Рішення № 71976728, 02.02.2018, Івано-Франківський окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
02.02.2018
Номер справи
809/1875/17
Номер документу
71976728
Форма судочинства
Адміністративне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України

ІВАНО-ФРАНКІВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

РІШЕННЯ

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

"02" лютого 2018 р. справа № 809/1875/17

м. Івано-Франківськ

Івано-Франківський окружний адміністративний суд в складі головуючого судді Чуприни О.В., розглянувши в порядку письмового провадження за правилами спрощеного позовного провадження адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Івано-Франківській області про визнання протиправною бездіяльність щодо невиконання обов’язку по перерахунку і виплаті призначеної належної пенсії та зобов’язання до вчинення дій, -

ВСТАНОВИВ:

ОСОБА_1 (надалі по тексту – позивач, ОСОБА_1О.) 28.12.2017 звернувся в суд з позовом до Головного управління Пенсійного фонду України в Івано-Франківській області (надалі по тексту - відповідач) про визнання протиправною бездіяльності щодо невиконання обов’язку по перерахунку і виплаті призначеної належної пенсії, а також зобов'язання здійснити такий перерахунок згідно довідки про розмір грошового забезпечення з відповідними даними та виплатити різницю між фактично отриманою і належною до сплати сумою пенсії починаючи з 01.01.2016,.

Позовні вимоги мотивовані тим, що відповідачем протиправно, на підставі наданої в 2017 році Ліквідаційною комісією Управління Міністерства внутрішніх справ України в Івано-Франківській області та позивачем довідки №1955/108/05/08-7 від 15.06.2017 про розмір грошового забезпечення, не проведено перерахунок та виплату пенсії відповідно до норм Закону України "Про внесення змін до деяких законів України щодо забезпечення гарантій соціального захисту колишніх працівників органів внутрішніх справ України та членів їх сімей" від 23.12.2015 та з урахуванням діючої редакції статті 63 Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби та деяких інших осіб", а також відповідно до постанови Кабінету Міністрів України за № 988 від 11.11.2015 "Про грошове забезпечення поліцейських Національної поліції".

Ухвалою Івано-Франківського окружного адміністративного суду від 02.01.2018 відкрито провадження в даній адміністративній справі за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи.

11.01.2018 Головним управлінням Пенсійного фонду України в Івано-Франківській області подано до суду заяву за №449/06 про розгляд справи за правилами загального позовного провадження (а.с. 21-22).

Згідно ухвали Івано-Франківського окружного адміністративного суду від 15.01.2018 вказану заяву Головного управління Пенсійного фонду України в Івано-Франківській області про розгляд за правилами загального позовного провадження справи № 809/1875/17 за позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Івано-Франківській області про визнання протиправною бездіяльність щодо невиконання обов’язку по перерахунку і виплаті призначеної належної пенсії та зобов’язання до вчинення дій - залишено без задоволення (а.с. 24-26).

Відповідач скористався правом на подання відзиву на позовну заяву, який надійшов на адресу суду 16.01.2017. Представник відповідача проти заявлених позовних вимог заперечив з підстав, наведених у відзиві, який міститься в матеріалах справи (а.с. 28-32). Просив суд в задоволенні позову відмовити, з урахуванням тієї обставини, що на даний час відсутнє фінансове забезпечення з Державного бюджету України для здійснення таких виплат та необґрунтованості позовних вимог в частині проведення перерахунку та виплати пенсії з 01.01.2016 року з підстав пропущення позивачем шестимісячного строку звернення до суду, визначеного частиною 2 статті 122 Кодексу адміністративного судочинства України.

17.01.2018 позивач подав суду письмову відповідь на відзив відповідача. Вказав, що реалізація особою права, яке пов’язане з отриманням належної їй соціальних виплат і компенсацій, не може бути поставлене в залежність від наявності чи відсутності у органів державної влади бюджетних асигнувань на виплату таких. Органи державної влади не можуть посилатися на відсутність коштів, як на причину не виконання своїх обов’язків, що узгоджується із усталеною практикою Європейського суду з прав людини. Пославшись на частину 3 статті 51 Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби та деяких інших осіб" вказав, що ним не пропущенні строки звернення до суду, так як в силу вказаної норми Закону перерахунок пенсії не проведений з вини органів Пенсійного фонду України проводиться з дати виникнення права на нього без обмеження строком.

Суд, розглянувши у відповідності до вимог статей 260-262 КАС України справу за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи, дослідивши в сукупності письмові докази, якими сторони обґрунтовують позовні вимоги, відзив на позов і відповідь на відзив, встановив наступне.

ОСОБА_1, як колишньому працівнику органів внутрішніх справ, призначена та виплачується пенсія за вислугою років довічно відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби та деяких інших осіб".

Позивач 07.12.2017 звернувся до Ліквідаційної комісії Управління Міністерства внутрішніх справ України в Івано-Франківській області із заявою про видачу довідки про розмір грошового забезпечення як пенсіонера Міністерства внутрішніх справ України з урахуванням розмірів грошового забезпечення поліцейських для перерахунку пенсії (а.с. 14).

На вказану заяву листом Ліквідаційної комісії Управління Міністерства внутрішніх справ України в Івано-Франківській області №Я-237/108/29-2017 від 11.12.2017 позивачу надано завірену копію довідки про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії за №1955/108/05/8-17 від 15.06.2017 (а.с. 16). Вказана довідка видана про розмір грошового забезпечення поліцейського за посадою прирівняною до посади, яку займав позивач до виходу на пенсію. Тим же листом ОСОБА_1 також повідомлено, що вказану довідку було скеровано на адресу відповідача для проведення перерахунку пенсії відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби та деяких інших осіб".

07.12.2017 позивач звернувся до Головного управління Пенсійного фонду України в Івано-Франківській області із заявою про перерахунок та виплату пенсії (а.с. 12).

Згідно листа Головного управління Пенсійного фонду України в Івано-Франківській області за №1267/Я-15 від 12.12.2017, заяву позивача про перерахунок пенсії розглянуто та роз’яснено, що з урахуванням виданої відомством довідки про розмір грошового забезпечення питання щодо проведення ОСОБА_1 перерахунку пенсії як колишньому працівнику МВС України у зв’язку із набранням чинності постановою Кабінету Міністрів України від 11.11.2015 року № 988 буде розглянуто без його особистого звернення і лише у разі виділення додаткових коштів з Державного бюджету України. Повідомлено, що питання про виплату позивачу суми заборгованості з 01.01.2016 відповідачем буде розглянуто лише після проведення перерахунку пенсії ОСОБА_1 та формування виплатних документі (а.с. 13).

Надаючи правову оцінку правовідносинам, що склались між сторонами, суд зазначає наступне.

Згідно з частини 2 статті 19 Конституції України, органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Відповідно до статті 46 Конституції України, громадяни мають право на соціальний захист, що включає право на забезпечення їх у разі повної, часткової або тимчасової втрати працездатності, втрати годувальника, безробіття з незалежних від них обставин, а також у старості та в інших випадках, передбачених законом.

За приписами пункту 6 частини 1 статті 92 Конституції України, основи соціального захисту, форми і види пенсійного забезпечення визначаються виключно законами України.

Так, Законом України "Про внесення змін до деяких законів України щодо забезпечення гарантій соціального захисту колишніх працівників органів внутрішніх справ України та членів їхніх сімей" №900-VIII від 23.12.2015 (надалі по тексту – Закон №900-VIII) статтю 63 Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" №2262-ХІІ від 09.04.1992 (надалі по тексту – Закон №2262-ХІІ) після частини другої доповнено новою частиною такого змісту: "Перерахунок пенсій особам начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ України (міліції), які мають право на пенсійне забезпечення або одержують пенсію на умовах цього Закону, здійснюється з урахуванням видів грошового забезпечення, щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, встановлених законодавством для поліцейських".

Відповідно до частини 3 статті 63 Закону №2262-ХІІ усі призначені за цим Законом пенсії підлягають перерахунку у зв’язку з підвищенням грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію за цим Законом, на умовах, у порядку та розмірах, передбачених Кабінетом Міністрів України. У разі якщо внаслідок перерахунку пенсій, передбаченого цією частиною, розміри пенсій звільненим із служби військовослужбовцям, особам, які мають право на пенсію за цим Законом, є нижчими, зберігаються розміри раніше призначених пенсій.

За змістом частини 16 статті 43 Закону №2262-ХІІ у разі якщо на момент призначення або виплати пенсії відбулася зміна розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення та/або були введені для зазначених категорій осіб нові щомісячні додаткові види грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення) та премії у розмірах, встановлених законодавством, пенсія призначається з урахуванням таких змін та/або нововведень, а призначена пенсія підлягає невідкладному перерахунку.

Таким чином, у спірних правовідносинах підставою для проведення перерахунку пенсії є затвердження і введення в дію для поліцейських нового грошового забезпечення, щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у відповідних розмірах.

Постановою Кабінету Міністрів України "Про грошове забезпечення поліцейських Національної поліції" від 11.11.2015 року за № 988 (надалі по тексту – Постанова №988) затверджено (введено в дію) грошове забезпечення поліцейських Національної поліції, яке складається з посадового окладу, окладу за спеціальним званням, щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (підвищення посадового окладу, надбавки, доплати, які мають постійний характер), премій та одноразових додаткових видів грошового забезпечення.

Абзацом 2 пункту 15 розділу XI "Прикінцеві та перехідні положення" Закону України "Про Національну поліцію" визначено, що за колишніми працівниками міліції, у тому числі пенсіонерами, а також членами їхніх сімей, іншими особами зберігаються пільги, компенсації і гарантії, передбачені цим Законом для колишніх поліцейських, членів їхніх сімей, інших осіб.

Відповідно до статті 102 Закону України "Про Національну поліцію" пенсійне забезпечення поліцейських та виплата одноразової грошової допомоги після звільнення їх зі служби в поліції здійснюються в порядку та на умовах, визначених Законом України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб".

Таким чином в грудні 2015 року законодавець і Кабінет Міністрів України визначив нові нормативно-правові акти, які врегульовують правовідносини із перерахунку пенсії колишніх працівників органів внутрішніх справ.

Слід зазначити, що Конституційним Судом України у рішенні № 1-рп/99 від 09.02.1999 (справа про зворотну дію в часі законів та інших нормативно-правових актів) зазначено, що дію нормативно-правового акта в часі треба розуміти так, що вона починається з моменту набрання цим актом чинності і припиняється з втратою ним чинності, тобто до події, факту застосовується той закон або інший нормативно-правовий акт, під час дії якого вони настали або мали місце. Положення частини першої статті 58 Конституції України про зворотну дію в часі законів та інших нормативно-правових актів у випадках, коли вони пом'якшують або скасовують відповідальність особи, стосується фізичних осіб і не поширюється на юридичних осіб.

На день набрання чинності Законом №900-VIII Постанова №988 вже діяла і є чинною по сьогоднішній день.

З огляду на викладене, введення в грудні 2015 року для поліцейських відповідного грошового забезпечення, яке, за своїми складовими (видами) є ідентичним складовим колишніх працівників міліції, але за розміром більшим, є безумовною підставою для перерахунку пенсії позивача, як колишнього працівника органів внутрішніх справ на підставі постанови Кабінету Міністрів України від 11.11.2015 за №988.

Судом встановлено, що згідно довідки за №1955/108/05/8-17 про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії, виданої Ліквідаційною комісією УМВС України в Івано-Франківській області 15.06.2017 на ім’я ОСОБА_1, розмір грошового забезпечення за посадою начальник відділу розслідування злочинів лінії КР СУ УМВС України в Івано-Франківській області прирівняною до посади начальник відділу ГУПН становить: посадовий оклад – 3 100,00 гривень, оклад за військовим (спеціальним) званням - підполковник поліції – 2 200,00 гривень, надбавка за стаж служби 45% - 2 385,00 гривень; премія (3,95%) – 303,56 гривень (а.с. 16).

Дана довідка видана на підставі статті 63 Закону №2262-ХІІ, Постанови №988 і наказу Міністерства внутрішніх справ України №260 від 06.04.2016 Про Порядок та Умови виплати грошового забезпечення поліцейським Національної поліції та курсантам вищих навчальних закладів МВС із специфічними умовами навчання.

Порівнюючи дані протоколу за пенсійною справою позивача №09030033387 (МВС) суд констатує, що на час розгляду справи, в тому числі станом на 01.01.2016, грошове забезпечення поліцейських є більшим від грошового забезпечення, розмір якого враховувався при визначенні пенсії ОСОБА_1 (а.с. 16-17).

Вказане вище є підставою для висновку про наявність у ОСОБА_1 права на перерахунок раніше призначеної пенсії на підставі частини 16 статті 43, частин 2, 3 статті 63 Закону №2262-ХІІ, Постанова №988, так як має місце введення в дію нових видів грошового забезпечення, а грошове забезпечення позивача за посадою на момент звільнення, призначення і виплати пенсії є меншим від такого забезпечення за аналогічною посадою поліцейського на даний час.

Вирішуючи вимоги позивача щодо не виконання відповідачем обов’язку про перерахунок і виплату призначеної належної пенсії ОСОБА_1 при зміні і введенні в дію грошового забезпечення поліцейського, суд зазначає наступне.

Постановою Кабінету Міністрів України від 13.02.2008 за №45 затверджено Порядок проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" (надалі по тексту – Порядок №45 ).

Вказаним нормативно-правовим актом визначено процедуру перерахунку пенсії та належні для цього підстави.

Пунктом 1 Порядку №45 проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" встановлено, що перерахунок раніше призначених відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" пенсій проводиться у разі прийняття рішення Кабінетом Міністрів України про зміну розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення для відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію за Законом, або у зв'язку із введенням для них нових щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, установлених законодавством. Дана норма за юридичним змістом ідентична частині 16 статті 43 Закону №2262-ХІІ.

Суд зазначає, що питання подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби та деяких інших осіб" врегульовано Порядком подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб", затвердженим постановою правління Пенсійного фонду України від 30.01.2007 за №3-1 та зареєстрованим в Міністерстві юстиції України 15.02.2007 за №135/13402 (надалі по тексту – Порядок №3-1).

Пунктом 24 вказаного Порядку №3-1 передбачено, що про виникнення підстав для проведення перерахунку пенсій згідно зі статтею 63 Закону уповноважені структурні підрозділи зобов'язані у п'ятиденний строк після прийняття відповідного нормативно-правового акта, на підставі якого змінюється хоча б один з видів грошового забезпечення для відповідних категорій осіб, або у зв'язку з уведенням для зазначених категорій військовослужбовців нових щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, встановлених законодавством, повідомити про це орган, що призначає пенсії. Органи, що призначають пенсії, протягом п'яти робочих днів після надходження такого повідомлення подають до відповідних уповноважених структурних підрозділів списки осіб, яким необхідно провести перерахунок пенсії (додаток 5). Після одержання списків осіб уповноважені структурні підрозділи зазначають у них зміни розмірів грошового забезпечення для перерахунку раніше призначених пенсій і в п'ятиденний строк після надходження передають їх до відповідних органів, що призначають пенсії.

Зазначене не суперечить вимогам пункту 2 Порядку №45, згідно з яким рішення Кабінету Міністрів України Міноборони, МВС, Мінінфраструктури, СБУ, Служба зовнішньої розвідки, ДПС, Управління державної охорони, Адміністрація Держспецзв'язку, Адміністрація Держприкордонслужби, ДПтС, ДСНС повідомляють у п'ятиденний строк Пенсійному фонду України про підстави перерахунку пенсій військовослужбовцям. В свою чергу, Пенсійний фонд України повідомляє у п'ятиденний строк з моменту надходження інформації від державних органів своїм головним управлінням в Автономній Республіці Крим, областях, містах Києві та Севастополі про підстави для проведення перерахунку пенсій та про необхідність підготовки списків осіб, пенсії яких підлягають перерахунку. Головні управління Пенсійного фонду України складають у десятиденний строк з моменту надходження зазначеної інформації списки за формою згідно із додатком 1 та подають їх органам, які уповноважені рішеннями керівників державних органів видавати довідки про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії.

Як визначено в пункті 3 вказаного Порядку №45, на підставі списків уповноважені органи готують для перерахунку пенсії довідки про розмір грошового забезпечення кожної особи, зазначеної у списку та у місячний строк подають їх головним управлінням ПФУ. Довідки видаються державним органом, з якого особи були звільнені зі служби, якщо інше не передбачено цим Порядком.

В той же час, суд звертає увагу на положення пункту 4 Порядку подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб", за змістом якого заява про переведення з одного виду пенсії на інший, про перерахунок пенсії подається до органу, що призначає пенсію, заявником за місцем проживання, а при необхідності - його законним представником за місцем проживання.

Таким чином, згідно з даною нормою підставою для перерахунку раніше призначених пенсій відповідно до зазначеного Закону може бути як прийняття Кабінетом Міністрів України відповідного рішення відповідно до пункту 1 Порядку проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" та подання органами, передбаченими цим Порядком, відповідних повідомлень до територіальних органів Пенсійного фонду України, так і заява про перерахунок пенсії, подана пенсіонером особисто при зміні діючих чи введенні нових видів грошового забезпечення. При цьому, на думку суду, наведені дві підстави перерахунку пенсії є самостійними і не суперечать та не виключають одна одну.

Отже, пенсіонер органів внутрішніх справ у разі виникнення підстав для перерахунку пенсії має право самостійно отримати довідку про складові грошового забезпечення та звернутись з відповідною заявою до органу Пенсійного фонду України.

Вказані висновки узгоджуються з правовою позицією Верховного Суду України, висловленою, зокрема, в постанові від 22 квітня 2014 в справі № 21-484а13.

Відповідно до частини 5 статті 242 КАС України при виборі і застосуванні норми права до спірних правовідносин суд враховує висновки щодо застосування норм права, викладені в постановах Верховного Суду.

Також, на думку суду, подання позивачем у спірних правовідносинах заяви про перерахунок пенсії є належним способом реалізації його конституційного права на пенсійне забезпечення з врахуванням бездіяльності Кабінету Міністрів України та інших компетентних державних органів щодо вчинення дій та прийняття рішень, передбачених зазначеним вище Порядком, спрямованих на проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб".

У спірних правовідносинах в результаті послідовного почергового виконання уповноваженими органами вищезазначених вимог щодо порядку перерахунку пенсії, Ліквідаційною комісією УМВС України в Івано-Франківській області, на адресу Головного управління Пенсійного фонду України в Івано-Франківській області направлено довідку за №1955/108/05/8-17 від 15.06.2017 про розмір грошового забезпечення для перерахунку ОСОБА_1 пенсії, у відповідності з статті Закону №2262- XII, Постанови №988, за нормами, чинними на 01.01.2016.

Незважаючи на отримання даної довідки, відповідач допустив бездіяльність та жодних дій по перерахунку призначеної позивачу пенсії не вчинив.

Отже, порядок проведення перерахунку пенсії, відповідно до статті 63 Закону №2262- XII та на підставі Постанови №988 було дотримано, а бездіяльність Головного управління Пенсійного фонду України в Івано-Франківській області щодо не проведення перерахунку раніше призначеної ОСОБА_1 пенсії є протиправною.

Стосовно вимоги про зобов'язання здійснити перерахунок та виплату пенсії починаючи з 01.01.2016 та доводів відповідача стосовно застосування строків звернення до суду, які встановлені частиною 2 статті 122 Кодексу адміністративного судочинства України, суд зазначає наступне.

Згідно частин 2, 3 статті 51 Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" перерахунок пенсій, призначених особам офіцерського складу, прапорщикам і мічманам, військовослужбовцям надстрокової служби та військової служби за контрактом, особам, які мають право на пенсію за цим Законом та членам їх сімей, провадиться з першого числа місяця, що йде за місяцем, в якому настали обставини, що тягнуть за собою зміну розміру пенсії. Якщо при цьому пенсіонер набув права на підвищення пенсії, різницю в пенсії за минулий час може бути виплачено йому не більш як за 12 місяців.

Перерахунок пенсій у зв’язку із зміною розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на такий перерахунок згідно з цим Законом, або у зв’язку із введенням для зазначених категорій осіб нових щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, встановлених законодавством, не проведений з вини органів Пенсійного фонду України та/або державних органів, які видають довідки для перерахунку пенсії, провадиться з дати виникнення права на нього без обмеження строком.

Суд звертає увагу, що зазначені зміни у законодавстві щодо відсутності строкових обмежень для проведення перерахунку пенсії з дати виникнення права на нього набули чинності з 01.01.2016, а отже саме із цієї дати у відповідача виникли підстави для перерахунку пенсії позивачу.

Враховуючи ту обставину, що ОСОБА_1 набув право на перерахунок пенсії з 01.01.2016, проте такий не був проведений з вини відповідача, суд прийшов до переконання про зобов’язання здійснити перерахунок раніше призначеної пенсії з дати виникнення цього права з 01.01.2016.

Разом з тим суд зазначає, що позовна вимога ОСОБА_1 про зобов’язання Головне управління Пенсійного фонду України в Івано-Франківській області виплатити різницю між фактично отриманою та належною до сплати сумою пенсії починаючи з 01.01.2016 охоплюється вимогою про зобов’язання відповідача провести перерахунок та виплату пенсії позивачу з 01.01.2016 та яка, з урахуванням вищенаведеного, підлягає до задоволення.

Стосовно твердження відповідача про відсутність належного бюджетного фінансового забезпечення для здійснення перерахунку та виплати пенсії, а також посилання на те, що на даний час Пенсійний фонд України сформував потребу в бюджетних коштах, необхідних для проведення перерахунку пенсій особам начальницького і рядового складу органів внутрішніх спав та направив її до Міністерства соціальної політики України, а відтак відповідний перерахунок та виплату пенсій подібній категорії осіб буде проведено після виділення додаткових коштів з Державного бюджету України, суд зазначає наступне.

Відповідно до статті 8 Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" виплата пенсій, у тому числі додаткових пенсій, доплат, надбавок та підвищень до них, компенсаційних виплат, встановлених законодавством, звільненим із служби військовослужбовцям, особам, які мають право на пенсію за цим Законом, та членам їх сімей забезпечується за рахунок коштів Державного бюджету України.

Згідно статті 10 Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" обов'язок призначення та виплати пенсій особам, які мають право на пенсійне забезпечення на умовах цього Закону, покладено на органи Пенсійного фонду України.

Європейський суд з прав людини у рішенні від 08.11.2005 по справі "Кечко проти України" (заява №63134/00) виклав правову позицію, відповідно до якої якщо чинне правове положення передбачає виплату певних надбавок і дотримано всі вимоги, необхідні для цього, органи державної влади не можуть свідомо відмовляти у цих виплатах доки відповідні положення є чинними. Окрім цього, у вказаному рішенні зазначено, що органи державної влади не можуть посилатися на відсутність коштів як на причину невиконання своїх зобов'язань.

Статтею 17 Закону України "Про виконання рішень та застосування практики Європейського суду з прав людини" визначено, що суди застосовують при розгляді справ Конвенцію та практику Суду як джерело права.

Оскільки реалізація особою права, що пов'язане з отриманням бюджетних коштів, яке базується на спеціальних та чинних на час виникнення спірних правовідносин нормативно-правових актах національного законодавства, не може бути поставлена у залежність від бюджетних асигнувань, суд вважає посилання відповідача щодо відсутності фінансування як на підставу невиконання покладених на нього функцій, необґрунтованим, недопустимим та судом до уваги не береться.

Враховуючи вищевикладене, суд приходить до висновку, що позовні вимоги є обґрунтованими, а позов таким що підлягає до задоволення.

Відповідно до частини 1 статті 139 КАС України підлягають стягненню з відповідача за рахунок бюджетних асигнувань на користь позивача понесені ним судові витрати по оплаті судового збору в розмірі 1 280,00 грн.

На підставі статті 129-1 Конституції України, керуючись статтями 139, 241-246, 250, 263 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -

ВИРІШИВ:

Позов задовольнити повністю.

Визнати протиправною бездіяльність Головного управління Пенсійного фонду України в Івано-Франківській області (код ЄДРПОУ 20551088, вул. Січових Стрільців, 15, м. Івано-Франківськ, 76018) щодо непроведення перерахунку та виплати пенсії ОСОБА_1 (реєстраційний номер облікової картки платника податків НОМЕР_1, с. Зелена-Максимець, Надвірнянський район Івано-Франківської області, 78433) з 01 січня 2016 року на підставі довідки про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії за №1955/108/05/8-17 від 15.06.2017, виданої Ліквідаційною комісією Управління Міністерства внутрішніх справ України в Івано-Франківській області.

Зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в Івано-Франківській області (код ЄДРПОУ 20551088, вул. Січових Стрільців, 15, м. Івано-Франківськ, 76018) провести перерахунок та виплату пенсії ОСОБА_1 (реєстраційний номер облікової картки платника податків НОМЕР_1, с. Зелена-Максимець, Надвірнянський район Івано-Франківської області, 78433) з 01 січня 2016 року на підставі довідки про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії за №1955/108/05/8-17 від 15.06.2017, виданої Ліквідаційною комісією Управління Міністерства внутрішніх справ України в Івано-Франківській області.

Стягнути з Головного управління Пенсійного фонду України в Івано-Франківській області (код ЄДРПОУ 20551088) за рахунок бюджетних асигнувань на користь ОСОБА_1 (реєстраційний номер облікової картки платника податків НОМЕР_1) сплачений судовий збір в розмірі 1 280 (одну тисячу двісті вісімдесят) гривень 00 копійок.

Рішення може бути оскаржене в апеляційному порядку. Відповідно до статей 255, 295, 297 Кодексу адміністративного судочинства України, апеляційна скарга на рішення суду подається безпосередньо до суду апеляційної інстанції або через Івано-Франківський окружний адміністративний суд протягом тридцяти днів з дня складення рішення в повному обсязі.

Учасник справи, якому повне рішення суду не було вручене у день його проголошення або складення, має право на поновлення пропущеного строку на апеляційне оскарження рішення суду, якщо апеляційна скарга подана протягом тридцяти днів з дня вручення йому повного рішення суду.

Строк на апеляційне оскарження також може бути поновлений в разі його пропуску з інших поважних причин, крім випадків, визначених частиною другою статті 299 цього Кодексу.

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.

ОСОБА_1 (ідентифікаційний номер НОМЕР_1) с. Зелена-Максимець, Надвірнянський район Івано-Франківської області, 78433;

Головне управління Пенсійного фонду України в Івано-Франківській області (код ЄДРПОУ 20551088) вул. Січових Стрільців, 15, м. Івано-Франківськ, 76018.

Суддя /підпис/ ОСОБА_2