Рішення № 71981709, 26.01.2018, Львівський окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
26.01.2018
Номер справи
813/4226/17
Номер документу
71981709
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України

РІШЕННЯ

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

26 січня 2018 року Справа №813/4226/17

14 год. 56 хв.

Львівський окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Качур Р.П., за участю секретаря судового засідання Приймака С.І., представника позивача ОСОБА_1, представника відповідача ОСОБА_2, розглянув у відкритому судовому засіданні адміністративну справу за позовом Товариства з обмеженою відповідальністю «Оптімал Трейдінг» до Офісу великих платників податків Державної фіскальної служби про визнання протиправним та скасування податкового повідомлення-рішення в частині, -

в с т а н о в и в:

Товариство з обмеженою відповідальністю «Оптімал Трейдінг» (далі – позивач, ТОВ «Оптімал Трейдінг») звернулося до суду з позовною заявою до Головного управління ДФС у Львівській області про визнання податкового повідомлення-рішення Офісу великих платників податків Державної фіскальної служби № НОМЕР_1 від 26.10.2017 року протиправним та скасування такого в частині, що стосується накладення штрафних санкцій за порушення термінів реєстрації акцизних накладних № 649 від 07.07.2017 року, № 650 від 07.07.2017 року, № 655 від 07.07.2017 року, № 652 від 07.07.2017 року, № 658 від 08.07.2017 року, № 660 від 08.07.2017 року, № 659 від 08.07.2017 року, № 656 від 08.07.2017 року, № 657 від 08.07.2017 року.

В обґрунтування позовних вимог зазначено, що податкове повідомлення-рішення № НОМЕР_1 від 26.10.2017 року, винесене Офісом великих платників податків Державної фіскальної служби, є протиправним та підлягає скасуванню в частині. Позивач погоджується з тим, що ним порушено термін реєстрації акцизної накладної № 895 від 26.07.2017 року, однак щодо інших акцизних накладних такі строки порушені не були. Збій електронної системи реєстрації акцизних накладних не може бути підставою для накладення на законослухняного платника податків штрафних санкцій. Оскільки позивачем не порушено податкового законодавства щодо строків реєстрації акцизних накладних, до нього застосовані штрафні санкції, згідно з оскаржуваним податковим повідомленням-рішенням, ТОВ «Оптімал Трейдінг» звернулося із позовом до суду.

В судовому засіданні 08.12.2017 року судом, за клопотанням позивача, відповідно до ст. 52 Кодексу адміністративного судочинства України (в редакції до внесення змін відповідно до Закону№ 2147-VIII від 03.10.2017 року) допущено заміну неналежного відповідача – Головного управління ДФС у Львівській області, на належного - Офіс великих платників податків Державної фіскальної служби України.

Представниця відповідача проти позову заперечила, з підстав, викладених у відзиві від 18.01.2018 року за вх. № 1310 та зазначила, що позивачем допущено порушення строків реєстрації податкових накладних, що зафіксовано у акті перевірки, застосування штрафних санкцій до позивача за таке правопорушення відповідно до оскаржуваного рішення, є правомірним, а отже у задоволенні позовних вимог належить відмовити.

Дослідивши надані докази в межах заявлених позовних вимог, суд встановив такі факти та відповідні їм правовідносини.

ТОВ «Оптімал Трейдінг» згідно з відомостями Єдиного державного реєстру юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань зареєстроване як юридична особа 07.05.2015 року, ідентифікаційний код юридичної особи: 39782544.

Офісом великих платників податків Державної фіскальної служби проведено перевірку дотримання вимог п. 231.6 ст. 231 Податкового кодексу України щодо порушення термінів реєстрації акцизних накладних та розрахунків коригування до таких накладних в Єдиному реєстрі акцизних накладних за період з 01.07.2017 року по 31.07.2017 року, про що складено акт № 233/28-10-48-06/39782544 від 11.09.2017 року (а.с. 9-12).

За результатами перевірки встановлено, порушення термінів реєстрації акцизних накладних за період 01.07.2017 року – 31.07.2017 року, порушення терміну реєстрації до 15 календарних днів; код УКТ ЗЕД НОМЕР_2 – 224791,25л.; а саме:

Акцизна накладна № 895 від 26.07.2017 року – протерміновано 5 днів, дата реєстрації – 15.08.2017 року;

Акцизна накладна № 649 від 07.07.2017 року – протерміновано 2 дні, дата реєстрації 24.07.2017 року;

Акцизна накладна № 650 від 07.07.2017 року – протерміновано 2 дні, дата реєстрації 24.07.2017 року;

Акцизна накладна № 655 від 07.07.2017 року – протерміновано 2 дні, дата реєстрації 24.07.2017 року;

Акцизна накладна № 652 від 07.07.2017 року - протерміновано 2 дні, дата реєстрації 24.07.2017 року;

Акцизна накладна № 658 від 08.07.2017 року - протерміновано 1 день, дата реєстрації 24.07.2017 року;

Акцизна накладна № 660 від 08.07.2017 року - протерміновано 1 день, дата реєстрації 24.07.2017 року;

Акцизна накладна № 659 від 08.07.2017 року - протерміновано 1 день, дата реєстрації 24.07.2017 року;

Акцизна накладна № 656 від 08.07.2017 року - протерміновано 1 день, дата реєстрації 24.07.2017 року;

Акцизна накладна № 657 від 08.07.2017 року - протерміновано 1 день, дата реєстрації 24.07.2017 року.

Вказане є порушенням п. 231.6 ст. 236 Податкового кодексу України, відповідальність за яке передбачено п. 120І.1 ст. 120І глави ІІ розділу ІІ Податкового кодексу України.

Позивач не погоджуючись з висновками, викладеними у акті перевірки від 11.09.2017року, звернувся до відповідача із письмовими заперечення № 7 від 11.10.2017 року.

Офісом великих платників податків Державної фіскальної служби згідно з листом «Про надання відповіді на заперечення» № 55232/10/28-10-48-06 від 26.10.2017 року прийнято рішення висновки перевірки, визначені у акті від 11.09.2017 року слід вважати правомірними (а.с. 13).

Офісом великих платників податків Державної фіскальної служби за результатами перевірки та у зв’язку з виявленими порушеннями прийнято податкове повідомлення-рішення № НОМЕР_1 від 26.10.2017 року, яким застосовано штрафні (фінансові) санкції (штрафи) до ТОВ «Оптімал Трейдінг», в сумі 18681,30 грн., за платежем: пальне (а.с. 15).

Позивач, погоджуючись із висновком Офісу великих платників податків Державної фіскальної служби про порушення термінів реєстрації акцизної накладної № 895 від 26.07.2017 року, та не погоджуючись з накладенням штрафних санкцій за порушення термінів реєстрації акцизних накладних № 649 від 07.07.2017 року, № 650 від 07.07.2017 року, № 655 від 07.07.2017 року, № 652 від 07.07.2017 року, № 658 від 08.07.2017 року, № 660 від 08.07.2017 року, № 659 від 08.07.2017 року, № 656 від 08.07.2017 року, № 657 від 08.07.2017 року, звернувся із позовом до суду про скасування податкового повідомлення-рішення від 26.10.2017 року в частині.

При вирішенні справи суд керується таким.

За визначенням пп. 14.1.60-1 п.14.1 ст. 14 Податкового кодексу України (далі по тексту - ПК України) Єдиний реєстр акцизних накладних - реєстр відомостей щодо акцизних накладних, який ведеться центральним органом виконавчої влади, що реалізує державну податкову і митну політику, в електронному вигляді згідно з наданими платниками акцизного податку електронними документами.

За приписами п. 231.1 ст. 231 ПК України платник податку при реалізації пального зобов'язаний скласти в електронній формі акцизну накладну за кожним кодом товарної підкатегорії згідно з УКТ ЗЕД реалізованого пального та зареєструвати в Єдиному реєстрі акцизних накладних з дотриманням умови щодо реєстрації у порядку, визначеному законодавством, електронного підпису уповноваженої платником особи.

Платник податку зобов'язаний скласти акцизну накладну на обсяги пального, використаного для власного споживання; реалізованого та/або використаного для виробництва непідакцизної продукції на умовах, встановлених статтею 229 цього Кодексу; втраченого як у межах, так і понад встановлені норми втрат; зіпсованого, знищеного, в тому числі внаслідок аварії, пожежі, повені, інших форс-мажорних обставин чи з іншої причини, пов'язаної з природним результатом, а також внаслідок випаровування в процесі виробництва, обробки, переробки, зберігання чи транспортування такого пального.

У відповідності до п. 231.5 ст. 231 ПК України при реалізації пального особа, яка реалізує пальне, зобов'язана в установлені терміни скласти акцизну накладну, зареєструвати її в Єдиному реєстрі акцизних накладних, така реєстрація вважається наданням акцизної накладної отримувачу пального. Акцизні накладні, які не надаються отримувачу пального, та акцизні накладні / розрахунки коригування, складені за операціями з реалізації пального суб'єктам господарювання та фізичним особам, які не є платниками акцизного податку, також підлягають реєстрації в Єдиному реєстрі акцизних накладних.

Згідно з п. 231.6 ст. 231 ПК України реєстрація акцизних накладних та/або розрахунків коригування у Єдиному реєстрі акцизних накладних здійснюється не пізніше п'ятнадцяти календарних днів, наступних за датою їх складання.

Підтвердженням особі, що реалізує пальне, про прийняття її акцизної накладної та/або розрахунку коригування до Єдиного реєстру акцизних накладних є квитанція в електронному вигляді у текстовому форматі, яка надсилається протягом операційного дня.

З метою отримання акцизної накладної/розрахунку коригування, зареєстрованих в Єдиному реєстрі акцизних накладних, отримувач пального надсилає в електронному вигляді запит до Єдиного реєстру акцизних накладних, за яким отримує в електронному вигляді повідомлення про реєстрацію акцизної накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі акцизних накладних та акцизну накладну/розрахунок коригування в електронному вигляді. Такі акцизна накладна/розрахунок коригування вважаються зареєстрованими в Єдиному реєстрі акцизних накладних та отриманими отримувачем пального.

Датою та часом надання акцизної накладної та/або розрахунку коригування в електронному вигляді до центрального органу виконавчої влади, що реалізує державну податкову і митну політику, є дата та час, зафіксовані у квитанції.

Якщо надіслані акцизні накладні та/або розрахунки коригування сформовано з порушенням вимог, передбачених пунктом 231.1 цієї статті, протягом операційного дня отримувачу пального/особі, яка реалізує пальне, надсилається квитанція в електронному вигляді у текстовому форматі про неприйняття їх в електронному вигляді із зазначенням причин.

Якщо протягом операційного дня не надіслано квитанції про прийняття або неприйняття, такі акцизна накладна/розрахунок коригування вважаються зареєстрованими в Єдиному реєстрі акцизних накладних.

Механізм внесення відомостей, що містяться в акцизних накладних та розрахунках коригування до акцизних накладних за операціями з реалізації пального, до Єдиного реєстру акцизних накладних, надання даних, які містяться в Реєстрі визначає Порядок ведення Єдиного реєстру акцизних накладних, затверджений постановою Кабінету Міністрів України № 114 від 24.02.2016 року (далі - Порядок № 114).

Згідно пункту 2 Порядку № 114 для реєстрації в Реєстрі акцизні накладні/розрахунки коригування надсилаються до ДФС в електронній формі відповідно до порядку подання податкових документів в електронному вигляді з дотриманням умови щодо реєстрації електронного цифрового підпису уповноваженої особи у порядку, визначеному законодавством. Акцизні накладні/розрахунки коригування надсилаються протягом операційного дня. Операційний день для реєстрації акцизних накладних/розрахунків коригування у Реєстрі триває щодня з 8 до 19 години.

Пунктом 8 Порядку № 114 визначено, що з метою підтвердження прийняття для реєстрації в Реєстрі акцизної накладної/розрахунку коригування платникові акцизного податку, який здійснює реєстрацію, надсилається квитанція в електронному вигляді, в якій зазначаються реквізити такого документа, відповідність електронного документа вставленому формату (стандарту), результати перевірки електронного цифрового підпису, інформація про платника акцизного податку, який реалізує пальне, дата і час прийняття, реєстраційний номер. Квитанція, на яку накладається електронний цифровий підпис, що є аналогом відбитка печатки ДФС, підлягає шифруванню та надсилається протягом операційного дня за допомогою засобів телекомунікаційних систем платникові акцизного податку, який здійснює реєстрацію акцизної накладної/розрахунку коригування. Електронний примірник квитанції зберігається у ДФС.

Отже, позивач зобов'язаний подати акцизні накладні до Єдиного реєстру акцизних накладних не пізніше 15 календарних днів, наступних за датою їх складання. Підтвердженням дати та часу подання акцизних накладних до Реєстру є дата та час, зазначені у квитанціях про їх прийняття.

Відповідно до п. 120-2.1 ст.120-2 ПК України порушення платниками акцизного податку граничних термінів реєстрації акцизних накладних / розрахунків коригування до акцизних накладних в Єдиному реєстрі акцизних накладних, встановлених статтею 231 цього Кодексу, - тягне за собою накладення штрафу в розмірі:

2 відсотків від суми акцизного податку з відповідних обсягів пального, зазначених у таких акцизних накладних / розрахунках коригування, - у разі порушення терміну реєстрації до 15 календарних днів;

10 відсотків суми акцизного податку з відповідних обсягів пального, зазначених у таких акцизних накладних / розрахунках коригування, - у разі порушення терміну реєстрації від 16 до 30 календарних днів;

20 відсотків суми акцизного податку з відповідних обсягів пального, зазначених у таких акцизних накладних / розрахунках коригування, - у разі порушення терміну реєстрації від 31 до 60 календарних днів;

30 відсотків суми акцизного податку з відповідних обсягів пального, зазначених у таких акцизних накладних / розрахунках коригування, - у разі порушення терміну реєстрації від 61 до 90 календарних днів;

40 відсотків суми акцизного податку з відповідних обсягів пального, зазначених у таких акцизних накладних / розрахунках коригування, - у разі порушення терміну реєстрації на 91 і більше календарних днів.

До матеріалів справи позивачем долучено копії квитанцій до акцизних накладних, відповідно до яких встановлене наступне:

Акцизна накладна № 895 від 26.07.2017 року підписана та відправлена 15.08.2017 року о 10:45 год.; квитанція № 2 15.08.2017 року о 11:09 год. (а.с.17);

Акцизна накладна № 649 від 22.07.2017 року, підписана та відправлена 22.07.2017 року о 14:27 год., квитанція № 2 – 24.07.2017 року о 10:51 год. (а.с.18);

Акцизна накладна № 650 від 07.07.2017 року, підписана та відправлена 22.07.2017 року о 14:27 год.; квитанція № 2 – 24.07.2017 року о 10:49 год. (а.с. 19);

Акцизна накладна № 652 від 07.07.2017 року підписана та відправлена 22.07.2017 року о 14:27 год., квитанція № 2 24.07.2017 року о 10:47 год (а.с.20);

Акцизна накладна № 655 від 07.07.2017 року підписана та відправлена 22.07.2017 року о 14:33 год., квитанція № 2 24.07.2017 року о 11:18 год. (а.с. 21);

Акцизна накладна № 658 від 08.07.2017 року підписана та відправлена 22.07.2017 року о 14633 год., квитанція № 2 24.07.2017 року о 10:47 год. (а.с. 22);

Акцизна накладна № 659 від 08.07.2017 року підписана та відправлена 22.07.ж2014 року о 14633 год., квитанція 3 2 24.07.2017 року о 10:49 год. (а.с. 23);

Акцизна накладна № 660 від 08.07.2017 року підписана та відправлена 22.07.2017 року о 14633 год.; квитанція № 2 24.07.2017 року о 10:48 год. (а.с. 24);

Акцизна накладна № 656 від 08.07.2017 року підписана та відправлена 22.07.2017 року о 14633 год., квитанція № 2 24.07.2017 року о 10:48 год. (а.с.25);

Акцизна накладна № 657 від 08.07.2017 року підписана та відправлена 24.07.2017 року о 14633 год., квитанція № 2 24.07.2017 року о 10:50 год. (а.с.26).

Згідно з долученими копіями таких квитанцій зі сторони відповідача встановлено прийняття зазначених накладних. Однак, порушення встановлено лише щодо акцизної накладної № 895 від 26.07.2017 року на 5 днів, що і не заперечує позивач та визнає в цій частині правомірність податкового повідомлення-рішення від 26.10.2017 року.

Також суд зважає на те, що впродовж операційного дня 22.07.2017 року з 08:00 год по 19:00 год. позивач не одержав жодної квитанції про прийняття/не прийняття відповідних квитанцій, а отже такі, відповідно до приписів п. 231.6 ст. 231 ПК України, вважаються прийнятими.

Судом не встановлено порушення ТОВ «Оптімал Трейдінг» порядку направлення до Єдиного державного реєстру акцизних накладних у вихідний день, оскільки таких застережень ні у Податковому кодексі України, ні у Порядку ведення Єдиного державного реєстру акцизних накладних, не значиться, а таке надсилання здійснене в межах операційного дня та не пізніше п’ятнадцяти календарних днів, наступних за днем їх складення,

Cуд критично оцінює долучені відповідачем скріншоти з операційної програми реєстру акцизних накладних, оскільки єдиним доказом є квитанція в електронному вигляді у текстовому форматі. Відповідачем таких квитанцій суду не надано.

Оскільки порушення в частині протермінування реєстрації податкових накладних № 649 від 07.07.2017 року, № 650 від 07.07.2017 року, № 655 від 07.07.2017 року, № 652 від 07.07.2017 року, № 658 від 08.07.2017 року, № 660 від 08.07.2017 року, № 659 від 08.07.2017 року, № 656 від 08.07.2017 року, № 657 від 08.07.2017 року не встановлено, підстави для застосування штрафних санкцій щодо таких акцизних накладних відповідно до п. 120І.1 ст. 120І глави ІІ розділу ІІ Податкового кодексу України – відсутні.

Закріплений у ч. 1 ст. 9 КАС України принцип змагальності сторін передбачає, що розгляд і вирішення справ в адміністративних судах здійснюються на засадах змагальності сторін та свободи в наданні ними суду своїх доказів і у доведенні перед судом їх переконливості.

Відповідно до ч. 2 ст. 73 КАС України, предметом доказування є обставини, які підтверджують заявлені вимоги чи заперечення або мають інше значення для розгляду справи і підлягають встановленню при ухваленні судового рішення.

Згідно зі ст. 90 КАС України суд оцінює докази, які є у справі, за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на їх безпосередньому, всебічному, повному та обєктивному дослідженні.

У розумінні ч. 2 ст. 2 КАС України у справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб’єктів владних повноважень адміністративні суди перевіряють, чи прийняті (вчинені) вони: 1) на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що визначені Конституцією та законами України; 2) з використанням повноваження з метою, з якою це повноваження надано; 3) обґрунтовано, тобто з урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення (вчинення дії); 4) безсторонньо (неупереджено); 5) добросовісно; 6) розсудливо; 7) з дотриманням принципу рівності перед законом, запобігаючи всім формам дискримінації; 8) пропорційно, зокрема з дотриманням необхідного балансу між будь-якими несприятливими наслідками для прав, свобод та інтересів особи і цілями, на досягнення яких спрямоване це рішення (дія); 9) з урахуванням права особи на участь у процесі прийняття рішення; 10) своєчасно, тобто протягом розумного строку.

Доказами долученими до матеріалів справи підтверджено, що відповідні критерії відповідачем не дотримані, що зумовило звернення позивача за захистом порушених прав та інтересів до суду.

З огляду на викладене, суд вважає, що позовні вимоги є підставними та обґрунтованими, а тому позов підлягає задоволенню.

Відповідно до вимог ч. 1 ст. 139 КАС України, при задоволенні позову сторони, яка не є суб’єктом владних повноважень, всі судові витрати, які підлягають відшкодуванню або оплаті відповідно до положень цього Кодексу, стягуються за рахунок бюджетних асигнувань субєкта владних повноважень, що виступав відповідачем у справі, або якщо відповідачем у справі виступала його посадова чи службова особа.

Таким чином, сплачений ТОВ «Оптімал Трейдінг» судовий збір у сумі 1600,00 грн , відповідно до платіжного доручення № 174 від 20.11.2017 року, підлягає стягненню на користь позивача з Офісу великих платників податків Державної фіскальної служби, за рахунок його бюджетних асигнувань.

Керуючись ст.ст. 19, 22, 25,72-77, 90, 139, 241-246, 250, пп. пп. 15.5 п. 15 розділу VІІ «Перехідні положення» КАС України, суд -

в и р і ш и в:

1. Позов задовольнити повністю.

2. Визнати протиправним та скасувати податкове повідомлення-рішення Офісу великих платників податків ДФС № НОМЕР_1 від 26.10.2017 року в частині застосування штрафних фінансових санкцій в сумі 18266 (вісімнадцять тисяч двісті шістдесят шість) грн. 41 коп.

3. Стягнути на користь Товариства з обмеженою відповідальністю «Оптімал Трейдінг» (79035, м. Львів, вул. Зелена, 115б; ЄДРПОУ 39782544) за рахунок бюджетних асигнувань Офісу великих платників податків Державної фіскальної служби (04119, м. Київ, вул. Дегтярівська, 11Г; ЄДРПОУ 39440996) судові витрати у вигляді судового збору в сумі 1600 (одна тисяча шістсот) грн. 00 коп.

Апеляційна скарга на рішення суду подається протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення через Львівський окружний адміністративний суд.

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.

У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

В судовому засіданні проголошено вступну і резолютивну частини рішення.

Повний текст рішення складено та підписано 02.02.2018 року.

Суддя Качур Р.П.