
Справа №: 398/2820/17
Провадження №: 2-а/398/22/18
РІШЕННЯ
Іменем України
"05" лютого 2018 р. Олександрійський міськрайонний суд Кіровоградської області в складі - головуючого судді Бугайченко Т.А., за участю секретаря Величко Т.Г., позивача ОСОБА_1, представника позивача - адвоката ОСОБА_2, представника відповідача Іванової І.М. розглянувши у відкритому судовому засіданні в місті Олександрії справу за адміністративним позовом ОСОБА_1 до Олександрійського об'єднаного управління Пенсійного фонду України Кіровоградської області про визнання дій протиправними і зобов'язання вчинити певні дії, -
В С Т А Н О В И В :
14 серпня 2017 року ОСОБА_1 звернувся в суд із адміністративним позовом до Олександрійського об'єднаного управління Пенсійного фонду України Кіровоградської області про визнання дій протиправними і зобов'язання вчинити певні дії.
Позовні вимоги мотивує тим, що у відповідності до рішення Верховної ради України від 27 листопада 2014 року про припинення повноважень депутатів Верховної Ради сьомого скликання, його, ОСОБА_1, було звільнено з посади народного депутата України.
На даний час він є пенсіонером та отримує пенсію в Олександрійському об'єднаному управлінні Пенсійного фонду України Кіровоградської області.
В липні 2017 року позивачу стало відомо, що йому, як народному депутату, з 15 квітня 2016 року була підвищена заробітна плата до 17 425 грн.
26 липня 2017 року він звернувся до Олександрійського об'єднаного управління Пенсійного фонду України Кіровоградської області із заявою про перерахунок пенсії та документом про заробітну плату.
Відповідач листом від 03.08.2017 року № 6973/03-30 відмовив позивачу у задоволенні заяви про перерахунок пенсії у зв'язку з відсутністю правових підстав для проведення такого перерахунку.
Посилаючись на п. 12 ст. 20 Закону України «Про статус народного депутата України», ст.ст. 19, 22, 64 Конституції України, позивач просить визнати протиправними дії відповідача щодо відмови у проведенні перерахунку і виплати пенсії відповідно до довідки апарату Верховної Ради України № 15/13-1074 (134713) від 13.07.2017 року та зобов'язати Олександрійське об'єднане управління Пенсійного фонду України Кіровоградської області здійснити йому перерахунок і виплату пенсії згідно з довідкою апарату Верховної Ради № 15/13-1074 (134713) від 13.07.2017 року у відповідності до п. 12 ст. 20 Закону України «Про статус народного депутата України».
В судовому засіданні позивач та його представник підтримав позовні вимоги, посилаючись на обставини викладені у позовній заяві.
Представник відповідача просила відмовити в задоволенні вимог позивача, посилаючись на обставини викладені у письмових запереченнях та просила суд взяти до уваги те, що діючим на час звернення ОСОБА_1 пенсійним законодавством не передбачено перерахунок спеціальних пенсій, які були призначені відповідно до Закону України «Про статус народного депутата України». При зверненні до Олександрійського управління Пенсійного фонду України Кіровоградської області позивач не надав довідку для обчислення/перерахунку пенсії народного депутата України, а надав лист від 13.07.2017 року № 15/13-1074 (164713), який несе лише інформативний характер.
Суд, вислухавши сторони, дослідивши матеріали справи, вважає, що в задоволенні позовних вимог необхідно відмовити.
Судом встановлено, що позивач являється народним депутатом України сьомого скликання, що підтверджується посвідченням народного депутата України № 197, копія якого долучена до матеріалів справи, та не заперечується відповідачем (а.с. 9).
27 листопада 2014 року припинено повноваження депутатів Верховної ради України сьомого скликання.
На даний час позивач знаходиться на обліку як пенсіонер в Олександрійському об'єднаному управлінні Пенсійного фонду України Кіровоградської області та отримує пенсію.
13 липня 2017 року за № 15/13-1074 (164713) на звернення ОСОБА_1 апаратом Верховної Ради України надано відповідь про те, що відповідно до ч. 12 ст. 20 Закону України «Про статус народного депутата України» заробітна плата працюючого народного депутата України - члена комітету з урахуванням всіх доплат та надбавок до посадового окладу, з якої сплачується єдиний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, з 15 квітня 2016 року складає 17 425 грн. 20 коп. (а.с. 6).
26 липня 2017 року позивач звернувся до Олександрійського об'єднаного управління Пенсійного фонду України Кіровоградської області із заявою про перерахунок пенсії, долучивши до неї лист апарату Верховної Ради України від 13 липня 2017 року за № 15/13-1074 (164713) (а.с. 7).
Листом Олександрійського об'єднаного управління Пенсійного фонду України Кіровоградської області позивачу відмовлено в перерахунку пенсії в зв'язку з відсутністю правових підстав для такого перерахунку (а.с. 10).
Пункт 12 (абзаци 1, 11) статті 20 Закону України «Про статус народного депутата України» (в редакції станом на 27 листопада 2014 року) передбачав, що після досягнення чоловіками 62 років і жінками - пенсійного віку, встановленого статтею 26 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування", та за наявності страхового стажу, необхідного для призначення пенсії за віком у мінімальному розмірі, передбаченого абзацом першим частини першої статті 28 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування", а також у разі визнання інвалідом I або II групи народному депутату призначається пенсія в розмірі 70 відсотків суми місячної заробітної плати працюючого народного депутата з урахуванням всіх доплат та надбавок до посадового окладу, з якої було сплачено єдиний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, а до 1 січня 2011 року - страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування. Нарахування пенсії здійснюється із суми заробітної плати, що складається з посадового окладу з урахуванням усіх доплат та надбавок працюючого народного депутата на момент призначення пенсії. У разі зміни розміру заробітної плати працюючим народним депутатам відповідно здійснюється перерахунок раніше призначених пенсій. Перерахунок пенсій здійснюється з усієї суми місячної заробітної плати працюючого народного депутата з урахуванням всіх доплат та надбавок до посадового окладу, з якої було сплачено єдиний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, а до 1 січня 2011 року - страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування працюючих народних депутатів з дня виникнення права на перерахунок пенсій без обмеження граничного розміру пенсії.
Законом України «Про внесення змін та визнання такими, що втратили чинність, деяких законодавчих актів України» абзац 11 пункту 12 статті 20 Закону України «Про статус народного депутата України» викладено в новій редакції, згідно якої умови та порядок перерахунку призначених пенсій народним депутатам України визначаються Кабінетом Міністрів України. Даний Закон не скасований і не визнаний неконституційним.
Крім того, відповідно до пункту 5 Прикінцевих положень Закону України від 2 березня 2015 року № 213-VII «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо пенсійного забезпечення», у разі неприйняття до 01 червня 2015 року закону щодо призначення всіх пенсій, у тому числі спеціальних, на загальних підставах з 01 червня 2015 року скасовуються норми щодо пенсійного забезпечення осіб, яким пенсії/щомісячне довічне грошове утримання призначаються відповідно до Законів України «Про державну службу», «Про прокуратуру», «Про судоустрій і статус суддів», «Про статус народного депутата України», «Про Кабінет Міністрів України», «Про судову експертизу», «Про Національний банк України», «Про службу в органах місцевого самоврядування», «Про дипломатичну службу», Податкового та Митного кодексів України, Положення про помічника-консультанта народного депутата України.
На час підвищення посадових окладів народним депутатам України постановою Кабінету Міністрів України від 9 грудня 2015 року № 1013 «Про упорядкування структури заробітної плати, особливості проведення індексації та внесення змін до деяких нормативно-правових актів» (набрала чинності з 1 грудня 2015 року) та на час звернення позивача до пенсійного органу за перерахунком пенсії на підставі пункту 12 статті 20 Закону України «Про статус народного депутата», норма щодо перерахунку раніше призначених пенсій у разі зміни розміру заробітної плати працюючим народним депутатам втратила чинність.
Вирішуючи питання застосування вказаних вище норм права у часі, суд зазначає, що правовідносини щодо перерахунку пенсій регулюються нормами права, чинними на момент виникнення права на такий перерахунок.
Враховуючи те, що на момент коли, як вважає позивач, виникло право на перерахунок пенсії, в законодавстві були відсутні норми, які б регламентували умови та порядок проведення такого перерахунку, у відповідача не було правових підстав для здійснення перерахунку пенсію позивачу.
Також слід зазначити, що Європейський суд з прав людини у своєму рішенні від 09 жовтня 1979 року у справі «Ейрі проти Ірландії» констатував, що здійснення соціально-економічних прав людини значною мірою залежить від становища в державах, особливо фінансового. Такі положення поширюються і на питання допустимості зменшення соціальних витрат, про що зазначено в рішенні цього суду від 12 жовтня 2004 року у справі «Кйартан Асмундсон проти Ісландії». Передбачені законами соціально-економічні права не є абсолютними. Механізм реалізації цих прав може бути змінений державою, зокрема, через неможливість їх фінансового забезпечення шляхом пропорційного розподілу коштів з метою збереження балансу інтересів усього суспільства.
Отже, враховуючи вищевикладене, суд не вбачає правових підстав для задоволення позовних вимог.
Відповідно вимог ст.139 КАС України, судові витрати суд залишає по фактично понесеним.
Керуючись ст.ст. 242 - 246 КАС України, суд,-
У Х В А Л И В:
В задоволенні позовних вимог ОСОБА_1 до Олександрійського об'єднаного управління Пенсійного фонду України Кіровоградської області про визнання дій протиправними і зобов'язання вчинити певні дії відмовити.
Судові витрати у справі залишити по фактично понесеним.
Рішення набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Рішення може бути оскаржено до Дніпропетровського апеляційного адміністративного суду через Олександрійський міськрайонний суд шляхом подачі апеляційної скарги на рішення суду протягом тридцяти днів з дня його проголошення.
У разі оголошення судом лише вступної та резолютивної частини рішення, або розгляду справи в порядку письмового провадження, апеляційна скарга подається протягом тридцяти днів з дня складення повного тексту рішення.
Повний текст судового рішення складено 05 лютого 2018 року.
Суддя Т.А. Бугайченко