Рішення № 71977181, 29.01.2018, Тернопільський окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
29.01.2018
Номер справи
819/10/18
Номер документу
71977181
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України

ТЕРНОПІЛЬСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

РІШЕННЯ

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

Справа № 819/10/18

29 січня 2018 р.м. ТернопільТернопільський окружний адміністративний суд, у складі:

головуючого судді Мартиць О.І.

за участю: секретаря судового засідання Придаткевич Н.В.

позивача ОСОБА_1

представника відповідача ОСОБА_2, довіреність 04.01.2018 № 149/17

свідків ОСОБА_3, ОСОБА_4

розглянувши у відкритому судовому засіданні в порядку спрощеного позовного провадження адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Чортківського об'єднаного управління Пенсійного фонду України Тернопільської області про визнання дій неправомірними та зобов'язання вчинити певні дії, -

ВСТАНОВИВ:

02.01.2018 ОСОБА_1 звернулася до Тернопільського окружного адміністративного суду з позовом до Чортківського об'єднаного управління Пенсійного фонду України Тернопільської області, в якому просила визнати неправомірними дії щодо відмови у призначенні їй пенсії за віком із зниженням пенсійного віку відповідно до статті 55 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" та зобов'язати Чортківське об'єднане управління Пенсійного фонду України Тернопільської області призначити ОСОБА_1 пенсію за віком із зниженням пенсійного віку відповідно до статті 55 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" з 29.08.2017.

В обґрунтування позовних вимог зазначено, що статтею 55 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" визначено право громадян, які працювали або проживали на територіях радіоактивного забруднення на отримання пенсії із зменшенням пенсійного віку, встановленого статтею 26 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" за умови наявності загального трудового стажу для жінок не менше 25 років. ОСОБА_1, ІНФОРМАЦІЯ_1, при наявності загального трудового стажу понад 31 рік у відповідності до чинного законодавства звернулася до відповідача із заявою про призначення пенсії за віком зі зниженням пенсійного, подавши необхідні документи. Однак, протоколом від 23.10.2017 № 43 їй відмовлено у призначенні пільгової пенсії, оскільки до даних трудової книжки з 12.04.1986 по 06.04.1990 працювала в Росії і відповідно не могла проживати в м. Чорткові та відсутності необхідних 4 років перебування на радіаційно забрудненій території. Згідно поданих документів позивач проживала на території зони посиленого радіологічного контролю в період з 11.05.1987 по 11.02.1994 та по теперішній час, а в зазначений у трудовій книжці період перебувала у відпустці по догляду за дитиною, яку народила 07.02.1987 в Монгольській Народній Республіці, що можуть підтвердити свідки. З рішенням відповідача позивач не погодилася, що стало підставою для звернення з даним позовом до суду.

Ухвалою судді Тернопільського окружного адміністративного суду від 04.01.2017 прийнято подану заяву до розгляду, відкрито провадження у справі, визначено розгляд справи проводити за правилами спрощеного позовного провадження з повідомленням (викликом) сторін та призначено судове засідання на 29.01.2018 року о 10:00 год., про що своєчасно і належним чином повідомлено учасників справи.

В судовому засіданні позивач позовні вимоги підтримала в повному обсязі, з мотивів, викладених у позовній заяві, просила позов задовольнити повністю, врахувавши документи про проживання на території зони посиленого радіологічного контролю за період з 11.05.1987 по 11.02.1994 і посвідчення потерпілої внаслідок аварії на ЧАЕС.

Представник відповідача в судовому засіданні проти позову заперечила, свою позицію виклала у відзиві на позовну заяву, долученого до матеріалів справи. Просила в задоволенні позову відмовити.

Заслухавши пояснення позивача, представника відповідача та свідків, вивчивши матеріали адміністративної справи, оцінивши належність, допустимість, достовірність кожного доказу окремо, а також достатність і взаємний зв'язок доказів у їх сукупності, суд виходить з наступного.

Серед критеріїв оцінювання судом рішень, дій чи бездіяльності суб'єктів владних повноважень, які одночасно є принципами адміністративної процедури, є принцип законності, що закріплений у частині другій статті 19 Конституції України, відповідно до якого органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Таким чином, усі рішення та дії суб'єкта владних повноважень мають підзаконний характер, тобто повинні бути прийняті (вчинені) на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що визначені законом.

Судом також приймається до уваги, що відповідно до частини другої статті 2 Кодексу адміністративного судочинства України (далі – КАС України) у справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб'єктів владних повноважень адміністративні суди перевіряють, чи прийняті (вчинені) вони: на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України; з використанням повноваження з метою, з якою це повноваження надано; обґрунтовано, тобто з урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення (вчинення дії); безсторонньо (неупереджено); добросовісно; розсудливо; з дотриманням принципу рівності перед законом, запобігаючи всім формам дискримінації; пропорційно, зокрема з дотриманням необхідного балансу між будь-якими несприятливими наслідками для прав, свобод та інтересів особи і цілями, на досягнення яких спрямоване це рішення (дія); з урахуванням права особи на участь у процесі прийняття рішення; своєчасно, тобто протягом розумного строку.

Положення статті 55 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" від 28.02.1991 №796-ХІІ зокрема, передбачають, що особам, які постійно проживали або постійно проживають чи постійно працювали або постійно працюють у зоні посиленого радіологічного контролю за умови, що вони за станом на 1 січня 1993 року прожили або відпрацювали у цій зоні не менше 4 років пенсії надаються із зменшенням пенсійного віку, встановленого для одержання державних пенсій у розрахунку 2 роки та додатково 1 рік за 3 роки проживання, роботи, але не більше 5 років.

Згідно паспорта серії МС № 364168, виданого Чортківським РВ УМВС України в Тернопільській області 23.10.1998 ОСОБА_1, народилася 28 серпня 1964 року в селі Волчищовичі Городоцького району Львівської області, проживає в м. Чорткові за адресою АДРЕСА_1 з 20.03.1998 року. (а.с.8-9)

Позивач звернулася до Чортківського об'єднаного управління Пенсійного фонду України в Тернопільській області із заявою про призначення пенсії із зниженням пенсійного віку, як потерпіла внаслідок аварії на Чорнобильській АЕС відповідно до статті 55 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" від 28.02.1991 №796-ХІІ.

При цьому, подала такі документи: заяву, копію паспорта, копію ідентифікаційного коду, копію чорнобильського посвідчення (дублікат) В-П № 759979, копію трудової книжки БТ-І № 7487232, копії свідоцтв про народження дітей, 1987, 1990 років народження, довідки про проживання № 2/01-78/1416 від 17.10.2017, видану Чортківською міською радою та № 3066 від 04.10.2017, видану КП "Чортків дім".

Відповідно до підпункту 5 абзацу 7 пункту 2 Порядку подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування", затвердженого постановою правління Пенсійного фонду України 25.11.2005 № 22-1 до заяви про призначення пенсії за віком додаються документи, які підтверджують особливий статус особи, а саме посвідчення потерпілого від Чорнобильської катастрофи та довідка про період (періоди) проживання (роботи) на територіях радіоактивного забруднення, видана органами місцевого самоврядування (підприємствами, установами, організаціями).

Згідно протоколу № 43 від 23.10.2017 ОСОБА_1 відмовлено в призначенні пенсії із зниженням пенсійного віку за заявою № 2056 від 18.10.2017, оскільки відповідно до поданих документів заявниця зареєстрована на території зони посиленого радіологічного контролю в період з 11.05.1987 по 11.02.1994, з 15.02.1994 по теперішній час, проте до даних трудової книжки ОСОБА_1 з 12.04.1986 по 06.04.1990 працювала в Росії, тому не могла проживати в м. Чорткові. Таким чином, для набуття права на зниження пенсійного віку у ОСОБА_1 відсутні мінімально необхідні 4 роки перебування в період з 26.04.1986 по 31.12.1992 на радіаційно забрудненій території.

ОСОБА_1 надано статус громадянки, яка постійно проживає або постійно працює на території зони посиленого радіоекологічного контролю (категорія 4) шляхом видачі 02.10.2017 Тернопільською обласною державною адміністрацією дублікату посвідчення серії В-П № 759979. (а.с.10)

Згідно облікових карток, паспорта позивача дійсно в період з 11.05.1987 по 11.02.1994, з 15.02.1994 по теперішній час прописана в м. Чорткові Тернопільської області Цей факт також підтверджується зібраними в матеріалах справи довідками Чортківської міської ради від 17.10.2017 № 2/01-78/1416, довідками комунального підприємства "Чортків дім" № 3588 від 28.12.2017, № 3066 від 04.10.2017, поквартирною карточкою форми Б.

Допитані в судовому засіданні свідки ОСОБА_3, ОСОБА_4 пояснили, що ОСОБА_1 дійсно проживала у вказаний період в м. Чортків.

Однак, суд звертає увагу, що факт проживання і прописка (реєстрація) не тотожні поняття і підлягають більш детальному дослідженню при призначенні пільгової пенсії із зниженням пенсійного віку відповідно до статті 55 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" від 28.02.1991 №796-ХІІ, зокрема, для визначення необхідних 4 років перебування в період з 26.04.1986 по 31.12.1992 на території зони посиленого радіоекологічного контролю.

Так, відповідно до записів трудової книжки БТ-І № 7487232 ОСОБА_1 працювала в "торгово - бытовом предприятии 435", 12.04.1986 принята на должность буфетчика (Пр. 48-Л от 07.04.86), 17.03.1088 переведена на должность младшего продавца магазина № 18 временно на период отпуска продавца Жучковой (Пр. 47-п от 16.03.1988г.), 16.09.1989 переведена продавцом магазина № 18 "Промтовары" (Пр. 148-п от 15.09.89г.), 06.04.1990 уволена по собственному желанию в связи с переводом мужа к новому месту службы в другую местность ст. 31 КЗоТ РСФСР (Пр. 55-п от 04.04.90г.) (а.с.13) .

Як пояснила сама позивач, вона працювала в Монгольській Народній Республіці за місцем проходження військової служби чоловіка, однак у згаданий період перебувала у відпустці по догляду за дитиною, яка народилася 07.02.1987 року в Чойбалсан протягом 3-х передбачених законодавством років і ще перебувала на лікарняному, тому просить при призначенні пільгової пенсії брати до уваги чорнобильське посвідчення і довідки з місця проживання.

Відповідно до статті 15 Закону України "Про пенсійне забезпечення" умови, норми та порядок пенсійного забезпечення громадян, які постраждали від Чорнобильської катастрофи, визначаються Законом України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" або надається їм право на одержання пенсій на підставах, передбачених Законом України "Про пенсійне забезпечення".

Статтею 14 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" від 28.02.1991 №796-ХІІ (далі - Закон № 796-XII) передбачено, що для встановлення пільг і компенсацій визначаються такі категорії осіб, які потерпіли внаслідок Чорнобильської катастрофи, зокрема пунктом 4 частини першої цієї статті:

- особи, які постійно проживають або постійно працюють чи постійно навчаються на території зони посиленого радіоекологічного контролю, за умови, що вони за станом на 1 січня 1993 року прожили або відпрацювали чи постійно навчалися у цій зоні не менше чотирьох років, - категорія 4.

Відповідно до абзацу першого та абзацу шостого пункту 2 частини першої статті 55 Закону № 796-ХІІ особам, які працювали або проживали на територіях радіоактивного забруднення, пенсії надаються із зменшенням пенсійного віку, встановленого статтею 26 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування":

- особам, які постійно проживали або постійно проживають чи постійно працювали або постійно працюють у зоні посиленого радіологічного контролю за умови, що вони за станом на 1 січня 1993 року прожили або відпрацювали у цій зоні не менше 4 років пенсії - 2 роки та додатково 1 рік за 3 роки проживання, роботи, але не більше 5 років.

Постановою Кабінету Міністрів Української РСР від 23.07.1991 № 106 затверджено перелік населених пунктів, віднесених до зони посиленого радіоекологічного контролю, де м. Чортків Чортківського району Тернопільської області віднесене до ІV зони посиленого радіоактивного забруднення внаслідок Чорнобильської області

Відповідно до статті 65 Закону № 796-ХІІ потерпілим від Чорнобильської катастрофи видаються посвідчення, виготовлені за зразками, затвердженими Кабінетом Міністрів України. Посвідчення "Потерпілий від Чорнобильської катастрофи" є документом, що підтверджує статус громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи, та надають право користування пільгами, встановленими цим Законом.

Відповідно до частин третьої, четвертої статті 15 Закону № 796-ХІІ підставами для визначення статусу потерпілих від Чорнобильської катастрофи, які проживають або працюють на забруднених територіях, є довідка про період проживання, роботи на цих територіях.

Видача довідок про період роботи (служби) на територіях радіоактивного забруднення, про заробітну плату за цей період здійснюється підприємствами, установами та організаціями (військкоматами), а про період проживання на територіях радіоактивного забруднення, евакуацію, відселення, самостійне переселення - місцевими Радами народних депутатів на цих територіях.

Підпунктом 5 пункту 2.1 Порядку подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування", затвердженого постановою управління Пенсійного фонду України 25.11.2005 № 22-1 та зареєстрованого в Міністерстві юстиції України 27.12.2005 року за № 1566/11846, передбачено подання до заяви про призначення пенсії за віком документів, які підтверджують особливий статус особи, а саме: посвідчення потерпілого від Чорнобильської катастрофи та довідка про період (періоди) проживання (роботи) на територіях радіоактивного забруднення, виданої органами місцевого самоврядування (підприємствами, установами, організаціями) (при призначенні пенсії за віком із застосуванням норм статті 55 Закону № 796-ХІІ.

Відповідно до частин першої, другої статті 77 КАС України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення. В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.

Враховуючи наведене, суд вважає, що відповідачем правомірно відмовлено у призначенні пільгової пенсії із зниженням пенсійного віку, оскільки згідно Закону № 796-ХІІ на неї мають право особи, які постійно проживали або постійно проживають чи постійно працювали або постійно працюють у зоні посиленого радіоекологічного контролю за умови, що вони станом на 1 січня 1993 року прожили або відпрацювали у цій зоні не менше 4 років.

При цьому, початкова величина зниження пенсійного віку встановлюється лише особам, які постійно проживали або постійно працювали у зазначеній зоні з моменту аварії по 31 грудня 1992 року.

Водночас, обумовлена норма закону передбачає, що призначення та виплата пенсій названим категоріям провадиться відповідно до Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" і цього Закону.

Відповідно до частини першої статті 58 Закону України від 9 липня 2003 року "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" Пенсійний фонд України є органом, який призначає пенсії та підготовляє документи для її виплати.

Механізм подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" визначено Порядком подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону, затвердженого Постановою правління Пенсійного фонду України №22-1 від 25.11.2005 ( із змінами внесеними постановою правління Пенсійного фонду України 30.07.2015 № 13-2) (далі - Порядок №22-1), який передбачає аналіз всіх поданих документів, а не лише чорнобильське посвідчення і довідки з місця проживання як просить позивач.

За вимогами статті 55 Закону № 796-ХІІ позивачем згідно поданих документів не доведено факт, що вона з моменту аварії на ЧАЕС і до 1 січня 1993 року прожила у зоні посиленого радіоекологічного контролю не менше 4 років.

Доказів про перебування у декретній відпустці протягом 3-х років з дня народження дочки ІНФОРМАЦІЯ_2 не додано, а факт роботи в період 1988-1989 років підтверджено записами в трудовій книжці, зокрема переведенням на інші посади.

Враховуючи викладене, суд дійшов до висновку, що відмовляючи у призначенні пільгової пенсії за віком ОСОБА_1 відповідач діяв правомірно, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України, тому позовні вимоги позивача про зобов'язання призначити їй пенсію зі зниженням пенсійного віку відповідно до статті 55 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" від 28.02.1991 № 796-ХІІ з 29 серпня 2017 року не підлягають задоволенню.

Керуючись статтями 241-246, 250 Кодексу адміністративного судочинства України, суд

ВИРІШИВ:

В задоволенні позову ОСОБА_1 до Чортківського об'єднаного управління Пенсійного фонду України Тернопільської області про визнання неправомірними дій щодо відмови у призначенні їй пенсії за віком із зниженням пенсійного віку відповідно до статті 55 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" та зобов'язання Чортківського об'єднаного управління Пенсійного фонду України Тернопільської області призначити ОСОБА_1 пенсію за віком із зниженням пенсійного віку відповідно до статті 55 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" з 29.08.2017 відмовити.

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Апеляційна скарга на рішення суду може бути подана до Львівського апеляційного адміністративного суду через Тернопільський окружний адміністративний суд протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення.

Повне судове рішення складено 02 лютого 2018 року.

Головуючий суддя Мартиць О.І.

копія вірна:

Суддя Мартиць О.І.