
Номер провадження: 2-а/537/26/2018
Справа № 537/5548/17
Р І Ш Е Н Н Я
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
02.02.2018 року Крюківського районного суду м. Кременчука Полтавської області ОСОБА_1,
за участю секретаря судових засідань ОСОБА_2,
позивача ОСОБА_3,
представника відповідача ОСОБА_4,
розглянувши у відкритому судовому засіданні в відкритому судовому засіданні в залі суду Крюківського районного суду м. Кременчука адміністративну справу за позовом ОСОБА_3 до Кременчуцького об’єднаного управління Пенсійного фонду України Полтавської області про визнання протиправним, скасування рішення та зобов’язання вчинити певні дії,-
в с т а н о в и в:
ОСОБА_3 звернувся до суду з адміністративним позовом до Кременчуцького об’єднаного Управління Пенсійного фонду України Полтавської області про визнання протиправними дій та зобов’язання вчинити певні дії.
В обґрунтування позову зазначено, що 13.04.2016 року ОСОБА_3 звернувся до Кременчуцького об’єднаного Управління Пенсійного фонду України Полтавської області з заявою про перерахунок пенсії, призначеної йому на підставі ст.50-1 Закону України «Про прокуратуру» з 01.01.2016 року. Рішенням Управління Пенсійного фонду України Полтавської області № 11 від 14.04.2016 року, ОСОБА_3 відмовлено в перерахунку пенсії відповідно до ст.50-1 Закону України «Про прокуратуру». Постановою Крюківського районного суду м. Кременчука від 18.10.2016 зобов’язано Кременчуцьке об’єднане Управління Пенсійного фонду України Полтавської області здійснити перерахунок його пенсії на підставі довідки прокуратури Полтавської області від 11.04.2016 № 18-153/вих16 у зв’язку з підвищенням заробітної плати відповідної категорії прокурорсько-слідчих працівників згідно ст.50-1 Закону України «Про прокуратуру». Разом з тим, Постановою Харківського апеляційного адміністративного суду від 14.12.2016 року постанова Крюківського районного суду м. Кременчука від 18.10.2016 скасована, та у задоволенні адміністративного позову ОСОБА_3 – відмовлено, з підстав, що позивач працює на посаді прокурора Кременчуцької місцевої прокуратури, а тому відповідно до вимог Законів України від 02.03.2015 № 23-УІІІ «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо пенсійного забезпечення» та «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України» від 24.12.2015 № 911-УІІІ починаючи з 01.04.2015 йому, як діючому працівнику прокуратури, припинено виплату раніше призначеної пенсії. Також зазначено, що позивач на підставі вказаних законів не отримує пенсію, а тому відсутні і підстави для її перерахунку. Законом України № 2148-УІІІ від 03.10.2017 «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо підвищення пенсій» внесені зміни до ч.6 ст.85 Закону України «Про пенсійне забезпечення», згідно якої з 01 жовтня 2017 року пенсії виплачуються без урахування заробітної плати. Тобто, з 01.10.2017 року йому, як діючому працівнику прокуратури, поновлена виплата призначеної 28.02.2011 року пенсії за вислугу років у розмірі 90% від суми його місячної (чинної) заробітної плати на посаді прокурора Кременчуцького району відповідно до ст.50-1 Закону України «Про прокуратуру» (1789-ХІІ) та тим самим усунуті перешкоди, які зазначені у постанові Харківського апеляційного адміністративного суду від 14.12.2016 року для здійснення перерахунку призначеної йому пенсії. Тому 17.11.2017 року ОСОБА_3 звернувся до Кременчуцького об’єднаного Управління Пенсійного фонду України Полтавської області про перерахунок йому пенсії, призначеної згідно ст.50-1 Закону України «Про прокуратуру» з 01.10.2017 року. Рішенням Кременчуцького об’єднаного Управління Пенсійного фонду України Полтавської області № 346 від 20.11.2017 року ОСОБА_3 відмовлено в перерахунку пенсії, відповідно до ст.50-1 Закону України «Про прокуратуру». ОСОБА_3 з рішенням управління про відмову в перерахунку пенсії не погоджується вважає його незаконним та необґрунтованим. А тому позивач звернувся до суду за захистом своїх прав. Просив визнати протиправним та скасувати рішення Кременчуцького об'єднаного Управління Пенсійного фонду України Полтавської області № 346 від 20.11.2017 року щодо відмови в перерахунку пенсії ОСОБА_3 Зобов’язати Кременчуцьке об'єднане Управління Пенсійного фонду України Полтавської області здійснити перерахунок пенсії ОСОБА_3, починаючи з 01.10.2017 року виходячи з розрахунку 90% від суми місячної (чинної) заробітної плати на підставі довідки прокуратури Полтавської області від 11.04.2016 року №18-153/вих16 у зв'язку з підвищенням заробітної плати відповідної категорії прокурорсько-слідчих працівників згідно ст.50-1 Закону України «Про прокуратуру» (№1789-ХІІ).
Позивач ОСОБА_3 в судовому засіданні позов підтримав в повному обсязі. Просив суд його задовольнити з підстав наведених у ньому.
Представник відповідача в судовому засіданні заперечував проти задоволення позовних вимог. Просив суд відмовити позивачу в задоволенні позовних вимог. Пояснив, що 17.11.2017 року ОСОБА_3 звернувся до Управління із заявою про перерахунок пенсії призначеної згідно зі ст. 50-1 Закону України “Про прокуратуру” №1789-ХІІ на підставі довідки прокуратури Полтавської області від 11.04.2016 року № 18-153/вих.16. Рішенням № 346 від 20.11.2017 року Управлінням відмовлено Позивачу в такому перерахунку. Відповідно до п.5 Прикінцевих положень Закону України “Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо пенсійного забезпечення” від 02.03.2015 р. № 213 у разі неприйняття до 1 червня 2015 року закону щодо призначення всіх пенсій, у тому числі спеціальних, на загальних підставах з 1 червня 2015 року скасовуються норми щодо пенсійного забезпечення осіб, яким пенсії/щомісячне довічне грошове утримання призначаються відповідно до Законів України “Про державну службу”, ”Про прокуратуру” (№1789-Х11 від 05.11.1991 р.), ”Про судоустрій і статус суддів ”, “Про статус народного депутата України ”, “ Про Кабінет Міністрів України”, “Про судову експертизу”, “Про національний банк України”, “Про службу в органах місцевого самоврядування”, “Про дипломатичну службу”, Податкового та Митного кодексів України, Положення про помічника-консультанта народного депутата України. 15 липня 2015 року набув чинності Закон України “Про прокуратуру” № 1697- VII. Відповідно до зазначеного Закону норма Закону України “Про прокуратуру” (№1789-Х11 від 05.11.1991 р.) щодо перерахунку пенсій, зокрема на які посилається сам Позивач, втратила чинність. Отже, на момент звернення Позивача із заявою про перерахунок пенсії, а саме 17.11.2017 року, частина вісімнадцята статті 50-1 Закону України “Про прокуратуру” втратила чинність. Згідно частини двадцятої ст. 86 Закону України “Про прокуратуру” від 14.10.2014р. № 1697-УІІ умови та порядок перерахунку призначених пенсій працівникам прокуратури визначаються Кабінетом Міністрів України. Наразі Кабінетом Міністрів України відповідний нормативно-правовий акт не прийнято. На час звернення Позивача за перерахунком пенсії норми законодавства щодо умов та порядку перерахунку призначених пенсій працівникам прокуратури не визнані неконституційними, а тому підлягають застосуванню. Крім того, відмова Позивачу у перерахунку пенсії не призвела до зменшення розміру пенсії, яку він отримував до цього, а тому не звужує зміст та обсяг вже набутих ним прав, оскільки зміни законодавства не позбавляють Позивача права на перерахунок пенсії, який був гарантований у статті 50-1 Закону України “Про прокуратуру” №1789-ХІІ, при її призначені, а лише покладають визначення умов та порядку перерахунку призначених пенсій працівникам прокуратури на Кабінет Міністрів України. А тому відсутність на час звернення Позивача за перерахунком затвердженого Кабінетом Міністрів України порядку перерахунку пенсій, призначених працівникам прокуратури, не доводить неправомірності дій Управління.
Суд, повно, обґрунтовано, всебічно та безпосередньо дослідивши всі наявні докази у справі, з'ясувавши всі обставини, на які сторони посилалися як на підставу своїх вимог та заперечень, вислухавши думку позивача, представника відповідача по справі, приходить до наступного.
Відповідно до ст. 72 КАС України передбачено, що доказами в адміністративному судочинстві є будь-які дані, на підставі яких суд встановлює наявність або відсутність обставин (фактів), що обґрунтовують вимоги і заперечення учасників справи, та інші обставини, що мають значення для правильного вирішення справи. Ці дані встановлюються такими засобами: 1) письмовими, речовими і електронними доказами; 2) висновками експертів; 3) показаннями свідків.
Згідно ст.77 КАС України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78цього Кодексу. В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб’єкта владних повноважень обов’язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача. У таких справах суб’єкт владних повноважень не може посилатися на докази, які не були покладені в основу оскаржуваного рішення, за винятком випадків, коли він доведе, що ним було вжито всіх можливих заходів для їх отримання до прийняття оскаржуваного рішення, але вони не були отримані з незалежних від нього причин.
В ст. 90 КАС України визначено, що суд оцінює докази, які є у справі, за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на їх безпосередньому, всебічному, повному та об’єктивному дослідженні. Жодні докази не мають для суду наперед встановленої сили. Суд оцінює належність, допустимість, достовірність кожного доказу окремо, а також достатність і взаємний зв’язок доказів у їх сукупності. Суд надає оцінку як зібраним у справі доказам в цілому, так і кожному доказу (групі однотипних доказів), що міститься у справі, мотивує відхилення або врахування кожного доказу (групи доказів).
Судом встановлено, що згідно з довідкою №18-153/вих16, виданою 11.04.2016 року Прокуратурою Полтавської області, ОСОБА_3 працював в прокуратурі Полтавської області на посаді прокурора прокуратури Кременчуцького району, заробітна плата для нарахування пенсії станом на 01.12.2015 року складає 10948,67 грн.
Постановою Крюківського районного суду м. Кременчука від 18.10.2016 року позовні вимоги ОСОБА_3 до Кременчуцького об’єднаного Управління Пенсійного фонду України Полтавської області про визнання протиправними та скасування рішення, зобов’язання вчинити певні дії – задоволено. Визнано протиправним рішення Кременчуцького об’єднаного Управління Пенсійного фонду України Полтавської області №11 від 14.04.2016 року щодо відмови ОСОБА_3 в проведенні перерахунку пенсії на підставі ст. 50-1 Закону України «Про прокуратуру» №1789-ХІІ. Зобов’язано Кременчуцьке об’єднане Управління Пенсійного фонду України Полтавської області здійснити перерахунок пенсії ОСОБА_3, починаючи з 01.01.2016 року, виходячи з розрахунку 90% від суми місячної заробітної плати на підставі довідки прокуратури Полтавської області від 11.04.2016 № 18-153/вих16 у зв’язку з підвищенням заробітної плати відповідної категорії прокурорсько-слідчих працівників згідно ст.50-1 Закону України «Про прокуратуру».
Разом з тим, Постановою Харківського апеляційного адміністративного суду від 14.12.2016 року постанова Крюківського районного суду м. Кременчука від 18.10.2016 скасована, прийнята інша постанова, якою у задоволені адміністративного позову ОСОБА_3 – відмовлено.
Відмовляючи в задоволенні позову ОСОБА_3 колегією суддів Харківського апеляційного суду зазначено, що позивач працює на посаді прокурора Кременчуцької місцевої прокуратури, а тому відповідно до вимог Законів України від 02.03.2015 № 23-УІІІ «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо пенсійного забезпечення» та «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України» від 24.12.2015 № 911-УІІІ починаючи з 01.04.2015 йому, як діючому працівнику прокуратури, припинено виплату раніше призначеної пенсії. Далі, приймаючи рішення Харківський апеляційний адміністративний суд вказує на те, що оскільки позивач на підставі вказаних законів не отримує пенсію, то відповідно відсутні і підстави для її перерахунку.
Так, Законом України № 2148-УІІІ від 03.10.2017 «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо підвищення пенсій» внесено зміни до ч.6 ст.85 Закону України «Про пенсійне забезпечення», згідно якої з 01 жовтня 2017 року пенсії виплачуються без урахування заробітної плати.
Тобто, з 01.10.2017 року позивачу, як діючому працівнику прокуратури, поновлена виплата призначеної 28.02.2011 року пенсії за вислугу років у розмірі 90% від суми моєї місячної (чинної) заробітної плати на посаді прокурора Кременчуцького району відповідно до ст.50-1 Закону України «Про прокуратуру» (1789-ХІІ) та тим самим усунуті перешкоди, які зазначені у постанові Харківського апеляційного адміністративного суду від 14.12.2016 року для здійснені перерахунку призначеної ОСОБА_3 пенсії.
17.11.2017 року ОСОБА_3 звернувся до Кременчуцького об’єднаного Управління Пенсійного фонду України Полтавської області з заявою про перерахунок моєї пенсії, призначеної згідно ст.50-1 Закону України «Про прокуратуру» з 01.10.2017 року.
20.11.2017 року Кременчуцьким об’єднаним Управлінням Пенсійного фонду України Полтавської області прийнято Рішення № 346 від, яким ОСОБА_3 відмовлено в перерахунку пенсії відповідно до ст.50-1 Закону України «Про прокуратуру». В обґрунтування рішення зазначено, що відповідно до п.5 Прикінцевих положень Закону України “Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо пенсійного забезпечення” від 02.03.2015 р. № 213 у разі неприйняття до 1 червня 2015 року закону щодо призначення всіх пенсій, у тому числі спеціальних, на загальних підставах з 1 червня 2015 року скасовуються норми щодо пенсійного забезпечення осіб, яким пенсії/щомісячне довічне грошове утримання призначаються відповідно до Законів України “Про державну службу”, ”Про прокуратуру” (№1789-Х11 від 05.11.1991 р.), ”Про судоустрій і статус суддів ”, “Про статус народного депутата України ”, “ Про Кабінет Міністрів України”, “Про судову експертизу”, “Про національний банк України”, “Про службу в органах місцевого самоврядування”, “Про дипломатичну службу”, Податкового та Митного кодексів України, Положення про помічника-консультанта народного депутата України. А тому з 01.06.2015 року пенсії в порядку та на умовах, визначених вищезазначеними законами, не призначаються, раніше призначені пенсії не перераховуються.
Також як вбачається з матеріалів справи 28.02.2011 року позивачу ОСОБА_3 була призначена пенсія за вислугу років у розмірі 90% від суми місячної (чинної) заробітної плати на посаді прокурора Кременчуцького району відповідно до ст.50-1 Закону України «Про прокуратуру» (1789-ХІІ), тобто у редакції, яка була чинною на момент призначення йому пенсії.
У зв’язку з прийняттям постанови Кабінету Міністрів України від 09 грудня 2015 року № 1013 «Про упорядкування структури заробітної плати, особливості проведення індексації та внесення змін до деяких нормативно-правових актів» відповідній категорії прокурорсько-слідчих працівників підвищені розміри заробітної плати, що підтверджується довідкою прокуратури Полтавської області від 11.04.2016 №18-153/вих16, яка знаходиться в матеріалах справи..
Згідно ст. 50-І ч. 1 Закону України «Про прокуратуру» прокурори і слідчі зі стажем роботи не менше 20 років, у тому числі зі стажем роботи на посадах прокурорів і слідчих прокуратури не менше 10 років, мають право на пенсійне забезпечення за вислугу років не залежно від віку. Пенсія призначається в розмірі 90 відсотків від суми їхньої місячної (чинної) заробітної плати, до якої включаються всі види оплати праці, на які нараховуються страхові внески, одержуваної перед місяцем звернення за призначенням пенсії. За кожен повний рік роботи понад 10 років на цих посадах пенсія збільшується на 2 відсотки, але не більше 90 відсотків від суми місячного (чинного) заробітку.
Законом України від 8 липня 2011 року № 3668-VI «Про заходи щодо законодавчого забезпечення реформування пенсійної системи» (далі - Закон № 3668-VI), який набрав чинності з 1 жовтня 2011 року, внесено зміни до статті 50-1 Закону № 1789-XII, зокрема, змінено у відсотках розмір пенсії за вислугу років, яка призначається прокурорам і слідчим у разі реалізації ними такого права, а саме: прокурори і слідчі мають право на пенсійне забезпечення за вислугу років незалежно від віку за наявності на день звернення вислуги років. Пенсія призначається в розмірі 80 відсотків від суми їхньої місячної (чинної) заробітної плати, до якої включаються всі види оплати праці, з якої було сплачено єдиний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, а до 1 січня 2011 року - страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування, одержуваної перед місяцем звернення за призначенням пенсії.
Таким чином, з 1 жовтня 2011 року положення частини першої статті 50-1 Закону № 1789-XII щодо призначення прокурорам і слідчим пенсії за вислугу років у розмірі не більше 90 відсотків від суми місячного (чинного) заробітку втратили чинність у зв'язку з внесенням змін до редакції цієї статті Законом № 3668-VI.
Разом з тим, підстави та порядок перерахунку пенсій прокурорам регулюють частини 13, 18 статті 50-1 Закону № 1789-XII, положення яких щодо перерахунку пенсії у зв'язку із прийняттям Закону № 3668-VIзмін не зазнали.
Відповідно до ч.13 ст.50-1 Закону України «Про прокуратуру» (№1789-ХІІ) зі змінами відповідно до Закону України від 27.03.2014 №1170-VIII у редакції, яка була чинною на момент призначення ОСОБА_3 пенсії, обчислення (перерахунок) пенсій проводиться за документами пенсійної справи та документами, додатково поданими пенсіонерами, виходячи з розміру місячного заробітку за відповідною посадою, з якої особа вийшла на пенсію, станом на час звернення за призначенням або перерахунком.
Відповідно до ч.18 ст.50-1 Закону України «Про прокуратуру» (1789-ХІІ) призначені працівникам прокуратури пенсії перераховуються у зв'язку з підвищенням заробітної плати відповідних категорій прокурорсько-слідчих працівників. Якщо при цьому пенсіонер набув права на підвищення пенсії, різницю в пенсії за минулий час може бути перераховано йому не більш як за 12 місяців.
Згідно вимог ст.58 ОСОБА_5 України, закони та інші нормативно-правові акти не мають зворотної дії в часі, крім випадків, коли вони пом'якшують або скасовують відповідальність особи.
У ст. 8 ОСОБА_5 України зазначено, що в України визнається і діє принцип верховенства права. ОСОБА_5 України має найвищу юридичну силу. Закони та інші нормативно-правові акти приймаються на основі ОСОБА_5 України і повинні відповідати їй. ОСОБА_5 України є нормами прямої дії. Звернення до суду за захистом конституційних прав і свобод людини і громадянина безпосередньо на підставі ОСОБА_5 України гарантується.
Відповідно до вимог ч.3 ст.22 ОСОБА_5 України при прийняті нових законів або внесені змін до чинних не допускається звуження змісту та обсягу існуючих прав і свобод.
Так, посилання відповідача на пункт 5 розділу ІІІ Прикінцевих положень Закону України «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо пенсійного забезпечення» від 02.03.2015 №213 є абсолютно необґрунтованим, оскільки протирічить вищезазначеному законодавству.
Таким чином, на період призначення ОСОБА_3 пенсії (28.02.2011) була чинною ч.18 ст.50-1 Закону України «Про прокуратуру»(1789-ХІІ), відповідно до якої призначені працівникам прокуратури пенсії перераховуються у зв'язку з підвищенням заробітної плати відповідних категорій прокурорсько-слідчих працівників. Якщо при цьому пенсіонер набув права на підвищення пенсії, різницю в пенсії за минулий час може бути перераховано йому не більш як за 12 місяців.
Тим самим, відповідачем не дотримано вимог законодавства, які були чинними на час призначення позивачу пенсії (28.02.2011), а саме ст.50-1 Закону України «Про прокуратуру» (№1789-ХІІ), у зв'язку з чим порушено його права.
Згідно статті 19 ОСОБА_5 України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені ОСОБА_5 та законами України.
Конституційний суд України неодноразово розглядав проблеми, пов'язані з реалізацією права на соціальний захист та неприпустимість обмеження конституційних прав громадян на достатній життєвий рівень і сформулював правову позицію, згідно якої ОСОБА_5 України та закони України виокремлюють певні категорії громадян України, що потребують додаткових гарантій соціального захисту з боку держави. До них, зокрема належать громадяни, яким пенсія призначена за спеціальними законами, в тому числі й Законом України «Про прокуратуру».
З огляду на наведене, суд приходить до висновку, що на даний час на законодавчому рівні усунуті перешкоди для здійснення перерахунку раніше призначеної ОСОБА_3 пенсії, зазначені у постанові Харківського апеляційного адміністративного суду від 14.12.2016 року якою постанова Крюківського районного суду м. Кременчука від 18.10.2016 року скасована та прийнята інша постанова, якою у задоволені адміністративного позову відмовлено. А тому позовні вимоги ОСОБА_3 до Кременчуцького об’єднаного управління Пенсійного фонду України Полтавської області про визнання протиправним, скасування рішення та зобов’язання вчинити певні дії підлягають задоволенню.
З урахуванням задоволення позову, судові витрати, що понесені позивачем підлягають стягненню за рахунок бюджетних асигнувань Кременчуцького об'єднаного управління Пенсійного фонду України Полтавської області відповідно до вимог ст. 139 КАС України.
Керуючись, ст.ст. 5-9, 13,72-77, 90, 241-246 КАС України, суд, -
у х в а л и в :
Позов ОСОБА_3 до Кременчуцького об’єднаного управління Пенсійного фонду України Полтавської області про визнання протиправним, скасування рішення та зобов’язання вчинити певні дії – задовольнити.
Визнати протиправним та скасувати рішення Кременчуцького об'єднаного Управління Пенсійного фонду України Полтавської області № 346 від 20.11.2017 року щодо відмови в перерахунку пенсії ОСОБА_3.
Зобов’язати Кременчуцьке об'єднане Управління Пенсійного фонду України Полтавської області здійснити перерахунок пенсії ОСОБА_3, починаючи з 01.10.2017 року, виходячи з розрахунку 90% від суми місячної (чинної) заробітної плати на підставі довідки прокуратури Полтавської області від 11.04.2016 року №18-153/вих16 у зв'язку з підвищенням заробітної плати відповідної категорії прокурорсько-слідчих працівників згідно ст.50-1 Закону України «Про прокуратуру» (№1789-ХІІ).
Стягнути за рахунок бюджетних асигнувань Кременчуцького об'єднаного Управління Пенсійного фонду України Полтавської області на користь ОСОБА_3 640 грн. 00 коп. сплаченого ним судового збору.
Апеляційна скарга на рішення суду може бути подана протягом тридцяти днів з дня його проголошення.
Суддя: О.В. Маханьков