
Справа № 591/6448/17
Провадження № 2/591/603/18
З А О Ч Н Е Р І Ш Е Н Н Я
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
05 лютого 2017 року Зарічний районний суд м. Суми в складі:
головуючого судді Сидоренко А.П.
з участю секретаря – Майбороди А.О.,
розглянувши у відкритому судовому засіданні в місті Суми справу за позовною заявою ОСОБА_1 соціального захисту населення Сумської міської ради до ОСОБА_2 про стягнення безпідставно отриманої грошової допомоги,-
в с т а н о в и в:
10 листопада 2017 року позивач ОСОБА_1 соціального захисту населення Сумської міської ради звернувся до суду з позовом до ОСОБА_2 про стягнення допомоги при народженні дитини та щомісячної адресної допомоги внутрішньо переміщеним особам. В обґрунтування вимог зазначив, що 15 грудня 2014 року відповідач разом зі своїми дітьми були взяті на облік як внутрішньо переміщені особи, та є суб’єктом отримання адресної щомісячної допомоги як особа, яка перемістилася з тимчасово окупованої території України та регіонів проведення антитерористичної операції, для покриття витрат на проживання.
Позивач зазначає, що 16 грудня 2014 року відповідач звернулась до Управління за призначенням допомоги при народженні дитини на доньку Марію, ІНФОРМАЦІЯ_1, та сина ОСОБА_3, ІНФОРМАЦІЯ_1. Згідно з заявою відповідача та відповідних документів, поданих до управління, було призначено допомогу при народженні дитини щомісяця на період з 01 жовтня 2014 року по 31 жовтня 2017 року.
15 грудня 2016 року відповідач звернулась до Голови комісії по розгляду заяв громадян з питань призначення (відновлення) соціальних виплат внутрішньо переміщеним особам з питання отримання щомісячної адресної допомоги. У зв’язку з цим ОСОБА_2 було призначено щомісячну адресну допомогу на період з 15 грудня 2016 року по 14 червня 2017 року.
26 січня 2017 року на адресу ОСОБА_1 надійшов лист Сумського міського центру соціальних служб для сім’ї, дітей та молоді від 25 січня 2017 року №100, в якому було зазначено, що ОСОБА_2 змінила своє місце проживання. Враховуючи зазначену інформацію, 06 лютого 2017 року державним соціальним інспектором департаменту було здійснено вихід за адресою фактичного місця проживання ОСОБА_2 та з’ясовано, що відповідач разом з своїми дітьми за адресою: АДРЕСА_1 не проживає, при цьому остання з телефонної розмови повідомила, що знаходиться в м. Луганськ та повертатись до м. Суми не збирається.
22 березня 2017 року отримано лист Головного центру обробки спеціальної інформації Державної прикордонної служби України, в якому зазначено, що ОСОБА_2 перетнула державний кордон 16 грудня 2016 року.
22 березня 2017 року відповідно до п. 7-1 Порядку оформлення і видачі довідки про взяття на облік внутрішньо переміщеної особи, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 01 жовтня 2014 року № 509 п.9 Порядку здійснення контролю за проведенням соціальних виплат внутрішньо переміщеним особам за місцем їх фактичного проживання /перебування та на підставі листа Держприкордонслужби України від 20 березня 2017 року №0.64-9686/0/15-17 скасовано дію довідки від 15 грудня 2014 року №5924002232 про взяття на облік відповідача.
Відповідно до частини 4 п. 12 Порядку здійснення контролю за проведенням соціальних виплат внутрішньо переміщеним особам за місцем їх фактичного проживання /перебування, соціальні виплати припиняються у разі скасування довідки внутрішньо переміщеної особи з підстав визначених статтею 12 Закону України «Про забезпечення прав і свобод внутрішньо переміщених осіб».
Як наслідок, за поданням департаменту, рішенням комісії від 31 березня 2017 року соціальні виплати, а саме допомогу при народженні дитини та щомісячну адресну допомогу ОСОБА_2 припинено з 22 березня 2017 року.
Відповідач має повернути різницю коштів допомоги при народженні дитини за період з 22 березня 2017 року по 31 березня 2017 року в сумі 554, 84 грн та різницю щомісячної адресної допомоги за період з 22 березня 2017 року по 31 березня 2017 року в сум 712, 90 гр.
Посилаючись на зазначені обставини, просить суд стягнути з ОСОБА_2 на користь ОСОБА_1 безпідставно отриману допомогу при народженні дитини в сумі 554 грн. 84 коп. та щомісячну адресну допомогу внутрішньо переміщеним особам в сумі 712 грн. 90 коп.
В судове засідання представник позивача не з'явився, подав до суду заяву, в якій просив розглянути справу за його відсутності, позов підтримав в повному обсязі, проти винесення заочного рішення не заперечує.
Відповідач ОСОБА_2 в судове засідання не з’явилась. Про день та час розгляду справи повідомлялася судом належним чином, шляхом розміщення оголошення на офіційному веб-сайті судової влади України (з посиланням на веб-адресу відповідної ухвали суду в Єдиному державному реєстрі судових рішень).
Зі згоди позивача, викладеної в письмовій заяві представника, суд ухвалює рішення при заочному розгляді справи, що відповідає положенням ст. 280 ЦПК України.
В зв’язку з неявкою сторін в судове засідання, фіксація судового процесу за допомогою технічного засобу не здійснювалась, що відповідає положенням ч. 2 ст. 247 ЦПК України.
Дослідивши матеріали справи, суд вважає, що позов підлягає задоволенню, виходячи з наступного.
Судом встановлено, що 15 грудня 2014 року відповідач ОСОБА_2 разом з дітьми була взята на облік, як внутрішньо переміщена особа, що підтверджується довідкою про взяття на облік особи, переміщеної з тимчасово окупованої території України та районів проведення антитерористичної операції від 15 грудня 2014 року № НОМЕР_1 (а.с.16).
Відповідно до заяви про призначення усіх видів соціальної допомоги, компенсацій, субсидій та пільг від 16 грудня 2014 року, відповідач ОСОБА_2 звернулась до відповідача за призначенням допомоги при народженні дитини на доньку Марію, ІНФОРМАЦІЯ_1, та сина ОСОБА_3, ІНФОРМАЦІЯ_1 (а.с.5-6).
Відповідно до заяви від 15 грудня 2016 року відповідач ОСОБА_2 звернулась до Голови комісії по розгляду заяв громадян з питань призначення соціальних виплат внутрішньо переміщеним особам з питань отримання щомісячної адресної допомоги, де зазначила, що фактично проживає в м. Суми, в інших містах допомоги не отримує. А також зобов’язалась повідомляти департамент про зміну обставин, які впливають на призначення грошової допомоги, протягом трьох днів з дня надання таких обставин, а саме: у разі працевлаштування, реєстрації в центрі зайнятості; у разі зміни місця перебування, від’їзду, уразі оформлення пенсії за віком чи по інвалідності (а.с.13-15).
Рішенням ОСОБА_1 від 05 січня 2017 року про призначення допомоги переміщеним особам на проживання відповідачу на неї та двох дітей продовжено виплату адресної допомоги на період з 15 грудня 2016 року по 14 червня 2017 (а.с.19).
Відповідно до листа Сумського міського центру соціальних служб для сім’ї, дітей та молоді від 25 січня 2017 року №100, підтвердити факт проживання дитини з матір’ю в родині ОСОБА_2, яка мешкала по вул. Р.Корсакова, б. 16 кв. 83 не вдалося, оскільки в телефонному режимі ОСОБА_2 повідомила, що вони змінили місце проживання і на сьогодні проживають за межами м. Суми. Точної адреси жінка не вказала (а.с.20).
Згідно акту №1947 обстеження матеріально-побутових умов сім’ї на день проведення перевірки 06 лютого 2017 року виявлено, що заявник разом з дітьми за адресою: м. Суми вул. Р.Корсакова, б. 16 кв. 83 не проживає. З’ясовано з телефонної розмови що відповідач знаходиться в даний час в м. Луганськ. Приїздити до м. Суми найближчим часом не збирається (а.с.22).
Листом від 13 лютого 2017 року №12.01-30/1145/07 ОСОБА_2 була повідомлена про необхідність з’явитися до позивача для проходження фізичної ідентифікації відповідно до пункту 6 Порядку здійснення контролю за проведенням соціальна виплат внутрішньо-переміщеним особам за місцем їх фактичного проживання, затв. Постановою КМУ від 08 червня 2016 року №365 (а.с.23).
Згідно повідомлення Державної прикордонної служби України від 03 березня 2017 року №12.01-30/1723/07 ОСОБА_2 перетнула державний кордон (виїзд) 16 грудня 2016 року (а.с.27).
Відповідно до акту №3930 обстеження матеріально-побутових умов сім’ї на день проведення перевірки виявлено, що заявник разом з дітьми за адресою: м. Суми вул. Р.Корсакова, б. 16, кв. 83 не проживає. З’ясовано з телефонної розмови що відповідач знаходиться в даний час в м. Луганськ. Приїздити до м. Суми найближчим часом не збирається (а.с.28).
Рішенням ОСОБА_1 від 22 березня 2017 року відносно ОСОБА_2 було скасовано дію довідки від 15 грудня 2014 року №5924002232 про взяття її на облік, як внутрішньо переміщену особу (а.с.29). Копія зазначеного рішення була направлена відповідачу (а.с.30).
Згідно рішення ОСОБА_1 від 31 березня 2017 року ОСОБА_2 була призначена допомога при народженні дитини (на 2-х дітей) за період з 01 лютого 2017 року по 21 березня 2017 року в сумі 860 грн. на кожну дитину (а.с.32).
З розрахунку ОСОБА_1 соціального захисту населення Сумської міської ради вбачається, що переплата допомоги при народженні дитини ОСОБА_2 за період з 22 березня 2017 року по 30 квітня 2017 року становить 554 грн. 84 коп. (а.с.34), а переплата допомоги внутрішньо переміщеним особам на ОСОБА_2 за період з 22 березня 2017 року по 31 березня 2017 року становить 712 грн. 90 коп. (а.с. 38).
Відповідно до ст. 18 Закону України «Про забезпечення прав і свобод громадян та правовий режим на тимчасово окупованій території України» громадянам України гарантується дотримання у повному обсязі їхніх прав і свобод, передбачених Конституцією України, у тому числі соціальних, трудових, виборчих прав та права на освіту, після залишення ними тимчасово окупованої території. Гарантії прав, свобод та законних інтересів осіб, які переселилися з тимчасово окупованої території України та перебувають на території України на законних підставах, визначаються Законом України «Про забезпечення прав і свобод внутрішньо переміщених осіб».
Згідно ч. 1 ст. 9 зазначеного Закону внутрішньо переміщена особа має право, зокрема на: сприяння органами державної виконавчої влади, органами місцевого самоврядування та суб’єктами приватного права у пошуку та возз’єднанні членів сімей, які втратили зв’язок внаслідок внутрішнього переміщення; безпечні умови життя і здоров’я; створення належних умов для її постійного чи тимчасового проживання; забезпечення органами державної виконавчої влади, органами місцевого самоврядування та суб’єктами приватного права можливості безоплатного тимчасового проживання (за умови оплати особою вартості комунальних послуг) протягом шести місяців з моменту взяття на облік внутрішньо переміщеної особи; для багатодітних сімей, інвалідів, осіб похилого віку цей термін може бути продовжено.
Пунктом 2 Порядку «Про надання щомісячної адресної допомоги внутрішньо переміщеним особам для покриття витрат на проживання, в тому числі на оплату житлово-комунальних послуг», затвердженим постановою Кабінету Міністрів України від 01 жовтня 2014 року передбачено, що грошова допомога надається внутрішньо переміщеним особам, які стоять на обліку в структурних підрозділах з питань соціального захисту населення районних, районних у м. Києві держадміністрацій, виконавчих органах з питань соціального захисту населення міських, районних у містах (у разі утворення) рад (далі - уповноважені органи), з дня звернення за її призначенням і виплачується по місяць зняття з такого обліку включно, але не більше ніж шість місяців.
Пунктом 11 зазначеного Порядку передбачено обов’язок уповноваженого представника сім’ї, якому призначено грошову допомогу, повідомляти уповноваженому органу про зміну обставин, які впливають на призначення грошової допомоги, протягом трьох днів з дня настання таких обставин. Суми грошової допомоги, виплачені надміру внаслідок подання документів з недостовірними відомостями, повертаються уповноваженим представником сім’ї на вимогу уповноваженого органу. У разі відмови добровільного повернення надміру перерахованих сум грошової допомоги вони стягуються у судовому порядку.
Відповідно до п. 12 Порядку, виплата грошової допомоги припиняється наступного місяця у разі виявлення уповноваженим органам факту подання недостовірної інформації або неповідомлення про зміну обставин, які впливають на призначення грошової допомоги.
Частиною 2 ст. 9 Закону України «Про забезпечення прав і свобод внутрішньо переміщених осіб» передбачені обов’язки внутрішньо переміщених осіб, зокрема, у разі виявлення подання внутрішньо переміщеною особою завідомо неправдивих відомостей для отримання довідки про взяття на облік, вона зобов’язана відшкодувати фактичні витрати, понесені за рахунок державного та місцевих бюджетів у результаті реалізації прав, передбачених цим Законом.
Судом встановлено, що ОСОБА_2, знаючи про обов’язок повідомляти в триденний термін уповноваженому органу про зміну обставин, які впливають на призначення грошової допомоги, не зазначила ні в заяві про надання допомоги, ні в подальшому не повідомила позивача про від’їзд та зміну місця перебування.
Відповідно до пункту 12 Порядку, виплата грошової допомоги припиняється з наступного місяця у разі виявлення уповноваженим органом факту подання недостовірної інформації або неповідомлення про зміну обставин, які впливають на призначення грошової допомоги.
Таким чином, неповідомлення відповідачем про зміну обставин, які впливають на призначення грошової допомоги, протягом трьох днів з дня настання таких обставин призвело до зайвого нарахування та виплати грошової допомоги за рахунок коштів державного бюджету за період з 22 березня 2017 року по 31 березня 2017 року в сумі 554 грн. 84 коп., та щомісячної адресної допомоги за період з 22 березня 2017 року по 31 березня 2017 року в сумі 712 грн. 90 коп.
Відповідно до пункту 11 Порядку, уповноважений представник сім’ї, якому призначено грошову допомогу, зобов’язаний повідомляти уповноваженому органу про зміну обставин, які впливають на призначення грошової допомоги, протягом трьох днів з дня настання таких обставин.
ОСОБА_1 поштою повідомляв відповідача про необхідність повернення надміру виплачених коштів. Проте, станом на день звернення до суду загальна сума надміру виплачених коштів не відшкодована на розрахунковий рахунок ОСОБА_1.
Відповідно до ч. 1 ст.1212 ЦК України, особа, яка набула майно або зберегла його у себе за рахунок іншої особи (потерпілого) без достатньої правової підстави (безпідставно набуте майно), зобов'язана повернути потерпілому це майно. Відповідно до ч. 2 даної статті положення глави 83 ЦК України застосовуються незалежно від того, чи безпідставне набуття або збереження майна було результатом поведінки набувача майна, потерпілого, інших осіб чи наслідком події.
З приписів ч. 2 ст. 1214 ЦК України, глави 13 ЦК України (зокрема ст. ст.179,181,190,192 ЦК України) випливає, що норми ст. 1212 ЦК України повною мірою стосуються і випадків безпідставного набуття або збереження грошей.
Таким чином, оскільки відповідач в добровільному порядку не повернула надміру виплачені кошти, то вимоги позивача є обґрунтованими та підлягають задоволенню, а тому з відповідача на користь ОСОБА_1 соціального захисту населення Сумської міської ради слід стягнути суму безпідставно отриманої допомоги при народженні дитини в розмірі 554 грн. 84 коп., щомісячної адресної допомоги в розмірі 712 грн. 90 коп.
Керуючись ст.ст. 19, 23, 81, 280-281, 284 ЦПК України, суд,-
В И Р І Ш И В :
Позов ОСОБА_1 соціального захисту населення Сумської міської ради (місцезнаходження: м. Суми вул. Харківська, 35 код ЄДРПОУ 26440890) до ОСОБА_2, ІНФОРМАЦІЯ_2 (зареєстроване місце проживання: м. Луганськ с-ще Ювілейне АДРЕСА_2, останнє відоме фактичне місце проживання: ІНФОРМАЦІЯ_3, РНОКПП НОМЕР_2) про стягнення безпідставно отриманої грошової допомоги задовольнити.
Стягнути з ОСОБА_2, ІНФОРМАЦІЯ_2 (зареєстроване місце проживання: м. Луганськ с-ще Ювілейне АДРЕСА_2, останнє відоме фактичне місце проживання: ІНФОРМАЦІЯ_3, РНОКПП НОМЕР_2) на користь ОСОБА_1 соціального захисту населення Сумської міської ради (місцезнаходження: м. Суми вул. Харківська, 35 код ЄДРПОУ 26440890) суму безпідставно отриманої допомоги при народженні дитини в розмірі 554 грн. 84 коп., щомісячної адресної допомоги в розмірі 712 грн. 90 коп.
Заочне рішення може бути переглянуте Зарічним районним судом м. Суми за письмовою заявою відповідача, яка може бути подана до Зарічного районного суду м. Суми протягом тридцяти днів з дня отримання його копії.
Позивач може оскаржити рішення суду безпосередньо до апеляційного суду Сумської області шляхом подачі в тридцятиденний строк з дня проголошення рішення апеляційної скарги. В разі проголошення вступної та резолютивної частини або розгляду справи без повідомлення (виклику) учасників справи, в той же строк з дня складання повного судового рішення.
До початку функціонування Єдиної судової інформаційно-телекомунікаційної системи апеляційна скарга подається учасниками справи через Зарічний районний суд м. Суми.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, якщо скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови суду апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Повне судове рішення виготовлене 08 лютого 2018 року.
Суддя А.П. Сидоренко