ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД
Кіровоградської області
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
ПОСТАНОВА
"08" червня 2007 р.
Справа № 2/109(3/289)
Господарський суд Кіровоградської області в складі судді Деревінської Л.В., розглянув у відкритому судовому засіданні адміністративну справу № 2/109(3/289)
за позовом: Одеської залізниці, м. Одеса
до відповідача: Кіровоградського обласного відділення Фонду соціального страхування з тимчасової втрати працездатності, від імені якого діє виконавча дирекція, м. Кіровоград,
про визнання частково нечинним рішення № 555 від 19.11.04.
Секретар судового засідання – Галушко М.О.
ПРЕДСТАВНИКИ:
від позивача - Пашко С.Г., довіреність № 417 від 15.09.05;
від відповідача - Товстоган В.В., довіреність № 01-51-01 від 10.01.07;
Час прийняття постанови – 12:50.
Одеською залізницею подано позов до Кіровоградського обласного відділення Фонду соціального страхування з тимчасової втрати працездатності, від імені якого діє виконавча дирекція про визнання частково нечинним рішення № 555 від 19.11.04. на суму 14605,06 грн.
Відповідач у відзиві на позовну заяву № 08-12/1296 від 31.05.2007р. заперечив позовні вимоги повністю мотивуючи тим, що суми витрат, які пов'язані з наданням безкоштовного проїзду працівникам залізничного транспорту, входять до фонду оплати праці і з них мають справлятись страхові внески до фонду соціального страхування з тимчасової втрати працездатності, а тому рішення № 555 від 19.11.04 про донарахування страхових внесків в сумі 502,82 грн. та застосування штрафу в розмірі 14102,24 грн. ґрунтується на чинному законодавстві.
Розглянувши наявні матеріали справи, заслухавши пояснення представників сторін, господарський суд, -
ВСТАНОВИВ:
При перевірці контрольно-ревізійним відділом виконавчої дирекції Кіровоградського обласного відділення Фонду соціального страхування з тимчасової втрати працездатності - Знам'янської вагонної дільниці Одеської залізниці щодо цільового використання коштів Фонду соціального страхування з тимчасової втрати працездатності складено акт від 11.11.2004р., в якому зазначено, що страхувальником за 9 місяців 2004 р. не нараховувалися страхові внески на суми витрат, пов'язані з наданням безкоштовного проїзду працівникам залізничного транспорту, в зв'язку із зменшенням фонду оплати праці на 14102 грн. 24 коп., страхові внески не сплачені у сумі 502 грн. 82 коп., крім того бухгалтерськими документами не підтверджено витрати на суму 109 грн. 80 коп.
На підставі акта перевірки від 11.11.2004р. Кіровоградським обласним відділенням Фонду соціального страхування з тимчасової втрати працездатності прийнято рішення про застосування та стягнення сум штрафних ( фінансових) санкцій, неправомірних витрат, донарахованих сум внесків та пені за порушення законодавства по загальнообов'язковому державному соціальному страхуванню № 555 від 19.11.04 про донарахування страхових внесків в розмірі 502 грн. 82 коп., накладення штрафу у розмірі 14102 грн. 24 коп.; не прийнято до зарахування витрат кошти в сумі 109 грн. 80 коп., та накладений штраф у сумі 54 грн. 90 коп. Всього на суму 14769,76 грн.
Зазначене рішення прийняте відповідачем відповідно до Закону України "Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування у зв'язку з тимчасовою втратою працездатності та витратами, зумовленими народженням та похованням" та Закону України "Про розмір внесків на деякі види загальнообов'язкового державного соціального страхування", страхові внески нараховуються у відсотках від суми фактичних витрат на оплату праці найманих працівників, що включають витрати на виплату основної та додаткової заробітної плати, інші заохочувальні і компенсаційні виплати, у тому числі у натуральній формі, які визначаються згідно із нормативно-правовими актами, прийнятими відповідно до Закону України "Про оплату праці" і підлягають оподаткування відповідно до Закону України "Про податок з доходів фізичних осіб". Також згідно підп. 2.2.10 п. 2.2 "Інструкції зі статистики заробітної плати, затвердженої наказом Державного комітету статистики України від 13.01.04 № 5» зареєстрованої в Міністерстві юстиції України 27.01.04 за № 14/8713, де зазначено про включення витрат, пов'язаних з правом безкоштовного проїзду працівниками залізничного транспорту до фонду додаткової заробітної плати.
Позивач просить визнати частково нечинним рішення № 555 від 19.11.04 про донарахування страхових внесків на суми витрат, пов'язані з наданням безкоштовного проїзду працівникам залізничного транспорту в розмірі 502 грн. 82 коп. та накладення штрафу у розмірі 14102 грн. 24 коп. мотивуючи слідуючим .
Відповідно до п. 1 ст. 21 Закону України "Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування у зв'язку з тимчасовою втратою працездатності та витратами, зумовленими народженням та похованням" та п. 1 ст.1 Закону України "Про розмір внесків на деякі види загальнообов'язкового державного соціального страхування" страхові внески нараховуються на суми фактичних витрат на оплату праці працівників, а отже - не на фонд оплати праці.
Право на безкоштовний проїзд працівників залізничного транспорту закріплено у Законі України "Про залізничний транспорт" є додатковим благом у розумінні п.п. 4.2.9 Закону України «Про податок з доходу фізичних осіб» і не є підставою для нарахування збору до Фонду соціального страхування з тимчасової втрати працездатності;
Пунктом 4.4.1 Закону України "Про порядок погашення зобов'язань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами" встановлено, що у разі, коли норма Закону чи іншого нормативно-правового акта, виданого на підставі закону, або коли норми різних Законів чи різних нормативно-правових актів припускають неоднозначне (множинне) трактування прав і обов'язків платників податків або контролюючих органів, внаслідок чого є можливим прийняти рішення на користь як платника податків, так і контролюючого органу, рішення приймається на користь платника податків.
При розгляді спору господарський суд виходить з наступного.
Відповідно до п. п. 1, 2 ч. 1 ст. 21 Закону України "Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування у зв'язку з тимчасовою втратою працездатності та витратами, зумовленими народженням та похованням" розмір страхових внесків на загальнообов'язкове державне соціальне страхування у зв'язку з тимчасовою втратою працездатності та витратами, зумовленими народженням та похованням встановлюються для роботодавців у відсотках до сум фактичних витрат на оплату праці найманих працівників, що підлягають обкладенню податком з доходів фізичних осіб, для найманих працівників - до сум оплати праці, які включають основну та додаткову заробітну плату, а також інші заохочувальні та компенсаційні витрати, у тому числі у натуральній формі, які підлягають обкладенню податком з доходів фізичних осіб.
Статтею 16 Закону України "Про залізничний транспорт" закріплено право працівників залізничного транспорту загального користування та членів їх сімей (утриманців) безоплатно користуватися проїздом залізничним транспортом у встановленому Кабінетом Міністрів України, колективними договорами та угодами порядку є соціальним захистом працівників залізничного транспорту, який здійснюється згідно чинного законодавства.
В п.п.п. 3.7.4 Галузевої угоди між Міністерством транспорту України та Радою профспілки залізничників і транспортних будівельників України на 2004 – 2006 р.р., із змінами і доповненнями від 28.02.2006р. визначено Міністерство транспорту України зобов'язано видавати працівникам та їх утриманцям квитки для безплатного проїзду залізничним транспортом за особистими потребами на умовах передбачених колективними договорами.
Постановою Кабінету Міністрів України № 160 від 21.02.01 "Про реалізацію частини 2, 3 статті 16 Закону України "Про залізничний транспорт" встановлено, що витрати підприємства залізничного транспорту, пов'язані з безплатним проїздом працівників залізничного транспорту загального користування та членів їх сімей (утриманців) не включаються до валових витрат цих підприємств.
В статті 2 Закону України "Про оплату праці" визначено поняття основна заробітна плата, додаткова заробітна плата, інші заохочувальні та компенсаційні виплати.
Основна заробітна плата - це винагорода за виконану роботу відповідно до встановлених норм праці (норми часу, виробітку, обслуговування, посадові обов'язки), яка встановлюється у вигляді тарифних ставок (окладів) і відрядних розцінок для робітників та посадових окладів для службовців.
Додаткова заробітна плата - це винагорода за працю понад установлені норми, за трудові успіхи та винахідливість і за особливі умови праці; така додаткова заробітна плата включає доплати, надбавки, гарантійні і компенсаційні виплати, передбачені чинним законодавством, премії, пов'язані з виконанням виробничих завдань і функцій.
До інших заохочувальних та компенсаційних виплат належать виплати у формі винагород за підсумками роботи за рік, премії за спеціальними системами і положеннями, компенсаційні та інші грошові і матеріальні виплати, які не передбачені актами чинного законодавства або які провадяться понад встановлені зазначеними актами норми.
Витрати, пов'язані з наданням безкоштовного проїзду працівника, в тому числі залізничного транспорту, віднесені з підп. 2.2.10 п. 2.2 "Інструкції зі статистики заробітної плати", затвердженої наказом Держкомстату України від 13.01.04 № 5, до фонду додаткової заробітної плати, не є додатковою заробітною платою найманого працівника, визначення якої містить ст. 2 Закону України "Про оплату праці".
Крім того, правом користуватися безоплатним проїздом за ст. 16 Закону України "Про залізничний транспорт", надано не тільки працівникам залізничного транспорту, а також членам їх сімей (утриманцям), і таке право віднесено саме до соціального захисту працівників залізничного транспорту.
Витрати, пов'язані з наданням безкоштовного проїзду членів сімей (утриманців) працівника, до додаткової заробітної плати "Інструкцією зі статистики заробітної плати" не визначені, тоді як підстави користуватися такими соціальними пільгами як працівника, так і членів його сім'ї (утриманців) є одні й ті ж самі.
На підставі викладеного та виходячи з принципу верховенства права, право працівників залізничного транспорту загального користування та членів їх сімей (утриманців) безоплатно користуватися проїздом залізничним транспортом у встановленому Кабінетом Міністрів України, колективними договорами та угодами порядку є соціальним захистом працівників залізничного транспорту та не є сумами оплати праці найманих працівників - основною, додатковою заробітною платою, іншими заохочувальними та компенсаційними виплатами, а отже є соціальними пільгами і з них не мають справлятись страхові внески до фонду соціального страхування з тимчасової втрати працездатності.
Безкоштовні квитки на проїзд залізничним транспортом надавались працівникам залізниці за рахунок прибутку залізниці.
Витрати по бухгалтерському обліку операцій з видачі безкоштовний квитків позивачем відображались у наступному порядку:
дебіт 949 «Інші витрати операційної діяльності» та кредит 683 «Розрахунки фінансово – економічної служби з підвідомчими підрозділами».
Заперечення відповідача судом не приймаються, оскільки спростовуються законодавством України наведеним вище.
Таким чином, позовні вимоги про визнання частково нечинним рішення № 555 від 19.11.04. обґрунтовані та підлягають задоволенню повністю.
Присудити по справі згідно п. 1 ст. 94 Кодексу адміністративного судочинства України судові витрати у сумі 3 грн. 40 коп. судового збору (державного мита) господарський суд з Державного бюджету України.
Керуючись ст. ст. 94, 160, 163, 167, 186, 254 Кодексу адміністративного судочинства України, п. 6 "Прикінцевих та перехідних положень" Кодексу адміністративного судочинства України, господарський суд,-
ПОСТАНОВИВ:
Позов задовольнити повністю.
Визнати частково нечинним рішення № 555 від 19 листопада 2004 року Виконавчої дирекції Кіровоградського обласного відділення Фонду соціального страхування з тимчасової втрати працездатності про застосування та стягнення сум штрафних (фінансових) санкцій, неправомірних витрат, донарахування сум внесків та пені за порушення законодавства по загальнообов'язковому державному соціальному страхуванню на суму 14 605 грн. 06 коп.
Присудити з Державного бюджету України на користь Одеської залізниці (адреса: 65023, м. Одеса, вул. Пантелеймонівська, 19; код 01071315; п/р 26003000001 в Одеській філії АК "Експрес-Банк", МФО 328801) 3 грн. 40 коп. судового збору (державного мита).
Після набрання судовим рішенням законної сили, за заявою стягувача, буде виданий виконавчий лист.
Постанова набирає законної сили після закінчення строку подання заяви про апеляційне оскарження або апеляційної скарги в порядку, встановленому ст. 254 Кодексу адміністративного судочинства України. Постанова може бути оскаржена в апеляційному порядку та в строки, встановлені ст. 186 Кодексу адміністративного судочинства України .
Суддя