
Р І Ш Е Н Н Я
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
26.01.2018 Справа №607/8937/17
Тернопільський міськрайонний суд Тернопільської області
в складі:
головуючого Ромазана В.В.
за участю секретаря Буцик О.П.
розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду в м. Тернополі цивільну справу за позовом Управління соціального захисту населення Тернопільської районної державної адміністрації до ОСОБА_1, третя особа Управління Західного офісу Держаудитслужби в Тернопільській області про стягнення надміру виплаченої щомісячної адресної допомоги особі, яка переміщена з тимчасово окупованої території України та районів проведення антитерористичної операції, для покриття витрат на проживання, в тому числі на оплату житлово-комунальних послуг, -
В С Т А Н О В И В:
Управління соціального захисту населення Тернопільської районної державної адміністрації звернулося до суду з позовом до ОСОБА_1, третя особа Управління Західного офісу Держаудитслужби в Тернопільській області про стягнення надміру виплаченої щомісячної адресної допомоги особі, яка переміщена з тимчасово окупованої території України та районів проведення антитерористичної операції, для покриття витрат на проживання, в тому числі на оплату житлово-комунальних послуг, посилаючись на те, що згідно заяви відповідача йому було призначено та виплачено щомісячну адресну допомогу як особі, яка переміщується з тимчасово окупованої території України, районів проведення антитерористичної операції та населених пунктів, що розташовані на лінії зіткнення, для покриття витрат на проживання, в тому числі на оплату житлово-комунальних послуг в сумі1 326 грн. з 03.11.2015 року по 02.01.2016 року, в сумі 1 105 грн. з 03.01.2016 року по 02.03.2016 року та в сумі 884 грн. з 03.03.2016 року по 02.05.2016 року і з 05.05.2016 року по 30.10.2016 року. В результаті проведення Управлінням Західного офісу Держаудитслужби в Тернопільській області 30.12.2016 року ревізії окремих питань дотримання вимог законодавства в частинні законності проведення видатків за рахунок коштів державного бюджету за КПКВ 2501480 «Надання щомісячної адресної допомоги особам, які переміщуються з тимчасово окупованої території України та районів проведення антитерористичної операції, для покриття витрат на проживання, в тому числі на оплату житлово-комунальних послуг» було встановлено, що ОСОБА_1 в порушення абз.2, п.3, ч.2. ст. 9 Закону України «Про забезпечення прав і свобод внутрішньо переміщених осіб» від 20.10.2014 року №1706-VII (зі змінами), за три дні до дня виїзду до покинутого місця проживання не повідомила Управління, що згідно абз.2 п.5 ч.1 ст.12 Закону України «Про забезпечення прав і свобод внутрішньо переміщених осіб» дає підстави вважати, що переміщена особа повернулась до покинутого місця проживання та перебувала там більше 60 днів. На підставі викладеного позивач просить суд стягнути з відповідача в користь позивача 3 593,03 грн. надміру виплаченої допомоги.
Представник Управління соціального захисту населення Тернопільської районної державної адміністрації в судове засідання подала суду заяву із клопотанням про розгляд справи її у відсутності, позовні вимоги підтримує повністю та просить суд їх задовольнити.
Відповідач ОСОБА_1в судове засідання повторно не з’явився, хоча належним чином повідомлявся про дату, час та місце судового розгляду, що підтверджується документально.
Відповідно до ч.4 ст.223 ЦПК України, у разі повторної неявки в судове засідання відповідача, повідомленого належним чином, суд вирішує справу на підставі наявних у ній даних чи доказів (постановляє заочне рішення), якщо позивач не заперечує проти такого вирішення справи.
Таким чином, суд зі згоди позивача ухвалює рішення при заочному розгляді справи, що відповідає вимогам ст.280 ЦПК України.
Представник третьої особи Управління Західного офісу Держаудитслужби в Тернопільській області в судове засідання не з’явився з невідомих на те суду причин.
Суд, дослідивши та оцінивши докази по справі, встановив.
Згідно Порядку «Про надання щомісячної адресної допомоги внутрішньо переміщеним особам для покриття витрат на проживання, в тому числі на оплату житлово-комунальних послуг» затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 01.10.2014р. № 505 з наступними змінами і доповненнями, ОСОБА_103.11.2015 року звернувся із заявою для призначення щомісячної адресної допомоги особам, які переміщуються з тимчасово окупованої території України та районів проведення антитерористичної операції, для покриття витрат на проживання, в тому числі на оплату житлово-комунальних послуг та рішенням управління соціального захисту населення Тернопільської районної державної адміністрації від 12.11.2015 року призначено допомогу переміщеним особам на проживання, в тому числі на оплату житлово-комунальних послуг в сумі в сумі 1 326 грн. з 03.11.2015 року по 02.01.2016 року, в сумі 1 105 грн. з 03.01.2016 року по 02.03.2016 року та в сумі 884 грн. з 03.03.2016 року по 02.05.2016 року.
Окрім цього, рішенням управління соціального захисту населення Тернопільської районної державної адміністрації від 11.05.2016 року ОСОБА_1 було призначено допомогу переміщеним особам на проживання, в тому числі на оплату житлово-комунальних послуг в сумі 884 грн. з 05.05.2016 року по 30.10.2016 року на підставі заяви відповідача від 05.05.2016 року.
Також, рішенням управління соціального захисту населення Тернопільської районної державної адміністрації від 12.09.2016 року ОСОБА_1 було призначено допомогу переміщеним особам на проживання, в тому числі на оплату житлово-комунальних послуг в сумі 884 грн. з 05.05.2016 року по 04.11.2016 року.
В результаті проведення Управлінням Західного офісу Держаудитслужби в Тернопільській області 30.12.2016 року ревізії окремих питань дотримання вимог законодавства в частинні законності проведення видатків за рахунок коштів державного бюджету за КПКВ 2501480 «Надання щомісячної адресної допомоги особам, які переміщуються з тимчасово окупованої території України та районів проведення антитерористичної операції, для покриття витрат на проживання, в тому числі на оплату житлово-комунальних послуг» виявлено, що відповідач ОСОБА_1, в порушення вимог абз.2 п.3 ч.2. ст. 9 Закону України «Про забезпечення прав і свобод внутрішньо переміщених осіб» від 20.10.2014 року №1706-VII (зі змінами), за три дні до дня виїзду до покинутого місця проживання не повідомив Управління, що згідно абз.2 п.5 ч.1 ст. 12 Закону України «Про забезпечення прав і свобод внутрішньо переміщених осіб» дає підстави вважати, що переміщена особа повернулась до покинутого місця проживання та перебувала там більше 60 днів.
Згідно з постанови від 01.10.2014 року №505 з наступними змінами та доповненнями, ОСОБА_1 було проведено перерахунок розміру адресної допомоги, та нараховано до повернення – 3 593 грн. 03 коп.
17.01.2017 року за вих.№1/183/06/01-16 Управлінням соціального захисту населення Тернопільської районної державної адміністрації відповідачу ОСОБА_1 направлено повідомлення про повернення надміру виплаченої адресної допомоги розмірі 3 593 грн. 03 коп.
Відповідно до ст.18 Закону України «Про забезпечення прав і свобод громадян та правовий режим на тимчасово окупованій території України» громадянам України гарантується дотримання у повному обсязі їхніх прав і свобод, передбачених Конституцією України, у тому числі соціальних, трудових, виборчих прав та права на освіту, після залишення ними тимчасово окупованої території. Гарантії прав, свобод та законних інтересів осіб, які переселилися з тимчасово окупованої території України та перебувають на території України на законних підставах, визначаються Законом України «Про забезпечення прав і свобод внутрішньо переміщених осіб».
Згідно ч.1 ст.9 зазначеного Закону внутрішньо переміщена особа має право, зокрема на: сприяння органами державної виконавчої влади, органами місцевого самоврядування та суб'єктами приватного права у пошуку та возз'єднанні членів сімей, які втратили зв'язок внаслідок внутрішнього переміщення; безпечні умови життя і здоров'я; створення належних умов для її постійного чи тимчасового проживання; забезпечення органами державної виконавчої влади, органами місцевого самоврядування та суб'єктами приватного права можливості безоплатного тимчасового проживання (за умови оплати особою вартості комунальних послуг) протягом шести місяців з моменту взяття на облік внутрішньо переміщеної особи; для багатодітних сімей, інвалідів, осіб похилого віку цей термін може бути продовжено.
Пунктом 2 Порядку «Про надання щомісячної адресної допомоги внутрішньо переміщеним особам для покриття витрат на проживання, в тому числі на оплату житлово-комунальних послуг», затвердженим постановою Кабінету Міністрів України від 01 жовтня 2014 року передбачено, що грошова допомога надається внутрішньо переміщеним особам, які стоять на обліку в структурних підрозділах з питань соціального захисту населення районних, районних у м. Києві держадміністрацій, виконавчих органах з питань соціального захисту населення міських, районних у містах (у разі утворення) рад (далі - уповноважені органи), з дня звернення за її призначенням і виплачується по місяць зняття з такого обліку включно, але не більше ніж шість місяців.
Згідно пункту 11 зазначеного Порядку передбачено обов'язок уповноваженого представника сім»ї, якому призначено грошову допомогу, повідомляти уповноваженому органу про зміну обставин, які впливають на призначення грошової допомоги, протягом трьох днів з дня настання таких обставин. Суми грошової допомоги, виплачені надміру внаслідок подання документів з недостовірними відомостями, повертаються уповноваженим представником сім»ї на вимогу уповноваженого органу. У разі відмови добровільного повернення надміру перерахованих сум грошової допомоги вони стягуються у судовому порядку.
Відповідно до п. 12 Порядку, виплата грошової допомоги припиняється наступного місяця у разі виявлення уповноваженим органам факту подання недостовірної інформації або неповідомлення про зміну обставин, які впливають на призначення грошової допомоги. Також, згідно п.п.5. п.1 ст. 12 Закону України «Про забезпечення прав і свобод громадян та правовий режим на тимчасово окупованій території України» підставою вважати, що переміщена особа повернулась до покинутого місця постійного проживання є її відсутність понад 60 днів.
Частиною 2 ст. 9 Закону України «Про забезпечення прав і свобод внутрішньо переміщених осіб» передбачені обов'язки внутрішньо переміщених осіб, зокрема, у разі виявлення подання внутрішньо переміщеною особою завідомо неправдивих відомостей для отримання довідки про взяття на облік, вона зобов'язана відшкодувати фактичні витрати, понесені за рахунок державного та місцевих бюджетів у результаті реалізації прав, передбачених цим Законом.
У відповідності до ст. 1212 ЦК України особа, яка набула майно або зберегла його у себе за рахунок іншої особи (потерпілого) без достатньої правової підстави (безпідставно набуте майно), зобов'язана повернути потерпілому це майно. Особа зобов’язана повернути майно і тоді, коли підстава, на якій воно було набуте, згодом відпала. Положення цієї глави застосовуються незалежно від того, чи безпідставне набуття або збереження майна було результатом поведінки набувача майна, потерпілого, інших осіб чи наслідком події. Положення цієї глави застосовуються також до вимог про: 1) повернення виконаного за недійсним правочином; 2) витребування майна власником із чужого незаконного володіння; 3) повернення виконаного однією із сторін у зобов'язанні; 4) відшкодування шкоди особою, яка незаконно набула майно або зберегла його у себе за рахунок іншої особи.
Згідно вимог ст.1215 ЦК України, не підлягає поверненню безпідставно набуті, зокрема, допомоги та інші грошові суми, надані фізичній особі як засіб до існування, якщо їх виплата проведена фізичною або юридичною особою добровільно, за відсутності рахункової помилки з її боку і недобросовісності з боку набувача.
Тобто не може бути витребувано у особи, як безпідставно набуте майно, грошові кошти, сплачені їй у якості встановленої законодавством грошової допомоги, якщо їх виплачено добровільно, відсутні рахункові помилки та недобросовісність з боку набувача.
В судовому засіданні встановлено, що відповідач діяв недобросовісно, оскільки не виконав обов’язки, покладені на нього п.11 Порядку надання щомісячної адресної допомоги внутрішньо переміщеним особам для покриття витрат на проживання, в тому числі на оплату житлово-комунальних послуг, щодо інформування державних органів про зміну обставин, які впливають на виплату коштів допомоги, а саме в 3-х денний термін не повідомив позивача про зміну обставин, які впливають на виплату коштів, а саме виїзд до покинутого місця проживання, отже в силу ст. 1212 ЦК України, одержані ним внаслідок вказаної недобросовісності кошти, мають бути повернуті, як такі, що одержані без належної правової підстави.
Враховуючи вищевикладене, суд вважає, що позовні вимоги Управління соціального захисту населення Тернопільської районної державної адміністрації підлягають до задоволення.
Згідно ч.6 ст.141 ЦПК України, суд стягує з відповідача на користь держави судовий збір в розмірі 1600 гривень.
На підставі наведеного, керуючись ст.ст..4, 13, 82, 141, 263, 265, 280-284, 289 ЦПК України, ст. ст. 1212, 1215 ЦК України, Законом України «Про забезпечення прав і свобод внутрішньо переміщених осіб», суд, -
В И Р І Ш И В:
Позов Управління соціального захисту населення Тернопільської районної державної адміністрації до ОСОБА_1, третя особа Управління Західного офісу Держаудитслужби в Тернопільській області про стягнення надміру виплаченої щомісячної адресної допомоги особі, яка переміщена з тимчасово окупованої території України та районів проведення антитерористичної операції, для покриття витрат на проживання, в тому числі на оплату житлово-комунальних послуг - задовольнити.
Стягнути ізОСОБА_1 (фактичне місце проживання ІНФОРМАЦІЯ_1, зареєстрований: ІНФОРМАЦІЯ_2 АРК, ІПН:НОМЕР_1) в користь Управління соціального захисту населення Тернопільської районної державної адміністрації (код ЄДРПОУ: 03195518, р/р 35217070013410, МФО 820172) 3 593 (три тисячі п’ятсот дев’яносто три) грн. 03 коп. надміру виплаченої щомісячної адресної допомоги особі, яка переміщена з тимчасово окупованої території України та районів - проведення антитерористичної операції, для покриття витрат на проживання, в тому числі на оплату житлово-комунальних послуг.
Стягнути з ОСОБА_1 в користь держави 1 600 (одну тисячу шістсот) грн. судового збору.
Рішення може бути переглянуте Тернопільським міськрайонним судом Тернопільської області за письмовою заявою відповідача, поданою протягом тридцяти днів з дня його проголошення.
Учасник справи, якому повне заочне рішення суду не було вручене у день його проголошення, має право на поновлення пропущеного строку на подання заяви про його перегляд - якщо така заява подана протягом двадцяти днів з дня вручення йому повного заочного рішення суду.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після розгляду справи апеляційним судом.
Рішення суду може бути оскаржене в апеляційному порядку, визначеному підпунктом 15.5 пункту 15 Розділу XIII «Перехідні положення» ЦПК України, до апеляційного суду Тернопільської області шляхом подачі апеляційної скарги через Тернопільський міськрайонний суд Тернопільської області.
Апеляційна скарга на рішення суду подається шляхом подання апеляційної скарги протягом тридцяти днів з дня його проголошення. Учасник справи, якому повне рішення суду не було вручено у день його проголошення або складення, має право на поновлення пропущеного строку на апеляційне оскарження, якщо апеляційна скарга подана протягом тридцяти днів з дня вручення повного рішення суду.
Головуючий суддяОСОБА_2