Постанова № 72088817, 06.02.2018, Вінницький апеляційний адміністративний суд

Дата ухвалення
06.02.2018
Номер справи
822/3178/17
Номер документу
72088817
Форма судочинства
Адміністративне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України

П О С Т А Н О В А

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

Справа № 822/3178/17

Головуючий у 1-й інстанції: Петричкович А.І.

Суддя-доповідач: ОСОБА_1

06 лютого 2018 року

м. Вінниця

Вінницький апеляційний адміністративний суд у складі колегії:

головуючого судді: Совгири Д. І.

суддів: Полотнянка Ю.П. Курка О. П. ,

розглянувши в порядку письмового провадження апеляційну скаргу Головного управління Держгеокадастру у Хмельницькій області на окрему ухвалу Хмельницького окружного адміністративного суду від 13 грудня 2017 року (повний текст якої складено в м. Хмельницькому) у справі за адміністративним позовом ОСОБА_2 до Головного управління Держгеокадастру у Хмельницькій області про визнання дій протиправними та зобов'язання вчинити дії,

В С Т А Н О В И В :

Позивач звернувся до Хмельницького окружного адміністративного суду з позовом до Головного управління Держгеокадастру у Хмельницькій області про визнання дій протиправними та зобов'язання вчинити дії.

13 грудня 2017 року Хмельницьким окружним адміністративним судом винесено окрему ухвалу.

Не погоджуючись з даною ухвалою суду, відповідач подав апеляційну скаргу, в якій посилаючись на порушення судом норм матеріального права просить скасувати рішення суду першої інстанції.

Виходячи з приписів п.п. 1, 2 ч. 1 ст. 311 КАС України, вищезазначена апеляційна скарга розглядається в порядку письмового провадження.

Заслухавши доповідь судді, перевіривши матеріали справи та доводи апеляційної скарги, колегія суддів вважає, що апеляційна скарга не підлягає задоволенню з огляду на наступне.

Судом першої інстанції встановлено та підтверджується матеріалами справи, що відповідач в 2017 році неодноразово приймав рішення по заявах ОСОБА_2 і ці рішення Головного управління Держгеокадастру у Хмельницькій області у формі листів, прийняті посадовими особами з порушенням вимог закону, враховуючи наступне.

Відповідно до листа №2125/0-14565/6-17 від 06.11.2017 за підписом в.о. начальника ОСОБА_3, позивача повідомлено, що на виконання рішення Хмельницького окружного адміністративного суду від 23.10.2017 по справі №822/2658/17, повторно розглянуто його звернення щодо надання дозволу на розроблення проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки с/г призначення для ведення особистого селянського господарства, державної форми власності, орієнтовною площею 2,0 га, яка розташована за межами населеного пункту, на території Рябіївської сільської, Волочиського району, Хмельницької області. Пропонують постійно ознайомлюватись з інформацією щодо земельних ділянок які пропонується передавати в межах норм безоплатної приватизації у власність на офіційному веб - сайті та в разі включення бажаної земельної ділянки до переліку повторно звернутися до Головного управління з відповідною заявою.

Згідно з ч. 6 ст. 118 ЗК України, громадяни, зацікавлені в одержанні безоплатно у власність земельної ділянки із земель державної або комунальної власності для ведення фермерського господарства, ведення особистого селянського господарства, ведення садівництва, будівництва та обслуговування жилого будинку, господарських будівель і споруд (присадибної ділянки), індивідуального дачного будівництва, будівництва індивідуальних гаражів у межах норм безоплатної приватизації, подають клопотання до відповідного органу виконавчої влади або органу місцевого самоврядування, який передає земельні ділянки державної чи комунальної власності у власність відповідно до повноважень, визначених статтею 122 цього Кодексу. У клопотанні зазначаються цільове призначення земельної ділянки та її орієнтовні розміри. До клопотання додаються графічні матеріали, на яких зазначено бажане місце розташування земельної ділянки, погодження землекористувача (у разі вилучення земельної ділянки, що перебуває у користуванні інших осіб) та документи, що підтверджують досвід роботи у сільському господарстві або наявність освіти, здобутої в аграрному навчальному закладі (у разі надання земельної ділянки для ведення фермерського господарства). У разі якщо земельна ділянка державної власності розташована за межами населених пунктів і не входить до складу певного району, заява подається до ОСОБА_4 міністрів Автономної Республіки Крим. ОСОБА_4 Автономної Республіки Крим, Раді міністрів Автономної Республіки Крим, органам виконавчої влади або органам місцевого самоврядування, які передають земельні ділянки державної чи комунальної власності у власність відповідно до повноважень, визначених статтею 122 цього Кодексу, забороняється вимагати додаткові матеріали та документи, не передбачені цією статтею.

Відповідно до абз.1 ч.7 ст. 118 ЗК України, відповідний орган виконавчої влади або орган місцевого самоврядування, який передає земельні ділянки державної чи комунальної власності у власність відповідно до повноважень, визначених статтею 122 цього Кодексу розглядає клопотання у місячний строк і дає дозвіл на розроблення проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки або надає мотивовану відмову у його наданні. Підставою відмови у наданні такого дозволу може бути лише невідповідність місця розташування об'єкта вимогам законів, прийнятих відповідно до них нормативно-правових актів, генеральних планів населених пунктів та іншої містобудівної документації, схем землеустрою і техніко-економічних обґрунтувань використання та охорони земель адміністративно-територіальних одиниць, проектів землеустрою щодо впорядкування територій населених пунктів, затверджених у встановленому законом порядку.

Абзацом 1 ч. 3 ст. 123 ЗК України встановлено, що відповідний орган виконавчої влади або орган місцевого самоврядування в межах їх повноважень у місячний строк розглядає клопотання і дає дозвіл на розроблення проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки або надає мотивовану відмову у його наданні. Підставою відмови у наданні такого дозволу може бути лише невідповідність місця розташування земельної ділянки вимогам законів, прийнятих відповідно до них нормативно-правових актів, а також генеральних планів населених пунктів, іншої містобудівної документації, схем землеустрою і техніко-економічних обґрунтувань використання та охорони земель адміністративно-територіальних одиниць, проектів землеустрою щодо впорядкування території населених пунктів, затверджених у встановленому законом порядку.

Отже, підставою для відмови у наданні дозволу може бути лише невідповідність місця розташування об'єкта вимогам законів, прийнятих відповідно до них нормативно-правових актів, генеральних планів населених пунктів та іншої містобудівної документації, схем землеустрою і техніко-економічних обґрунтувань використання та охорони земель адміністративно-територіальних одиниць, проектів землеустрою щодо впорядкування територій населених пунктів, затверджених у встановленому законом порядку. Перелік підстав для відмови в наданні дозволу на розроблення проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки у власність є вичерпним та розширеному тлумаченню не підлягає.

Пунктами 1 - 2 Розпорядження КМ України від 19.08.2015, № 898-р "Питання забезпечення учасників антитерористичної операції та сімей загиблих учасників антитерористичної операції земельними ділянками" доручено Державній службі з питань геодезії, картографії та кадастру і обласним та Київській міській державним адміністраціям за участю органів місцевого самоврядування визначити протягом місяця на території відповідної області та м. Києва земельні ділянки для відведення учасникам антитерористичної операції та сім'ям загиблих учасників антитерористичної операції. Також, Державній службі з питань геодезії, картографії та кадастру, обласним та Київській міській державним адміністраціям забезпечити: розгляд у першочерговому порядку звернень учасників антитерористичної операції та сімей загиблих учасників антитерористичної операції щодо відведення їм земельних ділянок; розміщення на власних офіційних веб-сайтах інформації про місце розташування, цільове призначення та площу земельних ділянок, які можуть бути відведені учасникам антитерористичної операції та сім'ям загиблих учасників антитерористичної операції.

Згідно з п.14 ст.12 Закону України від 22.10.1993, №3551-XII "Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту", учасникам бойових дій (статті 5, 6) надається така пільга, як першочергове забезпечення жилою площею осіб, які потребують поліпшення житлових умов, та першочергове відведення земельних ділянок для індивідуального житлового будівництва, садівництва і городництва, першочерговий ремонт жилих будинків і квартир цих осіб та забезпечення їх паливом.

Листом за №9-22-0.62-10416/2-17 від 11.12.2017 за підписом в.о. начальника ОСОБА_3 суд було повідомлено, що: "... наказом №137 від 20.06.2017 року Головного управління Держгеокадастру у Хмельницькій області затверджено перелік земельних ділянок, які можуть бути передані у власність громадянам, в межах норм безоплатної приватизації у ІІІ кварталі 2017 року на території Хмельницької області, який опубліковано на офіційному веб-сайті Головного управління Держгеокадастру у Хмельницькій області ... Земельна ділянка, яку громадянин ОСОБА_2 бажав отримати у власність, не входить у перелік земельних ділянок оприлюднених на офіційному веб-сайті Головного управління Держгеокадастру у Хмельницькій області, які можуть бути передані у власність громадянам, в межах норм безоплатної приватизації у ІІІ кварталі 2017 року на території Хмельницької області. Таким чином, місце розташування земельної ділянки не відповідало вимогам нормативно-правових актів (пункт 7 статті 118 Земельного кодексу України). У зв"язку з вищенаведеним, з метою уникнення порушення прав гр. ОСОБА_2 на отримання земельної ділянки, Головним управління Держгеокадастру у Хмельницькій області було прийнято рішення розглядати заяви в порядку черговості. " ( стор. 51 - 52 справи).

Згідно з п.9 Положення №15, Держгеокадастр в межах повноважень, передбачених законом, на основі і на виконання Конституції та законів України, актів Президента України та постанов Верховної ОСОБА_4 України, прийнятих відповідно до Конституції та законів України, актів Кабінету Міністрів України та наказів Мінагрополітики видає накази організаційно-розпорядчого характеру, організовує та контролює їх виконання.

Відповідно до підпункту 2 пункту 11 Положення №15, голова Держгеокадастру в межах повноважень, передбачених законом, організовує та контролює виконання в апараті Держгеокадастру та його територіальних органах Конституції та законів України, актів Президента України, актів Кабінету Міністрів України та наказів Мінагрополітики з питань, що належать до компетенції Держгеокадастру. Згідно з підпунктом 16 цього ж пункту, вирішує в установленому порядку питання щодо заохочення та притягнення до дисциплінарної відповідальності державних службовців і працівників апарату Держгеокадастру, керівників територіальних органів Держгеокадастру, присвоює їм ранги державних службовців (якщо інше не передбачено законом).

Частиною 2 ст. 19 Конституції України визначено, що органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадови особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Судом встановлено, що позивачу в 2017 році фактично 3-и рази відповідачем було протиправно відмовлено у розгляді по суті його заяв про надання дозволу на виготовлення проекту землеустрою для відведення земельної ділянки сільськогосподарського призначення державної форми власності орієнтовною площею 2 га для ведення особистого селянського господарства. Цей висновок суду, також не спростовує лист в.о. начальника ОСОБА_3 №9-22-0.62-10416/2-17 від 11.12.2017, адже відповідачем грубо порушено право ОСОБА_2, яке передбачено статтями 118, 123 ЗК України і ст.12 Закону України "Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту". Більше цього, в.о. начальника ОСОБА_3, вважає системне (три рішення відповідача щодо розгляду заяв) порушення прав позивача таким, що відповідає вимогам п.7 ст.118 ЗК України, оскаржувана відмова датована 06.11.2017 року, а посадова особа обґрунтовує в тому числі цю відмову, вказуючи на 3-ій квартал 2017 року, який закінчується у вересні місяці (9-ий місяць) і прийняв оскаржуване рішення №2125/0-14565/6-17 від 06.11.2017 з метою: ... уникнення порушення прав гр. ОСОБА_2 на отримання земельної ділянки ...", чому суд дає критичну оцінку, враховуючи вищенаведене. Також, звертає на себе увагу, що відповідач відмовляючи позивачу у наданні дозволу на розробку проекту землеустрою, надав громадянам ОСОБА_5 наказом №22-16213-сг від 14.08.2017 ( стор. 56 справи) і ОСОБА_6 наказом №22-7989-СГ від 18.08.2017 ( стор. 66 справи) дозволи на розробку проектів землеустрою на відведення земельних ділянок, орієнтовною площею 2 га для ведення особистого селянського господарства, які розташовані за межами населених пунктів Рябіївської сільської ради Волочиського району Хмельницької області ( сусідні на які претендує позивач і яка є вільною на час розгляду справи), що відповідно свідчить про надання переваг одним громадянам з підстав, які потребують перевірки, так як це може вказувати про порушення посадовими особами вимог закону.

Згідно з ст.166 КАС України (в редакції на час прийняття оскаржуваного рішення), суд, виявивши під час розгляду справи порушення закону, може постановити окрему ухвалу і направити її відповідним суб'єктам владних повноважень для вжиття заходів щодо усунення причин та умов, що сприяли порушенню закону. У разі необхідності суд може постановити окрему ухвалу про наявність підстав для розгляду питання щодо притягнення до відповідальності осіб, рішення, дії чи бездіяльність яких визнаються протиправними. Про вжиті заходи суд повідомляється не пізніше одного місяця після надходження окремої ухвали.

Крім того, на адресу Вінницького апеляційного адміністративного суду 31.01.2018 року надійшов лист від Державної служби України з питань геодезії, картографії та кадастру щодо розгляду окремої ухвали від 13.12.2017 року у даній справі. У вказаному листі зазначено, що Головного управління від 28.12.2017 року №82-д "Про відкриття дисциплінарного провадження" ініційовано відкриття дисциплінарного провадження стосовно начальника Управління землеустрою та охорони земель Головного управління Держгеокадастру у Хмельницькій області ОСОБА_7 з питань порушених в окремій ухвалі Хмельницького окружного адміністративного суду від 13.12.2017 року.

Тому, враховуючи вищезазначене, колегія суддів вважає, що доводи апеляційної скарги не дають підстав для висновку про порушення судом першої інстанції норм матеріального права, які призвели до неправильного вирішення справи, тобто прийнята постанова відповідає матеріалам справи та вимогам закону і підстав для її скасування не вбачається. Більше того, вказана окрема ухвала відповідачем фактично виконана, а тому підстави для скасування відсутні.

Відповідно до п. 1 ч. 1 ст. 315, 316 КАС України суд апеляційної інстанції залишає апеляційну скаргу без задоволення, а судове рішення – без змін, якщо визнає, що суд першої інстанції правильно встановив обставини справи та ухвалив судове рішення з додержанням норм матеріального і процесуального права.

Керуючись ст.ст. 243, 250, 308, 310, 315, 316, 321, 322, 325, 329 КАС України, суд

П О С Т А Н О В И В :

апеляційну скаргу Головного управління Держгеокадастру у Хмельницькій області залишити без задоволення, а окрему ухвалу Хмельницького окружного адміністративного суду від 13 грудня 2017 року - без змін.

Постанова суду набирає законної сили з дати її прийняття та може бути оскаржена в касаційному порядку згідно зі ст.ст.328, 329 КАС України.

Головуючий ОСОБА_1 Судді ОСОБА_8 ОСОБА_9