
ЛЬВІВСЬКИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
31 січня 2018 рокуЛьвів№ 876/11453/17
Колегія суддів Львівського апеляційного адміністративного суду в складі:
головуючого судді Кушнерика М.П.
суддів Мікули О.І., Курильця А.Р.
з участю секретаря судового засідання Лемцьо І.В.
розглянувши у відкритому судовому засіданні в місті Львові апеляційну скаргу представника ОСОБА_1 - адвоката Біль Руслана Степановича на постанову Тернопільського окружного адміністративного суду від 25 жовтня 2017 року (суддя Мартиць О.І.) у справі № 819/1061/17 за адміністративним позовом ОСОБА_1 до Головного управління Держгеокадастру у Тернопільській області про визнання протиправним та скасування наказу, визнання протиправним та скасування рішення і зобов'язання вчинити певні дії, дату виготовлення повного тексту не зазначено, -
В С Т А Н О В И Л А:
29.06.2017р. позивач звернулася до суду з позовом, в якому з урахуванням заяви про зміну позовних вимог, просить визнати протиправним та скасувати наказ виконуючого обов'язки начальника Головного управління Держгеокадастру у Тернопільській області Мартинюка В.А. "Про включення до переліку земельних ділянок сільськогосподарського призначення" від 18.05.2017 року № 146 в частині включення до переліку земельних ділянок сільськогосподарського призначення державної власності для подальшого продажу їх права оренди на земельних торгах, земельної ділянки кадастровий номер НОМЕР_1 площею 47,8523 га; визнати протиправним та скасувати рішення виконуючого обов'язки начальника Головного управління Держгеокадастру у Тернопільській області Мартинюка В.А. від 20.06.2017 року № Т-4710/0-1607/6-17 та від 03.07.2017 № 9-3312/0-1932/6-17 про відмову у наданні ОСОБА_1 дозволу на розробку проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки у власність, орієнтовною площею 2,000 га для ведення особистого селянського господарства за рахунок земель сільськогосподарського призначення державної власності за межами населеного пункту на території с. Устечко Заліщицького району Тернопільської області; зобов'язати Головне управління Держгеокадастру у Тернопільській області повторно розглянути клопотання ОСОБА_1 та прийняти рішення про надання їй дозволу на розробку проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки у власність, орієнтовною площею 2,000 га для ведення особистого селянського господарства за рахунок земель сільськогосподарського призначення державної власності за межами населеного пункту на території с. Устечко Заліщицького району Тернопільської області.
Позовні вимоги мотивує тим, що позивач не погоджується із рішенням відповідача № Т-4710/0-1607/6-17 від 20.06.2017 року, яким відмовлено позивачу у наданні дозволу на розробку відповідного проекту землеустрою, мотивуючи тим, що земельна ділянка, яку виявила бажання отримати у власність позивач перебуває у складі масиву за кадастровим номером НОМЕР_1 площею 47,8523 га, який включений до переліку земельних ділянок сільськогосподарського призначення державної власності для подальшого продажу їх права оренди на земельних торгах, оскільки відповідно до частини третьої статті 134 Земельного кодексу України від 25.10.2001 року № 2768-III земельні торги щодо земельної ділянки кадастровий номер НОМЕР_1 не повинні проводитись у зв'язку з тим, що позивач мала намір отримати земельну ділянку згідно статті 121 ЗК України.
Постановою Тернопільського окружного адміністративного суду від 25 жовтня 2017 року в задоволенні позову відмовлено.
Представник позивача - адвокат Біль Р.С. оскаржив дану постанову, з підстав неповного з'ясування обставин справи, порушення норм матеріального права.
Вимоги апеляційної скарги обґрунтовані тим, що судом не вірно здійснено аналіз статей 134, 135 та 136 ЗК України, оскільки відповідно частини 2 статті 135 ЗК України, торги не проводяться, у випадках встановлених частинами другою і третьою статті 134 ЗК України. Зокрема, відповідно до частини 2 статті 134 ЗК України, не підлягають продажу на конкурентних засадах (земельних торгах) земельні ділянки державної чи комунальної власності або права на них у випадках передбачених вказаною частиною, а також відповідно до частини 3 статті 134 ЗК України, земельні торги також не проводяться при наданні (передачі) земельних ділянок громадянам у випадках, передбачених статтями 34, 36 та 121 цього Кодексу.
Судом залишено без належної уваги рішення Тернопільського окружного адміністративного суду від 10 травня 2017 року у адміністративній справі №819/652/17, яким визнано протиправною відмову відповідача від 06.04.2017 року Т2197/0-768/6-17 у наданні дозволу позивачу на розроблення проекту землеустрою відповідно до якого позивач вперше 28 лютого 2017 року звертався із заявою до відповідача.
Судом не взято до уваги також і те, що відповідно до статей 2, 4-5, 22, 116, 118, 121, 122 ЗК України, Закону України «Про землеустрій». Закону України «Про особисте селянське господарство» позивач повторно 15 травня 2017 року звернувся до відповідача із аналогічним клопотання про надання дозволу на розроблення проекту землеустрою на ту ж саму земельну ділянку.
Просить скасувати постанову та задоволити позов повністю.
Відповідач подав відзив на апеляційну скаргу та зазначає, що Головне управління Держгеокадастру у Тернопільській області як розпорядник земель сільськогосподарського призначення державної власності є організатором земельних торгів та відповідно до вимог чинного законодавства наділений повноваженнями визначати перелік земельних ділянок державної власності та/або прав на них, які виставляються на земельні торги.
Заслухавши доповідь судді-доповідача, апелянта, який просить задоволити апеляційну скаргу, представника відповідача, який просить залишити без змін рішення суду, розглянувши та обговоривши доводи апеляційної скарги, перевіривши матеріали справи, колегія суддів, вважає, що апеляційна скарга не підлягає до задоволення з таких підстав.
Судом першої інстанції встановлено, що Наказом виконуючого обов'язки начальника Головного управління Держгеокадастру у Тернопільській області Мартинюка В.А. від 18.05.2017 року № 146 "Про включення до переліку земельних ділянок сільськогосподарського призначення", яким включено до Переліку земельних ділянок сільськогосподарського призначення державної власності для подальшого продажу їх права оренди на земельних торгах земельні ділянки.
Відповідно до Додатку № 1 до зазначеного наказу земельна ділянка за кадастровим номером НОМЕР_1 площею 47,8523 га включена до переліку земельних ділянок сільськогосподарського призначення державної власності для подальшого продажу їх права оренди на земельних торгах.
15.05.2017 року позивач повторно звернулася із клопотанням до відповідача про надання дозволу на розробку проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки у власність, орієнтовною площею 2,000 га для ведення особистого селянського господарства за рахунок земель сільськогосподарського призначення державної власності за межами населеного пункту на території с. Устечко Заліщицького району Тернопільської області.
За результатами розгляду зазначеного клопотання, 20.06.2017 року відповідач прийняв рішення № Т-4710/0-1607/6-17, яким відмовив позивачу у наданні дозволу на розробку проекту землеустрою, мотивуючи тим, що земельна ділянка, яку виявила бажання отримати у власність позивач перебуває у складі масиву за кадастровим номером НОМЕР_1 площею 47,8523 га, який включений до переліку земельних ділянок сільськогосподарського призначення державної власності для подальшого продажу їх права оренди на земельних торгах.
Крім того, 03 липня 2017 року відповідач рішенням № 9-3312/0-1932/6-17 на виконання постанови Тернопільського окружного адміністративного суду від 10.05.2017 року у справі №819/652/17 відмовив позивачу у наданні дозволу на розробку проекту землеустрою з мотивів не надходження на адресу Головного управління Держгеокадастру у Тернопільській області погодження органу місцевого самоврядування та з мотивів не входження земельної ділянки на яку претендує позивач, у перелік земельних ділянок, які оприлюднені відповідачем на офіційному веб-сайті та пропонуються до передачі безоплатно у власність.
Колегія суддів погоджується з висновком суду першої інстанції про правомірність дій та прийнятих рішень (наказу), оскільки такі відповідають вимогам земельного законодавства, т.я. місце розташування земельної ділянки яку позивач бажає отримати у власність для ведення особистого селянського господарства, не відповідає вимогам нормативно-правових актів, виходячи з наступного:
Щодо позовних вимог про визнання протиправним та скасування наказу виконуючого обов'язки начальника Головного управління Держгеокадастру у Тернопільській області Мартинюка В.А. "Про включення до переліку земельних ділянок сільськогосподарського призначення" від 18.05.2017 року № 146, то судом першої та апеляційної інстанції встановлено, що спірна земельна ділянка належить до категорії земель сільськогосподарського призначення державної власності, а тому розгляд питання про надання дозволу чи відмови у наданні дозволу на розроблення проекту землеустрою щодо відведення цієї земельної ділянки у власність, включення її в Перелік земельних ділянок сільськогосподарського призначення державної власності для подальшого продажу права оренди на земельних торгах віднесено до компетенції Головного управління Держгеокадастру у Тернопільській області.
До прийняття оскаржуваного наказу передувало засідання комісії з підготовки, організації та проведення земельних торгів з продажу права оренди земельних ділянок, про що свідчить протокол № 5 від 15.05.2017 року.
Організатор земельних торгів визначає перелік земельних ділянок державної чи комунальної власності та/або прав на них, які виставляються на земельні торги окремими лотами - ст. 136 ЗК України.
Відповідно до частини третьої статті 135 ЗК України організатором земельних торгів є фізична або юридична особа - власник земельної ділянки, Верховна Рада Автономної Республіки Крим, Рада міністрів Автономної Республіки Крим, орган виконавчої влади, орган місцевого самоврядування, що здійснює реалізацію права державної чи комунальної власності на земельні ділянки, які уклали з виконавцем земельних торгів договір про проведення земельних торгів.
Колегія суддів приймає до уваги твердження представника відповідача і таке вбачається з даного оскаржуваного наказу, що такий прийнятий з врахуванням пропозицій комісії з підготовки, організації та проведення земельних торгів з продажу права оренди земельних ділянок Головного управління від 15.05.2017р.
Спірним наказом до Переліку земельних ділянок сільськогосподарського призначення державної форми власності, права на які будуть продані на земельних торгах Головним управлінням Держгеокадастру у Тернопільській області (далі - Перелік) включені ділянки на території Заліщицького, Лановецького та Теребовлянського районах, в тому числі і на підставі клопотань органів місцевого самоврядування та структурних підрозділів Головного управління.
Формування та затвердження Переліку земельних ділянок, які виставляються на земельні торги (які будуть виставлені на торги та /або права на них) є початковим етапом підготовки до земельних торгів, який забезпечується організатором торгів-розпорядником земельної ділянки.
ч. 3 ст.134 Земельного кодексу України передбачено, що земельні торги не проводяться при наданні (передачі) земельних ділянок громадянам у випадках, передбачених статтями 34, 36 та 121 цього Кодексу, а також передачі земель загального користування садівницькому товариству та дачному кооперативу. Земельні торги не проводяться при безоплатній передачі земельних ділянок особам, статус учасника бойових дій яким надано відповідно до пунктів 19 і 20 частини першої статті 6 Закону України "Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту".
Колегія суддів погоджується з висновком суду першої інстанції та відхиляє покликання апелянта на норми частини третьої статті 134 ЗК України, оскільки положення статті 134 ЗК України встановлюють обов'язковість продажу земельних ділянок державної чи комунальної власності або прав на них на конкурентних засадах (земельних торгах) та винятки із даного правила, що підтверджується змістом частини другої статті 135 ЗК України, згідно якої продаж земельних ділянок державної чи комунальної власності або прав на них (оренди, суперфіцію, емфітевзису) здійснюється виключно на земельних торгах, крім випадків, встановлених частинами другою і третьою статті 134 цього Кодексу.
Таким чином, жодна з статей Земельного кодексу на які покликається апелянт, не передбачає заборон щодо включення земельних ділянок до Переліку ділянок сільськогосподарського призначення, які виставляються на земельні торги при зверненні громадянина із клопотанням про надання дозволу щодо відведення земельної ділянки у власність. Норми ч.1 ст.136 Земельного кодексу України лише містять заборону вносити до зазначеного переліку призначені під забудову земельні ділянки без урахування у випадках, передбачених законом, результатів громадського обговорення.
Покликання апелянта на те, що судом не взято до уваги рішення Тернопільського окружного адміністративного суду від 10 травня 2017 року у адміністративній справі №819/652/17, яким визнано протиправною відмову відповідача від 06.04.2017 року Т2197/0-768/6-17 у наданні дозволу позивачу на розроблення проекту землеустрою, то наказ Головного управління № 146 прийнято 18 травня 2017 року, позивач повторно звернулася із клопотанням про надання дозволу щодо відведення земельної ділянки у власність для ведення особистого селянського господарства, розташованої на території Устечківської сільської ради Заліщицького району 15 травня 2017 року, а рішення суду набрало законної сили 29 травня 2017 року.
Щодо позовної вимоги про визнання протиправним та скасування рішення виконуючого обов'язки начальника Головного управління Держгеокадастру у Тернопільській області Мартинюка В.А. від 20.06.2017 року № Т-4710/0-1607/6-17, то колегія суддів зазначає наступне:
Відповідно до ч. 1 ст. 116 Земельного кодексу України, громадяни та юридичні особи набувають права власності та права користування земельними ділянками із земель державної або комунальної власності за рішенням органів виконавчої влади або органів місцевого самоврядування в межах їх повноважень, визначених цим Кодексом або за результатами аукціону.
Згідно ч. 6, 7 ст. 118 Земельного кодексу України громадяни, зацікавлені в одержанні безоплатно у власність земельної ділянки із земель державної або комунальної власності для ведення фермерського господарства, ведення особистого селянського господарства, ведення садівництва, будівництва та обслуговування жилого будинку, господарських будівель і споруд (присадибної ділянки), індивідуального дачного будівництва, будівництва індивідуальних гаражів у межах норм безоплатної приватизації, подають клопотання до відповідного органу виконавчої влади або органу місцевого самоврядування, який передає земельні ділянки державної чи комунальної власності у власність відповідно до повноважень, визначених статтею 122 цього Кодексу.
Відповідний орган виконавчої влади або орган місцевого самоврядування, який передає земельні ділянки державної чи комунальної власності у власність відповідно до повноважень, визначених статтею 122 цього Кодексу, розглядає клопотання у місячний строк і дає дозвіл на розроблення проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки або надає мотивовану відмову у його наданні. Підставою відмови у наданні такого дозволу може бути лише невідповідність місця розташування об'єкта вимогам законів, прийнятих відповідно до них нормативно-правових актів, генеральних планів населених пунктів та іншої містобудівної документації, схем землеустрою і техніко-економічних обґрунтувань використання та охорони земель адміністративно-територіальних одиниць, проектів землеустрою щодо впорядкування територій населених пунктів, затверджених у встановленому законом порядку.
Центральний орган виконавчої влади з питань земельних ресурсів у галузі земельних відносин та його територіальні органи передають земельні ділянки сільськогосподарського призначення державної власності, крім випадків, визначених частиною восьмою цієї статті, у власність або у користування для всіх потреб - ч. 4 ст. 122 Земельного кодексу України.
Відповідно до п. 1 Положення про Головне управління Держгеокадастру в області, затвердженого наказом Міністерства аграрної політики та продовольства України від 29.09.2016 року №333 (зареєстровано в Міністерстві юстиції України 25.10.2016 року за №1391/29521), Головне управління Держгеокадастру в області є територіальним органом Державної служби України з питань геодезії, картографії та кадастру та їй підпорядковане.
Підпунктом 13 пункту 4 вказаного Положення передбачено, що Головне управління, відповідно до покладених на нього завдань, розпоряджається землями державної власності сільськогосподарського призначення в порядку, визначеному чинним законодавством.
За результатами розгляду відповідного клопотання громадянина, зацікавленого в одержанні безоплатно у власність земельної ділянки із земель державної власності для ведення особистого селянського господарства у межах норм безоплатної приватизації, відповідач у місячний строк повинен або надати дозвіл на розроблення проекту землеустрою щодо відведення такої земельної ділянки або надати відмову у наданні такого дозволу.
Відповідно до частини третьої статті 136 ЗК України земельні ділянки, включені до переліку земельних ділянок державної чи комунальної власності або прав на них, які виставлені на земельні торги, не можуть відчужуватися, передаватися в заставу, надаватися у користування до завершення торгів.
Колегія суддів вважає, що як вбачається із оскарженого рішення від 20.06.2017 року № Т-4710/0-1607/6-17, підставою для відмови позивачу щодо надання дозволу на розробку проекту землеустрою слугувало невідповідність місця розташування спірної земельної ділянки, а тому відповідач відповідно до статті 118 ЗК України правомірно відмовив позивачу в задоволенні його клопотання.
Щодо позовної вимоги про визнання протиправним та скасування рішення Головного управління Держгеокадастру у Тернопільській області від 03.07.2017 року № 9-3312/0-1932/6- 17, то колегія суддів зазначає наступне:
З моменту набрання чинності постанови Кабінету Міністрів України № 413 від 07.06.2017р. «Деякі питання удосконалення управління в сфері використання та охорони земель сільськогосподарського призначення державної власності та розпорядження ними» Держгеокадастр та його територіальні органи під час передачі земельних ділянок сільськогосподарського призначення державної власності у власність в межах норм безоплатної приватизації повинні, серед іншого, формувати перелік земельних ділянок та визначати площу земельних ділянок, яка передається в межах норм безоплатної приватизації на території відповідної області, за встановленою формулою, щокварталу за 10 днів до закінчення поточного кварталу оприлюднювати перелік земельних ділянок, які пропонується передавати у наступному кварталі, на офіційних веб-сайтах територіальних органів Держгеокадастру за місцем розташування земельних ділянок, надавати дозволи на розроблення документації із землеустрою та передавати земельні ділянки сільськогосподарського призначення державної власності у приватну власність в межах норм безоплатної приватизації відповідно до зазначених переліків, насамперед учасникам антитерористичної операції, враховувати позицію відповідної сільської та селищної ради під час надання (передачі) земельних ділянок сільськогосподарського призначення державної власності у власність громадян.
На виконання вказаної постанови наказом Головного управління від 22.06.2017 №190 затверджено Перелік земельних ділянок сільськогосподарського призначення державної власності, які пропонуються для передачі у власність громадянам, в межах норм безоплатної приватизації у III кварталі 2017 року на території Тернопільської області. Однак, у сформованому Переліку відсутні земельні ділянки на території Устечківської сільської ради Заліщицького району Тернопільської області.
Підставою для відмови відповідного органу виконавчої влади у наданні дозволу на розроблення проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки може бути лише невідповідність місця розташування об'єкта вимогам законів, прийнятих відповідно до них нормативно-правових актів, генеральних планів населених пунктів та іншої містобудівної документації, схем землеустрою і техніко-економічних обґрунтувань використання та охорони земель адміністративно-територіальних одиниць, проектів землеустрою щодо впорядкування територій населених пунктів, затверджених у встановленому законом порядку - ч.7 ст.118 ЗК України.
Колегія суддів погоджується з твердженням представника відповідача, що в даному випадку, місце розташування земельної ділянки, щодо якої звернувся позивач (на території Устечківської сільської ради Заліщицького району), не відповідає вимогам законів, прийнятих відповідно до них нормативно-правових актів, генеральних планів населених пунктів та іншої містобудівної документації, схем землеустрою і техніко-економічних обґрунтувань використання та охорони земель адміністративно-територіальних одиниць, проектів землеустрою щодо впорядкування територій населених пунктів, затверджених у встановленому законом порядку, оскільки, зазначена земельна ділянка відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 07.06.17 №413 «Деякі питання удосконалення управління в сфері використання та охорони земель сільськогосподарського призначення державної власності та розпорядження ними» та наказу Головного управління Держгеокадастру у Тернопільській області від 22.06.2017 № 190 не входить до переліку земельних ділянок, які можуть бути передані у власність громадянам у III кварталі 2017 року на території Тернопільської області.
Отже, оскаржувана відмова Головного управління Держгеокадастру у Тернопільській області від 03.07.2017 року є законною та такою, що відповідає вимогам чинного законодавства.
Колегія суддів погоджується з висновком суду першої інстанції щодо відмови в задоволенні вимоги про зобов'язання Головного управління Держгеокадастру у Тернопільській області повторно розглянути клопотання позивача та прийняти рішення про надання дозволу позивачу на розробку проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки у власність, орієнтовною площею 2,000 га для ведення особистого селянського господарства за рахунок земель сільськогосподарського призначення державної власності за межами населеного пункту на території с. Устечко Заліщицького району Тернопільської області, оскільки таку вважає похідною від позовних вимог щодо скасування рішень.
Оскільки суд першої інстанції правильно встановив обставини справи та ухвалив судове рішення з додержанням норм матеріального і процесуального права, то воно не може бути скасоване чи змінене з підстав, викладених в апеляційній скарзі.
керуючись ст.243 ч.3, 308, 310, 315, 316, 321, 322, 325, 328, 329 КАС України, колегія суддів, -
П О С Т А Н О В И Л А:
Апеляційну скаргу представника ОСОБА_1 - адвоката Біль Руслана Степановича - залишити без задоволення, а постанову Тернопільського окружного адміністративного суду від 25 жовтня 2017 року у справі № 819/1061/17 - без змін.
Постанова апеляційного суду набирає законної сили з дати її прийняття, але може бути оскаржена у касаційному порядку шляхом подачі касаційної скарги безпосередньо до суду касаційної інстанції протягом тридцяти днів з дня його проголошення, а у разі складення постанови в повному обсязі відповідно до ст.243 КАС України - з дня складення повного судового рішення.
Головуючий суддя М. П. Кушнерик судді О. І. Мікула А. Р. Курилець Повне судове рішення складено 05.02.18