінки відповідача за даних обставин полягає в тому, що самовільне зайняття земельних ділянок є порушенням ст. 125, 127 Земельного кодексу України. Вина позивача підтверджується постановою про накладення адміністративного стягнення №447/91-17 від 26.07.2017р., згідно якої голову СФГ «Велес-Агро М» ОСОБА_4 за порушення вимог ст.ст. 125, 126 Земельного кодексу України, а саме, за самовільне без правовстановлюючих документів заняття земельних ділянок сільськогосподарського призначення державної власності площею 6,7575га, 7,2528га та 20,8274га, притягнуто до адміністративної відповідальності у вигляді штрафу у розмірі 680,00грн. Розмір заподіяної шкоди підтверджується обґрунтованим розрахунком позивача.
Судом приймається до уваги, що підпис голови СФГ «Велес Агро М» на актах перевірки, актах обстеження земельних та протоколі свідчить про те, що останній ознайомлений з їх змістом без заперечень. При цьому наявні в матеріалах проведеної позивачем перевірки документи відповідачем не визнані недійсними та не скасовані у встановленому порядку, тобто, вони з достовірністю свідчить про зафіксовані в них факти та обставини.
Отже, надані позивачем та прокурором докази у сукупності дають змогу дійти висновку про наявність обставин справи, що стосуються предмету спору. Натомість, відповідачем не подано суду достатніх переконливих доказів, які б спростували факт зайняття та обробітку земельних ділянок державної власності без правовстановлюючих документів. Відтак, суд дійшов висновку про те, що підтверджені належними та допустимими доказами неправомірні дії відповідача потягли за собою заподіяння збитків власнику земельних ділянок.
На підставі зазначеного позовні вимоги визнаються судом правомірними та обгрунтованими, а тому позов підлягає задоволенню.
Згідно ст. 129 ГПК України витрати по оплаті судового збору покладаються на відповідача у зв'язку із задоволенням позову.
Керуючись ст.ст. 73, 74, 123, 129, 233, 238, 240, 241, 256, 257 Господарського процесуального кодексу України, суд
В И Р І Ш И В:
Позов заступника прокурора Хмельницької області м.Хмельницький в інтересах держави в особі органу, уповноваженого здійснювати функції держави у спірних правовідносинах Головного управління Держгеокадастру у Хмельницькій області м.Хмельницький до Фермерського господарства "Велес - Агро М" Вінницька область, Хмільницький район, с.Соколова про стягнення 57539,36 грн. шкоди, завданої самовільним зайняттям земельних ділянок задовольнити.
Стягнути з Фермерського господарства "Велес - Агро М" Вінницька область, Хмільницький район, с.Соколова (вул. Гагаріна, 73/2, код 33795977) в дохід Державного бюджету України код доходу 24062200, на р/р 31110168700447 УДКСУ у Старосинявському районі, МФО 815013, ЄДРПОУ 37329240ків) 57539,36 грн. (п’ятдесят сім тисяч п’ятсот тридцять дев’ять гривень 36 коп.) шкоди, завданої самовільним зайняттям земельних ділянок.
Стягнути з Фермерського господарства "Велес - Агро М" Вінницька область, Хмільницький район, с.Соколова (вул. Гагаріна, 73/2, код 33795977) на користь прокуратури Хмельницької області (29000, м. Хмельницький, провул. Військоматський, 3 (код ЄДРПОУ 02911102, Держказначейська служба України, м. Київ, МФО 820172, р/р. 35218028002814, код класифікації видатків бюджету 2800) 1600,00грн. (одна тисяча шістсот гривень 00 коп.) судового збору.
Повне рішення складено 15.02.2018р.
Згідно з ст.241 ГПК України рішення господарського суду набирає законної сили після закінчення строку на подання апеляційної скарги, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови суду апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Згідно з ст.256 ГПК України апеляційна скарга на рішення суду подається протягом двадцяти днів після його проголошення. Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини рішення суду, або у разі розгляду справи (вирішення питання) без повідомлення (виклику) учасників справи, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.
Порядок подання апеляційної скарги визначений ст.257 та пп.17.5 п.17 Розділу ХІ «Перехідні положення» ГПК України.
Суддя О.Є. Танасюк
Віддрук. 4 прим. :
1 - до справи,
2 - позивачу, Головне управління Держгеокадастру у Хмельницькій області (29016, м.Хмельницький, вул. Інститутська, 4/1) ;
3 - відповідачу, Фермерське господарство "Велес - Агро М" (22009, Вінницька область, Хмільницький район, с.Соколова, вул. Гагаріна, 73/2);
4- Прокуратура Хмельницької області ( 29000, м.Хмельницький, пров.Військоматський, 3).
всім рек.