
Справа № 263/15255/17
Провадження № 2/263/450/2018
Р І Ш Е Н Н Я
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
23 січня 2018 року м. Маріуполь
Жовтневий районний суд міста Маріуполя у складі:
головуючого судді Соловйова О.Л.,
при секретарі Корольовій Н.А.,
розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду в місті Маріуполі цивільну справу за позовом Управління соціального захисту населення Центрального району Маріупольської міської ради до ОСОБА_1 про стягнення надміру сплачених грошових коштів адресної допомоги,
В С Т А Н О В И В:
Управління соціального захисту населення Центрального району Маріупольської міської ради (далі - Управління) 21.11.2017 звернулось до суду з зазначеним позовом до ОСОБА_1 про стягнення на користь Управління надмірно сплачених грошових коштів адресної допомоги у розмірі 18136,26 грн. за період з 01.04.2015 року по 05.05.2016 року.
В обґрунтування своїх вимог позивач посилається на те, що 06.11.2014 ОСОБА_1 була взята на облік внутрішньо переміщених осіб. 06.11.2014 остання звернулась до Управління із заявою про призначення щомісячної адресної допомоги особі, яка переміщується з тимчасово окупованої території України для покриття витрат на проживання, в тому числі на оплату житлово-комунальних послуг. В даній заяві відповідач зазначила, що ані у неї, ані у членів її родини немає у володінні житлового приміщення, розташованого в регіонах інших, ніж тимчасово окупована територія України та райони проведення антитерористичної операції. Відповідачу виплачувалась щомісячна адресна допомога як особі, яка переміщується з тимчасово окупованої території України у розмірі 1326,00 грн. щомісячно з 01.04.2015 року по 05.05.2016, загальна сума склала 18136,26 грн.
В результаті проведеної перевірки було встановлено, що відповідачу з 20.03.2015 по 11.05.2016 на підставі права власності належало житлове приміщення, розташоване за адресою: АДРЕСА_1. 08.06.2017 Управлінням прийнято рішення по особовій справі №605635 про зняття з обліку з 06.11.2014 та стягнення надміру сплачених коштів за період з 01.04.2015 року по 05.05.2016 року на загальну суму 18136,26 грн. 20.09.2017 на адресу відповідачки було направлено лист з викладенням усіх обставин та запропоновано зв’язатися з метою вирішення викладеного питання. Відповідачем надміру сплачених грошових коштів адресної допомоги повернуто не було, тому Управління було змушене звернутися до суду.
Представник позивача звернулась до суду із заявою, за якою доводи позовної заяви підтримала у повному обсязі, наполягала на стягненні всієї суми надміру сплачених грошових коштів.
Відповідач надала суду заяву про розгляд справи за її відсутності, позовні вимоги не визнала, просила суд відмовити в задоволені позовних вимог.
Фіксування судового процесу технічними засобами не проводилось у відповідності до ч. 2 ст. 247 ЦПК України, у зв'язку з розглядом справи за відсутності осіб, які беруть участь у справі.
Суд, дослідивши матеріали справи, приходить до наступного.
Судом встановлено, що відповідно до довідки від 06.11.2014 за №1411000728 ОСОБА_1 перебуває на обліку як внутрішньо переміщена особа з тимчасово окупованої території України та районів проведення антитерористичної операції.
06.11.2014 ОСОБА_1 звернулась до Управління з заявою про призначення щомісячної адресної допомоги особі, яка переміщується з тимчасово окупованої території України для покриття витрат на проживання, в тому числі на оплату житлово-комунальних послуг, зазначивши про відсутність володіння будь-кого з членів сім'ї житлових приміщень, розташованих в регіонах, інших ніж тимчасово окупована територія та райони проведення антитерористичної операції, транспортних засобів, грошових коштів на депозитних рахунках, які перевищують 10-кратний розмір прожиткового мінімуму.
Рішенням Управління від 06.11.2014 ОСОБА_1 призначена допомога внутрішньо переміщеним особам на проживання у розмірі 1326,00 грн., яка виплачувалась щомісячно з 06.11.2014 по 10.11.2017.
За результатами проведеної перевірки та даних інформаційної довідки з державного реєстру речових прав на нерухоме майно від 01.06.2017 року, відповідачу ОСОБА_1 в період 20.03.2015 по 11.05.2016 на підставі права власності належало житлове приміщення, розташоване за адресою: АДРЕСА_1
Рішенням Управління від 08.06.2017 ОСОБА_1, було знято з обліку осіб, яким надається щомісячна адресна допомога як внутрішньо переміщеним особам для покриття витрат на проживання, в тому числі на оплату житлово-комунальних послуг та вирішено стягнути надміру сплачені Управлінням кошти за період з 01.04.2015 по 05.05.2016.
Згідно розрахунку надмірно сплачених коштів розмір загальної суми допомоги, отриманої відповідачем – 18136,26 грн.
Управлінням на адресу відповідача 20.09.2017 направлено лист про з'ясування причин надання нею недостовірної інформації та необхідність повернути надміру перераховану допомогу у сумі 18136,26 грн..
Відповідно до ст.1 Закону України «Про забезпечення прав і свобод внутрішньо переміщених осіб» від 20.10.2014 № 1706-VII, внутрішньо переміщеною особою є громадянин України, іноземець або особа без громадянства, яка перебуває на території України на законних підставах та має право на постійне проживання в Україні, яку змусили залишити або покинути своє місце проживання у результаті або з метою уникнення негативних наслідків збройного конфлікту, тимчасової окупації, повсюдних проявів насильства, порушень прав людини та надзвичайних ситуацій природного чи техногенного характеру.
Згідно п.п. 2, 3 ст. 7 Закону України «Про забезпечення прав і свобод внутрішньо переміщених осіб», Україна вживає всіх можливих заходів, спрямованих на розв’язання проблем, пов’язаних із соціальним захистом, зокрема відновленням усіх соціальних виплат внутрішньо переміщеним особам. Громадянин пенсійного віку, особа з інвалідністю, дитина-інвалід та інша особа, яка перебуває у складних життєвих обставинах, яких зареєстровано внутрішньо переміщеними особами, мають право на отримання соціальних послуг відповідно до законодавства України за місцем реєстрації фактичного місця проживання такої внутрішньо переміщеної особи.
Як вбачається зі змісту ч.1 ст.4 Закону України «Про забезпечення прав і свобод внутрішньо переміщених осіб», факт внутрішнього переміщення підтверджується довідкою про взяття на облік внутрішньо переміщеної особи; підставами для взяття на облік внутрішньо переміщеної особи є наявність реєстрації місця проживання на території, де виникли обставини, зазначені в статті 1 цього Закону, на момент їх виникнення.
Пунктом 2 Порядку надання щомісячної адресної допомоги особам, які переміщуються з тимчасово окупованої території України та районів проведення антитерористичної операції, для покриття витрат на проживання, в тому числі на оплату житлово-комунальних послуг, затвердженого Постановою Кабінету Міністрів України № 505 від 01.10.2014 року, визначено, що грошова допомога надається внутрішньо переміщеним особам, які стоять на обліку в структурних підрозділах з питань соціального захисту населення районних, районних у м. Києві держадміністрацій, виконавчих органах з питань соціального захисту населення міських, районних у містах (у разі утворення) рад (далі - уповноважені органи), з дня звернення за її призначенням і виплачується по місяць зняття з такого обліку включно, але не більше ніж шість місяців.
Відповідно до п.3 вказаного Порядку, грошова допомога особам, які переміщуються, призначається на сім'ю та виплачується одному з її членів за умови надання письмової згоди довільної форми про виплату грошової допомоги цій особі від інших членів сім'ї.
Відповідно до п.6 Порядку надання щомісячної адресної допомоги особам, які переміщуються з тимчасово окупованої території України та районів проведення антитерористичної операції, для покриття витрат на проживання, в тому числі на оплату житлово-комунальних послуг, грошова допомога не призначається у разі, коли: будь-хто з членів сім'ї має у власності житлове приміщення, розташоване в регіонах, інших, ніж тимчасово окупована територія України, райони проведення антитерористичної операції та населені пункти, що розташовані на лінії зіткнення; будь-хто з членів сім’ї має на депозитному банківському рахунку кошти у сумі, що перевищує 10-кратний розмір прожиткового мінімуму, встановленого для працездатних осіб.
Як вбачається з Інформаційної довідки з Державного реєстру речових прав на нерухоме майно та Реєстру прав власності на нерухоме майно, Державного реєстру іпотек, Єдиного реєстру заборон відчуження об’єктів нерухомого майна щодо суб'єкта № 88572717 від 01.06.2017 відповідачу за період з 20.03.2015 по 11.05.2016 на підставі права власності належало житлове приміщення, розташоване за адресою: АДРЕСА_1
Згідно ст. 1 Закону України «Про тимчасові заходи на період проведення антитерористичної операції», територія проведення антитерористичної операції - територія України, на якій розташовані населені пункти, визначені у затвердженому Кабінетом Міністрів України переліку, де проводилася антитерористична операція, розпочата відповідно до Указу Президента України «Про рішення Ради національної безпеки і оборони України від 13 квітня 2014 року «Про невідкладні заходи щодо подолання терористичної загрози і збереження територіальної цілісності України» від 14 квітня 2014 року № 405/2014.
Розпорядженням Кабінету Міністрів України №1275-р від 02.12.2015 року «Про затвердження переліку населених пунктів, на території яких здійснювалася антитерористична операція», визначено перелік населених пунктів, на території яких здійснювалася антитерористична операція, до якого, в тому числі, входить м. Маріуполь, Донецької обл..
Тобто, у власності відповідача тимчасово перебувало житлове приміщення, яке розташоване в населеному пункті, на території якого здійснюється антитерористична операція.
На даний час АТО триває, рішення про її припинення не прийнято. м. Маріуполь, Донецької обл., згідно затвердженого переліку є територією, де проводиться антитерористична операція, житло, яке тимчасово належало відповідачу на праві власності, розташоване за адресою: 9 травняАДРЕСА_2, м. Маріуполь, Донецька обл., тобто в районі проведення антитерористичної операції, не є підставою для відмови у призначенні адресної допомоги.
Керуючись п. п. 2, 3, 6 Порядку надання щомісячної адресної допомоги внутрішньо переміщеним особам для покриття витрат на проживання, в тому числі на оплату житлово-комунальних послуг, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 01 жовтня 2014 року №505, Законом України «Про забезпечення прав і свобод внутрішньо переміщених осіб», Законом України «Про тимчасові заходи на період проведення антитерористичної операції», ст. ст. 12, 13, 76-81, 141, 247, 263-265, 354 ЦПК України, суд
В И Р І Ш И В:
У задоволенні позову Управління соціального захисту населення Центрального району Маріупольської міської ради до ОСОБА_1 про стягнення надміру сплачених грошових коштів адресної допомоги - відмовити.
На рішення суду може бути подана апеляційна скарга протягом тридцяти днів з дня проголошення рішення. Особи, які брали участь у справі, але не були присутні у судовому засіданні під час проголошення судового рішення, можуть подати апеляційну скаргу протягом тридцяти днів з дня отримання копії цього рішення.
Відомості про сторін у справі:
Управління соціального захисту населення Центрального району Маріупольської міської ради, Код ЄДРПОУ 26010964, юридична адреса: пр. Металургів, буд. 35, м. Маріуполь, Донецька область.
ОСОБА_1, ІНФОРМАЦІЯ_1, ІПН № НОМЕР_1, яка проживає за адресою: Тімірязєва, буд. 27, м. Маріуполь, Донецької області, 87500.
Суддя О.Л. Соловйов