Рішення № 71962934, 01.02.2018, Смілянський міськрайонний суд Черкаської області

Дата ухвалення
01.02.2018
Номер справи
703/2618/17
Номер документу
71962934
Форма судочинства
Цивільне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України

Справа № 703/2618/17

2/703/231/18

ЗАОЧНЕ РІШЕННЯ

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

01 лютого 2018 року Смілянський міськрайонний суд Черкаської області в складі:

головуючого-судді Прилуцького В.О.

секретар судових засідань ОСОБА_1

розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду в м.Сміла цивільну справу за позовом Управління праці та соціального захисту населення виконавчого комітету Смілянської міської ради до ОСОБА_2 про стягнення надмірно виплачених коштів,-

встановив:

17 серпня 2017 року позивач звернувся до суду з вказаним позовом, в обґрунтування якого зазначив про те, що на обліку в Управлінні праці та соціального захисту населення виконавчого комітету Смілянської міської ради знаходиться справа по отриманню ОСОБА_2 соціальної допомоги по догляду за дитиною до досягнення трирічного віку на період з 1 серпня 2003 року по 25 вересня 2005 року.

Разом з тим, відповідач не повідомила про факт початку виконання трудових обовязків, через що безпідставно отримала допомогу по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку за період з 12 серпня 2004 року по 31 серпня 2005 року в сумі 936 грн. 88 коп.

Управління повідомило відповідача про необхідність повернути надмірно виплачені кошти, на що остання просила стягнути їх з допомоги, яку вона отримувала як малозабезпечена сім’я. певна частина коштів була вирахована з вказаної допомоги, але 875 грн. 65 коп. залишились не стягнуті. У зв'язку з чим просять стягнути зазначену суму у примусовому порядку.

Відповідач у судове засідання не з’явилась, причини неявки суду не повідомиа, хоча належним чином була повідомлена про час та дату судового засідання. Ця обставина підтверджується матеріалами поштової кореспонденції.

Представник позивача до суду надіслала заяву про розгляд справи за її відсутності, позовні вимоги підтримує повністю з підстав, зазначених в позовній заяві та просить їх задовольнити, проти винесення заочного рішення не заперечує.

Суд, дослідивши матеріали справи, вважає можливим розглянути справу, в порядку, передбаченому гл.11 розділу 3 ЦПК України, у відсутність відповідача, який згідно ст.130 ЦПК України повідомлений про день та час розгляду справи належним чином та задовольнити позовні вимоги.

Дослідивши матеріали справи, врахувавши позицію сторін, висловлену у письмовій формі, судом встановлені наступні факти та відповідні їм правовідносини, які регулюються нормами цивільного законодавства.

Згідно положень ст. 22 Закону України «Про державну допомогу сім'ям з дітьми», п. 49 Порядку призначення і виплати державної допомоги сім'ям з дітьми, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 27 грудня 2001 року, на заявників покладається відповідальність за відомості або надання інформації про зміну обставин, що впливає на виплату допомоги. Суми державної допомоги, виплачені надміру внаслідок зловживань громадянином (у результаті подання документів із свідомо неправдивими відомостями, неподання відомостей про зміни у складі сім'ї, приховування обставин, що впливають на виплату державної допомоги тощо), стягуються згідно з законом.

Закон України «Про державну допомогу сім’ям з дітьми» № 2811 – ХІІ від 21 листопада 1992 року встановлює гарантований державою рівень матеріальної підтримки сімей з дітьми шляхом надання державної грошової допомоги з урахуванням складу сім’ї, її доходів та віку дітей і спрямований на забезпечення пріоритету державної допомоги сім’ям з дітьми у загальній системі соціального захисту населення.

Відповідно до ч. 1 ст. 5 ЗУ «Про державну допомогу сім’ям з дітьми», всі види державної допомоги сім’ям з дітьми, крім допомоги у зв’язку з вагітністю та пологами жінкам, зазначеним у ч. 1 ст. 4 вказаного закону, призначають і виплачують органи соціального захисту населення за місцем проживання батьків.

Ст. 3 вище вказаного закону передбачає такий вид допомоги сім’ям з дітьми, як допомога по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку.

Згідно положення ст. 13-15 вказаного Закону допомога по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку особі, призначається особі, яка фактично здійснює догляд за дитиною з дня призначення допомоги по день досягнення дитиною вказаного віку включно виплачується щомісяця у розмірі, що дорівнює різниці між прожитковим мінімумом, встановленим для працездатних осіб та середньомісячним сукупним доходом сім’ї в розрахунку на одну особу за попередні шість місяців.

В судовому засіданні встановлено, що відповідач 18 червня 2003 року звернулась до позивача із заявою про призначення допомоги по догляду за дитиною до досягнення нею 3 річного віку.

Відповідач зобов’язувалась повідомляти управління праці та соціального захисту населення виконавчого комітету Смілянської міської ради про зміни у складі сім’ї, приховування обставин, що впливають на виплату державної допомоги.

Як вбачається з копії розпорядження з 1 серпня 2003 року відповідач перебувала на обліку в Управлінні праці та соціального захисту населення виконавчого комітету Смілянської міської ради та отримувала державну соціальну допомогу по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку, відповідно до Закону України « Про державну допомогу сім'ям з дітьми» від 21 листопада 1992 року № 2811- ХІІ.

Згідно п. 23 пп. 2 Порядку призначення і виплати державної допомоги сім’ям з дітьми затвердженого постановою КМУ № 1751 від 27 грудня 2001 року, виплата допомоги по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку припиняється у разі, коли особа, що отримує в органі праці та соціального захисту населення допомогу даного виду виявила бажання працювати – з дня працевлаштування (початку виконання трудових обов’язків).

В судовому засіданні також встановлено, що відповідач з 12 серпня 2004 року приступила до своїх обов’язків після відпустки по догляду за дитиною у ТОВ «Алтей», що підтверджується копією трудової книжки.

Позивач звертався до відповідача з повідомленням про необхідність повернення виниклої передплати соціальної допомоги у розмірі 875 грн. 65 коп.

Згідно заяви ОСОБА_3 вона просила припинити їй виплату соціальної допомоги по догляду за дитиною до 3 років, в зв’язку з виходом на роботу з 12 серпня 2004 року. Та зобов’язалась повернути Службі переплачену їй суму допомоги. До цього часу вказана суму залишається не повернутою.

Таким чином, суд приходить до висновку про доведеність тверджень позивача про те, що відповідач не повідомила управління про початок виконання трудових обовязків, чим порушила взяті на себе зобов'язання повідомляти про зміну обставин, що впливають на призначення державної допомоги на утримання дитини до досягнення нею 3 річного віку, згідно чинного законодавства України, внаслідок чого надмірно отримала призначену допомогу з 11 серпня 2004 року по 31 серпня 2005 року в сумі 875 грн. 65 коп.

Тобто, з огляду на викладене, відповідачем не була надана інформація про зміну обставин, що випливають на виплату допомоги, що призвело до надмірної виплати їй бюджетних коштів на суму 875 грн. 65 коп.

Згідно ч. 1 ст. 1212 ЦК України особа, яка набула майно або зберегла його у себе за рахунок іншої особи (потерпілого) без достатньої правової підстави (безпідставно набуте майно), зобов'язана повернути потерпілому це майно. Особа зобов'язана повернути майно і тоді, коли підстава, на якій воно було набуте, згодом відпала.

Відповідно до п. 1 ч. 1 ст. 1215 ЦК України не підлягає поверненню безпідставно набуті заробітна плата і платежі, що прирівнюються до неї, пенсії, допомоги, стипендії, відшкодування шкоди, завданої каліцтвом, іншим ушкодженням здоров'я або смертю, аліменти та інші грошові суми, надані фізичній особі як засіб до існування, якщо їх виплата проведена фізичною або юридичною особою добровільно, за відсутності рахункової помилки з її боку і недобросовісності з боку набувача.

Сума допомоги, перерахованої (виплаченої) надміру внаслідок свідомого не подання громадянином документів при зміні обставин, що впливає на виплату допомоги, повертається ним за вимогою органу, що призначив допомогу. У разі коли громадянин добровільно не повернув надміру перераховану (виплачену) суму допомоги, питання про її стягнення органи, що призначають допомогу, вирішують у судовому порядку.

Як встановлено, відповідач в добровільному порядку відмовляється відшкодовувати суму безпідставно виплаченої допомоги.

Відповідно до ст. 81 ЦПК України кожна сторона зобов'язана довести ті обставини на які вона посилається як на підставу своїх вимог і заперечень. Доказуванню підлягають обставини, які мають значення для ухвалення рішення у справі. Доказування не може ґрунтуватися на припущеннях.

Суд вважає що стороною відповідача не доведено факту повідомлення позивача про зміну обставин, що впливає на виплату допомоги, оскільки жодних доказів про таке повідомлення суду надано не було.

Враховуючи докази, надані позивачем в обґрунтування позовних вимог, суд приходить до висновку про те, що позов підлягає задоволенню шляхом стягнення з відповідача суми надмірно виплаченої допомоги.

Відповідно до ч. 6 ст. 141 ЦПК України якщо сторону,на користь якої ухвалено рішення, звільнено від сплати судових витрат, з другої сторони стягуються судові витрати на користь осіб, які їх понесли.

Тому з відповідача на користь держави підлягають стягненню 1600 грн. судового збору.

Керуючись ст. 5,7,10,12,13,81,141,259,263,265,273,280-282 ЦПК України, ст.. 1212, 1215 ЦК України, ЗУ «Про державну допомогу сім’ям з дітьми» № 2811-ХІІ від 21 листопада 1992 року, Порядком призначення і виплат державної допомоги сім’ям з дітьми, затвердженого постановою КМУ № 1751 від 27 грудня 2001 року, суд, -

вирішив:

Позов Управління праці та соціального захисту населення виконавчого комітету Смілянської міської ради до ОСОБА_2 про стягнення надмірно виплачених коштів - задовольнити повністю.

Стягнути з ОСОБА_2, ІНФОРМАЦІЯ_1, проживаючої ІНФОРМАЦІЯ_2, ІПН НОМЕР_1 на користь Управління праці та соціального захисту населення виконавчого комітету Смілянської міської ради Черкаської області, що знаходиться по вул.. М. Дорошенка, 4 в м. Сміла надмірно виплачені кошти за період з 12 серпня 2004 року по 31 серпня 2005 року в сумі 875 грн. 65 коп.

Стягнути з ОСОБА_2, ІНФОРМАЦІЯ_1, проживаючої ІНФОРМАЦІЯ_2, ІПН НОМЕР_1 на користь держави 1600 грн. судового збору, стягувач: ДСА України, отримувач коштів: ГУК у м. Києві /м. Київ/ 22030106, код за ЄДРПОУ 37993783, банк отримувача: Головне управління Державної казначейської служби України у м. Києві, код банку отримувача: 820019, рахунок отримувача: 31215256700001, код класифікації доходів бюджету 22030106.

На заочне рішення відповідач може протягом 30-ти днів з дня його проголошення подати до міськрайонного суду заяву про його перегляд.

Рішення може бути оскаржене позивачем до апеляційного суду Черкаської області шляхом подачі апеляційної скарги в 30-денний строк з дня його проголошення.

Заочне рішення набирає законної сили, якщо протягом строків, встановлених цим Кодексом, не подані заява про перегляд заочного рішення або апеляційна скарга, або якщо рішення залишено в силі за результатами апеляційного розгляду справи.

Головуючий: В. О. Прилуцький