
ЛЬВІВСЬКИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
30 січня 2018 рокуЛьвів№ 876/11582/17 № 876/11638/17Львівський апеляційний адміністративний суд у складі колегії:
головуючого судді: Гінди О.М.
суддів: Кушнерика М.П., Старунського Д.М.,
за участю секретаря судових засідань: Чопко Ю.Т.
розглянувши у відкритому судовому засіданні в м. Львові апеляційні скарги Личаківського об'єднаного управління Пенсійного фонду України м. Львова на постанову Шевченківського районного суду м. Львова від 04 жовтня 2017 року та додаткову постанову Шевченківського районного суду м. Львова від 31 жовтня 2017 року (суддя Донченко Ю.В., у м. Львові) у справі № 466/6204/17 за адміністративним позовом ОСОБА_2 до Личаківського об'єднаного управління Пенсійного фонду України м. Львова про визнання дій протиправним та зобов'язання вчинити дії, -
встановив:
ОСОБА_2 звернулась до суду з позовом до Личаківського об'єднаного управління Пенсійного фонду України м. Львова, в якому просила визнати протиправним рішення Личаківського об'єднаного управління Пенсійного фонду України м. Львова від 03.08.2017 року № 3064/06-40 про відмову у перерахунку пенсії та зобов'язати відповідача перерахувати та виплатити призначену їй пенсію державного службовця відповідно до Закону України «Про державну службу», починаючи з 08 липня 2009 року, з урахуванням інших видів виплат (матеріальної допомоги на оздоровлення, матеріальної допомоги для вирішення соціально-побутових питань та інших виплат з яких нараховувались внески на державне соціальне страхування або збір на обов'язкове державне страхування) згідно з поданою довідкою 24.07.2017 № 4266/10/13-06-05-00-26/225 про заробітну плату, у розмірі 85 % середньомісячної заробітної плати. Провести нарахування та виплату пенсії без зміни базового місяця для індексації та збереження фінансових індексацій. В обґрунтування позовних вимог покликається на те, що пенсію призначено на умовах ст. 37 Закону України «Про державну службу» (в редакції чинній на час призначення пенсії) у розмірі 85 відсотків заробітної плати з урахуванням лише посадового окладу, надбавки за ранг, надбавки за вислугу років та зависокі досягнення у праці. А такі виплати як суми індексації заробітної плати, матеріальна допомога на оздоровлення, матеріальна допомога для вирішення соціально-побутових питань з яких теж нараховуються внески на державне соціальне страхування або збір на обов'язкове державне страхування до розрахунку пенсії не включено.
Постановою Шевченківського районного суду м. Львова від 04.10.2017 позов задоволено частково. Визнано протиправними дії Личаківського об'єднаного управління Пенсійного фонду України м. Львова щодо відмови включити суми індексації заробітної плати, матеріальну допомогу на оздоровлення, матеріальну допомогу на вирішення соціально-побутових питань та інші виплати з яких нараховувались внески на державне соціальне страхування або збір на обов'язкове державне страхування в заробітну плату для призначення ОСОБА_2 пенсії відповідно до Закону України «Про державну службу», зобов'язано відповідача перерахувати та виплачувати призначену позивачу пенсію відповідно до ст. 37 Закону України «Про державну службу», за останні шість місяців від дати пред'явлення позову тобто починаючи з 28.02.2017, з урахуванням інших видів виплат (матеріальної допомоги на оздоровлення, матеріальної допомоги для вирішення соціально-побутових питань, індексації заробітної плати) згідно довідки від 24.07.2017 № 4266/10/13-06-05-00-26/225 про заробітну плату, якими передбачені складові заробітної плати для призначення пенсії відповідно Закону України «Про державну службу», у розмірі 85 % заробітку, на який нараховано та утримано страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування,без зміни базового місяця для індексації пенсії та збереження фінансових індексацій.
Додатковою постановою Шевченківського районного суду м. Львова 31.10.2017 стягнуто за рахунок бюджетних асигнувань Личаківського об'єднаного управління Пенсійного фонду України м. Львова на користь ОСОБА_2 витрати, пов'язані зі сплатою судового збору у розмірі 640 грн.
Із цими рішеннями суду першої інстанції не погодився відповідач та оскаржив їх в апеляційному порядку.
Вважає, що постанова винесена з неповним з'ясуванням обставин справи та з порушенням норм матеріального права, а тому просить її скасувати та прийняти нову, якою відмовити в задоволені позовних вимог.
Обґрунтовуючи апеляційні вимоги, апелянт посилається на те, що Законом України «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо пенсійного забезпечення» з 01.01.2015 внесено зміни до ст. 31-1 Закону України «Про державну службу» відповідно до якої умови та порядок перерахунку призначених пенсій державним службовцям визначаються Кабінетом міністрів України. Тобто, з 01.01.2015 перерахунки призначених пенсій державним службовцям не проводиться до прийняття Кабінетом міністрів України відповідного нормативно-правового акта.
Відповідач зазначає, що винесена додаткова постанова прийнята з неповним з'ясуванням обставин справи та з порушенням норм матеріального права, оскільки Пенсійний фонд України та його органи звільнені від сплати судового збору під час розгляду справ у всіх судових інстанціях.
Представник відповідача у судовому засіданні апеляційні скарги підтримав та просить їх задовольнити.
Позивач в судове засідання не прибув, хоча належним чином був повідомлений про його дату, час та місце.
Суд апеляційної інстанції, заслухав доповідь судді-доповідача, пояснення сторін, перевірив матеріали справи та обговорив підстави і межі апеляційних вимог, вважає, що апеляційні скарги належить задовольнити частково.
Судом першої інстанції встановлено, що з 08.07.2009 позивачу було призначено пенсію як державному службовцю на підставі Закону України «Про державну службу» від 16.12.2003 (зі змінами та доповненнями). Пенсію визначено на умовах ст. 37 Закону України «Про державну службу» (в редакції чинній на час призначення пенсії) у розмірі 85% заробітної плати з урахуванням лише посадового окладу, надбавки за ранг, надбавки за вислугу років та за високі досягнення у праці. А такі виплати як інші в т.ч. суми індексації заробітної плати, матеріальна допомога на оздоровлення, матеріальна допомога для вирішення соціально-побутових питань і т.д з яких теж нараховуватись внески на державне соціальне страхування або збір на обов'язкове державне страхування до розрахунку пенсії не включено.
Позивач зверталась до відповідача із заявою про проведення перерахунку призначеної їй пенсії, з 27.07.2017 року, відповідно до ст. 37 Закону України «Про державну службу» із врахуванням сум матеріальної допомоги на оздоровлення, матеріальної допомоги на вирішення соціально-побутових питань та індексації заробітної плати.
Рішенням від 03.08.2017 року № 3064/06-40 Личаківське обє'днане управління Пенсійного фонду України м. Львова відмовило позивачу у перерахунку пенсії у зв'язку з тим, що матеріальна допомога є одноразовою виплатою та не є складовою заробітної плати у розумінні ч. 2 ст. 33 Закону України «Про державну службу» і Постанови КМУ від 30.05.2000 року № 865 «Про деякі питання вдосконалення визначення розмірів заробітку для обчислення пенсії», а також у зв'язку з тим, що чинним законодавством не передбачено можливості для врахування сум, пов'язаних з індексацією заробітної плати.
Суд першої інстанції дійшов висновку, що позов слід задовольнити частково, оскільки матеріальна допомога на оздоровлення, сума індексації заробітної плати та інші виплати, з яких були фактично нараховано та сплачено збір на обов'язкове державне пенсійне страхування, включаються до складу заробітної плати державного службовця та враховуються при обчисленні розміру пенсії.
Додатковою постановою суду першої інстанції стягнуто з відповідача судовий збір, оскільки при винесенні постанови не було вирішено питання щодо розподілу судових витрат.
З огляду на викладене, суд апеляційної інстанції вважає за необхідне зазначити наступне.
Законом України «Про державну службу» встановлені загальні засади діяльності, статус державних службовців, які працюють в державних органах та їх апараті, а також особливості правовідносин щодо призначення та перерахунку пенсій державним службовця.
Статтею 33 Закону України «Про державну службу» (у редакції, чинній на час призначення пенсії) встановлено, що заробітна плата державних службовців складається з посадових окладів, премій, доплати за ранг, надбавки за вислуги років на державній службі та інших надбавок. Державним службовцям можуть установлюватися надбавки за високі досягнення у праці і виконання особливо важливої роботи, доплати за виконання обов'язків тимчасово відсутніх працівників та інші надбавки і доплати, а також надаватися матеріальна допомога для вирішення соціально-побутових питань. Умови оплати праці державних службовців, розміри їх посадових окладів надбавок, доплат і матеріальної допомоги визначаються Кабінетом Міністрів України.
Згідно ч. 2 ст. 37 Закону України «Про державну службу», (у редакції, чинній на час призначення пенсії) пенсія державним службовцям призначається в розмірі 80 відсотків від сум їх заробітної плати, на які нараховуються страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування, а особам, які на час звернення за призначення пенсії не є державними службовцями, - у розмірі 80 відсотків заробітної плати працюючого державного службовця відповідної посади та рангу за останнім місцем роботи на державній службі. За кожний повний рік роботи понад 10 років на державній службі пенсія збільшується на один відсоток заробітку, але не більше 90 відсотків заробітної плати.
Згідно із Законом України «Про оплату праці» структура заробітної плати складається з основної, додаткової та інших заохочувальних виплат, до яких належать виплати у формі винагород за підсумками роботи за рік, премії за спеціальними системами і положеннями, компенсаційні та інші грошові і матеріальні виплати, які не передбачені актами чинного законодавства, або які провадяться понад встановлені зазначеними актами норми.
Отже, виходячи з наведеного, матеріальна допомога на оздоровлення входила до системи оплати праці державного службовця.
Відповідно до частини першої статті 66 Закону України «Про пенсійне забезпечення» до заробітку для обчислення пенсії включаються всі види оплати праці (виплат, доходу), на які відповідно до Закону України «Про збір на обов'язкове державне пенсійне страхування» нараховується збір на обов'язкове державне пенсійне страхування, в межах максимальної величини фактичних витрат на оплату праці найманих працівників, оподатковуваного доходу (прибутку), сукупного оподатковуваного доходу (граничної суми заробітної плати (доходу), з яких справляються страхові внески (збори) до соціальних фондів, що діяла на день одержання зазначеного заробітку (виплат, доходу).
Стаття 41 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» визначає виплати (доходи), що враховуються в заробітну плату (дохід) застрахованої особи для обчислення пенсії. Так, зокрема до такого доходу (заробітної плати) враховуються: суми виплат, отримуваних застрахованою особою після набрання чинності цим Законом, з яких згідно з цим Законом були фактично нараховані (обчислені) та сплачені страхові внески; суми виплат, отримуваних застрахованою особою до набрання чинності цим Законом, у межах сум, на які відповідно до законодавства, що діяло раніше, нараховувалися внески на державне соціальне страхування або збір на обов'язкове державне пенсійне страхування.
Таким чином, за змістом наведених норм, отримувані застрахованою особою суми виплат, з яких були фактично нараховані та сплачені страхові внески або збір на обов'язкове державне пенсійне страхування, враховуються в заробіток (дохід) застрахованої особи для обчислення пенсії незалежно від того, чи входять вони до структури заробітної плати.
Згідно ст. 1 Закону України «Про індексацію грошових доходів населення» індексація грошових доходів населення - встановлений законами та іншими нормативно-правовими актами України механізм підвищення грошових доходів населення, що дає можливість частково або повністю відшкодувати подорожчання споживчих товарів і послуг.
Додаткова заробітна плата - це винагорода за працю понад установлені норми, за трудові успіхи та винахідливість і за особливі умови праці. Вона включає доплати, надбавки, гарантійні і компенсаційні виплати, передбачені чинним законодавством; премії, пов'язані з виконанням виробничих завдань і функцій (ч. 2 ст. 2 Закону України «Про оплату праці»).
Суми виплат, пов'язаних з індексацією заробітної плати працівників, входять до складу фонду додаткової заробітної плати згідно з п.п. 2.2.7 Інструкції зі статистики заробітної плати, затвердженої наказом Держкомстату України від 13.01.2004 №5, зареєстрованим в Міністерстві юстиції України 27.01ю2004 року за №114/8713.
Отже, індексація є складовою частиною заробітної плати, оскільки є додатковою заробітною платою та грошовим доходом населення, який згідно ст. 66 Закону України «Про пенсійне забезпечення» враховуються при обчисленні пенсій, тому індексація грошових доходів приймається в розрахунок при нарахуванні пенсії особам, які отримували такі надбавки під час перебування на державній службі.
Згідно довідки від 24.07.2017 № 4266/10/13-06-05-00-26/225 позивачу в період з 2007-2009 виплачувалася матеріальна допомога на оздоровлення та соціально-побутова, індексація заробітної плати і на вказані виплати були нараховані страхові внески та єдиний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування.
Враховуючи навелене, суд апеляційної інстанції зазначає, що матеріальна допомога на оздоровлення та соціально-побутова, сума індексації заробітної плати, з яких були фактично нараховано та сплачено збір на обов'язкове державне пенсійне страхування, включаються до складу заробітної плати державного службовця та повинна враховуватись при обчисленні розміру пенсії ОСОБА_2, а тому відмова пенсійного органу у перерахунку пенсії позивача з урахуванням зазначених виплат є протиправною.
Аналогічна правова позиція викладена в постанові Верховного Суду від 23.01.2018 у справі № К/9901/2890/18.
Пунктом 1.7 Порядку подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» затвердженого постановою правління Пенсійного фонду України від 25.11.2005 № 22-1 та зареєстрованого в Міністерстві юстиції України 27.12.2005 № 1566/11846 передбачено, що днем звернення, зокрема за перерахунком пенсії вважається день прийняття органом, що призначає пенсію, заяви з усіма необхідними документами.
Тому, суд апеляційної інстанції, зазначає, що розглядаючи спір, суд першої інстанції помилково зробив висновок, що перерахунок пенсії необхідно здійснити з 28.02.2017, оскільки, позивач звернулася до відповідача із заявою про перерахунок її пенсії, долучивши до неї відповідну довідку про складові заробітної плати, які не були враховані при призначенні такої пенсії 27.07.2017, а тому саме з цієї дати у відповідача виник обов'язок здійснити перерахунок та виплату їй пенсії з урахуванням виплат, зазначених у довідці, з яких нараховані та сплачені страхові внески.
Згідно ч. 3 ст. 139 КАС України, при частковому задоволенні позову судові витрати покладаються на обидві сторони пропорційно до розміру задоволених позовних вимог. При цьому суд не включає до складу судових витрат, які підлягають розподілу між сторонами, витрати суб'єкта владних повноважень на правничу допомогу адвоката та сплату судового збору.
При подачі позовної заяви позивач сплатив судовий збір у розмірі 640 грн, що підтверджується квитанцією № 0.0.836905358.1 від 28.08.2017.
Оскільки, позовні вимоги задоволено частково, то відповідно до вимог ч. 3 ст. 139 КАС України судовий збір необхідно стягнути з Личаківського об'єднаного управління Пенсійного фонду України м. Львова, пропорційно до розміру задоволених позовних вимог, а саме в сумі 500 грн.
Також слід зазначати, оскільки суд апеляційної інстанції дійшов висновку про скасування первинної постанови Шевченківського районного суду м. Львова від 04.10.2017 року, то додаткова постанова суду першої інстанції від 31.10.2017 також підлягає скасуванню.
Враховуючи те, що постанова та додаткова постанова суду першої інстанції прийнята з неповним з'ясуванням обставин, що мають значення для справи та з порушенням норм матеріального права, що призвело до неправильного вирішення справи, суд апеляційної інстанції дійшов висновку про її скасування та прийняття нової постанови, якою позовні вимоги слід задовольнити частково.
Керуючись ст. ст. 139, 243, 250, 310, 315, 317, 321, 322, 325, 329 КАС України, суд -
постановив:
апеляційні скарги Личаківського об'єднаного управління Пенсійного фонду України м. Львова задовольнити частково.
Постанову Шевченківського районного суду м. Львова від 04 жовтня 2017 року та додаткову постанову Шевченківського районного суду м. Львова від 31 жовтня 2017 року скасувати та прийняти нову постанову, якою позов задовольнити частково.
Визнати протиправними дії Личаківського об'єднаного управління Пенсійного фонду України м. Львова щодо відмови включити матеріальну допомогу на оздоровлення, матеріальну допомогу на вирішення соціально-побутових питань з яких нараховувались внески на державне соціальне страхування або збір на обов'язкове державне страхування в заробітну плату для призначення ОСОБА_2 пенсії відповідно до Закону України «Про державну службу».
Зобов'язати Личаківського об'єднаного управління Пенсійного фонду України м. Львова перерахувати призначену ОСОБА_2 пенсію з 27.07.2017 з урахуванням інших видів виплат (матеріальної допомоги на оздоровлення, матеріальної допомоги для вирішення соціально-побутових питань) згідно довідки від 24.07.2017 року № 4266/10/13-06-05-00-26/225 про заробітну плату.
У задоволенні решти позову відмовити.
Стягнути за рахунок бюджетних асигнувань Личаківського об'єднаного управління Пенсійного фонду України м. Львова на користь ОСОБА_2 судовий збір у розмірі 500 грн.
Постанова суду апеляційної інстанції набирає законної сили з дати її прийняття та може бути оскаржена в касаційному порядку до Верховного Суду протягом тридцяти днів з дня його проголошення.
Суддя-доповідач: О.М. Гінда
Судді: М.П. Кушнерик
Д.М. Старунський
Повний текс постанови виготовлено 02.02.2018