Постанова № 72028290, 31.01.2018, Львівський апеляційний адміністративний суд

Дата ухвалення
31.01.2018
Номер справи
446/205/17
Номер документу
72028290
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України

ЛЬВІВСЬКИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

ПОСТАНОВА

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

31 січня 2018 рокуЛьвів№ 876/10439/17

Львівський апеляційний адміністративний суд в складі колегії суддів:

головуючого судді Судової-Хомюк Н.М.,

суддів Гуляка В.В., Коваля Р.Й.

за участі секретаря судового засідання Дідин Н.С.

позивача: не з'явився

відповідача: не з'явився

розглянувши у відкритому судовому засіданні у м. Львові апеляційну скаргу Кам'янка-Бузького об'єднаного управління Пенсійного фонду України Львівської області на постанову Кам'янка-Бузького районного суду Львівської області від 22 вересня 2017 року (суддя Бакай І.А., м.Кам'янка-Бузька) за адміністративним позовом ОСОБА_1 до Кам'янка-Бузького об'єднаного управління Пенсійного фонду України Львівської області, третя особа, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору Кам'янка-Бузька районна рада про визнання протиправними дій та зобов'язання вчинити дії,

В С Т А Н О В И В:

02 лютого 2017 року позивач ОСОБА_1 звернувся до суду з адміністративним позовом до відповідача - Кам'янка-Бузького об'єднаного управління Пенсійного фонду України Львівської області з уточненням позовних вимог, просив визнати протиправними дії Кам'янка-Бузького об'єднаного управління Пенсійного фонду України Львівської області щодо відмови ОСОБА_1 в перерахунку пенсії, скасувати рішення Кам'янка-Бузького об'єднаного управління Пенсійного фонду України Львівської області про відмову у перерахунку ОСОБА_1 пенсії від 29 грудня 2016 року за № 26/04-32 та зобов'язати відповідача з 29.12.2016 року здійснити перерахунок призначеної йому пенсії на підставі довідки Кам'янка-Бузької районної ради від 28.12.2016 року № 1239 про складові заробітної плати згідно ст.ст.33,37 та 37-1 Закону України «Про державну службу» від 16 грудня 1993 року за №3723-XII з урахуванням всіх складових, з яких сплачено страхові внески.

В обґрунтування вимог зазначає, що з 13 серпня 2011 року він перебуває на обліку в Кам'янка-Бузькому об'єднаному управлінні Пенсійного фонду України Львівської області як отримувач пенсії по інвалідності 2 групи загального захворювання. З 23 лютого 2001 року до виходу на пенсію він працював на посаді начальника відділу фінансів і звітності Кам'янка-Бузької районної ради і на вказаній посаді йому присвоєно 10 ранг посадової особи. Пенсія була призначена на підставі ст.37 Закону України від 16 грудня 1993 року №3723-XІІ «Про державну службу». Підставою для нарахування пенсії у 2011 році послужили довідки про складові заробітної плати, які подаються для призначення пенсії за формою, встановленою постановою правління Пенсійного фонду України від 30 жовтня 2008 року за № 19-11. Зазначені довідки були складені та видані Кам'янка-Бузькою районною радою. Маючи сумнів в повноті нарахування та виплаті нарахованої пенсії, він вирішив звернутися до Кам'янка-Бузької районної ради за видачею довідки, що подається для призначення пенсії. Отримавши довідку від 28 грудня 2016 року та порівнявши її з довідкою, яка послужила підставою для нарахування пенсії від 13 серпня 2011 року він виявив, що складові довідок відрізняються. У зв'язку з цим звернувся до відповідача із заявою від 29 грудня 2016 року про перерахунок пенсії як держаному службовцю із включенням в розрахунок заробітку для обчислення пенсії матеріальної допомоги на оздоровлення та індексації. Проте у перерахунку пенсії Кам'янка-Бузьким об'єднаним управлінням Пенсійного фонду України Львівської області йому відмовлено, оскільки з набранням чинності Законом України «Про державну службу» № 889-VIII від 10 грудня 2015 року втрачає чинність Закон України «Про державну службу» від 16 грудня 1993 року № 3723-ХП. Законом України «Про державну службу» від 10 грудня 2015 року № 889- VIII не передбачено проведення перерахунку раніше призначених пенсій державним службовцям. Також зазначено, що постановою КМ України від 09 грудня 2015 року №1013 «Про упорядкування структури заробітної плати, особливості проведення індексації та внесення змін до деяких нормативно-правових актів» скасовано пункт 4 постанови КМ України від 31 травня 2000 року №865 «Про деякі питання вдосконалення визначення розмірів заробітку для обчислення пенсії». На підставі постанови КМ України від 14 вересня 2016 року № 622 «Деякі питання пенсійного забезпечення окремих категорій осіб», вищевказана постанова КМ України №865 від 31 травня 2000 року втратила чинність та форми довідок про заробітну плату, які надавалися для перерахунку пенсій виключені Постановою Пенсійного фонду України від 04 липня 2016 року № 5-2.

Постановою Кам'янка-Бузького районного суду Львівської області від 22 вересня 2017 року адміністративний позов задоволено. Визнано протиправними дії Кам'янка-Бузького об'єднаного управління Пенсійного фонду України Львівської області щодо відмови ОСОБА_1 у перерахунку пенсії на підставі довідки Кам'янка-Бузької районної ради від 28.12.2016 року № 1239 про складові заробітної плати, ст.ст.33,37 та 37-1 Закону України «Про державну службу» від 16.12.1993 року за № 3723-ХП. Скасовано рішення Кам'янка-Бузького об'єднаного управління Кам'янка-Бузького об'єднаного управління Львівської області від 29.12.2016 року щодо відмови ОСОБА_1 у перерахунку пенсії на підставі довідки Кам'янка-Бузької районної ради від 28.12.2016 року № 1239 про складові заробітної плати, ст.ст.33,37 та 37-1 Закону України «Про державну службу» від 16.12.1993 року за № 3723-ХП. Зобов'язано Кам'янка-Бузьке об'єднане управління Пенсійного фонду України Львівської області здійснити з 29.12.2016 року перерахунок призначеної ОСОБА_1 пенсії на підставі довідки Кам'янка-Бузької районної ради від 28.12.2016 року № 1239 про складові заробітної плати, ст.ст.33,37 та 37-1 Закону України «Про державну службу» від 16.12.1993 року за № 3723-ХП.

Не погоджуючись з вказаним рішенням суду, відповідач оскаржив його в апеляційному порядку. Вважає, що постанова прийнята з неповним з'ясуванням обставин справи, з порушенням норм матеріального і процесуального права та підлягає скасуванню з підстав, викладених в апеляційній скарзі. Просить скасувати постанову та прийняти нову, якою в задоволенні позовних вимог відмовити.

В обґрунтування вимог апеляційної скарги зокрема зазначає, що зміни до чинного законодавства, зокрема, Закону України «Про державну службу» та постанови Кабінету Міністрів України від 31.05.2000 року № 865 «Про деякі питання вдосконалення визначення розмірів заробітку для обчислення пенсії» в частині визначення заробітку для обчислення пенсії не вносилися і, відповідно, при визначенні заробітної плати для обчислення пенсії державного службовця включалися складові заробітної плати, передбачені вищезазначеними нормативно-правовими актами.

Пенсію ОСОБА_1 було призначено у відповідності з діючим на той час законодавством, відповідно до поданих ним документів. Так-як пенсії призначаються на підставі поданих заявником документів, підстав для визнання дій неправомірними, зобов'язання перерахувати пенсію з часу її призначення з урахуванням інших виплат та зобов'язання виплатити недоотриману суму пенсії з урахуванням індексу інфляції немає.

В судове засідання сторони не з'явились, хоча були повідомлені належним чином про час та місце розгляду справи у суді, а тому суд вважає за можливе розглянути справу без їх участі та відповідно до вимог ст.229 КАС України фіксування судового засідання за допомогою звукозаписувального технічного засобу не здійснювати.

Заслухавши суддю - доповідача, обговоривши доводи апеляційної скарги та заперечення на неї, перевіривши матеріали справи, колегія суддів приходить до висновку, що у задоволенні апеляційної скарги слід відмовити з наступних підстав.

Так, судом першої інстанції встановлено, матеріалами справи підтверджено, що з 13.08.2011 року позивачу призначено пенсію по інвалідності відповідно до Закону України «Про службу в органах місцевого самоврядування».

29.12.2016 року позивач звернувся до Кам'янка-Бузького об'єднаного управління Пенсійного фонду України Львівської області із заявою про проведення перерахунку призначеної пенсії на підставі довідки про складові заробітної плати № 1239 від 28 грудня 2016 року, виданої Кам'янка-Бузькою районною радою Львівської області, відповідно до ст. 37 Закону України «Про державну службу» із врахуванням сум матеріальної допомоги на оздоровлення, матеріальної допомоги на вирішення соціально-побутових питань та індексації заробітної плати.

З даної довідки вбачається, позивач отримував за даний період всі ці види виплат, на всі виплати, включені у довідку, нараховувались страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування.

Рішенням від 03.01.2017 року №26/04-32 Кам'янка-Бузького об'єднаного управління Пенсійного фонду України Львівської області відмовлено позивачу,оскільки з набранням чинності Законом України «Про державну службу» №889-VIII від 10.12.2015року втрачає чинність Закон України «Про державну службу» від 16.12.1993 року №3723-XII. Законом України «Про державну службу» від 10.12.2015 року № 889- VIII, не передбачено проведення перерахунків раніше призначених пенсій державним службовцям. Крім цього, форми довідок про заробітну плату (затверджені постановою Правління Пенсійного фонду України від 04.09.2013 року № 15-1), які надавалися для проведення перерахунку пенсії, виключені постановою Правління Пенсійного фонду України від 04.07.2016 року № 15-2. Таким чином, відповідач вважав, що відсутні підстави для проведення перерахунку пенсії згідно з Закону України «Про державну службу» .

Вважаючи рішення про відмову в перерахунку та виплаті пенсії неправомірним, позивач звернувся до суду з метою захисту свого порушеного права.

Надаючи юридичну оцінку спірним правовідносинам, що виникли між сторонами у справі, колегія суддів вважає, що суд першої інстанції вірно застосував норми матеріального та процесуального права, з огляду на таке.

Зі змісту ч.3 ст.23 Загальної Декларації прав людини, п.4 ч.1 Європейської Соціальної хартії та ч.3 ст.46 Конституції України випливає, що кожна особа похилого віку має право на справедливу і задовільну винагороду, соціальний захист, за роки важкої праці та шкідливих робіт, - яка є основним джерелом існування для них самих та їхніх сімей.

Згідно статті 19 Конституції України, органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Законом України «Про державну службу» встановлені загальні засади діяльності, статус державних службовців, які працюють в державних органах та їх апараті, а також особливості правовідносин щодо призначення та перерахунку пенсій державним службовця.

Статтею 33 Закону України «Про державну службу» встановлено, що заробітна плата державних службовців складається з посадових окладів, премій, доплати за ранг, надбавки за вислуги років на державній службі та інших надбавок. Державним службовцям можуть установлюватися надбавки за високі досягнення у праці і виконання особливо важливої роботи, доплати за виконання обов'язків тимчасово відсутніх працівників та інші надбавки і доплати, а також надаватися матеріальна допомога для вирішення соціально-побутових питань. Умови оплати праці державних службовців, розміри їх посадових окладів надбавок, доплат і матеріальної допомоги визначаються Кабінетом Міністрів України.

У відповідності до частини другої статті 37 Закону України «Про державну службу», у редакції, чинній на час призначення пенсії, пенсія державним службовцям призначається в розмірі 80 відсотків від сум їх заробітної плати, на які нараховуються страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування, а особам, які на час звернення за призначення пенсії не є державними службовцями, - у розмірі 80 відсотків заробітної плати працюючого державного службовця відповідної посади та рангу за останнім місцем роботи на державній службі. За кожний повний рік роботи понад 10 років на державній службі пенсія збільшується на один відсоток заробітку, але не більше 90 відсотків заробітної плати.

Згідно із частиною другою статті 37-1 Закону України «Про державну службу» перерахунок пенсії здійснюється виходячи із сум заробітної плати, на які нараховуються страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування працюючого державного службовця відповідної посади та рангу на момент виникнення права на перерахунок пенсії.

Згідно із Законом України «Про оплату праці» структура заробітної плати складається з основної, додаткової та інших заохочувальних виплат, до яких належать виплати у формі винагород за підсумками роботи за рік, премії за спеціальними системами і положеннями, компенсаційні та інші грошові і матеріальні виплати, які не передбачені актами чинного законодавства, або які провадяться понад встановлені зазначеними актами норми.

Тобто, виходячи з наведеного, матеріальна допомога на оздоровлення входила до системи оплати праці державного службовця.

Згідно із статтею 1 Закону України «Про індексацію грошових доходів населення» індексація грошових доходів населення - встановлений законами та іншими нормативно-правовими актами України механізм підвищення грошових доходів населення, що дає можливість частково або повністю відшкодувати подорожчання споживчих товарів і послуг.

Статтею 66 Закону України «Про пенсійне забезпечення» врегульовано види оплати праці, що враховуються при обчисленні пенсій.

Відповідно до частини першої статті 66 Закону України «Про пенсійне забезпечення» до заробітку для обчислення пенсії включаються всі види оплати праці (виплат, доходу), на які відповідно до Закону України «Про збір на обов'язкове державне пенсійне страхування» нараховується збір на обов'язкове державне пенсійне страхування, в межах максимальної величини фактичних витрат на оплату праці найманих працівників, оподатковуваного доходу (прибутку), сукупного оподатковуваного доходу (граничної суми заробітної плати (доходу), з яких справляються страхові внески (збори) до соціальних фондів, що діяла на день одержання зазначеного заробітку (виплат, доходу).

Стаття 41 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» визначає виплати (доходи), що враховуються в заробітну плату (дохід) застрахованої особи для обчислення пенсії. Так, зокрема до такого доходу (заробітної плати) враховуються: суми виплат, отримуваних застрахованою особою після набрання чинності цим Законом, з яких згідно з цим Законом були фактично нараховані (обчислені) та сплачені страхові внески; суми виплат, отримуваних застрахованою особою до набрання чинності цим Законом, у межах сум, на які відповідно до законодавства, що діяло раніше, нараховувалися внески на державне соціальне страхування або збір на обов'язкове державне пенсійне страхування.

Таким чином, за змістом наведених норм отримувані застрахованою особою суми виплат, з яких були фактично нараховані та сплачені страхові внески або збір на обов'язкове державне пенсійне страхування, враховуються в заробіток (дохід) застрахованої особи для обчислення пенсії незалежно від того, чи входять вони до структури заробітної плати.

Аналогічна правова позиція була висловлена Верховним Судом України у постановах від 14.05.2013 року (справа № 21-125а13) та від 03.06.2014 року (справа № 21-134а14), а також Верховним Судом у постанові від 23.01.2018 року (справа № 495/6612-16-а).

Відповідно до даних довідки від 28.12.2016 року № 1239 про складові заробітної плати (надбавки, премії та інші виплати) позивачу виплачено матеріальну допомогу на оздоровлення, матеріальну допомогу на вирішення соціально-побутових питань, індексація заробітної плати, а також пораховано матеріальну допомогу на оздоровлення згідно акту ревізії, на вказані виплати були нараховані страхові внески та єдиний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування.

Отже, підсумовуючи наведене, із зазначених складових заробітної плати, з яких були фактично нараховано та сплачено збір на обов'язкове державне пенсійне страхування, включаються до складу заробітної плати державного службовця та враховуються при обчисленні розміру пенсії ОСОБА_1, а тому відмова УПФ у перерахунку пенсії позивача з урахуванням зазначених виплат є протиправною.

Стосовно індексації доходу, то колегія суддів зазначає, що індексація грошових доходів встановлена Законом України «Про індексацію грошових доходів громадян» від 03 липня 1991 року.

Додаткова заробітна плата - це винагорода за працю понад установлені норми, за трудові успіхи та винахідливість і за особливі умови праці. Вона включає доплати, надбавки, гарантійні і компенсаційні виплати, передбачені чинним законодавством; премії, пов'язані з виконанням виробничих завдань і функцій (частина друга статті 2 Закону України «Про оплату праці).

Суми виплат, пов'язаних з індексацією заробітної плати працівників, входять до складу фонду додаткової заробітної плати згідно з підпунктом 2.2.7 Інструкції зі статистики заробітної плати, затвердженої наказом Держкомстату України від 13 січня 2004 року №5, зареєстрованим в Міністерстві юстиції України 27 січня 2004 року за №114/8713.

Індексація є складовою частиною заробітної плати, оскільки є додатковою заробітною платою та грошовим доходом населення, який згідно ст.66 Закону України «Про пенсійне забезпечення» враховуються при обчисленні пенсій.

Чинне законодавство України як загальне, так і спеціальне відносить до складу заробітної плати також інші виплати, запроваджені нормативно-правовими актами, індексація грошових доходів приймається в розрахунок при нарахуванні пенсії особам, які отримували такі надбавки під час перебування на державній службі.

Враховуючи викладене, колегія суддів вважає, що суд першої інстанції правильно встановив обставини справи, порушень матеріального та процесуального права при вирішенні справи не допустив, а наведені в скарзі доводи правильність висновків суду не спростовують, тому постанова суду першої інстанції підлягає залишенню без змін, а апеляційна скарга - залишенню без задоволення

Керуючись, ч. 3 ст. 243, ч. 4 ст. 229, ст.ст. 308, 310, п. 1 ч. 1 ст. 315, ст. 316, ч. 1 ст. 321, ст.ст. 322, 325, 329 КАС України , суд, -

П О С Т А Н О В И В :

Апеляційну скаргу Кам'янка-Бузького об'єднаного управління Пенсійного фонду України Львівської області залишити без задоволення, а постанову Кам'янка-Бузького районного суду Львівської області від 22 вересня 2017 року у справі № 446/205/17 - без змін.

Постанова суду апеляційної інстанції набирає законної сили з дати її прийняття.

Касаційна скарга на судове рішення подається протягом тридцяти днів з дня його проголошення безпосередньо до суду касаційної інстанції.

У разі якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини судового рішення або розгляду справи (вирішення питання) без повідомлення (виклику) учасників справи, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.

Головуючий суддя Н. М. Судова-Хомюк судді В. В. Гуляк Р. Й. Коваль Повне судове рішення складено 05.02.2018 року.