
ЛЬВІВСЬКИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
31 січня 2018 рокуЛьвів№ 876/12264/17
Колегія суддів Львівського апеляційного адміністративного суду в складі:
головуючого судді Кушнерика М.П.
суддів Мікули О.І., Курильця А.Р.
з участю секретаря судового засідання Лемцьо І.В.
розглянувши у відкритому судовому засіданні в місті Львові апеляційну скаргу Самбірського об"єднаного Управління Пенсійного фонду України Львівської області на постанову Самбірського міськрайонного суду Львівської області від 09 листопада 2017 року (суддя Казан І.С.) у справі № 452/2750/17 за адміністративним позовом ОСОБА_1 до Самбірського об"єднаного Управління Пенсійного фонду України Львівської області про визнання дій неправомірними та зобов"язання вчинити дії, повний текст складено 14.11.2017р., -
В С Т А Н О В И Л А:
27.10.2017р. позивач звернувся до суду з адміністративним позовом, у якому просить визнати дії Самбірського об'єднаного управління Пенсійного фонду України Львівської області щодо відмови у призначенні пенсії неправомірними та зобов'язати призначити йому пенсійне забезпечення за віком починаючи з 29.06.2017 року, - з дня звернення за призначенням пенсії на підставі ст. 55 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи».
Постановою Самбірського міськрайонного суду Львівської області від 09 листопада 2017 року позов задоволено.
Не погодившись із рішенням суду, його оскаржив відповідач, який покликаючись на неповне з»ясування судом обставин справи, порушення судом норм матеріального та процесуального права, що призвело до неправильного вирішення справи, просить скасувати рішення суду першої інстанції та прийняти постанову, якою відмовити в задоволенні позову.
Вимоги за апеляційною скаргою обґрунтовує тим, що у зв'язку з тим, що право на зниження пенсійного віку відповідно до ст.55 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» на 5 років мають ліквідатори ЧАЕС, які працювали з 1 липня 1986 року по 31 грудня 1986 року у зоні відчуження від 1 до 5 календарних днів, у 1987 році - від 10 до 14 календарних днів, та зважаючи на те, що не підтверджується період роботи позивача по ліквідації наслідків аварії на ЧАЕС в зоні відчуження.
Позивач подав відзив на апеляційну скаргу та зазначає, що спір фактично стосується встановлення права на пільги при призначенні пенсії.
Заслухавши суддю-доповідача, позивача та його представника, які просять залишити без змін рішення суду, представника відповідача, який просить задоволити апеляційну скаргу, перевіривши матеріали справи та доводи апеляційної скарги у їх сукупності, колегія суддів приходить до переконання, що подана апеляційна скарга не підлягає до задоволення, з наступних підстав.
Судом першої інстанції встановлено, що ОСОБА_1 ІНФОРМАЦІЯ_1.
Являється учасником ліквідації наслідків аварії на ЧАЕС, що стверджується посвідчення серії НОМЕР_1 (2 категорія) та посвідченням НОМЕР_2 від 20.08.1991р. (а.с.6, 7)
29.06.2017р. позивач звернувся до Самбірського об'єднаного управління Пенсійного фонду України Львівської області із заявою про призначення пенсії із зниженням пенсійного віку та подав усі необхідні документи, а саме: заяву про призначення пенсії №1300 від 29.06.2017 року; посвідчення учасника ліквідації наслідків аварії на ЧАЕС (2 категорія) серії НОМЕР_1 від 09.02.1993 року; довідку №84 від 08.02.1991р. видану в/ч 3217 ОСОБА_1 про те, що він в період з 4 по 9 червня 1986р. приймав участь у ліквідації наслідків аварії у 30-кілометровій зоні Чорнобильської АЕС; довідку №163 від 01.02.1993 року видану в/ч 3022 про участь ОСОБА_1 як військовослужбовця, із 5 по 12 липня 1986р., у ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС у зоні відчуження; копію військового квитка НОМЕР_3; трудову книжку та її копію.
З листа Самбірського об'єднаного управління Пенсійного фонду України Львівської області від 28.09.2017 року №7112/03-27 вбачається, що згідно протоколу №8 від 22.09.2017 року прийнято рішення відмовити ОСОБА_1 в призначенні пенсії із зменшенням пенсійного віку згідно ст. 55 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи», у зв'язку з тим, що документами не підтверджується його безпосередня участь на роботах по ліквідації наслідків аварії на ЧАЕС в зоні відчуження.
Задовольняючи позов суд першої інстанції дійшов висновку, що відповідачем неправомірно відмовлено у призначенні пенсійного забезпечення позивачу, і ОСОБА_1 має право на призначення йому пенсії із зниженням пенсійного віку у відповідності до ст. 55 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи», оскільки він фактично приймав участь на роботах по ліквідації наслідків аварії на ЧАЕС в зоні відчуження, - є учасником ліквідації аварії на Чорнобильській АЕС, брав участь у ліквідації наслідків у періоди з 4 по 9 червня 1986р. та із 5 по 12 липня 1986 року.
Колегія суддів погоджується з висновком суду першої інстанції виходячи з наступного:
Основні положення щодо реалізації конституційного права громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи, на охорону їхнього життя і здоров'я, створення єдиного порядку визначення категорій зон радіоактивного забруднення територій, умов проживання і трудової діяльності на них, соціального захисту потерпілого населення визначені та закріплені в Законі України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи».
Згідно зі ст. 9 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» особами, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи, є: 1) учасники ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС - громадяни, які брали безпосередню участь у ліквідації аварії та її наслідків; 2) потерпілі від Чорнобильської катастрофи - громадяни, включаючи дітей, які зазнали впливу радіоактивного опромінення внаслідок Чорнобильської катастрофи.
Учасниками ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС вважаються громадяни, які безпосередньо брали участь у будь-яких роботах, пов'язаних з усуненням самої аварії, її наслідків у зоні відчуження у 1986-1987 роках незалежно від кількості робочих днів, а у 1988-1990 роках - не менше 30 календарних днів, у тому числі проведенні евакуації людей і майна з цієї зони, а також тимчасово направлені або відряджені у зазначені строки для виконання робіт у зоні відчуження, включаючи військовослужбовців, працівники державних, громадських, інших підприємств, установ і організацій незалежно від їх відомчої підпорядкованості, а також ті, хто працював не менше 14 календарних днів у 1986 році на діючих пунктах санітарної обробки населення і дезактивації техніки або їх будівництві (ст. 10 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи»).
Згідно з положеннями ст. 65 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» посвідчення «Учасник ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС» та «Потерпілий від Чорнобильської катастрофи» є документами, що підтверджують статус громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи, та надають право користування пільгами, встановленими цим Законом.
Відповідно до п.1 ч.1 ст. 55 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» особам, які працювали або проживали на територіях радіоактивного забруднення, пенсії надаються із зменшенням пенсійного віку, встановленого для одержання державних пенсій, зокрема, учасникам ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС, які працювали у зоні відчуження з моменту аварії до 1 липня 1986 року незалежно від кількості робочих днів, а з 1 липня 1986 року по 31 грудня 1986 року - не менше 5 календарних днів, пенсійний вік зменшується на 10 років.
Судом встановлено, що згідно повідомлення №84 від 08.02.1991р., виданого в/ч 3217, рядові ОСОБА_1 в період з 4 по 9 червця 1986р. приймав участь у ліквідації наслідки аварії у 30-кілометровій зоні Чорнобильської АЕС.
Із довідки №163 від 01.02.1993 року, виданої в/ч 3022 вбачається, що ОСОБА_1 із 5 по 12 липня 1986р. приймав участь у ліквідації наслідків аварії Чорнобильській АЕС у зоні відчуження.
Пунктом 2.1 Порядку подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», затвердженого постановою правління Пенсійного фонду України від 25 листопада 2005 року № 22-1, з наступними змінами та доповненнями, передбачено, що до заяви про призначення пенсії за віком додаються документи, які засвідчують особливий статус особи, зокрема, посвідчення учасника ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС та довідка про період (періоди) участі в ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС за формою, затвердженою постановою Державного Комітету СРСР по праці та соціальних питаннях від 09.03.1988 року № 122, або довідка військової частини, у складі якої особа брала участь у ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС, або довідка архівної установи, або інші первинні документи, в яких зазначено період роботи, населений пункт чи об'єкт, де особою виконувались роботи з ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС; посвідчення потерпілого від Чорнобильської катастрофи та довідка про період (періоди) проживання (роботи) на територіях радіоактивного забруднення, видана органами місцевого самоврядування (підприємствами, установами, організаціями) (при призначенні пенсії за віком із застосуванням норм статті 55 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи»).
Згідно ст. 62 Закону України «Про пенсійне забезпечення» основним документом, що підтверджує стаж роботи, є трудова книжка. Порядок підтвердження наявного трудового стажу при відсутності трудової книжки або відповідних записів у ній встановлюється Кабінетом Міністрів України.
Відповідно до пункту 20 Порядку підтвердження наявного трудового стажу для призначення пенсій за відсутності трудової книжки або відповідних записів у ній, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 12 серпня 1993 року №637, у тих випадках, коли в трудовій книжці відсутні відомості, що визначають право на пенсії на пільгових умовах або за вислугу років, установлені для окремих категорій працівників, для підтвердження спеціального трудового стажу приймаються уточнюючі довідки підприємств, установ, організацій або їх правонаступників.
Враховуючи те, що для призначення пенсії позивачу із зниженням пенсійного віку, як учаснику ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС, були наявні всі необхідні для цього документи, суд першої інстанції прийшов до обґрунтованих висновків про неправомірність рішення відповідача та наявність правових підстав для задоволення позову, що спростовує твердження апелянта про відсутність документів, що підтверджується період роботи позивача по ліквідації наслідків аварії на ЧАЕС в зоні відчуження.
З огляду на викладене, суд апеляційної інстанції вважає, що постанова суду першої інстанції ґрунтується на повно, об'єктивно і всебічно з'ясованих обставинах, а доводи апелянта на правомірність прийнятої постанови не впливають та висновків суду не спростовують.
керуючись ст.243 ч.3, 308, 310, 315, 316, 321, 322, 325, 328, 329 КАС України, колегія суддів, -
П О С Т А Н О В И Л А:
Апеляційну скаргу Самбірського об"єднаного Управління Пенсійного фонду України Львівської області - залишити без задоволення, а постанову Самбірського міськрайонного суду Львівської області від 09 листопада 2017 року у справі № 452/2750/17 - залишити без змін.
Постанова апеляційного суду набирає законної сили з дати її прийняття, але може бути оскаржена у касаційному порядку шляхом подачі касаційної скарги безпосередньо до суду касаційної інстанції протягом тридцяти днів з дня його проголошення, а у разі складення постанови в повному обсязі відповідно до ст.243 КАС України - з дня складення повного судового рішення.
Головуючий суддя М. П. Кушнерик судді О. І. Мікула А. Р. Курилець Повне судове рішення складено 05.02.18