Ухвала суду № 71997942, 23.01.2018, Хмельницький міськрайонний суд Хмельницької області

Дата ухвалення
23.01.2018
Номер справи
2218/13457/2012
Номер документу
71997942
Форма судочинства
Цивільне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України

Справа № 2218/13457/2012

УХВАЛА

23 січня 2018 року м. Хмельницький

Хмельницький міськрайонний суд

Хмельницької області в складі:

головуючої судді Мороз В.О.,

за участю секретаря Козельської Г.В.,

розглянувши в порядку ч. 2 ст. 247 ЦПК Укрїани в місті Хмельницькому подання державного виконавця Першого відділу Державної виконавчої служби міста Хмельницький Головного територіального управління юстиції у Хмельницькій області ОСОБА_1 про надання дозволу на примусове проникнення до житла, -

встановив:

14 грудня 2017 року до Хмельницького міськрайонного суду Хмельницької області звернувся державний виконавець Першого відділу державної виконавчої служби міста Хмельницький ОСОБА_1 з поданням про надання дозволу на примусове проникнення до домоволодіння № 66 по вул. Селекційній, в м. Хмельницькому, для проведення виконавчих дій по виконанню виконавчого листа № 686/13457/2012. В обґрунтування подання зазначено, що на примусовому виконанні Першого МВ ДВС м. Хмельницький ГТУЮ у Хмельницькій області перебуває виконавче провадження №51250271, відкрите на підставі виконавчого листа № 686/13457/2012, виданого Хмельницьким міськрайонним судом 26.02.2014 року про стягнення з ОСОБА_2 на користь ПАТ «ОСОБА_3 Аваль» коштів у сумі 2 443 473,98 грн. Вказує, що добровільно боржник рішення суду не виконує, виклики та вимоги державного виконавця не виконує, ухиляється від виконання рішення суду.

Державний виконавець в судове засідання не з’явився, подав до суду клопотання про розгляд подання без участі державного виконавця.

Дослідивши матеріали подання, суд приходить до висновку, що дане подання не є обґрунтованим і тому не підлягає задоволенню з наступних підстав.

Відповідно до ст. 30 Конституції України кожному гарантується недоторканність житла. Не допускається проникнення до житла чи до іншого володіння особи, проведення в них огляду чи обшуку інакше як за вмотивованим рішенням суду.

Згідно зі ст. 439 ЦПК України питання про примусове проникнення до житла чи іншого володіння боржника фізичної особи або особи, у якої знаходиться майно боржника чи майно та кошти, належні боржникові від інших осіб, або дитина, щодо якої є виконавчий документ про її відібрання, при виконанні судових рішень та рішень інших органів (посадових осіб) вирішується судом за місцезнаходженням житла чи іншого володіння особи за поданням державного виконавця.

Так, судом встановлено, що рішенням Хмельницького міськрайонного суду Хмельницької області від 20.12.2013 року позов задоволено та постановлено стягнути з ОСОБА_2, ТОВ «Марчук» солідарно на користь ПАТ «ОСОБА_3 Аваль» в особі Хмельницької обласної дирекції 209 890,22 доларів США (еквівалент – 1 677 547,58 грн.) боргу за кредитом та відсотками за користування ним, а також 762 688,86 грн. штрафних санкцій – за кредитним договором від 8.02.2008 року № 014/02-07/1-2-46, сплачений позивачем судовий збір в розмірі 3393,80 грн.

На виконанні у Першого МВ ДВС м. Хмельницький перебуває виконавче провадження № 51250271 з примусового виконання рішення Хмельницького міськрайонного суду на підставі виконавчого листа № 686/13457/2012, виданого 26.02.2014 року про стягнення із ОСОБА_2 на користь ПАТ «ОСОБА_3 Аваль» солідарно боргу 209890,22 доларів США (еквівалент – 1677547,58 грн.) боргу за кредитом та відсотками за користування ним, 762688,86 грн. - штрафних санкцій та 3393,80 грн. судового збору, всього 2443630,24 грн. Дана постанова направлялась боржнику, та була ним отримана 08.06 особисто, що підтверджується копією рекомендованого повідомлення про вручення поштового відправлення.

ОСОБА_2 направлялась 14.11.2016 року вимога держаного виконавця про виклик до державного виконавця 02.12.2016 року з 09:30 до 12:30 для сплати боргу за виконавчим документом. Однак матеріали справи не містять відомостей про вручення такої.

Згідно акту державного виконавця від 03.11.2016 року з метою проведення опису майна боржника державний виконавець 03.11.2016 року о 10:40 прибув до будинку боржника, однак ворота прибудинкової території були зачинені.

Також, державним виконавцем 14.11.2016 року вих. № 41827 направлялась вимога про надання доступу державному виконавцю 01.12.2016 року о 10:30 до будинку за адресою: вул. Селекційна, 66, з метою проведення опису майна належного боржнику на праві власності. Однак матеріали справи не містять відомостей про вручення такої.

Із копії акту державного виконавця від 01.12.2016 року вбачається, що державний виконавець Жиловський Т.Я. в присутності представника стягувача за довіреність прибув до будинку 66 по вул. Селекційна з метою проведення опису майна, яке належить боржнику, проте вхід до прибудинкової території був зачинений і описати майно не представилось можливим.

Державним виконавцем до матеріалів подання долучено копію письмового пояснення боржника ОСОБА_2, із якого вбачається, що боржник не заперечує проти повернення коштів стягувачу та не ухиляється від виконання зобов’язань.

Згідно наданої копії свідоцтва про право власності на нерухоме майно ОСОБА_2 на праві приватної власності належить будинок 66 по вул. Селекційна, с. Стуфчинці, Хмельницький р-н, Хмельницької області. Даний факт, також, підтверджується Інформаційною довідкою з Державного реєстру речових прав на нерухоме майно та Реєстру прав власності на нерухоме майно, Державного реєстру іпотек, Єдиного реєстру заборон відчуження об’єктів нерухомого майна щодо суб’єкта ОСОБА_2

Відповідно до ст. 11 Закону України «Про виконавче провадження» державний виконавець зобов'язаний вживати передбачених цим Законом заходів примусового виконання рішень, неупереджено, своєчасно і в повному обсязі вчиняти виконавчі дії. Державний виконавець: здійснює заходи, необхідні для своєчасного і в повному обсязі виконання рішення, зазначеного в документі на примусове виконання рішення (далі - виконавчий документ), у спосіб та в порядку, встановленому виконавчим документом і цим Законом; надає сторонам виконавчого провадження та їх представникам можливість ознайомитися з матеріалами виконавчого провадження; розглядає заяви сторін та інших учасників виконавчого провадження і їхні клопотання; заявляє в установленому порядку про самовідвід за наявності обставин, передбачених цим Законом; роз'яснює сторонам їхні права і обов'язки. Державний виконавець у процесі здійснення виконавчого провадження має право: проводити перевірку виконання боржниками рішень, що підлягають виконанню відповідно до цього Закону; здійснювати перевірку виконання юридичними особами всіх форм власності, фізичними особами, фізичними особами - підприємцями рішень стосовно працюючих у них боржників; з метою захисту інтересів стягувача одержувати безоплатно від органів, установ, організацій, посадових осіб, сторін та учасників виконавчого провадження необхідні для проведення виконавчих дій пояснення, довідки та іншу інформацію, у тому числі

конфіденційну; безперешкодно входити до приміщень і сховищ, що належать

боржникам або зайняті ними, проводити огляд зазначених приміщень і сховищ, у разі необхідності примусово відкривати та опечатувати такі приміщення і сховища; накладати арешт на майно боржника, опечатувати, вилучати, передавати таке майно на зберігання та реалізовувати його в установленому законодавством порядку; накладати арешт на кошти та інші цінності боржника, зокрема на кошти, які перебувають на рахунках і вкладах у банках, інших фінансових установах, на рахунки в цінних паперах, а також опечатувати каси, приміщення і місця зберігання грошей; за згодою власника використовувати приміщення, у тому числі комунальної власності, для тимчасового зберігання вилученого майна, а також транспортні засоби стягувача або боржника для перевезення майна; звертатися до суду, який видав виконавчий документ, із заявою про роз'яснення рішення, про видачу дубліката виконавчого

документа, про встановлення чи зміну порядку і способу виконання, про відстрочку та розстрочку виконання рішення; звертатися до органу (посадової особи), який видав виконавчий документ, про роз'яснення змісту документа; звертатися до суду з поданням про розшук боржника - фізичної особи або дитини чи про постановлення вмотивованого рішення про примусове проникнення до житла чи ншого володіння боржника - фізичної або іншої особи, в якої перебуває майно боржника чи майно та кошти, належні боржникові від інших осіб, або

дитина, стосовно якої складено виконавчий документ про її відібрання; викликати фізичних осіб, посадових осіб з приводу виконавчих документів, що знаходяться у виконавчому провадженні, а в разі неявки боржника без поважних причин виносити постанову про

його привід через органи Національної поліції; залучати у встановленому порядку до провадження виконавчих дій понятих, поліцейських, інших осіб, а також експертів, спеціалістів, а для оцінки майна - суб'єктів оціночної діяльності - суб'єктів господарювання; накладати стягнення у вигляді штрафу на фізичних, юридичних та посадових осіб у випадках, передбачених законом; застосовувати від час провадження виконавчих дій відеозапис, фото- і кінозйомку; у процесі виконання рішень за наявності вмотивованого рішення суду про примусове проникнення до житла чи іншого володіння фізичної особи безперешкодно входити на земельні ділянки, до житлових та інших приміщень боржника - фізичної особи,

особи, у якої знаходиться майно боржника чи майно та кошти, належні боржникові від інших осіб, проводити в них огляд, у разі необхідності примусово відкривати їх в установленому порядку із залученням поліцейських, опечатувати такі приміщення, арештовувати, опечатувати та вилучати належне боржникові майно, яке там перебуває та на яке за законом можливо звернути стягнення; вимагати від матеріально відповідальних і посадових осіб боржників - юридичних осіб або від боржників - фізичних осіб надання пояснень за фактами невиконання рішень або законних вимог державного виконавця чи іншого порушення вимог законодавства про виконавче провадження; з метою профілактичного впливу повідомляти органам державної влади, громадським об'єднанням, трудовим колективам і громадськості за місцем проживання або роботи особи про факти порушення нею вимог законодавства про виконавче провадження; у разі ухилення боржника від виконання зобов'язань, покладених на нього рішенням, звертатися до суду за встановленням тимчасового обмеження у праві виїзду боржника - фізичної особи або керівника боржника - юридичної особи за межі України - до виконання зобов'язань за рішенням; у разі необхідності залучати до проведення чи організації виконавчих дій суб'єктів господарювання, у тому числі на платній основі, за рахунок авансового внеску стягувача; здійснювати інші повноваження, передбачені цим Законом та іншими законами.

Відповідно до ч.ч. 1, 2 ст. 30 Конституції України кожному гарантується недоторканність житла; не допускається проникнення до житла чи до іншого володіння особи, проведення в них огляду чи обшуку інакше як за вмотивованим рішенням суду.

Гарантування кожному прав на повагу та недоторканність житла є не тільки конституційно-правовим обов'язком держави, а й дотриманням взятих Україною міжнародно-правових зобов'язань відповідно до положень Загальної декларації прав людини 1948 року, Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод 1950 року, Міжнародного пакту про громадянські та політичні права 1966 року. Зазначені міжнародні акти згідно з частиною першою статті 9 Конституції України є частиною національного законодавства України.

Відповідно до статті 12 Загальної декларації прав людини 1948 року, статті 8 Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод 1950 року, пункту 1 статті 17 Міжнародного пакту про громадянські та політичні права 1966 року ніхто не може зазнавати безпідставного посягання на недоторканність свого житла. При здійсненні своїх прав і свобод кожна людина може зазнавати тільки таких обмежень, які встановлені законом виключно з метою забезпечення належного визнання і поваги до прав і свобод інших та забезпечення справедливих вимог моралі, громадського порядку і загального добробуту в демократичному суспільстві (пункт 2 статті 29 Загальної декларації прав людини 1948 року, стаття 18 Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод 1950 року).

Конституційна гарантія недоторканності житла не поширюється на випадки, коли суспільні інтереси вимагають правомірного обмеження прав людини, зокрема для захисту прав і законних інтересів інших членів суспільства. Обмеження права особи на недоторканність житла, яке визначено в Конституції України і міжнародно-правових актах, визнається легітимним втручанням держави в права людини з метою забезпечення загального блага.

Права і свободи людини і громадянина захищаються судом, завданням якого є, здійснюючи правосуддя на засадах верховенства права, забезпечити кожному право на справедливий суд та повагу до інших прав і свобод, гарантованих Конституцією і законами України (частина перша статті 55 Основного Закону України, стаття 2 Закону України "Про судоустрій і статус суддів").

Відповідно до ст. 2 ЦПК України завданнями цивільного судочинства є справедливий, неупереджений та своєчасний розгляд і вирішення цивільних справ з метою ефективного захисту порушених, невизнаних або оспорюваних прав, свобод чи інтересів фізичних осіб, прав та інтересів юридичних осіб, інтересів держави.

Отже, необхідність надання дозволу на примусове проникнення до квартири боржника повинно бути належним чином вмотивовано.

Однак, з наданих до подання матеріалів державного виконавця не вбачається, що боржник злісно ухиляється від виконання вимог державного виконавця про надання можливості провести огляд та опис майна. Відсутні докази тому, що боржник ухиляється від виконання рішення суду, а також підтвердження отримання вимог державного виконавця, що долучені до матеріалів подання. Також, з актів державного виконавця не слідує, що ОСОБА_2 відмовився від проведення виконавчих дій, оскільки у акті вказано, що ворота при будинкової території зачинені ніхто не відкрив. До того ж такі акти були складені лише в 2016 році.

Будь-яких інших доказів, на підтвердження того, що державним виконавцем використано усі права надані чинним законодавством для виконання судового рішення, суду надано не було.

Враховуючи вищевикладене, суд приходить до висновку, що примусове входження до житла, належного боржнику є крайнім заходом та подання про застосування такого засобу є передчасним, оскільки державним виконавцем не використано усі права надані чинним законодавством державному виконавцю для виконання судового рішення.

Враховуючи вищевикладене, суд приходить до висновку, що дане подання задоволенню не підлягає.

На підставі викладеного, керуючись ст.ст. 439 , ЗУ «Про виконавче провадження», суд -

постановив:

Подання державного виконавця Першого відділу Державної виконавчої служби міста Хмельницький Головного територіального управління юстиції у Хмельницькій області ОСОБА_1 про надання дозволу на примусове проникнення до житла – залишити без задоволення.

Апеляційна скарга на ухвалу суду може бути подана до Апеляційного суду Хмельницької області через Хмельницький міськрайонний суд протягом п’ятнадцяти днів з дня її проголошення. Учасник справи, якому повне рішення або ухвала суду не були вручені у день його (її) проголошення або складення, має право на поновлення пропущеного строку на апеляційне оскарження на ухвали суду - якщо апеляційна скарга подана протягом п’ятнадцяти днів з дня вручення йому відповідної ухвали суду.

Суддя