
Номер провадження: 2-а/537/16/2018
Справа № 537/5145/17
Р І Ш Е Н Н Я
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
30.01.2018 року м. Кременчук
Крюківський районний суд м.Кременчука Полтавської області в складі головуючого судді Сьоря С.І., при секретарі Яворській А.Г., за участю позивача ОСОБА_1, представника відповідача ОСОБА_2»яненко Л.В. розглянувши у відкритому судовому засіданні в м.Кременчуці Полтавської області в порядку спрощеного позовного провадження справу за адміністративним позовом фізичної особи ОСОБА_1 до ОСОБА_3 об»єднаного управління Пенсійного фонду України Полтавської області про визнання неправомірною відмову у нарахуванні та виплаті одноразової грошової допомоги та зобов»язання вчинити дії, -
В С Т А Н О В И В:
ОСОБА_1 звернулася до суду з позовом, відповідно до якого просить суд ухвалити рішення, яким визнати неправомірною відмову ОСОБА_3 об'єднаного управління Пенсійного фонду України в Полтавській області про призначення та виплату їй грошової допомоги, яка не підлягає оподаткуванню, у розмірі десяти місячних пенсій станом на день її призначення, відповідно до п. 7-1 розділу XV «Прикінцеві положення» Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», зобов'язати Кременчуцьке об'єднане управління Пенсійного фонду України в Полтавській області нарахувати та виплатити їй грошову допомогу, яка не підлягає оподаткуванню, у розмірі десяти місячних пенсій станом на день її призначення, відповідно до п. 7-1 розділу XV «Прикінцеві положення» Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування».
Свої вимоги мотивувала тим, що вона , відповідно до наказу №111 від 22.08.1980 року почала працювати у ОСОБА_3 музичній школі № 3 на посаді викладача по класу домри. З 01.09.1992 року вона, відповідно до наказу № 60 від 28.08.1992 року була звільнена із займаної посади по переводу до ОСОБА_3 дитячої музичної школи № 2, де із вказаної дати, відповідно до наказу № 84 пар. 1 від 07.09.1992 року працює і по теперішній час. З 20.09.2017 року їй відповідно до Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» була призначена пенсія за віком, також вона отримала пенсійне посвідчення серії ААЇ № 313637 від 09.10.2017 року. Її загальний спеціальний страховий стаж при виході на пенсію склав 40 років 9 місяців 27 днів. У жовтні 2017 року вона звернулася із письмовими запитами до ОСОБА_3 об'єднаного управління Пенсійного фонду України Полтавської області щодо права на призначення їй грошової допомоги у розмірі десяти пенсій, як працівнику освіти. Проте їй було відмовлено. В першому листі в зв'язку з тим, що музична школа належить до навчального закладу позашкільної освіти, а в другому - тому, що «при призначенні їй пенсії за віком по Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» питання призначення одноразової грошової допомоги у розмірі десяти пенсій, як працівнику освіти, не розглядалось, оскільки постановою Кабінету Міністрів України від 04 листопада 1993 року № 909 «Про перелік закладів і установ освіти, охорони здоров 'я та соціального захисту посад, робота яких дає право на пенсію за вислугу років» посада викладача у позашкільних закладах не дає права на її призначення».
Вважає відмову ОСОБА_3 об'єднаного управління Пенсійного фонду України Полтавської області у виплаті їй грошової допомоги у розмірі 10 мінімальних пенсій при виході на пенсію за віком неправомірною, а тому вона змушена була звернутися до суду з даним позовом.
Позивач ОСОБА_1 в судовому засіданні позовні вимоги підтримала з підстав зазначених в позові.
Представник відповідача - ОСОБА_3 об’єднаного управління Пенсійного фонду України Полтавської області в судовому засіданні просив в задоволені позову відмовити в зв’язку з його безпідставністю та необґрунтованістю.
Вислухавши пояснення позивача та представника відповідача, дослідивши матеріали справи, суд встановив наступне.
Відповідно до ч.1 ст. 5 КАС України кожна особа має право в порядку, встановленому цим Кодексом , звернутися до адміністративного суду, якщо вважає, що рішенням, дією чи бездіяльністю суб’єкта владних повноважень порушені її права, свободи або інтереси.
Частинами 1-3 статті 6 КАС України встановлено, що суд при вирішенні адміністративної справи керується принципом верховенства права, відповідно до якого, зокрема, людина, її права та свободи визнаються найвищими цінностями та визначають зміст і спрямованість діяльності держави. Суд застосовує принцип верховенства права з урахуванням судової практики Європейського Суду з прав людини. Звернення до адміністративного суду для захисту прав і свобод людини і громадянина безпосередньо на підставі Конституції України гарантується.
Зі змісту ст. 242 КАС України вбачається, що судове рішення повинно ґрунтуватися на засадах верховенства права, бути законним і обґрунтованим. Законним є рішення, ухвалене судом відповідно до норм матеріального права при дотриманні норм процесуального права. Обґрунтованим є рішення, ухвалене судом на підставі повно і всебічно з’ясованих обставин в адміністративній справі, підтверджених тими доказами, які були досліджені в судовому засіданні, з наданням оцінки всім аргументам учасникам справи.
Як вбачається із записів у трудовій книжці серії БТ-І №3357180 та зокрема підтверджується довідкою, виданою ОСОБА_3 дитячою музичною школою Управління культури і туризму виконавчого комітету ОСОБА_3 міської ради, ОСОБА_1 з 01.08.1980 року по 31.08.1992 року працювала посаді викладача по класу домри в ОСОБА_3 музичній школі № 3, а з 01.09.1992 року по теперішній час працює на посаді викладача по класу домри в ОСОБА_3 дитячій музичній школі № 2.
Згідно пенсійного посвідчення серії ААЇ №313637, ОСОБА_1 перебуває на обліку в ОСОБА_3 об’єднаному управлінні Пенсійного фонду України Полтавської області та з 20.09.2017 року їй призначено пенсію за віком, відповідно до Закону України «Про загальнообов’язкове державне пенсійне страхування» з урахуванням трудового стажу 40 років 9 місяців 27 днів.
В жовтні 2017 року ОСОБА_1 звернулася до ОСОБА_3 об’єднаного управління Пенсійного фонду України Полтавської області з заявою про призначення грошової допомоги у розмірі десяти пенсій, як працівнику освіти.
Листом від 17.10.2017 року за вих..№210/Ш-14 Кременчуцьке об’єднане управління Пенсійного фонду України Полтавської області повідомило ОСОБА_1 про те, що підстави для призначення їй грошової допомоги відсутні, в зв’язку з тим, що музична школа за своїм статутом належить до навчального закладу позашкільної освіти та згідно постанови Кабінету Міністрів України від 04 листопада 1993 року №909 посада викладача у позашкільних навчальних закладах не дає права на призначення пенсії за вислугу років.
Також у жовтні 2017 року ОСОБА_1 звернулася до відділу з питань призначення та перерахунків пенсій Крюківського району ОСОБА_3 об’єднаного управління ПФУ в Полтавській області з заявою про надання рішення про відмову у виплаті грошової допомоги у розмірі 10 мінімальних пенсій при виході на пенсію за віком.
ОСОБА_3 об’єднаного Управління Пенсійного фонду України Полтавської області від 26.10.2017 року за вих..№ 24500/0705, з питання про надання рішення про відмову у виплаті грошової допомоги у розмірі 10 мінімальних пенсій при виході на пенсію за віком, ОСОБА_1 повідомлено, що при призначенні їй пенсії за віком по Закону України «Про загальнообов’язкове державне пенсійне страхування» питання призначення їй одноразової грошової допомоги у розмірі десяти пенсій, як працівнику освіти, не розглядалось, оскільки постановою Кабінету Міністрів України від 04 листопада 1993 року №909 «Про перелік закладів у установ освіти, охорони здоров’я та соціального захисту посад, робота на яких дає право на пенсію за вислугу років» посада викладача у позашкільних навчальних закладах не дає права на її призначення.
Згідно п. 7-1 Розділу XV Прикінцеві положення Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» особам, які на день досягнення пенсійного віку, передбаченого статтею 26 цього Закону, працювали в закладах та установах державної або комунальної форми власності на посадах, робота на яких дає право на призначення пенсії за вислугу років відповідно до пунктів «е» - «ж» статті 55 Закону України «Про пенсійне забезпечення», і мають страховий стаж (для чоловіків - 35 років, для жінок - 30 років) на таких посадах, а також якщо вони до цього не отримували будь-яку пенсію, при призначенні пенсії за віком виплачується грошова допомога, яка не підлягає оподаткуванню, у розмірі їх десяти місячних пенсій станом на день її призначення. Виплата зазначеної грошової допомоги здійснюється за рахунок коштів Державного бюджету України. Порядок обчислення стажу, який дає право на призначення грошової допомоги, та механізм виплати цієї допомоги встановлюються Кабінетом Міністрів України.
Такий Порядок затверджено постановою Кабінету Міністрів України від 23 листопада 2011 року № 1191.
Відповідно до п.2 Порядку обчислення страхового стажу, що дає право на призначення грошової допомоги, та її виплати, до страхового стажу, що визначає право на виплату грошової допомоги, зараховуються періоди роботи в закладах та установах державної та комунальної форми власності на посадах, робота на яких дає право на призначення пенсії за вислугу років відповідно до пунктів «е» і «ж» статті 55 Закону України «Про пенсійне забезпечення», що передбачені, зокрема, переліком закладів і установ освіти, охорони здоров'я та соціального захисту і посад, робота на яких дає право на пенсію за вислугу років, затвердженим постановою Кабінету Міністрів України від 4 листопада 1993 року № 909 «Про перелік закладів і установ освіти, охорони здоров'я та соціального захисту і посад, робота на яких дає право на пенсію за вислугу років».
Згідно п.5 Порядку обчислення страхового стажу, що дає право на призначення грошової допомоги, та її виплати, грошова допомога надається особам, яким починаючи з 1 жовтня 2011 року призначається пенсія за віком відповідно до Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування", та які на день досягнення пенсійного віку, передбаченого статтею 26 зазначеного Закону, працювали в закладах та установах державної або комунальної форми власності на посадах, робота на яких дає право на призначення пенсії за вислугу років відповідно до пунктів "е" - "ж" статті 55 Закону України "Про пенсійне забезпечення", і мають страховий стаж (для чоловіків - 35 років, для жінок - 30 років) на таких посадах, а також якщо вони до цього не отримували будь-яку пенсію.
Виходячи з цього, виплата грошової допомоги здійснюється, зокрема, за умови, що особа працювала на посадах, робота на яких дає право на призначення пенсії за вислугу років, за наявності відповідного страхового стажу на таких посадах.
Статтею 19 Закону України «Про позашкільну освіту», пунктом 25 Положення про позашкільний навчальний заклад, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 06.05.2011 №433, встановлено, що учасниками навчально-виховного процесу в позашкільному навчальному закладі, зокрема, є директор, заступники директора закладу позашкільної освіти, педагогічні працівники, психологи, соціальні педагоги, бібліотекарі, спеціалісти, які залучені до освітнього процесу.
Відповідно до ст. 21 Закону України «Про позашкільну освіту», педагогічні працівники позашкільних навчальних закладів мають право на пенсію за вислугою років за наявності педагогічного стажу роботи не менше ніж 25 років. Перелік посад педагогічних працівників системи позашкільної освіти встановлюється Кабінетом Міністрів України.
Постановою Кабінету Міністрів України № 963 від 14 червня 2000 року затверджено Перелік посад педагогічних та науково-педагогічних працівників».
Відповідно до пункту «е» статті 55 Закону України від 05.11.1991 року «Про пенсійне забезпечення» право на пенсію за вислугу років мають працівники освіти при наявності спеціального стажу роботи від 25 до 30 років за переліком, що затверджується у порядку, який визначається Кабінетом Міністрів України, незалежно від віку.
Отже, для призначення пенсії за вислугу років відповідно до пункту «е» статті 55 Закону України «Про пенсійне забезпечення» та виплати грошової допомоги необхідна наявність спеціального стажу роботи на посадах, згідно з переліком, що затверджується Кабінетом Міністрів України.
Посада викладача по класу домри в дитячій музичній школі Переліком закладів і установ освіти, охорони здоров'я та соціального захисту і посад, робота на яких дає право на пенсію за вислугу років, що затверджений постановою Кабінету Міністрів України від 4 листопада 1993 р. N 909 не передбачена.
Дорученням Кабінету Міністрів України від 06 січня 1996 року № 397/21 дію Переліку закладів і установ освіти, охорони здоров'я та соціального захисту і посад, робота на яких дає право на пенсію за вислугу років, що затверджений постановою Кабінету Міністрів України від 4 листопада 1993 р. N 909 поширено і на викладачів музичних, художніх, хорових, хореографічних шкіл, шкіл мистецтв та інших шкіл естетичного виховання, без внесення змін до постанови.
Проте, наявність Доручення № 397/21 без відповідних змін до Переліку закладів і установ освіти, охорони здоров'я та соціального захисту і посад, робота на яких дає право на пенсію за вислугу років, що затверджений постановою Кабінету Міністрів України від 4 листопада 1993 р. N 909 не є достатньою законодавчою підставою для зарахування до спеціального стажу роботи, який дає право на пенсію за вислугу років, періоду роботи позивача на посаді викладача в позашкільних закладах освіти.
Враховуючи вищевикладене, встановлені обставини справи, а також те, що вирішальним при розгляді цього спору є питання про наявність підстав для зарахування до спеціального стажу періоду роботи позивачки на посадах у ОСОБА_3 музичній школі № 3 та в ОСОБА_3 дитячій музичній школі № 2, а як встановлено судом підстави для зарахування вказаних періодів роботи позивачки до спеціального стажу відсутні, то суд приходить до висновку, що відмовивши ОСОБА_1 у виплаті грошової допомоги, яка не підлягає оподаткуванню, у розмірі її десяти місячних пенсій станом на день її призначення, відповідач діяв обґрунтовано, на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що визначений чинним законодавством, а тому у задоволенні позову необхідно відмовити у зв»язку з його необґрунтованістю.
Керуючись ст.ст. ст.ст.1, 6, 77, 79, 139, 241 – 246, 262 КАС України, суд, -
УХВАЛИВ:
В задоволенні адміністративного позову ОСОБА_1 (АДРЕСА_1, РНОКПП НОМЕР_1) до ОСОБА_3 об»єднаного управління Пенсійного фонду України Полтавської області (39630 Полтавська область м.Кременчук вул.Велика набережна б.9, код ЄДРПОУ 40367050) про визнання неправомірною відмову у нарахуванні та виплаті одноразової грошової допомоги та зобов»язання вчинити дії – відмовити.
Апеляційна скарга на рішення суду може бути подана протягом тридцяти днів з дня його проголошення до Харківського апеляційного адміністративного суду через Крюківський районний суд м.Кременчука Полтавської області.
Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини рішення (ухвали) суду, або розгляду справи в порядку письмового провадження, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.
Рішення набирає законної сили після закінчення строку апеляційного оскарження, а у разі його апеляційного оскарження - з моменту проголошення судового рішення суду апеляційної інстанції.
Повне рішення суду складено 05 лютого 2018 року.
Суддя: С.І. Сьоря