Ухвала суду № 72012921, 06.02.2018, Ірпінський міський суд Київської області

Дата ухвалення
06.02.2018
Номер справи
367/7359/17
Номер документу
72012921
Форма судочинства
Кримінальне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України

Справа № 367/7359/17

Провадження по справі № 1-кс/367/89/2018

УХВАЛА

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

06 лютого 2018 року Ірпінський міський суд Київської області в складі:

головуючого слідчого судді Пархоменко О.В.,

з участю секретаря Коваленко С.С.,

прокурора Мяскова О.Є.,

представника власника майна ОСОБА_1,

розглянувши у відкритому судовому засіданні в приміщенні Ірпінського міського суду Київської області клопотання прокурора у кримінальному провадженні- прокурора Ірпінського відділу Києво-Святошинської місцевої прокуратури юриста 2 класу ОСОБА_2 про арешт майна у кримінальному провадженні, внесеному до Єдиного реєстру досудових розслідувань за № 12017110040002885 від 23.10.2017 за ознаками кримінальних правопорушень, передбачених ч. 1 ст. 246, ч.1 ст. 364 КК України,

в с т а н о в и в:

До Ірпінського міського суду Київської області надійшло клопотання прокурора у кримінальному провадженні- прокурора Ірпінського відділу Києво-Святошинської місцевої прокуратури юриста 2 класу ОСОБА_2 про арешт майна у кримінальному провадженні, внесеному до Єдиного реєстру досудових розслідувань за № 12017110040002885 від 23.10.2017 за ознаками кримінальних правопорушень, передбачених ч. 1 ст. 246, ч.1 ст. 364 КК України.

В обґрунтування зазначеного клопотання прокурор посилається на те, що у провадженні слідчого відділу Ірпінського ВП ГУНП в Київській області перебуває кримінальне провадження, № 12017110040002885 від 23.10.2017 за ознаками кримінальних правопорушень, передбачених ч. 1 ст. 246, ч.1 ст. 364 КК України.

Виїздом слідчо-оперативної групи Ірпінського відділу поліції Головного управління Національної поліції в Київській області 13.10.2017 проведено огляд місця події в період часу з 11:05 по 11:25 та встановлено, що на земельній ділянці за адресою Київська область, м. Ірпінь, вул. 8 Березня, 23 здійснювалася порубка лісових насаджень в ході чого виявлено спиляних 12 дерев породи сосна та подальшим оглядом було виявлено та вилучено 11 корневищ дерев.

Допитаний як свідок ОСОБА_3, ІНФОРМАЦІЯ_1 зазначив, що роботи по спилу дерев за адресою м. Ірпінь, вул. 8 Березня, 23 розпочалися 11.10.2017 року близько 13:00. В цей час зібралися активісти, які направились на зустріч до начальника ВДСО, під час даної зустрічі активістам було надано всі необхідні документи та дозволи на спил дерев. Однак на запит до Ірпінського міського голови з приводу наявності дозвільних документів щодо будівельних робіт активісти отримали відповідь з відділу архітектури та містобудування Ірпінської міської ради про те, що повідомлень про початок підготовчих робіт не зареєстровано та дозвіл на початок будівельних робіт за адресою Київська обл., м. Ірпінь, вул. 8 Березня, 23 не видавався.

Крім того, встановлено, що відповідно до інформаційної довідки № 101137129 від 23.10.2017 з Державного реєстру речових прав на нерухоме майно земельна ділянка по вул. 8-го Березня, 23 в місті Ірпені має загальну площу 1,1167 га з кадастровим номером 3210900000:01:028:0009 та перебуває у комунальній власності Ірпінської міської ради Київської області на підставі витягу з ДЗК, серія та номер: НВ-320788804016, виданий 06.12.2016 Управлінням Держкомзему в місті Ірпені Київської області згідно Закону України «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо розмежування земель державної та комунальної власності» № 5245-УІ від 06.09.2012.

Користувачем земельної ділянки по вул. 8-го Березня, 23 в місті Ірпені загальною площею 1,1167 за з кадастровим номером 3210900000:01:028:0009 відповідно державного акту серії ЯЯ № 152640 від 07.04.2006 з цільовим призначенням для будівництва та обслуговування будівель органів державної влади та місцевого самоврядування є Управління охорони поліції в Київській області.

В матеріалах, доданих до клопотання прокурора міститься інформаційна довідка № 101137129 від 23.10.2017 з Державного реєстру речових прав на нерухоме майно, в якій зазначено й землеволодільця й правокористувача земельної ділянки загальною площею 1,1167 га по вул. 8-го Березня, 23 в місті Ірпені з кадастровим номером 3210900000:01:028:0009.

Так, з 01.01.2016 набула чинності Постанова Кабінету Міністрів України № 1127 від 25.12.2015 «Про державну реєстрацію речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень», відповідно до якої право власності, користування чи розпорядження земельною ділянкою після включення даних про земельну ділянку до державного земельного кадастру та отримання в місцевому управлінні Держгеокадастру витягу ДЗК підлягає реєстрації в Державному реєстрі речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень.

Саме після реєстрації в держреєстрі речових прав на нерухоме майно, виникає, змінюється чи припиняється відповідне право.

В подальшому, точний час досудовим слідством не встановлено, 19.08.2016 Управлінням поліції охорони в Київській області (користувач зазначеної земельної ділянки) без волі власника земельної ділянки та ТОВ «Будівельно-інвестиційна компанія «Альфа-Буд» укладають договір, відповідно якого частина земельної ділянки за адресою: Київська обл., м.Ірпінь, вул. 8 Березня, 23 передана ТОВ «Будівельно-інвестиційна компанія «Альфа-Буд» під будівництво багатоквартирного житлового комплексу (договір суперфіції).

Нормами Цивільного кодексу України встановлено, що право користування чужою земельною ділянкою для забудови (суперфіцій) виникають на підставі договору між власником земельної ділянки та особою, яка виявила бажання користуватися цією земельною ділянкою для таких потреб, відповідно до Цивільного кодексу України.

Однак, 19.08.2016, точний час досудовим слідством не встановлено, заступник начальника Управління охорони поліції ОСОБА_4 зловживаючи службовим становищем в супереч інтересів служби з корисних мотивів уклав договір забудови земельної ділянки по вул. 8-го Березня, 23 в місті Ірпені загальною площею 1, 1167 га з кадастровим номером 3210900000:01:028:0009 з цільовим використанням для будівництва та обслуговування будівель органів державної влади та місцевого самоврядування без волі власника земельної ділянки (Ірпінської міської ради Київської області) фактично сприяючи створенню умов для забудови земельної ділянки а не використанню її за цільовим призначенням.

Крім того, продовжуючи свій злочинний намір, спрямований на настання наслідків щодо забудови земельної ділянки площею 1, 1167 га з кадастровим номером 3210900000:01:028:0009, невстановлені досудовим розслідуванням посадові особи Управління поліції охорони в Київської області направили до Ірпінської міської ради лист про надання дозволу на зміну цільового призначення земельної ділянки з використанням для будівництва та обслуговування будівель органів державної влади та місцевого самоврядування на для будівництва і обслуговування багатоквартирного житлового будинку.

Рішенням Ірпінської міської ради Київської області №2169-32-УІІ від 27.04.2017 надано дозвіл Управлінню поліції охорони в Київській області на складання проекту землеустрою щодо зміни цільового призначення земельної ділянки в м. Ірпені по вул. 8-го Березня, 23.

В подальшому, Ірпінською міською радою Київської області на черговій сесії, що відбулася 27.07.2017 прийнято рішення №2507-35-УІІ про визнання не чинним рішенням №2169-32-УІІ від 27.04.2017.

Приписами ч.2, ч.3 ст. 20 Земельного кодексу України, передбачено, що зміна цільового призначення земель провадиться органами виконавчої влади або органами місцевого самоврядування, які приймають рішення про передачу цих земель у власність або надання у користування, вилучення (викуп) земель і затверджують проекти землеустрою або приймають рішення про створення об'єктів природоохоронного та історико-культурного призначення. Зміна цільового призначення земель, які перебувають у власності громадян або юридичних осіб, здійснюється за ініціативою власників земельних ділянок у порядку, що встановлюється Кабінетом Міністрів України.

В подальшому, 21.09.2017 реєстратором виконавчого комітету Ірпінської міської ради ОСОБА_5 вчинено реєстраційні дії по реєстрації зміни цільового призначення земельної ділянки по вул. 8-го Березня, 23 в місті Ірпені загальною площею 1, 1167 га з кадастровим номером 3210900000:01:028:0009 з будівництва та обслуговування будівель органів державної влади та місцевого самоврядування на будівництво і обслуговування багатоквартирного житлового будинку. Як підставу для зміни цільового призначення зазначено рішення Ірпінської міської ради Київської області №2169-32-УІІ від 27.04.2017, яке було визнане не чинним рішенням №2507-35-УІІ від 27.07.2017.

Таким чином, відбулося протиправна зміна цільового призначення земельної ділянки без розробленого у встановленому Законом порядку.

Крім того, з 01.01.2013 набули чинності Закон України «Про Державний земельний кадастр» та положення Закону України «Про регулювання містобудівної діяльності» щодо заборони зміни цільового призначення земельної ділянки у випадку її невідповідності детальному плану території та/або плану зонування території.

Згідно існуючого Генерального плану міста Ірпеня, земельна ділянка по вул. 8-го Березня, 23 в місті Ірпені загальною площею 1, 1167 га з кадастровим номером 3210900000:01:028:0009 перебуває в зоні котеджної та садибної забудови.

У зв’язку з вищевикладеним, керуючись ст. 110 КПК України 08.11.2017 прокурором Ірпінського відділу Києво-Святошинської місцевої прокуратури Київської області ОСОБА_6 винесено постанову про визнання та приєднання до провадження речових доказів, а саме земельної ділянки по вул. 8-го Березня, 23 в місті Ірпені загальною площею 1,1167 га з кадастровим номером 3210900000:01:028:0009.

Відповідно до вимог ч.1 ст. 170 КПК України арештом майна є тимчасове, до скасування у встановленому цим Кодексом порядку, позбавлення за ухвалою слідчого судді або суду права на відчуження, розпорядження та/або користування майном, щодо якого існують достатні підстави вважати, що воно є предметом, засобом чи знаряддям вчинення злочину, доказом злочину, набуте злочинним шляхом, доходом від вчиненого злочину, отримане за рахунок доходів від вчиненого злочину або може бути конфісковане у підозрюваного, обвинуваченого, засудженого чи юридичної особи, до якої може бути застосовано заходи кримінально-правового характеру, або може підлягати спеціальній конфіскації щодо третіх осіб, юридичної особи або для забезпечення цивільного позову. Арешт майна скасовується у встановленому цим Кодексом порядку.

Завданням арешту майна є запобігання можливості його приховування, пошкодження, псування, знищення, перетворення, відчуження, розпорядження та користування земельною ділянкою.

На даний час, виникли значні ризики щодо забудови земельної ділянки, оскільки відповідно до інформації, що міститься на сайті Державної архітектурно-будівельної інспекції України, ТОВ «БІК «Альфа-Буд» подало повідомлення про початок підготовчих робіт, підрядником яких виступить ТОВ «Орлан-Інвест Груп».

Крім того, згідно ч. 2, 3 ст. 170 КПК України метою арешту майна є забезпечення кримінального провадження, забезпечення цивільного позову у кримінальному провадженні, забезпечення конфіскації або спеціальної конфіскації. Арештованим може бути майно, яким володіє, користується чи розпоряджається підозрюваний, обвинувачений, засуджений, треті особи, юридична особа, до якої може бути застосовано заходи кримінально-правового характеру за рішенням, ухвалою суду, слідчого судді.

Треті особи, майно яких може бути арештовано, - особи, які отримали чи придбали у підозрюваної, обвинуваченої чи засудженої особи майно безоплатно або в обмін на суму, значно нижчу ринкової вартості, або знали чи повинні були знати, що мета такої передачі - отримання доходу від майна, здобутого внаслідок вчинення злочину, приховування злочину та/або уникнення конфіскації.

Вищезазначені відомості щодо третьої особи повинні бути встановлені в судовому порядку на підставі достатності доказів.

Підставою арешту майна є наявність доказів що воно є речовим доказом у кримінальному провадженні.

Враховуючи той факт, що на земельній ділянці в будь-який час, може розпочатися незаконне будівництво, що призведе до наслідків неможливості приведення земельної ділянки до первісного стану, а дії вчинені по підготовці робіт для будівництва містять ознаки вчинення кримінального правопорушення та на необхідність накладення арешту вказує необхідність збереження речових доказів у кримінальному провадженні та проведення в подальшому з вказаними речовими доказами ряд слідчих дій та судових експертиз.

В зв’язку із викладеними обставинами прокурор просив накласти арешт на речовий доказ у кримінальному провадженні №12017110040002885 від 23.10.2017, за ознаками кримінальних правопорушень - злочинів, передбачених ч. 1 ст. 246, ч.1 ст. 364 КК України, а саме на земельну ділянку, по вул. 8-го Березня, 23 в місті Ірпені з загальною площею 1, 1167 га з кадастровим номером 3210900000:01:028:0009 та перебуває у комунальній власності Ірпінської міської ради Київської області, шляхом тимчасової заборони на відчуження, розпорядження та користування майном.

В судовому засіданні прокурор Мясков О.Є. клопотання підтримав, підтвердив обставини, викладені у клопотанні, просив клопотання задовольнити.

Представник власника майна – Ірпінської міської ради Київської області ОСОБА_1 в судовому засіданні заперечував проти задоволення клопотання, пояснив, що земельна ділянка перебуває у власності Ірпінської міської ради, виходячи із визначення у КПК України поняття арешту майна теоретично ця земельна ділянка не підлягає конфіскації, спеціальній конфіскації, а що стосується збереження речових доказів, то земельна ділянка не може зникнути. Вважав, що прокурором не дотримано вимог КПК при зверненні із клопотанням про арешт майна. У випадку накладення арешту на земельну ділянку власник буде позбавлений можливості використовувати земельну ділянку за призначенням. Також вважав, що клопотання є необґрунтованим, передчасним, можливо застосувати інше забезпечення і можливо доцільно було б просити суд заборонити вчиняти будь-які дії щодо даної земельної ділянки власнику майна. Просив клопотання залишити без задоволення.

Заслухавши пояснення прокурора, представника власника майна, вивчивши клопотання та додані до нього копії документів, слідчий суддя прийшов до висновку, що клопотання підлягає до задоволення, виходячи із наступного.

У відповідності до ч. 1 ст. 170 КПК України арештом майна є тимчасове, до скасування у встановленому цим Кодексом порядку, позбавлення за ухвалою слідчого судді або суду права на відчуження, розпорядження та/або користування майном, щодо якого існує сукупність підстав чи розумних підозр вважати, що воно є доказом злочину, підлягає спеціальній конфіскації у підозрюваного, обвинуваченого, засудженого, третіх осіб, конфіскації у юридичної особи, для забезпечення цивільного позову, стягнення з юридичної особи отриманої неправомірної вигоди, можливої конфіскації майна. Арешт майна скасовується у встановленому цим Кодексом порядку.

У відповідності до ч. 2 ст. 170 КПК України арешт майна допускається з метою забезпечення: 1) збереження речових доказів; 2) спеціальної конфіскації; 3) конфіскації майна як виду покарання або заходу кримінально-правового характеру щодо юридичної особи; 4) відшкодування шкоди, завданої внаслідок кримінального правопорушення (цивільний позов), чи стягнення з юридичної особи отриманої неправомірної вигоди.

Згідно ст. 98 КПК України речовими доказами є матеріальні об’єкти, які були знаряддям вчинення кримінального правопорушення, зберегли на собі його сліди або містять інші відомості, які можуть бути використані як доказ факту чи обставин, що встановлюються під час кримінального провадження, в тому числі предмети, що були об’єктом кримінально протиправних дій, гроші, цінності та інші речі, набуті кримінально протиправним шляхом або отримані юридичною особою внаслідок вчинення кримінального правопорушення. Документи є речовими доказами, якщо вони містять ознаки, зазначені в частині першій цієї статті.

У відповідності до ч. 2 ст. 173 КПК України при вирішенні питання про арешт майна слідчий суддя, суд повинен враховувати: 1) правову підставу для арешту майна; 2) можливість використання майна як доказу у кримінальному провадженні (якщо арешт майна накладається у випадку, передбаченому пунктом 1 частини другої статті 170 цього Кодексу); 3) наявність обґрунтованої підозри у вчиненні особою кримінального правопорушення або суспільно небезпечного діяння, що підпадає під ознаки діяння, передбаченого законом України про кримінальну відповідальність (якщо арешт майна накладається у випадках, передбачених пунктами 3, 4 частини другої статті 170 цього Кодексу); 3-1) можливість спеціальної конфіскації майна (якщо арешт майна накладається у випадку, передбаченому пунктом 2 частини другої статті 170 цього Кодексу); 4) розмір шкоди, завданої кримінальним правопорушенням, неправомірної вигоди, яка отримана юридичною особою (якщо арешт майна накладається у випадку, передбаченому пунктом 4 частини другої статті 170 цього Кодексу); 5) розумність та співрозмірність обмеження права власності завданням кримінального провадження; 6) наслідки арешту майна для підозрюваного, обвинуваченого, засудженого, третіх осіб.

З клопотання та матеріалів доданих до нього вбачається, що майно, на яке прокурор просить накласти арешт, а саме земельна ділянка, по вул. 8-го Березня, 23 в місті Ірпені з загальною площею 1, 1167 га з кадастровим номером 3210900000:01:028:0009 перебуває у комунальній власності Ірпінської міської ради Київської області, код ЄДРПОУ 33800777.

Зазначена земельна ділянка є речовим доказом в кримінальному провадженні, постановою про визнання речовими доказами та долучення їх до кримінального провадження від 08.11.2017 року, яка винесена прокурором у кримінальному провадженні – заступником начальника Ірпінського відділу Києво-Святошинської місцевої прокуратури юристом 2 класу ОСОБА_2 визнано речовим доказом у кримінальному провадженні № 12017110040002885 від 23.10.2017, за ознаками кримінальних правопорушень-злочинів, передбачених ч.1 ст. 246, ч.1 ст. 364 КК України, а саме на земельну ділянку по вул. 8-го Березня, 23 в місті Ірпені Київської області з загальною площею 1,1167 га з кадастровим номером 3210900000:01:028:0009, яка перебуває у комунальній власності Ірпінської міської ради Київської області, оскільки вона є предметом злочинного посягання на ній збереглися сліди вчиненого кримінального правопорушення, дане майно відповідає критеріям, зазначеним у статті 98 КПК України, а саме є предметом, що був об’єктом кримінально протиправних дій.

Враховуючи вищевикладене, з метою збереження речових доказів, а саме вищезазначеної земельної ділянки по вул. 8-го Березня, 23 в місті Ірпені з загальною площею 1, 1167 га з кадастровим номером 3210900000:01:028:0009, що перебуває у комунальній власності Ірпінської міської ради Київської області, код ЄДРПОУ 33800777, слідчий суддя вважає за необхідне задовольнити клопотання прокурора у кримінальному провадженні-прокурора Ірпінського відділу Києво-Святошинської місцевої прокуратури Київської області юриста 2 класу ОСОБА_2 про арешт майна та накласти арешт на зазначену земельну ділянку шляхом тимчасової заборони на відчуження, розпорядження та користування цією земельною ділянкою.

Керуючись ст. ст. 98, 170 – 173, 175, 395 КПК України слідчий суддя –

п о с т а н о в и в:

Клопотання прокурора у кримінальному провадженні – прокурора Ірпінського відділу Києво-Святошинської місцевої прокуратури юриста 2 класу ОСОБА_2 про арешт майна у кримінальному провадженні, внесеному до Єдиного реєстру досудових розслідувань за № 12017110040002885 від 23.10.2017 за ознаками кримінальних правопорушень, передбачених ч. 1 ст. 246, ч.1 ст. 364 КК України задовольнити.

Накласти арешт на речовий доказ у кримінальному провадженні №12017110040002885 від 23.10.2017 за ознаками кримінальних правопорушень - злочинів, передбачених ч. 1 ст. 246, ч.1 ст. 364 КК України, а саме на земельну ділянку, по вул. 8-го Березня, 23 в місті Ірпені з загальною площею 1, 1167 га з кадастровим номером 3210900000:01:028:0009, яка перебуває у комунальній власності Ірпінської міської ради Київської області, код ЄДРПОУ 33800777 заборонивши відчужувати, користуватися та розпоряджатися даною земельною ділянкою, тимчасово, до скасування даного арешту у встановленому КПК України порядку.

Ухвала про арешт майна виконується негайно прокурором.

На ухвалу може бути подана апеляція до Апеляційного суду Київської області на протязі п’яти днів.

Слідчий Суддя: ОСОБА_7