Рішення № 72124610, 31.01.2018, Галицький районний суд м. Львова

Дата ухвалення
31.01.2018
Номер справи
461/7845/17
Номер документу
72124610
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України

Справа №461/7845/17

Р І Ш Е Н Н Я

І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И

31 січня 2018 року Галицький районний суд м. Львова в складі:

головуючого-судді - Городецької Л.М.,

при секретарі - Думичі Р.М.,

з участю представника

відповідача - ОСОБА_1,

розглянувши у відкритому судовому засіданні в м. Львові справу за адміністративним позовом ОСОБА_2 до Головного управління Пенсійного фонду України у Львівській області, треті особи: Львівський обласний військовий комісаріат, Державне підприємство обслуговування повітряного руху України про зобов’язання до вчинення дій, -

В С Т А Н О В И В :

ОСОБА_2 звернувся до суду з адміністративним позовом до Головного управління Пенсійного фонду України у Львівській області, треті особи: Львівський обласний військовий комісаріат, Державне підприємство обслуговування повітряного руху України про зобов’язання до вчинення дій.

В обгрунтовання заявленого позову позивач покликається на те, що наказом Міністерства оборони України № 600 від 19.10.1999 року його було відряджено до Державного підприємства обслуговування повітряного руху України (далі – Украерорух) із залишенням на військові службі в Збройних силах України. 23.02.2009 року наказом заступника Міністра оборони України №24 його було звільнено з військової служби у запас відповідно до п. в ч. 6 ст. 26 Закону України «про військовий обов’язок і військову службу». 26 березня 2009 року позивач був звільнений з посади заступника керівника польотів районного диспетчерського центру Львівського РСП Украерорух на підставі наказу заступника генерального директора з персоналу Державного підприємства обслуговування повітряного руху України №120/о від 10.03.2009 року станом на даний час знаходиться на пенсійному обліку та має отримувати пенсію за вислугу років в розмірі 90% грошового забезпечення без обмежень. Згідно довідки про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії №2.2.1-39-248 від 17.08.2017 року виданої ОСОБА_2, про те, що відповідно наказу Украероруху від 30.06.2017 року №228 «Про підвищення посадових окладів за займаними посадами військовослужбовця, відряджених до Украероруху» збільшений розмір грошового забезпечення за посадою заступника керівника польотів районного диспетчерського центру РСП, яку і займав ОСОБА_2 26.10.2017 року позивач особисто звернувся до Головного управління пенсійного фонду України у Львівській області із заявою про перерахунок його пенсії на підставі довідки №22.1-39-248 від 17.08.2017 року. Проте, отримав відповідь №1709/к-20/12.03-6 від 19.10.2017 року про відмову за безпідставністю його прохання про перерахунок пенсії. Відповідно до вищевказаного, вважає, що має всі законні підстави для проведення перерахунку та виплати пенсії на підставі довідки №2.2.1-39-248 від 17.08.2017 року.

У судовому засіданні позивач підтримав позовні вимоги надавши пояснення, аналогічні викладеним у змісті позовної заяви.

Представник відповідача подала письмовий відзив на позовну заяву, який підтримала в судовому засіданні, в задоволенні позову просила відмовити.

Треті особи в судове засідання не прибули, хоча належним чином були повідомленні про час та місце розгляду справи.

Заслухавши пояснення позивача та представника відповідача, дослідивши матеріали справи, суд приходить до наступного висновку.

Відповідно до ч. 1ст.2 Кодексу адміністративного судочинства України завданням адміністративного судочинства є справедливе, неупереджене та своєчасне вирішення судом спорів у сфері публічно-правових відносин з метою ефективного захисту прав, свобод та інтересів фізичних осіб, прав та інтересів юридичних осіб від порушень з боку суб’єктів владних повноважень.

Органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов’язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та Законами України (ч.2 ст.19 Конституції України,).

Судом встановлено, що ОСОБА_2 є полковник запасу Збройних сил України, наказом Міністра оборони України №600 від 19.10.1999 року був відряджений до Державного підприємства обслуговування повітряного руху України (далі – Украерорух) із залишенням на військові службі в Збройних силах України. (а.с.6)

Наказом № 24 від 23.02.2009 року Міністра оборони України ОСОБА_2 був звільнений з військової служби у запас. (а.с.7)

26 березня 2009 року позивач був звільнений з посади заступника керівника польотів районного диспетчерського центру Львівського РСП Украерорух на підставі наказу заступника генерального директора з персоналу Державного підприємства обслуговування повітряного руху України №120/о від 10.03.2009 року станом на даний час знаходиться на пенсійному обліку та має отримувати пенсію за вислугу років в розмірі 90% грошового забезпечення без обмежень. (а.с.8)

Згідно довідки про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії №2.2.1-39-248 від 17.08.2017 року виданої ОСОБА_2, про те, що відповідно наказу Украероруху від 30.06.2017 року №228 «Про підвищення посадових окладів за займаними посадами військовослужбовця, відряджених до Украероруху» збільшений розмір грошового забезпечення за посадою заступника керівника польотів районного диспетчерського центру РСП, яку і займав ОСОБА_2 (а.с.9)

Згідно частини 3 статті 63 Закону № 2262-ХІІ усі призначені за цим Законом пенсії підлягають перерахунку у зв'язку зі зміною розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію за цим Законом, або у зв'язку із введенням для зазначених категорій осіб нових щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, встановлених законодавством. Перерахунок пенсій здійснюється на момент виникнення права на перерахунок пенсій і провадиться у порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України, у строки, передбачені частиною другою статті 51 цього Закону. У разі якщо внаслідок перерахунку пенсій, передбаченого цією частиною, розміри пенсій звільненим зі служби військовослужбовцям, особам, які мають право на пенсію за цим Законом, є нижчими, зберігаються розміри раніше призначених пенсій.

З наведеної норми права вбачається, що підставою для проведення перерахунку пенсії є фактична зміна хоча б одного з видів грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, проведена на підставі рішення суб'єкта владних повноважень, наділеного правом встановлювати чи змінювати види грошового забезпечення військовослужбовців.

Пунктом 4 постанови Кабінету Міністрів України від 19 липня 1999 року № 1281 «Про створення об'єднаної цивільно-військової системи організації повітряного руху України» передбачено, зокрема, що грошове та матеріальне забезпечення військовослужбовців, відряджених до Украероруху, потрібно здійснювати у порядку, визначеному постановою Кабінету Міністрів України від 7 лютого 2001 року №104 "Про порядок і норми грошового та матеріального забезпечення військовослужбовців Збройних Сил України, інших військових формувань, осіб начальницького складу органів внутрішніх справ, органів і установ виконання покарань, відряджених до органів виконавчої влади та інших цивільних установ".

Відповідно до пункту 80 Положення про проходження військової служби відповідними категоріями військовослужбовців, затвердженого Указом Президента України від 7 листопада 2001 року № 1053/2001, пенсійне забезпечення звільнених у запас або у відставку відряджених військовослужбовців здійснюється на загальних підставах, передбачених законодавством для військовослужбовців.

За правилами пункту 1 Порядку проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 13 лютого 2008 №45 (у редакції, чинній на час виникнення спірних відносин), перерахунок раніше призначених відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» пенсій проводиться у разі прийняття рішення Кабінетом Міністрів України про зміну розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення для відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію за Законом, або у зв'язку із введенням для них нових щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, установлених законодавством.

Пунктом 5 постанови Кабінету Міністрів України від 7 листопада 2007 року № 1294 «Про упорядкування структури та умов грошового забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб» передбачено, що керівникам державних органів у межах асигнувань, що виділяються на їх утримання, надано право установлювати посадові оклади військовослужбовцям (крім військовослужбовців строкової військової служби), особам рядового і начальницького складу, посади яких не передбачені цією постановою, у відповідних випадках.

Таким чином, Кабінет Міністрів України делегував керівникам державних органів своє право визначати розміри посадових окладів, тому наказ Державного підприємства обслуговування повітряного руху України від 30 червня 2017 року № 228 «Про підвищення посадових окладів працівникам Украероруху» є підставою для перерахунку пенсії відповідно до частини третьої статті 63 Закону № 2262-ХІІ.

Абзацом сьомим пункту 3 Порядку проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» встановлено, що особам, що відряджалися для виконання службових обов'язків до органів державної влади, органів місцевого самоврядування, інших установ, організацій і підприємств та були звільнені із служби у зв'язку з виходом на пенсію безпосередньо з посад, на яких вони перебували, перерахунок пенсій провадиться на підставі довідок про розмір грошового забезпечення, виданих зазначеними органами, установами, організаціями і підприємствами.

Як було встановлено судом Наказом ДП «Украерорух» було підвищено грошове забезпечення військовослужбовців, відряджених до ДП «Украерорух», в тому числі за посадою, яку позивач обіймав до звільнення.

Отже, оскільки Кабінет Міністрів України делегував своє право керівникам державних органів, у тому числі й Директору Державного підприємства обслуговування повітряного руху України визначати розміри посадових окладів військовослужбовців які відряджені до Украероруху, тому Наказ Державного підприємства обслуговування повітряного руху України від 30 червня 2017 року № 228 є підставою для перерахунку пенсії позивача відповідно до ч. 3 ст. 63 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» в зв'язку зі зміною розміру грошового забезпечення.

З огляду на викладене суд дійшов висновку, що пенсія військовослужбовців, відряджених до Украероруху, підлягає перерахунку відповідно до частини третьої статті 63 Закону № 2262-ХІІ у зв'язку зі зміною розміру грошового забезпечення на підставу наказу від 30 червня 2017 року № 228 Державного органу, якому Кабінет Міністрів України делегував своє право визначати розміри посадових окладів.

Аналогічна правова позиція викладена в рішеннях Верховного суду України від 10 травня 2016 року (справа № 21-278а16), від 05 липня 2016 року (справа 461/2167/14-а), від 06 липня 2016 року (справа 2-а/638/70/15) та від 13 липня 2016 (справа №638/2700/14-а).

Також, суд відхиляє доводи представника ГУПФУ у Львівській області щодо неможливості здійснення перерахунку пенсії без обмежень максимального розміру. Згідно п. 1 ч.10 Закону України ,,Про внесення змін до деяких законодавчих актів України" від 06.12.2016 № 1774-VIII внесено зміни до Закону України ,,Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" (Відомості Верховної Ради України, 1992 р., № 29, ст. 399 із наступними змінами) та в частині сьомій статті 43 слова й цифри ,,у період з 1 січня 2016 року по 31 грудня 2016 року" замінено словами і цифрами ,,по 31 грудня 2017 року", тобто викладено зазначену статтю в такій редакції: ,,Максимальний розмір пенсії (з урахуванням надбавок, підвищень, додаткової пенсії, цільової грошової допомоги, пенсії за особливі заслуги перед Україною, індексації та інших доплат до пенсії, встановлених законодавством, крім доплати до надбавок окремим категоріям осіб, які мають особливі заслуги перед Батьківщиною) не може перевищувати 10740 гривень".

Однак, Рішенням Конституційного Суду України у справі № 7-рп/2016 визнано такими, що не відповідають статті 17 Конституції України, положення першого речення частини сьомої статті 43 Закону № 2262, згідно з якими ,,максимальний розмір пенсії (з урахуванням надбавок, підвищень, додаткової пенсії, цільової грошової допомоги, пенсії за особливі заслуги перед Україною, індексації та інших доплат до пенсії, встановлених законодавством, крім доплати до надбавок окремим категоріям осіб, які мають особливі заслуги перед Батьківщиною) не може перевищувати десяти прожиткових мінімумів, установлених для осіб, які втратили працездатність". Зокрема, Конституційний суд зазначив, що обмеження максимального розміру пенсії та призупинення виплати призначеної пенсії особам, яким право на пенсійне забезпечення встановлене Законом № 2262, порушує суть конституційних гарантій щодо безумовного забезпечення соціального захисту осіб, передбачених частиною п'ятою статті 17 Конституції України, які зобов'язані захищати суверенітет, територіальну цілісність і недоторканність України.

Відповідно до вищевикладеного, відповідач зобов'язаний здійснити виплату пенсії без обмеження максимального розміру пенсії для даної категорії пенсіонерів.

Аналогічна правова позиція щодо застосування зазначених норм права була вже неодноразово викладена Вищим адміністративним Судом України у його Постановах від 05 червня 2017 року по справі № К/800/22378/17, від 17 березня 2017 року по справі № К/800/7825/17, а також Одеським апеляційним адміністративним судом в його Ухвалах від 13 червня 2017 року по справі № 522/3011/17, від 06 вересня 2017 року по справі № 522/3093/17.

Відповідно до ч. 2 ст. 19 Конституції України органи державної вади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов’язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Виходячи зі змісту ч.1 ст. 6 Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод, кожен має право на справедливий і публічний розгляд його справи упродовж розумного строку незалежним і безстороннім судом, встановленим законом, який вирішить спір щодо його прав та обов'язків.

Згідно зі ст. 13 Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод, кожен, чиї права та свободи, визнані в цій Конвенції, було порушено, має право на ефективний засіб юридичного захисту в національному органі, навіть якщо таке порушення було вчинене особами, які здійснювали свої офіційні повноваження.

Крім того, слід зазначити, що згідно зі статтею 22 Конституції України закріплені нею права і свободи не є вичерпними, гарантуються і не можуть бути скасовані. При прийнятті нових законів або внесенні змін до чинних законодавчих актів не допускається звуження змісту та обсягу існуючих прав і свобод.

Відповідно до ч. 2 ст. 2 КАС України, у справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб'єктів владних повноважень адміністративні суди перевіряють, чи прийняті (вчинені) вони, зокрема на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України; з використанням повноваження з метою, з якою це повноваження надано, обґрунтовано, тобто з урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення (вчинення дії); безсторонньо (неупереджено); добросовісно; розсудливо; з дотриманням принципу рівності перед законом, запобігаючи всім формам дискримінації; пропорційно, зокрема з дотриманням необхідного балансу між будь-якими несприятливими наслідками для прав, свобод та інтересів особи і цілями, на досягнення яких спрямоване це рішення (дія); з урахуванням права особи на участь у процесі прийняття рішення; своєчасно, тобто протягом розумного строку.

Відповідно до ч.1ст. 77 КАС України, кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких гуртуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених ст. 78 цього Кодексу.

Відповідно до ч. 2ст. 77 КАС України в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб’єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на Відповідача.

Всупереч цьому, відповідач не надав суду достатніх та беззаперечних доказів в обґрунтування правомірності своєї відмови у задоволенні заяви позивача.

Відповідно до ч. 1 ст. 90 Кодексу адміністративного судочинства України суд оцінює докази, які є у справі, за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на їх безпосередньому, всебічному, повному та об'єктивному дослідженні.

З огляду на викладене, оцінюючи докази у їх сукупності, суд приходить до висновку, що позов ОСОБА_2 підставним та підлягає до задоволення.

Відповідно до ч. 5 ст. 139 КАС України, якщо сторону, на користь якої ухвалено рішення, звільнено від сплати судових витрат, з іншої сторони стягуються судові витрати на користь осіб, що їх понесли, пропорційно до задоволеної чи відхиленої частини вимог, а інша частина компенсується за рахунок коштів, передбачених Державним бюджетом України, у порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України.

Керуючись ст. ст. 2, 8-10, 121, 241-246 Кодексу адміністративного судочинства України, суд,

П О С Т А Н О В И В :

адміністративний позов ОСОБА_2 – задоволити.

Визнати дії Головного управління Пенсійного фонду України у Львівській області щодо відмови у перерахунку раніше призначеної ОСОБА_2 пенсії на підставі Довідки №2.2.1-39-248 від 17.08.2017 року протиправними.

Зобов’язати Головне управління Пенсійного фонду України у Львівській області здійснити перерахунок та виплату ОСОБА_2 пенсії із розрахунку 90% від грошового забезпечення для обчислення пенсії на підставі Довідки №№2.2.1-39-248 від 17.08.2017 року.

Стягнути з Головного управління Пенсійного фонду України у Львівській області на користь держави судовий збір у розмірі 640,0 гривень.

Апеляційну скаргу на рішення суду може бути подано протягом тридцяти днів з дня його проголошення. Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини рішення суду, або розгляду справи в порядку письмового провадження, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення. Апеляційна скарга подається безпосередньо до суду апеляційної інстанції.

Суддя Л.М.Городецька