
Справа №295/9862/17
Категорія 87
2-а/295/193/18
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
06.02.2018 року м. Житомир
Суддя Богунського районного суд м. Житомира ОСОБА_1, розглянувши в спрощеному позовному провадженні адміністративну справу за позовом ОСОБА_2 до Головного управління Пенсійного фонду України в Житомирській області про зобов’язання вчинити дії, -
встановив:
Позивач звернувся до суду з позовом, в якому просив зобов’язати відповідача з 01.01.2008 року здійснити донарахування призначеної раніше пенсії, з врахуванням раніше поданих документів та додатково наданих - довідок заступника голови ліквідаційної комісії Управління Міністерства внутрішніх справ України в Житомирській області за № 1188/29/01-2017, 1189/29/01-2017 від 14 липня 2017 року для травильного та повного нарахування призначеної пенсії шляхом ділення проведених додаткових щомісячних виплат на фактичні місяці ( 22 місяці) служби підряд перед звільненням, починаючи з 01 січня 2008 р. на кількість таких місяців та з урахуванням виплачених за період листопада 2007 року по жовтень 2009 року сум матеріальної допомоги, виплат за безперервну службу, доплат за оперативну роботу в листопаді - грудні 2007 року, пенсійної доплати в листопаді - грудні 2007 року та разової премії, з яких справлялися страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування та виплачувати призначену пенсію без обмеження кінцевої дати виплат.
Обґрунтовуючи свої вимоги, позивач вказав, що з 21.11.2009 року перебуває на пенсійному обліку та отримує пенсію відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», проте при призначенні пенсії не були враховані вищевказані виплати. На звернення позивача від 24.07.2017 р. про здійснення перерахунку, відповідачем 22.08.2017 року повідомлено про відмову у здійсненні перерахунку.
Розгляд справи здійснено в спрощеному позовному провадженні. Відповідачем подано заперечення на позов. Дослідивши матеріали справи, оцінивши обставини справи, суд вважає їх достатніми для прийняття рішення, виходячи з наступного.
Судом встановлено, що з 21.11.2009 року перебуває на пенсійному обліку та отримує пенсію відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», та при призначенні якої відповідачем не були враховані суми матеріальної допомоги, виплати за безперервну службу, за оперативну роботу в листопаді- грудні 2007 року, пенсійної доплати в листопаді-грудні 2007 року, разової премії з яких, утримувались суми єдиного соціального внеску на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування.
На звернення позивача від 24.07.2017 р. про здійснення перерахунку, відповідачем 22.08.2017 року повідомлено про відмову у здійсненні перерахунку.
Відповідно до частини першої статті 43 Закону України від 09 квітня 1992 року № 2262-ХІІ "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" пенсії, які призначаються відповідно до цього Закону особам із числа військовослужбовців строкової служби та членам їх сімей, обчислюються за встановленими нормами у процентах до середньомісячного заробітку, який одержували військовослужбовці до призову на строкову військову службу чи після звільнення з військової служби до звернення за пенсією, або до середньомісячного грошового забезпечення, одержуваного військовослужбовцями в період проходження військової служби за контрактом. При цьому середньомісячний заробіток (грошове забезпечення) для обчислення їм пенсій визначається в порядку, встановленому Законом України від 9 липня 2003 року № 1058-ІV «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» (далі - Закон № 1058-ІV).
Відповідно до ч. 3 ст. 43 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», (у редакції на час виникнення спірних правовідносин), пенсії особам офіцерського складу, прапорщикам і мічманам, військовослужбовцям надстрокової служби та військової служби за контрактом, особам, які мають право на пенсію за цим Законом, та членам їх сімей обчислюються з розміру грошового забезпечення, враховуючи відповідні оклади за посадою, військовим (спеціальним) званням, процентну надбавку за вислугу років, щомісячні додаткові види грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення) та премії в розмірах, установлених законодавством, з якого було сплачено єдиний внесок на загальнообов’язкове державне соціальне страхування, а до 1 січня 2011 року страхові внески на загальнообов’язкове державне пенсійне страхування, у порядку встановленому Кабінетом Міністрів України.
Відповідно до пункту 7 постанови Кабінету Міністрів України від 17 липня 1992 року № 393 «Про порядок обчислення вислуги років, призначення та виплати пенсій і грошової допомоги особам офіцерського складу, прапорщикам, мічманам, військовослужбовцям надстрокової служби та військової служби за контрактом, особам начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ та членам їх сімей» пенсії обчислюються з таких видів грошового забезпечення: відповідних окладів за посадою, військовим (спеціальним) званням (для осіб рядового і начальницького складу органів і підрозділів цивільного захисту щомісячної надбавки за спеціальне звання) та відсоткової надбавки за вислугу років у розмірах, установлених за останньою штатною посадою, займаною перед звільненням; щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення, крім щомісячних надбавок (доплат), установлених особам, які мають право на пенсію за вислугу років згідно із законодавством і залишені за їх згодою та в інтересах справи на службі) та премії. Розмір щомісячних додаткових видів грошового забезпечення та премії визначається за 24 останні календарні місяці служби підряд перед звільненням.
Постановою № 889 від 22 вересня 2010 року Кабінет Міністрів України встановив щомісячну додаткову грошову винагороду (далі - винагорода) для окремих категорій військовослужбовців Збройних Сил, Державної прикордонної служби, Національної гвардії та осіб начальницького складу органів і підрозділів цивільного захисту Державної служби з надзвичайних ситуацій.
Постановою Кабінету Міністрів України від 07 листопада 2007 року № 1294 ( далі - постанова № 1294) упорядковано структуру та умови грошового забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та затверджено схеми посадових окладів і додаткових видів грошового забезпечення за категоріями військовослужбовців (пункт 3 цієї постанови).
Грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу складається з посадового окладу, окладу за військовим (спеціальним) званням, щомісячних (підвищення посадового окладу, надбавки, доплати, винагороди, які мають постійний характер, премії) та одноразових додаткових видів грошового забезпечення.
Згідно зі схемою додаткових видів грошового забезпечення військовослужбовців Збройних Сил України (щомісячних та одноразових, додаток № 25 до постанови № 1294) до одноразових віднесені такі види грошового забезпечення, зокрема: винагорода за тривалість безперервної військової служби, одноразова матеріальна допомога військовослужбовцям строкової військової служби, винагорода за бойове чергування (бойову службу), матеріальна допомога на початкове обзаведення.
Згідно зі схемою додаткових видів грошового забезпечення осіб рядового та начальницького складу органів внутрішніх справ (щомісячних та одноразових, додаток № 26 до постанови № 1294) до одноразових віднесені такі види грошового забезпечення, зокрема: доплата за особливі умови служби, доплата за службу в нічний час.
Надбавка за оперативно-розшукову роботу, разові премії не входить до додаткових видів грошового забезпечення.
Законом № 2011-ХІІ також гарантовано право військовослужбовців, крім військовослужбовців строкової служби, на щорічну основну відпустку із збереженням грошового, матеріального забезпечення та наданням допомоги на оздоровлення у розмірі місячного грошового забезпечення (частина перша статті 10-1 цього Закону).
Умови, розмір та порядок виплати військовослужбовцям зазначеної допомоги визначені постановою № 1294 та Інструкцією про порядок виплати грошового забезпечення військовослужбовцям Збройних Сил України та деяким іншим особам, затвердженої наказом Міністра оборони України від 11 червня 2008 року №260, далі - Інструкція) Так, розмір грошової допомоги на оздоровлення визначається виходячи з посадового окладу, окладу за військовим званням та щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (крім винагород та морського грошового забезпечення), на які військовослужбовець має право за займаною ним штатною посадою на день вибуття в щорічну основну відпустку (підпункт 3 пункту 5 постанови № 1294, підпункт 30.4 пункту 30 розділу ХХХ Інструкції).
Наведеними нормативними актами також регламентовано умови та порядок виплати військовослужбовцям матеріальної допомоги для вирішення соціально-побутових питань. Розмір матеріальної допомоги для вирішення соціально-побутових питань установлюється за рішенням Міністра оборони України виходячи з наявного фонду грошового забезпечення, передбаченого в кошторисі Міністерства оборони України (підпункт 3 пункту 5 постанови № 1294, підпункти 33.1, 33.3 пункту 33 розділу ХХХІІІ Інструкції).
Аналіз зазначених норм матеріального права дає підстави вважати, що матеріальні допомоги, щомісячні додаткові грошові винагороди, премії з яких сплачено страхові внески, відносяться до складу грошового забезпечення військовослужбовців, з розміру якого обчислюється пенсія.
Дана правова позиція викладена у постанові Верховного Суду України 10.03.2015 року у справі №21-70а15.
Враховуючи, що відповідно до довідки заступника голови ліквідаційної комісії Управління Міністерства внутрішніх справ України в Житомирській області за № 1188/29/01-2017 від 14.07.2017 р. позивачу надано разові премії, суми матеріальної допомоги з яких сплачено ЄСВ, та відповідно до довідки заступника голови ліквідаційної комісії Управління Міністерства внутрішніх справ України в Житомирській області за № 1189/29/01-2017 від 14.07.2017 р. позивачу надано суми виплат за безперервну службу, виплати за оперативну роботу з яких утримано страхові внески, суд приходить до висновку, що відмова відповідача у проведенні перерахунку раніше призначеної пенсії позивачу з врахуванням вищевказаних виплат - є неправомірною, і в цій частині позовні вимоги підлягають задоволенню. В частині визначення порядку здійснення перерахунку слід відмовити, оскільки судом не встановлено наявності спору у цій частині..
У зв’язку з вищенаведеним, відповідно до ст. 52 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», зважаючи на дату звернення позивача із заявою про перерахунок пенсії, позивачу необхідно здійснити з 01.08.2017 року.
Крім того, щодо здійснення виплат раніше призначеної пенсії в повному розмірі без обмеження кінцевої дати виплат – відмовити, оскільки з огляду на положення ст..2 Закону України «Про заходи щодо законодавчого забезпечення реформування пенсійної системи» від 08.07.2011 року №3668-У1 правова норма, якою передбачено обмеження максимального розміру пенсій, має застосовуватися не тільки щодо призначених пенсій, а й щодо перерахованих пенсій.
Керуючись ст. 246 КАС України, суд, -
вирішив:
Позов задовольнити частково.
Зобов’язати Головне Управління Пенсійного Фонду України в Житомирській області з 01.08.2017 року провести перерахунок та виплату ОСОБА_2 раніше призначеної пенсії з врахуванням у її складі виплат за період з 01.11.2007 по 31.12.2007р.,, з 01.01.2008 по 31.10.2009 р. а саме сум разові премії, суми матеріальної допомоги з яких сплачено ЄСВ відповідно до довідки заступника голови ліквідаційної комісії Управління Міністерства внутрішніх справ України в Житомирській області за № 1188/29/01-2017 від 14.07.2017 р. та суми виплат за безперервну службу, виплати за оперативну роботу з яких утримано страхові внески відповідно до довідки заступника голови ліквідаційної комісії Управління Міністерства внутрішніх справ України в Житомирській області за № 1189/29/01-2017 від 14.07.2017 р.
В решті вимог – відмовити.
Стягнути з Головного управління Пенсійного фонду України в Житомирській області на користь ОСОБА_2 судовий збір в сумі 320 грн. за рахунок бюджетних асигнувань Головного управління Пенсійного фонду України в Житомирській області.
Апеляційна скарга на рішення суду подається до суду апеляційної інстанції через Богунський районний суд м. Житомира протягом 30 днів з дня проголошення. Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини судового рішення або у разі розгляду справи (вирішення питання) без повідомлення (виклику) учасників справи,зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови суду апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Рішення складено – 06.02.2018 р.
Суддя О.М. Зосименко