Рішення № 71977210, 25.01.2018, Сумський окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
25.01.2018
Номер справи
818/2050/17
Номер документу
71977210
Форма судочинства
Адміністративне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України

С У М С Ь К И Й О К Р У Ж Н И Й А Д М І Н І С Т Р А Т И В Н И Й С У Д

Р І Ш Е Н Н Я

І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И

25 січня 2018 р. Справа № 818/2050/17

Сумський окружний адміністративний суд у складі:

головуючого судді - Шаповала М.М.,

за участю секретаря судового засідання - І.І. Гонтаренко,

представника позивача - ОСОБА_1,

представників третіх осіб - ОСОБА_2, ОСОБА_3,

розглянувши у відкритому судовому засіданні в приміщенні суду в м. Суми адміністративну справу № 818/2050/17 за позовом ОСОБА_4 до державного реєстратора Управління "Центр надання адміністративних послуг у м. Суми" Сумської міської ради ОСОБА_5, треті особи, що не заявляють самостійних вимог на предмет спору - комунальний заклад Сумської обласної ради "Сумський обласний клінічний психоневрологічний диспансер ім. О.В. Співака", Сумська обласна рада, про визнання незаконними рішення та дій,-

В С Т А Н О В И В:

15.12.2017 ОСОБА_4 (далі - позивач) звернувся до суду з позовом, у якому просить визнати незаконним рішення та дії державного реєстратора управління "Центр надання адміністративних послуг у м. Суми" Сумської міської ради ОСОБА_5 (далі - відповідач) щодо внесення запису № 16321270018003154 про зміну відомостей про юридичну особу - комунальний заклад Сумської обласної ради "Сумський обласний клінічний психоневрологічний диспансер ім. О.В. Співака", у частині внесення відомостей про перебування юридичної особи в процесі припинення - 30.11.2017 - в стані припинення, щодо призначення головою комісії з припинення або ліквідатора ОСОБА_6 в Єдиному реєстрі юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань.

Свої вимоги мотивує тим, що рішення державного реєстратора про проведення змін про юридичну особу та внесення змін до Єдиного державного реєстру про юридичну особу - комунальний заклад Сумської обласної ради "Сумський обласний клінічний психоневрологічний диспансер ім. О.В. Співака" є незаконним. Відповідно до ст. 28 Закону України "Про державну реєстрацію юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань" Управління майна Сумської обласної ради не мало законних повноважень призначати голову ліквідаційної комісії, а рішення від 24.11.2017 "Про реорганізацію комунальних закладів охорони здоров’я" суперечить вимогам ст. 105 Цивільного кодексу України.

15.12.2017 року було відкрито провадження у справі за вказаним позовом.

Представник позивача в судовому засіданні підтримала позовні вимоги з наведених в позовній заяві підстав і просила їх задовольнити.

Відповідач, у судове засідання не з’явилась, однак надала до суду заяву про розгляд справи без її участі і (а.с. 77) у письмових запереченнях на позов (а.с. 29-30) зазначила, що відповідно до вимог законодавства та Статуту комунального закладу Сумської обласної ради "Сумський обласний клінічний психоневрологічний диспансер ім. О.В. Співака" рішенням Сумської обласної ради доручено Управлінню майна Сумської обласної ради утворити комісію з реорганізації юридичної особи. Відповідач внесла запис до Єдиного державного реєстру про припинення юридичної особи на підставі поданих документів, які відповідають вимогам п. 9 ст. 17 Закону України "Про державну реєстрацію юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань". У задоволенні позовних вимог просила відмовити.

Представник комунального закладу Сумської обласної ради "Сумський обласний клінічний психоневрологічний диспансер ім. О.В. Співака" у судовому засіданні заперечувала проти позовних вимог та зазначила, що у встановлений законом строк були подані до реєстраційної служби всі необхідні документи з метою державної реєстрації рішення про припинення юридичної особи в результаті реорганізації відповідно до рішення Сумської обласної ради. Позивач не довів факт порушення чинного законодавства Сумською обласною радою та державним реєстратором. Відомості стосовно голови ліквідаційної комісії були внесені своєчасно відповідно до закону. Вважає, що в задоволенні вимог потрібно відмовити, так як в іншому випадку це буде втручання в повноваження Сумської обласної ради як суб’єкта владних повноважень.

Представник Сумської обласної ради в судовому засіданні заперечувала проти позовних вимог та зазначила, що дії відповідача щодо внесення запису про зміну відомостей про юридичну особу стосуються прав та обов’язків юридичної особи комунального закладу Сумської обласної ради "Сумський обласний клінічний психоневрологічний диспансер ім. О.В. Співака" і не порушують права позивача. Вважає, що комісія з реорганізації закладу була створена уповноваженим обласною радою органом та до неї перейшли всі повноваження щодо управління закладом. Головою комісії з реорганізації для вчинення реєстраційних дій подано до державного реєстратора необхідний перелік документів, визначений законодавством. При поданні документів до реєстратора підстав для відмови в реєстрації не було, а тому дії реєстратора є законними.

Вислухавши пояснення представників позивача та третіх осіб, дослідивши матеріали справи та оцінивши зібрані докази в їх сукупності, суд вважає, що позовні вимоги не підлягають задоволенню з таких підстав.

У судовому засіданні встановлено, що рішенням Сумської обласної ради від 24.11.2017 "Про реорганізацію комунальних закладів охорони здоров’я" (а.с. 15) припинено юридичну особу - комунальний заклад Сумської обласної ради "Сумський обласний клінічний психоневрологічний диспансер ім. О.В. Співака" та встановлено, що в результаті реорганізації правонаступником майна, майнових прав та обов’язків комунального закладу є комунальний заклад Сумської обласної ради "Обласний наркологічний диспансер". Термін проведення реорганізації - шість місяців із дня прийняття цього рішення (п. 3 рішення). Термін для задоволення вимог кредиторів - два місяці з дня публікації офіційного повідомлення про реорганізацію юридичної особи (п. 4 рішення). Управлінню майном обласної ради доручено утворити комісію з реорганізації юридичної особи (п. 5 рішення). Комісія з реорганізації юридичної особи повинна провести реорганізацію відповідно до вимог чинного законодавства України (п. 6 рішення). Майно на праві оперативного управління закріплено за комунальним закладом Сумської обласної ради "Обласний наркологічний диспансер" (п. 8 рішення).

Згідно з рішенням Сумської обласної ради від 24.11.2017 "Про припинення користування та закріплення майна спільної власності територіальних громад сіл, селищ, міст області" (а.с. 17) Управлінню майном Сумської обласної ради спільно з керівником закладу доручено здійснити прийом-передачі майна у встановленому чинним законодавством порядку.

Відповідно до Положення про управління майном Сумської обласної ради (а.с. 44-48) Управління майном Сумської обласної ради створене з метою здійснення повноважень щодо управління майном спільної власності територіальних громад сіл, селищ та міст Сумської області, затвердження статутних документів підприємств, установ та закладів, заснованих на майні спільної власності.

Відповідно до п. 1.1. Статуту комунального закладу Сумської обласної ради "Сумський обласний клінічний психоневрологічний диспансер ім. О.В. Співака" (а.с. 33-34) управління комунальним закладом Сумської обласної ради "Сумський обласний клінічний психоневрологічний диспансер ім. О.В. Співака" здійснює Сумська обласна рада через Управління майном Сумської обласної ради.

Наказом Управління майном Сумської обласної ради від 27.11.2017 № 0702/311 "Про утворення комісії по реорганізації КЗ СОР "Сумський обласний клінічний психоневрологічний диспансер ім. О.В. Співака" шляхом приєднання" (а.с. 43) створено комісію про реорганізацію закладу та призначено голову комісії з реорганізації. Голову ліквідаційної комісії призначено ОСОБА_6

Відповідно до виданої комунальним закладом Сумської обласної ради "Сумський обласний клінічний психоневрологічний диспансер ім. О.В. Співака" довіреності від 28.11.2017 № 01-11/01/1775 (а.с. 62) ОСОБА_3 уповноважена на подачу документів до Державної реєстраційної служби з метою проведення дій, пов’язаних з реорганізацією комунального закладу Сумської обласної ради "Сумський обласний клінічний психоневрологічний диспансер ім. О.В. Співака".

Для проведення реєстраційної дії "Внесення рішення засновників (учасників) юридичної особи або уповноваженого ними органу щодо припинення юридичної особи в результаті реорганізації" ОСОБА_3 як уповноважена особа від імені комунального закладу Сумської обласної ради "Сумський обласний клінічний психоневрологічний диспансер ім. О.В. Співака" подала до Управління "Центр надання адміністративних послуг у м. Суми" відповідно до опису (а.с. 92) наступні документи: рішення засновників (учасників) або уповноваженого ними органу щодо припинення юридичної особи (примірник оригіналу); документ, що засвідчує повноваження юридичної особи.

На підставі рішення Сумської обласної ради від 24.11.2017 "Про реорганізацію комунальних закладів охорони здоров’я" та наказу Управління майном Сумської обласної ради від 27.11.2017 № 0702/311 "Про утворення комісії по реорганізації КЗ СОР "Сумський обласний клінічний психоневрологічний диспансер ім. О.В. Співака" державний реєстратор ОСОБА_5 внесла до Єдиного державного реєстру запис від 30.11.2017 № 16321270018003154 про те, що комунальний заклад Сумської обласної ради "Сумський обласний клінічний психоневрологічний диспансер ім. О.В. Співака" перебуває в стані припинення (витяг з Єдиного державного реєстру юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань, а.с. 93-99).

Згідно з нормами ч.ч. 1, 2 ст. 104 Цивільного кодексу України юридична особа припиняється в результаті реорганізації (злиття, приєднання, поділу, перетворення) або ліквідації. У разі реорганізації юридичних осіб майно, права та обов'язки переходять до правонаступників. Юридична особа є такою, що припинилася, з дня внесення до єдиного державного реєстру запису про її припинення.

Відповідно до вимог ст. 105 Цивільного кодексу України учасники юридичної особи, суд або орган, що прийняв рішення про припинення юридичної особи, зобов'язані протягом трьох робочих днів з дати прийняття рішення письмово повідомити орган, що здійснює державну реєстрацію.

Учасники юридичної особи, суд або орган, що прийняв рішення про припинення юридичної особи, відповідно до цього Кодексу призначають комісію з припинення юридичної особи (комісію з реорганізації, ліквідаційну комісію), голову комісії або ліквідатора та встановлюють порядок і строк заявлення кредиторами своїх вимог до юридичної особи, що припиняється.

Виконання функцій комісії з припинення юридичної особи (комісії з реорганізації, ліквідаційної комісії) може бути покладено на орган управління юридичної особи.

До комісії з припинення юридичної особи (комісії з реорганізації, ліквідаційної комісії) або ліквідатора з моменту призначення переходять повноваження щодо управління справами юридичної особи. Голова комісії, її члени або ліквідатор юридичної особи представляють її у відносинах з третіми особами та виступають у суді від імені юридичної особи, яка припиняється.

Строк заявлення кредиторами своїх вимог до юридичної особи, що припиняється, не може становити менше двох і більше шести місяців з дня оприлюднення повідомлення про рішення щодо припинення юридичної особи.

Відповідно до п. 8 ст. 1 Закону України від 15.05.2003 № 755-IV "Про державну реєстрацію юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань" заявником, у розумінні цього Закону, може бути голова комісії з припинення або уповноважена ним особа - у разі подання документів для державної реєстрації припинення юридичної особи.

Частиною 9 ст. 17 Закону України "Про державну реєстрацію юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань" визначено, що для державної реєстрації рішення про припинення юридичної особи, прийнятого її учасниками або відповідним органом юридичної особи, а у випадках, передбачених законом, - відповідним державним органом, подаються такі документи:

1) примірник оригіналу (нотаріально засвідчена копія) рішення учасників юридичної особи або відповідного органу юридичної особи, а у випадках, передбачених законом, - рішення відповідного державного органу, про припинення юридичної особи;

2) примірник оригіналу (нотаріально засвідчена копія) документа, яким затверджено персональний склад комісії з припинення (комісії з реорганізації, ліквідаційної комісії) або ліквідатора, реєстраційні номери облікових карток платників податків (або відомості про серію та номер паспорта - для фізичних осіб, які через свої релігійні переконання відмовилися від прийняття реєстраційного номера облікової картки платника податків та повідомили про це відповідний контролюючий орган і мають відмітку в паспорті про право здійснювати платежі за серією та номером паспорта), строк заявлення кредиторами своїх вимог, - у разі відсутності зазначених відомостей у рішенні учасників юридичної особи або відповідного органу юридичної особи, а у випадках, передбачених законом, - у рішенні відповідного державного органу, про припинення юридичної особи.

У частині 1 статті 28 Закону України "Про державну реєстрацію юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань" міститься перелік підстав для відмови у державній реєстрації, а саме:

1) документи подано особою, яка не має на це повноважень;

2) у Єдиному державному реєстрі містяться відомості про судове рішення щодо заборони проведення реєстраційної дії;

3) у Єдиному державному реєстрі містяться відомості про судове рішення про арешт корпоративних прав - у разі державної реєстрації змін до відомостей про юридичну особу, що містяться в Єдиному державному реєстрі, у зв'язку із зміною частки засновника (учасника) у статутному (складеному) капіталі (пайовому фонді) юридичної особи;

4) не усунуто підстави для зупинення розгляду документів протягом встановленого строку;

5) документи суперечать вимогам Конституції та законів України;

6) документи суперечать статуту громадського формування;

7) порушено встановлений законом порядок створення юридичної особи, громадського формування, що не має статусу юридичної особи;

8) невідповідність найменування юридичної особи вимогам закону;

9) щодо засновника (учасника) юридичної особи, що створюється, проведено державну реєстрацію рішення про припинення юридичної особи в результаті її ліквідації;

10) щодо юридичної особи, стосовно якої подано заяву про державну реєстрацію змін до відомостей Єдиного державного реєстру, пов'язаних із зміною засновників (учасників) юридичної особи, проведено державну реєстрацію рішення про припинення юридичної особи в результаті її ліквідації;

11) документи для державної реєстрації припинення юридичної особи подані: раніше строку, встановленого цим Законом; щодо юридичної особи, що припиняється в результаті її ліквідації та є засновником (учасником) інших юридичних осіб та/або має не закриті відокремлені підрозділи, та/або є засновником третейського суду; в Єдиному державному реєстрі відсутній запис про державну реєстрацію юридичної особи, утвореної шляхом реорганізації в результаті злиття, приєднання або поділу; щодо акціонерного товариства, стосовно якого надійшли відомості про наявність нескасованої реєстрації випуску акцій; щодо юридичної особи - емітента цінних паперів, стосовно якого надійшли відомості про наявність нескасованих випусків цінних паперів; щодо юридичної особи, що ліквідується, стосовно якої надійшли відомості про наявність заборгованості із сплати податків і зборів та/або наявність заборгованості із сплати єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування; щодо юридичної особи, що реорганізується, стосовно якої надійшли відомості про наявність заборгованості із сплати податків і зборів та/або наявність заборгованості із сплати єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування та відсутній узгоджений план реорганізації юридичної особи; щодо юридичної особи, стосовно якої надійшли відомості про наявність заборгованості із сплати страхових коштів до Пенсійного фонду України та фондів соціального страхування; щодо юридичної особи, що припиняється в результаті ліквідації, стосовно якої надійшли відомості про відкрите виконавче провадження; щодо юридичної особи, стосовно якої відкрито провадження у справі про банкрутство.

Отже, аналізуючи вищевикладене, суд зазначає, що на підставі рішення Сумської обласної ради від 24.11.2017 "Про реорганізацію комунальних закладів охорони здоров’я" уповноважена особа комунального закладу Сумської обласної ради "Сумський обласний клінічний психоневрологічний диспансер ім. О.В. Співака" ОСОБА_3 подала до Управління "Центр надання адміністративних послуг у м. Суми" необхідний перелік документів, визначених ч. 9 ст. 17 Закону України "Про державну реєстрацію юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань", для внесення до Єдиного державного реєстру юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань запису щодо припинення юридичної особи в результаті реорганізації. Рішенням Сумської обласної ради встановлено строк задоволення вимог кредиторів, правонаступник майна, доручено Управлінню майну Сумської обласної ради утворити комісію з реорганізації юридичної особи, яка утворена та затверджено її склад наказом Управління майном Сумської обласної ради від 27.11.2017 № 0702/311 "Про утворення комісії по реорганізації КЗ СОР "Сумський обласний клінічний психоневрологічний диспансер ім. О.В. Співака" шляхом приєднання". Підстав для відмови в державній реєстрації відповідно до ст. 28 Закону України "Про державну реєстрацію юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань" суд не вбачає.

Таким чином, суд вважає, що відповідач здійснив державну реєстрацію запису щодо перебування юридичної особи - комунального закладу Сумської обласної ради "Сумський обласний клінічний психоневрологічний диспансер ім. О.В. Співака", в стані припинення, не порушуючи вимог законодавства, а тому позовні вимоги не підлягають задоволенню.

Керуючись ст. ст. 90, 139, 241-246, 250, 255, 295, 297 КАС України, суд, -

В И Р І Ш И В:

В задоволенні адміністративного позову ОСОБА_4 до державного реєстратора Управління "Центр надання адміністративних послуг у м. Суми" Сумської міської ради ОСОБА_5, треті особи, що не заявляють самостійних вимог на предмет спору - комунальний заклад Сумської обласної ради "Сумський обласний клінічний психоневрологічний диспансер ім. О.В. Співака", Сумська обласна рада, про визнання незаконними рішення та дій відмовити.

Рішення може бути оскаржено до Харківського апеляційного адміністративного суду через Сумський окружний адміністративний суд шляхом подачі апеляційної скарги на рішення суду протягом тридцяти днів з дня отримання копії повного тексту рішення.

Рішення набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.

У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження, або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Повний текст рішення складено 01.02.2018.

Суддя М.М. Шаповал