Рішення № 71970898, 31.01.2018, Галицький районний суд м. Львова

Дата ухвалення
31.01.2018
Номер справи
461/8409/17
Номер документу
71970898
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України

Справа №461/8409/17

Р І Ш Е Н Н Я

І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И

31 січня 2018 року Галицький районний суд м. Львова в складі:

головуючого – судді Стрельбицького В.В.,

за участю секретаря Збожній О.Р.,

представника відповідача ОСОБА_1,

представника третьої особи ОСОБА_2,

розглянувши у відкритому судовому засіданні в м. Львові справу за адміністративним позовом ОСОБА_3 до Головного Управління Пенсійного фонду України у Львівській області, треті особи – Львівській обласний військовий комісаріат, Державне підприємство обслуговування повітряного руху України про зобов’язання здійснити перерахунок пенсії ,

встановив:

позивач звернувся до суду з позовом до Головного Управління Пенсійного фонду України у Львівській області, треті особи – Львівській обласний військовий комісаріат, Державне підприємство обслуговування повітряного руху України, в якому просить зобов’язати відповідача здійснити перерахунок пенсії на підставі наказів ДП «Украерорух» №20 від 20.01.2017р. «Про підвищення посадових окладів військовослужбовцям, відрядженим до Украероруху» і №228 від 30.06.2017р. «Про підвищення окладів за займаними посадами військовослужбовцям, відрядженим до Украероруху» та здійснити її виплату з урахуванням фактично проведених виплат з дати виникнення права на перерахунок, а саме з 01.01.2017р. до 01.06.2017р. відповідно.

В обґрунтування позову покликається на те, що він проходив військову службу, під час якої був відряджений до Державного підприємства обслуговування повітряного руху України із залишенням на військовій посаді. Під час перебування у відрядженні, він вийшов на пенсію з посади провідного інженера з управління використанням повітряного простору Львівського РСП. З 01.06.2017 року в Украерорусі сталося підвищення грошового забезпечення військовослужбовців, відповідно до наказу директора №228 від 30.06.2017р. «Про підвищення окладів за займаними посадами військовослужбовцям, відрядженим до Украероруху». З листа ДП «Украерорух» від 02.10.2017 року позивач дізнався про скерування довідок про змінений розмір грошового забезпечення до органу Пенсійного фонду України. 30.10.2017 року він звернувся із запитом до Головного управління пенсійного фонду України у Львівській області, оскільки Порядком проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 13 лютого 2008 № 45,не передбачено можливості самостійного подання пенсіонером заяви та довідки про перерахунок пенсії, у відповідь на який листом від 08.11.2017 року йому було повідомлено про відсутність підстав для перерахунку пенсії. Вважає такі дії відповідача неправомірними. Просить позов задоволити.

Позивач в судове засідання не з’явився, подав заяву про розгляд справи без його участі .

Представник відповідача в судовому засіданні позов заперечила з підстав, викладених у відзиві на позов. Просить відмовити в задоволенні позову.

Представник третьої особи в судовому засіданні відніс вирішення спору на розсуд суду, вказавши, що йому не відомо причин не надання позивачем до Головного управління Пенсійного фонду України у Львівській області довідки для перерахунку. Крім того зазначив, що позивачу така довідка видавалась.

Дослідивши матеріали справи, заслухавши пояснення сторін, оцінивши надані докази, суд приходить до висновку, що позов підлягає до задоволення, виходячи з наступного.

Відповідно до ч.1 ст.2 Кодексу адміністративного судочинства України завданням адміністративного судочинства є справедливе, неупереджене та своєчасне вирішення судом спорів у сфері публічно-правових відносин з метою ефективного захисту прав, свобод та інтересів фізичних осіб, прав та інтересів юридичних осіб від порушень з боку суб’єктів владних повноважень.

Органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов’язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та Законами України (ч.2 ст.19 Конституції України,).

Як встановлено судом, ОСОБА_3 проходив військову службу, під час якої був відряджений до Державного підприємства обслуговування повітряного руху України із залишенням на військовій посаді. Під час перебування у відрядженні він вийшов на пенсію з посади провідного інженера з управління використанням повітряного простору Львівського РСП, йому було призначено та виплачувалась пенсія, відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби та деяких інших осіб».

З 01.06.2017 року в Украерорусі сталося підвищення грошового забезпечення військовослужбовців, відповідно до наказу директора №228 від 30.06.2017р. «Про підвищення окладів за займаними посадами військовослужбовцям, відрядженим до Украероруху» та позивачу була видана довідка від 17.08.2017р. №2.2.1-39-243 про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії /а.с.31/.

30.10.2017 року позивач звернувся із запитом на інформацію до Головного управління пенсійного фонду України у Львівській області, у відповідь на який листом від 08.11.2017 року йому було повідомлено, що чинним законодавством не передбачено проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону – 2262, у зв’язку з виданням будь-яким міністерством розпоряджень чи відомчих наказів.

При цьому, як встановлено судом, позивач безпосередньо не звертався із заявою про здійснення перерахунку та виплати пенсії до відповідача.

Відповідно до ч.16 ст.43 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби та деяких інших осіб», у разі якщо на момент призначення або виплати пенсії відбулася зміна розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення та/або були введені для зазначених категорій осіб нові щомісячні додаткові види грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення) та премії у розмірах, встановлених законодавством, пенсія призначається з урахуванням таких змін та/або нововведень, а призначена пенсія підлягає невідкладному перерахунку..

Згідно ч.4 ст.63 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби та деяких інших осіб», усі призначені за цим Законом пенсії підлягають перерахунку у зв’язку з підвищенням грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію за цим Законом, на умовах, у порядку та розмірах, передбачених Кабінетом Міністрів України. У разі якщо внаслідок перерахунку пенсій, передбаченого цією частиною, розміри пенсій звільненим із служби військовослужбовцям, особам, які мають право на пенсію за цим Законом, є нижчими, зберігаються розміри раніше призначених пенсій.

З наведених норм Закону вбачається, що підставою для проведення перерахунку пенсії є фактична зміна хоча б одного з видів грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, проведена на підставі рішення суб’єкта владних повноважень, наділеного правом встановлювати чи змінювати види грошового забезпечення військовослужбовців.

Пунктом 4 постанови Кабінету Міністрів України від 19 липня 1999 року № 1281 «Про створення об’єднаної цивільно-військової системи організації повітряного руху України» передбачено, зокрема, що грошове та матеріальне забезпечення військовослужбовців, відряджених до Украероруху, потрібно здійснювати у порядку, визначеному постановою Кабінету Міністрів України від 7 лютого 2001 року № 104 «Про порядок і норми грошового та матеріального забезпечення військовослужбовців Збройних Сил України, інших військових формувань, осіб начальницького складу органів внутрішніх справ, органів і установ виконання покарань, відряджених до органів виконавчої влади та інших цивільних установ».

Відповідно до пункту 80 Положення про проходження військової служби відповідними категоріями військовослужбовців, затвердженого Указом Президента України від 7 листопада 2001 року № 1053/2001, пенсійне забезпечення звільнених у запас або у відставку відряджених військовослужбовців здійснюється на загальних підставах, передбачених законодавством для військовослужбовців.

Пунктом 5 постанови Кабінету Міністрів України від 7 листопада 2007 року № 1294 «Про упорядкування структури та умов грошового забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб» передбачено, що керівникам державних органів у межах асигнувань, що виділяються на їх утримання, надано право установлювати посадові оклади військовослужбовцям (крім військовослужбовців строкової військової служби), особам рядового і начальницького складу, посади яких не передбачені цією постановою, у відповідних випадках.

Таким чином, Кабінет Міністрів України делегував керівникам державних органів своє право визначати розміри посадових окладів, тому наказ №228 від 30.06.2017р., яким підвищено підвищено розміри посадових окладів військовослужбовців, відряджених до Украероруху, є підставою для перерахунку пенсії відповідно до частини третьої статті 63 Закону № 2262-ХІІ.

Абзацом сьомим пункту 3 Порядку проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 13 лютого 2008 № 45, встановлено, що особам, що відряджалися для виконання службових обов’язків до органів державної влади, органів місцевого самоврядування, інших установ, організацій і підприємств та були звільнені із служби у зв’язку з виходом на пенсію безпосередньо з посад, на яких вони перебували, перерахунок пенсій провадиться на підставі довідок про розмір грошового забезпечення, виданих зазначеними органами, установами, організаціями і підприємствами.

В ході розгляду справи встановлено, що позивачу видавалась така довідка про розмір грошового забезпечення.

Отже, оскільки наказом директора Украероруху №228 від 30.06.2017р. «Про підвищення окладів за займаними посадами військовослужбовцям, відрядженим до Украероруху» підвищено розміри посадових окладів військовослужбовців, то і пенсія військовослужбовців, відряджених до Украероруху, підлягає перерахунку.

З врахуванням вищенаведеного суд відхиляє доводи представника відповідача про відсутність підстав для перерахунку та виплату пенсії.

Разом з тим, зважаючи на той факт, що позивач не звертався до відповідача із заявою про здійснення перерахунку та виплату пенсії, а також не надав відповідну довідку, підстав для такого у відповідача не було, оскільки і з Пенсійного фонду України повідомлень щодо перерахунку пенсій на підставі наказів Украероруху не надходило.

Відповідно до ч.2 ст.2 КАС України, у справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб'єктів владних повноважень адміністративні суди перевіряють, чи прийняті (вчинені) вони, зокрема на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України; з використанням повноваження з метою, з якою це повноваження надано, обґрунтовано, тобто з урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення (вчинення дії); безсторонньо (неупереджено); добросовісно; розсудливо; з дотриманням принципу рівності перед законом, запобігаючи всім формам дискримінації; пропорційно, зокрема з дотриманням необхідного балансу між будь-якими несприятливими наслідками для прав, свобод та інтересів особи і цілями, на досягнення яких спрямоване це рішення (дія); з урахуванням права особи на участь у процесі прийняття рішення; своєчасно, тобто протягом розумного строку.

Відповідно до ч.2 ст.77 КАС України, в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб’єкта владних повноважень обов’язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача. У таких справах суб’єкт владних повноважень не може посилатися на докази, які не були покладені в основу оскаржуваного рішення, за винятком випадків, коли він доведе, що ним було вжито всіх можливих заходів для їх отримання до прийняття оскаржуваного рішення, але вони не були отримані з незалежних від нього причин.

Таким чином, враховуючи те, щопозивач не звертався до відповідача із заявою про здійснення перерахунку та виплату пенсії та не надав довідки про розмір грошового забезпечення, а відповідь на запит про надання інформації отримав у встановленому Законом порядку, тобто відповідачем не було порушено жодних прав позивача, а тому позов задоволенню не підлягає.

Керуючись ст.ст.241-246 КАС України, суд,

вирішив:

В задоволенні позову відмовити.

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Учасники справи, а також особи, які не брали участі у справі, якщо суд вирішив питання про їхні права, свободи, інтереси та (або) обов’язки, мають право оскаржити в апеляційному порядку рішення суду першої інстанції повністю або частково, крім випадків, встановлених Кодексом адміністративного судочинства України.

Апеляційна скарга на рішення суду подається протягом тридцяти днів з дня його проголошення. Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини рішення суду, або розгляду справи в порядку письмового провадження, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.

Учасник справи, якому повне рішення суду не було вручено у день його проголошення або складення, має право на поновлення пропущеного строку на апеляційне оскарження якщо апеляційна скарга подана протягом тридцяти днів з дня вручення йому повного рішення суду.

Строк на апеляційне оскарження також може бути поновлений в разі його пропуску з інших поважних причин, крім випадків, визначених частиною другою статті 299 Кодексу адміністративного судочинства України.

Головуючий

суддя: Стрельбицький В.В.