Рішення № 72030231, 01.02.2018, Кіровський районний суд м. Дніпропетровська

Дата ухвалення
01.02.2018
Номер справи
203/3679/17
Номер документу
72030231
Форма судочинства
Адміністративне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
  • 1) ДНІПРОПЕТРОВСЬКИЙ ОТЦК ТА СП
Державний герб України

Справа №203/3679/17

Провадження №2-а/0203/5/2018

РІШЕННЯ

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

01.02.2018 року Кіровський районний суд міста Дніпропетровська у складі:

головуючого судді Католікяна М.О.,

при секретарі Дзьомі Ю.О.,

з участю:

-позивача ОСОБА_1;

-представника відповідачів ОСОБА_2,

розглянувши у відкритому судовому засіданні адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Дніпропетровського обласного військового комісаріату, комісії Дніпропетровського обласного військового комісаріату з питань розгляду матеріалів, пов’язаних з визначенням учасників бойових дій, про визнання незаконним та скасування рішення, зобов’язання вчинити дії,

у с т а н о в и в:

06 жовтня 2017 року позивач звернувся до суду з позовом до Дніпропетровського обласного військового комісаріату про визнання незаконним та скасування рішення, зобов’язання вчинити дії. Позовні вимоги обґрунтовано тим, що позивач під час проходження військової служби двічі відбував у відрядження для виконання бойових завдань до районів проведення антитерористичної операції у Донецькій та Луганській областях. 17.07.2017 року позивач звернувся до відповідача із заявою про надання йому статусу учасника бойових дій, додавши при цьому необхідні для цього документи. 30.08.2017 року комісія Дніпропетровського обласного військового комісаріату з питань розгляду матеріалів, пов’язаних з визначенням учасників бойових дій, протокольним рішенням №7 протиправно відмовила позивачеві у задоволенні його заяви, що стало причиною звернення позивача до суду з позовом про визнання незаконним та скасування протокольного рішення від 30.08.2017 року, зобов’язання відповідача в особі комісії з питань розгляду матеріалів, пов’язаних з визначенням учасників бойових дій, переглянути питання і видати позивачеві посвідчення встановленого зразка (а.с.а.с. 1 – 5).

01 лютого 2018 року суд своєю ухвалою залучив до участі у справі в якості співвідповідача комісію Дніпропетровського обласного військового комісаріату з питань розгляду матеріалів, пов’язаних з визначенням учасників бойових дій.

Позивач у судовому засіданні підтримав заявлені позовні вимоги, а представник відповідачів – заперечував проти їх задоволення.

Заслухавши пояснення позивача, представника відповідачів, дослідивши матеріали справи, суд дійшов висновку про те, що позов підлягає частковому задоволенню з наступних підстав.

Судом встановлено, що позивач під час проходження військової служби двічі відбував у відрядження для виконання бойових завдань до районів проведення антитерористичної операції у Донецькій та Луганській областях: від 25.11.2015 року по 29.11.2015 року, від 25.12.2015 року по 29.12.2015 року (а.с.а.с. 9 – 21, 24).

17 липня 2017 року позивач звернувся до відповідача із заявою про надання йому статусу учасника бойових дій, додавши при цьому необхідні для цього документи. Вказана обставина була визнана представником відповідачів у судовому засіданні.

30 серпня 2017 року комісією Дніпропетровського обласного військового комісаріату з питань розгляду матеріалів, пов’язаних з визначенням учасників бойових дій, було ухвалене протокольне рішення №7 про відмову позивачеві у наданні статусу учасника бойових дій. Відмова була обґрунтована тим, що позивач усупереч приписам постанови Кабінету Міністрів України від 08.09.2016 року №602 «Про внесення змін до Порядку надання статусу учасника бойових дій особам, які захищали незалежність, суверенітет та територіальну цілісність України і брали безпосередню участь в антитерористичній операції, забезпеченні її проведення», був залучений до проведення антитерористичної операції на строк менше ніж 30 календарних днів (а.с. 6).

Відповідно до абзацу другого пункту 2 Порядку надання статусу учасника бойових дій особам, які захищали незалежність, суверенітет та територіальну цілісність України і брали безпосередню участь в антитерористичній операції, забезпеченні її проведення, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 20.08.2014 року №413 (далі – Порядок), у редакції, що діяла на час виконання позивачем бойових завдань у районах проведення антитерористичної операції у Донецькій та Луганській областях, військовослужбовцям (резервістам, військовозобов’язаним) та працівникам Збройних Сил, Національної гвардії, СБУ, Служби зовнішньої розвідки, Держприкордонслужби, Держспецтрансслужби, військовослужбовцям військових прокуратур, особам рядового та начальницького складу підрозділів оперативного забезпечення зон проведення антитерористичної операції ДФС, поліцейським, особам рядового, начальницького складу, військовослужбовцям, працівникам МВС, Управління державної охорони, Держспецзв’язку, ДСНС, ДПтС, інших утворених відповідно до законів України військових формувань, які захищали незалежність, суверенітет та територіальну цілісність України і брали безпосередню участь в антитерористичній операції, забезпеченні її проведення, перебуваючи безпосередньо в районах антитерористичної операції у період її проведення.

Згідно з пунктом 4 Порядку підставою для надання особам статусу учасника бойових дій є: документи про безпосереднє залучення до виконання завдань антитерористичної операції в районах її проведення, направлення (прибуття) у відрядження до районів проведення антитерористичної операції, їх перебування в таких районах з метою виконання завдань із захисту незалежності, суверенітету та територіальної цілісності України шляхом безпосередньої участі в антитерористичній операції, забезпеченні її проведення (витяги з наказів керівника Антитерористичного центру при СБУ про залучення до проведення антитерористичної операції, директив, розпоряджень, посвідчень про відрядження, оперативних завдань, журналів бойових дій, бойових донесень, дислокацій, книг нарядів, графіків несення служби, звітів, зведень, донесень, матеріалів спеціальних (службових) розслідувань за фактами отримання поранень, а також інші офіційні документи, видані державними органами, що містять достатні докази про безпосередню участь особи у виконанні завдань антитерористичної операції у районах її проведення).

У відповідності з пунктом 5 Порядку рішення про надання статусу учасника бойових дій приймається, у тому числі комісіями з питань розгляду матеріалів про визнання учасниками бойових дій, утвореними в Міноборони, МВС, Національній поліції, Національній гвардії, СБУ, Службі зовнішньої розвідки, Адміністрації Держприкордонслужби, Адміністрації Держспецтрансслужби, Генеральній прокуратурі України, Управлінні державної охорони, Адміністрації Держспецзв’язку, ДСНС, ДПтС, ДФС.

Судом встановлено, що позивачем було дотримано вимоги, визначені пунктами 4, 5 Порядку щодо надання органу, уповноваженому приймати рішення про надання статусу учасника бойових дій (комісії Дніпропетровського обласного військового комісаріату з питань розгляду матеріалів, пов’язаних з визначенням учасників бойових дій), необхідних для цього документів. Ця обставина була визнана у судовому засіданні представником відповідачів.

Єдиною підставою для відмови позивачеві у наданні статусу учасника бойових дій стало те, що позивач був залучений до проведення антитерористичної операції на строк менше ніж 30 календарних днів. При цьому співвідповідач обґрунтував таке рішення приписами постанови Кабінету Міністрів України від 08.09.2016 року №602 «Про внесення змін до Порядку надання статусу учасника бойових дій особам, які захищали незалежність, суверенітет та територіальну цілісність України і брали безпосередню участь в антитерористичній операції, забезпеченні її проведення.

Аналіз спірних правовідносин та змісту оскарженого у суді рішення дає підстави суду дійти висновку про безпідставність (протиправність) протокольного рішення комісії Дніпропетровського обласного військового комісаріату з питань розгляду матеріалів, пов’язаних з визначенням учасників бойових дій від 30.08.2017 року №7.

Так, на час виконання позивачем бойових завдань у районах проведення антитерористичної операції у Донецькій та Луганській областях (листопад – грудень 2015 року) Порядок не містив жодних умов, за яких залежно від строку залучення до антитерористичної операції особа набувала право на отримання статусу учасника бойових дій.

Такий строк залучення до проведення антитерористичної операції (не менше 30 календарних днів) уперше був запроваджений постановою Кабінету Міністрів України від 08.09.2016 року №602 «Про внесення змін до Порядку надання статусу учасника бойових дій особам, які захищали незалежність, суверенітет та територіальну цілісність України і брали безпосередню участь в антитерористичній операції, забезпеченні її проведення», яка набрала чинності лише 16.09.2016 року.

За правилами, встановленими частиною першою статті 58 Конституції України, закони та інші нормативно-правові акти не мають зворотної дії в часі, крім випадків, коли вони пом'якшують або скасовують відповідальність особи.

Ураховуючи диспозицію статті 58 Конституції України, а також обмежувальний характер постанови Кабінету Міністрів України від 08.09.2016 року №602, її застосування до правовідносин, що діяли до набрання нею чинності, є протиправним.

З огляду на викладене протокольне рішення комісії Дніпропетровського обласного військового комісаріату з питань розгляду матеріалів, пов’язаних з визначенням учасників бойових дій, від 30.08.2017 року №7 має бути визнано незаконним та скасовано із зобов’язанням відповідного органу повторно розглянути питання надання позивачеві статусу учасника бойових дій.

При цьому позов у частині зобов’язання комісії Дніпропетровського обласного військового комісаріату з питань розгляду матеріалів, пов’язаних з визначенням учасників бойових дій, видати позивачеві посвідчення встановленого зразка задоволенню не підлягає, оскільки суд не має право втручатися у діяльність такого органу і зобов’язувати його ухвалювати конкретні рішення.

У порядку статті 139 Кодексу адміністративного судочинства України судові витрати у справі підлягають віднесенню на рахунок держави.

Керуючись статтями 6, 7, 9, 10, 12, 19, 20, 72 – 77, 90, 94, 132 – 139, 143, 192 – 194, 210, 211, 219, 220, 241 – 246 Кодексу адміністративного судочинства України, суд

в и р і ш и в:

Позов ОСОБА_1 (РНОКПП – НОМЕР_1; 49005, місто Дніпро, вулиця Полігонна, 21) до Дніпропетровського обласного військового комісаріату (ідентифікаційний код – 08353525; 49006, місто Дніпро, вулиця Шмідта, 16), комісії Дніпропетровського обласного військового комісаріату з питань розгляду матеріалів, пов’язаних з визначенням учасників бойових дій, про визнання незаконним та скасування рішення, зобов’язання вчинити дії задовольнити частково.

Визнати незаконним та скасувати рішення комісії Дніпропетровського обласного військового комісаріату з питань розгляду матеріалів, пов’язаних з визначенням учасників бойових дій, оформлене протоколом від 30 серпня 2017 року №7, щодо відмови ОСОБА_1 у наданні статусу учасника бойових дій.

Зобов’язати Дніпропетровський обласний військовий комісаріат в особі комісії з питань розгляду матеріалів, пов’язаних з визначенням учасників бойових дій, повторно розглянути питання щодо надання ОСОБА_1 статусу учасника бойових дій.

У задоволенні решти позовних вимог відмовити.

Судові витрати віднести на рахунок держави.

Апеляційна скарга на рішення може бути подана через Кіровський районний суд м. Дніпропетровська протягом тридцяти днів з дня його проголошення. Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини рішення або у разі розгляду справи (вирішення питання) без повідомлення (виклику) учасників справи, зазначений строк обчислюється від дня складення повного судового рішення. Рішення набирає законної сили, якщо протягом вказаних строків не подана апеляційна скарга, або якщо рішення залишено в силі за результатами апеляційного розгляду справи.

Повне рішення складено 05 лютого 2018 року.

Суддя М.О. Католікян