
Справа № 815/6204/17
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
29 січня 2018 року м.Одеса
Одеський окружний адміністративний суд в складі:
головуючого судді: Самойлюк Г.П.,
при секретарі: Казарян С.Б.
сторін:
позивач: ОСОБА_1 (представник за довіреністю)
відповідач: ОСОБА_2 (представник за довіреністю)
розглянувши у відкритому судовому засіданні в м. Одесі справу за адміністративним позовом товариства з обмеженою відповідальністю «Одесаспеценерго» до Головного управління ДФС в Одеській області про визнання протиправними та скасування наказу № 6235 від 23.11.2017 р. «Про внесення змін до наказу ГУ ДФС в Одеській області від 12.07.2017 № 2744 «Про проведення документальної планової виїзної перевірки TOB «Одесаспеценерго» (код ЄДРПОУ 34490487)», –
На підставі ст. 243 Кодексу адміністративного судочинства України в судовому засіданні 29 січня 2018 року проголошено вступну та резолютивну частини рішення.
ОБСТАВИНИ СПРАВИ:
До суду надійшов адміністративний позов товариства з обмеженою відповідальністю «Одесаспеценерго» до Головного управління ДФС в Одеській області, в якому позивач просить: скасувати наказ Головного управління ДФС в Одеській області № 6235 від 23.11.2017 р. «Про внесення змін до наказу ГУ ДФС в Одеській області від 12.07.2017р. № 2744 «Про проведення документальної планової виїзної перевірки TOB «Одесаспеценерго» (код ЄДРПОУ 34490487)»; стягнути з відповідача на користь позивача всі судові витрати.
Ухвалою від 04.12.2017 р. відкрито провадження по справі.
Ухвалою суду від 10.01.2018р. призначено проведення розгляду справи в порядку спрощеного позовного провадження з повідомленням (викликом) сторін, встановлено відповідачу п’ятнадцятиденний строк з дня вручення даної ухвали для подання відзиву на позовну заяву; встановлено позивачу п’ятиденний строк з дня отримання відзиву для подання відповіді на відзив; встановлено відповідачу п’ятиденний строк з дня отримання відповіді на відзив для подання заперечення. Призначено судове засідання по справі на 29 січня 2018 року об 11 годині 30 хвилин.
В обґрунтування позовних вимог зазначено, що відповідачем на підставі пп.20.1.4 п.20.1 ст.20, п.77.1 ст. 77 ПК України та плану-графіка на ІІІ квартал 2017 року прийнято наказ № 6235 від 23.11.2017 р. «Про внесення змін до наказу ГУ ДФС в Одеській області від 12.07.2017 № 2744 «Про проведення документальної планової виїзної перевірки TOB «Одесаспеценерго» (код ЄДРПОУ 34490487), однак проведення перевірки передбачено з 11 жовтня 2017 року, тобто у ІV кварталі 2017 року. Також, на думку позивача, відповідачем не враховано вимог п.102.1 ст.102 ПК України в частині граничних термінів визначення податкового зобов’язання платника податків, а також періоду діяльності платника, який було охоплено перевіркою, вимог п.77.3 ст.77 ПК України в частині заборони проведення документальної планової перевірки за окремими видами зобов'язань перед бюджетами. Позивач вважає, що оскаржуваний наказ оформлено з порушенням вимог п. 81.1 ст. 81 ПК України, оскільки останній не містить адреси об’єкта, перевірка якого проводиться, враховуючи, що вихід посадових осіб контролюючого органу з метою здійснення планової перевірки здійснювався не за юридичною адресою TOB «Одесаспеценерго». Позивач вважає, що даний наказ порушує його права та прийняття цього наказу суперечить приписам Податкового кодексу України, а тому він є протиправним та підлягає скасуванню.
Від відповідача надійшов відзив на адміністративний позов (а.с. 53-54), в якому в обґрунтування правової позиції зазначено, що зміни до податкового законодавства щодо оприлюднення плану-графіка до 25 грудня на офіційному веб-сайті центрального органу виконавчої влади, що реалізує державну податкову та митну політику, внесено згідно з пунктом 42 Закону України «Про внесення змін до Податкового кодексу України щодо покращення інвестиційного клімату в Україні» від 21.12.2016р. та такі зміни набрали чинності з 01.01.2017р., що фактично унеможливлювало виконати вимогу, зазначену у абз. 2 п.77.1 ст. 77 ПК України, щодо оприлюднення на офіційному веб-сайті центрального органу виконавчої влади, що реалізує державну податкову та митну політику, плану-графіка до 25 грудня року, що передує, в якому будуть проводитись такі документальні планові перевірки. Відтак, відповідач зазначив про безпідставність тверджень позивача щодо включення ТОВ «Одесаспеценерго» до плану-графіка.
Представник позивача в судовому засіданні позовні вимоги підтримав та просив позов задовольнити в повному обсязі.
Представник відповідача проти задоволення позову заперечував, просив відмовити у задоволенні позовних вимог у повному обсязі.
Суд зазначає, що 15.12.2017 р. набув чинності Закон України «Про внесення змін до Господарського процесуального кодексу України, Цивільного процесуального кодексу України, Кодексу адміністративного судочинства України та інших законодавчих актів» №2147-VIII від 03.10.2017р., котрим КАС України викладено в новій редакції. Відповідно до п. 10 ч. 1 Перехідних положень Кодексу адміністративного судочинства України в редакції, чинній з 15.12.2017 р., справи у судах першої та апеляційної інстанцій, провадження у яких відкрито до набрання чинності Кодексу в редакції від 15.12.2017 р., розглядаються за правилами, що діють після набрання чинності нової редакції Кодексу. Відтак, справу розглянуто в порядку спрощеного позовного провадження, керуючись КАС України в редакції чинній з 15.12.2017 р.
Розглянувши матеріали справи, всебічно і повно з`ясувавши всі фактичні обставини, на яких ґрунтується позов, оцінивши надані учасниками судового процесу докази в їх сукупності, суд,-
ВСТАНОВИВ:
24.05.2017р. Головним управлінням ДФС в Одеській області прийнято наказ № 1651 «Про проведення документальної позапланової виїзної перевірки ТОВ «Одесаспеценерго», код за ЄДРПОУ 34490487», яким призначено проведення документальної позапланової перевірки ТОВ «Одесаспеценерго» (код ЄДРПОУ 34490487) з питань дотримання вимог податкового законодавства з податку на додану вартість з платниками податків ТОВ «КСБ» (код ЄДРПОУ 39877121) та ТОВ «ІБК «Енергія» (код ЄДРПОУ 40290486) за період грудень 2016 р. з 25 травня 2017 р. тривалістю 5 робочих днів (а.с. 35).
12.07.2017р. Головним управлінням ДФС в Одеській області на підставі пп.20.1.4 п.20.1 ст.20, п.77.1 ст. 77 ПК України та відповідно до плану-графіка на ІІІ квартал 2017 року проведення планових виїзних перевірок суб’єктів господарювання прийнято наказ №2744 «Про проведення документальної планової виїзної перевірки TOB «Одесаспеценерго» (код за ЄДРПОУ 34490487)», яким призначено проведення документальної планової виїзної перевірки з питань дотримання вимог податкового, валютного та іншого законодавства ТОВ «Одесаспеценерго» (код ЄДРПОУ 34490487) за період з 01.01.2014р. по 31.12.2016р. з 24.07.2017р. тривалістю 10 робочих днів (а.с. 36).
23.11.2017 р. Головним управлінням ДФС в Одеській області прийнято наказ № 6235 «Про внесення змін до наказу ГУ ДФС в Одеській області від 12.07.2017 № 2744 «Про проведення документальної планової виїзної перевірки TOB «Одесаспеценерго» (код за ЄДРПОУ 34490487)», яким у зв’язку з встановленням місцезнаходження TOB «Одесаспеценерго» (код ЄДРПОУ 34490487), на підставі пп.20.1.4 п.20.1 ст.20, п.77.1 ст. 77 ПК України та відповідно до плану-графіка на ІІІ квартал 2017 року проведення планових виїзних перевірок суб’єктів господарювання, з урахуванням службової записки в.о. заступника начальника ГУ ДФС в Одеській області ОСОБА_3 від 15.11.2017р. № 1804/15-32-14-01 внесено зміни до наказу ГУ ДФС № 2744 від 12.07.2017р., а саме: п.1 наказу викладено у наступній редакції:
« 1. Провести документальну планову виїзну перевірку з питань дотримання вимог податкового, валютного та іншого законодавства TOB «Одесаспеценерго» (код ЄДРПОУ 34490487)» за період з 01.01.2014 по 31.12.2016 року з 30.11.2017 року, тривалістю 10 робочих днів» (а.с. 38).
Не погодившись з правомірністю прийняття контролюючим органом вищевказаного наказу, позивач звернувся до суду з цим позовом.
Дослідивши подані документи і матеріали, оцінивши належність, допустимість, достовірність кожного доказу окремо, а також достатність і взаємний зв'язок доказів у їх сукупності, суд приходить до висновку, що даний позов підлягає задоволенню, з огляду на наступне.
Згідно із ч. 2 ст. 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Так, ч. 2 ст. 2 КАС України визначено, що у справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб’єктів владних повноважень адміністративні суди перевіряють, чи прийняті (вчинені) вони: на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що визначені Конституцією та законами України; з використанням повноваження з метою, з якою це повноваження надано; обґрунтовано, тобто з урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення (вчинення дії); безсторонньо (неупереджено); добросовісно; розсудливо; з дотриманням принципу рівності перед законом, запобігаючи всім формам дискримінації; пропорційно, зокрема з дотриманням необхідного балансу між будь-якими несприятливими наслідками для прав, свобод та інтересів особи і цілями, на досягнення яких спрямоване це рішення (дія); з урахуванням права особи на участь у процесі прийняття рішення; своєчасно, тобто протягом розумного строку.
Пунктом 75.1 ст.75 ПК України передбачено, що контролюючі органи мають право проводити камеральні, документальні (планові або позапланові; виїзні або невиїзні) та фактичні перевірки. Камеральні та документальні перевірки проводяться контролюючими органами в межах їх повноважень виключно у випадках та у порядку, встановлених цим Кодексом, а фактичні перевірки - цим Кодексом та іншими законами України, контроль за дотриманням яких покладено на контролюючі органи.
Документальна планова перевірка проводиться відповідно до плану-графіка перевірок (п.п.75.1.2 п.75.1 ст. 75 ПК України).
Згідно із п.77.2 ст. 77 ПК України до плану-графіка проведення документальних планових перевірок відбираються платники податків, які мають ризик щодо несплати податків та зборів, невиконання іншого законодавства, контроль за яким покладено на контролюючі органи.
Періодичність проведення документальних планових перевірок платників податків визначається залежно від ступеня ризику в діяльності таких платників податків, який поділяється на високий, середній та незначний. Платники податків з незначним ступенем ризику включаються до плану-графіка не частіше, ніж раз на три календарних роки, середнім - не частіше ніж раз на два календарних роки, високим - не частіше одного разу на календарний рік.
Порядок формування та затвердження плану-графіка, перелік ризиків та їх поділ за ступенями встановлюються центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування та реалізує державну податкову і митну політику.
Відповідно до п.77.4 ст. 77 ПК України про проведення документальної планової перевірки керівником (його заступником або уповноваженою особою) контролюючого органу приймається рішення, яке оформлюється наказом.
21.12.2016р. Верховною Радою України прийнято Закон України "Про внесення змін до Податкового кодексу України щодо покращення інвестиційного клімату в Україні" №1797-VIII, який набрав чинності 01.01.2017.
Підпунктом 1 п. 42 цього Закону доповнено пункт 77.1 статті 77 ПК України абзацом 2 наступного змісту: "План-графік документальних планових перевірок на поточний рік оприлюднюється на офіційному веб-сайті центрального органу виконавчої влади, що реалізує державну податкову та митну політику, до 25 грудня року, що передує року, в якому будуть проводитися такі документальні планові перевірки".
Відповідно до п.1 Порядку формування плану-графіка проведення документальних планових перевірок платників податків, затвердженого наказом Міністерства фінансів України № 524 від 02.06.2015р. (далі – Порядок № 524), цей Порядок розроблений з метою забезпечення єдиного підходу до формування щоквартального плану-графіка проведення документальних планових перевірок платників податків (далі - план-графік).
Згідно п. 3 Порядку № 524 разом з проектом плану-графіка (коригування плану-графіка) формуються інформаційно-аналітичні довідки за кожним платником податків засобами інформаційних систем ДФС. Після остаточного узгодження проектів планів-графіків (коригування планів-графіків) територіальні органи ДФС надають департаментам аудиту та податків і зборів з фізичних осіб паперовий варіант планів-графіків (коригування планів-графіків) з відповідними додатками з дотриманням вимог щодо направлення документів з грифом «ДСК» та обґрунтування підстав включення платника податків до плану-графіка (коригування плану-графіка).
Суд не бере уваги твердження відповідача, наведені у відзиві на позовну заяву, щодо безпідставності тверджень позивача про включення ТОВ «Одесаспеценерго» до плану-графіка проведення планових виїзних перевірок суб’єктів господарювання, оскільки зміни до податкового законодавства щодо оприлюднення плану-графіка до 25 грудня на офіційному веб-сайті центрального органу виконавчої влади, що реалізує державну податкову та митну політику, внесено п.42 Закону України «Про внесення змін до Податкового кодексу України щодо покращення інвестиційного клімату в Україні» від 21.12.2016р. та такі зміни набрали чинності з 01.01.2017р., що фактично унеможливлювало виконати вимогу, зазначену у абз. 2 п.77.1 ст. 77 ПК України щодо опублікування на офіційному веб-сайті центрального органу виконавчої влади, що реалізує державну податкову та митну політику, до 25 грудня року, що передує, в якому будуть проводитись такі документальні планові перевірки, оскільки позивач не наводив таких аргументів в обґрунтування позову та не доводив безпідставності його включення до плану-графіка. Позивач доводить неправомірність призначення проведення планової перевірки у ІV кварталі 2017 року, враховуючи, що його включено до плану-графіка у ІІІ кварталі 2017 року.
Крім того, представником позивача надано до суду копію листа Державної фіскальної служби України від 18.12.2017р. (вих. № 16924/Ф/99-99-14-03-01-14), яким за результатами розгляду адвокатського запиту представника TOB «Одесаспеценерго» повідомлено, що відповідно до вимог ст.77 ПК України та Порядку № 524 TOB «Одесаспеценерго» (код ЄДРПОУ 34490487) було включено до плану-графіка проведення документальних планових перевірок платників податків на ІІІ квартал 2017 року, який був затверджений керівником Державної фіскальної служби України (а.с. 76-77).
Як встановлено судом та вбачається з матеріалів справи, зокрема зі змісту наказів Головного управління ДФС в Одеській області № 2744 від 12.07.2017р., № 6235 від 23.11.2017 р., призначення документальної планової перевірки позивача проводилося відповідно до плану-графіка перевірок на ІІІ квартал 2017р., проте оскаржуваний наказ передбачає проведення перевірки TOB «Одесаспеценерго» (код ЄДРПОУ 34490487) вже в ІV кварталі 2017 року, а саме з 30.11.2017 року, тривалістю 10 робочих днів (а.с. 38).
Таким чином, при прийнятті оскаржуваного наказу контролюючим органом не дотримано вимог п.п.75.1.2 п.75.1 ст. 75 ПК України, відповідно до яких документальна планова перевірка проводиться відповідно до плану-графіка перевірок, враховуючи, що позивача включено до плану-графіка проведення перевірок на ІІІ квартал 2017 року, а оскаржуваний наказ передбачає проведення такої перевірки у ІV кварталі.
Відповідачем не надано до суду копії плану-графіка проведення перевірок на ІІІ квартал 2017 року, разом з тим відповідач не доводив, що позивача було включено до плану-графіка проведення перевірок на ІV квартал 2017 року в порядку, встановленому чинним законодавством, та не підтверджував зазначених обставин належними доказами; наявності правових підстав для внесення змін до наказу про призначення планової документальної перевірки позивача та визначення строків проведення такої перевірки у ІV кварталі 2017 року (з 30.11.2017 року, тривалістю 10 робочих днів»), зокрема з посиланням на план-графік проведення перевірок на ІІІ квартал 2017 року, відповідач з посиланням на норми чинного законодавства не довів. У судовому засіданні представник відповідача також не зміг пояснити, якими саме нормами чинного законодавства керувався контролюючий орган, вносячи зміни до наказу про проведення документальної планової виїзної перевірки TOB «Одесаспеценерго».
Крім того, суд зазначає, що п. 77.7 ст. 77 ПК України визначено, що строки проведення документальної планової перевірки встановлені статтею 82 цього Кодексу.
Згідно з п. 82.1 ст. 82 ПК України тривалість перевірок, визначених у статті 77 цього Кодексу, не повинна перевищувати 30 робочих днів для великих платників податків, щодо суб'єктів малого підприємництва - 10 робочих днів, інших платників податків - 20 робочих днів.
Відповідач не зазначив та не надав доказів, що свідчили б про обставини, які перешкоджали проведенню планової перевірки позивача згідно наказу Головного управління ДФС в Одеській області № 2744 від 12.07.2017р. «Про проведення документальної планової виїзної перевірки TOB «Одесаспеценерго» (код за ЄДРПОУ 34490487)» у ІІІ кварталі у встановлений цим наказом строк.
Крім того, зі змісту оскаржуваного наказу вбачається, що його прийнято «у зв’язку з встановленням місцезнаходження ТОВ «Одесаспеценерго», однак, як до відзиву на позовну заяву, так і під час судового розгляду відповідачем не надано жодного документального підтвердження зазначених обставин.
Суд зазначає, що відповідно до п.п.1.2, 1.4 Порядку обліку платників податків і зборів, затвердженого наказом Міністерства фінансів України №1588 від 09.12.2011 р. (зі змінами), ведення обліку платників податків є одним із способів податкового контролю. Облік платників податків ведеться з метою створення умов для здійснення контролюючими органами контролю за правильністю нарахування, своєчасністю і повнотою сплати податків, нарахованих фінансових санкцій, дотримання податкового та іншого законодавства, контроль за дотриманням якого покладено на контролюючі органи.
З метою проведення податкового контролю платники податків підлягають реєстрації або взяттю на облік у контролюючих органах за місцезнаходженням юридичних осіб, відокремлених підрозділів юридичних осіб, місцем проживання осіб (основне місце обліку), а також за місцем розташування (реєстрації) їх підрозділів, рухомого та нерухомого майна, об'єктів оподаткування або об'єктів, які пов'язані з оподаткуванням або через які провадиться діяльність (неосновне місце обліку).
В судовому засіданні представник контролюючого органу не зміг пояснити, що саме контролюючим органом розуміється під зазначеним у наказі № 6235 від 23.11.2017 р. обґрунтуванням - «у зв’язку з встановленням місцезнаходження ТОВ «Одесаспеценерго», зазначених обставин також не відображено та не обґрунтовано у наданому до суду відповідачем відзиві на позовну заяву.
За змістом п. 81.1 ст. 81 ПК України посадові особи контролюючого органу мають право приступити до проведення документальної виїзної перевірки, фактичної перевірки за наявності підстав для їх проведення, визначених цим Кодексом, та за умови пред'явлення або надіслання у випадках, визначених цим Кодексом, таких документів:
направлення на проведення такої перевірки, в якому зазначаються дата видачі, найменування контролюючого органу, реквізити наказу про проведення відповідної перевірки, найменування та реквізити суб'єкта (прізвище, ім'я, по батькові фізичної особи - платника податку, який перевіряється) або об'єкта, перевірка якого проводиться, мета, вид (документальна планова/позапланова або фактична), підстави, дата початку та тривалість перевірки, посада та прізвище посадової (службової) особи, яка проводитиме перевірку. Направлення на перевірку у такому випадку є дійсним за наявності підпису керівника (його заступника або уповноваженої особи) контролюючого органу, що скріплений печаткою контролюючого органу;
копії наказу про проведення перевірки, в якому зазначаються дата видачі, найменування контролюючого органу, найменування та реквізити суб’єкта (прізвище, ім’я, по батькові фізичної особи - платника податку, який перевіряється) та у разі проведення перевірки в іншому місці - адреса об’єкта, перевірка якого проводиться, мета, вид (документальна планова/позапланова або фактична перевірка), підстави для проведення перевірки, визначені цим Кодексом, дата початку і тривалість перевірки, період діяльності, який буде перевірятися. Наказ про проведення перевірки є дійсним за наявності підпису керівника (його заступника або уповноваженої особи) контролюючого органу та скріплення печаткою контролюючого органу.
Аналіз зазначеної норми свідчить про те, що наказ про проведення документальної виїзної перевірки повинен містити, зокрема, найменування та реквізити суб’єкта (прізвище, ім’я, по батькові фізичної особи - платника податку, який перевіряється) та у разі проведення перевірки в іншому місці - адреса об’єкта, перевірка якого проводиться.
Відповідно до п. 81.3 ст. 81 ПК України під час проведення перевірок посадові (службові) особи органів державної служби повинні діяти у межах повноважень, визначених цим Кодексом.
За приписами п. 77.4 ст. 77 ПК України про проведення документальної планової перевірки керівником контролюючого органу приймається рішення, яке оформлюється наказом. Право на проведення документальної планової перевірки платника податків надається лише у випадку, коли йому не пізніше ніж за 10 календарних днів до дня проведення зазначеної перевірки вручено під розписку або надіслано рекомендованим листом з повідомленням про вручення копію наказу про проведення документальної планової перевірки та письмове повідомлення із зазначенням дати початку проведення такої перевірки.
Позивач зазначив, що 30.11.2017р. до приміщень ТОВ «Одесаспеценерго», розташованих за адресою: м. Одеса, вул. Мельницька, 26/2, каб.3, з метою проведення документальної планової перевірки з’явились посадові особи Головного управління ДФС в Одеській області, пред’явивши наказ № 6235 від 23.11.2017 р. Зазначені обставини відповідачем не заперечувались та не спростовувались.
Судом встановлено, що станом на час проведення перевірки місцезнаходженням товариства з обмеженою відповідальністю «Одесаспеценерго» є: 68000, Одеська обл., місто Чорноморськ, ВУЛИЦЯ ШЕВЧЕНКА, будинок 7-А, офіс 46, однак наказ Головного управління ДФС в Одеській області № 6235 від 23.11.2017 р. «Про внесення змін до наказу ГУ ДФС в Одеській області від 12.07.2017 № 2744 «Про проведення документальної планової виїзної перевірки TOB «Одесаспеценерго» (код ЄДРПОУ 34490487)» всупереч нормам п. 81.1 ст. 81 ПК України не містить адреси об’єкта, перевірка якого проводиться.
Відомостей щодо адреси об’єкта, перевірка якого проводиться, не містять також і наказ Головного управління ДФС в Одеській області № 2744 від 12.07.2017р., до якого вносились зміни оскаржуваним у даній справі наказом; направлення на проведення перевірки.
Також відповідач до суду не надав доказів вручення під розписку або надіслання рекомендованим листом з повідомленням про вручення не пізніше ніж за 10 календарних днів до дня проведення зазначеної перевірки позивачу копії наказу про проведення документальної планової перевірки та письмове повідомлення із зазначенням дати початку проведення такої перевірки. Таким чином, вимог п. 81.1 ст. 81 ПК України контролюючим органом не дотримано.
Під час судового розгляду представник позивача зазначив, що зі змістом наказу позивача ознайомлено лише 30.11.2017р., під час виходу посадових осіб відповідача до приміщень ТОВ «Одесаспеценерго», розташованих за адресою: м. Одеса, вул. Мельницька, 26/2, каб.3.
Верховний суд України у постанові від 27.01.2015 року по справі № 21- 25а14 дійшов висновку, що право платника оскаржувати рішення контролюючого органу про проведення перевірки стосовно нього не залежить від виду такої. Реалізація такого права за відсутності обов’язку у контролюючого органу повідомляти про перевірку до її проведення була б неможливою.
Відтак, наведеними нормами ПК України, з дотриманням балансу публічних і приватних інтересів, встановлені умови та порядок прийняття контролюючими органами рішень про проведення перевірок, зокрема документальних планових виїзних, невиїзних. Лише їх дотримання може бути належною підставою наказу про проведення перевірки. З наказом про перевірку, відомостями про дату її початку та місце проведення платник має бути ознайомлений у встановлений законом спосіб до її початку.
Зважаючи на вищевикладене, суд приходить до висновку про не доведення відповідачем факту повідомлення контролюючим органом позивача про видання оскаржуваного наказу та його змісту до початку проведення перевірки, однак, на думку суду, це не може бути підставою для визнання протиправності та скасування наказу та може бути прийнято до уваги лише під час надання оцінки законності дій Головного управління ДФС в Одеській області щодо проведення перевірки та оцінки її правових наслідків.
Відповідачем також не спростовано доводів позивача про неврахування контролюючим органом вимог п.102.1 ст.102 ПК України в частині граничних термінів визначення податкового зобов’язання платника податків, а також періоду діяльності платника, який було охоплено перевіркою, вимог п.77.3 ст.77 ПК України в частині заборони проведення документальної планової перевірки за окремими видами зобов'язань перед бюджетами, крім правильності обчислення, повноти і своєчасності сплати митних платежів, податків, зборів та єдиного внеску при виплаті (нарахуванні) доходів фізичним особам, податку з доходів фізичних осіб та зобов'язань за бюджетними позиками і кредитами, що гарантовані бюджетними коштами.
Відповідно до ч. 1 ст. 72 та ч. 2 ст. 73 КАС України доказами в адміністративному судочинстві є будь-які дані, на підставі яких суд встановлює наявність або відсутність обставин (фактів), що обґрунтовують вимоги і заперечення учасників справи, та інші обставини, що мають значення для правильного вирішення справи. Належними є докази, які містять інформацію щодо предмету доказування.
Частиною 1 ст. 77 КАС України передбачено, що кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення.
Відповідно до ч. 2 ст. 77 КАС України в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача, якщо він заперечує проти адміністративного позову.
Враховуючи, що відповідачем не спростовано доводів позивача, не доведено та не підтверджено належними та допустимими доказами правомірності прийняття наказу № 6235 від 23.11.2017 р. «Про внесення змін до наказу ГУ ДФС в Одеській області від 12.07.2017 № 2744 «Про проведення документальної планової виїзної перевірки TOB «Одесаспеценерго» (код ЄДРПОУ 34490487), суд дійшов висновку, що оскаржуваний наказ, прийнято Головним управлінням ДФС в Одеській області не в порядку та не у спосіб, що передбачені законодавством, що регулює спірні правовідносини. Представник відповідача не довів суду належними та допустимими в спірних правовідносинах доказами, з посиланням на відповідні положення законодавства, необґрунтованість позовних вимог позивача.
Відтак, з урахуванням зазначеного, на підставі встановлених судом фактів та обставин, враховуючи, що доводи наведені відповідачем під час розгляду адміністративної справи є безпідставними та не підтверджені доказами, не дають адміністративному суду підстав для постановлення висновків, які б спростовували правову позицію позивача, суд дійшов висновку про задоволення позовних вимог шляхом визнання протиправним та скасування наказу Головного управління ДФС в Одеській області № 6235 від 23.11.2017 р. «Про внесення змін до наказу ГУ ДФС в Одеській області від 12.07.2017 № 2744 «Про проведення документальної планової виїзної перевірки TOB «Одесаспеценерго» (код ЄДРПОУ 34490487)».
Решта доводів та заперечень учасників справи висновків суду по суті позовних вимог не спростовують. Слід зазначити, що згідно практики Європейського суду з прав людини та зокрема, рішення у справі “Серявін та інші проти України” від 10 лютого 2010 року, заява 4909/04, відповідно до п.58 якого суд зазначив, що згідно з його усталеною практикою, яка відображає принцип, пов'язаний з належним здійсненням правосуддя, у рішеннях судів та інших органів з вирішення спорів мають бути належним чином зазначені підстави, на яких вони ґрунтуються. Хоча пункт 1 статті 6 Конвенції зобов'язує суди обґрунтовувати свої рішення, його не можна тлумачити як такий, що вимагає детальної відповіді на кожен аргумент. Міра, до якої суд має виконати обов'язок щодо обґрунтування рішення, може бути різною в залежності від характеру рішення (рішення у справі “Руїс Торіха проти Іспанії” від 9 грудня 1994 року, серія A, N 303-A, п.29).
Згідно ч.1 ст. 139 КАС України, при задоволенні позову сторони, яка не є суб’єктом владних повноважень, всі судові витрати, які підлягають відшкодуванню або оплаті відповідно до положень цього Кодексу, стягуються за рахунок бюджетних асигнувань суб’єкта владних повноважень, що виступав відповідачем у справі, або якщо відповідачем у справі виступала його посадова чи службова особа.
Беручи до уваги наведене, суд приходить до висновку про необхідність присудити позивачу сплачений судовий збір у розмірі 1600,00 грн. за рахунок бюджетних асигнувань Головного управління ДФС в Одеській області.
На підставі викладеного, керуючись ст. ст. 2, 6, 7, 8, 9, 10, 77, 90, 139, 242-246, 250, 251, 255, 295, 297 КАС України, суд –
ПОСТАНОВИВ:
Адміністративний позов товариства з обмеженою відповідальністю «Одесаспеценерго» (68000, Одеська обл., місто Чорноморськ, ВУЛИЦЯ ШЕВЧЕНКА, будинок 7-А, офіс 46; код ЄДРПОУ 34490487) до Головного управління ДФС в Одеській області (65044, Одеська обл., місто Одеса, вулиця Семінарська, будинок 5; код ЄДРПОУ 39398646) про визнання протиправними та скасування наказу № 6235 від 23.11.2017 р. «Про внесення змін до наказу ГУ ДФС в Одеській області від 12.07.2017 № 2744 «№ 6235 від 23.11.2017 р. Про проведення документальної планової виїзної перевірки TOB «Одесаспеценерго» (код ЄДРПОУ 34490487)»,- задовольнити у повному обсязі.
Визнати протиправним та скасувати наказ Головного управління ДФС в Одеській області № 6235 від 23.11.2017 р. «Про внесення змін до наказу ГУ ДФС в Одеській області від 12.07.2017 № 2744 «Про проведення документальної планової виїзної перевірки TOB «Одесаспеценерго» (код ЄДРПОУ 34490487)».
Стягнути з Головного управління ДФС в Одеській області (65044, Одеська обл., місто Одеса, вулиця Семінарська, будинок 5; код ЄДРПОУ 39398646) за рахунок бюджетних асигнувань на користь товариства з обмеженою відповідальністю «Одесаспеценерго» (68000, Одеська обл., місто Чорноморськ, ВУЛИЦЯ ШЕВЧЕНКА, будинок 7-А, офіс 46; код ЄДРПОУ 34490487) судовий збір у розмірі 1600,00 грн. (одна тисяча шістсот гривень 00 коп.).
Рішення може бути оскаржено до Одеського апеляційного адміністративного суду шляхом подачі апеляційної скарги безпосередньо до суду апеляційної інстанції протягом тридцяти днів з дня його проголошення. Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини рішення суду, або розгляду справи в порядку письмового провадження, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Апеляційна скарга подається учасниками справи відповідно до п.15.5 ч.1 розділу VІІ «Перехідні положення» КАС України через Одеський окружний адміністративний суд до Одеського апеляційного адміністративного суду.
Повний текст рішення виготовлено та підписано 05.02.2018 р.
Суддя: Г.П. Самойлюк
.