Постанова № 72088311, 07.02.2018, Львівський апеляційний адміністративний суд

Дата ухвалення
07.02.2018
Номер справи
607/13496/17
Номер документу
72088311
Форма судочинства
Адміністративне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України

ЛЬВІВСЬКИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

ПОСТАНОВА

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

07 лютого 2018 рокуЛьвів№ 876/12408/17

Львівський апеляційний адміністративний суд в складі колегії суддів:

головуючого судді Шавеля Р.М.,

суддів Гулида Р.М. та Кузьмича С.М.,

з участю секретаря судового засідання - Гнатик А.З.,

а також сторін (їх представників):

від позивача - ОСОБА_1;

розглянувши у відкритому судовому засіданні в м.Львові апеляційну скаргу Головного управління Пенсійного фонду України в Тернопільській обл. на постанову Тернопільського міськрайонного суду Тернопільської обл. від 21.11.2017р. в адміністративній справі за позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Тернопільській обл. про визнання бездіяльності протиправною, зобов'язання здійснити перерахунок та виплату пенсії (суддя суду І інстанції: Грицак Р.М.; час та місце ухвалення рішення суду І інстанції: 15 год. 58 хв. 21.11.2017р. м.Тернопіль; дата складання повного тексту рішення суду І інстанції: не вказана),-

В С Т А Н О В И В:

31.10.2017р. позивач ОСОБА_1 звернувся до суду з адміністративним позовом, в якому, із урахуванням поданої під час розгляду справи заяви про уточнення позовних вимог, просив визнати протиправною бездіяльність відповідача Головного управління /ГУ/ Пенсійного фонду /ПФ/ України в Тернопільській обл. щодо нездійснення перерахунку призначеної йому пенсії; зобов'язати відповідача ГУ ПФ України в Тернопільській обл. провести йому перерахунок та виплату пенсії відповідно до Закону України № 900 від 23.12.2015р. «Про внесення змін до деяких законів України щодо забезпечення гарантій соціального захисту колишніх працівників органів внутрішніх справ України та членів їх сімей», ст.63 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», постанов КМ України № 988 від 11.11.2015р. «Про грошове забезпечення поліцейських Національної поліції» та № 947 від 18.11.2015р. «Про внесення змін до постанови Кабінету Міністрів України від 09 березня 2006 року № 268», довідки № 619 від 17.05.2017р. про розмір грошового забезпечення станом на 01.01.2016р., яка складена Ліквідаційною комісією Управління Міністерства внутрішніх справ /МВС/ України в Тернопільській обл., починаючи з 01.01.2016р., без обмеження граничного розміру; стягнути із відповідача на його користь судовий збір у розмірі 640 грн. (а.с.4-11, 109-110).

Постановою Тернопільського міськрайонного суду Тернопільської обл. від 21.11.2017р. заявлений позов задоволено; поновлено позивачу строк звернення до суду; визнано дії відповідача ГУ ПФ України в Тернопільській обл. щодо відмови ОСОБА_1 у здійсненні перерахунку та виплати пенсії протиправними; зобов'язано відповідача ГУ ПФ України в Тернопільській обл. провести позивачу перерахунок та виплату пенсії відповідно до Закону України № 900 від 23.12.2015р. «Про внесення змін до деяких законів України щодо забезпечення гарантій соціального захисту колишніх працівників органів внутрішніх справ України та членів їх сімей», ст.63 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», постанов КМ України № 988 від 11.11.2015р. «Про грошове забезпечення поліцейських Національної поліції» та № 947 від 18.11.2015р. «Про внесення змін до постанови Кабінету Міністрів України від 09 березня 2006 року № 268», довідки № 619 від 17.05.2017р. про розмір грошового забезпечення станом на 01.01.2016р., виданої Ліквідаційною комісією Управління МВС України в Тернопільській обл., починаючи з 01.01.2016р., без обмеження граничного розміру; стягнуто з державного бюджету за рахунок бюджетних асигнувань ГУ ПФ України в Тернопільській обл. на користь позивача сплачений судовий збір в розмірі 640 грн. (а.с.118-120).

Не погодившись із постановою суду, її оскаржив відповідач ГУ ПФ України в Тернопільській обл., який покликаючись на порушення судом норм матеріального та процесуального права, що призвело до неправильного вирішення справи, просить постанову суду першої інстанції скасувати та прийняти нове рішення, яким у задоволенні заявленого позову відмовити (а.с.124-128).

Вимоги за апеляційною скаргою обґрунтовує тим, що перерахунок та виплата пенсії позивачу з підстав прийняття постанови КМ України № 988 від 11.11.2015р. можуть бути проведені лише після виділення коштів з Державного бюджету України, що не враховано судом.

Поряд з цим, відповідно до ч.1 ст. 45 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» при настанні обставин, які тягнуть за собою зміну розміру пенсій, призначених військовослужбовцям строкової служби та їх сім'ям, перерахунок цих пенсій провадиться відповідно до строків, встановлених частиною четвертою статті 45 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування». Вказаною нормою не визначено строків для перерахунку пенсій колишнім працівникам міліції у випадку прийняття КМ України відповідного рішення. Таким чином, апелянт не порушував прав позивача на перерахунок пенсії.

Також судом першої інстанції зобов'язано відповідача здійснити, зокрема, перерахунок пенсії позивача без обмеження граничного розміру, однак у мотивувальній частині рішення не обґрунтовано і не надано правової оцінки нормам права, які встановлюють такий граничний розмір пенсії.

Так, відповідно до ч.7 ст.43 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» (відповідно до змін внесених Законом № 1774) максимальний розмір пенсії (з урахуванням надбавок, підвищень, додаткової пенсії, цільової грошової допомоги, пенсії за особливі заслуги перед Україною, індексації та інших доплат до пенсії, встановлених законодавством, крім доплати до надбавок окремим категоріям осіб, які мають особливі заслуги перед Батьківщиною) не може перевищувати десяти прожиткових мінімумів, установлених для осіб, які втратили працездатність. Тимчасово, по 31.12.2017р., максимальний розмір пенсії (з урахуванням надбавок, підвищень, додаткової пенсії, цільової грошової допомоги, пенсії за особливі заслуги перед Україною, індексації та інших доплат до пенсії, встановлених законодавством, крім доплати до надбавок окремим категоріям осіб, які мають особливі заслуги перед Батьківщиною) не може перевищувати 10740 грн. Дана норма не визнана такою, що не відповідає нормам Конституції України.

Поряд з цим, відповідно до рішення Конституційного Суду України від 20.12.2016р. у справі № 7-рп/2016 частина 7 ст.43 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» визнана такою, що не відповідає Конституції України та втрачає чинність з моменту проголошення рішення. Однак, у період з 01.01.2016р. до 20.12.2016р. вказана норма була чинною.

Також будь-яких рішень щодо обмеження пенсії позивача граничним розміром відповідачем не приймалося, а тому позовні вимоги в цій частині є передчасними.

Водночас, позивач, будучи обізнаним про умови його пенсійного забезпечення, не наводить грунтовних підстав для поновлення строку звернення до суду, при цьому останній покликається лише на затягування процесу перерахунку пенсії органами державної влади. За таких умов позивач не був позбавлений можливості своєчасного звернення до суду в установлені строки.

Заслухавши суддю-доповідача по справі, заперечення позивача, перевіривши матеріали справи та апеляційну скаргу в межах наведених у ній доводів, колегія суддів дійшла висновку, що апеляційна скарга не підлягає до задоволення, з наступних підстав.

Як слідує з матеріалів справи, позивач ОСОБА_1 перебуває на обліку у відповідача ГУ ПФ України в Тернопільській обл. та отримує пенсію за вислугу років відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби та деяких інших осіб» (а.с.14-20).

МВС України скеровано на адресу ПФ України повідомлення про підстави перерахунку пенсій (лист № 1461/05/22-2017 від 03.02.2017р.), яким згідно п.2 постанови КМ України № 45 від 13.02.2008р. «Про затвердження Порядку проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», та внесення змін до постанови Кабінету Міністрів України від 17 липня 1992 року № 393», повідомило про наявність підстав для перерахунку пенсій особам рядового і начальницького складу органів внутрішніх справ, а також про готовність уповноважених органів МВС подати до головних управлінь ПФ Україні в АР Крим, областях, містах Києві та Севастополі довідок дня перерахунку пенсій у порядку та в терміни, визначені законодавством (а.с.21-22).

Згідно повідомлення ПФ України № 9493/02-23 від 28.03.2017р. до ліквідаційних комісій Управлінь МВС України в областях подані списки всіх осіб із числа пенсіонерів МВС України; також ПФ України сформовано потребу в бюджетних коштах, необхідних для перерахунку пенсій, яку направлено до Міністерства соціальної політики України (а.с.23).

Ліквідаційною комісією УМВС в Тернопільській обл. надана довідка № 619 від 17.05.2017р. про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії пенсіонера ОСОБА_1, яка направлена до пенсійної справи позивача (а.с.30).

10.10.2017р. позивач ОСОБА_1 звернувся до відповідача із заявою про перерахунок пенсії зв'язку зі зміною розміру грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців на підставі Закону України № 900-VIІІ від 23.12.2015р. «Про внесення змін до деяких законів України щодо забезпечення гарантій соціального захисту колишніх працівників органів внутрішніх справ Україні та членів їхніх сімей» та постанови КМ України № 988 від 11.11.2015р. «Про грошове забезпечення поліцейських Національної поліції» (а.с.24-25).

Згідно з листом № 394/К-11 від 11.10.2017р. відповідач ГУ ПФ України в Тернопільській обл. відмовив у проведенні перерахунку та виплаті пенсії позивачу, вказавши на можливість проведення таких дій лише після виділення відповідних коштів з Державного бюджету України (а.с.26-28).

Приймаючи рішення по справі, суд першої інстанції виходив з того, що позивач ОСОБА_1 звернувся до ГУ ПФ України в Тернопільській обл. із заявою про здійснення перерахунку призначеної пенсії, при цьому уповноважений структурний підрозділ, а саме - Ліквідаційна комісія Управління МВС України в Тернопільській обл. направила відповідачу довідку про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії ОСОБА_1, однак відповідний перерахунок пенсії позивача не проведений. Причини таких дій не ґрунтуються на вимогах закону, оскільки покликання відповідача на необхідність виділення додаткових коштів з Державного бюджету України, що повинно передувати спірному перерахунку, є безпідставним. Право особи на здійснення перерахунку пенсії не може ставитися в залежність від бюджетних асигнувань, що суперечить конституційним та законодавчим нормам.

Крім того, відповідно до приписів ст.51 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» перерахунок пенсій у зв'язку із зміною розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на такий перерахунок згідно з цим Законом, або у зв'язку із введенням для зазначених категорій осіб нових щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, встановлених законодавством, не проведений з вини органів Пенсійного фонду України та/або державних органів, які видають довідки для перерахунку пенсії, провадиться з дати виникнення права на нього без обмеження строком.

З урахуванням викладеного, враховуючи право позивача на перерахунок пенсії, відмова відповідача у перерахунку позивачу пенсії є протиправною.

Колегія суддів вважає, що суд першої інстанції прийшов до вірних та обґрунтованих висновків, з огляду на наступне.

Умови, норми і порядок пенсійного забезпечення громадян України із числа осіб, які перебували на військовій службі, службі в органах внутрішніх справ, Національній поліції, осіб начальницького і рядового складу Державної служби спеціального зв'язку та захисту інформації України, державній пожежній охороні, Державній службі спеціального зв'язку та захисту інформації України, органах і підрозділах цивільного захисту, податковій міліції чи Державній кримінально-виконавчій службі України, та деяких інших осіб, які мають право на пенсію, визначені приписами Закону України № 2262-XII від 09.04.1992р. «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб».

Згідно ч.18 ст.43 вказаного Закону у разі якщо на момент призначення або виплати пенсії відбулася зміна розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення та/або були введені для зазначених категорій осіб нові щомісячні додаткові види грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення) та премії у розмірах, встановлених законодавством, пенсія призначається з урахуванням таких змін та/або нововведень, а призначена пенсія підлягає невідкладному перерахунку.

Перерахунок пенсій особам начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ України (міліції), які мають право на пенсійне забезпечення або одержують пенсію на умовах цього Закону, здійснюється з урахуванням видів грошового забезпечення, щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, встановлених законодавством для поліцейських (ст.63 цього Закону із врахуванням змін, внесених Законом України № 900-VIII від 23.12.2015р. «Про внесення змін до деяких законів України щодо забезпечення гарантій соціального захисту колишніх працівників органів внутрішніх справ України та членів їхніх сімей»).

Також ч.4 ст.63 вказаного Закону встановлено, що усі призначені за цим Законом пенсії підлягають перерахунку у зв'язку з підвищенням грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію за цим Законом, на умовах, у порядку та розмірах, передбачених КМ України. У разі якщо внаслідок перерахунку пенсій, передбаченого цією частиною, розміри пенсій звільненим із служби військовослужбовцям, особам, які мають право на пенсію за цим Законом, є нижчими, зберігаються розміри раніше призначених пенсій.

З наведеного слідує, що підставою для проведення перерахунку пенсій особам начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ України (міліції), які мають право на пенсійне забезпечення або одержують пенсію на умовах цього Закону, є фактична зміна розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців (поліцейських), яка проведена на підставі рішення суб'єкта владних повноважень, наділеного правом установлювати чи змінювати види грошового забезпечення військовослужбовців (поліцейських).

Механізм перерахунку розглядуваних пенсій визначено Порядком проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», затв. постановою КМ України № 45 від 13.02.2008р.

Відповідно до п.п.1-3 цього Порядку перерахунок раніше призначених відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» (далі - Закон) пенсій проводиться у разі прийняття рішення КМ України про зміну розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення для відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію за Законом (далі - особи), або у зв'язку із введенням для них нових щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, установлених законодавством.

На підставі зазначеного в пункті 1 цього Порядку рішення КМ України Міноборони, МВС, Мінінфраструктури, СБУ, Служба зовнішньої розвідки, ДПС, Управління державної охорони, Адміністрація Держспецзв'язку, Адміністрація Держприкордонслужби, ДПтС, ДСНС (далі - державні органи) повідомляють у п'ятиденний строк ПФ України про підстави перерахунку пенсій військовослужбовцям.

ПФ України повідомляє у п'ятиденний строк з моменту надходження інформації від державних органів своїм головним управлінням в АР Крим, областях, мм.Києві та Севастополі (далі - головні управління ПФ України) про підстави для проведення перерахунку пенсій та про необхідність підготовки списків осіб, пенсії яких підлягають перерахунку (далі - списки).

Головні управління ПФ України складають у десятиденний строк з моменту надходження зазначеної інформації списки за формою згідно із додатком 1 та подають їх органам, які уповноважені рішеннями керівників державних органів видавати довідки про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії.

На підставі списків уповноважені органи готують для перерахунку пенсії довідки про розмір грошового забезпечення кожної особи, зазначеної в списку, за формою згідно із додатком 2 (далі - довідка) та у місячний строк подають їх головним управлінням ПФ України.

Окрім цього, приписами п.п.23, 24 Порядку подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», затв. постановою ПФ України № 3-1 від 30.01.2007р., передбачено, що перерахунок раніше призначених пенсій проводиться органами, що призначають пенсії, в порядку, установленому статтею 63 Закону.

Пенсіонери подають органам, що призначають пенсії, додаткові документи, які дають право на підвищення пенсії.

Про виникнення підстав для проведення перерахунку пенсій згідно зі статтею 63 Закону уповноважені структурні підрозділи зобов'язані у п'ятиденний строк після прийняття відповідного нормативно-правового акта, на підставі якого змінюється хоча б один з видів грошового забезпечення для відповідних категорій осіб, або у зв'язку з уведенням для зазначених категорій військовослужбовців нових щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, встановлених законодавством, повідомити про це орган, що призначає пенсії.

Органи, що призначають пенсії, протягом п'яти робочих днів після надходження такого повідомлення подають до відповідних уповноважених структурних підрозділів списки осіб, яким необхідно провести перерахунок пенсії (додаток 5).

Після одержання списків осіб уповноважені структурні підрозділи зазначають у них зміни розмірів грошового забезпечення для перерахунку раніше призначених пенсій і в п'ятиденний строк після надходження передають їх до відповідних органів, що призначають пенсії.

З наведеного слідує, що підставою для вчинення дій, спрямованих на перерахунок раніше призначених пенсій, може бути як рішення, прийняте КМ України, про що відповідні органи повідомляють органи ПФ України, так і відповідна заява пенсіонера та додані до неї документи.

Постановою КМ України № 988 від 11.11.2015р. «Про грошове забезпечення поліцейських Національної поліції» визначено, що грошове забезпечення поліцейських складається з посадового окладу, окладу за спеціальним званням, щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (підвищення посадового окладу, надбавки, доплати, які мають постійний характер), премії та одноразових додаткових видів грошового забезпечення.

Відповідно до п.15 розділу ХІ «Прикінцеві та перехідні положення» Закону України «Про Національну поліцію» за колишніми працівниками міліції, у тому числі пенсіонерами, а також членами їхніх сімей, іншими особами зберігаються пільги, компенсації і гарантії, передбачені цим Законом для колишніх поліцейських, членів їхніх сімей, інших осіб.

Звідси, збільшення грошового забезпечення поліцейських, яке за своїми складовими є ідентичним складовим грошового забезпечення колишніх працівників міліції, але за розміром - більшим, є безумовною підставою для перерахунку пенсій особам, яким пенсії призначені у відповідності до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», в тому числі й позивача, який є колишнім працівником органів внутрішніх справ та пенсіонером, у зв'язку з чим останній має право на здійснення перерахунку його пенсії на підставі постанови КМ України № 988 від 11.11.2015р. «Про грошове забезпечення поліцейських Національної поліції».

В частині строків проведення спірного перерахунку пенсії колегія суддів звертає увагу на приписи ч.3 ст.51 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», відповідно до яких перерахунок пенсій у зв'язку із зміною розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на такий перерахунок згідно з цим Законом, або у зв'язку із введенням для зазначених категорій осіб нових щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, встановлених законодавством, не проведений з вини органів Пенсійного фонду України та/або державних органів, які видають довідки для перерахунку пенсії, провадиться з дати виникнення права на нього без обмеження строком.

Згідно ч.ч.2, 3 ст.122 КАС України позов може бути подано в межах строку звернення до адміністративного суду, встановленого цим Кодексом або іншими законами.

Для звернення до адміністративного суду за захистом прав, свобод та інтересів особи встановлюється шестимісячний строк, який, якщо не встановлено інше, обчислюється з дня, коли особа дізналася або повинна була дізнатися про порушення своїх прав, свобод чи інтересів.

Для захисту прав, свобод та інтересів особи цим Кодексом та іншими законами можуть встановлюватися інші строки для звернення до адміністративного суду, які, якщо не встановлено інше, обчислюються з дня, коли особа дізналася або повинна була дізнатися про порушення своїх прав, свобод чи інтересів.

Із урахуванням наведеного, норму ч.3 ст.51 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» слід вважати спеціальною по відношенню до вказаних приписів КАС України, а відтак строк перерахунку спірної пенсії не обмежений буДЬ-яким строком в силу приписів вказаного Закону.

Водночас, такий перерахунок не проведений у відповідні строки з вини органу ПФ України.

В частині доводів апелянта колегія суддів враховує, що питання фінансування відповідних видатків з державного бюджету не виступає предметом даного спору; проблеми надання бюджетних коштів пенсійному органу для виконання покладених на нього обов'язків у справах цієї категорії виходять за межі заявлених вимог; також суд першої інстанції не ухвалював рішення про проведення виплат з власних джерел фінансування пенсійного органу, а тому покликання останнього на можливість нецільового використання коштів ПФ України є безпідставними.

Водночас, покликання відповідача на відсутність бюджетного фінансування передбачених Законом України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» пенсій (їх перерахунку) як на причину невиконання покладених на нього зобов'язань та рішення суду до уваги не приймаються, оскільки реалізація особою права, що пов'язане з отриманням бюджетних коштів, яке базується на спеціальних та чинних на час виникнення спірних правовідносин нормативно-правових актах національного законодавства, не може бути поставлена у залежність від бюджетних асигнувань (рішення Європейського суду з прав людини у справі «Кечко проти України»).

Доводи апелянта в іншій частині на правомірність прийнятої постанови не впливають та висновків суду не спростовують.

Оцінюючи в сукупності обставини справи та враховуючи вищенаведені положення законодавства, колегія суддів приходить до переконання про наявність правових підстав для здійснення перерахунку пенсії позивача, через що заявлений позов є підставним та обґрунтованим, а тому підлягає до задоволення з вищевикладених мотивів.

З огляду на викладене, суд першої інстанції правильно та повно встановив обставини справи, ухвалив судове рішення з додержанням норм матеріального і процесуального права, доводи апеляційної скарги не спростовують висновків рішення суду, а тому підстав для скасування постанови суду колегія суддів не вбачає і вважає, що апеляційну скаргу на неї слід залишити без задоволення.

Керуючись ст.139, ч.3 ст.243, ст.310, п.1 ч.1 ст.315, ст.316, ч.1 ст.321, ст.ст.322, 325, 329 КАС України, апеляційний суд, -

П О С Т А Н О В И В:

Апеляційну скаргу Головного управління Пенсійного фонду України в Тернопільській обл. на постанову Тернопільського міськрайонного суду Тернопільської обл. від 21.11.2017р. в адміністративній справі № 607/13496/17 залишити без задоволення, а вказану постанову суду - без змін.

Постанова апеляційного суду набирає законної сили з дати її прийняття, але може бути оскаржена у касаційному порядку шляхом подачі касаційної скарги безпосередньо до суду касаційної інстанції протягом тридцяти днів з дня проголошення судового рішення; у випадку оголошення судом апеляційної інстанції лише вступної та резолютивної частини судового рішення зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.

Головуючий суддя Р. М. Шавель судді Р. М. Гулид С. М. Кузьмич Дата складення повного судового рішення: 08.02.2018р.