
КИЇВСЬКИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД
вул. Шолуденка, буд. 1, м. Київ, 04116, (044) 230-06-58 inbox@kia.arbitr.gov.ua
ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
"06" лютого 2018 р. Справа№ 925/260/17
Київський апеляційний господарський суд у складі колегії суддів:
головуючого: Хрипуна О.О.
суддів: Корсакової Г.В.
Іоннікової І.А.
при секретарі судового засідання Киниці А.Л.,
розглянувши у відкритому судовому засіданні апеляційну скаргу Черкаської міської ради
на рішення господарського суду Черкаської області від 06.04.2017
(повний текст рішення складено 07.04.2017)
у справі № 925/260/17 (суддя Скиба Г.М.)
за позовом Черкаської міської ради
до Приватного підприємства "Добробуд-Черкаси"
про стягнення 85 834,60 грн.
за участю представників:
від позивача: Житнікова Т.А.,
від відповідача: не з'явились.
ВСТАНОВИВ:
Черкаська міська рада звернулась до господарського суду Черкаської області з позовом до ПП "Добробуд-Черкаси" про стягнення 83 837,87 грн. заборгованості та 1 996, 73 грн. пені за договором оренди землі.
Рішенням господарського суду Черкаської області від 06.04.2017 в задоволенні позову відмовлено. Рішення суду мотивовано тим, що вимоги позивача ґрунтуються лише на припущеннях та загальних розрахунках очікуваних платежів, хоча договір оренди землі тривалий час не укладався з вини позивача. Крім того, позивач не спростував належними доказами проведені відповідачем оплати за землю, що підтверджуються платіжними дорученнями.
Постановою колегії суддів Київського апеляційного господарського суду від 15.06.2017 рішення господарського суду першої інстанції залишено без змін.
Постановою Вищого господарського суду від 09.11.2017 постанову Київського апеляційного господарського суду від 15.06.2017 скасовано, справу № 925/260/17 направлено на новий розгляд до Київського апеляційного господарського суду.
Направляючи на новий розгляд, Вищий господарський суд України вказав, що, переглянувши рішення місцевого господарського суду, апеляційна інстанція не надала оцінки вимозі позивача, викладеній в апеляційній скарзі щодо задоволення позову в сумі 20 997,46 грн. (при тому, що в позовній заяві заявлено до стягнення 85 834,60 грн.).
Колегія суддів також зазначила, що без з'ясування правовідносин сторін з огляду на положення законодавства, без оцінки умов договору оренди щодо можливості зміни розміру орендної плати, без врахування правових висновків Верховного Суду України щодо можливості чи неможливості стягнення орендної плати без внесення змін до договору оренди землі, суд апеляційної інстанції дійшов передчасного висновку про законність і обґрунтованість рішення суду першої інстанції щодо відмови в позові.
Ухвалою Київського апеляційного господарського суду від 20.11.2017 апеляційна скарга Черкаської міської ради на рішення господарського суду Черкаської області від 06.04.2017 у справі № 925/260/17 прийнята до провадження, розгляд справи призначено на 05.12.2017.
Відповідно до протоколу автоматичної зміни складу колегії суддів від 05.12.2017, у зв'язку із перебуванням судді Корсакової Г.В. на лікарняному, для розгляду справи сформовано колегію у складі: головуючий суддя Хрипун О.О., судді: Іоннікова І.А., Коротун О.М.
Ухвалою Київського апеляційного господарського суду від 05.12.2017 апеляційну скаргу Черкаської міської ради на рішення господарського суду Черкаської області від 06.04.2017 у справі № 925/260/17 прийнято до провадження новим складом колегії та ухвалено здійснювати в раніше призначеному судовому засіданні.
В судовому засіданні 05.12.2017 оголошено перерву до 15.01.2018.
Відповідно до протоколу автоматичної зміни складу колегії суддів від 15.01.2018, у зв'язку із перебуванням судді Іоннікової І.А. у відпустці, для розгляду справи сформовано колегію у складі: головуючий суддя Хрипун О.О., судді: Корсакова Г.В., Коротун О.М.
Ухвалою Київського апеляційного господарського суду від 15.01.2018 апеляційну скаргу Черкаської міської ради на рішення господарського суду Черкаської області від 06.04.2017 у справі № 925/260/17 прийнято до провадження новим складом колегії та ухвалено здійснювати в раніше призначеному судовому засіданні.
В судовому засіданні 15.01.2018 оголошено перерву до 06.02.2018.
Відповідно до протоколу автоматичної зміни складу колегії суддів від 06.02.2018, у зв'язку із перебуванням судді Коротун О.М. на лікарняному, для розгляду справи сформовано колегію у складі: головуючий суддя Хрипун О.О., судді: Корсакова Г.В., Іоннікова І.А.
Ухвалою Київського апеляційного господарського суду від 06.02.2018 апеляційну скаргу Черкаської міської ради на рішення господарського суду Черкаської області від 06.04.2017 у справі № 925/260/17 прийнято до провадження новим складом колегії та ухвалено здійснювати в раніше призначеному судовому засіданні.
В судове засідання 06.02.2018 представники ПП "Добробуд-Черкаси" не з'явились, хоч були належним чином повідомлені про дату, час і місце судового розгляду.
Згідно із ч. 12 ст. 270 Господарського процесуального кодексу України (далі - ГПК), в редакції Закону України "Про внесення змін до Господарського процесуального кодексу України, Цивільного процесуального кодексу України, Кодексу адміністративного судочинства України та інших законодавчих актів", неявка сторін або інших учасників справи, належним чином повідомлених про дату. Час і місце розгляду справи, не перешкоджає розгляду справи.
Беручи до уваги суть спору та матеріали справи, встановлений ст. 273 ГПК строк розгляду апеляційної скарги, положення ч. 12 ст. 270 ГПК, колегія суддів визнала за можливе розглянути справу за відсутності представників скаржника за наявними у справі матеріалами.
У відповідності до вимог ч.ч. 1, 2, 5 ст. 269 ГПК суд апеляційної інстанції переглядає справу за наявними у ній і додатково поданими доказами та перевіряє законність і обґрунтованість рішення суду першої інстанції в межах доводів та вимог апеляційної скарги. Суд апеляційної інстанції досліджує докази, що стосуються фактів, на які учасники справи посилаються в апеляційній скарзі та (або) відзиві на неї. В суді апеляційної інстанції не приймаються і не розглядаються позовні вимоги та підстави позову, що не були предметом розгляду в суді першої інстанції.
В апеляційній скарзі на рішення господарського суду Черкаської області від 06.04.2017 у справі № 925/260/17 Черкаська міська рада просила скасувати рішення місцевого господарського суду та прийняти нове рішення, яким задовольнити позовні вимоги Черкаської міської ради та стягнути з ПП "Добробуд-Черкаси" заборгованість в сумі 20 997 грн. 46 коп.
В обґрунтування вимог та доводів апеляційної скарги Черкаська міська рада послалась на порушення судом першої інстанції норм процесуального та матеріального права. Скаржник наполягає, що судом першої інстанції не було взято до уваги умови договору оренди землі та положення чинного законодавства, якими регулюються спірні правовідносини. При цьому Черкаська міська рада вказала, що заборгованість відповідача становить 20 997,46 грн.
Уточнивши на вимогу Київського апеляційного господарського суду свої вимоги заявою про уточнення позовних вимог, яку, виходячи із її змісту суд апеляційної інстанції розцінює як пояснення по суті апеляційної скарги, Черкаська міська рада просить скасувати рішення господарського суду Черкаської області від 06.04.2017 у справі № 925/260/17 та прийняти нове рішення, яким задовольнити позовні вимоги Черкаської міської ради частково та стягнути з ПП "Добробуд-Черкаси" заборгованість в сумі 20 997 грн. 46 коп. За розрахунком скаржника, заборгованість виникла в період з 01.04.2014 по 18.02.2015, коли орендар мав сплачувати орендну плату у розмірі 3% від грошової оцінки землі як за землі житлової та громадської забудови, а не 1%.
Колегія суддів, розглянувши наявні матеріали, обговоривши доводи апеляційної скарги, перевіривши юридичну оцінку фактичних обставин даної господарської справи та повноту їх встановлення, дослідивши правильність застосування судом першої інстанції норм процесуального та матеріального права встановила наступне.
Як встановлено місцевим господарським судом та вбачається з матеріалів справи, 16.09.2010 Черкаською міською радою було прийняте рішення № 5-1149 про внесення змін до рішення Черкаської міської ради від 04.10.2007 № 4-62 щодо надання ПП "Добробуд-Черкаси" земельної ділянки в оренду під розміщення та подальшу експлуатацію багатоповерхового житлового будинку з вбудовано-прибудованими приміщеннями, віднесену за основним цільовим призначенням до земель житлової та громадської забудови, за функціональним використанням: на період будівництва - до земель, зайнятих поточним та відведених під майбутнє будівництво; після завершення будівництва - до категорії земель змішаного використання (землі житлової забудови та комерційного використання); зобов'язано ПП "Добробуд-Черкаси" укласти договір оренди землі з Черкаською міською радою, здійснити його державну реєстрацію протягом двох місяців з дати прийняття рішення.
Договір оренди землі між Черкаською міською радою та ПП "Добробуд-Черкаси" на підставі рішень Черкаської міської ради від 16.09.2010 № 5-1149 та від 04.10.2007 № 4-62 був укладений 14.11.2012, право оренди зареєстровано 05.08.2013.
Згідно із п. 2 договору, в оренду передається земельна ділянка площею 3 212 кв.м під розміщення та подальшу експлуатацію багатоповерхового житлового будинку з вбудовано-прибудованими приміщеннями.
За функціональним використанням ділянка віднесена:
- на період будівництва - до категорії земель, зайнятих поточним будівництвом;
- після завершення будівництва - до категорії земель змішаного використання (землі житлової забудови та комерційного використання).
Згідно із п. 5 договору, нормативна грошова оцінка земельної ділянки становить:
- 730 408, 80 грн - землі під поточним будівництвом;
- 146 0817, 60 грн. - землі житлової і громадської забудови;
- 1137, 00 грн. - 1 кв.м землі комерційного використання.
Відповідно до п. 9 договору річна орендна плата за користування земельною ділянкою встановлюється:
- у розмірі 3% від її нормативної грошової оцінки і на час укладання цього договору 21 912 грн. - землі, зайняті поточним та відведені під майбутнє будівництво, на нормативний термін будівництва, але не пізніше введення об'єкта в експлуатацію;
- у розмірі 1% від її нормативної грошової оцінки і на час укладання цього договору 14 608,00 грн. - землі житлової і громадської забудови;
- у розмірі 3% від її нормативної грошової оцінки і на час укладання цього договору 34,00 грн. - за 1 кв.м земель комерційного використання.
У п. 10 договору зазначено, що обчислення розміру грошової оцінки та орендної плати за земельну ділянку здійснюється з урахуванням її цільового призначення, функціонального використання та коефіцієнтів індексації, визначених законодавством, за затвердженою Кабінетом Міністрів України формою, що заповнюється під час укладання або зміни умов договору оренди чи продовження його дії.
Пунктом 13 договору сторони погодили, що умови цього договору про розмір орендної плати переглядаються у разі: зміни умов господарювання, що тягне за собою зміну цільового призначення (або функціонального використання земельної ділянки або її частини; погіршення стану орендованої земельної ділянки не з вини орендаря, підтверджено документами; невиконання орендодавцем обов'язків щодо повідомлення орендаря про права третіх осіб на орендовану земельну ділянку, якщо це спричинило перешкоди в користуванні орендованою земельною ділянкою; в інших випадках, передбачених законодавчими актами України.
В разі проведення щорічної індексації нормативної грошової оцінки землі, внесення інших змін на підставі вимог діючого законодавства, а також в разі будь-яких змін Черкаською міською радою розмірів орендної плати та нормативної грошової оцінки, що діють в м. Черкаси, розмір грошової оцінки земельної та розмір щорічної орендної плати змінюватиметься шляхом внесення відповідних змін та доповнень до цього договору.
У п. 36 договору сторони визначили, що зміна умов договору здійснюється у письмовій формі за взаємною згодою сторін. У разі недосягнення згоди щодо зміни умов договору спір розв'язується в судовому порядку.
Крім того, в п. "і" п. 31 договору орендар взяв на себе зобов'язання відшкодувати орендодавцю суму упущеної вигоди (не отриманого прибутку) в розмірі орендної плати за весь період з дати прийняття Черкаської міської ради від 16.09.2010 № 5-11-49. У разі наявності документів, що підтверджують сплату за користування земельною ділянкою до моменту набуття чинності договору оренди землі, сума упущеної вигоди (не отриманого прибутку) відповідно зменшується на суму сплачених коштів.
На виконання договору оренди землі від 14.11.2012, як встановлено місцевим господарським судом та підтверджується матеріалами справи, відповідачем було оформлено податкові декларації по сплаті за землю (а.с. 35 - 49) та систематично вносилася плата за землю, що підтверджується податковими деклараціями та платіжними дорученнями: від 28.02.2013 № 1534 на суму 33 476,65 грн.; від 28.03.2013 № 1538 на суму 1 217,33 грн.; від 29.04.2013 № 1542 на суму 2 434,66 грн.; від 29.05.2013 № 1548 на суму 1 217,33 грн.; від 26.06.2013 № 1553 на суму 1 217,33 грн.; від 30.07.2013 № 1559 на суму 1 217,33 грн.; від 29.08.2013 № 1566 на суму 1 217,33 грн.; від 27.09.2013 № 1589 на суму 1 217,33 грн.; від 30.10.2013 № 1606 на суму 1 217,33 грн.; від 28.11.2013 № 1623 на суму 1 217,33 грн.; від 26.12.2014 № 1633 на суму 1 217,33 грн.; від 29.01.2014 № 1639 на суму 1 217,37 грн.; від 26.02.2014 № 6008 на суму 1 217,33 грн.; від 27.03.2014 № 6021 на суму 1 217,33 грн.; від 28.04.2014 № 6032 на суму 1 217,33 грн.; від 28.05.2014 № 6043 на суму 1 217,33 грн.; від 27.06.2014 №6053 на суму 1 217,33 грн.; від 28.07.2014 № 6062 на суму 1 217,33 грн.; від 27.08.2014 № 6086 на суму 1 217,33 грн.; від 29.09.2014 № 6099 на суму 1 217,33 грн.; від 29.10.2014 № 8 на суму 1 217,33 грн.; від 27.11.2014 № 24 на суму 1 217,33 грн.; від 26.12.2014 № 51 на суму 1 217,33 грн.; від 30.01.2015 № 64 на суму 1 217,37 грн.; від 26.02.2015 № 76 на суму 1520,48 грн.; від 26.03.2015 № 101 на суму 1 520,48 грн.; від 28.04.2015 № 134 на суму 1 520,48 грн.; від 27.05.2015 № 158 на суму 1 520,48 грн.; від 26.06.2015 № 191 на суму 1 520,48 грн.; від 29.07.2015 № 232 на суму 1 520,48 грн.; від 13.08.2015 № 263 на суму 9 526,38 грн.; від 28.08.2015 № 285 на суму 2 280,68 грн.; від 29.09.2015 № 320 на суму 2 280,68 грн.; від 27.10.2015 № 347 на суму 2 280,68 грн.; від 25.11.2015 № 383 на суму 2 280,68 грн.; від 28.12.2015 № 416 на суму 2 280,68 грн.; від 29.01.2016 № 440 на суму 2 280,68 грн.; від 26.02.2016 № 475 на суму 3 268,21 грн.; від 29.03.2016 № 502 на суму 3 268,21 грн.; від 29.04.2016 № 561 на суму 3 268,21 грн.; від 26.05.2016 № 580 на суму 3 268,21 грн.; від 29.06.2016 № 601 на суму 3 268,21 грн.; від 28.07.2016 № 107 на суму 3 268,21 грн.; від 29.08.2016 № 152 на суму 3 268,21 грн.; від 29.09.2016 № 205 на суму 3 268,21 грн.; від 27.10.2016 № 610 на суму 3 268,21 грн.; від 29.11.2016 № 664 на суму 3 268,21 грн.; від 29.12.2016 № 739 на суму 3 268,21 грн.; від 29.01.2017 № 770 на суму 3 268,21 грн.; від 27.02.2017 № 802 на суму 3 464,30 грн.; від 29.03.2017 № 842 на суму 3 464,30 грн. - внесення орендної плати використання земельної ділянки за 2013 - 2017 роки.
Черкаська міська рада не заперечує сплату вищезазначених грошових коштів орендарем за договором від 14.11.2012, в тому числі внесення орендної плати за період з дати прийняття Черкаською міською радою рішення від 16.09.2010 № 5-11-49 до моменту набуття чинності договору оренди землі, що передбачено п. "і" п. 31 договору, проте наполягає, що відповідач має заборгованість у сумі 20 997,46 грн. за період з 01.04.2014 по 18.02.2015, оскільки ПП "Добробуд-Черкаси" до отримання дозволу на виконання будівельних робіт мало сплачувати орендну плату за земельну ділянку, віднесену до категорій земель житлової та громадської забудови, у розмірі 3 % від грошової оцінки землі відповідно до підп. 288.5.1 п. 288.5 ст. 288 ПК України.
Як встановлено судом першої інстанції та підтверджується матеріалами справи, 19.02.2015 позивачем отримано дозвіл на виконання будівельних робіт № ІУ 115150500148, об'єкт - висотний житловий будинок - будується і в експлуатацію не зданий, державного акту прийняття будинку немає, будівництво продовжується.
Оренда землі, згідно із ст. 1 Закону України "Про оренду землі", це засноване на договорі строкове платне володіння і користування земельною ділянкою, необхідною орендареві для проведення підприємницької та інших видів діяльності.
У статті 2 Закону України "Про оренду землі" зазначено, що відносини, пов'язані з орендою землі, регулюються Земельним кодексом України, Цивільним кодексом України, цим Законом, законами України, іншими нормативно-правовими актами, прийнятими відповідно до них, а також договором оренди землі.
Договір оренди землі, відповідно до ч. 1 ст. 13 Закону України "Про оренду землі", це договір, за яким орендодавець зобов'язаний за плату передати орендареві земельну ділянку у володіння і користування на певний строк, а орендар зобов'язаний використовувати земельну ділянку відповідно до умов договору та вимог земельного законодавства.
Стаття 15 Закону України "Про оренду землі" до істотних умов договору оренди землі відносить орендну плата із зазначенням її розміру, індексації, форм платежу, строків, порядку її внесення і перегляду та відповідальності за її несплату.
Згідно із ст. 21 Закону України "Про оренду землі" орендна плата за землю - це платіж, який орендар вносить орендодавцеві за користування земельною ділянкою.
Розмір, форма і строки внесення орендної плати за землю встановлюються за згодою сторін у договорі оренди (крім строків внесення орендної плати за земельні ділянки державної та комунальної власності, які встановлюються відповідно до Податкового кодексу України).
Обчислення розміру орендної плати за землю здійснюється з урахуванням індексів інфляції, якщо інше не передбачено договором оренди.
Тобто, спеціальним законом, що регулює правовідносини у сфері оренди землі, визначено, що розмір орендної плати є істотною умовою договору оренди землі, розмір орендної плати встановлюється за згодою сторін у договорі, а положеннями Податкового кодексу України - лише строки внесення орендної плати за земельні ділянки державної та комунальної власності.
В той же час, Податковий кодекс України визначає орендну плату за земельні ділянки державної і комунальної власності як обов'язковий платіж, який орендар вносить орендодавцеві за користування земельною ділянкою (підп. 14.1.136 п. 14.1 ст. 14).
Відповідно до ст. 288 Податкового кодексу України підставою для нарахування орендної плати за земельну ділянку є договір оренди такої земельної ділянки. Органи виконавчої влади та органи місцевого самоврядування, які укладають договори оренди землі, повинні до 1 лютого подавати контролюючому органу за місцезнаходженням земельної ділянки переліки орендарів, з якими укладено договори оренди землі на поточний рік, та інформувати відповідний контролюючий орган про укладення нових, внесення змін до існуючих договорів оренди землі та їх розірвання до 1 числа місяця, що настає за місяцем, у якому відбулися зазначені зміни (п. 288.1). Розмір та умови внесення орендної плати встановлюються у договорі оренди між орендодавцем (власником) і орендарем (п. 288.4).
Згідно зі п. 288.5 Податкового кодексу України (в редакції Закону України "Про запобігання фінансової катастрофи та створення передумов для економічного зростання в Україні", що набрав чинності з 01.04.2014), розмір орендної плати встановлюється у договорі оренди, але річна сума платежу: не може бути меншою 3 відсотків нормативної грошової оцінки.
Відповідно до ч. 1, 2 ст. 632 ЦК України ціна в договорі встановлюється за домовленістю сторін. У випадках, визначених законом, застосовуються ціни (тарифи, ставки тощо), які встановлюються або регулюються уповноваженими органами державної влади або органами місцевого самоврядування. Зміна ціни після укладення договору допускається лише у випадках і на умовах, встановлених договором або законом.
Відповідно до вимог ст. 144 Конституції України органи місцевого самоврядування в межах повноважень, визначених законом, приймають рішення, які є обов'язковими до виконання на відповідній території.
Згідно із п. 34, 35 ч. 1 ст. 26 Закону України "Про місцеве самоврядування" до виключної компетенції міської ради належить вирішення на пленарних засіданнях питань регулювання земельних відносин; затвердження відповідно до закону ставок земельного податку, розмірів плати за користування природними ресурсами, що є у власності відповідних територіальних громад.
Однак Черкаською міською радою до матеріалів справи не долучено належних доказів прийняття відповідного рішення про затвердження відповідно до закону змінених розмірів плати за користування землею. Не надано також доказів звернення орендодавця до орендаря з приводу внесення відповідних змін до договору оренди.
Стаття 651 ЦК України допускає зміну договору лише за згодою сторін, якщо інше не встановлено договором або законом. Договір може бути змінено за рішенням суду на вимогу однієї із сторін у разі істотного порушення договору другою стороною та в інших випадках, встановлених договором або законом.
Відповідно до ст. 30 Закону України "Про оренду землі" зміна умов договору оренди землі здійснюється за взаємною згодою сторін. У разі недосягнення згоди щодо зміни умов договору оренди землі спір вирішується в судовому порядку.
Пунктом 13 з урахуванням положень п. 36 договору сторони погодили розмір, що розмір щорічної орендної плати змінюватиметься шляхом внесення відповідних змін та доповнень до цього договору у письмовій формі за взаємною згодою сторін. У разі недосягнення згоди щодо зміни умов договору спір розв'язується в судовому порядку.
Як встановлено місцевим господарським судом та свідчать матеріали справи відповідних змін щодо розміру орендної плати до договору внесено не було.
У п 2.19 постанови від 17.05.2011 № 6 "Про деякі питання практики розгляду справ у спорах, що виникають із земельних відносин" пленум Вищого господарського суду України роз'яснив, що розмір орендної плати за землю визначається сторонами у договорі, в тому числі може визначатися шляхом встановлення відсоткового відношення до нормативної грошової оцінки земельної ділянки, що відповідає чинному законодавству України, зокрема, приписам ч. 1 ст. 15, ст. 21 Закону України "Про оренду землі". Оскільки орендна плата за земельні ділянки державної та комунальної власності є регульованою ціною, то законодавча зміна граничного розміру цієї плати може бути підставою для перегляду розміру орендної плати, встановленої умовами договору. При цьому надсилання відповідачеві пропозицій щодо внесення змін до договору оренди є правом, а не обов'язком позивача, тому недотримання останнім вимог ч. 2 ст. 188 ГК України щодо надсилання іншій стороні пропозицій про зміну умов договору не позбавляє його права звернутися до господарського суду з позовом про зміну умов договору. Якщо зі зміною граничного розміру орендної плати таку ж зміну до договору оренди в установленому законом порядку не внесено, то застосуванню підлягає відповідна умова договору.
Колегія суддів звертає увагу, що Податковий кодекс України регулює відносини, що виникають у сфері справляння податків і зборів, зокрема, визначає вичерпний перелік податків та зборів, що справляються в Україні, та порядок їх адміністрування, платників податків та зборів, їх права та обов'язки, компетенцію контролюючих органів, повноваження і обов'язки їх посадових осіб під час здійснення податкового контролю, а також відповідальність за порушення податкового законодавства (п. 1.1 ст. 1). У разі якщо поняття, терміни, правила та положення інших актів суперечать поняттям, термінам, правилам та положенням цього Кодексу, для регулювання відносин оподаткування застосовуються поняття, терміни, правила та положення цього Кодексу (п. 5.2 ст. 5).
Тобто принцип пріоритетності норм Податкового кодексу над нормами інших нормативних актів у разі їх суперечностей, який закріплений у п. 5.2 ст. 5 ПК України, та на який послалась Судова палата в адміністративних справах Верховного Суду України у постанові від 02.12.2014 у справі № 21-274а14 про визнання протиправним податкового повідомлення-рішення, діє у сфері оподаткування і не може засовуватись у правовідносинах між орендарем та орендодавцем земельної ділянки.
Колегія суддів також відхиляє доводи позивача про стягнення з орендаря на користь орендодавця упущеної вигоди, оскільки застосування встановлених договором або законом правових наслідків у вигляді відшкодування збитків - неодержаних доходів (упущеної вигоди) можливе лише за умови доведеності усіх елементів складу цивільного правопорушення (протиправної поведінки, збитків, причинного зв'язку між протиправною поведінкою і збитками та вини), що позивачем зроблено не було.
За встановлених обставин, на думку колегії суддів, висновок місцевого суду про відсутність правових підстав для задоволення заявлених позовних вимог відповідає нормам чинного законодавства, фактичним обставинам справи і наявним у ній матеріалам, а доводи апеляційної скарги його не спростовують.
З огляду на викладене, підстав для зміни або скасування рішення місцевого суду не вбачається.
Керуючись ст.ст. 269, 270, 275, 276, 281 - 284 Господарського процесуального кодексу України, Київський апеляційний господарський суд
ПОСТАНОВИВ:
1. Апеляційну скаргу Черкаської міської ради на рішення господарського суду Черкаської області від 06.04.2017 у справі № 925/260/17 залишити без задоволення.
2. Рішення господарського суду Черкаської області від 06.04.2017 у справі № 925/260/17 залишити без змін.
Постанова набирає законної сили з дня її прийняття та може бути оскаржена протягом двадцяти днів в порядку, визначеному ст.ст. 286 - 291 Господарського процесуального кодексу України.
До дня початку функціонування Єдиної судової інформаційно-телекомунікаційної системи касаційні скарги подаються учасниками справи до або через відповідні суди, а матеріали справ витребовуються та надсилаються судами за правилами, що діяли до набрання чинності цією редакцією Кодексу.
Головуючий суддя О.О. Хрипун
Судді Г.В. Корсакова
І.А. Іоннікова