Постанова № 72088495, 07.02.2018, Харківський апеляційний адміністративний суд

Дата ухвалення
07.02.2018
Номер справи
576/1725/17
Номер документу
72088495
Форма судочинства
Адміністративне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України

ПОСТАНОВА

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

07 лютого 2018 р. м. ХарківСправа № 576/1725/17

Харківський апеляційний адміністративний суд

у складі колегії:

головуючого судді: Лях О.П.

суддів: Старосуда М.І. , Яковенка М.М.

розглянувши в порядку письмового провадження у приміщенні Харківського апеляційного адміністративного суду адміністративну справу за апеляційною скаргою Глухівського об'єднаного управління Пенсійного фонду України Сумської області на постанову Глухівського міськрайонного суду Сумської області від 17.11.2017р. (головуючий суддя І інстанції Колодяжний А.О., м.Глухів Сумської області, повний текст складено 21.11.2017 року) по справі № 576/1725/17 за позовом ОСОБА_1 до Глухівського об'єднаного управління Пенсійного фонду України Сумської області про визнання дій протиправними та зобов'язання вчинити дії,

ВСТАНОВИВ:

09.09.2017 року позивач, ОСОБА_1, звернувся до Глухівського міськрайонного суду Сумської області з позовом до Глухівського об'єднаного управління Пенсійного фонду України Сумської області (надалі - відповідач), в якому просив суд:

- визнати неправомірними дії Глухівського об'єднаного управління Пенсійного фонду України Сумської області щодо відмови йому в призначенні пенсії відповідно до пункту «а» статті 55 Закону України «Про пенсійне забезпечення»;

- зобов'язати Глухівське об'єднане управління Пенсійного фонду України Сумської області призначити ОСОБА_1 пенсію за вислугу років з 30.05.2017 року згідно пункту «а» статті 55 Закону України «Про пенсійне забезпечення»;

- стягнути судові витрати з відповідача (а.с. 1-5).

Постановою Глухівського міськрайонного суду Сумської області від 17.11.2017 року (з урахування ухвали від 06.12.2017 року ) позовні вимоги ОСОБА_1 задоволено (а.с.91-93, 103-104).

Визнано неправомірними дії Глухівського об'єднаного управління Пенсійного фонду України Сумської області щодо відмови в призначенні пенсії відповідно до пункту «а» статті 55 Закону України «Про пенсійне забезпечення».

Зобов'язано Глухівське об'єднане управління Пенсійного фонду України Сумської області призначити ОСОБА_1 пенсію за вислугу років з 30.05.2017 року згідно пункту «а» статті 55 Закону України «Про пенсійне забезпечення».

Стягнуто з Державного бюджету України за рахунок бюджетних асигнувань Глухівського об'єднаного управління Пенсійного фонду України Сумської області на користь позивача судовий збір у розмірі 640 грн. 00 коп.

Не погодившись з рішенням суду першої інстанції, відповідач звернувся з апеляційною скаргою, пославшись на незаконність та необґрунтованість постанови суду першої інстанції, прийняття її з порушенням норм матеріального та процесуального права, в зв'язку з чим просив постанову скасувати та прийняти нову, якою відмовити в задоволенні позовних вимог в повному обсязі (а.с.97-98).

У відзиві на апеляційну скаргу позивач, наполягаючи на законності та обґрунтованості постанови суду першої інстанції, просить суд залишити апеляційну скаргу без задоволення, а оскаржувану постанову без змін.

Враховуючи неприбуття жодного з учасників справи у судове засідання, хоча вони були належним чином повідомлені про дату, час і місце судового засідання, а особиста участь сторін в судовому засіданні не визнана обов'язковою, суд на підставі положень ч.4 ст.229 та п.2 ч.1 ст.311 Кодексу адміністративного судочинства України вважає можливим розглянути справу в порядку письмового провадження за наявними у справі матеріалами без фіксування судового засідання за допомогою звукозаписувального технічного засобу.

Заслухавши доповідь судді-доповідача стосовно обставин, необхідних для прийняття рішення судом апеляційної інстанції, дослідивши матеріали справи, перевіривши і обговоривши доводи апеляційної скарги, правильність правової оцінки обставин справи та застосування судом першої інстанції норм матеріального та процесуального права, суд вважає за необхідне апеляційну скаргу залишити без задоволення з огляду на наступне.

Відповідно до приписів ч. 1 ст. 308 КАС України, суд апеляційної інстанції переглядає справу за наявними у ній і додатково поданими доказами та перевіряє законність і обґрунтованість рішення суду першої інстанції в межах доводів та вимог апеляційної скарги.

Судом першої встановлено а в суді апеляційної інстанції підтверджено, що позивач після досягнення 55 років ( 19.01.2017 року) набув право на призначення пенсії за вислугу років відповідно до п. "а" ст. 55 Закону України "Про пенсійне забезпечення", маючи станом на дату звернення (30 травня 2017 року) загальний страховий стаж не менше 30 років (39 років 01 місяць 28 днів), з них не менше 12 років 6 місяців (16 років 09 місяців 15 днів) на зазначеній роботі (робітники локомотивних бригад і окремі категорії працівників, які безпосередньо здійснюють організацію перевезень і забезпечують безпеку руху на залізничному транспорті та метрополітені).

Відповідно до трудової книжки НОМЕР_1, копія якої додана до матеріалів справи (а.с.14-20), загальний трудовий (страховий) стаж роботи ОСОБА_1 слюсарем по ремонту рухомого складу магістральних залізниць та оглядачем - ремонтником вагонів магістральних залізниць, зайнятим на пунктах технічного (технічного і комерційного) обслуговування вагонів станцій позакласних, 1 та 2 класу, становить 16 років 09 місяців 15 днів та складається:

- з 19.05.1999 року по 10.10.2000 року - слюсарем по ремонту рухомого складу магістральних залізниць пункту технічного обслуговування Моспине вагонного депо станції Яснувата Донецької залізниці - 01 рік 04 місяці 21 день;

- з 06.02.2001 року по 31.03.2013 року - оглядачем - ремонтником вагонів магістральних залізниць, зайнятим на пункті технічного обслуговування Моспине вагонного депо Яснувата Державного підприємства «Донецька залізниця» - 12 років 01 місяць 25 днів;

- з 01.04.2013 року по 17.06.2013 року - оглядачем - ремонтником вагонів магістральних залізниць, зайнятим на пункті технічного обслуговування вантажних вагонів Моспине 2 класу пункт технічного обслуговування вантажних вагонів Макіївка, Новий Світ вагонного депо Яснувата Державного підприємства «Донецька залізниця» - 02 місяця 16 днів;

- з 17.06.2013 року по 31.12.2015 року - оглядачем - ремонтником вагонів магістральних залізниць пункту технічного обслуговування вагонів станції Макіївка 2 класу Державного підприємства «Донецька залізниця» - 2 роки 06 місяць 14 днів;

- з 01.01.2016 року по 30.06.2016 року - оглядачем - ремонтником вагонів магістральних залізниць пункту технічного обслуговування вагонів станції Макіївка 2 класу вагонного депо Яснувата Державного підприємства «Донецька залізниця» - 05 місяць 29 днів.

Наявність необхідного трудового (страхового) стажу роботи підтверджено також довідкою від 04.04.2017 року №9, виданою структурним підрозділом «Донецька дирекція залізничних перевезень» регіональної філії «Донецька залізниця» ПуАТ «Українська залізниця», якою підтверджується, що протягом спірних періодів роботи з 19.05.1999 р. по 10.10.2000 р., з 06.02.2001 р. по 31.03.2013 р., з 01.01.2016 р. по 30.06.2016 р. позивач працював оглядачем - ремонтником вагонів магістральних залізниць, зайнятим на пунктах технічного обслуговування вагонів станцій 2 класу (а.с. 24).

Рішенням Глухівського об'єднаного управління Пенсійного фонду України Сумської області за від 06.09.2017 року № 69 ОСОБА_1 відмовлено в призначенні пенсії за відсутності необхідної вислуги років відповідно до пункту «а» статті 55 Закону України «Про пенсійне забезпечення». Надана позивачем довідка від 04.04.2017 року №9 щодо підтвердження спеціального стажу, відповідачем не приймається до уваги, адже підписана особою, яка не має відповідних повноважень (а.с.13).

Задовольняючи позовні вимоги, суд першої інстанції зазначив, що позивач при зверненні із заявою про призначення пенсії надав всі необхідні документи для підтвердження наявності спеціального стажу для призначення пенсії за вислугу років, а тому рішення відповідача не можна вважати обґрунтованим

Колегія суддів погоджується з таким висновком суду першої інстанції з огляду на наступне.

Відповідно до ч.2 ст.19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Пунктом "а" ст. 55 Закону України "Про пенсійне забезпечення" " від 05.11.1991 року №1788-XII, (далі - Закон № 1788-ХІІ) (в редакції, чинній на час виникнення спірних правовідносин) встановлено, що право на пенсію за вислугу років мають робітники локомотивних бригад і окремі категорії працівників, які безпосередньо здійснюють організацію перевезень і забезпечують безпеку руху на залізничному транспорті та метрополітенах, - за списками професій і посад, що затверджуються в порядку, який визначається Кабінетом Міністрів України: чоловіки - після досягнення 55 років і при загальному стажі роботи не менше 25 років, з них не менше 12 років 6 місяців на зазначеній роботі.

За відсутності стажу роботи, встановленого абзацами другим і третім цього пункту, у період до 1 квітня 2024 року право на пенсію за вислугу років надається за наявності стажу роботи, встановленого абзацами п'ятнадцятим - двадцять третім пункту "б" частини першої статті 13 цього Закону.

Постановою Кабінету Міністрів України від 12 жовтня 1992 року № 583 "Про затвердження нормативних актів з питань пенсійного забезпечення" до списку професій і посад робітників локомотивних бригад і окремих категорій працівників, які безпосередньо здійснюють організацію перевезень і забезпечують безпеку руху на залізничному транспорті та в метрополітенах і користуються правом на пенсію за вислугу років передбачені такі професії і посади робітників локомотивних бригад і окремих категорій працівників, які безпосередньо здійснюють організацію перевезень і забезпечують безпеку руху на залізничному транспорті: Бригадири магістральних залізниць, зайняті на поточному утриманні, ремонті колій та штучних споруд на дільницях з інтенсивним рухом поїздів; Електромонтери і електромеханіки контактної мережі магістральних залізниць; Кондуктори вантажних поїздів; Кочегари паровозів і парових кранів на залізничному ходу; Майстри (шляхові, мостові, тунельні) магістральних залізниць, зайняті на поточному утриманні, ремонті колій і штучних споруд на дільницях з інтенсивним рухом поїздів; Машиністи автомотрис і мотовозів; Машиністи і помічники машиністів паровозів і парових кранів на залізничному ходу; Машиністи і помічники машиністів тепловозів; Машиністи і помічники машиністів електровозів; Машиністи і помічники машиністів дизель-поїздів; Машиністи і помічники машиністів електропоїздів (секцій); Машиністи-інструктори локомотивних бригад; Механіки рефрижераторних поїздів (секцій); Монтери колії магістральних залізниць, зайняті на поточному утриманні, ремонті колій і штучних споруд на дільницях з інтенсивним рухом поїздів; Оглядачі вагонів магістральних залізниць, зайняті на пунктах технічного (технічного і комерційного) обслуговування вагонів станцій позакласних, 1 та 2 класу; Оглядачі-ремонтники вагонів магістральних залізниць, зайняті на пунктах технічного (технічного і комерційного) обслуговування вагонів станцій позакласних, 1 та 2 класу; Поїзні диспетчери і старші поїзні диспетчери; Регулювальники швидкості руху вагонів; Ремонтники штучних споруд магістральних залізниць на дільницях з інтенсивним рухом поїздів; Складачі поїздів; Слюсарі по ремонту рухомого складу магістральних залізниць, зайняті на пунктах технічного (технічного і комерційного) обслуговування вагонів станцій позакласних, 1 та 2 класу; Чергові по станціях позакласних і 1 класу, зайняті прийманням відправленням і пропусканням поїздів на дільницях магістральних залізниць з особливо інтенсивним рухом; Чергові та оператори сортувальних гірок на станціях позакласних і 1 класу.

Статтею 62 Закону № 1788-ХІІ визначено, що основним документом, що підтверджує стаж роботи, є трудова книжка. Порядок підтвердження наявного трудового стажу при відсутності трудової книжки або відповідних записів у ній встановлюється Кабінетом Міністрів України.

Положеннями пунктів 1, 2 Порядку підтвердження наявного трудового стажу для призначення пенсій за відсутності трудової книжки або відповідних записів у ній, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 12 серпня 1993 року № 637, (далі - Порядок № 637) (в редакції, чинній на час виникнення спірних правовідносин) встановлено, що основним документом, що підтверджує стаж роботи, є трудова книжка. За відсутності трудової книжки або відповідних записів у ній трудовий стаж встановлюється на підставі інших документів, виданих за місцем роботи, служби, навчання, а також архівними установами. У разі коли документи про трудовий стаж не збереглися, підтвердження трудового стажу здійснюється органами Пенсійного фонду на підставі показань свідків.

Відповідно до пункту 20 Порядку № 637 у тих випадках, коли в трудовій книжці відсутні відомості, що визначають право на пенсії на пільгових умовах або за вислугу років, установлені для окремих категорій працівників, для підтвердження спеціального трудового стажу приймаються уточнюючі довідки підприємств, установ, організацій або їх правонаступників.

Отже, додаткові документи для підтвердження стажу роботи вимагаються лише у разі відсутності трудової книжки або відповідних записів у ній.

Порядок ведення трудових книжок, був врегульований Інструкцією про порядок ведення трудових книжок на підприємствах, в установах і організаціях, затвердженою постановою Держкомпраці СРСР від 20.06.1974 р. № 162 (надалі - Інструкція № 162), та Інструкцією про порядок ведення трудових книжок працівників, затвердженою наказом Міністерства праці України, Міністерства юстиції України, Міністерства соціального захисту населення України від 29.07.1993р. № 58 (надалі - Інструкція № 58), що були чинними на час виникнення спірних правовідносин.

Згідно з пунктом 2.3 Інструкції № 162, усі записи в трудовій книжці про прийняття на роботу, переведення на іншу постійну роботу або звільнення, а також про нагороди та заохочення вносяться власником або уповноваженим ним органом після видання наказу (розпорядження), але не пізніше тижневого строку, а в разі звільнення - у день звільнення і повинні точно відповідати тексту наказу (розпорядження). Аналогічна норма міститься також в пункті 2.4 Інструкції № 58, відповідно до якої заповнення трудової книжки провадиться власником або уповноваженим ним органом не пізніше тижневого строку з дня прийняття на роботу.

Як вбачається з копії трудової книжки позивача, доданої до матеріалів справи, всі записи за період роботи свідчать, що ОСОБА_1 з 19.05.1999 року по 10.10.2000 року та з 06.02.2001 року по 30.06.2016 року працював слюсарем по ремонту рухомого складу магістральних залізниць та оглядачем-ремонтником вагонів магістральних залізниць, зайнятим на пунктах технічного обслуговування вагонів станцій позакласних, 1 та 2 класу Моспине вагонного депо станції Яснувата Донецької залізниці, яке 30.07.2009 року перейменовано в вагонне депо Яснувата Державного підприємства «Донецька залізниця». 08.07.2016 року вагонне депо Яснувата Державного підприємства «Донецька залізниця» реорганізовано шляхом злиття з виробничим підрозділом «Ясинуватське вагонне депо» структурного підрозділу «Донецька дирекція залізничних перевезень» регіональної філії «Донецька залізниця» ПуАТ «Українська залізниця». Звільнений 04.04.2017 року за власним бажанням в зв'язку з виходом на пенсію за вислугу років, ст.38 КЗпП України (а.с. 14-20).

Разом з тим, до трудової книжки не внесено записи щодо класу станції технічного обслуговування вагонів за періоди роботи з 19.05.1999 р. по 10.10.2000 р., з 06.02.2001 р. по 31.03.2013 р., з 01.01.2016 р. по 30.06.2016 р. (а.с. 14-23).

З метою підтвердження виконання роботи на зазначених вище посадах з інтенсивним рухом поїздів (група 2) позивачем до Глухівського об'єднаного управління Пенсійного фонду України Сумської області надано Довідку структурного підрозділу «Донецька дирекція залізничних перевезень» регіональної філії «Донецька залізниця» ПуАТ «Українська залізниця» від 04.04.2017 року №9, що уточнює особливий характер роботи або умови праці, необхідні для призначення пенсії за вислугу років, підписану начальником «Ясинуватського вагонного депо» Ковалевським В.А.(а.с.24).

Як вбачається з копії довіреності, доданої до матеріалів справи, начальник «Ясинуватського вагонного депо» Ковалевський В.А. на момент підписання Довідки мав право здійснювати дії, пов'язані із діяльністю структурного підрозділу «Ясинуватське вагонне депо» регіональної філії «Донецька залізниця» ПуАТ «Українська залізниця», у тому числі й видавати та підписувати розпорядчі документи, діяти від імені довірителя з правом підписання заяв та форм з приводу будь-яких питань, стосовно діяльності структурного підрозділу, виконувати інші функції власника або уповноваженого ним органу з питань законодавства про працю щодо працівників структурних підрозділів (а.с.25).

Відповідно до п.1 ч.1 ст.45 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" пенсія призначається з дня звернення за пенсією, крім таких випадків, коли пенсія призначається з більш раннього строку: пенсія за віком призначається з дня, що настає за днем досягнення пенсійного віку, якщо звернення за пенсією відбулося не пізніше трьох місяців з дня досягнення особою пенсійного віку.

Колегія суддів вважає, що наданих позивачем до матеріалів справи доказів, в тому числі трудової книжки, диплому, військового квітка, Довідки, що уточнює особливий характер роботи або умови праці, необхідні для призначення пенсії за вислугу років від 04.04.2017 року №9 цілком достатньо для вирішення питання про зарахування спірного стажу роботи 19.05.1999 р. по 10.10.2000 р., з 06.02.2001 р. по 31.03.2013 р., з 01.01.2016 р. по 30.06.2016 р. до спеціального стажу, який дає право на призначення позивачу пенсії за вислугу років відповідно до пункту «а» статті 55 Закону України «Про пенсійне забезпечення» з 30.05.2017 року.

Відповідно до ч.1 ст.2 Кодексу адміністративного судочинства України завданням адміністративного судочинства є справедливе, неупереджене та своєчасне вирішення судом спорів у сфері публічно-правових відносин з метою ефективного захисту прав, свобод та інтересів фізичних осіб, прав та інтересів юридичних осіб від порушень з боку суб'єктів владних повноважень.

Згідно із ч.ч.1-4 ст. 242 Кодексу адміністративного судочинства України рішення суду повинно ґрунтуватися на засадах верховенства права, бути законним і обґрунтованим.

Законним є рішення, ухвалене судом відповідно до норм матеріального права при дотриманні норм процесуального права.

Обґрунтованим є рішення, ухвалене судом на підставі повно і всебічно з'ясованих обставин в адміністративній справі, підтверджених тими доказами, які були досліджені в судовому засіданні, з наданням оцінки всім аргументам учасників справи.

Судове рішення має відповідати завданню адміністративного судочинства, визначеному цим Кодексом.

Колегія суддів переглянувши, у межах доводів та вимог апеляційної скарги, рішення суду першої інстанції, вважає, що суд першої інстанції вірно встановив фактичні обставини справи, ретельно дослідив наявні докази, дав їм належну оцінку та прийняв законне та обґрунтоване рішення у відповідності з вимогами матеріального та процесуального права, а доводи апеляційної скарги з наведених підстав висновків суду не спростовують

Відповідно до ч.1 ст.316 Кодексу адміністративного судочинства України суд апеляційної інстанції залишає апеляційну скаргу без задоволення, а рішення або ухвалу суду - без змін, якщо визнає, що суд першої інстанції правильно встановив обставини справи та ухвалив судове рішення з додержанням норм матеріального і процесуального права.

Враховуючи вищевказане та керуючись ст.ст.2, 241, 242, 243, 250, 308, 310, 315, 316, 321, 322, 325, 327-329, 331 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -

ПОСТАНОВИВ:

Апеляційну скаргу Глухівського об'єднаного управління Пенсійного фонду України Сумської області - залишити без задоволення.

Постанову Глухівського міськрайонного суду Сумської області від 17.11.2017р. по справі № 576/1725/17 - залишити без змін.

Постанова набирає законної сили з дати її прийняття та не підлягає касаційному оскарженню, крім випадків, передбачених п. 2 ч. 5 ст. 328 Кодексу адміністративного судочинства України.

Головуючий суддя (підпис)О.П. Лях Судді(підпис) (підпис) М.І. Старосуд М.М. Яковенко