Постанова № 72027841, 31.01.2018, Львівський апеляційний адміністративний суд

Дата ухвалення
31.01.2018
Номер справи
348/1527/17
Номер документу
72027841
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України

ЛЬВІВСЬКИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

ПОСТАНОВА

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

31 січня 2018 рокуЛьвів№ 876/10464/17

Львівський апеляційний адміністративний суд в складі колегії суддів:

головуючого судді Судової-Хомюк Н.М.,

суддів Гуляка В.В., Коваля Р.Й.

за участі секретаря судового засідання Дідик Н.С.

позивач - не з’явився

відповідач - не з’явився

розглянувши у відкритому судовому засіданні у м. Львові апеляційну скаргу Надвірнянського об’єднаного управління Пенсійного фонду України в Івано-Франківській області на постанову Надвірнянського районного суду Івано-Франківської області від 13 вересня 2017 року (суддя Флоряк Д.В., м.Надвірна) за адміністративним позовом ОСОБА_1 до Надвірнянського об’єднаного управління Пенсійного фонду України в Івано-Франківській області про визнання неправомірними та зобов’язання вчинити дії,

В С Т А Н О В И В:

27 липня 2017 року позивач ОСОБА_1 звернувся до суду із позовом до відповідача - Надвірнянського об’єднаного управління Пенсійного фонду України в Івано-Франківській області та просив визнати неправомірними дії Надвірнянського об’єднаного управління Пенсійного фонду України Івано-Франківської області щодо відмови у переведенні ОСОБА_1 на пенсію державного службовця згідно закону України «Про державну службу» (в редакції, яка діяла на час виникнення права на переведення) та ст.21 Закону України «Про службу в органах місцевого самоврядування», зобов’язати Надвірнянське об’єднане управління Пенсійного фонду України Івано-Франківської області перевести його на пенсію як державного службовця згідно пункту 2 Прикінцевих та перехідних положень Закону України «Про державну службу» ( в редакції, що діяла на час виникнення права на переведення) та статті 21 Закону України «Про службу в органах місцевого самоврядування» з 12 листопада 2015 року, зобов’язати Надвірнянське об’єднане управління Пенсійного фонду України Івано-Франківської області здійснити йому перерахунок пенсії як державному службовцю згідно п.2 Прикінцевих та перехідних положень Закону України «Про державну службу» (в редакції, яка діяла на час виникнення права на переведення) та відповідно до ст.21 Закону України «Про службу в органах місцевого самоврядування» та виплачувати пенсію як державному службовцю в подальшому.

В обґрунтування позовних вимог зазначає, що він є пенсіонером і перебуває на обліку у Надвірнянському об’єднаному управлінні Пенсійного фонду України в Івано-Франківській області, де отримує пенсію за віком з 28 липня 2013 року. 15 червня 2017 року він звернувся із заявою до відповідача про переведення його на пенсію державного службовця, оскільки він був обраний сільським головою села Цуцилів та працював на посаді сільського голови: з 12 грудня 2000 року по 10 квітня 2002 року; з 10 квітня 2002 року по 23 червня 2004 року ; з 16 листопада 2010 року по 11 листопад 2015 року; з 11 листопада 2015 року по даний час він теж обраний сільським головою села Цуцилів та перебуває на посаді на момент даного звернення. Загальний стаж його роботи становить більше 35 років, на виборних посадах в органах місцевого самоврядування становить більше 10 років. А тому вважає, що у нього виникло право переведення на пенсію державного службовця. Позивач отримав відповідь від 03 липня 2017 року за № 244/Д-15, в якій повідомлено, що йому призначена пенсія з 28 липня 2013 року і переведення його на пенсію за віком відповідно до Закону України «Про державну службу» з врахуванням наданих довідок є необґрунтованим. Однак, ОСОБА_1 вважає такі дії Надвірнянського об’єднаного управління Пенсійного фонду України в Івано-Франківській області неправомірними.

Ухвалою Надвірнянського районного суду Івано-Франківської області від 11 вересня 2017 року позовні вимоги в частині здійснення перерахунку пенсії за період з 12 листопада 2015 року по 15 червня 2017 року залишено без розгляду.

Постановою Надвірнянського районного суду Івано-Франківської області від 13 вересня 2017 року позов задоволено. Визнано неправомірними дії Надвірнянського об’єднаного управління Пенсійного фонду України Івано-Франківської області щодо відмови у переведенні ОСОБА_1 на пенсію державного службовця згідно закону України «Про державну службу» (в редакції, яка діяла на час виникнення права на переведення) та ст.21 Закону України «Про службу в органах місцевого самоврядування». Зобов’язано Надвірнянське об’єднане управління Пенсійного фонду України Івано-Франківської області здійснити ОСОБА_1 перерахунок пенсії як державному службовцю згідно п.2 Прикінцевих та перехідних положень Закону України «Про державну службу»(в редакції, яка діяла на час виникнення права на переведення) та відповідно до ст.21 Закону України «Про службу в органах місцевого самоврядування» і проводити її виплату, починаючи з 16 червня 2017 року, до виникнення обставин, з якими закон пов’язує виникнення, зміну чи припинення спірних правовідносин.

Постанову в апеляційному порядку оскаржив відповідач – Надвірнянське об’єднане управління Пенсійного фонду України в Івано-Франківській області, вважає дану постанову винесену з порушенням норм матеріального права. Просить постанову Надвірнянського районного суду Івано-Франківської області від 13 вересня 2017 року скасувати та прийняти нову, якою у задоволенні позову відмовити повністю.

На обґрунтування вимог апеляційної скарги зокрема зазначає, що розділом ХI «Прикінцевих та перехідних положень» Закону України « Про державну службу» від 10 грудня 2015 року №889-VIII, передбачено право на пенсію відповідно до раніше діючого закону про державну службу особам, які станом на 01 травня 2016 року обіймали посади державної служби та мають не менше 10 років стажу на посадах, віднесених до відповідних категорій посад державних службовців, та особи, які на 01 травня 2016 року мають не менше 20 років стажу на посадах, віднесених до відповідних категорій посад державних службовців. Апелянт звертає увагу на те, що відповідно до положення Закону України « Про службу в органах місцевого самоврядування», а також Закону України «Про державну службу» від 10 грудня 2015 року №889-VIII посада сільський голова є виборною посадою органу місцевого самоврядування, а не посадою державної служби. Відтак, якщо станом на 01 травня 2016 року позивач перебував на посаді сільського голови – права на пенсію відповідно до Закону України « Про державну службу» №889-VIII позивач не матиме.

У відповідності до вимог статті 229 КАС України за відсутності осіб, які беруть участь у справі фіксування судового засідання за допомогою звукозаписувального технічного засобу не здійснюється.

Заслухавши суддю - доповідача, обговоривши доводи апеляційної скарги, перевіривши матеріали справи, колегія суддів приходить до висновку, що апеляційну скаргу слід залишити без задоволення з наступних підстав.

Так, судом першої інстанції встановлено, матеріалами справи підтверджено, що ОСОБА_1 є пенсіонером і перебуває на обліку в Надвірнянському об’єднаному управлінні ПФУ Івано-Франківської області, де отримує пенсію з 28 липня 2013 року за віком. Позивач був обраний сільським головою села Цуцилів та працював на посаді сільського голови: з 12 грудня 2000 року по 10 квітня 2002 рік (запис в трудовій книжці № 29); з 10 квітня 2002 року по 23 червня 2004 рік (запис в трудовій книжці № 31 та № 33); з 16 листопада 2010 року по 11 листопада 2015 рік (запис в трудовій книжці № 34); з 11 листопада 2015 року по даний час він теж обраний сільським головою села Цуцилів (запис в трудовій книжці № 37) ( а.с. ) та перебуває на посаді на даний момент.

Загальний стаж позивача роботи становить більше 35 років, на виборних посадах в органах місцевого самоврядування становить більше 10 років.

15 червня 2017 році позивач звернувся до відповідача із заявою про переведення його на пенсію згідно Закону України «Про державну службу» та подав пакет документів про стаж роботи, довідки про заробітну плату (а.с.6-7, 9-12).

Листом-відповіддю від 03 липня 2017 року №244/Д-15 відповідачем позивачу було відмовлено у переведенні позивача на пенсію за віком відповідно до Закону України «Про державну службу», так як не має підстав (а.с.8).

Не погоджуючись із відмовою відповідача про переведення на пенсію згідно Закону України «Про державну службу» позивач звернувся до суду із позовом.

Задовольняючи позовні вимоги, суд першої інстанції дійшов висновку про те, що відповідач неправомірно відмовив ОСОБА_1 у переведенні його на пенсію за віком відповідно до Закону України «Про державну службу», оскільки в нього є всі достатні підстави на таке переведення. Вважає, що період роботи позивача на посаді сільського голови Цуцилівської сільської ради зараховується до стажу державної служби.

Колегія суддів погоджується з висновком суду першої інстанції, виходячи з наступного.

Відповідно до статті 19 Конституції України, органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов’язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Згідно статті 1 Закону України «Про службу в органах місцевого самоврядування» від 07 червня 2001 року № 2493-III (далі - Закон № 2493-III) служба в органах місцевого самоврядування - це професійна, на постійній основі діяльність громадян України, які займають посади в органах місцевого самоврядування, що спрямована на реалізацію територіальною громадою свого права на місцеве самоврядування та окремих повноважень органів виконавчої влади, наданих законом.

Статтею 2 цього Закону визначено поняття посадової особи місцевого самоврядування, зокрема, посадовою особою місцевого самоврядування є особа, яка працює в органах місцевого самоврядування, має відповідні посадові повноваження щодо здійснення організаційно-розпорядчих та консультативно-дорадчих функцій і отримує заробітну плату за рахунок місцевого бюджету.

Посадами в органах місцевого самоврядування є:

виборні посади, на які особи обираються на місцевих виборах;

виборні посади, на які особи обираються або затверджуються відповідною радою;

посади, на які особи призначаються сільським, селищним, міським головою, головою районної, районної у місті, обласної ради на конкурсній основі чи за іншою процедурою, передбаченою законодавством України. (ст.3 Закону № 2493-III)

Згідно ч.6 статті 21 Закону № 2493-III, зокрема, передбачено, що пенсійне забезпечення посадових осіб місцевого самоврядування, які мають стаж служби в органах місцевого самоврядування та/або державної служби не менше 10 років, здійснюється у порядку, визначеному законодавством України про державну службу.

Відповідно до ч.8 ст.21 Закону № 2493-III ( в редакції чинній на момент виникнення спірних правовідносин) посадовим особам місцевого самоврядування, які працювали на виборних посадах в органах місцевого самоврядування 8 років і більше, або протягом повних двох і більше скликань, починаючи зі скликання 1990 року, за винятком припинення повноважень з причин, визначених статтею 78, пунктами 2, 3, 4 частини першої,частиною другою статті 79 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні» ( 280/97-ВР ), пунктами 1, 2, 6 частини першої і пунктом 1 частини другої статті 5 Закону України «Про статус депутатів місцевих рад» ( 93-15 ), за наявності страхового стажу необхідного для призначення пенсії за віком у мінімальному розмірі, передбаченого абзацом першим частини першої статті 28 Закону України «Про загальнообов’язкове державне пенсійне страхування» ( 1058-15 ), призначається пенсія відповідно до цього Закону незалежно від того, де вони працювали перед призначенням пенсії. У цих випадках пенсія обчислюється у порядку, передбаченому для державних службовців, із сум заробітної плати, на які нараховується збір на обов’язкове державне пенсійне страхування, за останньою займаною виборною посадою на день призначення пенсії. У цих випадках пенсія обчислюється у порядку, передбаченому для державних службовців, із сум заробітної плати, на які нараховується збір на обов’язкове державне пенсійне страхування, за останньою займаною виборною посадою на день призначення пенсії.

Пенсійне забезпечення державних службовців регулюється статтею 37 Закону України «Про державну службу» в редакції Закону від 16 грудня 1993 року № 3723-XII.

Водночас, з 01 травня 2016 року набрав чинності Закон України «Про державну службу» від 10 грудня 2015 року № 889-VIII. Пенсійне забезпечення державних службовців регулюється статтею 90 та пунктом 10-12 Прикінцевих положень цього Закону.

Так, відповідно до п. 10-12 Прикінцевих положень Закон України «Про державну службу» в редакції від 10 грудня 2015 року № 889-VIII державні службовці, які на день набрання чинності цим Законом займають посади державної служби та мають не менш як 10 років стажу на посадах, віднесених до відповідних категорій посад державних службовців, визначених статтею 25 Закону України «Про державну службу» (в редакції від 16 грудня 1993 року № 3723-XII) та актами Кабінету Міністрів України, мають право на призначення пенсії відповідно до статті 37 Закону України «Про державну службу» у порядку, визначеному для осіб, які мають не менш як 20 років стажу роботи на посадах, віднесених до категорій посад державних службовців.

Перелік посад державної служби, які займали особи з числа колишніх державних службовців, що належать до певної категорії посад, передбачених цим Законом, визначається Кабінетом Міністрів України.

Відповідно до статті 37 Закону України «Про державну службу» від 19 грудня 1993 року № 3723-ХІІ (далі - Закон № 3723-ХІІ) на одержання пенсії державних службовців мають право чоловіки, які досягли віку 62 роки, та жінки, які досягли пенсійного віку, встановленого статтею 26 Закону України «Про загальнообов’язкове державне пенсійне страхування», за наявності страхового стажу, необхідного для призначення пенсії за віком у мінімальному розмірі, передбаченого абзацом першим частини першої статті 28 Закону України «Про загальнообов’язкове державне пенсійне страхування», у тому числі стажу державної служби не менш як 10 років, та які на час досягнення зазначеного віку працювали на посадах державних службовців, а також особи, які мають не менш як 20 років стажу роботи на посадах, віднесених до категорій посад державних службовців, незалежно від місця роботи на час досягнення зазначеного віку.

Статтею 46 Закону України «Про державну службу» від 10 грудня 2015 року № 889-VIII (далі Закон № 889-VIII) визначені особливості стажу державної служби, зокрема пунктом 2 зазначено, що до стажу державної служби зараховуються час перебування на посадах в органах місцевого самоврядування, передбачених Законом України «Про службу в органах місцевого самоврядування».

Отже, згідно ч.4 п.2 ст. 46 Закону № 889-VIII час перебування на посадах в органах місцевого самоврядування, передбачених Законом України «Про службу в органах місцевого самоврядування» входить до стажу державної служби.

Відповідно до п.6 Порядку обчислення стажу державної служби, затвердженого постановою КМ України від 25 березня 2016 року № 229, стаж державної служби за періоди роботи (служби) до набрання чинності Законом обчислюється відповідно до пункту 8 розділу XI «Прикінцеві та перехідні положення» Закону України від 10 грудня 2015 року № 889-VIII «Про державну службу».

Відповідно до пункту 8 розділу XI «Прикінцеві та перехідні положення» Закону України від 10 грудня 2015 року № 889-VIII «Про державну службу» стаж державної служби за періоди роботи (служби) до набрання чинності цим Законом обчислюється у порядку та на умовах, установлених на той час законодавством.

Таким чином, в даному випадку слід керуватися Порядком обчислення стажу державної служби, затвердженим постановою КМ України від 03 травня 1994 року № 283 (далі - Порядок).

Відповідно до п. 2 Порядку до стажу державної служби зараховується робота (служба), зокрема, на посадах в органах місцевого самоврядування передбачених ст. 14 Закону України «Про службу в органах місцевого самоврядування» посада сільського голови віднесена до четвертої категорії посад в органах місцевого самоврядування.

Отже, колегія суддів погоджується з висновком суду першої інстанції про те, що період роботи позивача ОСОБА_1 на посаді сільського голови Цуцилівської сільської ради зараховується до стажу державної служби.

За наведених обставин, колегія суддів погоджується з висновком суду першої інстанції про задоволення позовних вимог, оскільки наявні всі необхідні підстави для переведення позивача на пенсію державного службовця згідно закону України «Про державну службу».

Доводи апеляційної скарги не спростовують висновків суду першої інстанції та не дають підстави вважати, що судом при розгляді справи неправильно застосовано норми матеріального права, які регулюють спірні правовідносини, та процесуального права.

З огляду на викладене, суд першої інстанції обґрунтовано задовольнив позовні вимоги, правильно і повно встановив обставини справи та ухвалив судове рішення з додержанням норм матеріального і процесуального права, а тому підстави для його скасування відсутні.

Керуючись, ч. 4 ст. 229, ч. 3 ст. 243, ст.ст. 139, 308, 310, п. 1 ч. 1 ст. 315, ст. 316, ч. 1 ст. 321, ст.ст. 322, 325, 329 КАС України , суд, -

П О С Т А Н О В И В:

Апеляційну скаргу Надвірнянського об’єднаного управління Пенсійного фонду України в Івано-Франківській області залишити без задоволення, а постанову Надвірнянського районного суду Івано-Франківської області від 13 вересня 2017 року у справі № 348/1527/17 - без змін.

Постанова суду апеляційної інстанції набирає законної сили з дати її прийняття.

Касаційна скарга на судове рішення подається протягом тридцяти днів з дня його проголошення безпосередньо до суду касаційної інстанції.

У разі якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини судового рішення або розгляду справи (вирішення питання) без повідомлення (виклику) учасників справи, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.

Головуючий суддя ОСОБА_2 судді ОСОБА_3 ОСОБА_4 Повне судове рішення складено 05.02.2018 року.