
ЖИТОМИРСЬКИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
__________
10002, м-н Путятинський, 3/65, телефон/факс: (0412) 481-604, 481-637 e-mail: inbox@apladm.zt.court.gov.ua
Головуючий у 1-й інстанції: Міхненко С.Д.
Суддя-доповідач:Моніч Б.С.
ПОСТАНОВА
іменем України
"29" січня 2018 р. Справа № 283/1885/17
Житомирський апеляційний адміністративний суд у складі колегії:
головуючого судді Моніча Б.С.
суддів: Капустинського М.М.
Охрімчук І.Г.,
за участю секретаря судового засідання Кошиль О.Ю.,
позивача,
розглянувши у відкритому судовому засіданні апеляційну скаргу Коростенського об'єднаного управління Пенсійного фонду України в Житомирській області на постанову Малинського районного суду Житомирської області від "23" листопада 2017 р. у справі за позовом ОСОБА_4 до Коростенського об'єднаного управління Пенсійного фонду України в Житомирській області про визнання дій протиправними та зобов'язання вчинити певні дії , -
ВСТАНОВИВ:
11 жовтня 2017 року ОСОБА_4 подав до Малинського районного суду Житомирської області адміністративний позов, просив зобов'язати Коростенське об'єднане управління Пенсійного фонду України в Житомирській області призначити пенсію за віком на умовах, визначених статтею 55 Закону України №796-XII від 28.02.1991 року "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" зі зниженням пенсійного віку на шість років, з 13.07.2017 року.
Постановою Малинського районного суду Житомирської області від "23" листопада 2017 року задоволено адміністративний позов.
Зобов'язано Коростенське об'єднане управління Пенсійного фонду України в Житомирській області призначити ОСОБА_4 пенсію за віком на умовах, визначених статтею 55 Закону України №796-XII від 28.02.1991 року "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" з зниженням пенсійного віку на шість років, з 10.07.2017 року.
Вважаючи, що рішення суду першої інстанції ухвалено з порушенням норм матеріального та процесуального права, Коростенське об'єднане управління Пенсійного фонду України в Житомирській області звернулось з апеляційною скаргою, просить суд скасувати постанову суду першої інстанції та ухвалити нове рішення про відмову в задоволенні позовних вимог.
В обґрунтування заявлених вимог зазначає, що довідка №14 від 20.07.2012 року, видана Дочірнім підприємством "Вінницьке спеціалізоване управління №126 "Стальконструкція" ВАТ "Центростальконструкція", про підтвердження факту роботи в місті Коростень надана без посилання на первинні документи.
Розглянувши справу в межах, визначених статтею 311 Кодексу адміністративного судочинства України, заслухавши суддю-доповідача, перевіривши доводи апеляційної скарги, матеріали справи, дослідивши докази, проаналізувавши на підставі встановлених фактичних обставин справи правильність застосування судом першої інстанції норм законодавства, колегія суддів вважає, що апеляційна скарга не підлягає задоволенню з наступних підстав.
Матеріали справи свідчать, що ОСОБА_4 (ІНФОРМАЦІЯ_1) є потерпілим від наслідків Чорнобильської катастрофи категорії 3, що підтверджено посвідченням серії НОМЕР_1 від 12.08.1993 року, виданим Житомирською обласною державною адміністрацією (а.с.11).
З моменту аварії на Чорнобильській АЕС та до 31.07.1986 року працював та проживав в зоні гарантованого (добровільного) відселення, а станом на 01.01.1993 року працював та проживав в зоні посиленого радіоекологічного контролю понад 8 років.
04 липня 2017 року ОСОБА_4 подав до Коростенського об'єднаного управління Пенсійного фонду України в Житомирській області заяву, просив призначити пенсію за віком на умовах, визначених статтею 55 Закону України №796-XII від 28.02.1991 року "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" з зниженням пенсійного віку на шість років.
Листом Коростенського об'єднаного управління Пенсійного фонду України в Житомирській області №3030/032 від 13.07.2017 року відмовлено в призначенні зазначеної пенсії. Вказує, що довідка №14 від 20.07.2012 року, видана Дочірнім підприємством "Вінницьке спеціалізоване управління №126 "Стальконструкція" ВАТ "Центростальконструкція", про підтвердження факту роботи в місті Коростень надана без посилання на первинні документи та не надано документи, що підтверджують період проживання (роботи) на території радіоактивного забруднення.
Наведені обставини слугували підставою звернення позивача з адміністративним позовом до суду.
Розглядаючи питання про законність та обґрунтованість судового рішення, яким адміністративний позов задоволено, суд апеляційної інстанції враховує наступне.
Приписами норм статті 15 Закону України №1788-XII від 05.11.1991 року "Про пенсійне забезпечення" визначено, що умови, норми та порядок пенсійного забезпечення громадян, які постраждали від Чорнобильської катастрофи, визначаються Законом України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" або їм надається право на одержання пенсій на підставах, передбачених цим Законом.
Статтею 55 Закону України №796-XII від 28.02.1991 року "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" визначено умови надання пенсій за віком особам, які працювали або проживали на територіях радіоактивного забруднення.
Пунктом четвертим частини другої статті 55 Закону України №796-XII від 28.02.1991 року "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" визначено, що мають право на призначення пенсії з зниженням пенсійного віку на 3 роки та додатково 1 рік за 2 роки проживання, роботи, але не більше 6 років особи, які постійно проживали або постійно проживають чи постійно працювали або постійно працюють у зоні гарантованого добровільного відселення за умови, що вони за станом на 1 січня 1993 року прожили або відпрацювали у цій зоні не менше 3 років.
З зазначеної норми закону вбачаються альтернативні підстави для призначення пенсії з зниженням пенсійного віку: або постійне проживання, або постійна робота.
Частиною третьою статті 55 Закону України №796-XII від 28.02.1991 року "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" визначено, що призначення та виплата пенсій особам, які мають право на її одержання, провадиться відповідно до Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" і цього Закону.
Статтею 26 Закону України №1058-IV від 09.07.2003 року "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" визначено, що особи мають право на призначення пенсії за віком після досягнення віку 60 років за наявності страхового стажу не менше 15 років.
Статтею 44 Закону України №1058-IV від 09.07.2003 року "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" визначено, що заява про призначення (перерахунок) пенсії та необхідні документи подаються до територіального органу Пенсійного фонду або до уповноваженого ним органу чи уповноваженій особі в порядку, визначеному правлінням Пенсійного фонду за погодженням з спеціально уповноваженим центральним органом виконавчої влади у сфері праці та соціальної політики.
Перелік документів, що подаються до органу пенсійного фонду для призначення пенсії визначений Порядком подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" затверджений постановою Правління Пенсійного фонду України від 25.11.2005 року №22-1 (зареєстрований в Міністерстві юстиції України 27.12.2005 року за №1566/11846), з урахуванням змін внесених постановою Правління Пенсійного фонду України від 15.10.2009 року №23-1 (зареєстрованої в Міністерстві юстиції України 10.11.2009 року за №1050/17066).
Пунктом другим Порядку подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" до заяви про призначення пенсії за віком додаються документи: документ про присвоєння реєстраційного номера облікової картки платника податків заявнику; документи про стаж; довідка про заробітну плату особи за період страхового стажу до 01.07.2000 року, а починаючи з 01.07.2000 року індивідуальні відомості про застраховану особу надаються відділом персоніфікованого обліку за формою згідно з додатком 2, додатком 3; документи про місце проживання (реєстрації) особи; посвідчення потерпілого від Чорнобильської катастрофи та довідка про період (періоди) проживання (роботи) на цих територіях, видана органами місцевого самоврядування.
Згідно матеріалів справи, позивач є потерпілим внаслідок Чорнобильської катастрофи категорії 3, що підтверджено посвідченням серії НОМЕР_1 виданим 12.08.1993 року Житомирською обласною державною адміністрацією.
Згідно довідки №14 від 20.07.2012 року виданої Дочірнім підприємством "Вінницьке спеціалізоване управління №126 "Стальконструкція" ВАТ "Центростальконструкція" позивач дійсно проживав та працював в місті Коростень в період часу з 25.07.1984 року по 31.12.1992 року, виконуючи монтажні роботи на будівельних об'єктах.
Факт роботи позивача у вищезазначений період у м. Коростень також підтверджується наказами про відрядження працівників Дочірнього підприємства "Вінницьке спеціалізоване управління "Стальконструкція - 126" ( а.с. 18-33).
В судовому засіданні свідки ОСОБА_5 та ОСОБА_6 зазначили, що в період з 1984 по 1992 роки вони разом з позивачем були відкомандировані до м.Коростень, де постійно проживали та виконували будівельні роботи.
Відтак окремі розбіжності в первинних документах, а зокрема наказах, не спростовують встановлених судом обставин в тій частині, що наявного у позивача періоду роботи достатньо для зниження пенсійного віку на 6 років.
Так загальний період роботи у м.Коростень, згідно довідки складає 8 років 5 місяців 6 днів. Навіть, якщо виключити з цього періоди з 04.01.1987 року по 04.04.1987 року та періоди з 04.01.1988 року по 31.01.1988 року (3 місяці 27 днів), на що вказує апелянт, то загальний період роботи позивача дає йому на встановлення початкової величини на зниження пенсійного віку на 3 роки та додатково на 3 роки.
Відповідно постанови Кабінету Міністрів України №106 від 23.07.1991 року "Про організацію виконання постанов Верховної Ради Української РСР про порядок введення в дію законів Української РСР "Про правовий режим території, що зазнала радіоактивного забруднення внаслідок Чорнобильської катастрофи" та "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок чорнобильської катастрофи", місто Коростень Житомирської області входить до переліку населених пунктів, віднесених до зони гарантованого (добровільного) відселення.
Пунктом другим Порядку видачі посвідчень особам, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи, затвердженим постановою Кабінету Міністрів України від 20.01.1997 року №51 визначено, що посвідчення є документом, що підтверджує статус громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи, та надає право користуватися пільгами й компенсаціями, встановленими Законом України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи", іншими актами законодавства.
Надаючи правову оцінку зазначеним обставинам колегія суддів вказує, що оскільки належність позивача до особи потерпілої від Чорнобильської катастрофи категорії 3 ніким не оспорено, тому посвідчення є чинним і вказує, що позивач має право на користування пільгами, передбаченими Законом України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи", зокрема, призначення пенсії з зниженням пенсійного віку встановленого для одержання державних пенсій.
Подані позивачем документи не викликають сумнівів щодо його проживання в зоні гарантованого (добровільного) відселення, а тому відмова пенсійного органу в призначенні позивачу пенсії за віком на пільгових умовах з зменшенням пенсійного віку на шість років є необґрунтовано, що є підставою задоволення адміністративного позову.
Згідно з Порядком подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування", затвердженого Постановою Правління Пенсійного фонду України від 25.11.2005 року №22-1, звернення за призначенням пенсії може здійснюватися в будь-який час після виникнення права на пенсію або не раніше ніж за місяць до досягнення пенсійного віку. В даному випадку позивач звернувся до органів пенсійного фонду з дотриманням наведеної норми, а тому відповідач мав призначити йому пенсію з дня що настає за днем досягнення пенсійного віку, про що вірно вказав суд першої інстанції.
З огляду на зазначені обставини справи, колегія суддів погоджується з висновками суду першої інстанції про наявність достатніх підстав для задоволення позовних вимог.
Частиною першою статті 316 КАС України визначено, що суд апеляційної інстанції залишає апеляційну скаргу без задоволення, а рішення або ухвалу суду - без змін, якщо визнає, що суд першої інстанції правильно встановив обставини справи та ухвалив судове рішення з додержанням норм матеріального і процесуального права.
Доводи апеляційної скарги зазначених висновків суду першої інстанції не спростовують та не містять фактів невірного застосування судом норм матеріального та процесуального права, а тому підстави для скасування судового рішення відсутні.
Керуючись ст.ст. 308, 310, 315 316, 321, 322, 325, 329 КАС України, суд, -
ПОСТАНОВИВ:
Апеляційну скаргу Коростенського об'єднаного управління Пенсійного фонду України в Житомирській області залишити без задоволення, постанову Малинського районного суду Житомирської області від "23" листопада 2017 р. без змін.
Постанова набирає законної сили з дати її прийняття та може бути оскаржена протягом тридцяти днів з дня її проголошення шляхом подачі касаційної скарги безпосередньо до Верховного Суду.
Головуючий суддя Б.С. Моніч
судді: М.М. Капустинський
І.Г. Охрімчук
Повне судове рішення складено "07" лютого 2018 р.