
Справа № 344/13961/17
Провадження № 2-а/344/372/18
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
07 лютого 2018 року м. Івано-Франківськ
Івано-Франківський міський суд Івано-Франківської області в складі:
головуючої судді Татарінової О.А.
секретаря Бухвак І.С.
розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі Івано-Франківського міського суду справу за адміністративним позовом ОСОБА_1 до Головного Управління Пенсійного фонду України в Івано-Франківській області про визнання бездіяльності протиправною та зобов’язання вчинити дії,
В С Т А Н О В И В:
ОСОБА_1 звернувся до суду з адміністративним позовом до Головного Управління Пенсійного фонду України в Івано-Франківській області про визнання бездіяльності протиправною та зобов’язання вчинити дії. Мотивував тим, що відповідно до положень Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» він являється пенсіонером органів внутрішніх справ України «міліції» та отримує пенсію за вислугу років. 11.11.2015 року КМУ було прийнято Постанову № 988 «Про грошове забезпечення поліцейських Національної поліції», якою було встановлено грошове забезпечення поліцейських, яке є значно більшим від грошового забезпечення, з якого позивачу нарахована пенсія. Міністерство внутрішніх справ України 03.02.2017 року направило в ПФУ повідомлення про підстави перерахунку пенсії пенсіонерам внутрішніх справ України. 28.03.2017 року ПФУ повідомив свої територіальні органи про підготовку та надання списків пенсіонерів МВС, які мають право на перерахунок пенсій до Ліквідаційних комісій (ГУМВС) УМВС України в областях та в м. Києві. Ліквідаційна комісія УМВС в Івано-Франківській обрості 13.06.2017 року підготувала та направила до ГУ ПФУ в Івано-Франківській області довідку позивача про розмір грошового забезпечення станом на 01.01.2016 року. Факт отримання довідки про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії підтверджується листом ГУ ПФУ в Івано-Франківській області від 11.10.2017 року. У зв’язку з цим позивач 09.10.2017 року звернувся з письмовою заявою до ГУ ПФУ в Івано-Франківській області щодо перерахунку розміру його пенсії відповідно до чинного законодавства, та 13.10.2017 року отримав відповідь про те, що ГУ ПФУ в Івано-Франківській області визнано право позивача на перерахунок раніше призначеної пенсії. В перерахунку та виплаті перерахованої пенсії відмовлено у зв’язку з тим, що додаткові кошти для перерахунку і виплати пенсії Державним бюджетом України не виділені. Вважає відмову безпідставною незаконною, а бездіяльність протиправною, оскільки ГУ ПФУ в Івано-Франківській області не дотримано зобов’язання діяти лише на підставі та в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України. Збільшення грошового забезпечення поліцейських, яке за своїми складовими є ідентичним складовим колишніх працівників міліції, але за розміром більшим, є безумовною підставою для перерахунку пенсії позивачу, як колишнього працівника міліції на підставі постанови КМУ віл 11.11.2015 року № 988. Посилання відповідача на відсутність фінансування та необхідність виділення коштів з Державного бюджету України, не проведення такого перерахунку є безпідставним, оскільки реалізація особою права, що пов’язане з отриманням бюджетних коштів, яке базується на спеціальних та чинних на час виникнення спірних правовідносин нормативно-правових актах національного законодавства, не може бути поставлена у залежність від бюджетних асигнувань. На підставі наведеного просив суд зобов’язати ГУ ПФУ в Івано-Франківській області відповідно до ст. 63 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби та деяких інших осіб» на підставі довідки Ліквідаційної комісії УМВС України в Івано-Франківській області «про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії» провести з 01.01.2016 року перерахунок пенсії позивача з включенням до сум грошового забезпечення надбавки за особливо важливі завдання – 50% та премії 50% що входять до розрахунку пенсії позивача, нарахувати та виплатити одноразово своєчасно недоотримані суми пенсії за минулий час без обмеження будь-яким строком, без обмеження максимального розміру пенсії (з урахуванням надбавок, підвищень, цільової грошової допомоги, індексації та інших доплат до пенсії, встановлених законодавством) на підставі Рішення Конституційного суду України від 20.12.2016 року № 7-рп/2016 «У справі за конституційним поданням ВСУ щодо відповідності Конституції України (конституційності) положення другого речення частини сьомої ст. 43, першого речення частини першої ст. 54 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби та деяких інших осіб».
12.01.2018 року позивач уточив позовні вимоги (а.с.42), а саме просив суд з врахуванням описок у написанні позовної заяви, зокрема в резолютивній частині при винесенні рішення по справі вказати вірно: «довідку ліквідаційної комісії УМВС України в Івано-Франківській області № /510/108/05/8-17 від 08.06.2017 року «про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії»; та «з включенням до сум грошового забезпечення надбавки за особливо важливі завдання – 50% та премії – 70%, що входять до розрахунку пенсії ОСОБА_1М.».
В судове засідання сторони не з’явились. Від позивача ОСОБА_1 надійшла заява, в якій він позовні вимоги підтримав з мотивів, викладених у позовній заяві та відповіді на відзив (а.с.43-53), просив позов задовольнити.
Представник відповідача ОСОБА_2 в судове засідання не з’явилась, подала письмове заперечення (а.с.30-35), в якому просила в задоволенні позову відмовити, крім того вказала, що позивачем пропущено шестимісячний строк звернення до суду, визначений КАС, до частини позовних вимог, оскільки позивач просить здійснити перерахунок з 01.01.2016 року. Тому позовні вимоги в частині періоду з 01.01.2016 року по травень 2017 року підлягають залишенню без розгляду.
Дослідивши письмові докази у справі, судом встановлено наступне.
Положеннями ч.1 ст. 2 Кодексу адміністративного судочинства України визначено, що завданням адміністративного судочинства є справедливе, неупереджене та своєчасне вирішення судом спорів у сфері публічно-правових відносин з метою ефективного захисту прав, свобод та інтересів фізичних осіб, прав та інтересів юридичних осіб від порушень з боку суб'єктів владних повноважень.
Згідно ч. 1 ст. 5 КАС України, кожна особа має право в порядку, встановленому цим Кодексом, звернутися до адміністративного суду, якщо вважає, що рішенням, дією чи бездіяльністю суб'єкта владних повноважень порушені її права, свободи або законні інтереси.
Відповідно до ч. 1 ст. 9 КАС України розгляд і вирішення справ в адміністративних судах здійснюються на засадах змагальності сторін та свободи в наданні ними суду своїх доказів і у доведенні перед судом їх переконливості.
Статтею 77 КАС України встановлено, що кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу. В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб’єкта владних повноважень обов’язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.
Згідно ст. 8 Конституції України, в Україні визнається і діє принцип верховенства права. Конституція України має найвищу юридичну силу. Закони та інші нормативно - правові акти приймаються на основі Конституції України і повинні відповідати їй. Конституція України є нормами прямої дії. Звернення до суду для захисту конституційних прав і свобод людини і громадянина безпосередньо на підставі Конституції України гарантується.
Судом встановлено, що ОСОБА_1 отримує пенсію за вислугою років довічно, що підтверджується копією пенсійного посвідчення №2476913632 серії ААБ №776744 від 27.08.2008 року (а.с.20).
Повідомленням від 03.02.2017 року № 1461/05/22-2017 Міністерство внутрішніх справ України направило в ПФУ повідомлення про наявність підстав для перерахунку пенсій особам рядового і начальницького складу органів внутрішніх справ, а також про готовність уповноважених органів МВС подати до головних управлінь ПФУ в Автономній Республіці Крим, областях, містах Києві та Севастополі довідок для перерахунку пенсій у порядку та в терміни, визначені законодавством (а.с.15-16).
Листом № 9493/02-23 від 28.03.2017 року Пенсійний Фонд України повідомив свої територіальні органи про підготовку та надання списків пенсіонерів МВС, які мають право на перерахунок пенсій до Ліквідаційних комісій (ГУМВС) УМВС України в областях та в м. Києві (а.с.17).
Головою Ліквідаційної комісії ОСОБА_3 08.06.2017 року на ім'я ОСОБА_1 було видано довідку про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії (а.с.12).
Відповідно до статті 10 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», обов'язок нарахування та виплати пенсій покладено на органи Пенсійного фонду.
10.10.2017 року ОСОБА_1 звернувся до ГУ ПФУ України в Івано-Франківській області із запитом на отримання публічної інформації (а.с.7), в якому просив надати завірену копію довідки про розмір грошового забезпечення станом на 01.01.2016 року, копію грошового атестату, який був виписаний при звільненні позивача на пенсію, а також розрахунок пенсії за вислугу років по пенсійній справі.
Листом № ПУ-52 від 11.10.2017 року на запит та вимогу позивача було також надано копію протоколу розрахунку пенсії ОСОБА_1 станом на 10.10.2017 року, копію грошового атестату та копію довідки про розмір грошового забезпечення станом на 01.01.2016 року, (а.с.10-11,13,14).
10.10.2017 року позивач звернувся з заявою до ГУ ПФУ в Івано-Франківській області з заявою про перерахунок пенсії (а.с.8).
Листом від 13.10.2017 року № 829/П-15 ГУ ПФУ в Івано-Франківській області повідомило ОСОБА_1, що з урахуванням виданої відомством довідки про розмір грошового забезпечення питання щодо проведення йому перерахунку пенсії як колишньому працівнику МВС України у зв’язку з набранням чинності Постановою КМУ від 11.11.2015 року № 988 буде розглянуто без його особистого звернення і лише у разі виділення додаткових коштів з Державного бюджету України (а.с.9).
Як вказано в ч. 2 ст. 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Згідно з ч. 18 ст. 43 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» у разі якщо на момент призначення або виплати пенсії відбулася зміна розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення та/або були введені для зазначених категорій осіб нові щомісячні додаткові види грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення) та премії у розмірах, встановлених законодавством, пенсія призначається з урахуванням таких змін та/або нововведень, а призначена пенсія підлягає невідкладному перерахунку.
Постановою Кабінету Міністрів України №988 від 11.11.2015 року встановлено грошове забезпечення поліцейських Національної поліції, яке складається з посадового окладу, окладу за спеціальним званням, щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (підвищення посадового окладу, надбавки, доплати, які мають постійний характер), премій та одноразових додаткових видів грошового забезпечення.
Згідно з абзацом 2 пункту 15 розділу XI «Прикінцеві та перехідні положення» Закону України «Про Національну поліцію» (згідно з Законом України від 23.12.2015 № 900-VIII) за колишніми працівниками міліції, у тому числі пенсіонерами, а також членами їхніх сімей, іншими особами зберігаються пільги, компенсації і гарантії, передбачені цим Законом для колишніх поліцейських, членів їхніх сімей, інших осіб.
Як вказано в п. 1, 4 Порядку проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 13.02.2008 № 45 перерахунок раніше призначених відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" (далі - Закон) пенсій проводиться у разі прийняття рішення Кабінетом Міністрів України про зміну розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення для відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію за Законом (далі - особи), або у зв'язку із введенням для них нових щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, установлених законодавством. Перерахунок пенсії здійснюється на момент виникнення такого права і проводиться у строки, передбачені частинами другою і третьою статті 51 Закону. Якщо внаслідок перерахунку розмір зменшується, пенсія виплачується в раніше встановленому розмірі.
Відповідно до ч. 1-3 ст. 63 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» (в редакції, яка діяла на момент виникнення права на перерахунок пенсії) перерахунок раніше призначених пенсій військовослужбовцям, особам, які мають право на пенсію за цим Законом, та членам їх сімей у зв'язку із введенням в дію цього Закону провадиться за документами, що є у пенсійній справі, а також додатковими документами, поданими пенсіонерами на час перерахунку. Якщо пенсіонер згодом подасть додаткові документи, які дають право на подальше підвищення пенсії, то пенсія перераховується за нормами цього Закону. При цьому перерахунок провадиться за минулий час, але не більш як за 12 місяців з дня подання додаткових документів і не раніше, ніж з дня введення в дію цього Закону. Перерахунок пенсій особам начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ України (міліції), які мають право на пенсійне забезпечення або одержують пенсію на умовах цього Закону, здійснюється з урахуванням видів грошового забезпечення, щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, встановлених законодавством для поліцейських.
Зміни до статтей 43, 63 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» були внесені Законом України «Про внесення змін до деяких законів України щодо забезпечення гарантій соціального захисту колишніх працівників органів внутрішніх справ України та членів їхніх сімей» №900-VIII від 23 грудня 2015 року, який набрав чинності 29.12.2015. Таким чином з 29.12.2015 пенсіонери МВС (міліції) набули права на перерахунок пенсії з урахуванням грошового забезпечення у розмірах встановлених для поліцейських.
Згідно з ч. 3 ст. 51 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» перерахунок пенсій у зв'язку із зміною розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на такий перерахунок згідно з цим Законом, або у зв'язку із введенням для зазначених категорій осіб нових щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, встановлених законодавством, не проведений з вини органів Пенсійного фонду України та/або державних органів, які видають довідки для перерахунку пенсії, провадиться з дати виникнення права на нього без обмеження строком.
Відповідно до ч. 1 ст. 8 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» виплата пенсій, у тому числі додаткових пенсій, доплат, надбавок та підвищень до них, компенсаційних виплат, встановлених законодавством, звільненим із служби військовослужбовцям, особам, які мають право на пенсію за цим Законом, та членам їх сімей забезпечується за рахунок коштів Державного бюджету України.
Згідно з ст. 17 Закону України «Про виконання рішень та застосування практики Європейського суду з прав людини» суди застосовують при розгляді справ Конвенцію та практику Європейського суду з прав людини як джерело права.
Відповідно до правової позиції Європейського суду з прав людини, викладеної у п. 26 рішення "Кечко проти України" від 08.11.2005, та п. 24 рішення «Сук проти України» органи державної влади не можуть посилатися на відсутність коштів як на причину невиконання своїх зобов'язань.
За правовою позицією Європейського Суду з прав людини, викладеної у рішенні по справі "Суханов та Ільченко проти України" (Sukhanov and Ilchenko v. Ukraine) від 26.09.2014, за певних обставин "законне сподівання" на отримання "активу" також може захищатися статтею 1 Першого протоколу. Так, якщо суть вимоги особи пов'язана з майновим правом, особа, якій воно надане, може вважатися такою, що має "законне сподівання", якщо для такого права у національному законодавстві існує достатнє підґрунтя - наприклад, коли є усталена практика національних Судів, якою підтверджується його існування.
Таким чином, суд приходить до висновку, що право позивача на перерахунок пенсії є безперечним і забезпечення цього права становить суть взятих на себе державою зобов'язань. Відсутність в державному бюджеті України коштів на забезпечення виплати пенсії належного розміру не може бути причиною невиконання державою взятих на себе зобов'язань.
Ч. 2 ст.122 КАС України передбачено, що для звернення до адміністративного суду за захистом прав, свобод та інтересів особи встановлюється шестимісячний строк, який, якщо не встановлено інше, обчисляється з дня, коли особа, дізналася або повинна була дізнатися про порушення своїх прав, свобод чи інтересів.
Із матеріалів справи вбачається, що предметом оскарження є відмова відповідача у перерахунку та виплаті позивачу пенсії, яка викладена у листі управління від 13.10.2017 року № 829/П-15.
Таким чином, суд вважає, що про порушення свого права позивач дізнався після прийняття рішення відповідачем, вказаного вище, із адміністративним позовом позивач звернувся до суду 23.10.2017 року, тобто в межах строку для звернення до суду.
Крім того, підстави для перерахунку пенсії у позивача виникли на підставі Закону, а не його заяви, а тому виходячи з вищевикладеного, суд приходить до висновку про те, що наявні всі правові підстави для задоволення позову.
На підставі ст.ст. 19, 43 Конституції України, ст.ст. 8, 43, 51, 63 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» ст. 17 Закону України «Про виконання рішень та застосування практики Європейського суду з прав людини», керуючись ст.ст. 6, 77, 78, 241, 244, 246, 250, 254, 255 КАС України, суд,-
В И Р І Ш И В :
Адміністративний позов ОСОБА_1 до Головного Управління Пенсійного фонду України в Івано-Франківській області про визнання бездіяльності протиправною та зобов’язання вчинити дії - задовольнити.
Зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в Івано-Франківській області відповідно до ст. 63 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби та деяких інших осіб» на підставі довідки Ліквідаційної комісії УМВС України в Івано-Франківській області № /510/108/05/8-17 від 08.06.2017 року «про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії» провести з 01.01.2016 року перерахунок пенсії ОСОБА_1 з включенням до сум грошового забезпечення надбавки за особливо важливі завдання – 50% та премії 70% що входять до розрахунку пенсії ОСОБА_1, нарахувати та виплатити одноразово своєчасно недоотримані суми пенсії за минулий час без обмеження будь-яким строком, без обмеження максимального розміру пенсії (з урахуванням надбавок, підвищень, цільової грошової допомоги, індексації та інших доплат до пенсії, встановлених законодавством) на підставі Рішення Конституційного суду України від 20.12.2016 року № 7-рп/2016 «У справі за конституційним поданням ВСУ щодо відповідності Конституції України (конституційності) положення другого речення частини сьомої ст. 43, першого речення частини першої ст. 54 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби та деяких інших осіб».
Апеляційна скарга на рішення суду першої інстанції подається до Львівського Апеляційного адміністративного суду протягом 30 днів з дня проголошення.
Суддя Татарінова О.А.