Рішення № 72087336, 06.02.2018, Окружний адміністративний суд міста Києва

Дата ухвалення
06.02.2018
Номер справи
826/10159/17
Номер документу
72087336
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України

ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД міста КИЄВА 01051, м. Київ, вул. Болбочана Петра 8, корпус 1Р І Ш Е Н Н Я

І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И

м. Київ

06 лютого 2018 року № 826/10159/17

Окружний адміністративний суд м.Києва у складі судді Смолія І.В., розглянувши у порядку письмового провадження адміністративну справу

за позовом ОСОБА_1

до Державного реєстратора-приватного нотаріуса Київського міського нотаріального округу Забавської Наталії Володимирівни

треті особи Товариство з обмеженою відповідальністю «Українська авіаційна компанія «Велес», Печерська районна в м.Києві державна адміністрація

про визнання дій протиправними та скасування рішення від 25.03.2017

ОБСТАВИНИ СПРАВИ:

До Окружного адміністративного суду м.Києва з позовом звернувся ОСОБА_1 (надалі також - позивач) до Державного реєстратора-приватного нотаріуса Київського міського нотаріального округу Забавської Наталії Володимирівни (надалі також - відповідач), треті особи Товариство з обмеженою відповідальністю «Українська авіаційна компанія «Велес», Печерська районна в м.Києві державна адміністрація про визнання дій протиправними та скасування рішення від 25.03.2017.

Позивач підтримав заявлені позовні вимоги в повному обсязі та просив суд їх задовольнити, посилаючись на доводи, викладені в адміністративному позові.

Відповідач та треті особи, заперечень проти заявлених позовних вимог суду не надали.

Враховуючи положення ст.128 Кодексу адміністративного судочинства України (чинного до 15.12.2017) суд вважає за можливе розглянути справу в порядку письмового провадження.

Розглянувши подані документи і матеріали, всебічно і повно з'ясувавши всі фактичні обставини, на яких ґрунтується позов, об'єктивно оцінивши докази, які мають юридичне значення для розгляду справи і вирішення спору по суті суд встановив.

Як вбачається з матеріалів справи, Рішенням Господарського суду м.Києва від 10.12.2014 №910/10031/13 позов Дочірнього підприємства Державної компанії «Укрспецекспорт» Державної Госпрозрахункової Зовнішньоторговельної та інвестиційної фірми «Укрінмаш» до «Milimex Trade Co. Limited» про стягнення 636579,00 дол. США, що еквівалентно 5088175,95 грн. задоволено та стягнуто з "Milimex Trade Co. Limited" (11, 456-458 Странд, Лондон, Англія WCR0DZ, Сполучене королівство, банківські реквізити: SORT CODE 2040; Acc. No. 5005 912 239; ОСОБА_5: DK НОМЕР_1; NORDEA BANK DANMARK A/S; INTERNATIONAL BRANCH, COPENHAGEN; SWIFT: NDEADKKK; CORRESPONDENT BANK: CHASE MANHATTAN BANK, N.Y; SWIFT: CHASUS33) на користь Дочірнього підприємства державної компанії "Укрспецекспорт" Державної Госпрозрахункової Зовнішньоторговельної та інвестиційної фірми "Укрінмаш" (04119, м. Київ, вул. Дегтярівська, 36; код ЄДРПОУ 14281072) 636 579 (шістсот тридцять шість тисяч п'ятсот сімдесят дев'ять) доларів США заборгованості.

Відповідно до Договору відступлення права вимоги №166 від 30.11.2016 укладеного між Дочірнім підприємство Державної компанії «Укрспецекспорт» Державної Госпрозрахункової Зовнішньоторговельної та інвестиційної фірми «Укрінмаш» та ТОВ «Юридична фірма «Атлон» до останнього перейшло право вимоги від «Milimex Trade Co. Limited» заборгованості в розмірі 636 579 доларів США.

В подальшому, згідно до договору відступлення права вимоги №1 від 21.12.2016 укладеного між ТОВ «Юридична фірма «Атлон» та ОСОБА_1, до останнього перейшло право вимоги від «Milimex Trade Co. Limited» заборгованості в розмірі 636 579 доларів США.

Як зазначає, позивач, у «Milimex Trade Co. Limited» відсутнє майно, за рахунок якого можливо стягнути заборгованість в розмірі 636 579 доларів США.

Однак, «Milimex Trade Co. Limited» є учасником ТОВ «Українська авіаційна компанія «Велес» і має в статутному капіталі частку - 99,988%.

Як зазначає позивача, в ході розгляду цивільної справи №757/64576/16-ц за позовом ОСОБА_1 до ТОВ «Українська авіаційна компанія «Велес» про виділ частини майна та звернення стягнення на майно стало відомо, що протоколом загальних зборів учасників ТОВ «Українська авіаційна компанія «Велес» №6 від 23.03.2017 від імені «Milimex Trade Co. Limited» на підставі довіреності №5 від 20.03.2017 ОСОБА_3 виключено «Milimex Trade Co. Limited» зі складу часників ТОВ «Українська авіаційна компанія «Велес» у зв'язку із відступленням належної їй частки в Статутному капіталі ТОВ «Українська авіаційна компанія «Велес» у повному обсязі. Прийнято до складу учасників ТОВ «Українська авіаційна компанія «Велес» ОСОБА_4.

Державним реєстратором - приватним нотаріусом Київського міського нотаріального округу ОСОБА_2 здійснено державну реєстрацію змін до установчих документів юридичної особи за №107310500014007096, якою змінено засновників ТОВ «Українська авіаційна компанія «Велес» з «Milimex Trade Co. Limited» на ОСОБА_4 та місцезнаходження товариства.

Позивач вважає такі дії відповідача протиправним, оскільки довіреність №5 від 20.03.2017 від «Milimex Trade Co. Limited», яку видано на ім'я ОСОБА_3, відсутній підпис перекладача та апостиль. Крім того, державну реєстрацію змін засновників на фізичну особу здійснено без реєстраційного номера облікової картки.

Проаналізувавши матеріали справи, суд зазначає наступне.

Відповідно до п.4 ч.1 ст.1 Закону України «Про державну реєстрацію юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань» визначено, що державна реєстрація юридичних осіб, громадських формувань, що не мають статусу юридичної особи, та фізичних осіб - підприємців (далі - державна реєстрація) - офіційне визнання шляхом засвідчення державою факту створення або припинення юридичної особи, громадського формування, що не має статусу юридичної особи, засвідчення факту наявності відповідного статусу громадського об'єднання, професійної спілки, її організації або об'єднання, політичної партії, організації роботодавців, об'єднань організацій роботодавців та їхньої символіки, засвідчення факту набуття або позбавлення статусу підприємця фізичною особою, зміни відомостей, що містяться в Єдиному державному реєстрі юридичних осіб, фізичних осіб - підприємців та громадських формувань, про юридичну особу та фізичну особу - підприємця, а також проведення інших реєстраційних дій, передбачених цим Законом.

Пунктом 5 ч.1 ст.1 Закону України «Про державну реєстрацію юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань» державний реєстратор юридичних осіб, фізичних осіб - підприємців та громадських формувань (далі - державний реєстратор) - особа, яка перебуває у трудових відносинах з суб'єктом державної реєстрації, нотаріус.

Як вбачається з матеріалів реєстраційної справи ТОВ «Українська авіаційна компанія «Велес», витребуваної судом від Печерської районної в м.Києві Державної адміністрації, довіреність №5 від 20.03.2017 від «Milimex Trade Co. Limited», яку видано на ім'я ОСОБА_3 та про яку зазначає позивача вбачається відсутністю підпису перекладача та апостилю.

Відповідно до ч.20 ст.17 Закону України «Про державну реєстрацію юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань» у разі участі представника засновника (учасника) юридичної особи у прийнятті рішення уповноваженим органом управління юридичної особи додатково подається примірник оригіналу (нотаріально засвідчена копія) документа, що засвідчує його повноваження.

Частиною 1 ст.34 Закону України «Про міжнародне приватне право» право, що застосовується до довіреності, порядок видачі, строк дії, припинення та правові наслідки припинення довіреності визначаються правом держави, у якій видана довіреність.

Відповідно до п.13 ч.1 ст.15 Закону України «Про державну реєстрацію юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань» документи, видані відповідно до законодавства іноземної держави, повинні бути легалізовані (консульська легалізація чи проставлення апостиля) в установленому законодавством порядку, якщо інше не встановлено міжнародними договорами.

Згідно п.14 ч.1 ст.15 Закону України «Про державну реєстрацію юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань» документ, викладений іноземною мовою, повинен бути перекладений на державну мову із засвідченням вірності перекладу з однієї мови на іншу або підпису перекладача в установленому законодавством порядку.

У відповідності до п.2 ч.1 ст.27 Закону України «Про державну реєстрацію юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань» державний реєстратор зупиняє розгляд документів, поданих для державної реєстрації, якщо є невідповідність документів вимогам, установленим статтею 15 цього Закону.

Пунктом 4 ч.1 ст.28 Закону України «Про державну реєстрацію юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань» передбачені підстави для відмови у державній реєстрації, зокрема, якщо не усунуто підстави для зупинення розгляду документів протягом встановленого строку.

Крім того, відповідно до п.3 Положення про реєстрацію фізичних осіб у Державному реєстрі фізичних осіб - платників податків, затвердженого Наказом Міністерства доходів і зборів України №779 від 10.12.2013 та зареєстрованого в Міністерстві юстиції України за №2211/24743від 26.12.2013, зазначено, що Закону України «Про державну реєстрацію юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань» Положення регулює відносини, що виникають при реєстрації фізичних осіб, які є громадянами України; іноземцями та особами без громадянства, які постійно проживають в Україні; іноземцями та особами без громадянства, які не мають постійного місця проживання в Україні, але відповідно до законодавства зобов'язані сплачувати податки в Україні або є засновниками юридичних осіб, створених на території України, - у Державному реєстрі.

Пунктом 2 розділу 4 даного Положення встановлено, що до Державного реєстру вноситься інформація про осіб, які є: громадянами України; іноземцями та особами без громадянства, які постійно проживають в Україні; іноземцями та особами без громадянства, які не мають постійного місця проживання в Україні, але відповідно до законодавства зобов'язані сплачувати податки в Україні або є засновниками юридичних осіб, створених на території України.

Згідно п.1 розділу 11 Положення, реєстраційний номер облікової картки платника податків або серія та номер паспорта (для фізичних осіб, які через свої релігійні переконання відмовляються від прийняття реєстраційного номера облікової картки платника податків та офіційно повідомили про це відповідний контролюючий орган і мають відмітку у паспорті про наявність права здійснювати будь-які платежі за серією та номером паспорта) використовуються органами державної влади та органами місцевого самоврядування, юридичними особами незалежно від організаційно-правових форм, включаючи установи Національного банку України, банки та інші фінансові установи, біржі, особами, які провадять незалежну професійну діяльність, фізичними особами - підприємцями, а також фізичними особами в усіх документах, які містять інформацію про об'єкти оподаткування фізичних осіб або про сплату податків, зокрема у разі укладення цивільно-правових договорів, предметом яких є об'єкти оподаткування та щодо яких виникають обов'язки щодо сплати податків і зборів; в інших випадках, визначених законами України та іншими нормативно-правовими актами.

Відповідно до п.2 розділу 11 Положення, документи, пов'язані з проведенням операцій, передбачених пунктом 1 цього розділу, які не мають реєстраційного номера облікової картки платника податків або серії та номера паспорта (для фізичних осіб, які через свої релігійні переконання відмовляються від прийняття реєстраційного номера облікової картки платника податків та офіційно повідомили про це відповідний контролюючий орган і мають відмітку у паспорті про наявність права здійснювати будь-які платежі за серією та номером паспорта), вважаються оформленими з порушенням вимог законодавства України.

Наказом Міністерства юстиції України №3268/5 від 18.11.2016 «Про затвердження форм заяв у сфері державної реєстрації юридичних осіб, фізичних осіб - підприємців та громадських формувань», зареєстрованого в Міністерстві юстиції України за №1500/29630 від 18.11.2016, встановлено, що зазначення реєстраційного номеру облікової картки платника податків передбачено на заяві про державну реєстрацію змін до відомостей про юридичну особу, що містяться в Єдиному державному реєстрі юридичних осіб, фізичних осіб - підприємців та громадських формувань.

Пунктом 8 ч.2 ст.9 Закону України «Про державну реєстрацію юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань» визначено, що в Єдиному державному реєстрі містяться такі відомості про юридичну особу, крім державних органів і органів місцевого самоврядування як юридичних осіб: перелік засновників (учасників) юридичної особи: прізвище, ім'я, по батькові (за наявності), дата народження, країна громадянства, місце проживання, реєстраційний номер облікової картки платника податків (за наявності), серія та номер паспорта, якщо засновник - фізична особа; найменування, країна резидентства, місцезнаходження та ідентифікаційний код, якщо засновник - юридична особа; відмітка про закінчення повноважень засновника громадського формування у зв'язку з державною реєстрацією.

Для проведення реєстраційної дії (у тому числі з урахуванням принципу мовчазної згоди) за відсутності підстав для зупинення розгляду документів та відмови в державній реєстрації шляхом внесення запису до Єдиного державного реєстру (п.8 ч.2 ст.25 даного Закону).

Отже, враховуючи викладене, суд приходить до висновку, що відповідачем протиправно вчинено реєстраційну дію змін складу засновників з «Milimex Trade Co. Limited» на фізичну особу - іноземця ОСОБА_4.

Враховуючи вищевикладене, суд приходить до висновку, що заявлені позовні вимоги є обґрунтованими та такими, що підлягають задоволенню.

Відповідно до частини другої статті 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Відповідно до ч.1 ст.2 Кодексу адміністративного судочинства України завданням адміністративного судочинства є справедливе, неупереджене та своєчасне вирішення судом спорів у сфері публічно-правових відносин з метою ефективного захисту прав, свобод та інтересів фізичних осіб, прав та інтересів юридичних осіб від порушень з боку суб'єктів владних повноважень.

Згідно ч.1 ст.9 Кодексу адміністративного судочинства України розгляд і вирішення справ в адміністративних судах здійснюються на засадах змагальності сторін та свободи в наданні ними суду своїх доказів і у доведенні перед судом їх переконливості.

Частиною 1 ст.77 Кодексу адміністративного судочинства України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу.

Відповідно до ч.1 ст.90 Кодексу адміністративного судочинства України суд оцінює докази, які є у справі, за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на їх безпосередньому, всебічному, повному та об'єктивному дослідженні.

На думку суду, відповідачем не доведено правомірності оскаржуваного рішення, а тому останнє підлягає скасуванню в судовому порядку.

Керуючись вимогами ст.ст.2, 5- 11, 19, 72- 77, 90, 139, 241- 246, 250, 255 Кодексу адміністративного судочинства України, Окружний адміністративний суд м.Києва, -

ВИРІШИВ:

Адміністративний позов задовольнити повністю.

Визнати протиправними дії державного реєстратора-приватного нотаріуса Київського міського нотаріального округу Забавської Наталії Володимирівни щодо вчинення реєстраційної дії №10701050014007096 від 25.03.2017 в Єдиному державному реєстрі юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань.

Скасувати рішення державного реєстратора-приватного нотаріуса Київського міського нотаріального округу Забавської Наталії Володимирівни щодо вчинення реєстраційної дії №10701050014007096 від 25.03.2017 в Єдиному державному реєстрі юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань.

Стягнути на користь ОСОБА_1 здійсненф ним витрати, щодо сплати судового збору у розмірі 1280,00 грн. за рахунок бюджетних асигнувань Державного реєстратора-приватного нотаріуса Київського міського нотаріального округу Забавської Наталії Володимирівни.

Рішення суду набирає законної сили в строк і порядку, передбачені статтею 255 Кодексу адміністративного судочинства України. Рішення суду може бути оскаржено за правилами, встановленими ст. ст. 293, 295 - 297 КАС України.

Суддя І.В. Смолій