
донецький апеляційний господарський суд
пр. Науки, 5, м. Харків, 61022, тел. (057) 702-00-72
Е-mail: inbox@dna.arbitr.gov.ua
Постанова
Іменем України
29.01.2018 року справа №908/2130/17
Донецький апеляційний господарський суд у складі колегії суддів:
головуючий: судді: За участю представників сторін: від апелянта від боржника від ліквідатора ОСОБА_1 ОСОБА_2, ОСОБА_3 не з’явились; не з’явились; ОСОБА_4 (адвокат) – за довіреністю б/н від 05.01.2018 року; розглянувши апеляційну скаргу Головного управління ДФС у Дніпропетровській області, м. Дніпро на постанову Господарського суду Запорізької області від08.11.2017 рокуу справі№908/2130/17 (суддя Сушко Л.М.)за заявою боржникаТовариства з обмеженою відповідальністю "ТД "Укрднепротрейд", м. Запоріжжя ліквідаторОСОБА_5, м. Запоріжжя пробанкрутство
В С Т А Н О В И В:
Постановою Господарського суду Запорізької області від 08.11.2017 року у справі №908/2130/17 Товариство з обмеженою відповідальністю "ТД "Укрднепротрейд" (далі за текстом - ТОВ "ТД "Укрднепротрейд") визнано банкрутом, відкрито ліквідаційну процедуру, ліквідатором призначено голову ліквідаційної комісії ОСОБА_5, інше.
Не погодившись з постановою прийнятою господарським судом першої інстанції, до Донецького апеляційного господарського суду з апеляційною скаргою звернулось Головне управління ДФС у Дніпропетровській області, яке просить скасувати постанову Господарського суду Запорізької області від 08.11.2017 року у справі №908/2130/17 та припинити провадження у справі про банкрутство ТОВ "ТД "Укрднепротрейд".
У поданій апеляційній скарзі Головне управління ДФС у Дніпропетровській області, посилаючись на порушення господарським судом норм матеріального та процесуального права, неповне з'ясування обставин, що мають значення для справи, зазначає, що постанова господарського суду містить лише інформацію про проміжний ліквідаційний баланс станом на 18.09.2017 року відповідно до якого кредиторська заборгованість складає 218641,45 грн., основні засоби, товарно-матеріальні цінності, готова продукція, оборотні активи та дебіторська заборгованість – відсутні. Відповідно до фінансового звіту боржника (на 31.03.2017р.) активи складають 15634,9 тис.грн., нерозподілений прибуток складає 2325,4 тис.грн., у той час як пасив боржника складає лише 13307,5 тис.грн., тобто боржник значно збільшив обсяги господарської діяльності, що може вказувати на платоспроможність боржника. Також, скаржник зазначає, що показники доходу від будь-якої діяльності відповідно до податкової декларації з податку на прибуток підприємства за 2015 рік складають 108960123,00 грн., показники доходу від будь-якої діяльності відповідно до податкової декларації з податку на прибуток підприємства за 2016 рік складають 174359742,00 грн. Остання податкова декларація з податку на додану вартість була подана боржником за грудень 2016 року із показниками операцій на загальну суму 22625115,00 грн., що вказує на активну господарську діяльність боржника та суттєве зменшення обсягу заборгованості боржника.
Скаржник вважає, що зі змісту оскаржуваної постанови не вбачається, що мало місце дослідження судом фінансового становища боржника, з'ясування ознак його неплатоспроможності, встановлення обставин можливості задоволення боржником визнаних судом вимог кредиторів лише після застосування ліквідаційної процедури та відповідно наявності достатніх підстав для визнання боржника банкрутом і відкриття ліквідаційної процедури.
При цьому, фіскальний орган був позбавлений права провести документальну позапланову перевірку, у зв'язку із тим, що боржник та його посадові особи не знаходяться за юридичною адресою, що підтверджується Актом №8955/04-36-14-11/39750161 від 11.08.2017 року.
В порушення ч. 7 ст. 111 Цивільного кодексу України ліквідаційна комісія (ліквідатор) не забезпечила надання документів на перевірку контролюючому органу.
Враховуючи особливості процедури банкрутства за ст. 95 Закону України "Про відновлення платоспроможності боржника або визнання його банкрутом" правовий статус Головного управління ДФС у Дніпропетровській області, як контролюючого органу, передбачений нормами цивільного та податкового законодавства, а також той факт, що ліквідаційна комісія не забезпечила надання документів на перевірку контролюючому органу, то право скаржника підлягає судовому захисту.
Протоколом автоматизованого розподілу судової справи між суддями від 27.112017 року для розгляду апеляційної скарги сформовано колегію суддів, яку визначено у наступному складі: ОСОБА_1 – головуючий (суддя-доповідач), судді Будко Н.В., Сгара Е.В.
Ухвалою Донецького апеляційного господарського суду від 29.11.2017 року апеляційну скаргу прийнято до провадження та призначено до розгляду на 10.01.2018 року об 11 год. 30 хв.
Колегія суддів зазначає, що Законом України "Про внесення змін до Господарського процесуального кодексу України (далі за текстом – ГПК України), Цивільного процесуального кодексу України, Кодексу адміністративного судочинства України та інших законодавчих актів" від 03.10.2017 року №2147-19 були внесені зміни та викладено Господарський процесуальний кодекс України у новій редакції, п. 9 Перехідних положень якого передбачає, що справи у судах першої та апеляційної інстанцій, провадження у яких порушено до набрання чинності цією редакцією Кодексу, розглядаються за правилами, що діють після набрання чинності цією редакцією Кодексу.
За таких обставин, зазначена справа розглядається апеляційним судом за правилами, викладеними у ГПК України, в редакції, яка набула чинності 15.12.2017 року.
Ухвалою Донецького апеляційного господарського суду від 10.01.2018 року розгляд апеляційної скарги відкладено на 24.01.2018 року об 11 год. 50 хв.
В запереченнях на апеляційну скаргу, які надійшли через канцелярію суду 10.01.2018 року від ТОВ "ТД "Укрднепротрейд", представник ліквідатора просить відмовити у задоволенні апеляційної скарги, постанову господарського суду залишити без змін, як таку, що відповідає чинному законодавству. Зазначає, що судом першої інстанції були належним чином досліджені усі відповідні докази проведення ліквідаційної процедури, в т.ч. направлення на адресу Головного управління ДФС у Дніпропетровській області проміжного ліквідаційного балансу та повідомлення про припинення юридичної особи за формою 8-ОПП. Крім того, на думку представника ліквідатора, оскільки апелянт не є кредитором ТОВ "ТД "Укрднепротрейд" у розумінні ст. 1 Закону України "Про відновлення платоспроможності боржника або визнання його банкрутом", то його права не порушуються оскаржуваною постановою.
У зв'язку із неможливістю розгляду справи через відсутність електропостачання у приміщенні Донецького апеляційного господарського суду 24.01.2018 року, судове засідання у справі №908/2130/17, призначене на 24.01.2018 року об 11 год 50 хв. не відбулося.
Ухвалою Донецького апеляційного господарського суду від 25.01.2018 року призначено розгляд апеляційної скарги на 29.01.2018 року об 09 год. 15 хв.
На підставі розпорядження керівника апарату Донецького апеляційного господарського суду №99/2018 від 26.01.2018 року, у зв'язку із перебуванням у відпустці судді-члена колегії ОСОБА_6 на дату розгляду апеляційної скарги, призначено повторний автоматизований розподіл справи №908/2130/17.
Протоколом автоматичної зміни складу колегії суддів від 26.01.2018 року для розгляду апеляційної скарги сформовано нову колегію суддів, яку визначено у наступному складі: ОСОБА_1 – головуючий (суддя-доповідач), судді Дучал Н.М., Сгара Е.В.
Присутній у судовому засіданні 29.01.2018 року, яке проводилось в режимі відеоконференції з Господарським судом Дніпропетровської області, представник ліквідатора ТОВ "ТД "Укрднепротрейд" заперечував проти задоволення апеляційної скарги, просив суд залишити постанову Господарського суду Запорізької області від 08.11.2017 року у справі №908/2130/17 без змін.
Уповноважені представники апелянта у судове засідання 24.01.2018 року не з’явились, про дату, час та місце розгляду справи були повідомлені належним чином, про причину неявки суд не повідомили, своїм правом на участь у суді апеляційної інстанції не скористались.
Відповідно до ч. 12 ст. 270 ГПК України, неявка сторін, або інших учасників справи, належним чином повідомлених про дату, час і місце розгляду справи, не перешкоджає розгляду справи.
Зважаючи на те, що в матеріалах справи містяться докази повідомлення всіх учасників судового процесу, а також те, що явка сторін не визнавалася судом обов’язковою, колегія суддів вважає за можливе розглянути апеляційну скаргу за відсутності представника Головного управління ДФС у Дніпропетровській області, у зв’язку з чим переходить до її розгляду по суті.
Згідно до ч. 1 ст. 269 ГПК України, суд апеляційної інстанції переглядає справу за наявними у ній та додатково поданими доказами та перевіряє законність і обгрунтованість рішення суду першої інстанції в межах доводів та вимог апеляційної скарги.
Розглянувши матеріали господарської справи, вимоги апеляційної скарги, перевіривши правильність застосування судом першої інстанції норм матеріального та процесуального права, судова колегія апеляційної інстанції встановила наступне.
Як вбачається із витягу з ЄДР юридичних осіб та фізичних осіб-підприємців - ТОВ "ТД "Укрднепротрейд" зареєстровано за адресою: 69057, м. Запоріжжя, пр. Соборний, 158Б, код ЄДР підприємств та організацій України 39750161.
Відповідно до протоколу загальних зборів учасників ТОВ "ТД "Укрднепротрейд" №02/07 від 26.07.2017 року, у зв’язку з незадовільним фінансовим станом, вирішено припинити діяльність Товариства шляхом його ліквідації, створено ліквідаційну комісію, головою якої призначено – ОСОБА_7 Також затверджений порядок проведення ліквідаційної процедури, яким, зокрема, встановлений строк для пред’явлення вимог кредиторів протягом двох місяців з дня внесення інформації про припинення (ліквідацію) юридичної особи до ЄДР юридичних осіб та фізичних осіб-підприємців.
26.07.2017 року загальними зборами учасників ТОВ "ТД "Укрднепротрейд" в особі єдиного учасника, який володіє 100% голосів, - ОСОБА_7, було прийнято рішення про припинення діяльності юридичної особи шляхом її ліквідації у добровільному порядку та призначення голови ліквідаційної комісії.
В подальшому ТОВ "ТД "Укрднепротрейд" звернулось до державного реєстратора Департаменту реєстраційних послуг Запорізької міської ради для здійснення реєстраційної дії по внесенню відомостей про припинення юридичної особи, про що свідчить витяг з ЄДР юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань від 27.10.2017 року №1003181603, станом на 25.10.2017 року, в якому містяться дані про внесення 27.10.2017 року відомостей про початок процедури припинення ТОВ "ТД "Укрднепротрейд".
Відповідно до відомостей із витягу ЄДР юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань головою ліквідаційної комісії внесено запис про припинення підприємницької діяльності товариства за рішенням засновника та про строк, визначений засновником для заявлення кредиторами своїх вимог до 27.09.2017 року.
Головою ліквідаційної комісії ОСОБА_7 про припинення діяльності ТОВ "ТД "Укрднепротрейд" повідомлені: Відділення у дніпровському районі Запорізької ОДПІ ГУ ДФС у Запорізькій області з формою 8-ОПП (а.с. 57-59), Відділення Запорізького Фонду соціального страхування з тимчасової втрати працездатності, Фонд соціального страхування від нещасних випадків на виробництві та професійних захворювань м. Запоріжжя, Запорізьке обласне відділення фонду соціального захисту інвалідів, Запорізький обласний центр зайнятості (а.с. 63-71). Також повідомлено ДПІ у Соборному районі м. Дніпра Головного управління ДФС у Дніпропетровській області за формою 8-ОПП, УПФУ у Соборному районі м. Дніпра, УПФУ в Соборному районі м. Дніпра (а.с.60-62).
Головою ліквідаційної комісії складений проміжний ліквідаційний баланс станом на 18.09.2017 року (а.с. 47), який затверджений загальними зборами учасників ТОВ "ТД "Укрднепротрейд" відповідно до протоколу №18/09 від 18.09.2017 року (а.с. 48).
За результатами проведеної інвентаризації 14.09.2017 року головою ліквідаційної комісії не виявлено будь-яких активів у ТОВ "ТД "Укрднепротрейд", про що свідчать відповідні акти про проведення інвентаризації – майна, запасів, грошових коштів, фінансових інвестицій, розрахунків з дебіторами, розрахунків щодо відшкодування матеріальних збитків, необоротних активів, тощо (а.с. 34-45).
Головою ліквідаційної комісії 22.09.2017 року складено перелік кредиторів ТОВ "ТД "Укрднепротрейд" вимоги яких визнаються у повному обсязі, а саме:
- ТОВ "Металургійна компанія "Рутекс", м. Бахмут Донецької області – (заборгованість за основним зобов’язанням) 147993,45 грн.;
- Фізична особа-підприємець ОСОБА_8, м. Куп’янськ Харківської області – (заборгованість за основним зобов’язанням) 70648,00 грн.;
Доказів звернення в межах визначеного строку на заявлення кредиторських вимог до боржника інших кредиторів з вимогами до ТОВ "ТД "Укрднепротрейд" матеріали справи не містять.
Згідно довідки №2 від 22.09.2017 року про осіб, що мають невиконані зобов’язання перед підприємством (із зазначенням вартості таких зобов’язань, терміну виконання та підстав виникнення) будь-яка дебіторська заборгованість, а також інші зобов’язання перед ТОВ "ТД "Укрднепротрейд" відсутні.
В подальшому рішенням загальних зборів учасників ТОВ "ТД "Укрднепротрейд" оформленого протоколом №26/10 від 26.10.2017 року замість ОСОБА_7 призначено особу відповідальну за ліквідаційну процедуру – ліквідатора ОСОБА_5
Підставою звернення голови ліквідаційної комісії ТОВ "ТД "Укрднепротрейд" до господарського суду першої інстанції стало виявлення повної відсутності у підприємства активів, необхідних для задоволення кредиторської заборгованості в загальному розмірі 218641,45 грн.та встановлена неплатоспроможність підприємства.
Ухвалою Господарського суду Запорізької області від 27.10.2017 року прийнято заяву про порушення справи про банкрутство до розгляду, підготовче засідання суду призначене на 02.11.2017 року.
Ухвалою Господарського суду Запорізької області від 02.11.2017 року порушено провадження у справі про банкрутство ТОВ "ТД "Укрднепротрейд" відповідно до процедури, передбаченої ст. 95 Закону України "Про відновлення платоспроможності боржника або визнання його банкрутом".
Як вже зазначалось, постановою Господарського суду Запорізької області від 08.11.2017 визнано ТОВ "ТД "Укрднепротрейд" банкрутом, відкрито ліквідаційну процедуру, ліквідатором банкрута призначено голову ліквідаційної комісії ОСОБА_5; здійснено інші процесуальні дії, передбачені Законом України "Про відновлення платоспроможності боржника або визнання його банкрутом".
08.11.2017 року на офіційному веб-сайті Вищого господарського суду України опубліковано оголошення про визнання боржника банкрутом (номер публікації 47311).
Приймаючи постанову про визнання ТОВ "ТД "Укрднепротрейд" банкрутом та відкриваючи ліквідаційну процедуру місцевий господарський суд виходив з того, що вартості майна боржника - юридичної особи щодо якої прийнято рішення про ліквідацію, недостатньо для задоволення вимог кредиторів, а саме, загальна сума кредиторських вимог ТОВ "ТД "Укрднепротрейд" становить 218641,45 грн., за результатами проведеної інвентаризації майна боржника встановлено відсутність у ТОВ "ТД "Укрднепротрейд" основних засобів, товарно-матеріальних цінностей, грошових коштів на рахунках у банківських установах, та відсутність дебіторської заборгованість, що свідчить про неплатоспроможність боржника. Також, судом першої інстанції в ході розгляду даної справи було встановлено дотримання боржником всіх передумов в досудовій процедурі ліквідації ТОВ "ТД "Укрднепротрейд" для звернення з відповідною заявою до суду, у зв'язку із чим суд дійшов висновку про наявність підстав для порушення провадження у даній справі про банкрутство в порядку норм ст. 95 Закону України "Про відновлення платоспроможності боржника або визнання його банкрутом" та пізніше - про визнання боржника банкрутом та відкриття ліквідаційної процедури у даній справі.
Проте, дослідивши матеріали справи та доводи викладені в апеляційній скарзі колегія суддів вважає, що місцевий господарський суд дійшов передчасного висновку про наявність правових підстав для визнання боржника банкрутом, враховуючи наступне.
Відповідно до ч. 6 ст. 12 ГПК України, господарські суди розглядають справи про банкрутство у порядку, передбаченому цим Кодексом для позовного провадження, з урахуванням особливостей, встановлених Законом України "Про відновлення платоспроможності боржника або визнання його банкрутом".
Статтею 95 Закону України "Про відновлення платоспроможності боржника або визнання його банкрутом" передбачені особливості застосування процедури банкрутства до боржника, що ліквідується власником.
Згідно з ч. 1 ст. 95 Закону України "Про відновлення платоспроможності боржника або визнання його банкрутом", якщо вартості майна боржника - юридичної особи, щодо якого прийнято рішення про ліквідацію, недостатньо для задоволення вимог кредиторів, така юридична особа ліквідується в порядку, передбаченому цим Законом. У разі виявлення зазначених обставин ліквідатор (ліквідаційна комісія) зобов'язаний звернутися до господарського суду із заявою про порушення справи про банкрутство такої юридичної особи.
Відповідне правило передбачено ч. 3 ст. 110 Цивільного кодексу України, яка містить загальні положення про ліквідацію юридичної особи.
Отже, спрощена процедура банкрутства, яка передбачена ст. 95 Закону України "Про відновлення платоспроможності боржника або визнання його банкрутом" (банкрутство боржника, що ліквідується власником), випливає з процедури добровільної ліквідації юридичної особи, тобто ліквідації юридичної особи за рішенням її учасників (власників) або органу, уповноваженого на це установчими документами.
Дотримання визначених вимог та сукупність вказаних дій із доданням доказів їх проведення є підставою для звернення ліквідатора (ліквідаційної комісії) із заявою про порушення справи про банкрутство в порядку ст. 95 Закону України "Про відновлення платоспроможності боржника або визнання його банкрутом", а докази на підтвердження всіх цих передумов для порушення провадження в порядку цієї статті подаються саме на момент звернення боржника із відповідною заявою.
Згідно з ч. 2 ст. 95 Закону України "Про відновлення платоспроможності боржника або визнання його банкрутом" за результатами розгляду заяви про порушення справи про банкрутство юридичної особи, майна якої недостатньо для задоволення вимог кредиторів, господарський суд визнає боржника, який ліквідується, банкрутом, відкриває ліквідаційну процедуру, призначає ліквідатора в порядку, встановленому цим Законом для призначення розпорядника майна. Обов'язки ліквідатора можуть бути покладені на голову ліквідаційної комісії (ліквідатора) незалежно від наявності у нього статусу арбітражного керуючого. Вирішення питання щодо визнання боржника банкрутом здійснюється в судовому засіданні, що проводиться не пізніше чотирнадцяти днів після порушення провадження у справі в загальному порядку, визначеному цим Законом.
Рішення про недостатність майнових активів боржника для задоволення вимог кредиторів приймається власником підприємства за результатами складання проміжного ліквідаційного балансу, а складанню проміжного ліквідаційного балансу, в свою чергу, повинно передувати виконання головою ліквідаційної комісії вимог визначених в п. 1 - 8 ст. 111 Цивільного кодексу України, при цьому, виконання вказаних вимог цивільного законодавства в обов'язковому порядку повинно бути підтверджено належними та допустимими доказами в розумінні ст. 32 ГПК України (в редакції на момент винесення оскаржуваної постанови).
Незалежно від процедури банкрутства боржника при прийнятті постанови про визнання боржника банкрутом та відкриття ліквідаційної процедури в суді повинен бути доведений факт неоплатності боржника, як того вимагає ст. 205 Господарського кодексу України, відповідно до положень ч. 4 якої суб'єкт господарювання може бути оголошений банкрутом за рішенням суду, у разі неспроможності суб'єкта господарювання через недостатність його майна задовольнити вимоги кредиторів.
Також, відповідно до приписів абз. 3 ст. 1 Закону України "Про відновлення платоспроможності боржника або визнання його банкрутом" суб'єкт господарської діяльності може бути визнаний банкрутом тільки в разі встановлення господарським судом його неспроможності відновити свою платоспроможність та задовольнити визнані судом вимоги кредиторів не інакше як через застосування ліквідаційної процедури.
В силу принципу диспозитивності, викладеного у ст. 33 ГПК України (в редакції до 15.12.2017р.), збирання доказів у справі не є обов’язком суду. Навпаки, кожна сторона повинна довести ті обставини, на які вона посилається як на підставі своїх вимог і заперечень.
Згідно з ст. 36 ГПК України (в редакції до 15.12.2017р.) письмові докази подаються в оригіналі або в належним чином засвідченій копії. Оригінали документів подаються, коли обставини справи відповідно до законодавства мають бути засвідчені тільки такими документами, а також в інших випадках на вимогу господарського суду.
Частиною 1 ст. 111 Цивільного кодексу України визначено, що з дати внесення до Єдиного державного реєстру юридичних осіб та фізичних осіб - підприємців запису про рішення засновників (учасників) юридичної особи, суду або уповноваженого ними органу щодо ліквідації юридичної особи ліквідаційна комісія (ліквідатор) зобов'язана вжити всіх необхідних заходів щодо стягнення дебіторської заборгованості юридичної особи, що ліквідується, та письмово повідомити кожного з боржників про припинення юридичної особи в установлені цим Кодексом строки. Ліквідаційна комісія (ліквідатор) заявляє вимоги та позови про стягнення заборгованості з боржників юридичної особи.
У проміжному ліквідаційному балансі ТОВ "ТД "Укрднепротрейд" зазначено про відсутність у боржника дебіторської заборгованості.
Водночас, в матеріалах справи відсутні первинні бухгалтерські документи боржника, згідно вимог ст.ст. 8, 9 Закону України "Про бухгалтерський облік та фінансову звітність в Україні", в підтвердження факту відсутності дебіторської заборгованості.
Отже, місцевим господарським судом не перевірено та не встановлено, чи вживалися головою ліквідаційної комісії (ліквідатором) заходи щодо виявлення та стягнення дебіторської заборгованості боржника та якими належними та допустимими доказами це підтверджується.
Згідно витягу з ЄДР юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань - ТОВ "ТД "Укрднепротрейд" з 06.07.2017 року знаходиться на обліку в Запорізькій ОДПІ ГУ ДФС у Запорізькій області.
Відповідно даних про реєстраційні дії, ТОВ "ТД "Укрднепротрейд" були внесені зміни до установчих документів юридичної особи 06.07.2017 року – зміна місцезнаходження. Попереднє місцезнаходження боржника: 49010, АДРЕСА_1 змінено на адресу: 69057, м. Запоріжжя, пр. Соборний, буд. 158Б.
26.07.2017 року загальними зборами учасників ТОВ "ТД "Укрднепротрейд" в особі учасника ОСОБА_7 (100% голосів), було прийнято рішення про припинення діяльності юридичної особи шляхом її ліквідації у добровільному порядку та призначення голови ліквідаційної комісії.
З матеріалів справ вбачається, що головою ліквідаційної комісії ОСОБА_7 про припинення діяльності ТОВ "ТД "Укрднепротрейд" повідомлені органи доходів і зборів, Пенсійного фонду України та фондів соціального страхування як за попереднім у м. Дніпрі, так і останнім місцем реєстрації юридичної особи в м. Запоріжжя.
Проте, у матеріалах справи відсутні відповіді з вищезазначених державних установ щодо відсутності чи наявності заборгованості зі сплати податків, зборів, єдиного внеску на загальнообов’язкове державне соціальне страхування, страхових коштів.
Головою ліквідаційної комісії не надано доказів проведення звірки розрахунків по платежам в бюджет, в тому числі відомостей та виписок з електронного кабінету платників податків та обов'язкових платежів, які підтверджують відсутність зобов’язань.
За відсутності вказаних відповідей вищезазначених державних установ та фіскальних органів щодо наявності чи відсутності заборгованості неможливо дійти до висновку про правильність внесення головою ліквідаційної комісії відповідних відомостей в проміжний ліквідаційний баланс від 18.09.2017 року.
Частиною 3 ст. 111 Цивільного кодексу України встановлено, що під час проведення заходів щодо ліквідації юридичної особи до завершення строку пред'явлення вимог кредиторів ліквідаційна комісія (ліквідатор) закриває рахунки, відкриті у фінансових установах, крім рахунка, який використовується для розрахунків з кредиторами під час ліквідації юридичної особи.
Згідно з п. 11.16 Порядку обліку платників податків та зборів затвердженого наказом Міністерства Фінансів України №1588 від 09.12.2011 року (в редакції наказу Міністерства фінансів України №462 від 22.04.2014 року "Про внесення змін до Порядку обліку платників податків та зборів" належним доказом наявності відкритих/закритих рахунків у боржника є Довідка ДПІ по розрахункових рахунках боржника в банківських установах, розміру залишку коштів та їх закриття.
Судова колегія зауважує, що до заяви про порушення провадження у справі про банкрутство саме при зверненні до суду головою ліквідаційної комісії не надано Довідку ДПІ по відкритим/закритим рахунках під час здійснення досудової ліквідації Товариства для встановлення наявності чи відсутності на них грошових коштів, які підлягають включенню до ліквідаційної маси, а місцевий господарський суд, в порушення вимог ст. 43 ГПК України (в редакції до 15.12.2017р.) на зазначену обставину не звернув увагу. Сама лише Довідка №5 від 22.09.2017 року про рахунки підприємства, яка складена головою ліквідаційної комісії одноособово, не є належним та допустими доказом та не може об'єктивно підтвирдити вказані дані.
Відповідно до ч. 4 ст. 111 Цивільного кодексу України, ліквідаційна комісія (ліквідатор) вживає заходів щодо інвентаризації майна юридичної особи, що припиняється, а також майна її філій та представництв, дочірніх підприємств, господарських товариств, а також майна, що підтверджує її корпоративні права в інших юридичних особах, виявляє та вживає заходів щодо повернення майна, яке перебуває у третіх осіб.
Пунктом 5 Положення про інвентаризацію активів та зобов'язань, затвердженого Наказом Міністерства фінансів України №879 від 02.09.2014 року (надалі Положення про інвентаризацію) встановлено, що інвентаризація проводиться з метою забезпечення достовірності даних бухгалтерського обліку та фінансової звітності підприємства. Під час інвентаризації активів і зобов'язань перевіряються і документально підтверджуються їх наявність, стан, відповідність критеріям визнання і оцінка.
За змістом п. 1 Розділу ІІ Положення про інвентаризацію передбачено, що для проведення інвентаризації на підприємстві розпорядчим документом керівника підприємства створюється інвентаризаційна комісія з представників апарату управління підприємства, бухгалтерської служби (представників аудиторської фірми, централізованої бухгалтерії, суб'єкта підприємницької діяльності - фізичної особи, яка здійснює ведення бухгалтерського обліку на підприємстві на договірних засадах) та досвідчених працівників підприємства, які знають об'єкт інвентаризації, ціни та первинний облік (інженери, технологи, механіки, виконавці робіт, товарознавці, економісти, бухгалтери). Інвентаризаційну комісію очолює керівник підприємства (його заступник) або керівник структурного підрозділу підприємства, уповноважений керівником підприємства.
В порушення вищевказаних вимог інвентаризація майна ТОВ "ТД "Укрднепротрейд" була проведена ліквідатором одноособово, без створення інвентаризаційної комісії та без участі матеріально відповідальної особи.
Матеріали справи не містять доказів проведення інвентаризації всього майна боржника у відповідності до вимог чинного законодавства, а також відсутні відомості проведення аудиторської перевірки та аудиторський висновок щодо фінансового стану боржника.
Згідно статуту ТОВ "ТД "Укрднепртрейд" статутний капітал товариства становить 2000,00 грн.
Ліквідатором, в свою чергу, не надано доказів використання зазначеного статутного капіталу для під час здійснення фінансово-господарської діяльності.
З огляду на вищевикладене, колегія суддів приходить до висновку, що матеріали справи не містять доказів належного проведення головою ліквідаційної комісії боржника інвентаризації майна боржника у відповідності до Положення про інвентаризацію, що свідчить про недотримання ліквідатором приписів ч. 4 ст. 111 Цивільного кодексу України.
Враховуючи відсутність доказів належного проведення інвентаризації всіх активів та зобов'язань боржника, належних доказів вчинення дій щодо отримання відповідей з державних установ щодо відсутності чи наявності заборгованості зі сплати податків, зборів, єдиного внеску на загальнообов’язкове державне соціальне страхування, страхових коштів, колегія суддів приходить до висновку, що проміжний ліквідаційний баланс ТОВ "ТД "Укрднепротрейд", складений з неповним встановленням всіх активів та пасивів боржника.
Згідно ч. 7 ст. 111 Цивільного кодексу України, Для проведення перевірок та визначення наявності або відсутності заборгованості із сплати податків, зборів, єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, страхових коштів до Пенсійного фонду України, фондів соціального страхування ліквідаційна комісія (ліквідатор) забезпечує своєчасне надання органам доходів і зборів та Пенсійного фонду України, фондів соціального страхування документів юридичної особи (її філій, представництв), у тому числі первинних документів, регістрів бухгалтерського та податкового обліку.
В матеріалах справи відсутні докази направлення ліквідаторм, на виконання вимог ч. 7 ст. 111 Цивільного кодексу України, до контролюючих органів первинних документів, регістрів бухгалтерського та податкового обліку.
Частиною 10 ст. 111 Цивільного кодексу передбачено, що ліквідаційна комісія (ліквідатор) до моменту затвердження ліквідаційного балансу складає та подає органам доходів і зборів, Пенсійного фонду України та фондів соціального страхування звітність за останній звітний період.
Проте, доказів виконання головою ліквідаційної комісії такого обов'язку, а саме подання органам доходів і зборів, Пенсійного фонду України та фондів соціального страхування звітності протягом 2017 року ліквідатором не надано, що не може свідчити про надання доказів на виконання його обов'язку передбаченого ч. 10 ст. 111 Цивільного кодексу України, обов'язковість надання якого визначена ст. 95 Закону України "Про відновлення платоспроможності боржника або визнання його банкрутом".
До заяви про порушення справи про банкрутство всупереч наведеної норми матеріального прва взагалі не було додано доказів складання та подання органам доходів і зборів, Пенсійного фонду України та фондів соціального страхування звітності за останній звітний період.
Отже, наведене свідчить про недотримання головою ліквідаційної комісії приписів ч. 7 та ч. 10 ст. 111 Цивільного кодексу України щодо добровільної ліквідації боржника та позбавлення органів державної податкової служби та Пенсійного фонду України, фондів соціального страхування можливості проведення перевірок та визначення наявності або відсутності заборгованості зі сплати податків, зборів, єдиного внеску на загальнообов'язкове державне страхування, страхових коштів до Пенсійного фонду України, Фонду соціального страхування та права заявити свої претензії боржнику (за їх наявності) в досудовій процедурі ліквідації боржника.
Неподання ліквідаційною комісією в процедурі досудової ліквідації боржника контролюючому органу первинних документів, регістрів бухгалтерського та податкового обліку для проведення перевірки наявності у боржника заборгованості зі сплати податкових платежів порушує право органу ДФС на проведення перевірки боржника як платника податків.
Колегія суддів не приймає до уваги посилання ліквідатора на втрату документів ТОВ "ТД "Укрднепротрейд", з урахуванням наступного.
Відповідно до норм п. 44.5. ст. 44 Податкового кодексу України у разі втрати, пошкодження або дострокового знищення документів, зазначених в пунктах 44.1 і 44.3 цієї статті, платник податків зобов'язаний у п'ятиденний строк з дня такої події письмово повідомити орган державної податкової служби за місцем обліку в порядку, встановленому цим Кодексом для подання податкової звітності, та митний орган, яким було здійснено митне оформлення відповідної митної декларації. Платник податків зобов'язаний відновити втрачені документи протягом 90 календарних днів з дня, що настає за днем надходження повідомлення до органу державної податкової служби, митного органу.
Всупереч наведеному, ліквідатором не надано доказів повідомлення податкового органу про втрату первинних документів, а також доказів вжиття заходів щодо відновлення втрачених документів протягом 90 днів.
Враховуючи вищевикладене, колегія суддів приходить до висновку, що ліквідатором не було вчинено усіх обов'язкових дій, передбачених законом при ліквідації підприємства, а місцевий господарський суд порушуючи провадження у справі про банкрутство ТОВ "ТД "Укрднепротрейд" та визнаючи боржника банкрутом формально підійшов до викладених у заяві про порушення провадження у справі про банкрутство обставин, не давши їм належної правової оцінки та не дослідивши їх, що призвело до передчасного висновку суду першої інстанції про наявність правових підстав для визнання боржника банкрутом, оскільки вказані передумови були відсутні.
Частино 8 ст. 111 Цивільного кодексу України передбачено, що ліквідаційна комісія після закінчення строку для пред'явлення вимог кредиторами складає проміжний ліквідаційний баланс, який містить відомості про склад майна юридичної особи, що ліквідується, перелік пред'явлених кредиторами вимог, а також про результати їх розгляду
Проміжний ліквідаційний баланс затверджується учасниками юридичної особи або органом, який прийняв рішення про ліквідацію юридичної особи.
Виходячи із вимог ч. 8 ст. 111 Цивільного кодексу України, ліквідаційна комісія (ліквідатор) складає проміжний ліквідаційний баланс не раніше визначеного ч. 5 ст. 105 Цивільного кодексу України строку для пред'явлення кредиторами своїх вимог до боржника, який не може становити менше двох і більше шести місяців з дня оприлюднення повідомлення про рішення щодо припинення юридичної особи, а отже - не раніше зазначеного строку, та затвердження проміжного ліквідаційного балансу учасниками юридичної особи, судом або органом, що прийняв рішення про ліквідацію юридичної особи, боржник може звертатись до господарського суду із заявою про порушення справи про банкрутство.
Як вбачається з матеріалів справи, строк, визначений засновником для заявлення кредиторами своїх вимог до 27.09.2017 року, але в порушення вимог ч. 8 ст. 111 Цивільного кодексу України проміжний лквідаційний баланс ТОВ "ТД "Укрднепротрейд" складений лише 18.09.2017 року, тобто до закінчення такого строку.
В даному випадку, суд першої інстанції, визнаючи ТОВ "ТД "Укрднепротрейд" банкрутом, не з'ясував в постанові від 08.11.2017 року чи дотримано ліквідаційною комісією (ліквідатором) при складанні проміжного ліквідаційного балансу визначених ч. 5 ст. 105 Цивільного кодексу України строків для заявлення кредиторами своїх вимог до боржника з моменту оприлюднення повідомлення про рішення щодо припинення юридичної особи, та, відповідно, чи з дотриманням вищезазначених строків звернувся боржник до господарського суду із заявою про порушення справи про банкрутство в порядку ст. 95 Закону України "Про відновлення платоспроможності боржника або визнання його банкрутом".
Судова колегія також вважає за необхідне зазначити, що до ч. 4 ст. 11 Закону України "Про відновлення платоспроможності боржника або визнання його банкрутом", яка має універсальний характер, заява про порушення провадження у справі про банкрутство подається боржником лише за наявності майна, достатнього для покриття судових витрат.
Нормами Закону про банкрутство встановлено додаткову вимогу щодо заяви боржника у разі ініціювання ним провадження у справі про власне банкрутство (у т.ч. за ст. 95 Закону про банкрутство) - обов'язкову наявність у такого заявника майна, достатнього для покриття судових витрат, пов'язаних із здійсненням провадження у справі про банкрутство. У визначенні таких витрат слід враховувати, зокрема, оплату винагороди арбітражному керуючому у мінімальному розмірі не менше ніж за дванадцять місяців його роботи, відшкодування витрат на публікацію оголошень у справі, судового збору, сплаченого кредиторами тощо.
Як вбачається із матеріалів справи, в порушення названих норм, ліквідатором ТОВ "ТД "Укрднепротрейд" при зверненні із заявою про порушення провадження у даній справі не надано доказів наявності майна, достатнього для покриття судових витрат, пов'язаних із здійсненням провадження у справі про банкрутство.
При цьому, судом першої інстанції було встановлено наявність кредиторської заборгованості ТОВ "ТД "Укрднепротрейд" у розмірі 218641,45 грн. та відсутність будь-яких активів у боржника.
Головою ліквідаційної комісії боржника була проведена інвентаризація майна боржника, за результатами якої встановлена відсутність у ТОВ "ТД "Укрднепротрейд" основних засобів, товарно-матеріальних цінностей, грошових коштів на поточному рахунку у банківській установі, дебіторська заборгованість не виявлена.
Враховуючий встановлений ст. 37 Закону України "Про відновлення платоспроможності боржника або визнання його банкрутом" строк ліквідаційної процедури та розмір оплати послуг ліквідатора відповідно до ст. 115 Закону, повна відсутність активів у ТОВ "ТД "Укрднепротрейд" очевидно виключає можливість покриття боржником судових витрат у даній справі про банкрутство та можливість здійснення судом провадження у справі про його банкрутство в силу імперативних приписів ч. 4 ст. 11 Закону про банкрутство.
Як вбачається із проміжного ліквідаційного балансу станом на 18.09.2017 року всі грошові кошти в касі та на рахунках (залишок грошових коштів) виявлялись та були проінвентаризовані, встановлена остаточно кредиторська та дебіторська заборгованість боржника. Тобто, остаточно головою ліквідаційної комісії були зафіксовані та відображені наявні активи та пасиви боржника.
Проте, з матеріалів справи вбачається, що при звернення до Господарського суду Запорізької області із заявою про порушення справи про банкрутство було сплачено судовий збір у сумі 16000,00 грн., про що свідчить наявне в матеріалах справи платіжне доручення (квитанція) №ПН22351 від 19.10.2017 року, з визначенням платника: ТОВ "ТД "Укрднепротрейд".
З наведеного слідує, що голова ліквідаційної комісії складаючи ліквідаційний баланс 18.09.2016 року, з визначенням активу 0,00 грн. сплатив вже 19.10.2017 року грошові кошти в сумі 16000,00 грн., у якості судового збору, від імені ТОВ "ТД "Укрднепротрейд" за відсутності відображення вказаної суми в інвентаризаційному описі та в проміжному ліквідаційному балансі при звернення до суду першої інстанції в порядку процедури добровільної ліквідації за рішенням власника.
Доказів отримання боржником наявних грошових коштів в сумі 16000,00 грн. станом на 19.10.2017 року, документального оформлення та обліку вказаної суми матеріали справи не містять.
Таким чином, колегія суддів прийшла до висновку, що внесені грошові кошти в касу, для сплати судового збору за подання заяви про порушення справи про банкрутство, в розмірі 16000,00 грн., взагалі не відображені в обліку та в проміжному ліквідаційному балансі боржника. Рух цих коштів відбувався поза межами процедури ліквідації, що суперечить положенням ст. 111 Цивільного кодексу України.
В матеріалах справи міститься протоколом загальних зборів №25/09 від 25.09.2017 року, відповідно до якого, засновником ТОВ "ТД "Укрднепротрейд" – ОСОБА_7 прийнято рішення покривати всі витрати відповідно до ч. 4 ст. 11 Закону України "Про відновлення платоспроможності боржника або визнання його банкрутом" в тому числі сплату судового збору.
Проте, судова колегія виходить з того, що положеннями ч. 4 ст. 11 вищевказаного Закону не передбачають можливості сплати таких витрат засновником боржника чи будь-якими іншими сторонніми особами, а лише чітко визначають обов’язковість наявності майна (грошових коштів) саме у боржника, тобто у юридичної особи яка ліквідується. Судовий збір за подання заяви про порушення справи про банкрутство було сплачено саме від імені ТОВ "ТД "Укрднепротрейд", що також свідчить про взаємосуперечність вищенаведеного доказу (протоколу загальних зборів №25/09 від 25.09.2017 року) обставинам справи. Тобто, навіть якщо засновником ТОВ "ТД "Укрднепротрейд" прийнято рішення про покриття витрат пов'язаних із здійсненням процедури ліквідації, то такі кошти мають бути оприбутковані в обліку ліквідатором, відповідно внесені на рахунок або в касу та відображені в інвентаризаційному описі, проміжному ліквідаційному балансі, як наявні грошові кошти в касі.
Інформаційні довідки з Державного реєстру речових прав на нерухоме майно, Реєстру прав власності на нерухоме майно, Державного реєстру Іпотек, Єдиного реєстру заборон відчуження об'єктів нерухомого майна щодо ТОВ "ТД "Укрднепротрейд" сформовані станом на 27.10.2017 року, проте докази відсутності такого майна станом на початок проведення досудової процедури ліквідації в матеріалах справи відсутні, що також не може свідчити про об'єктивність проміжного ліквідаційного балансу, складеного 18.09.2017 року.
Отже, судом першої інстанції належним чином не було перевірено дотримання заявником всіх передбачених Законом про банкрутство дій, що передують зверненню до суду із заявою про визнання боржника банкрутом на підставі ст. 95 Закону України "Про відновлення платоспроможності боржника або визнання його банкрутом", у зв'язку з чим колегія суддів приходить до висновку про безпідставне порушення судом першої інстанції провадження у даній справі про банкрутство.
Щодо права Головного управління ДФС у Дніпрпетровській області на апеляційне оскарження постанови Господарського суду Запорізької області від 08.11.2017 року у справі №908/2130/17, колегія суддів зазначає наступне.
Статтею 55 Конституції України встановлено, що кожному гарантується право на судовий захист, апеляційне та касаційне оскарження.
Пункт 8 ч. 3 ст. 129 Конституції України встановлює серед основних засад судочинства, зокрема, забезпечення апеляційного та касаційного оскарження рішення суду, крім випадків, встановлених законом.
Вказана конституційна норма конкретизована законодавцем у ст. 14 Закону України "Про судоустрій і статус суддів", згідно з якою учасники судового процесу та інші особи мають право на апеляційний перегляд справи та у визначених законом випадках - на касаційне оскарження судового рішення.
Частиною 1 ст. 254 ГПК України визначено, що учасники справи, які не брали участь у справі, якщо суд вирішив питання про їхні права, інтереси та (або) обов’язки, мають право подати апеляційну скаргу на рішення суду.
Відповідно до ст. 1 Закону про банкрутство учасники у справі про банкрутство - сторони, забезпечені кредитори, арбітражний керуючий (розпорядник майна, керуючий санацією, ліквідатор), власник майна (орган, уповноважений управляти майном) боржника, державний орган з питань банкрутства, Фонд державного майна України, представник органу місцевого самоврядування, представник працівників боржника, уповноважена особа засновників (учасників, акціонерів) боржника, а також у випадках, передбачених цим Законом, інші особи, які беруть участь у провадженні у справі про банкрутство.
При цьому, колегія суддів враховує, що вищевказаний перелік учасників провадження у справі про банкрутство не є вичерпним, оскільки до учасників справи про банкрутство названа стаття відносить також інших осіб, які у випадках, передбачених Законом про банкрутство, беруть участь у провадженні у справі про банкрутство.
Відкриття ліквідаційної процедури відповідно до ст. 95 Закону України "Про відновлення платоспроможності боржника або визнання його банкрутом" має наслідком завершення підприємницької діяльності боржника, що унеможливлює виникнення нових податкових зобов'язань.
Законодавством визначено умови, за наявності яких особа набуває правового статусу учасника провадження у справі про банкрутство, а також допускає участь у справі про банкрутство інших, крім кредиторів, осіб, чиї інтереси можуть порушуватися в ході здійснення провадження у справі про банкрутство.
Відповідно до ч. 1 ст. 95 Закону України "Про відновлення платоспроможності боржника або визнання його банкрутом", якщо вартості майна боржника - юридичної особи, щодо якого прийнято рішення про ліквідацію, недостатньо для задоволення вимог кредиторів, така юридична особа ліквідується в порядку, передбаченому цим Законом. У разі виявлення зазначених обставин ліквідатор (ліквідаційна комісія) зобов'язаний звернутися до господарського суду із заявою про порушення справи про банкрутство такої юридичної особи.
Обов'язковою умовою звернення до господарського суду із заявою про порушення справи про банкрутство є дотримання боржником порядку ліквідації юридичної особи відповідно до законодавства України.
Відповідно до ч. 7 ст. 111 Цивільного кодексу України, для проведення перевірок та визначення наявності або відсутності заборгованості із сплати податків, зборів, єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, страхових коштів до Пенсійного фонду України, фондів соціального страхування ліквідаційна комісія (ліквідатор) забезпечує своєчасне надання органам доходів і зборів та Пенсійного фонду України, фондів соціального страхування документів юридичної особи (її філій, представництв), у тому числі первинних документів, регістрів бухгалтерського та податкового обліку.
До моменту затвердження ліквідаційного балансу ліквідаційна комісія (ліквідатор) складає та подає органам доходів і зборів, Пенсійного фонду України та фондів соціального страхування звітність за останній звітний період.
Статтею 78 Податкового Кодексу України, передбачено порядок проведення документальних позапланових перевірок, зокрема, відповідно до п.п.78.1.7 документальна позапланова перевірка здійснюється якщо розпочато процедуру реорганізації юридичної особи (крім перетворення), припинення юридичної особи або підприємницької діяльності фізичної особи - підприємця, закриття постійного представництва чи відокремленого підрозділу юридичної особи, в тому числі іноземної компанії, організації, порушено провадження у справі про визнання банкрутом платника податків або подано заяву про зняття з обліку платника податків.
Порядком обліку платників податків і зборів (затвердженим Наказом Міністерства фінансів України №1588 від 09.12.2011р.) встановлено, що взяттю на облік або реєстрації в органах державної податкової служби підлягають усі платники податків.
Взяття на облік в органах державної податкової служби юридичних осіб, їх відокремлених підрозділів, а також самозайнятих осіб здійснюється незалежно від наявності обов'язку щодо сплати того або іншого податку та збору.
У відповідності до п. 1.4. вказаного Порядку, з метою проведення податкового контролю платники податків підлягають реєстрації або взяттю на облік у контролюючих органах за місцезнаходженням юридичних осіб, відокремлених підрозділів юридичних осіб, місцем проживання осіб (основне місце обліку), а також за місцем розташування (реєстрації) їх підрозділів, рухомого та нерухомого майна, об'єктів оподаткування або об'єктів, які пов'язані з оподаткуванням або через які провадиться діяльність (неосновне місце обліку).
Платник податків зобов'язаний стати на облік у відповідних контролюючих органах за основним та неосновним місцями обліку, повідомляти про всі об'єкти оподаткування і об'єкти, пов'язані з оподаткуванням, контролюючі органи за основним місцем обліку.
Якщо відповідно до законодавства в платника податків, крім обов'язків щодо подання податкових декларацій (розрахунків, звітів) та/або нарахування, утримання або сплати (перерахування) податків, зборів на території адміністративно-територіальної одиниці за своїм місцезнаходженням, виникають такі обов'язки на території іншої адміністративно-територіальної одиниці, то такий платник податків зобов'язаний стати на облік за таким неосновним місцем обліку у відповідному контролюючому органі (пункт 7.1. Порядку)
У контролюючому органі за неосновним місцем обліку платник податків сплачує всі податки та збори, які згідно із законодавством мають сплачуватись на території адміністративно-територіальної одиниці, що відповідає неосновному місцю обліку, щодо таких податків подає податкові декларації (розрахунки, звіти) та виконує інші обов'язки платника податків, а контролюючий орган стосовно платника податків здійснює адміністрування таких податків, зборів (пункт 7.3. Порядку).
Згідно з пунктами 11.1, 11.5. та 11.9 Порядку, платник податків зобов'язаний повідомляти контролюючі органи за місцем обліку такого платника про його ліквідацію або реорганізацію протягом трьох робочих днів з дня прийняття відповідного рішення (крім випадків, коли обов'язок здійснювати таке повідомлення покладено законом на орган державної реєстрації).
У зв'язку з ліквідацією або реорганізацією платника податків контролюючі органи розпочинають та проводять процедури, передбачені цим розділом, у разі одержання хоча б одного з таких документів (відомостей):
- заяви за формою № 8-ОПП від платника податків, поданої згідно з п. 11.2-11.4 цього розділу;
- відомостей державного реєстратора про внесення до Єдиного державного реєстру запису про рішення засновників (учасників) юридичної особи, уповноваженого ними органу про припинення юридичної особи;
- відомостей з Єдиного державного реєстру чи ЄДРПОУ, повідомлення органу державної реєстрації про припинення (закриття) відокремленого підрозділу;
- судових рішень або відомостей з Єдиного державного реєстру, іншої інформації щодо прийняття судом рішень про порушення провадження у справі про банкрутство чи визнання банкрутом платника податків, порушення справи або прийняття рішення судом про припинення юридичної особи, визнання недійсною державної реєстрації чи установчих документів платника податків, зміну мети установи, реорганізацію платника податків.
У разі отримання документів згідно з п.п. 11.1-11.4 цього розділу та/або якщо розпочато процедуру реорганізації юридичної особи (крім перетворення), припинення юридичної особи, припинення (закриття) постійного представництва чи відокремленого підрозділу юридичної особи, в тому числі іноземної компанії, організації, порушено провадження у справі про визнання банкрутом платника податків або подано заяву про зняття з обліку платника податків, контролюючим органом приймається рішення про проведення (не проведення за підставами, встановленими п.п. 11.11 та 11.12 цього розділу) документальної позапланової перевірки платника податків, який перебуває на обліку в такому органі.
З вищенаведених приписів вбачається обов'язок платника податків стати на облік у відповідних контролюючих органах як за основним так і за неосновним місцями обліку, а також, в разі припинення юридичної особи та порушення провадження у справі про банкрутство, повідомити контролюючий орган з метою прийняття ним рішення про проведення (не проведення) документальної позапланової перевірки платника податків, який перебуває на обліку в такому органі.
Так, з 01.01.2017 року набрали чинності зміни до Податкового кодексу України, що визначають розмежування повноважень контролюючих органів, відповідно до яких державні податкові інспекції не мають повноважень щодо адміністрування податків, зборів, платежів, у т.ч. проведення перевірок та звірок платників податків; контролю за своєчасністю подання платниками податків та платниками єдиного внеску передбаченої законом звітності, своєчасністю, достовірністю, повнотою нарахування та сплати податків, зборів, платежів; повноважень здійснювати погашення податкового боргу, стягувати своєчасно ненараховані та/або несплачені суми єдиного внеску та інших платежів.
Вказані повноваження з 01.01.2017 року належать виключно обласним та центральним органам Державної фіскальної служби України.
Нові засади розподілу повноважень також відображені у листі ДФС України від 17.01.2017 року за №1005/7/99-99-14-03-03-17 "Про організацію перевірок у 2017 році", що розміщений на офіційному веб-сайті ДФС України.
Таким чином, з 01.01.2017 року податкові інспекції місцевого рівня, втратили усі контролюючі функції, крім сервісних, визначених у ст. 193 Податкового кодексу України, та всі функції передбачені Податковим законодавством покладено на орган фіскальної служби обласного та центрального рівня – у даній справі Головне управління ДФС у Дніпропетровській області.
Матеріали справи не містять доказів забезпечення головою ліквідаційної комісії своєчасного надання органам доходів і зборів первинних документів, регістрів бухгалтерського та податкового обліку ТОВ "ТД "Укрднепротрейд" на виконання ч. 7 ст. 111 Цивільного кодексу України.
Дослідивши витяг з ЄДР юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань судом також не встановлено запису про отримання органами ДФС (Міндоходів) від державного реєстратора відомостей в порядку взаємного обіну інформацією з відомчих реєстрів, передбачених Законом України "Про державну реєстрацію юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань", щодо припинення юридичної особи ТОВ "ТД "Укрднепротрейд"
Як вбачається з наявних в матеріалах справи доказів та не заперечується боржником, головою ліквідаційної комісії ТОВ "ТД "Укрднепротрейд" листом від 25.10.2017 року було повідомлено ДПІ у Соборному районі м. Дніпра ГУ ДФС у Дніпропетровській області про припинення юридичної особи шляхом ліквідації.
Судом встановлено, що Головне управління ДФС у Дніпропетровській області у зв’язку із отриманням відомостей про прийняття засновниками ТОВ "ТД "Укрднепротрейд" рішення про припинення юридичної особи, відповідно до п.п. 78.1.7 п. 78.1. ст. 78 Податкового кодексу України, наказом №4275-п від 08.08.2017 року призначило документальну позапланову виїзну перевірку щодо ТОВ "ТД "Укрднепротрейд" (код ЄДРПОУ 39750161) за період з 16.04.2015 року.
З метою проведення перевірки, 11.08.2017 року працівниками ДФС здійснено вихід на податкову (юридичну) адресу ТОВ "ТД "Укрднепротрейд", а саме: м. Запоріжжя, пр. Соборний, буд. 158Б, проте дане підприємство за вказаною адресою та його посадові особи були відсутні, внаслідок чого контролюючий орган був позбавлений можливості провести перевірку.
За результатми виходу на податкову адресу ТОВ "ТД "Укрднепротрейд" працівниками ДФС складено Акт №8955/04-36-14-11/39750161 від 11.08.2017 року "Про неможливість проведення документальної позапланової виїзної перевірки ТОВ "ТД "Укрднепротрейд" у зв’язку із відсутністю підприємства та посадових осіб за податковою адресою", яка міститься в матеріалах справи. В подальшому підприємство було оголошено ДФС в розшук.
Присутнім в судовому засіданні апеляційної інстанції представником боржника не спростовані обставини відсутності підприємства та органів управління за юридичною адресою.
Крім того, колегія суддів враховує, що відповідно до фінансового звіту боржника станом на 31.03.2017 року активи складають 15634,9 тис.грн., нерозподілений прибуток складає 2325,4 тис.грн., у той час як пасив боржника складає лише 13307,5 тис.грн., тобто боржник значно збільшив обсяги господарської діяльності, що може вказувати на платоспроможність боржника.
Процедура банкрутства в порядку ст. 95 Закону України "Про відновлення платоспроможності боржника або визнання його банкрутом" є спеціальною, в розумінні цього закону, встановлює певні передумови порушення такого провадження, а виконання і дотримання цих передумов законодавцем передбачає взаємодію боржника (в особі ліквідатора, ліквідаційної комісії) з контролюючими органами, зокрема податковими.
Відповідно до п.п. 37.3., 37.3.1. Податкового кодексу України підставами для припинення податкового обов'язку, крім його виконання є, зокрема, ліквідація юридичної особи.
Тобто, зважаючи на відсутність доказів забезпечення своєчасного надання головою ліквідаційної комісії до контролюючого органу (у даній справі Головне управління ДФС у м. Дніпропетровській області) первинних документів, регістрів бухгалтерського та податкового обліку для проведення податкової перевірки та неможливості ДФС провести таку перевірку у зв’язку із відсутністю боржника за місцем реєстрації, ліквідація ТОВ "ТД "Укрднепротрейд" у даній справі про банкруство позбавить Головне управління ДФС у Дніпропетровській області права та можливості, як контролюючого органу (в силу змін до Податкового кодексу України, чинних з 01.01.2017 року), на проведення такої перевірки, на визначення наявності або відсутності податкових зобов'язань та заборгованості перед Державним бюджетом України.
Враховуючи наведене, судова колегія дійшла до висновку, що зважаючи на особливості процедури банкрутства в даному випадку (в порядку ст. 95 Закону України "Про відновлення платоспроможності боржника або визнання його банкрутом"), правовий статус фіскальної служби, як контролюючого органу, передбачений нормами цивільного та податкового законодавства (із змінами від 01.01.2017 року в частині розподілу функціональних повноважень), зміну місця реєстрації юридичної особи – боржника (з м. Дніпро до м. Запоріжжя), враховуючи доводи апеляційної скарги стосовно знаходження боржника, як платника податку, за неосновним місцем обліку в ДПІ у Соборному районі ГУ ДФС у Дніпропетровській області до кінця звітнього пероду (2017 року) та докази, надані апелянтом на підтвердження своїх вимог та заперечень, колегія суддів вважає, що Головне управління ДФС у Дніпропетровській області, як особа, яка має правовий статус контролюючого органу хоча і не набула статусу кредитора у справі про банкрутство, але оскаржувана постанова стосується її прав, інтересів та обов'язків.
З огляду на вищевикладене, місцевий господарський суд не забезпечив дотримання вимог чинного законодавства щодо всебічного, повного та об'єктивного дослідження усіх фактичних обставин, враховуючи, що суд апеляційної інстанції переглядає справу за наявними у ній та додатково поданими доказами та перевіряє законність і обгрунтованість рішення суду першої інстанції в межах доводів та вимог апеляційної скарги, керуючись принципами розумності, справедливості та законності, з урахуванням вимог цивільного та господарського законодавства, а також Закону про банкрутство, у зв'язку із передчасністю та безпідставністю порушення провадження у справі про банкрутство, колегія суддів вважає, що апеляційна скарга Головного управління ДФС у Дніпропетровській області підлягає задоволенню, постанова Господарського суду Запорізької області від 08.11.2017 року у справі №908/2130/17 - скасуванню.
Враховуючи, що надання в подальшому до суду додаткових доказів, пов'язаних із здійсненням процедури добровільної ліквідації чинним законодавством про банкрутство не передбачено, провадження у справі №908/2130/17 підлягає закриттю на підставі п. 1 ч. 1 ст. 231 ГПК України (в редакції з 15.12.2017р.), які є аналогічними положенням про припинення провадження п. 1 ч. 1 ст. 80 ГПК України (в редакції до 15.12.2017р.), а також - п. 9 ч. 1 ст. 83 Закону України "Про відновлення платоспроможності боржника або визнання його банкрутом", оскільки згідно із законом справа не підлягає розгляду в господарських судах України.
Керуючись ст.ст. 231, 269, 270, 275, 277, 278, 282 - 284 ГПК України, Донецький апеляційний господарський суд, -
П О С Т А Н О В И В:
Апеляційну скаргу Головного управління Державної фіскальної служби у Дніпропетровській області, м. Дніпро на постанову Господарського суду Запорізької області від 08.11.2017 року у справі №908/2130/17 – задовольнити.
Постанову Господарського суду Запорізької області від 08.11.2017 року у справі №908/2130/17 – скасувати.
Провадження у справі №908/2130/17 про банкрутство Товариства з обмеженою відповідальністю "ТД "Укрднепротрейд", м. Запоріжжя – закрити.
Постанова набирає законної сили з дня її прийняття та може бути оскаржена в касаційному порядку до Верховного Суду протягом двадцяти днів з дня складення її повного тексту.
Дану постанову направити державному реєстратору – Департаменту реєстраційних послуг Запорізької міської ради (69002, м. Запоріжжя, вул. Олександрівська, буд. 84) за місцем знаходження боржника для внесення до Єдиного державного реєстру відповідного запису про судове рішення про закриття провадження у справі про банкрутство та відновлення стану юридичної особи Товариства з обмеженою відповідальністю "ТД "Укрднепротрейд" (код ЄДРПОУ 39750161) в Єдиному державному реєстрі.
Головуючий Н.О. Мартюхіна
Судді Н.М. Дучал
ОСОБА_3
(У судовому засіданні 29.01.2018 року було проголошено вступну та резолютивну частину постанови. Повний текст постанови складено 06.02.2018 року).