
Справа № 755/4236/17
П О С Т А Н О В А
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
"14" грудня 2017 р. м. Київ
Дніпровський районний суд м. Києва у складі головуючого - судді САВЛУК Т.В., розглянувши у скороченому провадженні адміністративний позов ОСОБА_1 до Лівобережного об'єднаного управління Пенсійного фонду у м. Києві про зобов'язання вчинити певні дії,
встановив:
20 березня 2017 року ОСОБА_1 звернувся до Дніпровського районного суду міста Києва, як місцевого адміністративного суду, з позовом до Лівобережного об'єднаного управління Пенсійного фонду у м. Києві про зобов'язання вчинити певні дії, відповідно до заявлених позовних вимог просив суд:
«Зобов'язати Лівобережне об'єднане управління Пенсійного фонду у м. Києві призначити ОСОБА_1 пенсію за віком на пільгових умовах за Списком № 1 відповідно до п. «а» статті 13 Закону України «Про пенсійне забезпечення» з 03 жовтня 2016 року».
Розглянувши подані позивачем документи та наведені відповідачем підстави для відмови у задоволенні позову, які викладено у письмових запереченнях на позов, з'ясувавши фактичні обставини, оцінивши наявні у справі докази у їх сукупності, суд прийшов до висновку, що надані позивачем докази та повідомлені ним обставини є достатніми для прийняття рішення у справі в порядку скороченого провадження, як це передбачено ст. 183-2 КАС України.
Судом встановлено, що 03 жовтня 2016 року ОСОБА_1 звернувся до Лівобережного об'єднаного управління Пенсійного фонду України в м. Києві з заявою про призначення пенсії за віком на пільгових умовах за Списком №1 відповідно до ст. 13 Закону України "Про пенсійне забезпеченш».
Розпорядженням від 03 січня 2017 року Лівобережне об'єднане управління Пенсійного фонду України в м. Києві, за результатами розгляду заяви ОСОБА_1 від 03 жовтня 2016 року, відмовило в призначені пенсії за віком на пільгових умовах за Списком №1 відповідно до ст. 13 Закону України "Про пенсійне забезпечення", мотивуючи тим, що пільгові довідки не відповідають вимогам Постанови Кабінету Міністрів України від 05 липня 2006 року № 920 «Про внесення змін до Порядок підтвердження наявного трудового стажу для призначення пенсій за відсутності трудової книжки або відповідних записів у ній».
Відповідно до пункту 2 Прикінцевих положень Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування", пенсійне забезпечення застрахованих осіб, які працювали або працюють на підземних роботах, на роботах з особливо шкідливими і особливо важкими умовами праці за списком № 1 та на інших роботах із шкідливими і важкими умовами праці за списком № 2 виробництв, робіт, професій, посад і показників, затверджених Кабінетом Міністрів України, та за результатами атестації робочих місць, на посадах, що дають право на призначення пенсії за віком на пільгових умовах або за вислугу років, які відповідно до законодавства, що діяло раніше, мали право на пенсію на пільгових умовах або за вислугу років, здійснюється згідно з окремим законодавчим актом через професійні та корпоративні фонди.
До запровадження пенсійного забезпечення через професійні та корпоративні фонди особам, зазначеним в абзаці першому цього пункту, пенсії призначаються за нормами цього Закону в разі досягнення пенсійного віку та наявності трудового стажу, передбаченого Законом України "Про пенсійне забезпечення".
Відповідно до пункту "а" статті 13 Закону України "Про пенсійне забезпечення", право на пенсію на пільгових умовах мають працівники, зайняті повний робочий день на підземних роботах, на роботах з особливо шкідливими і особливо важкими умовами праці, - за списком № 1 виробництв, робіт, професій, посад і показників, затверджуваним Кабінетом Міністрів України, і за результатами атестації робочих місць: чоловіки - після досягнення 50 років і при стажі роботи не менше 20 років, з них не менше 10 років на зазначених роботах.
Працівникам, які мають не менше половини стажу роботи з особливо шкідливими і особливо важкими умовами праці, пенсії на пільгових умовах призначаються із зменшенням віку, передбаченого статтею 12 цього Закону, на 1 рік за кожний повний рік такої роботи чоловікам.
Статтею 62 Закону України "Про пенсійне забезпечення" визначено, що основним документом, який підтверджує стаж роботи, є трудова книжка, а в разі відсутності її чи відповідних записів у ній наявність трудового стажу підтверджується в поряду встановленому Кабінетом Міністрів України.
Пунктом 10 Порядку застосування Списків № 1 і № 2 виробництв, професій, посад і показників при обчисленні стажу роботи, що дає право на пенсію за віком на пільгових умовах, затвердженому наказом Міністерства праці та соціальної політики України від 18.11.2005 року за № 383 та зареєстрованому в Міністерстві юстиції України 01.12.2005 року за № 1451/11731 (далі - Порядок), визначено, що для підтвердження стажу роботи зі шкідливими і важкими умовами праці необхідно подати трудову книжку із оформленими належним чином записами про займану посаду і період виконуваної роботи, виписку із наказу по підприємству про проведення атестації на відповідному робочому місці та, у разі відсутності в трудовій книжці відомостей, що визначають право на пенсію на пільгових умовах, уточнюючу довідку, передбачену пунктом 20 Порядку підтвердження наявного трудового стажу для призначення пенсій за відсутності трудової книжки або відповідних записів у ній, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 12.08.93 №637 (із змінами, внесеними згідно з постановою КМУ № 920 від 05.07.2006 року).
Судом встановлено, що ОСОБА_1, згідно відомостей внесених до трудової книжки, копія якої міститься в матеріалах справи, працював на наступних посадах:
з 22 листопада 1986 року по 21 січня 1987 рік виконував підземні роботи з повним підземним робочим днем за професією «ученик горнорабочего» в ПАТ «Шахтоуправління «Донбас»;
-з 21 січня 1987 року по 26 лютого 1987 рік виконував підземні роботи з повним підземним робочим днем за професією «горнорабочий подземный» в ПАТ «Шахтоуправління «Донбас»;
з 26 лютого 1987 року по 13 квітня 1987 року виконував підземні роботи з повним підземним робочим днем за професією «ученик горнорабочего по ремонту горных выработок» в ПАТ «Шахтоуправління «Донбас»; з 13 квітня 1987 року по 13 січня 1988 року виконував підземні роботи з повним підземним робочим днем за професією «горнорабочий по ремонту горных выработок» в ПАТ «Шахтоуправління «Донбас»;
-з 13 січня 1988 року по 28 березня 1988 року виконував підземні роботи з повним підземним робочим днем за професією «ученик горнорабочего очисного забоя» в ПАТ «Шахтоуправління «Донбас»;
-з 28 березня 1988 року по 29 квітня 1991 року виконував підземні роботи з повним підземним робочим днем за професією «горнорабочий очисного забоя» в ПАТ «Шахтоуправління «Донбас»;
14 травня 1991 року по 25 травня 1991 року за професією «горнорабочий очистного забоя с полным раболчим днем в шахте» в ПАТ «Шахта імені О.Ф. Засядька»;
-з 30 травня 1991 року по 06 липня 1994 року виконував підземні роботи з повним підземним робочим днем за професією «горнорабочий очисного забоя» в ПАТ «Шахтоуправління «Донбас»;
-з 03 жовтня 2006 року по 07 березня 2007 року за професією «подземный горнорабочий очистногго забоя с полным раболчим днем в шахте» в ДП «Вугільна компанія «Куйбишевська».
Згідно із Постановою Кабінету Міністрів України "Про затвердження списків виробництв, робіт, професій, посад і показників, зайнятість у яких надає зайнятість у яких надає право на пенсію за віком на пільгових умовах" № 461 від 24 червня 2016 року особи, що виконують роботу, яка підпадає під Список № 1 або Список № 2 мають право на пенсію за віком на пільгових умовах.
Відповідно до п. З Порядку застосування Списків №1 і №2 виробництв, робіт, професій, посад і показників при обчисленні стажу роботи, що дає право на пенсію за віком на пільгових умовах, який затверджений наказом Міністерства праці та соціальної політики України від 18 листопада 2005 року № 383, зазначено, що при визначенні права на пенсію за віком на пільгових умовах застосовуються списки, що були чинні на період роботи особи.
Відповідно до підрозділу 1 розділу І Списку № 1 виробництв, цехів, професій і посад з важкими умовами праці, робота на яких дає право на державну пенсію на
пільгових умовах та пільгових розмірах, затвердженого Постановою Ради Міністрів СРСР
№1173 від 22.08.1956 р., яка була чинною на період роботи позивача, до таких професій і
посад відносяться всі робітники, інженерно-технічні працівники і службовці, заняті
повний робочий день на підземних роботах з видобування вугілля, а також всі робітники, заняті повний день під землею на обслуговуванні вказаних робітників.
Відповідно до статті Гірничого Закону України, гірничі роботи - це комплекс робіт з проведення, кріплення та підтримки гірничих виробок і виймання гірничих порід в
умовах порушення природної рівноваги, можливості прояву небезпечних і шкідливих
виробничих факторів; кар'єр це гірниче підприємство, що добуває рудні та нерудні
корисні копалини відкритим способом.
Згідно даних трудової книжки, позивач в період з 22 листопада 1986 року по 29
квітня 1991 року, з 14 травня 1991 року по 25 травня 1991 року, з 30 травня 1991 року по 06 липня 1991 року, з 03 жовтня 2006 року по 07 юерезня 2007 року працював на гірничих роботах.
Як роз'яснено у пінкті 7 Роз'яснень Міністерства соціального захисту населення України та Міністерства праці України "Про порядок застосування Списків № 1 і 2 виробництв, робіт, професій, посад і показників, що дають право на пенсію за віком на пільгових умовах" № 01- 3/406-02-2 від 10 травня 1994 року, у випадках, коли в Списках № 1 і 2 передбачені робітники, які виконують певні роботи, правом на пенсію на пільгових умовах користуються всі робітники незалежно від назви їх професії, які виконують ці роботи.
Відповідно до п. 8 вказаних Роз'яснень, якщо до Списків включені професії робітників під загальною назвою, то право на пільгове пенсійне забезпечення мають робітники всіх найменувань цих професій, в тому числі головні, старші, їх помічники.
Відповідно до розділу І "Гірничі роботи" Списку № 1 виробництв, цехів, професій і посад з важкими умовами праці, робота на яких дає право на державну пенсію на пільгових умовах та пільгових розмірах, затвердженого Постановою Ради Міністрів СРСР №1173 від 22 серпня 1956 р., до таких робіт відноситься видобуток вугілля.
Пунктом 20 Постанови Кабінету Міністрів України "Про затвердження Порядку підтвердження трудового стажу для призначення пенсій за відсутності трудової книжки або відповідних записів у ній" від 12.08.1993 р. № 637 передбачено, що у тих випадках, коли в трудовій книжці відсутні відомості, що визначають право на пенсії на пільгових умовах або за вислугу років, установлені для окремих категорій працівників, для підтвердження спеціального трудового стажу приймаються уточнюючі довідки підприємств, установ, організацій або їх правонаступників.
Пунктом 18 зазначеного Порядку передбачено, що за відсутності документів про наявний стаж роботи і неможливості одержання їх внаслідок ліквідації підприємства, установи, організації або відсутності архівних даних з інших причин, ніж ті, що зазначені в пункті 17 цього Порядку, трудовий стаж встановлюється на підставі показань не менше двох свідків, які б знали заявника по спільній роботі на одному підприємстві, в установі організації (в тому числі колгоспі) або в одній системі і мали документи про свою роботу за час, стосовно якого вони підтверджують роботу заявника.
Відповідно до п. 23 Порядку документи, що подаються для підтвердження трудової діяльності, повинні бути підписані посадовими особами і засвідчені печаткою (у разі наявності).
Виходячи обсягу доказів, які долучено позивачем до позовної заяви, позивач при зверненні із заявою про призначення пенсії надав необхідні документи для підтвердження спеціального трудового стажу такі як: трудова книжка та довідки, що підписані керівниками підприємств та скріплені печатками, що дає право на призначення пенсії на пільгових умовах, в свою чергу орган, який призначає пенсію, при розгляді питання щодо підстав для призначення пенсії в разі наявності спірних питань та неточностей не позбавлений права звернутись до відповідного підприємства, установи, організації, де
Відповідно до статті 1 Гірничого закону України гірничі роботи це комплекс робіт
06 липння71991 року, з 03 жовтня 2006 року по 07 березня 2007 року працював на гірничих
роботах.
Як роз'яснено у пункті 7 Роз'яснень Міністерства соціального захисту населення працювала особа, яка має право на пенсію, за додатковими або уточнюючими довідками, в той же час чинним законодавством не передбачено, що ненадання уточнюючої довідки є підставою для відмови у призначенні пенсії за віком особі, що звернулась із відповідною заявою до Управління Пенсійного фонду України та надала всі необхідні документи.
Крім того посилання представника відповідача на ту обставину, що провести перевірку довідок про підтвердження наявного трудового стажу для призначення пенсії за відсутності трудової книжки або відповідальних записів у ній немає можливості, оскільки оригінали документів фактично знаходяться на території, непідконтрольній українській владі суд розцінює як ухилення від виконання своїх обов'язків.
Оцінивши наявні у справі докази у їх сукупності, суд приходить до висновку, що на момент звернення до Лівобережного об'єднаного управління Пенсійного фонду України в м. Києві позивач мав всі законні підстави для призначенні йому пенсії за віком на пільгових умовах відповідно до статті 13 Закону України "Про пенсійне забезпечення", в той же час відповідачем прийнято рішення про відмову у призначенні пенсії без урахування усіх обставин, що мають значення для його прийняття, та перевірки доказів, які надано позивачем на підтвердження спеціального трудового стажу для призначення пільгової пенсії, у спосіб та в межах компетенції органу, який призначає пенсію, передбачений чинним законодавством.
Згідно пункту 1 частини першої статті 45 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування", пенсія за віком призначається з дня, що настає за днем досягнення пенсійного віку, якщо звернення за пенсією відбулось не пізніше трьох місяців з дня досягнення особою пенсійного віку.
Зважаючи на викладене, суд вважає, що в межах даного спору позивачем доведено факт порушення його права на призначення пенсії за віком на пільгових умовах за Списком №1 відповідно до статті 13 Закону України "Про пенсійне забезпечення", тому визначаючи спосіб відновлення порушених прав позивача суд зобов'язує Лівобережне об'єднане управління Пенсійного фонду України в м. Києві призначити ОСОБА_1 пенсію за віком на пільгових умовах за Списком №1, відповідно до статті 13 Закону України "Про пенсійне забезпечення", з 03 жовтня 2016 року, з урахуванням положень пункту 1 частини 1 статті 45 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування".
Відповідно до частини 2 статті 19 Конституції України органи державної влади, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Виходячи із способів захисту порушеного права, визначених частиною 3 статті 105 КАС України, суд, встановивши наявність протиправної поведінки відповідача, як суб'єкта владних повноважень, має зобов'язати його до правової поведінки, шляхом покладення певного обов'язку - здійснити нарахування та виплатити недоплачених сум допомоги, встановлених базовим законом, з урахуванням здійснених виплат.
Відповідно до статті 162 КАС України, у разі задоволення адміністративного позову суд може прийняти постанову про визнання дії чи бездіяльність суб'єкта владних повноважень і зобов'язати відповідача вчинити певні дії.
Згідно зі статтею 71 КАС України, обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача, якщо він заперечує проти адміністративного позову.
Відповідно до частини другої статті 11 Кодексу Адміністративного судочинства України, суд розглядає адміністративні справи не інакше як за позовною заявою, поданою відповідно до цього Кодексу, і не може виходити за межі позовних вимог. Суд може вийти за межі позовних вимог тільки в разі, якщо це необхідно для повного захисту прав, свобод та інтересів сторін чи третіх осіб, про захист яких вони просять.
З огляду на викладене, суд приходить до висновку, що позов ОСОБА_1 до Лівобережного об'єднаного управління Пенсійного фонду України в м. Києві про зобов'язання вчинити певні дії є обґрунтованим та таким, що піддягає задоволенню в повному обсязі.
Відповідно до частини 1 статті 94 Кодексу адміністративного судочинства, вирішуючи питання розподілу судових витрат, суд присуджує стягнути з бюджетних асигнувань відповідача на користь ОСОБА_1 судові витрати по сплаті судового збору в розмірі 640 грн.00 коп.
На підставі вищевикладеного, керуючись положеннями статей 19 Конституції України, ст.ст.13, 62 Закону України "Про пенсійне забезпечення", ст.45 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування", Постановою Ради Міністрів СРСР від 22.08.1956 року за №1173 "Про затвердження списків виробництв, цехів, професій і посад, робота в яких дає право на державну пенсію на пільгових умовах та пільгових розмірах", п.18, 20, 23 Постанови Кабінету Міністрів України "Про затвердження Порядку підтвердження трудового стажу для призначення пенсій за відсутності трудової книжки або відповідних записів у ній" від 12.08.1993 р. № 637, Постановою Правління Пенсійного фонду України №22-1 від 22 листопада 2005 року "Про затвердження Порядку надання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсії відповідно до Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" (зі змінами та доповненнями),
ст.ст. 1, 2, 5, 11, 7К 90, 94, 105, 122, 159-163, 167 Кодексу Адміністративного судочинства України, суд
постановив:
Позов ОСОБА_1 до Лівобережного об'єднаного управління Пенсійного фонду у м. Києві про зобов'язання вчинити певні дії задовольнити.
Визнати неправомірними дії Лівобережного об'єднаного управління Пенсійного фонду у м. Києві щодо відмови ОСОБА_1 у призначенні пенсії за віком на пільгових умовах за Списком №1, відповідно до ст.13 Закону України "Про пенсійне забезпечення".
Зобов'язати Лівобережне об'єднане управління Пенсійного фонду у м. Києві призначити ОСОБА_1 пенсію за віком на пільгових умовах за Списком №1, відповідно до ст.13 Закону України "Про пенсійне забезпечення", з 03 жовтя 2016 року.
Стягнути на користь ОСОБА_1 за рахунок бюджетних асигнувать Лівобережного об'єднаного управління Пенсійного фонду у м. Києві судові витрати по сплаті судового збору в розмірі 640 грн.00 коп.
Постанова суду може бути оскаржена сторонами до Київського апеляційного адміністративного суду шляхом подання апеляційної скарги через Дніпровський районний суд міста Києва протягом 10 днів з дня отримання копії постанови суду.
Постанова може бути оскаржена в апеляційному порядку також іншими особами у зв'язку з тим, що суд вирішив питання про їхні права, свободи, інтереси чи обов'язки.
Суддя: