Рішення № 72005577, 22.01.2018, Шевченківський районний суд міста Харкова (до 25.04.2025 - Дзержинський районний суд м. Харкова)

Дата ухвалення
22.01.2018
Номер справи
638/18059/17
Номер документу
72005577
Форма судочинства
Адміністративне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України

Справа № 638/18059/17

Провадження № 2-а/638/196/18

РІШЕННЯ

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

22 січня 2018 року м. Харків

Суддя Дзержинського районного суду м. Харків Аркатова К.В., розглянувши у порядку спрощеного провадження адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Харківській області про визнання права на призначення та отримання пенсії, зобов’язання вчинити певні дії,-

ВСТАНОВИВ:

27 листопада 2017 року ОСОБА_1 звернувся до Дзержинського районного суду м.Харкова з позовом до Головного управління Пенсійного фонду України в Харківській області, в якому просить визнати за ним право на призначення та отримання пенсії відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби та деяких інших осіб», в розмірі, який обчислений з урахуванням сум грошового забезпечення, до складу якого включені грошова винагорода, грошова допомога для оздоровлення, матеріальна допопомога для вирішення соціально – побутових питань, премії, одноразова грошова допомога при звільненні, зобов?язати відповідача перерахувати та виплатити нараховану суму за період з моменту набуття права на пенсію по теперішній час у відсотковому розмірі грошового забезпечення, який обчислюється з урахуванням грошової винагороди, грошової допомоги для оздоровлення, матеріальної допомоги для вирішення соціально – побутових питань, премій, одноразовової грошової допомоги при звільненні в розмірах, зазначених у довідках Головного управління ДСНС України у Харківській області №№646,647,648 від 09.10.2017 року, здійснити виплату нарахованої суми перерахунку, починаючи з моменту набуття права на пенсію до теперішнього часу без обмеження максимальним розміром пенсії, зобов?язати відповідача подати протягом місяця з дня набрання рішенням законної сили звіт про виконання судового рішення.

15.12.2017 року набрав чинності КАС України в редакції Закону України від 03.10.2017 року, відповідно до п.10 розділу VII Перехідні положення КАС України в зазначеній редакції справи у судах першої та апеляційної інстанції, провадження у яких відкрито до набрання чинності цією редакцією кодексу, розглядаються за правилами, що діють після набрання чинності цією редакцією Кодексу.

Ухвалою судді Дзержинського районного суду м. Харкова від 29.11.2017 року відкрито скорочене провадження по даній адміністративній справі на підставі п.2 ч.1 ст. 183-2 КАС України в редакції Закону України, чинного до 15.12.2017 року, яке не передбачає проведення судового засідання та виклик осіб, які беруть участь у справі.

Статтею 263 КАС України в редакції Закону України від 03.10.2017 року передбачено особливості розгляду окремих категорій справ незначної складності, до яких, зокрема віднесено оскарження фізичними особами рішень, дій чи бездіяльності суб'єктів владних повноважень щодо обчислення, призначення, перерахунку, здійснення, надання, одержання пенсійних виплат, соціальних виплат непрацездатним громадянам, виплат за загальнообов'язковим державним соціальним страхуванням, виплат та пільг дітям війни, інших соціальних виплат, доплат, соціальних послуг, допомоги, захисту, пільг - за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи (у письмовому провадженні), таким чином розглядається дана справа за адміністративним позовом ОСОБА_1.

Свої позовні вимоги позивач обґрунтовує тим, що він з 25.09.1985 року до 14.02.2003 року проходив службу в МВС України з 14.02.2003 р. по 22.02.2013 р. – в МНС України та з 22.02.2013 р. по 19.08.2015 р. – в Державній службі України з надзвичайних ситуацій.

Позивач зазначає, що 19.08.2015 року звільнений в запас Збройних Сил (з постановкою на військовий облік) у зв'язку із скороченням штатів у званні полковника служби цивільного захисту з посади заступника начальника Головного управління з реагування на надзвичайні ситуації. На теперішній час отримує пенсію за вислугу років відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» від 09.04.1992 р. № 2262. Головним управлінням ДСНС України в Харківській області складено подання про призначення пенсії за вислугу років, яке з додатками направлено до Головного управління Пенсійного фонду України в Харківській області. Разом з іншими документами до Головного управління Пенсійного фонду України в Харківській області направлено грошовий атестат та довідки з додатковими видами грошового забезпечення, які ОСОБА_1 отримував протягом останніх 24 місяців перед звільненням. На підставі зазначеного подання Головне управління Пенсійного фонду України в Харківській області призначило йому пенсію за вислугу років відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» від 09.04.1992 р. №2262. ОСОБА_1 звернувся до Головного управління Пенсійного фонду України в Харківській області із заявою про перерахунок йому пенсії на підставі довідок, які надані Головним управлінням ДСНС України у Харківській області, але отримав відповідь від 01.11.2017 року про те, що перерахунок здійснюватися не буде. Таким чином, позивач вважає, що з вини відповідача здійснено невірний розрахунок та виплату пенсії з грошового забезпечення без урахування грошової винагороди, грошової допомоги на оздоровлення, матеріальної допомоги для вирішення соціально-побутових питань, премій та одноразової грошової допомоги протягом останніх 24 місяців перед місяцем звільнення та розмір яких визначений у довідках Головного управління ДСНС України у Харківській області №646, 647, 648 від 09.10.2017 року. На підставі викладеного, позивач просить визнати за ним право на призначення та отримання пенсії відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби та деяких інших осіб» в розмірі, який обчислений з урахуванням сум грошового забезпечення, до складу якого включені грошова винагорода, грошва допомога для оздоровлення, матеріальна допомога для вирішення соціально-побутових питань, премії, одноразова грошова допомога при звільненні, зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в Харківській області перерахувати та виплатити нараховану суму за період з моменту набуття права на пенсію по теперішній час у відсотковому розмірі грошового забезпечення, який обчислений з урахуванням грошової винагороди, грошової допомоги для оздоровлення, матеріальної допомоги для вирішення соціально-побутових питань, премій, одноразової грошової допомоги при звільнені в розмірах, зазначених у довідках Головного управління ДСНС України у Харківській області №646,647,648 від 09.10.2017 року, здійснити виплату нарахованої суми перерахунку, починаючи з моменту набуття права на пенсію до теперішнього часу без обмеження максимальним розміром пенсії, зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в Харківській області подати протягом місяця, з дня набрання постановою законної сили, звіт про виконання судового рішення.

Представник відповідача - Головного управління Пенсійного фонду України в Харківській області надав до суду відзив на позов, у якому зазначив, що у задоволенні позовних вимог ОСОБА_1 просить відмовити у повному обсязі.

Представник відповідача зазначив, що позивач перебуває на пенсійному обліку в ГУ ПФУ в Харківській області та отримує пенсію згідно Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» від 09.04.1992 р. №2262. Відповідно до ч.3 ст.43 Закону України від 09.04.1992 №2262 пенсії особам офіцерського складу, прапорщикам і мічманам, військовослужбовцям надстрокової служби та військової служби за контрактом, особам, які мають право на пенсію за цим Законом, та членам їх сімей обчислюються з розміру грошового забезпечення, враховуючи відповідні оклади за посадою, військовим спеціальним званням, проценту надбавку за вислугу років, щомісячні додаткові види грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення) та премії в розмірах, установлених законодавством, з якого було сплачено єдиний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, а до 01 січня 2011 року – страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування, у порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України. Згідно ст.7 Закону України «Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування» від 08.07.2010№2464-VI єдиний внесок для платників, зазначених в абзаці сьомому пункту 1 частини першої статті 4 цього Закону, а саме: підприємств, установ, організацій, фізичних осіб, які використовують найману працю, військових частин та органів, які виплачують грошове забезпечення, допомогу по тимчасовій непрацездатності, допомогу у зв'язку з вагітністю та пологами, допомогу або компенсацію відповідно до законодавства, нараховується та суму грошового забезпечення кожної застрахованої особи, оплати перших п'яти днів тимчасової непрацездатності, що здійснюється за рахунок коштів роботодавця, та допомоги по тимчасовій непрацездатності, допомоги у зв'язку із вагітністю та пологами; допомоги або компенсації відповідно до законодавства. Перелік видів грошового забезпечення з урахуванням додаткових видів, звільнених військовослужбовців є вичерпним. Згідно п.п.3 п. 5 Постанови Кабінету Міністрів України «Про упорядкування структури та умов грошового забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб» від 07.11.2007 року №1294 надано право керівникам державних органів у межах асигнувань, що виділяються на їх утримання, надавати військовослужбовцям (крім військовослужбовців строкової військової служби), особам рядового і начальницького складу матеріальну допомогу для вирішення соціально-побутових питань та допомогу для оздоровлення при щорічній основній відпустці у розмірі, що не перевищує їх місячного грошового забезпечення. Пунктом 9 Постанови №1294 зазначено, що видатки, пов'язані з набранням чинності цією постановою, здійснюються в межах асигнувань на грошове забезпечення, передбачених у державному бюджеті для утримання державних органів. Відповідно зазначені виплати є одноразові та не мають постійного характеру, а їх розмір та можливість виплати залежить від певних обставин. Перелік додаткових видів грошового забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу визначений у додатках 25-28 до постанови Кабінету Міністрів України від 07.11.2007 року №1294. Отже, обов'язковою ознакою конкретного виду грошового забезпечення для врахування його при обчисленні пенсії є постійний та щомісячний характер складової грошового забезпечення. Включення матеріальної допомоги на оздоровлення, матеріальної допомоги для вирішення соціально-побутових питань, наградної премії, одноразової допомоги при звільненні, що виплачується військовослужбовцям не доводить наявність підстав для включення їх до складу грошового забезпечення з якого обчислюється пенсія, оскільки такі підстави законодавчо не закріплені. В матеріалах пенсійної справи міститься довідка від 20.08.2015 р. №44 про грошове забезпечення, яка видана чабань ОСОБА_2 допомога на оздоровлення, матеріальна допомога для вирішення питання соціально-побутових питань, премія (наградна), одноразова грошова допомога при звільненні не зазначена у довідці наданій управління економіки і фінансів головного управління ДСНС України у Харківській області. Таким чином, правових підстав для їх включення до розрахунку пенсії немає, оскільки вказані види виплат не можуть вважатися тими складовими грошового забезпечення військовослужбовця при звільненні, з яких може обчислюватися сума пенсії, так як вони є тимчасові, нефіксовані, не щомісячні виплати, та мають несистематичний характер. Надані позивачем довідки №646, 647, 648 від 09.10.2017 року про заробітку плату мають лише інформаційний характер, не відповідають вимогам Порядку №3-1 від 30.01.2007 року, не мають призначення для обчислення пенсії, а отже не є документом, на підставі якого обчислюється пенсія, та не може бути прийнята судом як доказ. Крім того, довідки складені в довільній формі, включають загалом 25 місяців, а не 24 місяці, як того вимагає законодавство та з них не вбачається чи нараховувався та чи сплачувався єдиний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування. Також, довідка №648 про заробітну плату від 09.10.2017 року містить додаткову графу «серпень 2015» (25 місяць), а довідка про грошове забезпечення №44 від 20.08.2015 роки графи «серпень 2015» немає. Серпень 2015 року це місяць звільнення, а отже вповноважений орган надав довідку про додаткові види грошового забезпечення, які заявник отримував протягом 24 місяців підряд перед місяцем звільнення з військової служби. Також, позивач вже скористався правом на призначення та отримання пенсії відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби та деяких інших осіб» в розмірі, який обчислений з грошового забезпечення, звернувшись до відповідача із заявою про призначення пенсії від 27.08.2015, за наслідками якої позивачу з 20.08.2015 року призначено пенсію на підставі Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби та деяких інших осіб» на підставі документів, наданих ГУ ДСУ з надзвичайних ситуацій у Харківській області, зокрема грошового атестату №44 від 20.07.2017 р. та довідки №44 від 20.08.2015 року про грошове забезпечення. Позивач зазначає, що вказана вимога позивача є порушенням норм процесуального права, а саме ст.5 КАС України, а саме: судом адміністративної юрисдикції не розглядаються позовні вимоги про визнання за позивачем певного права. Таким чином, відповідач просив відмовити у позові повністю.

Суддя, дослідивши докази, оцінивши їх у сукупності, прийшов до наступного висновку.

ОСОБА_1 перебуває на пенсійному обліку в Головному управлінні Пенсійного фонду України в Харківській області та отримує пенсію на підставі Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб».

Відповідно до довідки від 05.10.2017 року №522 виданої Головним управлінням державної служби України з надзвичайних ситуацій у Харківській області ОСОБА_1 3 25.09.1985 року по 14.02.2003 р. (наказ №27 від 24.02.2003 р.) проходив службу в МВС України, з 14.02.2003 р. (наказ №27 від 24.02.2003р.) по 22.02.2013 р. (наказ №54 о/с від 22.02.2013 р.) проходив службу в МНС України та з 22.02.2013 р. (наказ №54 о/с від 22.02.2013 р.) по 19.08.2015 р. (наказ №302 о/с від 19.08.2015р.) проходив службу в державній службі України з надзвичайних ситуацій. Позивач звернуся до відповідача із заявою про перерахунок йому пенсії на підставі довідок №646, №647, №648 від 09.10.2017 року виданих Головним управлінням ДСНС України в Харківській області про заробітну плату на інші доходи, проте 01.11.2017 року отримав відповідь про відмову у перерахунку пенсії. В грошовому атестаті №44 виданого Головним управлінням ДСНС України у Харківській області зазначено, що ОСОБА_1 встановлено наступні види грошового забезпечення для встановлення пенсії : оклад за спеціальним званням 135,00 грн, посадовий оклад 1800,00 грн., надбавки за вислугу років у розмірі 40 % - 774,00 грн., надбавка за виконання особливо важливих завдань 90% - 2438,10 грн., надбавка за ризик 50% - 967,50 грн., премія 200 % - 3600,00 грн., надбавка за таємність 15% - 270,00 грн. Інші відомості: вихідна допомога при звільненні 147263,18 грн., компенсація за невикористану щорічну основну відпустку за 2015 р. у розмірі 14492,70 грн. Також в матеріалах справи міститься довідка від 20.08.2015 року за №44 про грошове забезпечення за період 2013-2015 рр. та довідки №646,647,648 від 09.10.2017 року про заробітну плату та інші доходи.

Так, частиною 2 статті 19 Конституції України передбачено, що органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов’язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

У частині 1 статті 2 КАС України зазначено, що завданням адміністративного судочинства є справедливе, неупереджене та своєчасне вирішення судом спорів у сфері публічно-правових відносин з метою ефективного захисту прав, свобод та інтересів фізичних осіб, прав та інтересів юридичних осіб від порушень з боку суб'єктів владних повноважень.

Відповідно до ст. 43 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» пенсії, які призначаються відповідно до цього Закону особам із числа військовослужбовців строкової служби та членам їх сімей, обчислюються за встановленими нормами у процентах до середньомісячного заробітку, який одержували військовослужбовці до призову на строкову військову службу чи після звільнення з військової служби до звернення за пенсією, або до середньомісячного грошового забезпечення, одержуваного військовослужбовцями в період проходження військової служби за контрактом. При цьому середньомісячний заробіток (грошове забезпечення) для обчислення їм пенсій визначається в порядку, встановленому Законом України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування". Також цим Законом передбачено, що пенсії особам офіцерського складу, прапорщикам і мічманам, військовослужбовцям надстрокової служби та військової служби за контрактом, особам, які мають право на пенсію за цим Законом, та членам їх сімей обчислюються з розміру грошового забезпечення, враховуючи відповідні оклади за посадою, військовим (спеціальним) званням, процентну надбавку за вислугу років, щомісячні додаткові види грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення) та премії в розмірах, установлених законодавством, з якого було сплачено єдиний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, а до 1 січня 2011 року - страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування, у порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України. Відповідно до пункту 7 постанови Кабінету Міністрів України від 17 липня 1992 року 3393 «Про порядок обчислення вислуги років, призначення та виплати пенсії і грошової допомоги особам офіцерського складу, прапорщикам, мічманам, військовослужбовцям надстрокової служби та військової служби за контрактом, особам начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ, поліцейським та членам їх сімей»(зі змінами та доповненнями) пенсії обчислюються з таких видів грошового забезпечення: відповідних окладів за посадою, військовим (спеціальним) званням (для осіб рядового і начальницького складу органів і підрозділів цивільного захисту щомісячної надбавки за спеціальне звання) та відсоткової надбавки за вислугу років у розмірах, установлених за останньою штатною посадою, займаною перед звільненням; щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення, крім щомісячних надбавок (доплат), установлених особам, які мають право на пенсію за вислугу років згідно із законодавством і залишені за їх згодою та в інтересах справи на службі) та премії. Розмір щомісячних додаткових видів грошового забезпечення та премії визначається за 24 останні календарні місяці служби підряд перед звільненням.

Основні засади державної політики у сфері соціального захисту військовослужбовців та членів їхніх сімей визначені Законом України «Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей» №2011-XII від 20 грудня 1991 року (далі по тексту - Закон№2011-XII).

Частиною 1 статті 9 Закону № 2011-ХІІ установлено, що держава гарантує військовослужбовцям достатнє матеріальне, грошове та інші види забезпечення в обсязі, що відповідає умовам військової служби, стимулює закріплення кваліфікованих військових кадрів.

Частиною другою статті 9 Закону№2011-XII визначено, що до складу грошового забезпечення входять: посадовий оклад, оклад за військовим званням, щомісячні додаткові види грошового забезпечення (підвищення посадового окладу, надбавки, доплати, винагороди, які мають постійний характер, премія); одноразові додаткові види грошового забезпечення.

ОСОБА_2 забезпечення визначається залежно від посади, військового звання, тривалості, інтенсивності та умов військової служби, кваліфікації, наукового ступеня і вченого звання військовослужбовця.

Постановою Кабінету Міністрів України «Про упорядкування структури та умов грошового забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб» від 7 листопада 2007 року №1294 (далі постанова №1294) упорядковано структуру та умови грошового забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та затверджено схеми посадових окладів і додаткових видів грошового забезпечення за категоріями військовослужбовців (пункт 3 цієї постанови).

Як передбачено п. 1 вказаної Постанови, грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу складається з посадового окладу, окладу за військовим (спеціальним) званням, щомісячних (підвищення посадового окладу, надбавки, доплати, винагороди, які мають постійний характер, премії) та одноразових додаткових видів грошового забезпечення.

Крім того, Законом №2011-XII гарантовано право військовослужбовців, крім військовослужбовців строкової служби, на щорічну основну відпустку із збереженням грошового, матеріального забезпечення та наданням допомоги на оздоровлення у розмірі місячного грошового забезпечення.

Згідно з вимогами підпункту 3 пункту 5 постанови №1294, розмір грошової допомоги на оздоровлення визначається виходячи з посадового окладу, окладу за військовим званням та щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (крім винагород та морського грошового забезпечення), на які військовослужбовець має право за займаною ним штатною посадою на день вибуття в щорічну основну відпустку.

Наведеними нормативними актами також регламентовано умови та порядок виплати військовослужбовцям інших премій та доплат, які є одноразовими додатковими видами грошового забезпечення, які відповідно до ч. 2 ст. 9 Закону №2011-ХІІ відносяться до складу грошового забезпечення військовослужбовців.

Таким чином, грошова допомога на оздоровлення, матеріальна допомога для вирішення соціально-побутових питань, з яких сплачено страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування, а з 1 січня 2011 року єдиний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, відносяться до складу грошового забезпечення військовослужбовців, з розміру якого обчислюється пенсія.

В постанові від 10.03.2015 по справі №21-70а15 Верховний Суд України висловив правову позицію, що грошова допомога на оздоровлення, матеріальна допомога для вирішення соціально-побутових питань, індексація та одноразова грошова допомога при звільненні, з яких сплачено страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування, відносяться до складу грошового забезпечення військовослужбовців, з розміру якого обчислюється пенсія.

Поряд з цим, як свідчать обставини справи, одноразова грошова допомога при звільненні, компенсація невикористаною відпустки, які були виплачені позивачу при звільнені та які він просить включити при перерахунку пенсії нарахована та отримана ним у серпні 2015 року, тобто у місяці у якому позивача звільнено зі служби, а тому підстави для її врахування при перерахунку пенсії - відсутні (адже враховуючи дату звільнення - 19.08.2015 рік, останнім календарним місяцем служби, що передує місяцю звільнення особи, в даному випадку є липень, тобто контролюючим органом правомірно враховані ті виплати, які позивач отримував до 31.07.2015 року включно).

Також, відповідно до ч.7 ст.7 Закону України від 08.07.2010р. №2464-VI «Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування», п.2 розділу І Переліку видів виплат, що здійснюються за рахунок коштів роботодавців, на які не нараховується єдиний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, затверджений постановою КМУ від 22.12.2010 р. №1170, одноразова грошова допомога військовослужбовцям, які виходять на пенсію при звільненні з військової служби, не є базою нарахування єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, а відтак зазначений вид грошового забезпечення не має враховуватись до складу грошового забезпечення при обчисленні пенсії позивачу.

Разом з тим, як вбачається з матеріалів справи в грошовому атестаті зазначені виплачена матеріальна допомога за 2015 рік на оздоровлення – 8810, 00 грн, на вирішення соціально-побутових питань – 300,00 грн., які не були враховані при призначення пенсії позивачу. За вказаних обставин дії відповідача щодо не включення матеріальної допомоги на оздоровлення та на вирішення соціально-побутових питань за 2015 рік для призначення пенсії є неправомірними. Згідно довідки від 09.10.2017 року №647 позивачу у 2014 році виплачено матеріальну допомогу на оздоровлення у сумі 7980,00 грн. та матеріальна допомога на вирішення соціально-побутових питань за 2014 рік у розмірі 7920,00 грн. та у жовтні 2013 року йому виплачена матеріальна допомога на оздоровлення за 2013 рік у розмірі 500 грн.

Відповідно до п.7 постанови Кабінету Міністрів України від 17 липня 1992 року № 393 "Про порядок обчислення вислуги років, призначення та виплати пенсій і грошової допомоги особам офіцерського складу, прапорщикам, мічманам, військовослужбовцям надстрокової служби та військової служби за контрактом, особам начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ та членам їх сімей" пенсії обчислюються з розміру грошового забезпечення, з якого було сплачено єдиний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, а до 1 січня 2011 р. - страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування з урахуванням таких його видів щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення, крім щомісячних надбавок (доплат), установлених особам, які мають право на пенсію за вислугу років згідно із законодавством і залишені за їх згодою та в інтересах справи на службі) та премії. Розмір щомісячних додаткових видів грошового забезпечення та премії визначається за 24 останні календарні місяці служби підряд перед звільненням. Середня сума щомісячних додаткових видів грошового забезпечення та премії визначається шляхом ділення на 24 загальної суми цих видів грошового забезпечення за 24 останні календарні місяці служби підряд перед звільненням. Тобто відповідачем не враховано зазначені суми при призначені пенсії позивачу.

Враховуючи право позивача на перерахунок пенсії, а також надання відповідачу довідки про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії, суд приходить до висновку про наявність підстав для часткового задоволення вимог щодо зобов'язання відповідача здійснити перерахунок пенсії позивачу та виплатити її.

Разом з тим, позивач просив суд зобов'язати відповідача здійснити перерахунок пенсії з часу призначення пенсії, тобто з серпня 2015 року.

Відповідно до ч. 1, ч. 2 ст. 99 КАС України (чинність на день звернення з даним позовом) адміністративний позов може бути подано в межах строку звернення до адміністративного суду, встановленого цим Кодексом або іншими законами. Для звернення до адміністративного суду за захистом прав, свобод та інтересів особи встановлюється шестимісячний строк, який, якщо не встановлено інше, обчислюється з дня, коли особа дізналася або повинна була дізнатися про порушення своїх прав, свобод чи інтересів.

Адміністративний позов, поданий після закінчення строків, установлених законом, залишається без розгляду, якщо суд на підставі позовної заяви та доданих до неї матеріалів не знайде підстав для визнання причин пропуску строку звернення до адміністративного суду поважними, про що постановляється ухвала. Позовна заява може бути залишена без розгляду як на стадії вирішення питання про відкриття провадження в адміністративній справі без проведення судового засідання, так і в ході підготовчого провадження чи судового розгляду справи (стаття 100 КАС України).

З часу призначення пенсії позивач знав про наявність у нього прав і мав дізнатися про порушення своїх прав кожного місяця при отриманні пенсії, однак до суду за захистом своїх прав позивач звернувся лише 27.11.2017 року, поважних причин звернення позивача до суду з пропуском 6-ти місячного строку судом не встановлено, тому позовні вимоги щодо зобов'язання УПФУ здійснити перерахунок пенсії з 27.08.2015 року по 26.05.2017 року підлягають залишенню без розгляду, а відтак задоволенню підлягати не можуть.

Частинами 1, 2 статті 77 КАС України передбачено, що кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу. В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.

Проте, відповідач не надав суду достатніх беззаперечних доказів в обґрунтування правомірності своїх дій.

Разом з тим, суд відмовляє в задоволенні вимоги позивача про визнання за ним права на призначення та отримання пенсії відповідно до діючого законодавства, оскільки факт наявності права на пенсію у позивача не оспорюється, останній перебуває на обліку в Головному управлінні песійного фонду України в Харківській області та отримує пенсію відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких іншитх осіб».

Відповідно до ч.ч.3,5 ст. 139 КАС України при частковому задоволенні позову судові витрати покладаються на обидві сторони пропорційно до розміру задоволених позовних вимог.

Якщо сторону, на користь якої ухвалено рішення, зільнено від сплати судових витрат, з іншої сторони стягуються судові витрати на користь осіб, що їх понесли, пропорційно до задоволеної чи відхиленої частини вимог, а інша частина компенсується за рахунок коштів, передбачених Державним бюджетом України, у порялдку, встановленому Кабінетом Міністрів України.

Щодо вимоги позивача в частині зобов'язання Головного управління Пенсійного фонду України в Харківській області як суб'єкта владних повноважень подати протягом місяця з дня набрання постановою законної сили звіт про виконання судового рішення, суд зазначає наступне.

Згідно з ч.1 ст. 382 КАС України суд, який ухвалив судове рішення в адміністративній справі, може зобов'язати суб'єкта владних повноважень, не на користь якого ухвалене судове рішення, подати у встановлений судом строк звіт про виконання судового рішення. Враховуючи суть справи, а також наявність відповідних вимог позивача суд приходить до висновку про необхідність встановлення строку для надання звіту про виконання судового рішення протягом двох місяців з дня набрання рішенням законної сили.

Зазначений контроль здійснюється судом шляхом зобов'язання надати звіт про виконання судового рішення, розгляду поданого звіту на виконання постанови суду, а в разі неподання такого звіту - встановленням нового строку для подання звіту та накладенням штрафу.

У Рішенні від 30 червня 2009 року №16-рп/2009 Конституційний Суд України зазначив, що метою судового контролю є своєчасне забезпечення захисту та охорони прав і свобод людини і громадянина, та наголосив, що виконання всіма суб'єктами правовідносин приписів, викладених у рішеннях суду, які набрали законної сили, утверджує авторитет держави як правової (абзац перший підпункту 3.2 пункту 3, абзац другий пункту 4 мотивувальної частини).

Таким чином, суд вважає, що вимога позивача про зобов'язання відповідача подати звіт про виконання судового рішення підлягає задоволенню.

Суд, дослідивши матеріали справи, всебічно і повно з’ясувавши всі фактичні обставини, на яких ґрунтуються позовні вимоги, об’єктивно оцінивши докази, прийшов до висновку, що позов ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Харківській області про визнання протиправною бездіяльності (дії), зобов’язання вчинити певні дії щодо перерахунку та виплати грошового забезпечення підлягає частковому задоволенню.

На підставі викладеного та керуючись ст.ст. 19, 43 Конституції України, ст.ст. 8, 43, 51, 63 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб»,ст.ст. 6-9, 72-77, 139, 242-246, 255, 257-263, 295, 382 КАС України, суд, -

ВИРІШИВ:

Адміністративний позов ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Харківській області про визнання права на призначення та отримання пенсії, зобов’язання вчинити певні дії – задовольнити частково.

Зобов’язати Головне Управління Пенсійного фонду України в Харківській області (м.Харків, пл.Свободи, 5, Держпром, 3 під'їзд, 2 поверх, ідентифікаційний код юридичної особи в Єдиному державному реєстрі підприємств і організацій України №14099344) здійснити ОСОБА_1 (АДРЕСА_1) перерахунок та виплату пенсії з 27.05.2017 року у відсотковому розмірі грошового забезпечення, який обчислений з урахуванням матеріальної допомоги на оздоровлення, матеріальної допомоги на вирішення соціально-побутових питань та премії, зазначених у довідках Головного управління ДСНС України у Харківській області №№ 646,647,648 від 09.10.2017 року без обмеження максимальним розміром пенсії.

Зобов’язати Головне управління Пенсійного фонду України в Харківській області подати протягом місяця з дня набрання постанови законної сили звіт про виконання судового рішення, що передбаченого частиною 1 статті 382 КАС України.

Стягнути з Головного управління Пенсійного фонду України в Харківській області на користь держави судовий збір у розмірі 320 грн.

В іншій частині позовних вимог відмовити.

Рішення суду може бути оскаржене шляхом подачі апеляційної скарги через Дзержинський районний суд м.Харкова до Апеляційного адміністративного суду Харківської області протягом тридцяти днів з дня його проголошення. Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну чистини рішення суду, або розгляду справи в порядку письмового провадження, зазначений строк обчислюється з дня складання повного судового рішення. Учасник справи, якому повне рішення не було вручено в день його проголошення або складання, має право на поновлення пропущеного строку на апеляційне оскарження, якщо апеляційна скарга подана протягом тридцяти днів з дня вручення йому повного рішення суду.

Суддя: К.В.Аркатова