Рішення № 72081947, 08.02.2018, Оболонський районний суд міста Києва

Дата ухвалення
08.02.2018
Номер справи
756/14907/17
Номер документу
72081947
Форма судочинства
Адміністративне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України

08.02.2018 Справа № 756/14907/17

Справа пр. №2-а/756/115/18

ун. №756/14907/17

Р І Ш Е Н Н Я

І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И

02 лютого 2018 року Оболонський районний суд міста Києва в складі:

головуючого - судді Андрейчука Т.В.,

за участю секретаря судового засідання - Субіна М.О.,

учасники справи:

позивач - ОСОБА_1,

представник позивача - ОСОБА_2,

розглянувши у відкритому судовому засіданні в м. Києві адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в м. Києві про визнання дій протиправними та зобов'язання вчинити дії, -

в с т а н о в и в:

У листопаді 2017 року ОСОБА_1 звернувся до суду в порядку адміністративного судочинства з позовом до відповідача Головного управління Пенсійного фонду України в м. Києві про визнання протиправними дій щодо відмови у здійсненні перерахунку пенсії, зобов'язання перерахувати розмір призначеної позивачеві пенсії.

Свої позовні вимоги позивач обґрунтовував тим, що він перебуває на обліку в Головному управлінні Пенсійного фонду України в м. Києві, отримує пенсію за вислугу років згідно з Законом України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" у розмірі 90 відсотків місячного грошового забезпечення.

29 вересня 2017 року ОСОБА_1 звернувся до Головного управління Пенсійного фонду України в м. Києві з заявою про проведення перерахунку пенсії за правилами ст. 63 Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" у зв'язку з підвищенням грошового забезпечення за відповідною посадою, з якої позивач вийшов на пенсію, згідно з довідкою від 15 вересня 2017 року №47/ЗПІ/10-36-05-02, виданою Головним управлінням Державної фіскальної служби України у Київській області.

Проте Головним управлінням Пенсійного фонду України в м. Києві було відмовлено ОСОБА_1 у здійсненні перерахунку пенсії з посиланням на положення Закону України "Про внесення змін до деяких законодавчих актів України", якими передбачено, що з 01 січня 2017 року пенсії, призначені особам за Законом України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб", підлягають перерахунку у зв'язку з підвищенням грошового забезпечення відповідних категорій осіб, які мають право на пенсію за цим Законом, на умовах та в порядку, визначених Кабінетом Міністрів України. Постановою Кабінету Міністрів України від 18 січня 2017 року №15 "Питання оплати праці працівників державних органів" затверджено у 2017 році схему посадових окладів на посадах державної служби за групами оплати праці з урахуванням юрисдикції державних органів, проте не визначено умов, порядку перерахунку пенсій у зв'язку з підвищенням посадових окладів.

ОСОБА_1 стверджував, що відмова відповідача у проведенні перерахунку пенсії є незаконною та необґрунтованою, а тому просив суд визнати протиправними дії Головного управління Пенсійного фонду України в м. Києві щодо відмови йому у здійсненні перерахунку пенсії відповідно до довідки від 15 вересня 2017 року №47/ЗПІ/10-36-05-02, виданої Головним управлінням Державної фіскальної служби України у Київській області; зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в м. Києві провести перерахунок пенсії ОСОБА_1 згідно з довідкою від 15 вересня 2017 року №47/ЗПІ/10-36-05-02, виданою Головним управлінням Державної фіскальної служби України у Київській області.

У судовому засіданні позивач та його представник позовні вимог підтримали, просили суд їх задовольнити.

Представник відповідача Головного управління Пенсійного фонду України в м. Києві в судове засідання не з'явився, про дату, час та місце розгляду справи відповідач повідомлений належним чином, про причини неявки в судове засідання свого представника суд не повідомив.

Заслухавши пояснення позивача, його представника, дослідивши матеріали справи, зібрані у справі докази, суд дійшов такого висновку.

Судом встановлено, що ОСОБА_1 проходив службу в органах податкової міліції Державної податкової адміністрації України.

Наказом голови Державної податкової адміністрації України від 30 грудня 2008 року №2287-О позивач був звільнений у відставку з посади заступника голови Державної податкової адміністрації України у Київській області та з органів податкової міліції.

Після звільнення з 01 лютого 2009 року ОСОБА_1 було призначено пенсію за вислугу років відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" у розмірі 90 відсотків місячного грошового забезпечення.

Керуючись нормою ст. 63 Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб", позивач 29 вересня 2017 року звернувся до Головного управління Пенсійного фонду України в м. Києві, де він перебував на обліку, з заявою про перерахунок призначеної йому пенсії у зв'язку з підвищенням розміру грошового забезпечення за відповідною посадою, з якої позивач вийшов на пенсію (зріс посадовий оклад).

Для здійснення перерахунку пенсії позивач надав довідку від 15 вересня 2017 року №47/ЗПІ/10-36-05-02, видану Головним управлінням Державної фіскальної служби України у Київській області.

Листом від 10 жовтня 2017 року за вих. №04063/03 Головне управління Пенсійного фонду України в м. Києві відмовило ОСОБА_1 у проведенні перерахунку пенсії.

Вирішуючи питання про правомірність дій Головного управління Пенсійного фонду України в м. Києві щодо відмови позивачеві у здійсненні перерахунку пенсії, суд виходить з такого.

Законом України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" врегульовано умови, норми і порядок пенсійного забезпечення громадян України із числа осіб, які перебували на військовій службі, службі в органах внутрішніх справ, Національній поліції, державній пожежній охороні, Державній службі спеціального зв'язку та захисту інформації України, органах і підрозділах цивільного захисту, податковій міліції чи Державній кримінально-виконавчій службі України, та деяких інших осіб, які мають право на пенсію за цим Законом.

Зважаючи на те, що ОСОБА_1 отримує пенсію за Законом України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб", наведений законодавчий акт підлягає застосуванню до спірних правовідносин.

За приписами ч. 18 ст. 43 Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" у разі якщо на момент призначення або виплати пенсії відбулася зміна розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення та/або були введені для зазначених категорій осіб нові щомісячні додаткові види грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення) та премії у розмірах, встановлених законодавством, пенсія призначається з урахуванням таких змін та/або нововведень, а призначена пенсія підлягає невідкладному перерахунку.

Згідно з ч. ч. 1-3 ст. 63 Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" перерахунок раніше призначених пенсій військовослужбовцям, особам, які мають право на пенсію за цим Законом та членам їх сімей у зв'язку із введенням в дію цього Закону провадиться за документами, що є у пенсійній справі, а також додатковими документами, поданими пенсіонерами на час перерахунку. Якщо пенсіонер згодом подасть додаткові документи, які дають право на подальше підвищення пенсії, то пенсія перераховується за нормами цього Закону. При цьому перерахунок провадиться за минулий час, але не більш як за 12 місяців з дня подання додаткових документів і не раніше, ніж з дня введення в дію цього Закону. Перерахунок пенсій особам начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ України (міліції), які мають право на пенсійне забезпечення або одержують пенсію на умовах цього Закону, здійснюється з урахуванням видів грошового забезпечення, щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, встановлених законодавством для поліцейських.

Ч. 4 ст. 63 Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" передбачено, що усі призначені за цим Законом пенсії підлягають перерахунку у зв'язку з підвищенням грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію за цим Законом, на умовах, у порядку та розмірах, передбачених Кабінетом Міністрів України. У разі якщо внаслідок перерахунку пенсій, передбаченого цією частиною, розміри пенсій звільненим із служби військовослужбовцям, особам, які мають право на пенсію за цим Законом, є нижчими, зберігаються розміри раніше призначених пенсій.

Постановою Кабінету Міністрів України від 13 лютого 2008 року №45 затверджено Порядок проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" (далі - Порядок).

Відповідно до п. 1 Порядку перерахунок раніше призначених згідно з Законом України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" пенсій проводиться в разі прийняття рішення Кабінетом Міністрів України про зміну розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення для відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію за цим Законом, або у зв'язку із введенням для них нових щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, установлених законодавством.

Таким чином, підставою для проведення перерахунку пенсії є фактична зміна розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, проведена на підставі рішення суб'єкта владних повноважень, наділеного правом установлювати чи змінювати види грошового забезпечення військовослужбовців чи іншої категорії осіб, які отримують пенсію згідно з Законом України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб".

З метою упорядкування умов оплати праці працівників державних органів Кабінет Міністрів України прийняв постанову від 18 січня 2017 року №15 "Питання оплати праці працівників державних органів". Так, цією постановою затверджено схему посадових окладів на посадах державної служби за групами оплати праці з урахуванням юрисдикції державних органів у 2017 році.

Постановою Кабінету Міністрів України від 18 січня 2017 року №15 "Питання оплати праці працівників державних органів", зокрема збільшено посадовий оклад за посадою, яка є аналогічною посаді, яку займав на час виходу на пенсію ОСОБА_4 (заступник начальника Головного управління Державної фіскальної служби України). Наведені обставини підтверджуються, зокрема, довідкою від 15 вересня 2017 року №47/ЗПІ/10-36-05-02, виданою Головним управлінням Державної фіскальної служби України у Київській області (а. с. 11).

Таким чином, у зв'язку зі збільшенням однієї з складових грошового забезпечення за відповідною посадою, з якої позивач вийшов на пенсію, у ОСОБА_1 виникло право на перерахунок призначеної йому відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" пенсії. Незважаючи на це, Головне управління Пенсійного фонду України в м. Києві відмовило позивачеві у здійсненні перерахунку призначеної йому пенсії.

Ч. 1 ст. 46 Конституції України передбачено, що громадяни мають право на соціальний захист, що включає право на забезпечення їх у разі повної, часткової або тимчасової втрати працездатності, втрати годувальника, безробіття з незалежних від них обставин, а також у старості та в інших випадках, передбачених законом.

Ч. 2 ст. 19 Конституції України на органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадових осіб зобов'язано діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Ч. 1 та ч. 2 ст.77 КАС України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених ст. 78 цього Кодексу. В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.

Відповідач не надав суду достатніх та беззаперечних доказів в обґрунтування своїх заперечень проти позову.

Дослідивши обставини справи, проаналізувавши у сукупності вищезазначені правові норми, суд прийшов до висновку, що Головним управлінням Пенсійного фонду України в м. Києві були порушені права позивача на перерахунок пенсії як пенсіонеру органів внутрішніх справ, визначених ч. 1 ст. 46 Конституції України та ст. 63 Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб", на захист яких ОСОБА_1 звернувся до адміністративного суду з позовом.

За таких обставин позовні вимоги ОСОБА_1 слід задовольнити, визнати протиправними дії Головного управління Пенсійного фонду України в м. Києві щодо відмови позивачеві у здійсненні перерахунку призначеної йому відповідно до ст. 63 Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" пенсії з урахуванням у складі грошового забезпечення для обчислення пенсії посадового окладу у розмірі, зазначеному у довідці від 15 вересня 2017 року №47/ЗПІ/10-36-05-02, виданій Головним управлінням Державної фіскальної служби України у Київській області; зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в м. Києві здійснити перерахунок пенсії, призначеної ОСОБА_1 згідно зі ст. 63 Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб", з урахуванням у складі грошового забезпечення для обчислення пенсії посадового окладу у розмірі, вказаному у довідці від 15 вересня 2017 року №47/ЗПІ/10-36-05-02, виданій Головним управлінням Державної фіскальної служби України у Київській області, починаючи з 05 травня 2017 року, з урахуванням здійснених виплат.

Відповідно до ст. 139 КАС України суд, вважає за необхідне стягнути з Державного бюджету України на користь позивача судовий збір у розмірі 640,00 грн.

З огляду на вищенаведене, відповідно до ст. ст. 19, 46 Конституції України, ст. ст. 43, 63 Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб", постанови Кабінету Міністрів України від 13 лютого 2008 року №45 "Про затвердження Порядку проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб"", постанови правління Пенсійного фонду України від 30 січня 2007 року №3-1 "Про затвердження Порядку подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб"", керуючись ст. ст. 5, 6, 7, 9, 77, 241-247 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -

в и р і ш и в:

Позов ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в м. Києві про визнання дій протиправними та зобов'язання вчинити дії - задовольнити.

Визнати протиправними дії Головного управління Пенсійного фонду України в м. Києві (місцезнаходження: м. Київ, вул. Бульварно-Кудрявська, 16, ідентифікаційний код в ЄДРПОУ 22869069) щодо відмови ОСОБА_1 (зареєстроване місце проживання: АДРЕСА_1; реєстраційний номер облікової картки платника податків - НОМЕР_1) у здійсненні перерахунку призначеної йому відповідно до ст. 63 Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" пенсії з урахуванням у складі грошового забезпечення для обчислення пенсії посадового окладу у розмірі, зазначеному у довідці від 15 вересня 2017 року №47/ЗПІ/10-36-05-02, виданій Головним управлінням Державної фіскальної служби України у Київській області.

Зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в м. Києві (місцезнаходження: м. Київ, вул. Бульварно-Кудрявська, 16, ідентифікаційний код в ЄДРПОУ 22869069) здійснити перерахунок пенсії, призначеної ОСОБА_1 (зареєстроване місце проживання: АДРЕСА_1; реєстраційний номер облікової картки платника податків - НОМЕР_1) згідно зі ст. 63 Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб", з урахуванням у складі грошового забезпечення для обчислення пенсії посадового окладу у розмірі, вказаному у довідці від 15 вересня 2017 року №47/ЗПІ/10-36-05-02, виданій Головним управлінням Державної фіскальної служби України у Київській області, починаючи з 05 травня 2017 року, з урахуванням здійснених виплат.

Стягнути з Державного бюджету України на користь ОСОБА_1 (зареєстроване місце проживання: АДРЕСА_1; реєстраційний номер облікової картки платника податків - НОМЕР_1) сплачений ним судовий збір у сумі 640 (шістсот сорок) гривень 00 (нуль) копійок.

Рішення суду може бути оскаржене в апеляційному порядку до Київського апеляційного адміністративного суду шляхом подання апеляційної скарги протягом тридцяти днів з дня його проголошення.

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.

У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Суддя Т.В. Андрейчук