Ухвала суду № 71999176, 05.02.2018, Івано-Франківський окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
05.02.2018
Номер справи
809/64/18
Номер документу
71999176
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України

ІВАНО-ФРАНКІВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

У Х В А Л А

про повернення позовної заяви

"05" лютого 2018 р. справа № 809/64/18

м. Івано-Франківськ

Суддя Івано-Франківського окружного адміністративного суду Біньковська Н.В., розглянувши матеріали адміністративного позову ОСОБА_1, ОСОБА_2, ОСОБА_3, ОСОБА_4 до виконавчого комітету Калуської міської ради Івано-Франківської області про визнання протиправним та скасування рішення від 25.07.2017 року та зобов'язання до вчинення дій,-

В С Т А Н О В И В:

ОСОБА_1, ОСОБА_2, ОСОБА_3, ОСОБА_4 звернулися до суду з адміністративним позовом до виконавчого комітету Калуської міської ради Івано-Франківської області про визнання протиправним та скасування рішення від 25.07.2017 року «Про затвердження тарифу на послуги з утримання будинків і споруд та прибудинкових територій в місті Калуші» та зобов'язання КП ЖЕО №1, №4 вчинити дії.

Ухвалою Івано-Франківського окружного адміністративного суду від 19.01.2018 року позовну заяву залишено без руху, у зв'язку з її невідповідністю вимогам статей 160, 161 Кодексу адміністративного судочинства України та надано десятиденний строк для усунення недоліків, зокрема шляхом подання до суду інформації із зазначенням ідентифікаційного коду юридичної особи в Єдиному державному реєстрі підприємств і організацій України (для юридичних осіб, зареєстрованих за законодавством України); реєстраційного номеру облікової картки платника податків (для фізичних осіб) за його наявності або номеру і серії паспорта для фізичних осіб - громадян України (якщо такі відомості відомі позивачу), офіційної електронної адреси або адреси електронної пошти; власного письмового підтвердження позивачів про те, що ними не подано іншого позову (позовів) до цього самого відповідача (відповідачів) з тим самим предметом та з тих самих підстав; документів про сплату судового збору або доказів наявності пільг щодо такої сплати; доказів наявності підстав для звільнення від сплати судового збору; належним чином засвідчених копій письмових доказів доданих до позовної заяви.

Ухвалою про залишення позовної заяви без руху від 19.01.2018 року позивачам також роз'яснено, що в разі не усунення недоліків у вищезазначений строк позовна заява буде повернена.

31.01.2018 року через канцелярію Івано-Франківського окружного адміністративного суду позивачами на виконання ухвали суду про залишення позовної заяви без руху від 19.01.2018 року подано заяву із зазначенням інформації щодо ідентифікаційного коду юридичної особи в Єдиному державному реєстрі юридичних осіб та фізичних осіб-підприємців, ксерокопій паспортів громадян України, номерів телефонів, заяв -підтверджень щодо неподання іншого позову до цього самого відповідача з тим самим предметом та з тих самих підстав. Окрім цього, суду подано, як доказ наявності пільг при сплаті судового збору копію листа Вищого спеціалізованого суду України з розгляду цивільних і кримінальних справ від 09.08.2017 року №93-1517/0/4-17 та посиланням на ч.3 ст.22 Закону України «Про захист прав споживача».

Суд зазначає, що правові засади справляння судового збору, платників, об'єкти та розміри ставок судового збору, порядок сплати, звільнення від сплати та повернення судового збору визначає Закон України "Про судовий збір".

Відповідно до абзацу 1 частини 1 статті 3 вказаного Закону судовий збір справляється за подання до суду позовної заяви та іншої заяви, передбаченої процесуальним законодавством.

Згідно частини 1 статті 2 Закону України "Про судовий збір" платники судового збору - громадяни України, іноземці, особи без громадянства, підприємства, установи, організації, інші юридичні особи (у тому числі іноземні) та фізичні особи - підприємці, які звертаються до суду чи стосовно яких ухвалене судове рішення, передбачене цим Законом.

Згідно частини 1 статті 4 Закону України "Про судовий збір" судовий збір справляється у відповідному розмірі від прожиткового мінімуму для працездатних осіб, встановленого законом на 1 січня календарного року, в якому відповідна заява або скарга подається до суду, - у відсотковому співвідношенні до ціни позову та у фіксованому розмірі.

Статтею 5 цього Закону визначено категорії осіб, які звільняються від сплати судового збору. При цьому, приписами зазначеної статті такої пільгової категорії як «споживачі» не визначено.

Разом з цим, частина 3 статті 22 Закону України «Про захист прав споживачів» передбачає можливість звільнення споживачів від сплати судового збору за позовами, що пов'язані з порушенням їх прав.

Закон України «Про захист прав споживачів» регулює відносини між споживачами товарів, робіт і послуг та виробниками та продавцями товарів, виконавцями робіт і надавачами послуг різних форм власності. Цим Законом встановлено права споживачів, а також визначено механізм їх захисту та основи реалізації державної політики у сфері захисту прав споживачів.

Згідно пункту 22 частини 1 статті 1 Закону України «Про захист прав споживачів» споживач - це фізична особа, яка придбаває, замовляє, використовує або має намір придбати чи замовити продукцію для особистих потреб, безпосередньо не пов'язаних із підприємницькою діяльністю або виконанням обов'язків найманого працівника.

Відповідно до частини 1 статті 3 Цивільного процесуального кодексу України особа має право звернутися до суду за захистом своїх порушених, невизнаних або оспорюваних прав, свобод чи інтересів в порядку, встановленому цим Кодексом.

Частиною 5 ст.28 Цивільного процесуального кодексу України визначено, що позови про захист прав споживачів можуть пред'являтися за зареєстрованим місцем проживання чи перебування споживача або за місцем заподіяння шкоди чи виконання договору.

Враховуючи зазначене, судовий захист прав споживачів здійснюється загальними судами за правилами цивільного судочинства в порядку позовного провадження за позовами фізичних осіб - споживачів товарів, робіт і послуг.

Відповідно до вимог ст.2 Кодексу адміністративного судочинства України завданням адміністративного судочинства є справедливе, неупереджене та своєчасне вирішення судом спорів у сфері публічно-правових відносин з метою ефективного захисту прав, свобод та інтересів фізичних осіб, прав та інтересів юридичних осіб від порушень з боку суб'єктів владних повноважень.

Статтею 19 Кодексу визначено, що юрисдикція адміністративних судів поширюється на справи у публічно-правових спорах, зокрема, спорах фізичних чи юридичних осіб із суб'єктом владних повноважень щодо оскарження його рішень (нормативно-правових актів чи індивідуальних актів), дій чи бездіяльності, крім випадків, коли для розгляду таких спорів законом встановлено інший порядок судового провадження.

Згідно частини 1 статті 4 Кодексу адміністративного судочинства України адміністративна справа - переданий на вирішення адміністративного суду публічно-правовий спір; адміністративне судочинство - діяльність адміністративних судів щодо розгляду і вирішення адміністративних справ у порядку, встановленому цим Кодексом.

Таким чином, посилання позивачів на копію листа Вищого спеціалізованого суду України з розгляду цивільних і кримінальних справ від 09.08.2017 року №93-1517/0/4-17 та частину 3 статті 22 Закону України «Про захист прав споживача», як на доказ звільнення від сплати судового збору в порядку цивільного судочинства не звільняє останніх від сплати судового збору, який підлягає сплаті в порядку подання адміністративного позову до адміністративного суду.

Крім цього, суд вважає за необхідне додатково звернути увагу позивачів, що у відповідності до частини 6 статті 21, частини 4 статті 172 Кодексу адміністративного судочинства України не допускається об'єднання в одне провадження кількох вимог, які належить розглядати в порядку різного судочинства, якщо інше не встановлено законом.

На підставі вищенаведеного, суд дійшов висновку, що позивачами не виконано в повному обсязі ухвалу суду про залишення позовної заяви без руху від 19.01.2018 року, а саме, не сплачено судовий збір, а тому даний позов слід повернути позивачам з усіма доданими до нього матеріалами.

Частиною 8 статті 169 Кодексу адміністративного судочинства України визначено, що повернення позовної заяви не позбавляє права повторного звернення до адміністративного суду в порядку, встановленому законом.

Керуючись статтями 4, 19, 169, 241, 243, 248 Кодексу адміністративного судочинства України, суддя , -

У Х В А Л И В:

Позовну заяву ОСОБА_1, ОСОБА_2, ОСОБА_3, ОСОБА_4 до виконавчого комітету Калуської міської ради Івано-Франківської області про визнання протиправним та скасування рішення від 25.07.2017 року та зобов"язання до вчинення дій - повернути позивачам з усіма доданими до неї матеріалами.

Роз'яснити позивачам що повернення позовної заяви не позбавляє права повторного звернення до адміністративного суду, в порядку встановленому законом.

Ухвала може бути оскарженою в апеляційному порядку. Відповідно до статей 294, 295, підпункту 15.5 пункту 15 частини 1 розділу VII "Перехідні положення" Кодексу адміністративного судочинства України апеляційна скарга на ухвалу суду першої інстанції подається протягом п'ятнадцяти днів з дня її складення безпосередньо до суду апеляційної інстанції або через Івано-Франківський окружний адміністративний суд.

Ухвала суду набирає законної сили з моменту підписання суддею.

Суддя Біньковська Н.В.