
ДОНЕЦЬКИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
07 лютого 2018 року справа №805/3056/17-а
приміщення суду за адресою: 84301, м. Краматорськ вул. Марата, 15
Донецький апеляційний адміністративний суд у складі колегії суддів: Арабей Т.Г., Геращенка І.В., Міронової Г.М., за участю секретаря судового засідання – Чернявської К.Г., представника позивача – ОСОБА_1, представника відповідача – ОСОБА_2, діючої за довіреністю, розглянувши у відкритому судовому засіданні апеляційну скаргу Головного управління ДФС у Донецькій області на постанову Донецького окружного адміністративного суду від 25 жовтня 2017 року по справі № 805/3056/17-а (суддя І інстанції – Галатіна О.О.) складену в повному обсязі 25 жовтня 2017 року в м. Слов’янськ Донецької області за позовом Кредитної спілки «Азовська кредитна компанія» до Головного управління ДФС у Донецькій області про скасування рішення № 1705814600329 від 19 липня 2017 року про виключення Кредитної спілки «Азовська кредитна компанія» з реєстру неприбуткових установ, -
ВСТАНОВИВ:
30 серпня 2017 року Кредитна спілка «Азовська кредитна компанія» звернулась до Донецького окружного адміністративного суду з адміністративним позовом до Головного управління ДФС у Донецькій області про визнання неправомірним та скасування рішення № 1705714600329 від 19 липня 2017 року про виключення Кредитної спілки «Азовська кредитна компанія» з Реєстру неприбуткових установ та організацій (а.с. 4-6).
Постановою Донецького окружного адміністративного суду від 25 жовтня 2017 року адміністративний позов задоволено. Визнано неправомірним та скасовано рішення за № 1705814600329 від 19 липня 2017 року про виключення кредитної спілки «Азовська кредитна компанія» з Реєстру неприбуткових установ та організацій (а.с. 70-73).
Не погодившись постановою суду першої інстанції Головне управління ДФС у Луганській області подало апеляційну скаргу, в якій просило скасувати постанову суду першої інстанції та ухвалити нове рішення, яким відмовити у задоволенні позову в повному обсязі, посилаючись на невірне застосування судом першої інстанції норм матеріального та процесуального права.
В обґрунтування апеляційної скарги, податковим органом зазначено, що у разі утворення кредитної спілки в порядку, визначеному Законом України «Про кредитні спілки» такою кредитною спілкою не можуть бути дотримані вимоги, встановлені п.п. 133.4.1. п. 133.4 ст. 133 Податкового Кодексу України, стосовно одночасної відповідності вимогам щодо утворення кредитної спілки в порядку, визначеному вищевказаним Законом та заборони в установчих документах розподілу отриманих доходів (прибутків) або їх частини серед засновників (учасників), членів такої організації, працівників (крім оплати їхньої праці, нарахування єдиного соціального внеску), членів органів управління та інших пов’язаних з ними осіб.
Відтак кредитні спілки не можуть бути визнані неприбутковими організаціями у розумінні Податкового Кодексу України та не підлягають до включення до нового реєстру останніх, оскільки як фінансові установи є платниками податку на прибуток, тому невключені до нового реєстру неприбуткових установ (а.с. 74-75).
Представник апелянта в судовому засіданні підтримала доводи апеляційної скарги, просила суд її задовольнити.
Представник позивача в судовому засіданні заперечувала проти задоволення апеляційної скарги, просила постанову суду першої інстанції залишити без змін, як таку, що прийнята з додержанням норм матеріального та процесуального права.
Суд апеляційної інстанції, заслухавши доповідь судді-доповідача, пояснення представників сторін, перевіривши матеріали справи і обговоривши доводи апеляційної скарги, перевіривши юридичну оцінку обставин справи та повноту їх встановлення, дослідивши правильність застосування судом першої інстанції норм матеріального та процесуального права, вважає за необхідне апеляційну скаргу залишити без задоволення, а постанову суду першої інстанції – без змін.
Як встановлено судом першої та апеляційної інстанції, що Кредитна спілка «Азовська кредитна компанія» зареєстрована в якості юридичної особи за кодом ЄДРПОУ 23031894, місцезнаходження: 87500, м. Маріуполь, Жовтневий район, пр-т. Миру, буд. 83, поверх 4. (а.с.8-11).
Здійснює свою діяльність на підставі статуту (а.с.12-26) затвердженого рішенням загальних зборів. Перебуває на обліку платника податків в Маріупольській об’єднаній державній податковій інспекції Головного управління ДФС у Донецькій області та є неприбутковою організацією з ознакою 0010.
Внесення Кредитної спілки «Азовська кредитна компанія» до Реєстру неприбуткових організацій (установ) підтверджується рішеннями податкового органу № 75 від 20 жовтня 2009 року (а.с.28), № 1305814600040 від 17 грудня 2013 року (а.с.29), № 1605814600376 від 05 вересня 2016 року з ознакою неприбутковості 0038 (а.с. 50).
19 липня 2017 року Головним управлінням Державної фіскальної служби України в Донецькій області на підставі пп. 133.4.5 п. 133.4ст. 133 Податкового кодексу Україні прийнято рішення № 1705814600329 яким з 01 липня 2017 року позивача виключено з Реєстру неприбуткових установ та організацій у зв’язку з невідповідністю неприбуткової організації та/або установчих документів такої організації (а.с. 7).
Не погодившись з прийняттям спірного рішення позивач звернувся до суду з даним позовом.
Суд першої інстанції задовольняючи позовні вимоги дійшов висновку про те, що установчі документи кредитної спілки недійсними в судовому порядку не визнавались. Жодних доказів порушення процедури утворення чи реєстрації кредитної спілки не надано, відтак, рішення про відмову у включенні позивача до Реєстру неприбуткових установ та організацій є протиправним.
Суд апеляційної інстанції погоджується з рішенням суду першої інстанції з наступних підстав.
Згідно з підпунктом 14.1.121 пункту 14.1 статті 14 Податкового кодексу України (далі - ПК України)неприбуткові підприємства, установи та організації – це неприбуткові підприємства, установи та організації, які не є платниками податку на прибуток підприємств відповідно до пункту 133.4 статті 133 цього Кодексу.
Відповідно до п. 133.4.1 п. 133.4 ст. 133 ПК України неприбутковим підприємством, установою та організацією є підприємство, установа та організація (далі - неприбуткова організація), що одночасно відповідає таким вимогам:
утворена та зареєстрована в порядку, визначеному законом, що регулює діяльність відповідної неприбуткової організації;
установчі документи якої (або установчі документи організації вищого рівня, на підставі яких діє неприбуткова організація відповідно до закону) містять заборону розподілу отриманих доходів (прибутків) або їх частини серед засновників (учасників), членів такої організації, працівників (крім оплати їхньої праці, нарахування єдиного соціального внеску), членів органів управління та інших пов’язаних з ними осіб. Для цілей цього абзацу не вважається розподілом отриманих доходів (прибутків) фінансування видатків, визначених підпунктом 133.4.2 цього пункту;
установчі документи якої (або установчі документи організації вищого рівня, на підставі яких діє неприбуткова організація відповідно до закону) передбачають передачу активів одній або кільком неприбутковим організаціям відповідного виду або зарахування до доходу бюджету у разі припинення юридичної особи (у результаті її ліквідації, злиття, поділу, приєднання або перетворення). Положення цього абзацу не поширюється на об’єднання та асоціації об’єднань співвласників багатоквартирних будинків;
внесена контролюючим органом до Реєстру неприбуткових установ та організацій.
Згідно з п.п. 133.4.2 п. 133.4 ст. 133 ПК України доходи (прибутки) неприбуткової організації використовуються виключно для фінансування видатків на утримання такої неприбуткової організації, реалізації мети (цілей, завдань) та напрямів діяльності, визначених її установчими документами.
Доходи неприбуткових релігійних організацій використовуються також для здійснення неприбуткової (добродійної) діяльності, передбаченої законом для релігійних організацій, у тому числі надання гуманітарної допомоги, здійснення благодійної діяльності, милосердя.
Встановлення контролюючим органом відповідно до норм цього Кодексу факту використання неприбутковою організацією доходів (прибутків) для цілей інших, ніж передбачені підпунктом 133.4.2 цього пункту, є підставою для виключення такої організації з Реєстру неприбуткових установ та організацій і нарахування податкового зобов’язання з податку на прибуток підприємств, штрафних санкцій і пені відповідно до норм цього Кодексу. Податкові зобов’язання, штрафні санкції і пеня нараховуються, починаючи з першого числа місяця, в якому вчинено таке порушення (п.п. 133.4.4. п. 133.4 ст. 133 ПК України).
Підпунктом 133.4.5. п. 133.4 ст. 133 ПК України встановлено, що Порядок ведення Реєстру неприбуткових установ та організацій, включення неприбуткових підприємств, установ та організацій до Реєстру та виключення з Реєстру встановлює Кабінет Міністрів України.
З аналізу вищевказаної норми права слідує, що п.п. 133.4.5. п. 133.4 ст. 133 ПК України регламентує Порядок ведення Реєстру, однак не включає підстав для виключення з реєстру неприбуткових установ і організацій та скасування ознак неприбутковості.
Постановою Кабінету Міністрів України від 13 липня 2016 року № 440 затверджено Порядок ведення Реєстру неприбуткових установ та організацій, включення неприбуткових підприємств, установ та організацій до Реєстру та виключення з Реєстру (далі – Порядок № 440).
Згідно з пунктом 4 Порядку № 440 ознака неприбутковості організації присвоюється за окремими групами підприємств, установ та організацій відповідно до підпункту 133.4.6 пункту 133.4 статті 133 Податкового кодексу України за такою структурою… (0038) – спілки. Присвоєння неприбутковій організації ознаки неприбутковості здійснює контролюючий орган за основним місцем обліку неприбуткової організації (далі - контролюючий орган).
Як вбачається з спірного рішення, позивача виключено з Реєстру неприбуткових установ та організацій на підставі п.п. 133.4.5 п. 1333.4 ст. 133 ПК України у зв’язку з невідповідністю неприбуткової організації та/або установчих документів такої організації.
Пунктом 16 Порядку № 440 встановлено, що виключення неприбуткової організації з Реєстру здійснюється на підставі рішення контролюючого органу в разі:
використання доходів (прибутків) неприбуткової організації для інших цілей, ніж утримання такої організації, реалізації мети (цілей, завдань) та напрямів діяльності, визначених підпунктом 133.4.2 пункту 133.4 статті 133 Кодексу;
розподілу доходів (прибутків) неприбуткової організації або їх частини серед засновників (учасників), членів такої організації, працівників (крім оплати їх праці, нарахування єдиного соціального внеску), членів органів управління та інших пов’язаних з ними осіб;
невідповідність неприбуткової організації та/або установчих документів такої організації вимогам, установленим пунктом 133.4 статті 133 Кодексу;
затвердження ліквідаційного балансу, передавального акта або розподільчого балансу неприбутковою організацією, що припиняється в результаті реорганізації (злиття, приєднання, поділу або перетворення) або ліквідації;
за ініціативою неприбуткової організації.
При цьому, під час виключення неприбуткової організації з Реєстру присвоєна їй ознака неприбутковості скасовується:
з першого числа місяця, наступного за місяцем, у якому відбулося недотримання вимог пункту 133.4 статті 133 Кодексу;
з дати припинення юридичної особи (в результаті її ліквідації, злиття, приєднання, поділу або перетворення);
з дати надходження до контролюючого органу заяви неприбуткової організації про виключення з Реєстру за власною ініціативою.
Як вбачається з Статуту Кредитно спілки (п. 22) нерозподілений доход, що залишився у розпорядженні кредитної спілки за підсумками фінансового року, розподіляється за рішенням загальних зборів. При цьому в першу чергу відбувається необхідне поновлення капіталу та резерву.
Підпунктом 22.3 п. 22 Статуту встановлено, що доходи (прибутки) кредитної спілки використовуються виключно для фінансування видатків на утримання кредитної спілки, реалізації мети (цілей, завдань) та напрямів діяльності, визначених її установчими документами.
Кредитній спілці забороняється розподіл отриманих доходів (прибутків) або їх частини серед засновників, членів кредитної спілки, працівників (крім оплати їхньої праці, нарахування єдиного соціального внеску), членів органів управління та інших пов’язаних з ними осіб.
Відтак, Статут спілки відповідає вимогам п. 133.4 ст. 133 ПК України та суд не вбачає невідповідності неприбуткової організації та установчих документів такої організації.
Зважаючи на викладене, суд апеляційної інстанції погоджується з висновком суду першої інстанції, що відповідач прийняв протиправне рішення про виключення позивача з Реєстру неприбуткових установ та організацій, оскільки відповідачем у суді не доведено підстав для прийняття зазначеного рішення Також, відповідачем не доведено, що позивач розподіляє свої доходи з порушеннями встановленими п. 133.4 ст. 133 ПК України.
Відтак, доводи апеляційної скарги не спростовують висновків суду першої інстанції.
Відповідно до положень ч.1 ст. 316 Кодексу адміністративного судочинства України суд апеляційної інстанції залишає апеляційну скаргу без задоволення, а рішення або ухвалу суду – без змін, якщо визнає, що суд правильно встановив обставини справи та ухвалив судове рішення з додержанням норм матеріального і процесуального права.
Враховуючи вищевикладене, суд апеляційної інстанції вважає за необхідне залишити апеляційну скаргу без задоволення, а постанову суду першої інстанції – без змін, оскільки суд правильно встановив обставини справи та ухвалив судове рішення з додержанням норм матеріального і процесуального права, а доводи апеляційної скарги не спростовують висновків суду першої інстанції.
Керуючись статтями 250, 308, 310, 315, 316, 321, 322, 328, 329 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, –
ПОСТАНОВИВ:
Апеляційну скаргу Головного управління ДФС у Донецькій області на постанову Донецького окружного адміністративного суду від 25 жовтня 2017 року по справі № 805/3056/17-а - залишити без задоволення.
Постанову Донецького окружного адміністративного суду від 25 жовтня 2017 року по справі № 805/3056/17-а - залишити без змін.
Вступна та резолютивна частини постанови проголошені в судовому засіданні 07 лютого 2018 року.
Постанова суду апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду набирає законної сили з дати її прийняття та може бути оскаржена у касаційному порядку встановленому ст.328 Кодексу адміністративного судочинства України до Верховного Суду протягом тридцяти днів з дня складання повного судового рішення.
Повне судове рішення складено 08 лютого 2018 року.
Колегія суддів Т.Г.Арабей
ОСОБА_3
ОСОБА_4