
ЛЬВІВСЬКИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
31 січня 2018 рокуЛьвів№ 876/12322/17
Колегія суддів Львівського апеляційного адміністративного суду в складі:
головуючого судді Кушнерика М.П.
суддів Мікули О.І., Курильця А.Р.
з участю секретаря судового засідання Лемцьо І.В.
розглянувши у відкритому судовому засіданні в місті Львові апеляційну скаргу Дрогобицького об'єднаного управління Пенсійного фонду України Львівської області на постанову Дрогобицького міськрайонного суду Львівської області від 27 листопада 2017 року (суддя Курус Р.І.) у справі № 442/7472/17 за адміністративним позовом ОСОБА_1 до Дрогобицького об'єднаного управління Пенсійного фонду України Львівської області про визнання протиправним рішення про відмову у призначені пенсії, повний текст складено 29.11.2017р., -
в с т а н о в и л а:
24.10.2017 року позивач звернувся з позовом та просить визнати рішення Дрогобицького об»єднаного управління Пенсійного фонду України у Львівській області про відмову у призначенні дострокової пенсії як учаснику бойових дій протиправним, а також зобов»язати відповідача призначити йому дострокову пенсію як учаснику бойових дій.
Вимоги обґрунтовано тим, що брав безпосередню участь в антитерористичній операції в районах її проведення, а отже відповідно до вимог ст. 6 Закону України Закону України «Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту» є учасником бойових дій, у зв»язку з чим вважає, що має право на призначення дострокової пенсії за віком.
Постановою Дрогобицького міськрайонного суду Львівської області від 27 листопада 2017 року позов задоволено частково. Визнано рішення Дрогобицького об»єднаного управління Пенсійного фонду України у Львівській області за №6 від 27.02.2017 року про відмову у призначенні дострокової пенсії за віком як учаснику бойових дій ОСОБА_1 - протиправним. Зобов»язано Дрогобицьке об»єднане управління Пенсійного фонду України у Львівській області призначити позивачу дострокову пенсію за віком як учаснику бойових дій, починаючи з 24.04.2017 року. В задоволенні позову в частині зобов»язання призначити пенсію в період до 24.04.2017 року відмовлено.
Не погоджуючись з таким рішенням суду, відповідач подав апеляційну скаргу, в якій, посилаючись на неправильне застосування норм матеріального та процесуального права, та не встановлення всіх обставин справи, просить оскаржувану постанову скасувати і прийняти нову про відмову у задоволенні вимог.
Апеляційну скаргу обґрунтовує тим, що позивачу надано статус учасника бойових дій, як працівнику Держаної служби України з надзвичайних ситуацій, який захищав незалежність, суверенітет та територіальну цілісність України і брав безпосередньо участь в антитерористичній операції, забезпеченні її проведення.
Відповідно до довідки штабу ДСНС України 2 Спеціального центру швидкого реагування від 28.01.2016 № 7 позивач залучався до складу сил та засобів, які безпосередньо брали участь в антитерористичній операції в період з 25.10.2015 по 18.12.2015. Це є підставою для отримання статусу учасника бойових дій.
З наданих документів не підтверджується те, що позивач належить до осіб з числа резервістів і військовозобов'язаних, як передбачено п. 19 ст. 6 Закону України «Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту».
Особи, які беруть участь у справі, в судове засідання не з'явились, належним чином повідомлені про дату, місце та час розгляду справи, а тому колегія суддів вважає за можливе проводити розгляд справи відповідно до ч.4 ст.229, ч.2 ст.313 КАС України та без здійснення фіксування судового засідання за допомогою звукозаписувального технічного засобу.
Заслухавши суддю доповідача, вивчивши матеріали справи та доводи апеляційної скарги, колегія суддів вважає, що апеляційна скарга не підлягає до задоволення, з наступних підстав:
Судом першої інстанції встановлено, що ОСОБА_1, ІНФОРМАЦІЯ_1. Учасник бойових дій, що стверджується посвідченням серії НОМЕР_1 видане Держаною службою України з надзвичайних ситуацій 11.02.2016р. (а.с.20)
Позивач з 03.08.2005 року по даний час перебуває у трудових відносинах з 2 Спеціальним центром швидкого реагування Державної служби України з надзвичайних ситуацій, що стверджується довідкою №243 від 13.10.2017 року (а.с.24) і сторонами не оспорюється.
Як вбачається з посвідчення учасника бойових дій, довідки про безпосередню участь особи в антитерористичній операції №244 АТО від 13.10.2017 року, є учасником бойових дій, має право на пільги, встановлені законодавством України для ветеранів війни-учасників бойових дій.
Факт безпосередньої участі позивача в антитерористичної операції на території Донецької та Луганської областей в період з 27.10.2015 року по 17.12.2015 року підтверджують накази про відрядження до зони АТО від 21.10.2015 року, 18.12.2015 року, а також витяги з наказів першого заступника Антитерористичного центру при Службі Безпеки України (керівника Антитерористичної операції на території Донецької та Луганської областей) від 01.11.2015 року, 17.12.2015 року (а.с.23, 25 - 30)
08.02.2017 року позивач звернувся до Дрогобицького об»єднаного управління Пенсійного фонду України Львівської області із заявою про призначення йому дострокової пенсії за віком, як учаснику бойових дій та працівнику Державної служби України з надзвичайних ситуацій, що брав безпосередню участь в антитерористичній операції, забезпеченні її проведення, перебуваючи безпосередньо в районах антитерористичної операції в період її проведення.
Листом №2483/05-31 від 28.02.2017 року Дрогобицьке об»єднане управління Пенсійного фонду України Львівської області повідомило позивача про те, що рішенням №6 від 27.02.2017 року йому було відмовлено в призначені дострокової пенсії за віком як учаснику бойових дій, оскільки він не належить до числа осіб, з числа резервістів і військовозобов»язаних, у відповідності до п. 19 ст. 6 Закону України «Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту» (а.с.21, 22).
Колегія суддів погоджується з висновком суду першої інстанції, що позивач має статус учасника бойових дій, досяг віку 55 років, надав всі необхідні документи які підтверджують його участь у бойових діях, які містять достатньо доказів про безпосередню участь особи у виконанні завдань АТО у районах її проведення, а тому підпадає під дію вимог абзацу 6 пункту 3 розділу XV Прикінцевих положень Закону України «Про загальнообов»язкове державне пенсійне страхування», відтак дії відповідача щодо відмови позивачу у призначенні дострокової пенсії за віком, відповідно до абз. 6 п. 3 розділу XV Прикінцевих положень Закону України «Про загальнообов»язкове державне пенсійне страхування» є неправомірними, виходячи з наступного:
18 жовтня 2016 року Верховною Радою України прийнятий Закон України № 1683-VIII «Про внесення змін до деяких законів України щодо пенсійного забезпечення окремих категорій осіб із числа учасників антитерористичної операції» яким внесено зміни до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" та до Закону України «Про загальнонообов'язкове державне пенсійне страхування», якими врегульоване питання щодо пенсійного забезпечення зазначеної категорії осіб. В прикінцевих положеннях вищезазначеного Закону 1683-VШ «Про внесення змін до деяких законів України щодо пенсійного забезпечення окремих категорій осіб із числа учасників антитерористичної операції» зазначено, що цей Закон набирає чинності через місяць з дня його опублікування. Оскільки даний Закон вперше офіційно був опублікований в газеті «Голос України» 06.01.2017 року № 3, то чинності він набрав лише 06.02.2017року.
Відповідно до положень абз. 6 п.3 розділу XV Прикінцевих положень Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» в редакції на час виникнення спірних правовідносин згідно із змінами, внесеними Законом № 3668-VI від 08.07.2011 р. військовослужбовці, особи начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ, які брали участь у бойових діях, а також ті, що стали інвалідами внаслідок поранення, контузії, каліцтва, отриманих при захисті Батьківщини або при виконанні інших обов'язків військової служби (службових обов'язків), або внаслідок захворювання, пов'язаного з перебуванням на фронті чи виконанням інтернаціонального обов'язку, дружини (чоловіки), якщо вони не взяли повторний шлюб, і батьки військовослужбовців, осіб начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ, які померли (загинули) у період проходження військової служби (виконання службових обов'язків) чи після звільнення із служби, але внаслідок поранення, контузії, каліцтва, отриманих при виконанні обов'язків військової служби (службових обов'язків), захворювання, пов'язаного з перебуванням на фронті, ліквідацією наслідків Чорнобильської катастрофи чи виконанням інтернаціонального обов'язку, мають право на призначення дострокової пенсії за віком після досягнення чоловіками 55 років, жінками - 50 років та за наявності страхового стажу не менше 25 років для чоловіків і не менше 20 років для жінок.
Водночас, згідно підпункту «а» пункту 3 Постанови Кабінету Міністрів України від 17 липня 1992 р. № 393 «Про порядок обчислення вислуги років, призначення та виплати пенсій і грошової допомоги особам офіцерського складу, прапорщикам, мічманам, військовослужбовцям надстрокової служби та військової служби за контрактом, особам начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ, поліцейським та членам їхніх сімей» в редакції на час виникнення спірних правовідносин відповідно до постанови Кабінету Міністрів України «Про внесення змін до постанови Кабінету Міністрів України від 17 липня 1992 р. № 393» від 02.03.2016 року № 154 встановлено, що до вислуги років для призначення пенсій за вислугу років відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» особам офіцерського складу, прапорщикам, мічманам, військовослужбовцям надстрокової служби та військової служби за контрактом, особам начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ, поліцейським, особам, зазначеним у пункті «ж» статті 1-2 такого Закону, до вислуги років зараховуються на пільгових умовах: один місяць служби за три місяці час проходження служби, протягом якого особа брала участь в антитерористичній операції.
Згідно положень абз. 2 ч. 1 ст. 8 Закону України «Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей» час проходження військовослужбовцями військової служби в особливий період, що оголошується відповідно до Закону України «Про оборону України» зараховується до їх вислуги років, стажу роботи, стажу роботи за спеціальністю, а також до стажу державної служби на пільгових умовах у порядку, який визначається Кабінетом Міністрів України.
Згідно п. 19 ч. 1 ст. 6 Закону України «Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту» учасниками бойових дій визнаються, зокрема, військовослужбовці (резервісти, військовозобов'язані) та працівники Збройних Сил України, Національної гвардії України, Служби безпеки України, Служби зовнішньої розвідки України, Державної прикордонної служби України, Державної спеціальної служби транспорту, військовослужбовці військових прокуратур, особи рядового та начальницького складу підрозділів оперативного забезпечення зон проведення антитерористичної операції центрального органу виконавчої влади, що реалізує державну податкову політику, державну політику у сфері державної митної справи, поліцейські, особи рядового, начальницького складу, військовослужбовці, працівники Міністерства внутрішніх справ України, Управління державної охорони України, Державної служби спеціального зв'язку та захисту інформації України, Державної служби України з надзвичайних ситуацій, Державної пенітенціарної служби України, інших утворених відповідно до законів України військових формувань, які захищали незалежність, суверенітет та територіальну цілісність України і брали безпосередню участь в антитерористичній операції, забезпеченні її проведення, перебуваючи безпосередньо в районах антитерористичної операції у період її проведення.
Оскільки суд першої інстанції правильно встановив обставини справи та ухвалив судове рішення з додержанням норм матеріального і процесуального права, то воно не може бути скасоване чи змінене з підстав, викладених в апеляційній скарзі.
керуючись ст.243 ч.3, 308, 310, 315, 316, 321, 322, 325, 328, 329 КАС України, колегія суддів, -
П О С Т А Н О В И Л А:
Апеляційну скаргу Дрогобицького об'єднаного управління Пенсійного фонду України Львівської області - залишити без задоволення, а постанову Дрогобицького міськрайонного суду Львівської області від 27 листопада 2017 року у справі № 442/7472/17 - залишити без змін.
Постанова апеляційного суду набирає законної сили з дати її прийняття, але може бути оскаржена у касаційному порядку шляхом подачі касаційної скарги безпосередньо до суду касаційної інстанції протягом тридцяти днів з дня його проголошення, а у разі складення постанови в повному обсязі відповідно до ст.243 КАС України - з дня складення повного судового рішення.
Головуючий суддя М. П. Кушнерик судді О. І. Мікула А. Р. Курилець Повне судове рішення складено 05.02.18