
ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД ІВАНО-ФРАНКІВСЬКОЇ ОБЛАСТІ
Р І Ш Е Н Н Я
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
06.02.2018 м. Івано-ФранківськСправа № 909/1212/17
Господарський суд Івано-Франківської області у складі судді Фрич М.М. , секретар судового засідання Вакалюк А.М., розглянувши у відкритому судовому засіданні справу
за позовом: Державна екологічна інспекція в Івано-Франківській області,
вул. А. Сахарова, 23 А, м. Івано-Франківськ,76014
до відповідача: Державне підприємство "Кутське лісове господарство"
вул. Січових Стрільців, 1,смт. Яблунів, Косівський район,
Івано-Франківська область,78621
про відшкодування шкоди в сумі 28 450 грн
за участю:
Від позивача: Сворак І.Б. - представник, (довіреність від 04.01.2018 №02-19/33)
Від відповідача: Іванишин П.М., довіреність №01-3/65 від 05.02.2018
ВСТАНОВИВ:
Державна екологічна інспекція в Івано-Франківській області звернулася до Господарського суду Івано-Франківської області з позовною вимогою до Державного підприємства "Кутське лісове господарство" про відшкодування шкоди заподіяної лісу внаслідок порушення норм лісового законодавства 28 450 грн.
Ухвалою суду від 27.12.2017 року прийнято позовну заяву до розгляду, відкрито провадження у справі за правилами загального позовного провадження і призначено підготовче засідання на 25.01.2018 року. Ухвалою суду від 25.01.2018 року підготовче провадження у справі закрито, розгляд справи по суті призначено на 06.02.2018 року.
Позиція позивача.
Позивач з посиланням на ст.105 Лісового кодексу України вказує на те, що ДП "Кутське лісове господарство" здійснює незаконну рубку та пошкодження дерев і в зв'язку з цим розраховано розмір шкоди, заподіяної лісу в розмірі 28 450, 00 грн.
З посиланням на ст. 69 Лісового кодексу України позивач вказав, що ДП "Кутське лісове господарство" не виписано лісорубних квитків на вирубку дерев у відповідних кварталах та лісових ділянках, та не забезпечено охорону лісу від незаконних рубок, а відтак на думку позивача, саме відповідач повинен відшкодувати шкоду, заподіяну лісу незаконним вирубуванням дерев, яка розрахована відповідно до Постанови КМУ №541 від 24.07.2013 року.
З посиланням на ст.19 Лісового кодексу України позивач вказав, що постійні лісокористувачі зобов'язані: забезпечувати охорону, захист, відтворення, підвищення продуктивності лісових насаджень, посилення їх корисних властивостей, підвищення родючості ґрунтів, вживати інших заходів відповідно до законодавства на основі принципів сталого розвитку; дотримуватися правил і норм використання лісових ресурсів.
Посилаючись на ст.1166 Цивільного кодексу України позивач вказав, що майнова шкода, завдана неправомірними рішеннями, діями чи бездіяльністю особистим немайновим правам фізичної або юридичної особи, а також шкода, завдана майну фізичної або юридичної особи, відшкодовується в повному обсязі особою, яка її завдала.
За словами позивача, ДП "Кутське лісове господарство", як постійний лісокористувач відповідно до ст.17 Лісового кодексу України, не дотримавшись вимог законодавства в частині незабезпечення охорони та захисту лісових насаджень, допустило самовільну рубку, не забезпечило збереження не призначених для рубки дерев, не вжило заходів, спрямованих на збереження лісів, своєчасно не виявило таких порушень і не вжило відповідних заходів щодо їх усунення. Позивач стверджує, що відповідач своїми діями порушив вимоги щодо ведення лісового господарства, у зв'язку з чим навколишньому природному середовищу нанесено шкоду в розмірі 28 450, 00 грн.
18.01.2018 року позивач подав суду відповідь на відзив №02-12/128 від 17.01.2018 року (вх.№817/18 від 18.01.2018) у якому вказує на те, що відповідачем не доведено, що він на виконання вимог лісового та природоохоронного законодавства забезпечив охорону і збереження лісу від незаконної рубки дерев, а також відсутність вини в такій бездіяльності його працівників. Позивач стверджує, що відповідач своїми діями порушив вимоги щодо ведення лісового господарства, встановлених законодавством у сфері охорони, захисту, використання та відтворення лісів, у зв'язку з чим нанесено шкоду лісу в сумі 28450, 00 грн.
Заперечення відповідача.
В судовому засіданні відповідач проти позовних вимог заперечував.
24.01.2018 року від відповідача надійшов відзив №01-3/25 від 17.01.2018 року (вх.№1192/18 від 24.01.2018). У своєму відзиві відповідач вказує на те, що через недотримання вимог статті 19 Конституції України і статті 7 Закону України "Про основні засади державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності" позивач, порушуючи процедуру, яка чітко прописана у згаданому вище Законі, вийшов за межі своїх повноважень і безпідставно звернувся з позовом до відповідача, оскільки повинен був видати розпорядження чи інший розпорядчий документ і у разі його невиконання відповідачем, звернутися до адміністративного суду з позовом щодо підтвердження обґрунтованості вжиття до суб'єкта господарювання заходів реагування, передбачених відповідним розпорядчим документом. Крім того, відповідач вказав, що шкода підлягає відшкодуванню за умови безпосереднього причинного зв'язку між неправомірними діями особи, яка завдала шкоду і самою шкодою, що на думку відповідача не доведено позивачем.
За словами відповідача збитки, які позивач просить стягнути з відповідача, повинні бути відшкодовані особою, яка є винною у вчиненні злочину.
Фактичні обставини, встановлені судом, та зміст спірних правовідносин з посиланням на докази, на підставі яких встановлені відповідні обставини.
Відповідно до Наказу Державної екологічної інспекції в Івано-Франківській області №442 від 27.11.2017 року (а.с.12) та направлення на перевірку №279 від 27.11.2017 року Державною екологічною інспекцією в Івано-Франківській області з 27.11.2017 року по 08.12.2017 року здійснювалася планова перевірка ДП "Кутське лісове господарство". За результатами перевірки розраховано суму заподіяної шкоди в розмірі 28 450, 00 грн.
Відповідно до Акту складеного за результатом проведення планового заходу державного нагляду (контролю) щодо додержання суб'єктом господарювання вимог законодавства у сфері охорони навколишнього природного середовища, раціонального використання, відтворення і охорони природних ресурсів №383 від 08.12.2017 року (а.с.13) встановлено по Кутському лісництві, Яблунівському лісництві, Косівському лісництві, Космацькому лісництві, Березівському лісництві (по окремих кварталах) - незаконну рубку дерев, а також не очистку лісосіки, що є порушенням ст.69, 105 Лісового кодексу України.
Вказаний Акт підписано в.о. головного лісничого ДП "Кутське ЛГ", начальником ВЛГ ДП "Кутське ЛГ", інженером з лісокористування ДП "Кутське ЛГ", лісничим Кутського лісництва, лісничим Яблунівського лісництва, лісничим Косівського лісництва, в.о. лісничого Космацького лісництва, лісничим Березівського лісництва без жодних зауважень.
Відповідно до Розрахунку розміру шкоди, завданої лісу незаконною рубкою та пошкодженням дерев на території лісового фонду ДП "Кутське лісове господарство" (а.с.28) розмір шкоди: по Кутському лісництву - 4 567,00 грн, по Яблунівському лісництву - 6 442, 00 грн, по Косівському лісництву - 4 124,00 грн, по Космацькому лісництву - 6 897,00 грн, по Березівському лісництву - 6 420, 00 грн, всього по ДП "Кутське лісове господарство" - 28 450, 00 грн.
Відповідно до припису №279 від 08.12.2017 року приписано ДП "Кутське лісове господарство" провести очистку неочищених лісосік від порубкових решток зазначених в акті перевірки складеного за результатами проведення планового заходу державного нагляду (контролю).
Подані позивачем докази, а саме: Наказ №442 від 27.11.2017 року щодо проведення перевірок господарських об'єктів області, направлення на проведення планової перевірки дотримання вимог природоохоронного законодавства №279 від 27.11.2017 року, Акт складений за результатом проведення планового заходу державного нагляду (контролю) щодо додержання суб'єктом господарювання вимог законодавства у сфері охорони навколишнього природного середовища, раціонального використання, відтворення і охорони природних ресурсів №383 від 08.12.2017 року, Розрахунок розміру шкоди, завданої лісу незаконною рубкою та пошкодженням дерев на території лісового фонду ДП "Кутське лісове господарство" та припис №279 від 08.12.2017 року - визнаються судом належними та допустимими, та такими, що взяті судом до уваги при прийнятті рішення по справі.
Оцінка аргументів учасників справи щодо наявності чи відсутності підстав для задоволення позову та норми права, застосовані судом.
В спірному випадку, доводи позивача визнаються судом обґрунтованими, та такими, що підлягають до задоволення з огляду на таке.
Відповідно до ст.1 Лісового кодексу України (надалі за текстом - ЛК України) ліси України є її національним багатством і за своїм призначенням та місцерозташуванням виконують переважно водоохоронні, захисні, санітарно-гігієнічні, оздоровчі, рекреаційні, естетичні, виховні, інші функції та є джерелом для задоволення потреб суспільства в лісових ресурсах.
Статтею 17 ЛК України встановлено, що у постійне користування ліси на землях державної власності для ведення лісового господарства без встановлення строку надаються спеціалізованим державним лісогосподарським підприємствам, іншим державним підприємствам, установам та організаціям, у яких створено спеціалізовані лісогосподарські підрозділи.
Статтею 19 ЛК України передбачено, що постійні лісокористувачі зобов'язані: забезпечувати охорону, захист, відтворення, підвищення продуктивності лісових насаджень, посилення їх корисних властивостей, підвищення родючості ґрунтів, вживати інших заходів відповідно до законодавства на основі принципів сталого розвитку; дотримуватися правил і норм використання лісових ресурсів; вести лісове господарство на основі матеріалів лісовпорядкування, здійснювати використання лісових ресурсів способами, які забезпечують збереження оздоровчих і захисних властивостей лісів, а також створюють сприятливі умови для їх охорони, захисту та відтворення.
Відповідно до п.2 Порядку спеціального використання лісових ресурсів, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 23 травня 2007 р. № 761 -підприємства, установи, організації і громадяни, які здійснюють спеціальне використання лісових ресурсів (далі - лісокористувачі), зобов'язані забезпечувати збереження підросту і не призначених для рубки дерев.
Статтею 68 Закону України "Про охорону навколишнього природного середовища" встановлено, що порушення законодавства України про охорону навколишнього природного середовища тягне за собою встановлену цим Законом та іншим законодавством України дисциплінарну, адміністративну, цивільну і кримінальну відповідальність. Підприємства, установи, організації та громадяни зобов'язані відшкодовувати шкоду, заподіяну ними внаслідок порушення законодавства про охорону навколишнього природного середовища, в порядку та розмірах, встановлених законодавством України. Застосування заходів дисциплінарної, адміністративної або кримінальної відповідальності не звільняє винних від компенсації шкоди, заподіяної забрудненням навколишнього природного середовища та погіршенням якості природних ресурсів.
Відповідно до ст.69 Закону України "Про охорону навколишнього природного середовища" шкода, заподіяна внаслідок порушення законодавства про охорону навколишнього природного середовища, підлягає компенсації в повному обсязі.
Відповідно до ст.105 ЛК України відповідальність за порушення лісового законодавства несуть особи, винні у незаконному вирубуванні та пошкодженні дерев і чагарників.
Згідно ст.107 ЛК України підприємства, установи, організації і громадяни зобов'язані відшкодувати шкоду, заподіяну ними лісу внаслідок порушення лісового законодавства, у розмірах і порядку, визначених законодавством України.
Заперечення відповідача про безпідставне звернення позивача з позовом до відповідача в порядку господарського судочинства не приймаються судом до уваги з огляду на таке.
Відповідач посилається на те, що Державна екологічна інспекція в результаті перевірки має право видавати за її результатами обов'язкові до виконання приписи та розпорядження.
В спірному випадку, предметом спору є стягнення шкоди заподіяної лісу внаслідок порушення норм лісового законодавства, розрахованої на підставі Акта №383 від 08.12.2017 року. Виконання припису чи розпорядження Державної екологічної інспекції не належить до предмету позовних вимог. Крім того, наявність чи відсутність такого припису чи розпорядження не перешкоджає Державній екологічній інспекції звертатися до господарського суду з позовними вимогами про стягнення шкоди за порушення природоохоронного законодавства.
Разом з тим, відповідно до ст.20 ГПК України господарські суди розглядають справи у спорах, що виникають у зв'язку із здійсненням господарської діяльності. Як вказує судова практика, судові спори про стягнення шкоди, завданої навколишньому природному середовищу, внаслідок порушення норм природоохоронного законодавства, розглядаються саме господарськими судами.
Твердження відповідача про помилкове застосування позивачем норм природоохоронного законодавства спростовується таким.
Предметом даного спору є відшкодування шкоди, завданої навколишньому природному середовищу.
Відповідно до ст.1 Закону України "Про охорону навколишнього природного середовища" завданням законодавства про охорону навколишнього природного середовища є регулювання відносин у галузі охорони, використання і відтворення природних ресурсів, забезпечення екологічної безпеки, запобігання і ліквідації негативного впливу господарської та іншої діяльності на навколишнє природне середовище, збереження природних ресурсів, генетичного фонду живої природи, ландшафтів та інших природних комплексів, унікальних територій та природних об'єктів, пов'язаних з історико-культурною спадщиною.
Відповідно до ст.2 Закону України "Про охорону навколишнього природного середовища" відносини у галузі охорони навколишнього природного середовища в Україні регулюються цим Законом, а також земельним, водним, лісовим законодавством, законодавством про надра, про охорону атмосферного повітря, про охорону і використання рослинного і тваринного світу та іншим спеціальним законодавством.
Відповідно до ст.20-2 Закону України "Про охорону навколишнього природного середовища" та Положення про Державну екологічну інспекцію в Івано-Франківській області, затвердженого наказом Держекоінспекції України №652 від 28.09.2017 року до компетенції Державної екологічної інспекції належить здійснення у межах компетенції державного нагляду (контролю) за додержанням вимог законодавства про охорону, захист, використання та відтворення лісів, а також вживати в установленому порядку заходів досудового врегулювання спорів.
Заперечення відповідача про те, що відповідач не є суб'єктом господарювання та те, що позивачем не доведено наявність повного складу правопорушення не можуть братися судом до уваги з огляду на таке.
В спірному випадку, відповідачем у даній справі є суб'єкт господарювання - Державне підприємство "Кутське лісове господарство", в постійному користуванні якого знаходиться лісовий фонд, площею 16140, 0 га /відповідно до даних, вказаних в Акті №383 від 08.12.2017 року/.
Відповідно до ст.17 Лісового кодексу України у постійне користування ліси на землях державної власності для ведення лісового господарства без встановлення строку надаються спеціалізованим державним лісогосподарським підприємствам, іншим державним підприємствам, установам та організаціям, у яких створено спеціалізовані лісогосподарські підрозділи.
Відповідно до ст.19 Лісового кодексу України - постійні лісокористувачі зобов'язані: забезпечувати охорону, захист, відтворення, підвищення продуктивності лісових насаджень, посилення їх корисних властивостей, підвищення родючості ґрунтів, вживати інших заходів відповідно до законодавства на основі принципів сталого розвитку; дотримуватися правил і норм використання лісових ресурсів; вести лісове господарство на основі матеріалів лісовпорядкування, здійснювати використання лісових ресурсів способами, які забезпечують збереження оздоровчих і захисних властивостей лісів, а також створюють сприятливі умови для їх охорони, захисту та відтворення.
Відповідно до п.1.4. Порядку організації та проведення перевірок суб'єктів господарювання щодо дотримання вимог природоохоронного законодавства, затвердженого наказом Міністерства охорони навколишнього природного середовища України №464 від 10.09.2008 року, зареєстрованого в Міністерстві юстиції України 15.01.2009 року за №181/16034 акт перевірки - це документ, який фіксує факт проведення планових, позапланових перевірок суб'єктів господарювання і є носієм доказової інформації про виявлені порушення вимог законодавства у сфері охорони навколишнього природного середовища та його дотримання.
В спірному випадку, заперечення відповідача не підтвердженні жодними доказами, а подані позивачем докази відповідачем не спростовані.
Суд дослідивши подані позивачем докази, визнав їх належними доказами в розумінні статей Господарського процесуального кодексу України (надалі за текстом - ГПК України). На підставі цих доказів з урахуванням обставин по справі та діючого законодавства суд дійшов до висновку про обґрунтованість вимог позивача.
Згідно зі ст. 73 ГПК України доказами є будь-які дані, на підставі яких суд встановлює наявність або відсутність обставин (фактів), що обґрунтовують вимоги і заперечення учасників справи, та інших обставин, які мають значення для вирішення справи.
Відповідно до ст.86 ГПК України суд оцінює докази за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на всебічному, повному, об'єктивному та безпосередньому дослідженні наявних у справі доказів.
Відповідно до ст.123 ГПК України судові витрати складаються з судового збору та витрат, пов'язаних з розглядом справи.
Відповідно до ст.129 ГПК України судові витрати слід покласти на відповідача.
Керуючись ст. 1, 17, 19, 105, 107 Лісового кодексу України, ст. 68, 69 Закону України "Про охорону навколишнього природного середовища", ст. 73, 86, 123, 129, 238 Господарського процесуального кодексу України, суд
ВИРІШИВ:
Позов задовольнити.
Стягнути з ДП "Кутське лісове господарство" / вул. Січових Стрільців, 1,смт. Яблунів, Косівський район, Івано-Франківська область,78621, код ЄДРПОУ 20562608/ на користь держави:
- с. Старі Кути Косівського району: р/р 33119331700296, отримувач: УК у Косівському районі /с. Старі Кути/ 24062100, код ЄДРПОУ 38026046, Банк отримувача: ГУК в Івано-Франківській області, МФО 836014, шкоду в розмірі 2857, 00 грн;
- с. Бабин Косівського району: р/р 33112331700271, отримувач: УК у Косівському районі /с. Бабин/ 24062100, код ЄДРПОУ 38026046, Банк отримувача: ГУК в Івано-Франківській області, МФО 836014, шкоду в розмірі 668 грн;
- с. Черганівка Косівського району: р/р 33110331700303, отримавач: УК у Косівському районі /с. Черганівка/ 24062100, код ЄДРПОУ 38026046, Банк отримувача: ГУК в Івано-Франківській області, МФО 836014, шкоду в розмірі 1042, 00 грн;
- с. Люча Косівського району: р/р 33114331700280, отримавач: УК у Косівському районі /с. Люча/ 24062100, код ЄДРПОУ 38026046, Банк отримавача: ГУК в Івано-Франківській області, МФО 836014, шкоду в розмірі 6535, 00 грн;
- с. Уторопи Косівського району:р/р 33112331700301, отримувач: УК у Косівському районі /с. Уторопи/ 24062100, код ЄДРПОУ 38026046, Банк отримувача: ГУК в Івано-Франківській області, МФО 836014, шкоду в розмірі 4231, 00 грн;
- с. Пістинь Косівського району: р/р 33111331700283, отримувач: УК у Косівському районі /с. Пістинь/ 24062100, код ЄДРПОУ 38026046, Банк отримувача: ГУК в Івано-Франківській області, МФО 836014, шкоду в розмірі 836, 00 грн;
- с. Микитинці Косівського району: р/р 33112331700282, отримувач: УК у Косівському районі /с. Микитинці/ 24062100, код ЄДРПОУ 38026046, Банк отримувача: ГУК в Івано-Франківській області, МФО 836014, шкоду в розмірі 616, 00 грн;
- с. Трач Косівського районі: р/р 33116331700299, отримувач: УК у Косівському районі /с. Трач/ 24062100, код ЄДРПОУ 38026046, Банк отримувача: ГУК в Івано-Франківській області, МФО 836014, шкоду в розмірі 1336, 00 грн;
- с. Вербовець Косівського району: р/р 33118331700275, отримувач: УК у Косівському районі /с. Вербовець/ 24062100, код ЄДРПОУ 38026046, Банк отримувача: ГУК в Івано-Франківській області, МФО 836014, шкоду в розмірі 1336, 00 грн;
- с. Космач Косівського району: р/р 33114331700279 отримувач: УК у Косівському районі /с. Космач/ 24062100, код ЄДРПОУ 38026046, Банк отримувача: ГУК в Івано-Франківській області, МФО 836014, шкоду в розмірі 6897, 00 грн;
- с. Лючки Косівського району: р/р 33118331700286 отримувач: УК у Косівському районі /с. Лючки/ 24062100, код ЄДРПОУ 38026046, Банк отримувача: ГУК в Івано-Франківській області, МФО 836014, шкоду в розмірі 2096, 00 грн.
Стягнути з ДП "Кутське лісове господарство" / вул. Січових Стрільців, 1,смт. Яблунів, Косівський район, Івано-Франківська область,78621, код ЄДРПОУ 20562608/ на користь Державної екологічної інспекції / вул. А. Сахарова, 23 А, м. Івано-Франківськ,76014, код ЄДРПОУ 37952307/ судовий збір в розмірі 1600 (одна тисяча шістсот гривень).
Видати накази після вступу рішення в законну силу.
Рішення господарського суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після розгляду справи апеляційним господарським судом.
Повне рішення складено 12.02.18
Суддя Фрич М.М.