Рішення № 71976182, 30.01.2018, Волинський окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
30.01.2018
Номер справи
803/21/18
Номер документу
71976182
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України

ВОЛИНСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

РІШЕННЯ

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

30 січня 2018 року ЛуцькСправа № 803/21/18

Волинський окружний адміністративний суд у складі:

головуючого – судді Каленюк Ж.В.,

при секретарі судового засідання Шаблій Л.П.,

за участю представника позивача ОСОБА_1,

розглянувши у відкритому судовому засіданні за правилами спрощеного позовного провадження адміністративну справу за позовом Товариства з обмеженою відповідальністю «ВОГ РІТЕЙЛ» до Офісу великих платників податків Державної фіскальної служби про визнання протиправним та скасування податкового повідомлення-рішення,

ВСТАНОВИВ:

Товариство з обмеженою відповідальністю «ВОГ РІТЕЙЛ» (надалі – ТзОВ «ВОГ РІТЕЙЛ», підприємство, позивач) звернулося з позовом до Офісу великих платників податків Державної фіскальної служби (надалі – Офіс великих платників податків ДФС, відповідач) про визнання протиправним та скасування податкового повідомлення-рішення від 12 жовтня 2017 року №0011344806, яким на підставі пункту 120-2.1 статті 120-2 Податкового кодексу України (ПК України) застосовано штрафні (фінансові) санкції у сумі 3808,49 грн. за порушення термінів реєстрації акцизних накладних в Єдиному реєстрі акцизних накладних.

В обґрунтування позову позивач вказав, що таке рішення є необґрунтованим, а тому протиправним, оскільки відповідно до положень статті 231 ПК України та Порядку ведення Єдиного реєстру акцизних накладних, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 24 лютого 2016 року № 114, підприємством складно та надіслано для реєстрації акцизні накладні від 07 липня 2017 року №3164, № 3165, №3166, №3167, №3168. Ці акцизні накладні доставлено до ДФС 21 липня 2017 року о 16:53. Оскільки протягом операційного дня не надійшло квитанції про прийняття/неприйняття даних акцизних накладних, то підприємством повторно надіслано акцизні накладні для реєстрації в Єдиному реєстрі акцизних накладних 22 липня 2017 року (у межах п’ятнадцятиденного строку для їх реєстрації, встановленого пунктом 236.1 статті 236 ПК України). Лише 24 липня 2017 року надійшли квитанції №1 про відмову у прийнятті акцизних накладних, надісланих 21 липня 2017 року, з тих підстав, що їх доставлено до центрального рівня Державної податкової служби після 19 години – поза межами операційного дня.

Позивач звертає увагу, що виключні підстави для неприйняття акцизних накладних визначені пунктом 9 Порядку ведення Єдиного реєстру акцизних накладних. Такої підстави для неприйняття акцизної накладної, як визначена у квитанціях №1, що надійшли 24 липня 2017 року, зазначений порядок не містить.

Окрім того, оскільки квитанція про неприйняття акцизних накладних із зазначенням причин протягом операційного дня в електронному вигляді не надійшла позивачу, то за правилами пункту 231.1 статті 231 ПК України такі акцизні накладні вважаються зареєстрованими в Єдиному реєстрі акцизних накладних.

Відповідальність за податкові правопорушення можлива лише у випадку, якщо на суб’єкта покладався обов’язок діяти у певній ситуації у визначений спосіб. Позивач вважає, що вчинив усі дії, визначені податковим законодавством, для реєстрації акцизних накладних у встановлені строки. Відтак, підстави для притягнення позивача до відповідальності за пунктом 120-2.1 статті 120-2 ПК України відсутні.

З наведених підстав позивач просив позов задовольнити.

Ухвалою від 09 січня 2018 року розгляд справи призначено за правилами спрощеного позовного провадження відповідно до пункту 20 частини першої статті 4, частини другої, пункту 6 частини шостої статті 12, частин першої - третьої статті 257, частин другої, четвертої статті 262 Кодексу адміністративного судочинства України (КАС України).

У відзиві на позов відповідач позовні вимоги не визнав (а.с.53-54). В обґрунтування своєї позиції відповідач вказав, що камеральною перевіркою, проведеною Офісом великих платників податків ДФС щодо дотримання строків реєстрації акцизних накладних в Єдиному реєстрі акцизних накладних ТзОВ «ВОГ РІТЕЙЛ» за період з 01 по 31 липня 2017 року було встановлено, що ряд акцизних накладних зареєстровано з порушенням законодавчо встановлених строків. Відповідальність за таке податкове правопорушення передбачена статтею 120-2 ПК України, зокрема, порушення строків реєстрації акцизних накладних до 15 календарних днів тягне за собою накладення штрафу в розмірі 2 відсотки від суми акцизного податку з відповідних обсягів пального, зазначених у таких акцизних накладних.

Датою та часом надання акцизної накладної в електронному вигляді до центрального органу виконавчої влади, що реалізує державну податкову і митну політику, є дата і час, зафіксовані у квитанції.

Оскільки камеральною перевіркою було встановлено, що окремі акцизні накладні зареєстровані позивачем з порушенням 15-денного строку для їх реєстрації від одного до двох днів, то застосування податковим повідомленням-рішенням від 12 жовтня 2017 року №0011344806 штрафних санкцій є правомірним.

З наведених підстав відповідач просив відмовити у задоволенні позову.

Відповідь на відзив позивач не подавав.

У судовому засіданні позивач позовні вимоги підтримав, уточнивши у заяві предмет позову – просив визнати протиправним і скасувати податкове повідомлення-рішення від 12 жовтня 2017 року №0011344806 в частині застосування до підприємства штрафних санкцій у сумі 3808,16 грн. з підстав, викладених у позові (а.с.81).

Представник відповідача у судове засідання не прибув, про причини неприбуття представника відповідач не повідомив. При цьому відповідач у встановленому порядку був повідомлений про дату та час судового засідання (а.с.52). Неявка в судове засідання учасника справи (його представника) без поважних причин або без повідомлення причин неявки відповідно до пункту 1 частини третьої статті 205 КАС України не є перешкодою для розгляду справи.

Заслухавши усні пояснення представника позивача, дослідивши письмові пояснення відповідача, викладені у відзиві на позов, письмові докази у справі, суд дійшов висновку, що позов слід задовольнити з таких мотивів і підстав.

Судом встановлено, що 26 вересня 2017 року Офісом великих платників податків ДФС проведено камеральну перевірку дотримання вимог пункту 231.6 статті 231 ПК України щодо порушення термінів реєстрації акцизних накладних та розрахунків коригування до таких накладних в Єдиному реєстрі акцизних накладних за період з 01 по 31 липня 2017 року, про що складено акт перевірки №249/28-10-48-06/37821544 (а.с.9-12, далі - акт перевірки). Перевіркою встановлено, що акцизні накладні № 3208, №3209, №3210, №3211, складені 17 липня 2017 року, зареєстровані в Єдиному реєстрі акцизних накладних 02 серпня 2017 року з порушенням на 1 день встановленого строку для реєстрації, а акцизні накладні №3164, №3165, №3166, №3167, №3168, складені 07 липня 2017 року, зареєстровані 24 липня 2017 року з порушенням на 2 дні встановленого строку для реєстрації.

На підставі акта перевірки відповідачем прийнято податкове повідомлення-рішення від 12 жовтня 2017 року № НОМЕР_1, яким до ТзОВ «ВОГ РІТЕЙЛ» за порушення пункту 231.6 статті 231 ПК України (несвоєчасну реєстрацію акцизних накладних від 17 липня 2017 року № 3208, №3209, №3210, №3211 та від 07 липня 2017 року №3164, №3165, №3166, №3167, №3168) застосовано штрафні (фінансові) санкції у сумі 3808,49 грн. на підставі підпункту 54.3.3 пункту 54.3 статті 54, пункту 20-2.1 статті 120-2 ПК України (а.с.7-8).

Позивач зазначене податкове повідомлення-рішення оскаржував в адміністративному порядку до ДФС України, проте рішенням від 21 грудня 2017 року №30898/6/99-99-11-03-01-25 скаргу ТзОВ «ВОГ РІТЕЙЛ» залишено без задоволення, а податкове повідомлення-рішення – без змін (а.с.39-40).

Податкове повідомлення-рішення від 12 жовтня 2017 року №0011344806 прийняте відповідачем як суб’єктом владних повноважень, а тому воно підлягає перевірці на відповідність критеріям правомірності, визначеним частиною другою статті 2 КАС України.

Суд зауважує, що відповідно до частини другої статті 77 КАС України в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.

Надаючи оцінку податковому повідомленню-рішенню як акту індивідуальної дії, суд вважає, що відповідач не довів правомірність свого рішення.

Так відповідно до пункту 231.1 статті 231 ПК України платник податку при реалізації пального зобов'язаний скласти в електронній формі акцизну накладну за кожним кодом товарної підкатегорії згідно з УКТ ЗЕД реалізованого пального та зареєструвати в Єдиному реєстрі акцизних накладних з дотриманням умови щодо реєстрації у порядку, визначеному законодавством, електронного підпису уповноваженої платником особи.

Як встановлено абзацом першим пункту 231.6 статті 231 ПК України, реєстрація акцизних накладних та/або розрахунків коригування у Єдиному реєстрі акцизних накладних здійснюється не пізніше п'ятнадцяти календарних днів, наступних за датою їх складання.

Відповідальність за порушення платниками акцизного податку граничних термінів реєстрації акцизних накладних / розрахунків коригування до акцизних накладних в Єдиному реєстрі акцизних накладних, встановлених статтею 231 цього Кодексу, визначена статтею 120-2 ПК України. Зокрема, порушення терміну реєстрації акцизної накладної до 15 календарних днів тягне за собою накладення штрафу в розмірі 2 відсотків від суми акцизного податку з відповідних обсягів пального, зазначених у таких акцизних накладних / розрахунках коригування (пункт 120-2.1 статті 120-2 ПК України).

Оскільки позивач оскаржує податкове повідомлення-рішення лише в частині застосування штрафних (фінансових) санкцій за несвоєчасну реєстрацію акцизних накладних від 07 липня 2017 року №3164, №3165, №3166, №3167, №3168, то судом під час розгляду справи перевіряються лише обставини, пов’язані виключно з їх реєстрацією в Реєстрі.

За змістом підпункту 14.1.60-1 пункту 14.1 статті 14 ПК України Єдиний реєстр акцизних накладних - реєстр відомостей щодо акцизних накладних, який ведеться центральним органом виконавчої влади, що реалізує державну податкову і митну політику, в електронному вигляді згідно з наданими платниками акцизного податку електронними документами.

Механізм внесення відомостей, що містяться в акцизних накладних та розрахунках коригування до акцизних накладних (далі - розрахунок коригування) за операціями з реалізації пального, до Єдиного реєстру акцизних накладних (далі - Реєстр), надання даних, які містяться в Реєстрі визначений Порядком ведення Єдиного реєстру акцизних накладних, затвердженим постановою Кабінету Міністрів України від 24 лютого 2016 року №114 (далі – Порядок №114).

Відповідно до пункту 2 Порядку №114 для реєстрації в Реєстрі акцизні накладні / розрахунки коригування надсилаються до ДФС в електронній формі відповідно до порядку подання податкових документів в електронному вигляді з дотриманням умови щодо реєстрації електронного цифрового підпису уповноваженої особи у порядку, визначеному законодавством.

Акцизні накладні / розрахунки коригування надсилаються протягом операційного дня. Операційний день для реєстрації акцизних накладних / розрахунків коригування у Реєстрі триває щодня з 8 до 19 години.

Згідно з пунктом 6 Порядку №114 для реєстрації в Реєстрі платник акцизного податку здійснює шифрування акцизних накладних / розрахунків коригування, на які накладено електронний цифровий підпис, та надсилає їх до ДФС за допомогою засобів телекомунікаційних систем з урахуванням вимог Законів України «Про електронний цифровий підпис» та «Про електронні документи та електронний документообіг». Електронний примірник акцизної накладної / розрахунку коригування зберігається у платника акцизного податку.

Судом встановлено, що позивач як платник акцизного податку склав акцизні накладні від 07 липня 2017 року №3164, №3165, №3166, №3167, №3168. Останнім днем строку їх реєстрації є 22 липня 2017 року. Позивач 21 липня 2017 року (тобто, на 14 день від дати їх складення) надіслав їх в електронній формі для реєстрації в Реєстрі. Зазначена обставина підтверджується витягом з автоматизованої програми «M.E.Doc», яка використовується позивачем і призначена для електронного документообігу платника податків з контролюючими органами та з контрагентами чи партнерами.

З протоколів перевірки, що містить програма, вбачається, що 21 липня 2017 року акцизні накладні від 07 липня 2017 року №3164, №3165, №3166, №3167, №3168 сформовані в електронному форматі, підписані електронним цифровим підписом уповноваженої особи позивача та о 16:49 відправлені в ДФС. Також з протоколів перевірки слідує, що 21 липня 2017 року о 16:53 вони доставлені до ДФС. Того ж дня позивач повторно надіслав ці акцизні накладні о 17:17 (доставлено до ДФС о 17:26) - а.с.18-27.

Згідно з пунктами 7-8 Порядку №114 акцизні накладні / розрахунки коригування, які надійшли до ДФС, розшифровуються, перевіряються електронні цифрові підписи, визначається відповідність електронного документа встановленому формату (стандарту) та за відсутності причин для їх неприйняття вносяться відомості, що містяться в акцизних накладних / розрахунках коригування, до Реєстру.

З метою підтвердження прийняття для реєстрації в Реєстрі акцизної накладної / розрахунку коригування платникові акцизного податку, який здійснює реєстрацію, надсилається квитанція в електронному вигляді, в якій зазначаються реквізити такого документа, відповідність електронного документа вставленому формату (стандарту), результати перевірки електронного цифрового підпису, інформація про платника акцизного податку, який реалізує пальне, дата і час прийняття, реєстраційний номер.

Квитанція, на яку накладається електронний цифровий підпис, що є аналогом відбитка печатки ДФС, підлягає шифруванню та надсилається протягом операційного дня за допомогою засобів телекомунікаційних систем платникові акцизного податку, який здійснює реєстрацію акцизної накладної / розрахунку коригування. Електронний примірник квитанції зберігається у ДФС.

З квитанцій №1, що надіслані позивачу в електронному вигляді у текстовому форматі, вбачається, що документи (акцизні накладні № 3164, № 3165, №3167, №3168 від 07 липня 2017 року) доставлено до центрального рівня ДФС 21 липня 2017 року о 23:15-23:19. Документи не прийнято відповідно до пункту 2 Порядку №114: операційний день для реєстрації документів триває щодня з 8 до 19 год. (а.с.41, 44, 47, 49). Стосовно акцизної накладної від 07 липня 2017 року № 3166, надісланої 21 липня 2017 року о 16:49, квитанція №1 взагалі не надійшла.

Відповідно до абзаців другого, п’ятого-шостого пункту 231.1 статті 231 ПК України підтвердженням особі, що реалізує пальне, про прийняття її акцизної накладної та/або розрахунку коригування до Єдиного реєстру акцизних накладних є квитанція в електронному вигляді у текстовому форматі, яка надсилається протягом операційного дня.

Датою та часом надання акцизної накладної та/або розрахунку коригування в електронному вигляді до центрального органу виконавчої влади, що реалізує державну податкову і митну політику, є дата та час, зафіксовані у квитанції.

Якщо надіслані акцизні накладні та/або розрахунки коригування сформовано з порушенням вимог, передбачених пунктом 231.1 цієї статті, протягом операційного дня отримувачу пального / особі, яка реалізує пальне, надсилається квитанція в електронному вигляді у текстовому форматі про неприйняття їх в електронному вигляді із зазначенням причин.

З урахуванням наведених вище норм ПК України і Порядку №114 особа повинна подати акцизні накладні до ДФС України в межах 15-денного строку протягом операційного дня, який триває з 8 до 19 год. В той же операційний день, ДФС України повинна надіслати квитанцію про прийняття або неприйняття акцизної накладної.

Акцизні накладні, що надсилалися 21 липня 2017 року, не прийняті відповідно до пункту 2 Порядку №114, оскільки вони надіслані не в межах операційного дня (хоча з протоколів перевірки в автоматизованій програмі «M.E.Doc» час доставки до ДФС - 16:49).

Суд звертає увагу, що пунктом 9 Порядку № 114 визначені вичерпні підстави неприйняття акцизної накладної для реєстрації в Реєстрі. Ними є:

1) наявність помилок, допущених під час складання акцизної накладної / розрахунку коригування;

2) відсутність у Реєстрі відомостей, що містяться в акцизній накладній, яка коригується;

3) факт реєстрації акцизної накладної / розрахунку коригування з такими самими реквізитами;

4) порушення вимог щодо наявності обсягу пального, обчисленого відповідно до пункту 232.3 статті 232 Податкового кодексу України (після завершення перехідного періоду);

5) порушення вимог, установлених пунктом 231.1 статті 231 Податкового кодексу України.

Квитанція про неприйняття акцизної накладної / розрахунку коригування із зазначенням причини, на яку накладається електронний цифровий підпис, що є аналогом відбитка печатки ДФС, надсилається протягом операційного дня платникові акцизного податку за допомогою засобів телекомунікаційних систем.

Жодна з підстав, що передбачені пунктом 9 Порядку № 114, стосовно неприйняття акцизних накладних, які надіслані 21 липня 2017 року, у квитанціях №1 відсутня. В свою чергу, у пункті 9 Порядку №114 відсутня така підстава неприйняття акцизних накладних як надіслання документа не протягом операційного дня.

Разом з тим, за фіксованими в програмі відомостями, усі спірні акцизні накладні надіслані до ДФС 21 та 22 липня 2017 року протягом операційного дня.

В свою чергу, квитанції №1 протягом операційного дня, тобто, 22 липня 2017 року щодо відправлених 22 липня 2017 року акцизних накладних №3164, №3165, №3166, №3167, №3168, позивачу не надійшли.

Абзацом сьомим пункту 231.1 статті 231 ПК України встановлено правило: «Якщо протягом операційного дня не надіслано квитанції про прийняття або неприйняття, такі акцизна накладна / розрахунок коригування вважаються зареєстрованими в Єдиному реєстрі акцизних накладних».

Отже, з урахуванням цього правила перераховані акцизні накладні вважаються зареєстрованими в Єдиному реєстрі акцизних накладних.

Акцизні накладні зареєстровані в Реєстрі, про що наявний відповідний штамп (а.с.13-17).

Разом з тим, 24 липня 2017 року позивач о 10:33-10:37 отримав квитанції №1 про доставку та збереження акцизних накладних №3164, №3165, №3167, №3168. В той же часовий відрізок надійшли квитанції №2 про прийняття таких акцизних накладних (а.с.43, 45, 48, 50).

Відповідно до електронних примірників квитанцій №1, які зберігаються у ДФС, акцизні накладні №3164, №3165, №3166, №3167, №3168 збережено 24 липня 2017 року о 10:33 -10:34 (а.с.55, 57, 59, 61, 63). Згідно з електронними примірниками квитанцій №2, які зберігаються у ДФС, ці акцизні накладні після їх обробки прийнято лише 24 липня 2017 року о 10:33-10:37 (а.с. 56, 58, 60, 62, 64).

Згідно з пунктом 109.1 статті 109 ПК України податковими правопорушеннями є протиправні діяння (дія чи бездіяльність) платників податків, податкових агентів, та/або їх посадових осіб, а також посадових осіб контролюючих органів, що призвели до невиконання або неналежного виконання вимог, установлених цим Кодексом та іншим законодавством, контроль за дотриманням якого покладено на контролюючі органи.

Протиправність діяння обумовлена невиконанням чи неналежним виконанням вимог, встановлених законом. Відповідальність за діяння можлива лише у разі, якщо на особу покладено обов’язок діяти у певний ситуації у визначений спосіб.

Відсутність вини платника податків унеможливлює можливість притягнення до відповідальності за податкові правопорушення.

Судом встановлено, що позивач вчинив у встановлений законом спосіб і строк усі дії для реєстрації акцизних накладних від 07 липня 2017 року №3164, №3165, №3166, №3167, №3168. При цьому діючи добросовісно і обачно, він в межах встановленого законом строку, ужив усіх можливих і допустимих заходів для недопущення порушення законодавства при реєстрації акцизних накладних, а тому у відповідача відсутні правові підстави для притягнення ТзОВ «ВОГ РІТЕЙЛ» до відповідальності відповідно до статті 120-2 ПК України. Відтак, податкове повідомлення-рішення від 12 жовтня 2017 року №0011344806 в частині застосування до Товариства з обмеженою відповідальністю «ВОГ РІТЕЙЛ» штрафних (фінансових) санкцій у сумі 3808,16 грн. є протиправним і підлягає скасуванню, а позов – задоволенню у повному обсязі.

Відповідно до частини першої статті 139 КАС України при задоволенні позову сторони, яка не є суб'єктом владних повноважень, всі судові витрати, які підлягають відшкодуванню або оплаті відповідно до положень цього Кодексу, стягуються за рахунок бюджетних асигнувань суб'єкта владних повноважень, що виступав відповідачем у справі, або якщо відповідачем у справі виступала його посадова чи службова особа.

Судовими витратами в даній справі є судовий збір, доказів понесення інших судових витрат сторони суду не подавали. Позивач сплатив судовий збір в розмірі 1768,0 грн., що підтверджується платіжним дорученням від 04 січня 2018 року №13 (а.с.2) і з урахування задоволення позовних вимог судовий збір підлягає стягненню на користь позивача за рахунок бюджетних асигнувань відповідача у цьому розмірі.

Керуючись статтями 2, 72-77, 246, 255, 262, 295, підпунктом 15.5 розділу VII «Перехідні положення» Кодексу адміністративного судочинства України, на підставі Податкового кодексу України, суд

ВИРІШИВ:

Позов задовольнити повністю.

Визнати протиправним та скасувати податкове повідомлення-рішення Офісу великих платників податків Державної фіскальної служби від 12 жовтня 2017 року №0011344806 в частині застосування до Товариства з обмеженою відповідальністю «ВОГ РІТЕЙЛ» штрафних (фінансових) санкцій у сумі 3808,16 грн. (три тисячі вісімсот вісім грн. 16 коп.)

Стягнути з бюджетних асигнувань Офісу великих платників податків Державної фіскальної служби (04119, місто Київ, вулиця Дегтярівська, 11г, ідентифікаційний код юридичної особи 39440996) на користь Товариства з обмеженою відповідальністю «ВОГ РІТЕЙЛ» (43010, Волинська область, місто Луцьк, вулиця Кременецька, 38, ідентифікаційний код юридичної особи 37821544) судові витрати у сумі 1762,00 грн. (одна тисяча сімсот шістдесят дві грн. 00 коп.).

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Рішення може бути оскаржене в апеляційному порядку повністю або частково шляхом подання апеляційної скарги до Львівського апеляційного адміністративного суду через Волинський окружний адміністративний суд. Апеляційна скарга на рішення суду подається протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення.

Суддя Ж.В. Каленюк

Повне судове рішення складено 02 лютого 2018 року.