
Номер справи 623/3217/17
Номер провадження 2/623/286/2018
РІШЕННЯ
іменем України
08 лютого 2018 року Ізюмський міськрайонний суд Харківської області
в складі: головуючого - судді: Одарюка М. П.
при секретарі: Костенко В.В.
судового розпорядника: Гребенюк О.В.
позивача: ОСОБА_2
представника відповідача: Гавриленка Т.С.
розглянувши у відкритому судовому засіданні в місті Ізюмі справу за позовом ОСОБА_2 до Ізюмського комунального підприємства теплових мереж про перерахунок та нарахування 100% знижки плати за користування послугами,-
В С Т А Н О В И В :
В грудні 2017 року позивач звернувся до відповідача, Ізюмського комунального підприємства теплових мереж (далі - ІКПТМ) з позовом про перерахунок та нарахування 100% знижки плати за користування послугами з теплопостачання згідно вимог Закону України «Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту». В обґрунтування позову позивач вказує, що має статус інваліда війни ІІ групи Згідно п. 5 ст. 13 ЗУ « Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту» він та його дружина мають право на 100% знижку плати за користування комунальними послугами ( газом, електроенергією та іншими послугами) в межах середніх норм споживання. Опалювальна площа квартири в якій проживає позивач складає 58 кв.м. Площа на яку надається знижка, при розрахунках плати за опалення становить 21 кв.м. опалювальної площі на кожну особу, яка постійно проживає у житловому приміщенні ( будинку) і має право на знижку плати, та додатково 10,5 кв.м. на сім'ю. Отже опалювальна площа на яку надається знижка позивачу становить: 21 кв.м.х2 особи +10.5 кв.м.=52,5 кв.м. Однак згідно повідомлень ІКПТМ за січень 2016 року 100% знижка надавалась на 34,5 кв.м.; в лютому 2016 року на опалювальна площа на яку надавалась знижка становить 51,8 кв.м.; в грудні 2016 року - 41,0 5кв.м.; в січні 2017 року - 38,21 кв.м.; в лютому 2017 року - 44,18 кв.м. Позивач вважає, що ІКПТМ всупереч вимогам чинного законодавства скоротило 100% знижку по оплаті послуг з теплопостачання встановлені Законом України « Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту» та Закону України « Про державні соціальні стандарти та державні соціальні гарантії», а також у своїй діяльності при нарахування 100% знижки застосовує подвійні стандарти, які їм вигідні, а тому просить суд:
1) Повідомлення про оплату послуг з теплопостачання ІКПТМ за січень 2016 року, лютий 2016 року, грудень 2016 року , січень 2017 року, лютий 2017 року в частині нарахування 100% знижки плати послуг з теплопостачання визнати незаконними та скасувати, як такі що нараховані всупереч вимог пункту 5 статті 13 Закону України « Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту»;
2) Визнати право позивача на нарахування 100% знижки плати послуг з теплопостачання згідно вимог пункту 5 статті 13 Закону України « Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту»;
3) Зобов'язати ІКПТМ провести перерахунок 100% знижки плати послуг з теплопостачання згідно вимог пункту 5 статті 13 Закону України « Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту» в повідомленнях про оплату послуг за січень 2016 року, лютий 2016 року, грудень 2016 року , січень 2017 року, лютий 2017 року ;
4) Зобов'язати ІКПТМ проводити нарахування 100% знижки оплати послуг з теплопостачання згідно вимог пункту 5 ст. 13 ЗУ « Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту».
Позивач у судовому засіданні підтримує позовні вимоги, просить суд їх задовольнити.
Представник відповідача проти позову заперечував, посилаючись на його безпідставність.
Суд, заслухавши пояснення сторін, дослідивши докази по справі, приходить до висновку про те що позов задоволенню не підлягає, з таких підстав.
У ст.46 Конституції України передбачено право громадянина на соціальний захист, якому кореспондується обов'язок держави щодо його фактичного забезпечення, зокрема, за рахунок коштів Державного бюджету України.
Законодавчим актом, який визначає правові засади формування та застосування державних соціальних стандартів і нормативів, спрямованих на реалізацію закріплених Конституцією України та законами України основних соціальних гарантій, є Закон України «Про державні соціальні стандарти та державні соціальні гарантії» (далі - Закон).
Цим Законом визначено, що державні соціальні гарантії - встановлені законами мінімальні розміри оплати праці, доходів громадян, пенсійного забезпечення, соціальної допомоги, розміри інших видів соціальних виплат, встановлені законами та іншими нормативно-правовими актами, які забезпечують рівень життя не нижчий від прожиткового мінімуму (ст.1 Закону).
Статтею 9 цього Закону передбачено, зокрема, встановлення державою нормативів користування житлово-комунальними послугами, щодо оплати яких держава надає пільги.
Соціальні норми і нормативи - це показники необхідного споживання продуктів харчування, непродовольчих товарів і послуг та забезпечення освітніми, медичними, житлово-комунальними, соціально-культурними послугами (абзац 5 ст. 1 Закону).
Згідно зі статтею 5 цього Закону державні соціальні стандарти і нормативи формуються, встановлюються та затверджуються у порядку, визначеному Кабінетом Міністрів України за участю та погодженням з іншими сторонами соціального партнерства, якщо інше не передбачено Конституцією України та законами України.
Закон визначає, що нормативи споживання - це розміри споживання в натуральному виразі за певний проміжок часу (за рік, за місяць, за день) продуктів харчування, непродовольчих товарів поточного споживання та деяких видів послуг.
Відповідно до ст. 2 ЗУ «Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту» права та пільги для ветеранів війни і членів їх сімей, встановлені раніше законодавством України і законодавством колишнього Союзу РСР, не можуть бути скасовані без їх рівноцінної заміни.
Нормативні акти органів державної влади та органів місцевого самоврядування, які обмежують права і пільги ветеранів війни, передбачені цим Законом, є недійсними.
Згідно ст. 13 ЗУ «Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту» інвалідам війни надаються наступні пільги:
100-процентна знижка плати за користування житлом (квартирна плата) в межах норм, передбачених чинним законодавством (21 кв. метр загальної площі житла на кожну особу, яка постійно проживає у житловому приміщенні (будинку) і має право на знижку плати, та додатково 10,5 кв. метра на сім'ю;
100-процентна знижка плати за користування комунальними послугами (газом, електроенергією та іншими послугами) та скрапленим балонним газом для побутових потреб в межах середніх норм споживання.
Площа житла, на яку надається знижка, при розрахунках плати за опалення становить 21 кв. метр опалювальної площі на кожну особу, яка постійно проживає у житловому приміщенні (будинку) і має право на знижку плати, та додатково 10,5 кв. метра на сім'ю.
Пільги щодо плати за житло, комунальні послуги та паливо, передбачені ЗУ «Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту», надаються інвалідам війни та членам їх сімей, які проживають разом з ними, незалежно від виду житла чи форми власності на нього.
Позивач, ОСОБА_2 є інвалідом ІІ групи і має право на пільги, встановлені законодавством України для ветеранів війни - інвалідів війни, що підтверджується копією посвідчення НОМЕР_1, виданого 13 жовтня 2008 року Ізюмським міським управлінням праці та соціального захисту населення ( а.с.10).
З метою забезпечення державних соціальних гарантій у сфері житлово-комунального обслуговування, приведення існуючих норм споживання житлово-комунальних послуг до їх фактичного обсягу споживання, дотримання принципу соціальної справедливості під час надання пільг і субсидій, відповідно до статей 5 і 9 Закону України «Про державні соціальні стандарти та державні соціальні гарантії»постановою Кабінета Міністрів України від 6 серпня 2014 року № 409 встановлено державні соціальні стандарти у сфері житлово-комунального обслуговування, до числа яких відносяться соціальна норма житла та соціальні нормативи користування житлово-комунальними послугами, щодо оплати яких держава надає пільги та встановлює субсидії.
Згідно Постанови Кабінету міністрів України № 409 від 06.08.2014 р. «Про встановлення державний соціальних стандартів у сфері житлово-комунального обслуговування» установлено громадянам, які відповідно до законодавства мають пільги на оплату житлово-комунальних послуг, соціальну норму житла для: 1) оплати користування житлом/утримання житла - 21 кв. метр загальної площі на одну особу та додатково 10,5 кв. метра на сімю; 2) централізованого та індивідуального опалення (теплопостачання) незалежно від джерела та виду енергії - 21 кв. метр опалюваної площі на одну особу та додатково 10,5 кв. метра на сім'ю.
Опалювальна площа квартири позивача становить 58,9 кв. м.
Так, опалювальна площа, на яку розповсюджується пільга, в даному випадку, дорівнює 52,5 кв. м.( чоловік 21 кв. метр + жінка 21 кв. метр + 10,5 кв. метр на всю сім'ю), отже, послуга по теплопостачанню на опалювальну площу 5,5 кв. м. повинна оплачуватись позивачем згідно діючих тарифів.
Згідно копій повідомлень ІКПТМ про оплату послуг за січень 2016 року позивачу нарахована пільга у розмірі 883,01 грн. в лютому 2016 року пільга нарахована в розмірі 881,56 грн.; в грудні 2016 року - 3373,88 грн. За січень, лютий, 2017 року пільги були нараховані в сумі 1686,94 грн. та 1686,94 грн. відповідно ( а.с.2-4).
Підпунктом 1 абзацу 3 постанови Кабінету Міністрів України № 409 від 06.08.2017 року ( з наступними змінами та доповненнями) установлені такі соціальні нормативи користування житлово-комунальними послугами, щодо оплати яких держава надає пільги та встановлює субсидії: 1) для централізованого та індивідуального опалення (теплопостачання):
у разі використання теплової енергії для централізованого опалення (теплопостачання) абонентами, житлові будинки яких обладнані будинковими та/або квартирними приладами обліку, - 0,0548 Гкал на 1 кв. метр опалюваної площі на місяць в опалювальний період; ( у 2016 році), - 0,0431 Гкал на 1 кв. метр опалюваної площі на місяць в опалювальний період ( у 2017 році).
Коригуючий коефіцієнт для розрахунку розміру витрат теплової енергії на потреби централізованого опалення згідно додатку № 2 до Постанови КМУ № 409 від 06.08.2014 року по Харківській області для будинків 5 і більше поверхів становить 0,43.
Отже, з огляду на викладене, 100% знижка позивача:
за січень 2016 року становить: 52,5х( 0,0548х0,43)х712,6800=881,66грн;
за лютий 2016 року становить: 52,5х( 0,0548х0,43)х712,6800=881,66грн;
за грудень 2016 року становить: 52,5х( 0,0548х0,43)х1363,6100 = 1686,9355грн;
за січень 2017 року становить: 52,5х( 0,0548х0,43)х1363,6100 = 1686,9355грн;
за лютий 2017 року становить: 52,5х( 0,0548х0,43)х1363,6100 = 1686,9355грн.
Згідно повідомлень про оплату послуг ІКПТМ знижка позивачу була нарахована: у січні 2016 року 883,01 грн.; у лютому 2016 року - 881,56 грн.; у грудні 2016 року 3373,88 грн; у січні 2017 року - 1686,94 грн; у лютому 2017 року - 1686,94 грн.
Листом ІКПТМ від 22.03.2017 року за вих. № 378 повідомило позивача, як саме розраховується сума пільг за послуги з теплопостачання із застосуванням соціальних нормативів, а також що « ОСОБА_2 ( о/р 2838) пільга за грудень 2016 року надана двічі. Вважаємо за необхідне провести перевірку документів, визначити суму невірно нарахованих коштів та провести коригування за січень 2017 року». В доданій до заяви копії квитанції за грудень 2016 року Ви бачите задвоєну суму пільг - 3373,88 грн. В квитанції за січень перерахунок виконаний у відповідності до акту відділу персоніфікованого обліку пільгових категорій населення № 4 від 16.01.2017 року у сумі 1686,94 грн ( 3373,88:2=1686,94 грн.) (ас.13).
Листом від 09.06.2017 року вих № 714 ІКПТМ повідомило позивача, що заборгованість станом на 01.06.2017 року у сумі 2120,46 грн. склалась внаслідок не сплати позивачем вартості фактично спожитої теплової енергії з урахуванням пільг, розрахованих в межах соціальних норм споживання ( а.с.14).
З наданого відповідачем розрахунку вартості комунальних послуг убачається, що товариство враховує право ОСОБА_2 на 100 % знижку по їх оплаті і нараховує плату за теплопостачання, виходячи із максимально можливого розміру, в межах площі житлового приміщення, яке належить позивачу, згідно з нормами користування (споживання), встановленими законодавством.
Таким чином, розглянувши справу в межах заявлених позовних вимог, дослідивши всебічно, повно, безпосередньо та об'єктивно наявні у справі докази, оцінивши їх належність, допустимість, достовірність, достатність і взаємний зв'язок у сукупності, з'ясувавши усі обставини справи, на які сторони посилалися як на підставу своїх вимог і заперечень, з урахуванням того, що відповідно до ч. 1 ст.2 ЦПК України завданням цивільного судочинства є справедливий, неупереджений та своєчасний розгляд і вирішення цивільних справ з метою захисту порушених або оспорюваних прав, свобод чи інтересів фізичної особи, суд дійшов висновку про відмову в задоволенні позовних вимог, так як вони є не обґрунтованими та не доведеними.
Керуючись ст.ст. 12, 13, 77,81, 141,430 ЦПК України, ЗУ «Про житлово-комунальні послуги», ЗУ «Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту », суд,-
ВИРІШИВ:
В задоволенні позовних вимог ОСОБА_2 до Ізюмського комунального підприємства теплових мереж про перерахунок та нарахування 100% знижки плати за користування послугами відмовити.
З текстом рішення можна ознайомитись в Єдиному державному реєстрі судових рішень за посиланням http://reyestr.court.gov.ua
Рішення може бути оскаржене в апеляційному порядку до Апеляційного суду Харківської області через Ізюмський міськрайонний суд Харківської області шляхом подачі у 30-денний строк з дня проголошення рішення апеляційної скарги.
Суддя Ізюмського міськрайонного суду М.П. Одарюк
Полний текст рішення складено та підписано 13 лютого 2018 року.