Рішення № 72058076, 05.02.2018, Галицький районний суд м. Львова

Дата ухвалення
05.02.2018
Номер справи
461/8668/17
Номер документу
72058076
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України

Справа №461/8668/17

Р І Ш Е Н Н Я

І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И

05 лютого 2018 року Галицький районний суд м. Львова в складі:

головуючого – судді Стрельбицького В.В.,

за участю секретаря Збожної О.Р.,

позивача ОСОБА_1,

представника відповідача ОСОБА_2,

розглянувши у відкритому судовому засіданні в м. Львові справу за адміністративним позовом ОСОБА_1 до Головного Управління Пенсійного фонду України у Львівській області про зобов’язання до вчинення дій,

встановив:

позивач звернувся до суду з позовом до Головного управління пенсійного фонду України у Львівській області, в якому просить зобов’язати відповідача здійснити перерахунок та виплачувати з 01 січня 2016 року пенсії, відповідно до Закону України «Про внесення змін до деяких законів України щодо забезпечення гарантій соціального захисту колишніх працівників органів внутрішніх справ України та членів їх сімей» №900-VІІ від 23 грудня 2015 року, статті 63 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» №2262-ХІІ, на підставі довідки Ліквідаційної комісії ГУМВС України у Львівській області від 01.05.2017 року №91-2283, виходячи із зазначеного у ній розміру грошового забезпечення, а також виплатити ОСОБА_1 недоотриману різницю, що виникла після перерахунку пенсії з 01 січня 2016 року.

В обґрунтування позову покликається на те, що з 03.01.2012 року він є пенсіонером органів внутрішніх справ України та перебуває на пенсійному обліку в Головному управлінні Пенсійного фонду України у Львівській області, та отримує довічну щомісячну пенсію, у відповідності до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби та деяких інших осіб». 23.12.2015 року Законом України «Про внесення змін до деяких законів України щодо забезпечення гарантій соціального захисту колишніх працівників органів внутрішніх справ України та членів їх сімей» були внесені зміни, що дають позивачу право на перерахунок пенсії з урахуванням грошового забезпечення, встановленого для поліцейських. 01.05.2017 року Ліквідаційна комісія ГУМВС України у Львівській області підготувала та скерувала відповідачу довідку №91-02283 про грошове забезпечення для перерахунку пенсії позивачу. Однак, звернувшись до відповідача з інформаційним запитом щодо здійснення йому перерахунку пенсії, листом ГУ ПФ України у Львівській області від 04.12.2017 року №14784/03-25 позивача повідомлено, що долучення довідки про грошове забезпечення до його пенсійної справи, здійснення перерахунку та виплати йому пенсії буде проведено після виділення додаткових коштів з Державного бюджету України, а тому надати копію розпорядження про перерахунок його пенсії є неможливим. Вважає такі дії відповідача неправомірними. Просить позов задоволити.

Позивач в судовому засіданні позов підтримав, дав пояснення аналогічні доводам, викладеним у позові. Просить позов задоволити.

Представник відповідача в судовому засіданні позов заперечила з підстав, викладених у відзиві на позов. Просить відмовити в задоволенні позову.

Дослідивши матеріали справи, заслухавши пояснення сторін, оцінивши надані докази, суд приходить до висновку, що позов підлягає до задоволення, виходячи з наступного.

Відповідно до ч.1 ст.2 Кодексу адміністративного судочинства України, завданням адміністративного судочинства є справедливе, неупереджене та своєчасне вирішення судом спорів у сфері публічно-правових відносин з метою ефективного захисту прав, свобод та інтересів фізичних осіб, прав та інтересів юридичних осіб від порушень з боку суб’єктів владних повноважень.

Кожна особа має право в порядку, встановленому цим Кодексом, звернутися до адміністративного суду, якщо вважає, що рішенням, дією чи бездіяльністю суб’єкта владних повноважень порушені її права, свободи або законні інтереси (ч.1 ст.5 КАС України).

Як встановлено судом, ОСОБА_1 з 03.01.2012 року є пенсіонером органів внутрішніх справ України та отримує довічну щомісячну пенсію за вислугу років в порядку та на умовах Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби та деяких інших осіб» /а.с.5/.

01.05.2017 року Ліквідаційна комісія ГУМВС України у Львівській області підготувала та скерувала відповідачу довідку №91-02283 про грошове забезпечення для перерахунку пенсії ОСОБА_1 /а.с.6/.

Однак, листом ГУ ПФ України у Львівській області від 04.12.2017 року №14784/03-25, у відповідь на інформаційний запит ОСОБА_1, останнього повідомлено, що здійснення перерахунку та виплати йому пенсії буде проведено після виділення додаткових коштів з Державного бюджету України, а тому надати копію розпорядження про перерахунок його пенсії є неможливим. /а.с.8/.

Отож, як випливає з вищеописаного, відповідач жодним чином не ставить під сумнів право позивача на перерахунок, призначеної йому пенсії, однак фактично не здійснює перерахунку та виплати.

Відповідно до ч.16 ст.43 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби та деяких інших осіб» №2262-12 у редакції зі змінами, внесеними Законом України «Про внесення змін до деяких законів України щодо забезпечення гарантій соціального захисту колишніх працівників органів внутрішніх справ України та членів їх сімей» №900-VІІІ, у разі якщо на момент призначення або виплати пенсії відбулася зміна розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення та/або були введені для зазначених категорій осіб нові щомісячні додаткові види грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення) та премії у розмірах, встановлених законодавством, пенсія призначається з урахуванням таких змін та/або нововведень, а призначена пенсія підлягає невідкладному перерахунку.

Згідно ч.3 ст.63 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби та деяких інших осіб» №2262-12, перерахунок пенсій особам начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ України (міліції), які мають право на пенсійне забезпечення або одержують пенсію на умовах цього Закону, здійснюється з урахуванням видів грошового забезпечення, щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, встановлених законодавством для поліцейських.

Статтею 8 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби та деяких інших осіб» встановлено, що виплата пенсій, у тому числі додаткових пенсій, доплат, надбавок та підвищень до них, компенсаційних виплат, встановлених законодавством, звільненим із служби військовослужбовцям, особам, які мають право на пенсію за цим Законом, та членам їх сімей забезпечується за рахунок коштів Державного бюджету України.

Призначення і виплата пенсій особам, зазначеним у статті 1-2 цього Закону, здійснюються органами Пенсійного фонду України (ст.10 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби та деяких інших осіб»).

Відповідно до ч.2 ст.19 Конституції України, органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов’язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та Законами України.

Одночасно, положення статей 8, 10, 63 Закону №2262-12 не пов’язують перерахунок пенсії з виділенням додаткових коштів з Державного бюджету України, а вимоги про такий перерахунок носять імперативний характер.

При цьому, суд відхиляє доводи відповідача на відсутність коштів у Державному бюджеті України для здійснення перерахунку пенсії, з огляду на сталу практику Європейського суду з прав людини, яка відповідно до ст.17 Закону України «Про виконання рішень та застосування практики Європейського суду з прав людини» є джерелом права та відповідно до якої реалізація особою права, що пов'язане з отриманням матеріальних благ за рахунок бюджетних коштів, яке базується на спеціальних та чинних на час виникнення спірних правовідносин нормативно-правових актах національного законодавства, не може бути поставлено у залежність від бюджетних асигнувань п.23 (справи «Кечко проти України»).

Отож, з вищевикладеного випливає, що бездіяльність відповідача щодо нездійснення перерахунку пенсії не відповідає вимогам чинного законодавства та є неправомірною.

Відповідно до ч.2 ст.77 КАС України, в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб’єкта владних повноважень обов’язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача. У таких справах суб’єкт владних повноважень не може посилатися на докази, які не були покладені в основу оскаржуваного рішення, за винятком випадків, коли він доведе, що ним було вжито всіх можливих заходів для їх отримання до прийняття оскаржуваного рішення, але вони не були отримані з незалежних від нього причин.

Таким чином, враховуючи те, що права позивача були грубо порушені внаслідок незаконної бездіяльності відповідача, який належним чином не виконав покладених на нього вищенаведеними нормативними актами обов’язків, суд приходить до переконання про підставність та обгрунтованість позовних вимог, так як доводи позивача знайшли своє підтвердження в судовому засіданні та не спростовані відповідачем, а тому позов підлягає задоволенню.

Згідно ч.1 ст.139 КАС України, при задоволенні позову сторони, яка не є суб’єктом владних повноважень, всі судові витрати, які підлягають відшкодуванню або оплаті відповідно до положень цього Кодексу, стягуються за рахунок бюджетних асигнувань суб’єкта владних повноважень, що виступав відповідачем у справі, або якщо відповідачем у справі виступала його посадова чи службова особа.

Відповідно до ч.1 ст.382 КАС України, суд, який ухвалив судове рішення в адміністративній справі, може зобов’язати суб’єкта владних повноважень, не на користь якого ухвалене судове рішення, подати у встановлений судом строк звіт про виконання судового рішення.

Керуючись ст.ст.241-246, 382 КАС України, суд,

вирішив:

Позов задоволити.

Зобов’язати Головне Управління Пенсійного фонду України у Львівській області здійснити перерахунок та виплачувати з 01 січня 2016 року пенсії ОСОБА_1, відповідно до Закону України «Про внесення змін до деяких законів України щодо забезпечення гарантій соціального захисту колишніх працівників органів внутрішніх справ України та членів їх сімей» №900-VІІ від 23 грудня 2015 року, статті 63 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» №2262-ХІІ, на підставі довідки Ліквідаційної комісії ГУМВС України у Львівській області від 01.05.2017 року №91-2283, виходячи із зазначеного у ній розміру грошового забезпечення, а також виплатити ОСОБА_1 недоотриману різницю, що виникла після перерахунку пенсії з 01 січня 2016 року.

Стягнути з Головного Управління Пенсійного фонду України у Львівській області за рахунок бюджетних асигнувань на користь ОСОБА_1 640 (шістсот сорок) гривень – судових витрат.

Зобов’язати Головне Управління Пенсійного фонду України у Львівській області подати до Галицького районного суду м. Львова у десятиденний строк з дня набрання рішенням законної сили звіт про його виконання.

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Учасники справи, а також особи, які не брали участі у справі, якщо суд вирішив питання про їхні права, свободи, інтереси та (або) обов’язки, мають право оскаржити в апеляційному порядку рішення суду першої інстанції повністю або частково, крім випадків, встановлених Кодексом адміністративного судочинства України.

Апеляційна скарга на рішення суду подається протягом тридцяти днів з дня його проголошення. Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини рішення суду, або розгляду справи в порядку письмового провадження, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.

Учасник справи, якому повне рішення суду не було вручено у день його проголошення або складення, має право на поновлення пропущеного строку на апеляційне оскарження якщо апеляційна скарга подана протягом тридцяти днів з дня вручення йому повного рішення суду.

Головуючий

суддя: Стрельбицький В.В.

Повний текст рішення виготовлено 07.02.2018 року.