
Справа № 638/18385/17
Провадження № 2-а/638/212/18
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
24 січня 2018 року м. Харків
Суддя Дзержинського районного суду м. Харків Аркатова К.В., розглянувши у порядку спрощеного провадження адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до ОСОБА_2 Державної прикордонної служби України, Головного управління Пенсійного фонду України в Харківській області про визнання бездіяльності протиправною, зобов'язання вчинити певні дії,-
ВСТАНОВИВ:
01.12.2017 року ОСОБА_1 звернувся до Дзержинського районного суду м.Харкова з позовом до ОСОБА_2 Державної прикордонної служби України, Головного управління Пенсійного фонду України в Харківській області про визнання бездіяльності протиправною, зобов'язання вчинити певні дії.
Ухвалою судді Дзержинського районного суду м. Харкова від 13.12.2017 року відкрито скорочене провадження по даній адміністративній справі на підставі п.2 ч.1 ст. 183-2 КАС України в редакції Закону України, чинного до 15.12.2017 року, яке не передбачає проведення судового засідання та виклик осіб, які беруть участь у справі.
Згідно з частиною четвертою статті 1832 Кодексу адміністративного судочинства України (у редакції чинній до 15.12.2017 року) справа в порядку скороченого провадження розглядається суддею одноособово, без проведення судового засідання та виклику осіб, які беруть участь у справі.
Починаючи з 15.12.2017 року набрала чинності редакція Кодексу адміністративного судочинства України у редакції Закону України від 03.10.2017 року № 2147-VIII “Про внесення змін до Господарського процесуального кодексу України, Цивільного процесуального кодексу України, Кодексу адміністративного судочинства України та інших законодавчих актів”.
Відповідно до частини третьої статті 3 Кодексу адміністративного судочинства України (у редакції з 15.12.2017 року) провадження в адміністративних справах здійснюється відповідно до закону, чинного на час вчинення окремої процесуальної дії, розгляду і вирішення справи.
За змістом норм статті 12 Кодексу адміністративного судочинства України справи у спорах про стягнення грошових сум, що ґрунтуються на рішеннях суб’єкта владних повноважень, щодо яких завершився встановлений цим Кодексом строк оскарження, а також інші справи, у яких суд дійде висновку про їх незначну складність, відносяться до незначної складності, які розглядаються в порядку спрощеного провадження відповідно правил гл. 10 розд. ІІ цього Кодексу.
Відповідно до пункту 4 частини першої статті 263 Кодексу адміністративного судочинства України адміністративні справи щодо стягнення грошових сум, що ґрунтуються на рішеннях суб’єкта владних повноважень, щодо яких завершився встановлений цим Кодексом строк оскарження та сума яких не перевищує ста розмірів прожиткового мінімуму для працездатних осіб суд розглядає за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи (у письмовому провадженні).
Згідно частини третьої статті 263 Кодексу адміністративного судочинства України у справах, визначених частиною першою цієї статті, заявами по суті справи є позов та відзив.
З огляду на викладене вище та відсутність клопотань сторін про розгляду справи у судовому засіданні, справа розглядається в порядку спрощеного провадження без проведення судового засідання та виклику осіб, які беруть участь у справі, на підставі наявних у справі матеріалів (у письмовому провадженні).
Своїм позовні вимоги позивач обґрунтовує тим, що він старший прапорщик запасу та проходив військову службу за контрактом у військовій частині 9951 м.Харкова Державної прикордонної служби України, загальна вислуга років – 36 років 02 місяці 27 днів та має пенсію з 02.06.2017 року. 30.11.2017 року він отримав довідку №527 з Головного управління Пенсійного фонду України в Харківській області згідно якої йому не нарахована пенсія на щомісячну додаткову грошову винагороду, яку він отримував в період проходження служби. На усне звернення позивачу було повідомлено, що щомісячна додаткова грошова винагорода не передбачена для включення до грошового атестату та на неї не нараховується пенсія. Таким чином, позивач вважає що відповідачами порушені його права. Позивач зазначає, що під час проходження військової служби він отримував у складі грошового забезпечення щомісячну додаткову грошову винагороду з якої було сплачено єдиний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування. Військовою частиною 9551 було складено довідку про додаток до грошового атестату №60 від 08.06.2017 року про додаткові види грошового забезпечення для нарахування пенсії ОСОБА_1 без зазначення щомісячної додаткової грошової винагороди під час оформлення документів для призначення позивачу. 02.06.2017 року ОСОБА_3 управлінням Пенсійного фонду України в Харківській області позивачу призначена пенсія за вислугою років відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб». В грошовому атестаті також не зазначено щомісячної додаткової грошової винагороди. Позивач усно звернувся із заявою до в/ч 9951 та просив військову частину 9951 скласти нову довідку про додаткові види грошового забезпечення для обчислення йому пенсії, з урахуванням щомісячної грошової винагороди відповідно до постанови КМУ №889 із змінами та подати зазначену довідку до ОСОБА_2 Державної прикордонної служби України. Йому було відмовлено та повідомлено, що на відповідну щомісячну додаткову винагороду пенсія не нараховується. Позивач зазначає, що при отриманні копії документів я повторно звернувся до Головного управління Пенсійного фонду України в Харківській області, на що отримав відмову про перерахунок пенсії у зв'язку з відсутністю у них довідки про додаткові види грошового забезпечення для обчислення йому пенсії, з урахуванням щомісячної додаткової грошової винагороди відповідно до постанови КМУ від 22.09.2010 р. №889 зі змінами, інших документів. Позивач вважає, що ВЧ 9951 зобов'язана була подати до ОСОБА_2 Державної прикордонної служби довідку про додаткові види грошового забезпечення, які позивач отримував протягом останніх 24 місяців підряд перед місяцем звільнення з військової служби з урахуванням щомісячної додаткової грошової винагороди, а вони, в свою чергу, зобов'язані були подати до ГУ ПФУ довідку про додаткові види грошового забезпечення, які позивач отримував, протягом останніх 24 місяців підряд перед місяцем звільнення з військової служби з урахуванням щомісячної додаткової грошової винагороди, але протиправно не зробили це. Тобто, позивач вважає, що ГУ ПФУ не забезпечило вимог актів законодавства про пенсійне забезпечення при призначенні та виплаті пенсії позивачу. Так як, щомісячна додаткова грошова винагорода військовослужбовця, які позивач отримував під час проходження служби та з якої нараховані і сплачені страхові внески, має бути включена до складу грошового забезпечення, з якого здійснюється обчислення пенсії.
Таким чином, позивач просить визнати протиправними дії (бездіяльність) ОСОБА_2 Державної прикордонної служби України в Харківській області щодо оформлення та подання до Головного управління Пенсійного фонду України в Харківській області документів для призначення пенсії ОСОБА_1, які не передбачали в складі грошового забезпечення ОСОБА_1 щомісячної додаткової грошової винагороди відповідно до постанови КМУ від 22.09.2010 р. № 889 зі змінами, визнати дії (бездіяльність) Головного управління Пенсійного фонду України в Харківській області щодо не виконання завдань покладених на нього п.п.1,3 п.4 Положення про головні управління Пенсійного фонду України в Автономній Республіці Крим, областях, містах Києві та Севастополі яке затверджене Постановою правління Пенсійного фонду України 22.12.2014 №28-2 щодо здійснення контролю за призначенням (перерахунком) і виплатою пенсії, які згідно із законодавством здійснюється за рахунок коштів Фонду, інших джерел, визначених законодавством, визнати дії (бездіяльність) Головного управління Пенсійного фонду України в Харківській області щодо обчислення та виплати ОСОБА_1 пенсії з грошового забезпечення без урахування щомісячної додаткової винагороди відповідно до постанови КМУ від 22.09.2010 року №889 із змінами протиправними. Позивач просить зобов'язати ОСОБА_2 Державної прикордонної служби України отримати у військовій частині 9951 довідку (довідки) про додаткові види грошового забезпечення для обчислення пенсії ОСОБА_1 з урахуванням щомісячної додаткової грошової винагороди відповідно до постанови КМУ від 22.09.2010 р.№889 зі змінами та подати зазначену довідку до Головного управління Пенсійного фонду України в Харківській області, зобов'язати ОСОБА_3 управління Пенсійного фонду України в Харківській області після отримання від ОСОБА_2 Державної прикордонної служби України довідки про додаткові види грошового забезпечення для обчислення пенсії ОСОБА_1 з урахуванням щомісячної додаткової винагороди відповідно до постанови КМУ від 22.09.2010р. №889 зі змінами, призначити та виплачувати ОСОБА_1 пенсію в розмірі, який обчислений з грошового забезпечення з урахуванням щомісячної додаткової грошової винагороди відповідно до постанови КМУ від 22.09.2010№889 та здійснити виплату ОСОБА_1 недоплаченої частини основного розміру пенсії з 02.06.2017 року, зобов'язати відповідачів протягом місяця, з дня набрання постановою законної сили, подати звіт про виконання судового рішення, стягнути судові витрати з відповідачів на користь позивача.
Відповідач ОСОБА_2 Державної прикордонної служби України надав суду відзив у якому просив відмовити у задоволенні позову у повному обсязі виходячи з наступного. Позивач є пенсіонером, перебуває на обліку в ГУ ПФУ в Харківській області з 2017 року, йому призначена пенсія за вислугу років на підставі Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб». Відповідач вважаю, що, відповідно до діючого законодавства, при обчислені пенсії військовослужбовцям, враховуються виключно такі види щомісячних додаткових видів грошового забезпечення, як надбавки, доплати, підвищення, а також премії у розмірах встановлених законодавством України. Щомісячна додаткова грошова винагорода, встановлена Постановою Кабінету Міністрів України від 22.09.2010 року №889 не є надбавкою, доплатою, підвищенням або премією. Відповідач зазначив, що розмір та умови виплати щомісячної додаткової грошової винагороди встановлюється нормами НПА, а не законодавством України. Також до суду надійшло клопотання про передачу справи на розгляд до Харківського Окружного адміністративного суду за підсудністю, у зв'язку із набуттям чинності КАС України в редакції Закону України від 03.10.2017 №2147-VIII.
Відповідач ОСОБА_3 управління Пенсійного фонду України надало до суду відзив в якому просив у задоволенні позову відмовити у повному обсязі, виходячи з наступного. ОСОБА_3 управлінням Пенсійного фонду України в Харківській області, на підставі документів, наданих військовою частиною 9951, зокрема грошового атестату №60 від 08.06.2017 року та додатку до грошового атестату про додаткові види грошового забезпечення для обчислення пенсії, з червня 2017 року позивачу призначено пенсію на 36 рокі вислуги років, відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» від 09.04.1992 р. №2262- XII у розмірі 70% грошового забезпечення. В додатку до грошового атестату про додаткові види грошового забезпечення для обчислення пенсії №60 від 08.06.2017 року, який був наданий на позивача військові частиною 9951 зазначені надбавка за виконання особливо важливих завдань, надбавка за ризик, премія, набавка за кваліфікацію, Відповідно, щомісячна додаткова грошова допомога не зазначена. Грошовий атестат також не містить відомості про отримання позивачем щомісячної додаткової грошової винагороди. Відповідач зазначає, що правових підстав для включення до розрахунку пенсії щомісячної грошової додаткової грошової допомоги немає, оскільки вона не може вважатись тією складовою грошового забезпечення військовослужбовця при звільнені, з якої може обчислюватися сума пенсії, так як вона є тимчасовою, нефіксованою, не щомісячною виплатою, та не має системний характер. Крім того, документи для призначення та проведення перерахунку пенсії подаються до органів Пенсійного фонду України уповноваженими структурними підрозділами силових структур. ОСОБА_3 управління Пенсійного фонду України в Харківські області здійснює призначення пенсії на основі документів, поданих уповноваженими структурними підрозділами силових структур і не має права вносити будь-які зміни в довідку про додаткові види грошового забезпечення. Особиста картка грошового забезпечення з січня 2017 року по травень 2017 року взагалі не може бути використана для призначення пенсії. Також, надана позивачем особиста картка грошового забезпечення не містить інформацію про сплату єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування. В документах, які надані на позивача військовою частиною 9951 щомісячна додаткова грошова винагорода взагалі не зазначена, тобто вона не виплачувалась позивачу. Щомісячна додаткова грошова винагорода має тимчасовий характер, оскільки виплата такої винагороди дозволена за наявності наказу командира (начальника) військової частини (установи, організації) або вищого командира (начальника) залежно від настання спеціальних обставин (здійснення польотів у конкретному місці), її розмір не є фіксованим, а виплата не є щомісячною, тому вона не може бути підставою для перерахунку пенсії військовослужбовцям. Щодо встановлення судового контрою відповідач зазначає, що це є правом, а не обов'язком суду. Позивач не навів аргументованих доводів та не надав доказів того, що дана постанова суду буде відповідачем тривалий час не виконуватись. На підставі викладеного, відповідачі у цій частині вимог також просить відмовити.
Суддя, дослідивши докази, оцінивши їх у сукупності, прийшов до наступного висновку.
ОСОБА_1 має право на пенсію з 02.06.2017 року відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби та деяких інших осіб». Згідно довідки №527 від 30.11.2017 року з Головного управління Пенсійного фонду України в Харківській області розмір пенсії позивача за вислугу років станом на 01.11.2017 складає, із врахуванням грошового забезпечення: посадовий оклад – 800, 00 грн, оклад за військове звання 65,00 грн., процентна надбавка за вислугу років 35% - 302,75 грн., середньомісячна сума додаткових видів ГЗ за 24 місяці 3452,82 грн., у тому числі надбавка за кваліфікацію, в/сл 2 клас 2,5%, ОУС 15% 15 %, надбавка за особливо важливі завдання 90%, премія 395 %, а всього 4620,57 грн.. Основний розмір пенсії: 70 % грошового забезпечення (вислуга років 36) у розмірі 3234,40 грн. Відповідно до додатку до грошового атестату №60 від 08.06.2017 року про додаткові види грошового забезпечення для нарахування пенсії ОСОБА_1 середньомісячна сума за 24 місяці складає 3452,82 грн., в тому числі надбавка за особливо важкі завдання з 01.01.2015 року -80 %, з 01.01.2016 року – 90 %, ОУС за ризик 15%, надбавка за кваліфікацію з 01.06.2015 р. – 4%, з 01.01.2016р. – 2,5 %, премія з 01.06.2015 – 200 %, з 21.09.2016 -315 %, з 01.02.2016- 215 %, з 01.03.2016 – 225 %, з 01.05.2016- 235 %, з 01.06.2016 – 440%, з 15.09.2016 – 395%. Згідно грошового атестату №60 з військової частини 9951 ОСОБА_1 задоволений такими видами грошового забезпечення посадовим окладом із розрахунку 800 грн, окладом відповідно до військового звання 65 грн., відсотковою надбавкою за вислугу років 35 %, надбавкою за ВОВЗ 90%, надбавка за ризик ОУС 15%, премія 395%, надбавка за кваліфікацію 2,5%,одноразова винагорода 60%, податок з фізичних осіб за червень 2017 року 12569,46 грн. Грошове забезпечення з 01.01.2017 року по 01.06.2017 складає 123234,16 грн. (в тому числі допомога на оздоровлення 5518,73 грн.). Відповідно до витягу з наказу №234-ос від 01.06.2017 року ОСОБА_1 звільнено в запас та станом на 01.06.2017 року вислуга років становить: календарна 24 роки 09 місяців 12 днів, пільгова 11 років 05 місяців 15 днів, загальна 36 років 02 місяці 27 днів. Згідно особистої картки грошового забезпечення з січня 2017 року по травень 2017 року та кінчевого розрахунку при звільненні №58 позивачу була виплачена винагорода
Частиною 3 ст. 43 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» передбачено, що пенсії особам офіцерського складу, прапорщикам і мічманам, військовослужбовцям надстрокової служби та військової служби за контрактом, особам, які мають право на пенсію за цим Законом, та членам їх сімей обчислюються з розміру грошового забезпечення, враховуючи відповідні оклади за посадою, військовим (спеціальним) званням, процентну надбавку за вислугу років, щомісячні додаткові види грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення) та премії в розмірах, установлених законодавством, з якого було сплачено єдиний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, а до 1 січня 2011 року - страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування, у порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України.
Основні засади державної політики у сфері соціального захисту військовослужбовців та членів їхніх сімей визначені Законом № 2011-ХІІ "Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей".
Військовослужбовцям у зв'язку з особливим характером військової служби, яка пов'язана із захистом Вітчизни, надаються визначені законом пільги, гарантії та компенсації.
Частиною першою статті 9 Закону № 2011-ХІІ установлено, що держава гарантує військовослужбовцям достатнє матеріальне, грошове та інші види забезпечення в обсязі, що відповідає умовам військової служби, стимулює закріплення кваліфікованих військових кадрів.
Частиною другою цієї статті визначено, що до складу грошового забезпечення входять: посадовий оклад, оклад за військовим званням, щомісячні додаткові види грошового забезпечення (підвищення посадового окладу, надбавки, доплати, винагороди, які мають постійний характер, премія); одноразові додаткові види грошового забезпечення.
Грошове забезпечення визначається залежно від посади, військового звання, тривалості, інтенсивності та умов військової служби, кваліфікації, наукового ступеня і вченого звання військовослужбовця.
Постановою від 22 вересня 2010 року № 889 "Питання грошового забезпечення окремих категорій військовослужбовців Збройних Сил, Державної прикордонної служби, Національної гвардії та осіб начальницького складу органів і підрозділів цивільного захисту Державної служби з надзвичайних ситуацій" Кабінет Міністрів України встановив щомісячну додаткову грошову винагороду для окремих категорій військовослужбовців Збройних Сил, Державної прикордонної служби, Національної гвардії та осіб начальницького складу органів і підрозділів цивільного захисту Державної служби з надзвичайних ситуацій.
Відповідно до ст.5 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» для обчислення пенсій враховуються всі види грошового забезпечення, що отримували зазначені особи, які мають право на пенсію за цим Законом, перед звільненням зі служби.
Згідно до пункту 7 постанови Кабінету Міністрів України від 17 липня 1992 року № 393 "Про порядок обчислення вислуги років, призначення та виплати пенсій і грошової допомоги особам офіцерського складу, прапорщикам, мічманам, військовослужбовцям надстрокової служби та військової служби за контрактом, особам начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ та членам їх сімей", пенсії обчислюються з таких видів грошового забезпечення: відповідних окладів за посадою, військовим (спеціальним) званням (для осіб рядового і начальницького складу органів і підрозділів цивільного захисту щомісячної надбавки за спеціальне звання) та відсоткової надбавки за вислугу років у розмірах, установлених за останньою штатною посадою, займаною перед звільненням; щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення, крім щомісячних надбавок (доплат), установлених особам, які мають право на пенсію за вислугу років згідно із законодавством і залишені за їх згодою та в інтересах справи на службі) та премії. Розмір щомісячних додаткових видів грошового забезпечення та премії визначається за 24 останні календарні місяці служби підряд перед звільненням.
Статтею 41 Закону N 1058-V передбачено, що до виплат (доходів), що враховуються в заробітну плату (дохід) застрахованої особи для обчислення пенсії, належать, зокрема: суми виплат, отримуваних застрахованою особою після набрання чинності цим Законом, з яких згідно з цим самим Законом були фактично нараховані (обчислені) та сплачені страхові внески; суми виплат, отримуваних застрахованою особою до набрання чинності цим Законом, у межах сум, на які відповідно до законодавства, що діяло раніше, нараховувалися внески на державне соціальне страхування або збір на обов'язкове державне пенсійне страхування.
Правові та організаційні засади забезпечення збору та обліку єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, умови та порядок його нарахування і сплати та повноваження органу, що здійснює його збір та ведення обліку визначає Закон України від08.07.2010N2464-VI "Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування" (далі Закон N2464-VI).
Згідно визначення термінів, які містяться в статті 1 цього Закону нижченаведені терміни вживаються в такому значенні:
-єдиний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування (далі - єдиний внесок) - консолідований страховий внесок, збір якого здійснюється до системи загальнообов'язкового державного соціального страхування в обов'язковому порядку та на регулярній основі з метою забезпечення захисту у випадках, передбачених законодавством, прав застрахованих осіб на отримання страхових виплат (послуг) за діючими видами загальнообов'язкового державного соціального страхування;
-застрахована особа - фізична особа, яка відповідно до законодавства підлягає загальнообов'язковому державному соціальному страхуванню і сплачує (сплачувала) та/або за яку сплачується чи сплачувався у встановленому законом порядку єдиний внесок;
-органи доходів і зборів - центральний орган виконавчої влади, що формує податкову і митну політику (в частині адміністрування податків і зборів, митних платежів, єдиного внеску) та забезпечує її реалізацію (центральний орган виконавчої влади, що забезпечує формування та реалізує державну податкову і митну політику), та його територіальні органи;
-Пенсійний фонд України (далі - Пенсійний фонд) - орган, уповноважений відповідно до цього Закону вести реєстр застрахованих осіб Державного реєстру та виконувати інші функції, передбачені законом;
-страхові кошти - кошти, які формуються за рахунок сплати єдиного внеску та надходжень від фінансових санкцій (штрафів та пені), що застосовуються відповідно до закону;
-страхувальники - роботодавці та інші особи, які відповідно до цього Закону зобов'язані сплачувати єдиний внесок.
Згідно частини першої статті 4 Закону N2464-VI платниками єдиного внеску зокрема є підприємства, установи, організації, фізичні особи, які використовують найману працю, військові частини та органи, які виплачують грошове забезпечення, допомогу по тимчасовій непрацездатності, допомогу у зв'язку з вагітністю та пологами, допомогу, надбавку або компенсацію відповідно до законодавства для військовослужбовців (крім військовослужбовців строкової військової служби), осіб рядового і начальницького складу; осіб, які проходять строкову військову службу у Збройних Силах України, інших утворених відповідно до закону військових формуваннях, Службі безпеки України, органах Міністерства внутрішніх справ України та службу в органах і підрозділах цивільного захисту.
Отже органи Державної прикордонної служби України, які нараховували позивачу грошове забезпечення, є платниками єдиного соціального внеску і Пенсійний фонд, як орган, уповноважений відповідно до цього Закону вести реєстр застрахованих осіб Державного реєстру та виконувати інші функції, передбачені законом, знає, що з усіх грошових коштів, сплачених позивачу органами Державної прикордонної служби України нараховані і сплачені страхові внески.
Усі виплати з грошового забезпечення, включаючи додаткову щомісячну грошову винагороду, матеріальну допомогу на оздоровлення, матеріальну допомогу на вирішення соціально-побутових питань, заохочення та індексацію, з яких нараховані і сплачені страхові внески, - мають бути включені до складу грошового забезпечення (доходу), з якого здійснюється обчислення пенсії.
Таким чином, щомісячна додаткова грошова винагорода, яка виплачується відповідно до Постанови №889 є додатковим видом грошового забезпечення, а тому підлягає обов’язковому включенню до складу грошового забезпечення, з якого здійснюється обчислення пенсії за вислугою років
Аналогічної правової позиції додержується Верховний Суд України у висловлених ним правових висновках за справами N 559/3342/14-а та N 21-70а15, №21-430а11, №21-97а13, які мають враховуватися іншими судами загальної юрисдикції при застосуванні таких норм права (частина 5 статті 242 Кодексу адміністративного судочинства України).
З огляду на зазначені норми матеріального права слід вважати, що щомісячна додаткова грошова винагорода, з якою сплачено страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування, відносяться до складу грошового забезпечення військовослужбовців, з розміру якого обчислюється пенсія.
Щодо вимоги позивача в частині зобов'язання Головного управління Пенсійного фонду України в Харківській області як суб'єкта владних повноважень подати протягом місяця з дня набрання постановою законної сили звіт про виконання судового рішення, суд зазначає наступне.
Згідно з ч.1 ст. 382 КАС України суд, який ухвалив судове рішення в адміністративній справі, може зобов'язати суб'єкта владних повноважень, не на користь якого ухвалене судове рішення, подати у встановлений судом строк звіт про виконання судового рішення. Враховуючи суть справи, а також наявність відповідних вимог позивача суд приходить до висновку про необхідність встановлення строку для надання звіту про виконання судового рішення протягом двох місяців з дня набрання рішенням законної сили.
Зазначений контроль здійснюється судом шляхом зобов'язання надати звіт про виконання судового рішення, розгляду поданого звіту на виконання постанови суду, а в разі неподання такого звіту - встановленням нового строку для подання звіту та накладенням штрафу.
У Рішенні від 30 червня 2009 року №16-рп/2009 Конституційний Суд України зазначив, що метою судового контролю є своєчасне забезпечення захисту та охорони прав і свобод людини і громадянина, та наголосив, що виконання всіма суб'єктами правовідносин приписів, викладених у рішеннях суду, які набрали законної сили, утверджує авторитет держави як правової (абзац перший підпункту 3.2 пункту 3, абзац другий пункту 4 мотивувальної частини).
Таким чином, суд вважає, що вимога позивача про зобов'язання відповідача подати звіт про виконання судового рішення підлягає задоволенню.
Суд, дослідивши матеріали справи, всебічно і повно з’ясувавши всі фактичні обставини, на яких ґрунтуються позовні вимоги, об’єктивно оцінивши докази, прийшов до висновку, що позовні вимоги ОСОБА_1 до ОСОБА_2 Державної прикордонної служби України, Головного управління Пенсійного фонду України в Харківській області про визнання бездіяльності протиправною, зобов'язання вчинити певні дії підлягають задоволенню у повному обсязі.
На підставі викладеного та керуючись ст.ст. ст.ст. 6-9, 72-77, 139, 242-246, 255, 257-263, 295, 382 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -
ВИРІШИВ:
Адміністративний позов ОСОБА_1 (м.Харків,пров.Інженерний, 7, ІН НОМЕР_1) до ОСОБА_2 Державної прикордонної служби України (м.Київ, вул.Володимирська, 26, код ЄДРПОУ 00034039), Головного управління Пенсійного фонду України в Харківській області (м.Харків, пл.Свободи, 5, Держпром, 3 під., 2 пов., код ЄДРПОУ 14099344) про визнання бездіяльності протиправною, зобов'язання вчинити певні дії – задовольнити у повному обсязі.
Визнати протиправними дії (бездіяльність) ОСОБА_2 Державної прикордонної служби України щодо оформлення та подання до Головного управління Пенсійного фонду України в Харківській області документів для призначення пенсії ОСОБА_1, які не передбачали в складі грошового забезпечення ОСОБА_1 щомісячної грошової винагороди відповідно до постанови Кабінету Міністрів України №889 від 22.09.2010 року;
Визнати протиправними дії (бездіяльність) Головного управління Пенсійного фонду України в Харківській області щодо нездійснення контролю за призначенням (перерахунком) і виплатою пенсії, які згідно із законодавством здійснюються за рахунок коштів Фонду, інших джерел, визначених законодавством;
Визнати протиправними дії (бездіяльність) Головного управління Пенсійного фонду України в Харківській області щодо обчислення та виплати позивачу пенсії з грошового забезпечення без урахування щомісячної додаткової грошової винагороди відповідно до постанови Кабінету Міністрів України №889 від 22.09.2010 року;
Зобов'язати ОСОБА_2 Державної прикордонної служби України отримати у військовій частині 9951 довідку (довідки) про додаткові види грошового забезпечення для обчислення пенсії ОСОБА_1 з урахуванням щомісячної грошової винагороди відповідно до постанови Кабінету Міністрів України №889 від 22.09.2010 року;
Зобов'язати ОСОБА_3 управління Пенсійного фонду України в Харківській області після отримання від ОСОБА_2 Державної прикордонної служби України довідки про додаткові види грошового забезпечення для обчислення пенсії ОСОБА_1 з урахуванням щомісячної грошової винагороди відповідно до постанови Кабінету Міністрів України №889 від 22.09.2010 року, призначити та виплачувати ОСОБА_1 пенсію в розмірі якій обчислений з грошового зобов'язання з урахуванням щомісячної додаткової грошової винагороди відповідно до постанови Кабінету Міністрів України №889 від 22.09.2010 р. та здійснити виплату недоплаченої частини основного розміру пенсії з 02.06.2017 року;
Зобов'язати ОСОБА_2 Державної прикордонної служби України подати протягом місяця, дня набрання рішенням законної сили, звіт про виконання судового рішення;
Зобов'язати ОСОБА_3 управління Пенсійного фонду України в Харківській області подати протягом місяця, дня набрання рішенням законної сили, звіт про виконання судового рішення;
Стягнути з Головного управління Пенсійного фонду України в Харківській області та з ОСОБА_2 Державної прикордонної служби України на користь ОСОБА_1 витрати по сплаті судового збору у розмірі по 640 (шістсот сорок) гривень 00 копійок з кожного.
Рішення суду може бути оскаржене шляхом подачі апеляційної скарги через Дзержинський районний суд м.Харкова до Апеляційного адміністративного суду Харківської області протягом тридцяти днів з дня його проголошення. Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну чистини рішення суду, або розгляду справи в порядку письмового провадження, зазначений строк обчислюється з дня складання повного судового рішення. Учасник справи, якому повне рішення не було вручено в день його проголошення або складання, має право на поновлення пропущеного строку на апеляційне оскарження, якщо апеляційна скарга подана протягом тридцяти днів з дня вручення йому повного рішення суду.
Суддя: К.В.Аркатова